„Don Gil" - toneel op internationaal niveau Strijd van het Papoea volk gaat nu pas beginnen Weer vele doden in het verkeer ïïj* Jongens stalen 40 brommers DE GROTE MUITERIJ BOUNTY Toegoenese leiders nu naar Suriname Mevr. Fin kb ine geopereerd Dam.vraag 281 (Eerste publicatie) Van de heer L. van Duyn te Sassen - heim ontvingen wy enige geestige composities. Onderstaand miniatuur is gemakkelijk oplosbaar doch rijk aan variatie, hetgeen artistiek aandoet! Wit is aan zet en wint. Mc. Jouwe terug uit New York: U IJ zijn terugkomst uit New York heeft het lid van de Nieuw- Guinea Raad, de Papoea-leider Ni- colaas Jouwe, zaterdag op Schiphol uitgeroepen: „De strijd van het Pa poeavolk begint nu pas". Hij toonde zich teleurgesteld over de loop der gebeurtenissen doch had nog geenszins alle vertrouwen in een onafhankelijke Papoestaat verloren Jouwe maakte de reis van New York naar Nederland in hetzelfde KLM- „„x. Zwart: 8. 9, 18, 21, 31, 37. aar Be" Wit: 2024- 29 30- 42- 46- keJv»uS Schaak-vraag 281 1 Het probleem van B. Kieboom had als opgave: wit speelt en geeft mat in twee zetten. De stand was, wit: Ke4, Lb2 en fl, Pb3 en c8; zwart: Kb4, pi c6. De sleutelzet 1 Pb3c5 geeft twee velden (a5 en c5) en neemt er twee (a4 en b3), terwijl aan het ongedekt staan van het paard echter niets wordt veranderd. De matzetten zijn eenvou dig te vinden. Bridge De oplossing van het vorige tegen spelprobleem is aldus: West moet in slag 10 met een „hoge" harten (minstens de 6) voortroeven! Hiermee voorkomt u, dat Zuid een ex tra overslag maakt. Na de 9e slag was namelijk dit inte ressante eindspel ontstaan: Zuid speelt ruiten 7 en wanneer u harten 2 legt, gebeurt het volgende: In Noord wordt getroefd met harten- aas. Oost gooit klaveraas af. Nu kla- I veren na en onverschillig wat Oost Idoet, Zuid ruimt zijn laatste ruiten op. West moet troeven, in de hartenvork terugspelen en Zuid heeft de rest. Troeft u echter voor met harten 6, dan gaat het spelletje niet Op. Na har- 1 tenaas Oost klaveraas weg en klaveren na, troeft Oost met harten 3, waarna u met harten 2! kunt onder- i troeven. West krijgt nu nog harten- vrouw en de extra overslag gaat ver- Jack Diamond Frits Kirihio, omstreden Papoea student. kwam obk al zaterdag op Schiphol aan. Hij zal hier prive- zaken regelen en dan weer naar Djakarta gaan. Op Schiphol noem de de heer Jouwe de student op nieuw een verrader. Kirihio poel- de zich echter best op zijn gemak. Neerleggen bij het akkoord vliegtuig, dat de Nederlandse am bassadeur, dr. J. H. van Roijen, naar ons land bracht. „Niemand kan ons nu nog langer als een soort koloniale marionetten beschouwenzo zei de heer Jouwe. „Wij moeten thans de strijd alleen voortzetten onder het wakend oog van de Ver. Naties. Nederland zal nu dtju uit Nieuw-Guinea verdwijnen en Indo nesië en de Papoea's blijven er ech ter met de Ver. Naties. Nu kunnen wij dus beginnen zelf voor onze langen te vechten". De heer Jouwe Was het met dr. Van Roijen eens dat het akkoord het beste is, dat voor Nederland vier te bereiken. „Maar laten we er maar buiten late" wat de Papoea ervan denkt", zo volgde hij. „Wij, die in het streven Nederland vertrouwen hebben gehad zijn vaak teleurgesteld over het resultaat waarbij Nederland telkens de rug is toe gekeerd door zijn eigen vrienden. Toch kan Nederland voor de zaak van de Papoea ook nu nog het een en ande- Eigen toekomst De heer Jouwe kon nog weinig zeggen over zijn eigen naaste toekomst. HU wist b.v. niet of hy naar Nteuw-Gulnea zal terugkeren. „Ik denk van wel", zei h(j, „maar dat hangt van allerlei din gen af". Of hy in de uitvoering van het akkoord zelf een taak zal gaan vervul len wist hU al evenmin. Dat zal alleen ti overleg met de Nieuw-Guinea Raad kunnen gebeuren, meende hij. Naar be kend vertrok de heer Jouwe kort voor de sluiting van het akkoord naar New York om daar de Nederlandse delegatie als Papoea-adviseur bl) te staan. Op de vraag: .Was het al te laat voor advies in New York?", zei hij dat hij inder- tad aan de late kant was gearriveerd. Over de kwestie of in artikel 18 van het akkoord het zelfbeschikkings recht als een extern, dan wel als een intern recht beschouwd moet worden. Kruiswoord-puzzel zonder zwart aar rzië liskamp stus i Horizontaal: 1. plaats in Z.-H. bij Den zal vs Haag; 2. deel van de dag bekende Igenomfl afkorting afkorting van dona; 3. Schneldi zoon van Noach opschik bekende afkorting; 4. leerrede faam; 5. zij- ;tus va» tak Donau gemeente in Overijssel; ironkelij 6. middeleeuws snelzeilend koopvaar dijschip niet van hetzelfde gevoelen; 7. byb. figuur afkorting van dyne gemeente in Gelderland; 8. bloem voorzetsel bijwoord; 9. gemeente in Gelderland lidwoord (FY.) spoe- <lig. Verticaal: 1. gemeente in N. Brabant biersoort; 2. nakomeling edel: sullen 4 3. optelling vreemde taal; 4. schei- eptemW kundig element (afk.) scheikundig ië. waat element (afk.) heks afkorting ndenwet van item; 5. azijn plaats in N. Bra- *5 k®0*! water in Limburg onbep. deze v\ voornaamwoord dat is afk. Lat.); 7. 1 hl oei wij ze voorzetsel zwemvogel; I 3. vaarwel hetzelfde; 9. venster »|lof) staatsbedrijf (afk.) tijdrekening. j OPLOSSING VORIGE PUZZLE T Horizontaal: 1. peperkoek; 8. os: 9. edele; 10. L.K.; 12 sté; 13. arm; 15. Eli; 17 nop; 19. een; 21. ramp: 23. eens; 24. gt; 25. Emden; 26. ge; 27. tent; 29. keel; 31. era; 32. ert; 34. Eli; 35. rem; ïdgenod urn: 39- 41- lorreï 43- er; 44 rhacht J Paperkust ^a.n' i Verticaal; 1. ps; 2. pet; 3. eden; 4. re; klap; 6, oer; 7. kl; 8. oversteek; 11. kanselier; 12. sim: 14» mee: 16. later; 18. onder; 20. engel; 22. pet: 23. enk; 28. nar; 30. een; 32. emoe; 33. Turk; 86. elp; 38. reu; 40. Tp; 42. Rr; 43. et. Puzzel Zondagsblad In de puzzel uit ons Zondagsblad van 18 augustus ontbreken enkele nummers ln de omschrijving en wel: verticaal: •0 grondsoort, 61 meisjesnaam, 63 dorp Gelderland, 65 tijding. ar J '21 5 7-j De Rotterdamse arts dr. A. Th. Boer lage is gistermiddag om het leven ge komen bij een verkeersongeluk ten noor den van Uitgeest op de weg Velsen Alkmaar. Zijn auto kwam in de linker berm terecht en sloeg over de kop. Me vrouw Boerlage liep lichte verwondin gen op; twee kinderen bleven ongedeerd. In Hilversum overleed in de nacht van zaterdag op zondag de 85-jarige rus tend geneesheer W. D. van Renesse, na dat hij bij het oversteken van de 's-Gre- velandse weg door een auto was aan gereden. Op de rijksweg UtrechtAmsterdam is zaterdagmiddag de 52-jarige jkvr. I. Schokking-van Lennep bij een inhaal manoeuvre tegen een autobus aangere den. Zij werd uit de wagen geslingerd en overreden door een personenauto, be stuurd door de 38-jarige monteur D. K. uit Königshofen. Een andere auto. be stuurd door de 43-jarige lasser H. A.. eveneens uit Königshofen, botste tegen de auto van mevrouw Schokking. Een ongeluk, dat zaterdag bij het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht is gebeurd, heeft twee Duitse meisjes het leven gekost, namelijk de 21-jarige me juffrouw F. Richter uit Berlijn en de 23-jarige Marianne Kramer uit Dort mund. Verder werden twee andere Duit sers ernstig gewond, evenals de bestuur der van de Nederlandse auto, de 42- jarige Utrechtse belastingconsulent J. G. Rijakenberg. Het ongeluk ontstond toen de auto van de heer Rijckenberg door de middenberm van de weg schoot Het verkeer op rijksweg 12 was bijna een uur gestremd. Op de rijksweg Den BoschTilburg is gistermiddag in Berkel een personen auto met grote snelheid tegen een boom gereden. De heer H. van der Poel uit Amsterdam, die naast de bestuurder zat, was op slag dood. Twee dames liepen zeef ernstige verwondingen op. Een heer en twee kinderen, respectievelijk negen ert tien jaar. werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde bij een inhaal manoeuvre. In een onoverzichtelijke bocht van ao Courageweg in Doornspijk is zaterdag de 29-jarige grondwerker H. van 't Hof met zijn brommer tegen een bestelauto gereden en dodelijk gewond geraakt. Enkele uren later is hij overleden. zei hij: „In de officiëële tekst van dit artikel wordt alleen over zelfbeschik kingsrecht gesproken, maar ik mag toch aannemen dat onder de huidige omstan digheden de Ver. Naties, wanneer zi spreken over zelfbeschikkingsrecht, daarmee doelen op extern zelfbeschik kingsrecht. Als Soekamo het nu probeert voor te stellen alsof er slechts sprake van een intern recht, dan poogt hij we een zwaai van 90 eraden te maken". Onderdrukking De heer Jouwe meende te moeten betwijfelen of alle Papoea's zich zo maar by hef akkoord zullen leggen. „Ik maak mij zorgen over mogelijke onderdrukking door Indo. nesië. Bij de secretaris-generaal in New York is een stroom van pro. testen binnen gekomen. Tenzij mer de Papoea's met militaire macht neer. slaat, zullen zij zich tegen het akkoord blijven verzetten". Weliswaar staat in het akkoord, zoals dr. Van Roijen ook gezegd had, het recht vrije meningsuiting en het recht van vereniging en vergadering gewaarborgd, doch volgens de heer Jouwe zal er thans een in staatkundig opzicht onmogelijke situatie ontstaan. Indonesië heeft than, de geleide democratie als bestuursstel sel en onder geleide democratie lijkt hot de heer Jouwe moeilijk, althans niet aannemelijk, dat Soekamo deze specifiek democratische vrijheden kan toelaten. Verzet stimuleren Gevraagd of hü zelf als invloedrijk Papoealeider pogingen zou doen het ver zet onder de Papoea's te stimuleren dan aan een zo loyaal mogelijke uitvoe ring van het akkoord zon meewerken :ei hij: „Ik zou de Nieuw-Guinea Raad villen adviseren ons bU het akkoord Hij had in New York nog even con tact gehad met de in Leiden studerende Papoeastudent Frits Kirihio, die in de cember van het vorig jaar naar presi dent Soekamo reisde, en ditmaal noem de Jouwe hem weer een landverrader. Naar bekend is Kirihio aangesteld als adviseur van de Indonesische minister buitenlandse zaken, Soebandrio. Veel meer waardering had de heer Jouwe de Papoea Silas Papare, die al jaren lang in Indonesië woont en die als advi- aan de Indonesische delegatie was toegevoegd. Met hem, meende de heer Jouwe, was op den duur wel king mogelijk. Brand aan boord van liet m.s. Domburgh Een brand op het Nederlandse schip Domburgh (991 ton) in de haven van Casablanca heeft zaterdagmiddag vrij aanzienlijke schade toegebracht aan de brug en verscheidene installatie*. Bij een frontale botsing tussen deze twee auto's in de buurt van het verkeersplein Ouderijn bij Utrecht is zaterdag een Duits meisje om het leven ge komen en werden vier personen ernstig gewond. De Amsterdamse politie heeft in het afgelopen weekeinde acht jongelui uit Noord, in de leeftyd van 16 tot en mot 19 jaar gearresteerd, onder verdenking van het stelen van naar 90hatting 30 a 40 bromfietsen. Enkele van de jongens hebben hun aandeel in de diefstallen toegegeven. Zij zijn bekenden van de politie. Een hun ner is reeds een keer veroordeeld. De reeks arrestaties begon zaterdagochtend, toen een agent een der knapen aanhield, die in het bezit was van een anderhalf jaar geleden in Purmerend gestolen bromfiets De jongens, die nu eens met die, dan weer met een ander op stap gingen, na men de bromfietsen weg, reden er mee en zetten ze ergens aan de kant van de weg neer. Ook zijn er bromfietsen in het water gegooid en aan andere jongelui verkocht. Vannacht omstreeks één uur zijn op de Johan Huizingalijn in Amster dam drie mensen om het leven ge komen, toen de Volkswagen, waarin zij zateu met grote snelheid tegen een lichtmast botste. De bestuurder, de heer A. Feenstra uit Amstelveen (38) en het echtpaar Giakomini uit Amster dam (66 en 47 jaar) waren op slag dood Een vierde inzittende, de 46- jarige invalide Sipke Feenstra, afkom stig uit Duitsland, werd ernstig ge wond; zijn toestand is zorgwekkend. De oorzaak van het ongeluk was vanmor gen nog niet bekend. De botsing ont stond op de plaats waar de tweebaans- Myra Wan, Do van Stek, Eric van lngen en Maria de Booy in „Don Gil met de groene broek". TNGEWIKKELD EN SUBTIEL" laat Tirso de Molina zijn personages in „Don Gil met de groene broek" over stuk zeggen. In dit Brechtiaanse Ver- fremdungseffekt avant la lettre toont deze Spaanse monnik zijn enorme virtuositeit toneelzaken, want ingewikkeld is zijn intrigue buiten kijf. HU rolt en solt met mensen of het knikkers zijn. BU de kwalificatie „subtiel" mag men evenwel vraagteken zetten. Behalve dat hU sexuele zaken zeer openhartig spreekt, en nogal vrUmoedjg omspringt met bepaalde godsdienstige gebruiken, is hU ook waar het Gods Naam betreft, nog al ongezouten. De vertaler Dolf Verspoor heeft ge meend, waarschUnlijk ter verkrijging de couleur locale, dergebjke taal letterlUk te moeten overzetten. Namens een kleine minderheid van het schouwburg bezoe kend publiek moet ik hier ernstig tegen protesteren. Nu is het wel de gewoonte zelfs ln onze democratische samenle ving met kleine minderheden geen rekening te houden, zodat ook dit protest weer afgelegd zal worden, maa moet niettemin gezegd worden. Temeer, omdat het sommigen verhindert voor de volle 100 deze opvoering te kunnei waarderen. Dit is des teleurstellender om dat deze prestatie van de Haagsche Co- medie het inderdaad verdient restloos bewonderd te worden. Wat Joris Diels hier met zUn m< bereikt heeft, staat werkelijk op ee temationaal niveau. Als deze opvoering het Holland Festival was gebracht, zou1 „Proviand voor achttien maanden, Mylord. En de bemanning is voltallig op een lichtmatroos na, die ziek werd en in het vloothospitaal van Po'rtsea is opgenomen. En een muzikant ont breekt mij nog," voegde hij er na een korte stilte aan toe. „die er tijdens de lange avonden bij de bemanning de stemming inhoudt en ze een beetje aat dansen, zodat zij geen stramme leden krij gen." „Geen kwaad idee!" Lord Hood had goedkeu rend geknikt. „Een goed recept dat u van kapi tein Cook hebt overgenomen. Ik geef u volmacht, mister Bligh, hier in Portsmouth in dienst te nemen wat u geschikt lijkt." Daarna was het gesprek zoals altijd wan neer Bligh met een meerdere in aanraking kwam, overgegaan op de reizen van kapitein Cook, die Bligh als zeilmeester en naderhand als stuur man had meegemaakt. De indrukwekkenwe fi guur van deze man bleef een lichtend voorbeeld op Zijne Majesteits vloot. Het begon te schemeren. Onophoudelijk met zijn eigen gedachten bezig was Bligh haastig ver der gelopen, gevolgd door zijn schrijver Samuel. Tussen de St. Thomaskerk en de Garnizoenskerk, waar langs nauwe stegen de huizen zich verdron gen. klonk rumoer uit een zeemanskroeg. Bligh zou er geen aandacht aan hebben geschonken, als niet een heel uitzonderlijk geluid zijn opmerk zaamheid had getrokken. Warempel, een viool speelde ijl. maar zuiver de melodie van een Schotse dans! De klanken stegen hoog boven het •erwarde lawaai uit. als een leeuwerik boven Lang niet lelijk, dacht Bligh. Hij bleef plotseling staan en ging, gehoor gevend aan een ingeving van het ogenblik, de kroeg binnen. Samuel volg de hem eigener beweging. In de lage maar ruime gelagkamer sloeg de benauwende lucht hun in het gezicht. Het rook er naar bier, zweet en tabak zoals overal waar zeelui bijeenkomen. Aan de ruwe blankgeschuur- de tafels zaten de matrozen in groepjes bijeen te drinken en te kaarten. Zij schreeuwden en smoe zelden, aten en rookten Het waren haast allen OP DE GUNT» SACHSE matrozen en maats van de oorlogsvloot; er kwamen weinig koopvaardijschepen in Ports mouth. Niemand schonk aandacht aan de binnen komende officier Bligh liep dadelijk door naar de hoek bij de tapkast, waar op een biervat een tamelijk jonge zindelijk geklede zeeman zat die. naar het leek, zachtjes voor zichzelf op zijn viool speelde. Hij liet zich door het rumoer van de drinkers al evenmin storen als zij aandacht aan zijn spel schonken. De blik uit zijn diepliggende ogen leek strak in de verte te staren Om de violist te bereiken moest luitenant Bligh zich langs een tafel dringen, waaraan twee ken nelijk al aangeschoten maats met een jonge man in haveloze zeemansplunje zaten te praten. De jongen had een vol glas en een schoon leeggegeten bord voor zich staan. Hij sprong op om ae offi cier door te laten en hief een ogenblik het bleke Gezicht, waarop een gejaagde uitdrukking lag. naar hem op. De violist keek niet eens naar de luitenant, «lie inmiddels naast hem was gaan staan; hij speelde zijn liedje en richtte daarbij zijn blik op de zol dering alsof hij wilde zeggen dat die luitenant lucht voor hem was. Pas toen Bligh zijn gezicht in nijdige rimpels trok, hem met krachtige stem aansprak, hield hij op met spelen cn legde het instrument op zijn knieën. „Hebt u zich hier verhuurd, waarde vriend?" vroeg Bligh. „Zeker. Sir. zolang ik dat zelf wil. Met wie spreek ik eigenlijk?" antwoordde de vio list Hij wendde het hoofd halverwege naar de officier, keek hem evenwel niet aan. maar kneep de ogen tot smalle spleten dicht. Bligh verloor zijn geduld en het speet hem al. dat hij aan zijn op welling gevolg had gegeven. „Ik ben luitenant Bligh". zei hij, eenb eetje scherp. ..Ik wilde u niet storen, maar alleen een paar vragen stellen. Ik heb evenwel de indruk dat. „Vraag u maar gerust. Sir" antwoordde de man, overigens zonder van houding te verande ren of. wat toch behoorlijk zou zijn geweest, lie ver nog op te staan. Vreemd! dacht Bligh. Is de kerel nu zo koppig of is er iets anders met hem aan de hand? „Je zou me tenminste kunnen aankijken vriend, al blijf je dan liever zitten'" zei hij verstoord. „Dat zou mii niets baten. Sir" antwoordde de violist bedaard, zonder van het biervat op te staan. „Ik ben blind." Bligh bleef een ocenblik zwijgen. Dat was dus de reden voor het zonder linge gedrag van de man. Een arme stakker, dacht hij vluchtig, sterker drong zich de vraag op. of deze omstandigheden zijn plan in duigen zou doen vallen. „Gewond geweest?" vroeg hij ten slotte. „Ik heb de Egyptische oogziekte gehad. Sir." Of hij ervoor voelde met Zijne Majesteits ..Bounty" een reis naar de Zuidzee te maken, vroeg Bligh verder. Hij zou de bemanning in de vrije avonduren dansliedjes moeten voorspelen cn verder lichte bezigheden moeten verrichten. Het bleke magere gezicht van de blinde zeeman kreeg kleur; duidelijk was te zien hoezeer het vooruitzicht, ondanks zijn lichaamsgebrek nog weer eens op een schip te kunnen varen, hem verheugde. Zij werden het dan ook vlug eens. „Afgesproken?" vroeg Bligh. Hij stak de blinde zijn hand toe. Ofschoon hij niets kon zien sloeg de man toe en antwoordde vrolijk „Afgesproken, top, Sir!** (Wordt vervolgd). Rollen en sollen met mensen er wereldwijd over gesproken zUn. Er i« geen enkel onderdeel in deze opvoering dat niet de grootste bewondering dient. Het stuk is verrukkelijk, de vertaling van Dolf Verspoor juist door het rail lerende J. J. A. Gouverneur-gertjmel grandioos. Het spel der meesten is terlijk. De decors en kostuums van Harry Wich niet alleen oogverblindend, ook ingenieus. De muziek van Jurriaan Andriesscn allerkostelUkst. De choreogra fie van Albert Mol charmant, terwyl d* regie van Joris Diels in één woord on- verbeterlUk is. Het is haast niet te ge loven dat hier Nederlanders het toneel bevolken, zo warmbloedig Spaans gaat alles er toe. Joris Diels heeft de raillerende toon van het stuk tot in de kleinste details uitgebuit. Er komt geen personage voor of Diels heeft hem in opstelling verschyning, in toon en gebaar juist dat weten mee te geven waardoor het geheel tot zo'n vitale demonstratie werd het toneel kan zijn. Van de fUnste lichte chargering tot de grofste Grand Guignol- effecten was het alles ingepast in dit ver- rukkelUk geheel. Joris Diels heeft het toneel laten leven tot in de vingertoppen toe. Van de spelers was voor mU Jules Royaarés de spil van de avond Als dit snelbenige mannetje verscheen kreeg het geheel een extra dimensie. Enorm wat deze acteur van zUn Caramanchel wist maken. Onder de mannelijke personages vond hU zUn evenknie in Eric van lngen in een Don Quichotachtige, doodernstige Don Juan. BU de dames waren het Myra Ward, als de guitige, manhaftige Dona Juana. alias de pseudo-Don Gil; Do van Stek als de aanbeden Dono Inés en Maria de Booy als het naar liefde snakkende nichtje Dona Clara, die het enthousiasme stalen van de volle zaal. Kostelijke rollen werden voorts ver vuld door Jan van der Linden als de ernstige Don Pedro, Jules Croiset als de echte Don Gil (iets te zwaar aangezet en te ongenuanceerd), Bas ten Batenburg als de gewiekste dienaar Quintana en John Koch als de zeer karakteristieke lakei Aguilar, om dezen slechts te noemen. Het geheel culmineerde in een uitbun- ig en kostelijk slotkoor, waarin de mo raal van het stuk gegeven werd: hoed u, als de vrouw de broek aantrekt. „Don Gil met de groene broek" is voor- treffelijk zomeravonddivertissement. Het s een verstrooiingsstukje, maar door de vijze. waarop de Haagsche Comedie het bracht, een schoolvoorbeeld van in de puntjes verzorgd toneel. Grandioos. Ev. Grolle Lek schip zinkt aan meerstoel Zondagmorgen is in de Westhaven to Terneuzen het 1500 ton metende Belgi sche motorschip Morgana van schipper C. Kuypers uit Antwerpen, na eerst op de oostdam van de haven lek te zijn gevaren, gezonken. De vier opvarenden de schipper, zyn vrouw, een kind en een knecht, konden ongedeerd aan wal ko men. Het schip, dat met een lading grint onderweg was van Wezel naar Gent, raakte by het binnenkomen van de ha ven de oostdam. waarby een lek ont stond. Onmiddellijk was assistentie ter plaatse van het sleep, en bergingsbe drijf W Muller te Terneuzen. Met pom pen trachtte men het schip drijvend te houden. Toen gevaar voor zinken ont stond werd het schip, op advies van rijkswaterstaat, door sleepboten van Mul ler naar de meerstoelen 1 en 2 ge sleept. Daar zonk het, de meerstoel 1 meesleurend in de diepte. Rykswaterstaat heeft het wrak onder de werking van de wrakkenwet geplaatst en afgebakend, omdat het een beperkto belemmering voor het scheepvaartver keer oplevert Zaterdagmiddag is de zesjarige Harold van den Vijver uit Hoek bu Terneuzea om het leven gekomen. Zijn vader reed per tractor waaraan twee wagens met stro waren vastgekop peld. De jongen was ondanks een ver van zyn vader op de trekstang tus- dc eerste en de tweede aanhangwa gen gekropen. Toen hy eraf wilde sprin gen. bleef hij met een been achter de stang haken cn viel juist voor een wiet van de aanhangwagen. HU kreeg het wiel over zijn lichaam en moet op slag dood zijn geweest. Om vestiging te hespreken Gisteren zijn de twee Toegoenese leiders uit Nieuw-Guinea, die in Suriname de mogelijkheid gaan be spreken voor een grootscheepse land verhuizing van hun gemeenschap naar Suriname, van Schiphol naar Paramaribo vertrokken Begin vo rige week waren zij uit Biak in Ne derland aangekomen. „WH hebben van de Nederlandse re gering alle sympathie voor het plan en krijgen ook medewerking", zei in bUna accentloos Nederland de 51-Jarlge Th. A. Abrahams, die tot dusverre bl| de PTT In Hollandia Merkte, „maar we vinden het wel heel jammer, dat we de Neder landse nationaliteit nog niet hebban" HU toonde een rose paspoort, waarin een nummer met een hoofdletter V was geponst. „We zouden graag een Neder lands paspoort willen hebben, we heb ben allemaal nationalisatie aangevraagd" Zyn metgezel, de 28-Jangc chauffeur R. Tomasouw. gaf antwoord op de vraag waarom de groep van 178 Toegocnezon 'vrouwen en kinderen Inbegrepen) niet langer op Nieuw-Guinea wil blijven, waar ze in een dorpje bij Hollandia samen een kleine gesloten gemeenschap van in to taal 42 families vormen. „WU wiUen met ruri worden gelaten en in vrede leven en wc weten uit ervaring dat ons dat onder de Indonesische regering niet beschoren Vroeger woonden deze mensen op Toe. goo. dat is dichtbU Tandjong Priok in Noord-Java. Zij waren zeer pro-Neder lands en die gezindheid hebben ze nog steeds. Zc kwamen in 1950 naar Nieuw- Guinea er. wonen daar nu dus bijna 12 iaar. Do Surinaamse regering heeft zich the lis in principe bereid verklaard hen op te vangen. Ze zullen zich dus waar- schynlijk in Suriname gaan vestigen nog steeds met de hoop dat ze eens een Nederlands paspoort zullen krijgen en geen opgejaagde vreemdelingen zullen blijven. In Den Haag hebben de belde leider» In de afgelopen week op het ministerie van binnenlandse zaken besprekingen ge voerd. De regering heeft hun thans actief willen helpen: in hetzelfde vliegtuig 70 het afzonderlUk in de eerste klasse reisde zondag met hen mee de op verlof In Nederland vertoevende resident van llollandia. drs. W. G. F. Wlnla, die zich eehter bij hel vertrek niet met de belde Toegoenezen ophield. Over 1 of 2 weken zullen de laatsten vla Nederland naar Hollandia terugreizen. Mevrouw Finkblne. de 30-jarige Ame rikaanse, die na het innemen van thali domide vreesde een mismaakt kind tc zullne krijgen, heeft zaterdag in een ziekenhuis te Stockholm een abortus- operatic ondergaan Haar echtgenoot heeft meegedeeld dat dc verwijderd# vrucht miavormd was. Volgens het Hamburger Abend- blatt zijn in West-Duitaland in totaal ongeveer 5000 misvormde baby's ge boren als gevolg van het gebruik vaa thalidomide door de moeder. MAANDAG 20 AUGUSTUS 1962

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7