wèvm Oude Kunst- en Antiekbeurs overweldigend rijk ht Kantoor van de fiscus in Woerden uitgebrand Amsterdamse „moord is gevolg van vergissing DE GROTE MUITERIJ BOUNTY VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 Hierdt Dam-vraag 282 (Eerste publicatie) In deze stelling is verlies voor zwart onontkoombaar; alleen een iets langere verdediging is mogelijk. Een eenvoudig probleem voor beginnende oplossers. Hen. i ?n "["bij 8Bütü ie dier alen cht h« le bel der rail Sehauk-vraug 282 Het eindspel van H. Rinck had als opgave: zwart speelt maar wit houdt remise. De stand was, wit: Kf4, Tgö; zwart: Kh7, pi g4, g7. h3 en h4. De oplossing luidt: 1 h3h2 2 Tg5 h5r, Kh7g8 3 Th5xh4, g7—g5v! 4 Kf4 xg5, g4g3 5 Kg5—f6. g3—g2 6 Th4— g4v, Kg8h7 7 Tg4—h4r, Kh7—g8 8 Th4g4t, Kg3—f8 9 Tg4—a4. Kf8— e8 10 Kf6eC, Ke8—d8 11 Ke6—d6, Kd8e8 12 Kd6c6, Kc8—b8 13 Ta4— b4f, Kb8—a7 14 Tb4—a4v, Ka7—b8 en zovoort. Wit houdt de tegenstander bezig met remise als resultaat. Het is een eindspel dat zelfs in de praktijk is voorgekomen, namelijk in een partij KeresEliskases. waarin Eliskases met zwart op soortgelijke wijze remise af dwong. Bridge De oplossing van het vorige 4 harten- spel is aldus: Zuid troeft de 2e slag met harten heer, speelt vervolgens naar schoppen aas en troeft nogmaals een ruiten met hartenaas. Hierna speelt Zuid een kleine schop pen na. West wint met de heer en kan het beste klaveren naspelen. Zuid neemt klaveraas, gaat via een snit op troef 9 naar tafel en troeft de laatste ruiten met harten 10. De situatie is dan als volgt: 5 veil lc CaE - "'t: ;erei 22768 4» 5 3 Zuid haalt nu de troeven eruit op hartenvrouw verdwijnt een klave ren snijdt op schoppenboer en het spel is gewonnen. Het is interessant om te zien, hoe Zuid in dit spel aan de 10e slag komt; via de „dummy reversal"! Jack Diamond Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. vaartuig; 2. zangstem; 3. groente; 4. lichaamsdeel; 5. dof; 6. kloostervoogd; 7. woedend; 8. stuk stof: 9. hemellichaam; 10. onderricht; 11. naphtgewaad. Bij juiste oplossing leest men in de verticale rij op 12 een zegswijze. '66/59 :n '62 lig 12 1 2 3 4 5 6 r 8 9 1 X) n OPLOSSING VORIGE PUZZLE 1. algebra; 2. regatta; 3. normaal; l houvast: 5. ellende; 6. mangaan. ARNHEM—AALTEN. Geen uitbreiding Verokue-werf in N< Het Verolme-concern heeft besloten, de uitbreiding en vergroting van de Verolme-werf in Sarpsborg in Noorwe gen voorlopig niet te doen plaats heb ben. Onderhandelingen zijn gaande in de toekomst in overleg een zeer derne werf in Noorwegen te bouwen plannen daarvoor worden nader uitge werkt maar de directie van het Verolme- concern meent, dat het verstandiger wachten tot de vooruitzichten voo scheepvaart ook in Noorwegen verbete- jlTEER DAN 30.000 bezoekers wor- den er dit jaar van vandaag tot en met woensdag 12 september ver wacht op de 14e kunst- en antiek beurs in Het Prinsenhof te Delft; om precies te zijn dagelijks van 10 uur tot half zes en bovendien op de dins dag- en donderdagavonden van 7-10 uur. Er wordt entree geheven (f 1.50 des zaterdags f 0.75) en de prachtige catalogus kost f 4.50. Dit om het za kelijke even eerst te vermelden, zo dat u weet waar u aan toe bent. Van deze meer dan 30.000 bezoekers zul len er velen als tevreden klanten naar huis gaan (althans dit hopen de inrichters: de Ver. van Handelaren in oude kunst in Nederland), want alles wat er te zien en te koop is, is meer dan 100 jaar oud en gegaran deerd echt (althans naar beste we ten). Zij echter die er alleen om te kijken gekomen zijn, zullen minstens even tevreden zijn, want die Delftse Kunst- en Antiekbeurs is een in drukwekkende revue van wat er nog aan schoons en ouds in ons land voorhanden is. Er zijn vele museum stukken onder en wat nog niet aan de zeer hooggestelde museumeisen voldoet is in ieder geval de vreugdp "an hel bezit meer dan waard Ieder jnar gaan duizenden Nederland se en ook buitenlandse kunstminnaars naar d-?e beurs met de onuitgesproken vraag: Zal het ze weer lukken om me iets te tonen, waarvan ik het bestaan nog nimmer vermoed had? Ieder jaar wordt deze vraag overtuigend beant woord Ook dit jaar is er aan antiek weer un Océan a boire voorhanden. Ditmaal rallen 28 gerenommeerde han delaars de vele zalen van het Prinsenhof, tot zelfs op de trap. waar Vader Willem het leven gaf is het kostbaar goed ten toongesteld. De wereld, zo heeft men de 'ndruik is een pakhuis vol schoonheid Het meest opvallende Er is zoveel aangedragen, dat men vanwege de bomen het bos niet meer kan zien. Daarom kan slechts het meest- opvallende met name worden genoemd. U houdt bijv. van edelsmeedwerk. Let dart eens op de zilveren kastanjepotten uit 1780. die Premsela en Hamburger ten toonstelt. of de fraaie theeketel uit het bezit van stadhouder Willem V. Vergeet, in dit opzicht ook Aardewerk en Zoon niet. U bent een liefhebber van oude boe ken. Meyer Elte uit Den Haag laat de bibliofielen watertanden. U bent verzot op oude Perten, welnu Perez stelt een keur van oude tapijten '.en toon. Of u bent bijzonder gesteld op oude munten. Daarvoor is Sehulman uit Amsterdam naar Delft gekomen om het beste van het beste te tonen. Dit zijn alle zeer gespecialiseerde firma's, die bij de verzamelaars uiteraard grote bekend heid genieten, maar nu de gelegenheid hebben ook algemeen geïnteresseerden eens te laten zien, dat er in hun branche omgaat. De Oosterse kunst wordt met verve vertegenwoordigd door Aalderink uit Amsterdam. De schatkamer van de Ko ningin van Sheba schijnt hier openge steld te zijn. Als ik u wijs op de fraaie Egyptische bronzen kat. de bronzen han den van een Siamese Boeddha, Japanse aardewerkfiguren. zeldzame Chinese bronzen, prachtige jaden, fijnzinnig Ja pans lakwerk en zo veel meer. weet dan dat u de helft nog niet is aangezegd. De Middeleeuwen vinden ook hun spe ciale liefhebbers. Hier zijn het de firma's Bless uit Lent, Wiegersma uit Utrecht, Dirven uit Eindhoven en Sohretlen en Bunschoten uit Amsterdam, die werke lijk voor kostelijke stukken hebben ge zorgd. Het is inderdaad verbazingwek kend, wat hier in kwanti- en kwaliteit vertoond wordt. Klokken hebben ook hun gespeciali seerde liefhebbers. Daarom is het de fir ma Brokke uit Amsterdam, die werkelijk met een prachtcollectie aanwezig is: 51 antieke uurwerken, waaronder een reis- wekker uit 1760 in leren omhulsel. Ook de firma Beeling uit Leeuwarden is pre sent met een behoorlijk aantal klokken, terwijl dit nuttig stuk huisraad uiteraard ook te vinden is bij de vele antiquairs, die zich op de verzameling van meubi lair in het algemeen hebben toegelegd Kerststal De mcubelantiqualrs bieden uiteraard naast kasten, stoelen en tafels, ook por selein, en schilderijen, met alles wat ge meenlijk onder de verzameltitel ..en wat verder ter tafel komt" vermeld wordt. Hier zijn het Aronson, Denijs. Van Dam. Gieling. Morpurgo. Stodel. Weegenaar, Beeling. en Peters, die vooral uit de 18e eeuwse salons het fraaiste hebben bijeen- In Delft voor een 18 miljoen bijeen gebracht. In het bijzonder werden we gefrappeerd door een buitengewoon fraaie en grote Kerststal uit het 18e eeuwse Napels. Een omvangrijke kribbe met 30 figuren is in ons land, behalve op de speciale Kers'.staltentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum nog nooit eerder te zien geweest. Deze gang naar de Kribbe is een bezoek ten volle waard. De schilderijen vormen in ons traditio nele schildersland uiteraard een afdeling apart. Prachtige aquarellen (Saftleven. Van Dijck. Bloemaert. e.a.) vertoont Wal ter von Krenz uit Heijen. Douwes uit Amsterdam is er met Van Goyens. Jan Steens, Esaias van der Velde om slechts dezen te noemen. Cramer uit Den Haag brengt een grisaille van Hiëronymus Bosah (zeer zeldzaam), De wonderbare Bronzen zittende jachtluipaard uit Egypte (Saïtische periode); een inzending op de beurs te Delft van Aalderink-Amster- Randfontein vast en weer vlot Na ruim een uur trekken op vol ver mogen zijn vijf zeesleepboten van de N.V. Bureau Wijsmuller er gisteravond omstreeks negen uur in geslaagd het tussen de IJmuidense pieren gestrande vracht- en passagiersschip Randfontein vlot te brengen. De Randfontein, die 13.694 ton meet. en die met vracht en passagiers van Afrika via Southampton en Antwerpen naar Amsterdam onder weg was. was bij het binnenkomen van IJmuiden in slecht weer met windkracht 7 omstreeks half acht terecht gekomen op de zuidelijke strekdam van het Zui- dertoeleidingskanaal dat naar de Mid- densluis en de Kleine sluis in IJmuiden leidt Gele Rijders nu iveer officieel Koningin Juliana heeft een koninklijk besluit ondertekend, waarin wordt be paald, dat de rijdende artillerie, bekend onder de naam Gele Rijders weer wordt opgericht. Het oude korps rijdende artillerie, of wel Gele Rijders was tot aan de mobili satie van 1939 gelegerd in de Willems kazerne in Arnhem. Het korps in oorspronkelijke staat kan als zodanig niet weer worden opgericht, omdat di paarden uit de legcrorganisatie zijn ver dwenen en uiteraard de wijze van oor logvoering is gewijzigd. De tweede af deling artillerie die in Schaarsbergen is gelegerd, zal echter met ingang van 15 januari 1963 met modern materieel dc tradities van het oude korps weer op nemen. De nieuwe naam zal zijn .,De elfde afdelingen rijdende artillerie" spijziging van Antonie van Dijck. De droom van Jozef van Bernardo Caval- lino en veel kostelijk wenk meer. St. Lu cas uit Den Haag is er o.m, met een fijn zinnig landschap van R. van Vries (Ruys- daeliaans) en een heerlijk genreschilde rijtje van Nicolaas Verkolj. Terwijl de kleinere expositie van Enneking uit Am- sardam trots mag zijn op een prachtige Ruysdael, een vorstelijke Albert Cuyp. een lieflijke Aart van der Neer en twee waardevolle panelen ran Pieter Coeck Jubilarissen het laatste genoemd, omdat zij beiden auto's Meer dan 700.000 personenauto's Sedert 1 januari 1962 zijn er 100.000 nieuwe personen- en combinatie-auto's in ons land op de weg gekomen, aldus heeft de R.A.I. medegedeeld. Vorige week (op 16 augustus) registreerde de Rijksdienst voor het wegverkeer in Den Haag de afgifte van het honderd duizendste kentekenbewijs van dit jaar. In 1961 passeerde men deze mijlpaal op 12 oktober, d.w.z. bijna twee maan den later, een jaar daarvoor pas in de laatste dagen van december Uitgaande van de C.B.S.-statistiek op 1 augustus 1961, toen er 602.000 perso nenauto's werden geregistreerd, meent de R.A.I.dat het Nederlandse auto park op 1 augustus reeds meer dan 700.000 personenauto's telde. Deze snel le groei vond mede zijn oorzaak in de belangstelling, die de particuliere ge bruikers met name voor de kleinere grootse inzending zyn. Het zijn Nijstad met fabelachtig mooi meubilair en een pracht portret van Willem Moreelse. De andere jubilaris is P. de Boer uit Amsterdam met een over weldigend mooie schilderijencollectie. Van Goyen, Jan Steen. Jan Provost, Th. de Keyzer. Gerard Terborch. enfin te veel om op te noemen. De Boer is de keizer van de antiekbeurs. Wellioht heb ik u vermoeid met deze opsomming. Een bezoek aan Delft zal u nog meer vermoeien, maar wees getroost het is de moeite meer dan waard. Trou wens dat kunt u zelf wel uitrekenen, want hier is voor een kleine 18 miljoen aan handelswaar bijeen. Dat ziet u niet iedere dag, Ev, Grolle Jaarwedden van GS 20 pet. hoger De minister van binnenlandse zaken heeft het oordeel van de provinciale sta ten gevraagd met betrekking tot de ver hoging van de jaarwedden der gedepu teerde staten met rond 20° o. De minister wil de jaarwedden van G.S. van Zuid- Holland en van Noord-Holland verhogen van f 18.000 tot f 22.000 en de jaar wedden van G.S. der overige provincies van f 16 000 tot f 20.000. Waterputten waren verzand Een felle brand heeft vanmorgen vroeg in Woerden het pand waarin het kantoor van de ontvanger der rijksbelastingen is ondergebracht, verwoest. Van het er naast gelegen pand, dat voot een deel eveneens bij de belastingdienst in ge bruik is en warin voorts de gemeente lijke dienst voor sociale zaken en het bureau van de plaatselijke voedselcom- missaris zijn ondergebracht, is de boven verdieping geheel uitgebrand. De brand- Modeshows op de Femina Van vrüdag 21 september tot en met donderdag 4 oktober aanstaande zal Rotterdam zijn vijftiende Femina bele ven. De Femina zal traditiegetrouw in het Ah jycomplex worden gehouden, en het staat al vast dat mevrouw H. A. Toxopeus-Ufkes, echtgenote van de minister van binnenlandse zaken, de opening zal verrichten. Er zullen dit jaar weer meer stands zijn dan het vo rige jaar namelijk 303 tegen 285. Vooral het buitenland is sterker vertegen woordigd zodat de Femina steeds meer een internationaal allure krijgt. Het hoogtepunt van de beurs wordt een internationale modeshow van herfst- en wintermodellen afkomstig van mode huizen uit Rome. Bern, MUnchen, Zu rich. Brussel. Stockholm, Milaan en Pa rijs. Deze show 35 maal herhaald zal ook de trekpleister zijn van de reis gezelschappen uit Duitsland die voor een vast bedrag een driedaags bezoek aan Rotterdam en de Femina zullen kun nen brengen. De beurs geCft voorts vele uitgebrei de huishoudelijke en gezinsvoorlichting. Ook zal er een Feminahuisvrouw 1902 worden gekozen. Er zal letterlijk alles zUn wat de huisvrouw kan interesseren. Faillissementen n van Woerden, Kamerik. Zegveld en Nieuwerbrug waren het vuur in de loop van de morgen meester. De burgemeester van Woerden, de heer H. H. C. Vos, woonde het blussingswerk De brandweer werd gehandicapt door het feit dat de waterputten verzand bleken. Bovendien werd de alarmering vertraagd, doordat een der omwonen den, die vanmorgen vroeg het eerste de brand ontdekte, niet over telefoon be- Als mogelijke oorzaak van de brand wordt gedacht aan kortsluiting. De be lastingdienst heeft voorlopig zijn intrek genomen In een leegstaand hotel. De schade loopt in de honderdduizend. Eén brandweerman is bij de blussing een tijd lang bedwelmd geraakt, hl diensttijd het diploma behaald Enige honderden militairen hebber dit jaar hun vrije tijd besteed om zich te bekwamen voor het middenstands examen algemene handelskennis. Zij de den dit door het volgen van mondelin ge middenstandscursus voor militairen, welke in 36 plaatsen is georganiseerd door de contactraad van dc drie onder- wijscentrales (gevormd door de Centra le voor katholiek handelsonderwijs, het Instituut voor middenstandsontwikko- llng en de Centrale voor christelijk han delsonderwijs) in samenwerking met dc sectie welzijnszorg-hoofdkwartier Gene rale Staf en het bureau O S en O van 't ministerie van marine. Van de 334 ge- examineerden zagen 207 (62 pet.) hun 'nspanning met succes bekroond. Het landelijke percentage van geslaagden bedraagt 53 Uiig esproki Besterdplein Th M Bros. v/h h/o Broos- rolaterie en lunchroom, v/h Tilburg, than* Dijkl; Kuijpers. Tilburg; O Botunga, exploitant van een cafétaria. Daalseweg 359. Nijmegen, cur. mr- P M Pe_ ters, Nijmegen. Mutatie: d.d. 17 aug. is in het faillissement van D Bes, V'redeoord 1. 's-Graveithagc- Dobe van de 'kuil, Bezuldenhoutseweg 68. 's-Gravenhagc, in de plaats van mr. G Dekker Opgeheven: Th P Nakken, h/o fa Het Olde Ambagt. koperslagerij, privé Zuring- 28. Arnhem We- :nige uitdelingsltjst. Commentaar 4 LS een opera-uitzending zó goed verloopt voor de televisie als gis teren Donizetti's Liefdesdrank In een Eurovisie-uitzending uit Glyndcbour- ne, dan vraagt men zich ontuiliekeur af of nu de opera zich van de TV heeft meester gemaakt dan wel andersom. Ditmaal in Franco Zeffirelli's neo-rea- listische regie gelukkig geen gefoto grafeerd theater, maar een levendige handeling, stilistisch knap en kleurig geëncadreerd. De dynamiek richtte zich naar het beeld en zelfs bij de meest variabele beeldwisseling hand haafde men een gesloten scène. Af en toe gelukte het zelfs door een vernuf tige camera-opstelling een vierde di- De technici hadden overigens alles mee: een goed ingespeeld orkest als het Royal Philharmonic onder Carlo Fe lice Cillario, het buigzaam zingende koor van de Glyndebourne Opera en en dat ia b\j de onuitputtelijke Do nizetti het voornaamste! een keur van vocalisten, wier stemmen als edel stenen in steeds wisselende zettingen werden gepresenteerd. De ook in Nederland bekende lyri sche sopraan Mirella Freni maakte van Adina een vervoerende zangkunstige aangelegenheid; de tenor Luigi Al va bleef als verliefde pachter vocaal dicht achter haar unieke prestatie, terwijl ingewijden weten wat het zeggen wil als een bas-buffo als Settro Bniscantini de Kwakzalver zinpf. Schoolt/oorbeelden ran bloeiende Italiaanse melodiek en zuidelijk bel canto. muzikaal ingeleid door prof. Hendrik Andriesscn. We hadden slechts één wens: kleurentelevisie! Nieuw TV.-toestel voor schepen (Van een onzer verslaggevers) Radio-Holland heeft in samenwerking met een elektrotechnisch bureau in Rotterdam een televisieapparaat ont worpen dat speciaal bestemd is voor gebruik aan boord van schepen. Met dit toestel kunnen alle acht op aarde in gebruik zijnde zwart-wit televisie-systemen worden ontvangen, d.w.z. dat men waar het schip zich ook bevindt de televisieprogramma's kan volgen zodra men binnen het be reik van de zender is. In de meeste gevallen zal de ontvan ger in de salon of in de mess-room voor de offecieren worden opgesteld. Om ook de ontvangst van uitzendingen in andere ruimten van het schip mo gelijk te maken zijn zgn. monitors of keuze van de programma's geschiedt op de hoofdontvanger. De nieuwe scheeps-t.v.-ontvanger zal met name van betekenis kunnen zijn voor de vrijetijdsbesteding van de be manningen in de periodes waarin het schip in de haven ligt. ERll erkent festival van Monte Carlo Na een boycott van twee jaren heeft de Europese Radio Unie nu toch het tv-festival van Monte Carlo erkend. De Eurovisielanden hebben toestem ming gekregen, aan dit festival (waar bij het uitsluitend om amusementspro gramma's gaat) deel te nemen. Waarschijnlijk zullen de verschillen de landen hiervan druk gebruik ma ken, behalve Frankrijk, dat vanwege dc politieke strubbelingen het kleine prinsdom op het ogenblik links laat liggen. Proefuitzending via het Intervisienet Het reusachtige Intervisienet dat ach ter het IJzeren Gordijn wordt opge bouwd. nadert de voltooing. Er isreed« een geslaagde proefuitzending gehou den. waarin de steden Boedapest, Praag. Oost-Berlijn, Warschau, Riga, Leningrad. Moskou en Kiev met el kaar waren verbonden. Op enkele plaatsen moest hierbij nog gebruik worden gemaakt van voorlo pige verbindingsinstallaties, aangezien de relaistorcns daar nog in aanbouw zijn. De uitzending kwam echter uitste kend door TV-wissel op de toekomst Nog vóór het einde van dit jaar wordt in Frankrijk de miljardste burger ge boren, zeggen de Franse statistieken. Dit is voor de RTF aanleiding, een wis sel op dc toekomst te trekken en een groots programma op te zetten, dat op de avond van 24 december. Kerstavond dus. de ether zal ingaan. Jean Nohain is belast met dc pro- duktie van dit programma, dat „het feit van de dag" zal herdenken. Hij gelooft er vast in, dat juist op de 24ste de ge boorte van de miljardste Fransman zal vallen. En als dat niet zo is kan men de burgerlijke stand wellicht een handje helpen. Lon van Burg: van TV. naar circus Lou van Burg, die met zijn opgewon den televisieshows West-Europa heeft afgegraasd en zijn plannen voor een nieuwe tv-quiz voor de Duitse televisie niet heeft kunnen verwezenlijken; gaat het nu eens een poosje als circusclown Volgend jaar gaat hij acht maanden lang met het Duitse circus Alteroff op gtap. Als clown zal hij zich kurmen uit leven in grappen en grollen die hij zo genegen is, en bovendien zal hij een snelle quiz houden met het publiek. Elke maand zullen de Duitse, Oosten rijkse en Zwitserse tv een programma van het circus uitzenden en Lou van Burg zal dan enkele bekende artisten van radio cn tv meebrengen in de pis te. Zo blijft de connectie met dc came ra's toch gehandhaafd. vanavond zig. VPRO: 19 30 Balletm ilaan 19.15 Licht pianospel (gr) 19.20 -hoppen ti- Lcip- (gr) 19.50 Wcek- la 20.00 Nws 20.05 Leven op het land. gesprek 20.20 Lichte gram 20.40 Vlaan deren is vlakbij. gesprek. VARA: 21.00 Vlieg er eens uit. gevar progr 21.45 Mc- lodicën-cxprcs 22.15 Buitcnl weekoverzicht Hilversum II. 298 ui. 19.00 Nws cn weer- ber 19.10 In de muzevul: muzikale wed strijd 19.30 Radiokrant 19.50 Geestelijke lie deren 20.20 Festival van Salzburg 1962: mo- derne en klass muz 22.15 Viool en plano: moderne cn klass muz 22.30 Nws en SOS- Wljd als de wereld, lezing 23.00 Lichte gram 23.55—24.00 Nws. GRtMMOFOOKPLATENPBOGRAMMA DRAADOMROEP ture. Rias Symphonic Orkest. Berlijn olv. Fcrcnc Frlcsay. II, uit ..Ernani", Sorta la notie, Ernani! Ernani, involaml, Anto- nietta Stella, sopraan; Symphonic Orkest Expeditieknecht geeft eindelijk toe Jf ORT voordat dc rechercheurs van het politiebureau Lodcwijk van Deijssclstraat in Amsterdam gis teravond het verhoor van de 23- jarige expeditieknecht bij een och tendblad, L. C. B„ die verdacht wordt van moord op de 55-jarige kantoorbediende J. K. Termohlen, wilde afsluiten, heeft de expeditie- knecht een volledige bekentenis af gelegd. 12 Velen onder de zeelui, die eveneens het bier al ijkelijk hadden aangesproken, waren het moge lijk met de dronken McCov eens en deelden zijn opvattingen omtrent de wijze van Kerstmis vie ren. Maar zover het incident tot hen was doorge drongen. gaven zij er de voorkeur aan hun mond te houden. Het was namelijk kwaad kersen eten met de matroos Alexander Smith. „Dolle Jack", zoals zijn makkers hem noemden, was een potige krachtig gebouwde kerel met harde vuisten, die gewend waren erop te slaan. De onderste helft van zijn gezicht was door de pokken geschonden. Ofschoon hij de twintig nog maar ccn paar jaar voorbij was. was het hem aan te zien dat hij al heel wat achter de rug had. Er werd gemompeld, dat hij van een ander oorlogsschip was gedeser teerd. voor hij op de „Bounty" aanmonsterde. Hij zou ook niet werkelijk Smith heten De blinde violist speelde zijn Kerstliedje uit. de matrozen dronken, lachten en schreeuwden eu boven hun hoofden klonken af en toe de holle stappen van de wacht aan dek. Zijne Majesteit* bewapend transportschip ..Bounty" voer met zuid westelijke koers de Atlantische Oceaan op. Toen voor schippersmaat Fletcher Christian do wacht erop zat en hij naar beneden ging. begaf hij zich naar de aan bakboord liggende hutten van de cadetten. Bligh had Christian met het toezicht op de ca detten belast. Hij wist en hij trok er zich weinig van aan dat de schippersmaat van goede fa milie was, op school was geweest en een veelzij dige gerichte belangstelling had. Christian had deze taak met graagte op zich genomen; hij was een man met een warm hart, fijngevoelig, maar ook tamelijk kwetsbaar. Nu en dan toonde hij. hoewel hij gewoonlijk een opgewekt mens was, neiging tot zwaarmoedigheid en had hij het op de koopvaardijvloot onder kapitein Bligh niet altijd gemakkelijk gehad. Christian wist. dat hij dc beide cadetten Hay- ward en Hallet niet zou aantreffen, want die had den wacht. Naar hen zou hij later nog komen kijken. Over Hallet maakte hij zich bezorgd. Het OP DE was een tenger kereltje van nog maar net vijftien, die gewoonlijk bleek zag en vaak aan een slecht humeur leed. Zou de jongen misschien ziek zijn? Of kwam het alleen doordat hij nog niet tegen het ruwe zeemansleven bestand was? Dan was Hay ward een andere kerel; een knappe krachtige jongeman van zestien, die al een paar jaar gevaren had cn zich om die reden dan ook heel wat ver beeldde. Terwijl Christian het bedompte verblijf binnen ging, dat door de cadetten werd bewoond, werd hij door een levendig gesprek begroet. Young, Haywood en Stewart zaten op hun kooien en op een kist, die midden in het vertrekje als tafel diende, zat een al bejaarde vergrijsde man, die meer aan een geleerde dan aan een zeeman deed denken. Dat was de botanicus Nelson, een van de be langrijkste figuren in deze onderneming. Hij moest, samen met zijn assistent Brown, toezicht houden op het verzamelen en deskundig vervoeren van de broodboomloten. Met zijn vriendelijk en rustig optreden had hij al gauw het vertrouwen van dc cadetten gewonnen en de drie jongens luis terden geboeid naar hem. Zoals de meeste mensen die beroepsmatig bezig zijn met de levende orga nismen die planten zijn, gaf hij blijk van een be zadigd en evenwichtig karakter en toonde ook in de omgang met mensen geduld en hartelijkheid „O, mister Christian! Komt u binnen!" verwel komde hij de schippersmaat. „Ik had u al willen vragen, of u vanavond een uurtje tijd voor me hebt. Zoals u weet doe ik geen dienst voor wij in de Zuidzee-eilanden voor het eerst aan land gaan er^ ik kan toch niet dag en nacht met de dokter en port drinken!" viel Christian hem lachend in de rede. „Moge de hemel u daarvoor bewaren en de kostbare planten, die dan ten gron de zouden gaan, Ja, mister Nelson, ik kom graag een poosje praten- Maar ik wilde hier niet storen. „Blijft u rustig, mister Christian. Wij hadden het juist over de dood van Cook en dat zal ook uw belangstelling hebben." antwoordde Nelson „Zeker, mister Heywood," vatte hij de draad van het afgesproken gesprek weer op, „het zal voor ieder, die Cook gekend en onder hem gevaren heeft wel een pijnlijke vraag blijven, of zijn dood (kapitein Cook werd op 14 februari 1779 in de Karakoeabaai op Hawaii door inheemsen ver moord) destijds niet gemakkelijk voorkomen had kunnen worden. Ik zou zeggen: ja! De betreurenswaardige afloop is mogelijk meer te wijten aan zijn al te groot vertrouwen en zijn ongeneeslijke sympathie voor de Zuidzee-eilan- ders dan aan een onvermijdelijke situatie." Hij bleef een ogenblik zwijgen, zichtbaar onder de indruk van zijn herinneringen, en ging verder. „Het is met Cook al niet anders dan met zoveel andere groten op aarde: op het toppunt van hun kunnen worden zij opgeroepen, ogenschijnlijk zinloos voor ons beperkt begrip. In elk geval over leven zij hun roem niet. veeleer telt het nageslacht bij hun daden ook nog die op, die zij hadden kun nen volbrengen Hey woods vlugge geest .was al weer naar het heden teruggekeerd. „Dc regering verwacht blijk baar heel wat van het invoeren van de brood boom in de Westindische kolonie" zei hij. „als wij de kosten en inspanning nagaan, die zij ervoor over heeft. Is dit alles nu lonend?" (Wordt vervolgd). De politie was na het hardnekkig ont kennen van verdachte en na vier dagen intensief verhoor reeds bezig het dos sier af te sluiten om de verdachte van ochtend aan de officier van justitie voor te geleiden. Zijn bekentenis kwam op het laatste ogenblik. Hoofdinspecteur P. H. Verhoeff, die het onderzoek heeft ge leid, heeft bekend gemaakt dat B. waar schijnlijk niet wegens moord zal worden vervolgd, omdat het slachtoffer na een onenigheid in elkaar was gezakt, waaruit de verdachte had geconcludeerd dat hij was overleden. B. had de bewusteloze man toen in het water gegooid, waarop deze door verdrinking om het leven is gekomen. Zaterdagnacht omstreeks half drie hebben het slachtoffer en de verdachte elkaar in dc De Clercqstraat in Am sterdam ontmoet. Toen zij omstreeks vier uur op het terrein van het toekom stige Rembrandtpark waren, ontstond de onenigheid. De verdachte heeft bekend de politie tweemaal te hebben opgebeld vanuit de telefooncel op het Mercatorplein om de rechercheurs de plaats van het slachtof fer te wijzen. „Hij heeft dit waarschijn lijk gedaan omdat hij zich bezwaard voelde en wroeging had" aldus de heer Verhoeff. „De rechtzaak zal waarschijnlijk te zijner tijd met gesloten deuren worden behandeld", aldus inspecteur Verhoeff. De verdachte heeft verklaard dat hij het horloge van het slachtoffer, dat in een tas van B's bromfiets werd gevon den, van dc heer Termohlen had gekre- DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met waarbotgtêrtifksst. Curie.. In Maschcra", 1- Ecco I'orridi „Un Ballo ,rdio sVelo dlvulsa, 2. Morrt. ma grazia. Antonietta Stella. so- Synrphonie Orkest olv. Glauco Cu- riel IV .Aida" Ce on 2c bedrijf, opera In 4 bedrijven op tekst van Antonio Ghls- lanzoni Plaa'-s cn tijd van handeling: Egypte ten tijd* van de Pharao's. Uit voerenden Fernanda Corena als dc Ko ning van Egypte; GUuletta Simionato als A in net-is zl|n dochter: Renata Tehaldl ïls Aid.i een Ethiopische slavin; Caria Bergonzi als Radames, veldheer: Arnold van Mill als Ramphls, hogepriester: Cor. nel! Macnell als Amonasro. Koning van Ethiopië, vader van Alda: Piero dl Pal- ma als een boodschapper: Eugenia RatU als een priesteres. Verder: Koor van de Geeeliscnaft der Mu«ifreunde~ olv. Relnhold Schmidt) PhUharmonlSch Or- Dlrlgcnt; Herbert von vanavond ïotf. detective film 22.15 Spiegel Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nwa 7.10 Ochtendgym 7 23 Lichte ochtcndklanken (gr) (om 7.30 Van de voorpagina, pratje) 8.00 Nws. postduivenber cn socialistisch strijdlied 8.19 Muzikale ochtendpost <gr> 8.50 Tips voor vakantie en snipperdagen 9 00 Gym V d vrouw 9 In KI..-- pi.mnmuz (gr) 9 35 Waterstanden 9 40 Wercldmuzick- roncoudg te Kerkrade. VPRO: 10.00 Samen iprek 10 05 Bljbelovcrdenklng. 1020 Oude wilde iltend: postduiv< Radio Jazzclub 12.15 Var •abaret 11.20 Sport- "an do wieg 2 30 Meded -ring 15 00 •nwrjBlictd 18 00 Nws II. 298 m. KRO 7.00 kerk (opti) 7.30 Klass gram •rrweging 8 00 Nws 45 Morgengebed ei i IS Pluk hoi weeke 0 00 V d kleuters 10.15 Klass gram 1100 d zieken 11.45 Klass orgelspel 12 00 Mld- lagklok-noodklok 12.04 Licht lunchconcert gr> 12 30 Mcrlrd ten behoeve van h.nd- •n tuinbouw 12 33 Lichte muz. 12 45 Euro pese zwemkampir.cn«ch.ippcn te Leipzig Nwra 15 PlatenrdV-uWVGI3L25 14 30 V d Jeugd 15 30 Ltd ad >0 A Is de 10 40 Coun i 17.10 Amu* r 17.40 Promenade- i«ion: Amu* muz rtijd. licht progr. Leipzig. KRO 17.00- 17 35

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7