Werkweek KNCGV in het CIOS te Overveen W ereldtitelkandidaten in Olympisch stadion Robert de Vries: „Geef ons rustig de tijd!" Lift stortte 10 meter omlaag Bredanaars verongelukt met weggenomen auto NIEliWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1962 Sport en genieten van de natuur een goede combinatie in 'C'VEN doorveren en dan weer omhoog"... Luid schallen de aanwij- zingen over de prachtige groene grasmat van het CIOS in Over veen, die omsloten wordt door hoge bomenrijen. „Kijken de heer Boersma zet zijn zonnebril af om aan de zijn leiding toevertrouwde gym nasten voor te doen hoe het dan wel moet. In een vloeiende beweging maakt hij de rechtstandige tafelsprong, die bij zijn pupillen nogal wat moeilijkheden teweeg brengt. „Een inspannend onderdeel", vindt Tom Pot, het zestienjarige lid van het Rijswijkse Door Inspanning Ontspanning. Hij is voor de eerste maal in Overveen, waar het CIOS nu al tien jaar lang zo eind juli begin augustus de leden van het Koninklijk Nederlands Chr. Gymnastiekverbond ontvangt voor het houden van een kader-werkweek. Jongens en meisjes, dames en heren nemen hier de gevarieerde oefenstof door, die de gymnastiek te bieden heeft. Ze ringen, springen, doen oefeningen aan de brug met ongelijke leggers op de lange mat. besteden aandacht de ritmiek en ze volleyballen. Ditmaal is voor het eerst de trampoline i oefenstof opgenomen. Deze trainings-vakantie wordt dit jaar door 85 deelnemers en deelneemsters be zocht. Zeven dagen lang babbelen ze over de prestaties, trekken ze er samer in de bossen opuit zien ze de zon in de vlakbij gelegen zee ondergaan, die lei ders en leidsters, voorturners en ge wone amateurs". Hongerig gaan ze aan tafel. Want niets is zo gezond als een week lang sporten cn genieten va fraaie omgeving, waarin dit instituut is gelegen. MINDER DEELNEMERS .Het aantal deelnemen ls dit jaar Iets minder dan ln voorgaande seizoenen. Dit komt vooral, doordat het jeugdkampen ls uitgebreid en er tevens een minimumleeftijd ls Ingesteld. En dan de vakantie. Steeds meer mensen zoeken het bulten onze grenzen. Ook die „con currentie" is niet uit te vlakken", zo vertelt bonds bestuurslid Van Lummel, die ijverig aan het plaatjes schieten ls. ,Jk vind het enig. Een vakantie zowel in-als ontspanning. En dan nog die sfeer. Net één grote familie". De 22- Jarige Mathilda Neetens, die in Amster dam als doktersassistente werkt, heeft het goed gezegd. Dergelijke uitspraken hoort het KNCGV graag. Dat is ook uit eindelijk het doel van een werkweek als deze. Natuurlijk, ook het peil van de sport wordt omhoog gebracht, maai Voornaamste is toch, dat jonge mensen uit de meest uiteenlopende delen ons land elkaar door middel van sport leren kennen. Zo wordt een sa< horigheidsgevoel gekweekt, dat hun het verdere leven alleen maar van We vonden Thilda met paardestaart en zwarte traningsbroek in een stil hoekje op de treden van een stenen PARACHUTESPRINGEN Nederland naar WK Onder auspiciën van de Federation Aeronautlque Internationale zullen 11 augustus tot 3 september te Orange (MasBachussets) de zesde wereld kampi oenschappen parachutespringen gehou den worden. Tot nog toe hebben behalve Amerika M landen ingeschreven, onder wie Nederland. Ons land zal vertegenwoor digd worden door Dom Verschoor George Bonne Wenckebach. De secrataris van de eerste Ned. para chutistenclub (aangesloten bij da KJ4.V.V.L.), mr. F. Molhuijsen, zal als leider van de delegatie optreden. In een gecharterde D.C.-7c van de K-I. M. zullen de springers woensdag 8 augustus van Schiphol naar Boston ver trekken. In diezelfde machine bevinden óch voorts deelnemers uit Polen, België. Zwitserland, Spanje, Groot Brittannië. Ierland, Duitsland en Australië. In to taal vertrekken er 78 deelnemers. Daags tevoren vertrekken, eveneens per K.L.M. D.C.-7c, 79 deelnemers uit Roemenië, Rusland, Tsjecho-Slowaklje, Oostenrijk, Hongarije, en Z.-Slavië Orange. De teams zullen in Orange worden ondergebracht in de Mahar Regional High-school, gelegen in de nabijheid van het vliegveld waar de wedstrijden zullen worden gehouden. Men verwacht zeer veel belangstelling voor dit evenement. Sportcentrum NSF nu in Arnhem? (Van onze correspondente) Er ls vrü grote zekerheid over de plaats van vestiging van het sportcentrum van de Nederlandse Sportfederatie: niet Wolf- heze ln de gemeente Renkum. waarop eerst het oog van de NSF was gevallen, maar Arnhem zal de federatie plaats ge ven. De gemeente Arnhem voert al on derhandelingen met de NSF over de verkoop van grond bU de Amsterdamse- weg op een terrein van de Johanna- hoeve. Hierop wil de NSF gebouwen met vergaderzalen en slaapgelegenheid laten verrijzen en sportvelden aanleggen. Wolfheze heeft de NSF inmiddels al laten varen. De eigenaar van de grond, met wie de onderhandelingen niet wil den vlotten, zou te veel hindernissen voor de federatie hebben opgeworpen. Het terrein dat de NSF nu lijkt te zul len krijgen. Ls ln alle opzichten geschikt voor het sportcentrum dat men wil In richten. Arnhem heeft boven Wolfhese de voordelen van de gunstige uit alle kanten gemakkelijke ligging. ZWEMMEN Naar Leipzig ook 4 x 200 m.ploeg De Koninklijke Nederlandse Zwem- bond heeft maandag alsnog besloten een 4 x 200 meter vrije slag-ploeg af te vaardigen naar de Europese rwemkam- ploenschappen. die van 18 t m 25 augus tus in Leipzig worden gehouden. De ploeg bestaat uit Johan Bontekoe (HPC). Peter Vroegop (Het LJ), Gerrit Korte- weg (DZVj en Ronnie Kroone (ZAR). Peter Vroegop is tevens aangewezen als vierde man voor de 4 x 100 meter vrije alag estafette. Nederland heeft nu in Leipzig een vrijwel volledige bezetting op alle ■wemnmnmers. Slechts op de 200 meter vlinderslag «tart een Nederlandse trapje. Veilig weggedoken achter het struikgewas. Ze maakte aantekeningen van de op die ochtend gevolgde lessen. Het Vaardig-en-Vlug lid uit A'dam- Zuid is erg leergierig. Ze volgt de tweejaarlijkse leiderscurshs (300 les- dren) en geeft al les aan de kleintjes Ui haar vereniging. Als de gelegenheid «r is schrijft ze voor 1963 ook weer in. En zo denken de meesten erover- Daar is juffrouw Sietse Hekman (bestuurslid ÖDI, Assen) en de vijftigjarige heer P. M. Mulder van het Groningse „Excel sior"? Ze hebben alle zeventien gehou den trainingszevendaagsen meegemaakt En er zullen nog meer werkvakanties komen. Temeer, daar het CIOS thans een magnifieke sporthal van 30 bij 15 meter als aanwipst heeft gekregen. Het delingetje naar de sportzalen in het dorp is nu verleden tijd. Bij regenachtig weer is deze hal een uitkomst. „Maar, gymnastiekbeoefening in de open lucht blijft het ideaal" zegt de heer Boersma, lid van de bondstechnische commissie. KERK EN SPORT ln deze zomerweek heeft dt. D. J. Roos uit Den Haag zijn mening over de relatie tussen Kerk en sport weergege ven. waarbij hij als slotconclusie uit sprak dat Kerk en sportbonden naar el kaar moeten groeien met behoud var eigen zelfstandigheid. Ook vond hij dat net probleem „sport op zondag" eens goed uitgepraat moest worden. Vrijdag wordt tot slot van het programma 1962 de traditionele vol leybalwedstrijd tussen de docenten deelnemers gespeeld. Dan is het zaterdag 4 augustus weer inpakken geblazen. De slaapzalen worden ont ruimd, het keukenpersoneel van het instituut kan weer even uitblazen. Maar volgend jaar komen ze terug. Bij het scheiden van de markt zul len de KNCGV-ers elkaar toeroepen. „Tot ziens in Overveen". Belgische bladen weigeren Ned. advertenties (Van onze correspondent) Uit vrees moeilijkheden te krijgen met de „eigen" adverteerders, hebben tal van Belgische dag- en ook week bladen geweigerd advertenties van Ne derlandse zakenlieden op te nemen. Het betreft hier advertenties van win keliers uit de Brabantse grensstreek die in de Belgische bladen reclame willen maken voor hun goederen zoals textiel, herenkleding, meubels en lederwar De dagbladen zijn bang voor moge lijke reacties van Blgische adverteer ders, die van hun Nederlandse colle ga's concurrentie ondervinden doordat vele Belgische kopers over de grens worden gelokt waar de artikelen niet alleen goedkoper zijn doch waar men ook een ruimere keus heeft. De Nederlandse winkeliers overwe gen nu om op een andere en doeltref fende manier in de Belgische grens streek alsnog hun goederen pan te Peruanen mochten toch naar hun land terug Zcrtda-g zijn van Schiphol de vier Peruanen, die woensdagavond in on9 land zijn aangekomen, naar Peru terug gekeerd. Naar bekend was hen door de Peruaanse regering nadat zij in Moskou het vredescongres hadden bijgewoond, de toegang tot hun land geweigerd. WIELRENNEN OP 10 AUGUSTUS De revanche tussen Henk Nydam en Peter Post is de „tophit" van het Int. wlelerprogramma, dat onder de titel „kandidaten voor de wereldkampioen schappen" op 10 augustus ln het Olym- plsch stadion ln Amsterdam wordt ver. Nijdam. die nog geen veertien dagen geleden eveneens op de stadionbaan in een zeer spectaculaire rit Peter Post als achtervolgingskampioen onttroon de, krijgt dan de gelegenheid aan t« tonen, dat hij op de zware stadionbaan inderdaad de meerdere van de Am- stelvener is. De sterke Nijdam wordt algemeen als favoriet bestempeld maai in Milaan zouden de kansen wel een: omgekeerd kunnen liggen. De super snelle Vigorellibaan komt in omstan digheden van alle open banen het meest overeen met de winterbanen, waarop de pure rouleur Post haast niet te kloppen is. Bij de amateurstayers zullen de geko zenen voor Milaan. Henk Buis, Bert Romijn en Jan van Campen, en de Neder landers Van Dijk, Huizinga en Veldhoven en rit over 30 km hun krachten kunnen meten met de sterke Belgische kampioen De Loof, waarschijnlijk komt ook de Franse amateurkampioen. Jan Derksen heeft voor de profstayers beslag gelegd op drie nieuwe nationale kampioenen, de Belg Verachtert, de Fransman Varnajo en de Zwitser Ga- latti. de man, die het vorige jaar bij de wereldkampioenschappen in Zürich door dopingaffaire een tijd lang zijn licentie kwijt was. Bovendien starten in dit nummer (de stayers rijden 30 km 40 km) de huidige drager van de regenboogtrui Marsell, de Spaanse favo riet Guillerma Timoner cn de Neder landers Koch, Van der Meulen en Marinus. Voor de sprint heeft Derksen geen Italianen kunnen contracteren. Die zijn namelijk reeds in een trainingskamp bijeen om zich voor te bereiden op Milaan. Bij de profs wordt het nu een Nederland-België ontmoeting met Derk- Bondspresident opent wereldkampioen- seliap Bondspresident Chaudet van Zwitser land zal op 4 september de wereldkam pioenschappen roeien, die in Luzcrn wor den gehouden, openen. De wedstrijden zullen plaatsvinden op de Rotsee. Voor deze wereldkampioenschappen heeft men de capaciteit van de roeibaan Rotsee enorm uitgebreid. Een miljoen Zwitserse franken heeft men uitgegeven om de deelnemers en toeschouwers de beste herinnering aan deze wereldkam pioenschappen mee te geven. Men heeft een aantal nieuwe tribunes gebouwd, zodat ieder de wedstrijden goed kan vol gen. Aan deze wereldkampioenschappen zal Nederland met een volledige equipe deelnemen. sen, Captein, Debakker en Sterckx, bij de amateur rijden Aad de Graaf. Piet van der Touw en de derde kandidaat voor Italië, die nog moet worden aan- Basketbal. De damesploeg van de Amsterdamse basketbalclub Blue Stars heeft maandag m hert Tsjechische plaatsje Rozumberok met 7837 gewonnen van de vereniging van die naam. Bij de rust hadden de Nederlandse dames al een 3018 voorsprong. Zeilen. In de tweede race van de internationale zeilwedstrijden (Draken- klasse) in Kopenhagen is de Nederlan der Jan Jongkind met het jacht Barco Del Oro als tweede geëindigd. Winnaar werd de Deense favoriet Ale Bemtsen, die met zijn „White Lady" juist iets qer- der dan Jongkind door de finishlijn ging. Tennis. In de halve eindstrijd van de Amerikaanse zone van het Daviscup- toernooi versloeg de Mexicaan Rafael Osuna met 9—6, 6—3, 6—8. 3—6 en 61 zijn Amerikaanse tegenstander John Douglas, waardoor de Verenigde Staten er voor het eerst sedert 1938 niet in ls geslaagd de Amerikaanse zone te win- Het kampioenschap in het herendub belspel was voor de Australiërs Bob Hewitt en Martin Mulligan, die in de eindstrijd met 3—6. 36. 6—4, 6—2, 6—4 van hun landgenoten Ken Fletcher en John Newcombe wonnen. De heer Boersma, een var. de docen ten, maakt een rechtstandige tafel- sprong, terwijl de jongens gecon centreerd toezien. Watersport. In Athene is maandag een begin gemaakt met de „Semaine de la mer", internationale militaire water sportwedstrijden, die onder auspiciën van de CISM (de internationale militaire- sport federatie) worden gehouden. Op de eerste dag boekte de Nederlandse ploeg bij het zeilen goede resultaten. In beide finnjollenraces eindigden onze landgeno ten namelijk op de eerste plaats. Atletiek. Met 108 tegen 104 punten hebben de Poolse herenatleten maandag de Engelsen geklopt, nadat zij zaterdag op de eerste dag reeds een voorsprong 63 tegen 43 punten hadden genomen. Bij de dames wonnen de Britten met minimale voorsprong (5452). Tennis. De Zuidafrikaanse Sandra Price heeft maandag in Hamburg voi de derde achtereenvolgende maal de ii ternationale Duitse tennistitel in h enkelspel veroverd. In de finale versloeg zij de Britse Ann Haydon met 46. 6—3. 7—5. Tennis. In de finale-ontmoeting van het toernooi om de Galea-beker tussen Rusland en Frankrijk, die te Vichy word* gespeeld heeft Rusland op de tweed' 21 voorsprong genomen door het dubbelspel te winnen. Mdzinarisjvili Metrevli verslagen namely k hun Franse tegenstanders Jauffret en Duxin met 6—8, 6—4, 7—5. Zwemmen. De Nederlandse lange afstandzwemmer Wim de Vreng is tij' dens de op het meer van Ohrid (Zuid- Slavië) gehouden zwemmarathon als tweede geëindigd. Winnaar werd de Egyptenaar Mustafa Abu Heif, die de afstand van ruim 34 km aflegde in 9 uur 27 min 25 sec. De tijd van De Vreng was Nieuw Rotterdams Toneel QP VRIJDAGAVOND 7 september gaat in Rotterdam in première het stuk van de Engelse auteur Arnold Wes- ker: „De Keuken" en daarmee start het nieuwe Rotterdams Toneel onder eer nieuwe leiding en in een nieuwe samen stelling met ook een nieuwe naam, kort weg geheten: „Nieuw Rotterdams To neel". Zonder „het" ervoor en ook zon der verbindingsteken tussen nieuw er Rotterdam, hoewel het nieuwe gezel schap wel het gezelschap wil zijn van het nieuwe Rotterdam, de stad die op weg is de eerste Nederlandse wereldstad te worden. Ter gelegenheid van deze nabije pre mière en ook omdat Nieuw Rotterdams Toneel gisteren voor het eerst voltallig by een was op de Euromast, de meest Rotterdamse plaats ter wereld, gaf al gemeen directeur Robert de Vries eer kijkje in de keuken van zijn nieuwe gezelschap. Geef ons rustig de tijd, vroeg hij de krantenmensen en wil niet alles tegelijk en meteen weten. We hebben het plan negen premières te brengen in het ko mende seizoen. Te weten: 3 doublure- premières en drie enkelvoudige pre mières. Dat is samen negen (tel uit). Op 7 september The Kitchen, op 14 september The Guilty Party derop in het jaar Goethes Faust deel I in de vertaling van Gerrit Kouwenaar, Shakespeares „Cymbeline" in de verta ling van Dolf Verspoor, voor het eerst überhaupt in ons land, en de musical Kiss me Kate vertaald door Seth Gaai- kema, een stuk van Tenessee Williams Nieuw Rotterdams Toneel heeft echter buiten het spelen an sich andere pijlen op zyn boog. Men voelt zich geroepen op alle fronten Rotterdam stage-minded te maken. Daarom zal Hans Tiemeyer speciale publiek service afdeling gaan leiden, die de bedoeling heeft de belang stelling van het grote publiek voor hel toneel te wekken o.a. door voordrachten, symposia voor sprekingen, jeugdfestivals ei Daarnaast komt er een afdeling kleine zaalprogramma in de voetsporen tredend van de vroegere werkgroep maar ooi verzorgd door de oudere acteurs. Voorts komt er een speciale toneel- r 43 r 10 Geboortegolf van na de oorlog nu op arbeidsmarkt De stijging ln juli van de geregistreer de arbeidsreserve houdt verband met het verschijnen op de arbeidsmarkt vaz Jeugdigen, die hun schoolopleiding heb ben beëindigd. In de totale styging van de mannelijke arbeidsreserve met 4353 waren 3164 personen beneden de 19 jaar. Deze toename ls thans ongeveer 350 groter dan ln 1961. Dit ls een gevolg van het effect van de naoorlogse geboorte golf. De in 1946 geborenen zyn nu 16 jaar en do enthans hun intrede op de arbeidsmarkt. Het aanbod van landarbeiders en losse arbeiders is in julli mot rond 400 meer gestegen dam voriig jaar. Dirt hamigt samen met een verschuiving van die oogstwerk- zaamheden ten gevolge van het koude voorjaar, aldus het ministerie van sociale Ook vond in de afgelopen maand een onverwachte stijging van rond 200 in het aanbod ven het scheepvaartperso- neel plaats. Dit laatste is een gevolg van de inschrijving van Spe Portugese zeelieden, die zich op hert arbeidsbureau te Rotterdam heb ben gemeld. De geregistreerde arbeidsreserve mannen steeg gedurende juli van 1 tot 23.721. De bezetting op aanvu-llend'e werkgelegenheden werkigeliegenhei'dsob- jecten daalde met ruim 300 tort 1494. zo- dart het aan-tatl werkloze mannen met 4677 steeg tot 22.227. De stijging had hoofdzakelijk betrekking op bouwvakar beiders, metaalarbeiders en kantoorper soneel, ao meldrt het ministerie. Philippijnen blijft N.-Borneo eisen Volgens welingelichte kringen in Ma nilla, heeft de Philippijnse regering aan Engeland en de Federatie van Malaya doen weten, dat zy van plan is haar aanspraken op Brits Noord-Borneo te handhaven ondanks de aankondiging van de vorige week, dat deze landen binnen een jaar de federatie Malesië in het leven zullen roepen, waarvan Brits Noord-Borneo deel zou uitmaken. Volgens de Philippijnse regering is dit gebied nooit aan Engeland overge dragen. doch slechts verpacht krant geheten Nieuw Rotterdams Toneel Nieuws, die in dit seizoen vijf maal vei schynen zal. Ten slotte heeft men plannen tot se menwerking met de technische medi t.v., radio en film. Ook wordt er opgericht de Stichting Vrienden van Nieuw Rotterdams Toneel, die een bron zal gaan vormen voor ex tra activiteiten. Het repertoire van N.R.T. zal zeer ge varieerd zijn en omvatten: klassiek, se- mi-klassiek, modern, hypermodern, en muziektoneel. Men kent mevrouw Anty Westerling, de voormalige dramaturge van toneel groep Theater en men weet dat zij een keuze zal weten te maken waarbij de kunst gediend gaat worden op een zo hoog mogelijk niveau, maar voor dit alles vraagt Robert de Vries hem rustig de tijd te geven. Rotterdam is niet in één jaar wereldstad geworden en Nieuw Rotterdams Toneel zal evenmin in alle opzichten met één slag aan de top staan. Maar dat dit gezelschap in goede han den is en gezien leiding en bezetting grote mogelijkheden in zich draagt kan men gevoegelijk toestémmen. In ieder geval wensen wij het gezel schap een goede start toe. Hoe de aller eerste stap zal uitvallen zal 7 september te zien geven als The Kitchen voor het voetlicht komt onder regie van de En gelse gastregisseur John Dexter. Ev. Grolle. Graham bad voor Marilyn Monroe De evangelist Billy Graham heeft ver klaard dat de dood van Marilyn Monroe vermaning aan Hollywood" dient te zUn. „Alles waarnaar zy zocht, had in Christus gevonden kunnen worden. De is nu eerst nu eenmaal niet gemaakt dat leven. Roem en sex bevredigen de innerlyke mens niet", aldus Graham. zei dat hij drie weken geleden, toen hy op de wereldtentoonstelling in Seattle de aandrang voelde om voor Marilyn Monroe te bidden. Nadat hij voor haar had gebeden, had Graham zich toch nog ongerust gevoeld. Daarom had hij ge tracht haar te spreken te krygen toen hy in de buurt van Los Angeles was. Maar hem was meegedeeld dat zij niet te spreken was Marilyn Monroe wordt morgen ln het dorp Westwood begraven. Vooraf is er rouwdienst in het kapelletje op de begraafplaats van het dorp. Uitgenodigd zyn slechts 15 vrienden en verwanten. Er zijn geen filmsterren onder. De begrafenis geregeld door honkbalspeler Joe Di- maggio, de tweede echtgenote van de actrice, van wie zy was gescheiden. Larry kreeg zn opslag De verzorger van een grammo- foonplatenprogramma. de 26-jarige Larry Justice, heeft zich in de regelkamer van een radiozender in Washington opgesloten en twee uur lang dezelfde gramofoonplaat gedraaid. Tevoren had hij aange kondigd hiermee te zullen door gaan tot hij eindelijk een al eens toegezegde salarisverhoging zou krijgen. De plaat was een satire oo een persconferentie van presi dent Kennedy. Nadat luisteraars hadden opgebeld en de politie poolshooge was komen nemen ging de directie door de knieën. Larry Justice kreeg zijn opslag. Tengevolge van een asbreuk in de motor is gisteren de lift in het gemeente huis van Heerlen van een hoogte van tien meter naar beneden gestort. In de lift bevond zich een gemeente-ambte naar, die met de schrik vrij kwam. Door het breken van de as vielen de tegenge- wichten eveneens naar beneden. Dat ging gepaard met een harde klap. Doordart er geen tegengewicht meer was. braken ook de kabels van de lift. De liftkooi werd op de eerste etage door de ingebouwde, automatische vangarmen vastgezet. De lift wordt jaarlijks gecontroleerd en krijgt zes maal per jaar een onder houdsbeurt van de fabrikant. Sonia Gaskell weer alleen de baas Moeilijkheden in de leiding van „Het Nationale Ballet" hebben ertoe geleid, dat mr. H. J. Waage niet langer is belast met de zakelijke leiding. De tegenstellin gen tussen hem en de artistieke leidster mevrouw Sonia Gaskell bleken onover brugbaar. Mevr. Gaskell ls nu belast met zowel de artistieke als zakeiyke leiding van het Nationale Ballet. Afr. Waage blijft bepaalde zakelijke belangen behartigen. Mevrouw Gas kell heeft sinds 1954, toen zij begon het Ned Ballet te leiden met vijf andere zakelijke leiders moeilijkheden van dezelfde aard gehad. Dit waren de heren C. Birnie, J. Blom, Jan Huck- riede, A. J. Berman en I. Broekveld, ook mevrouw Sacha ter Weeme, de leidster van de opera-afdeling van het Nat. Ballet heeft soortgelijke moeilijk heden ondervonden. Sinds het voor jaar is z\j voor het ondergaan van een voetoperatie met ziekteverlof. /"TSTEREN trof de Eindhovense poli- tie in de sloot langs de Nieuwe Tilburgseweg onder de rook van Eind hoven een gekantelde auto aan. Vlak daarbij lag de 21-jarige P. de L. uit Breda, die zwaar gewond naar een zie kenhuis moest worden overgebracht. Op enkele tientallen meters daar van daan vond de politie het ontzielde lichaam van de 22-jarige F. V., even eens uit Breda. Uit het onderzoek is gebleken, dat de auto, eigendom van een arts te Breda, zondagavond of zondagnacht te Breda is weggenomen. 9 De 48-jarige motorryder H. C. Bank uit Heemstede is gisteren om het leven gekomen toen hy op een niet-beveiligde overweg in de Sonderenweg in Aalten door een trein werd gegrepen. De echt genote van de heer Bank, die op de duo zat. werd zwaar gewond. 9 De 58-jarige chauffeur van het Am sterdamse gemeentevervoerbedrijf A. var Splunter, is gisteren door een bus van dil bedryf aangereden en om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde nabij de centrale garage van het G.V.B. De heer Van Splunter had zich jyist bij de por tier gemeld en wilde naar de garage lopen, toen een binnenkomende bus hem aanreed. By aankomst in het ziekenhui»; bleek de chauffeur reeds te zijn over- 9 De 51-jarige mevrouw M. Groot-van Zijpveld, die zaterdagavond, by een ver keersongeluk in Amsterdam ernstige ver wondingen opliep, is gisteren overleden. Zij werd terwijl zy fietste op het kruis punt Utrechtsestraat-Prinsengracht aan gereden door een personenauto, die bij het Ze komen door Nieuwpoort het stadje ligt in rust, nergens zie je meer licht. Jammer, want eigenlijk zouden ze graag een kroes bier hebben gedronken en een ogenblik gezeten. Maar goed, wat niet kan, dat kan niet en je kunt moeilijk de waard van de taveerne opkloppen, wanneer het alleen om een zit en een dronk is begonnen. Voor uit dan. Lopen. Maar ze beginnen hun benen te voelen en ergens aan de Postkaai kruipen ze op de zolder van een leeg boerenhuis. Niet lang, nee, niet langMaar als Gerrit en Teeuw hem na klein half uur niet wakker hadden gemaakt, Derck misschien wel een gat in de volgende dag hebben geslapen! De morgen begint te grauwen als de drie moe cn nat en zweterig warm Hoornaar bereiken. Ze moeten dadelijk vertellen; uitvoerig vertellen. Dat doen ze al is de uitvoerigheid niet zó, dat later geen uitbreiding van hun eerste mede delingen komen kan. Want ze zijn behoorlijk ver moeid, om niet te zeggen doodop. Hun tijdingen geven stof voor langdurige ge sprekken tussen de vrouwen en mannen, voor wie een nieuwe dag begint als de drie teruggekeerden ergens in een hoek van de kerk gaan liggen sla pen. Dat de Fransen terug zijn getrokken is goed nieuws: het verhaal over de moord en de plunde ring van de twee Zuidhollandse dorpen brengt verbittering en verslagenheid. Dankbaarheid ook, al gebruikt niemand dat woord. Het zou te on wezenlijk klinken, maar dankbaar zijn ze. omdat :en zo verschrikkelijk lot hen is bespaard geble- „Tot nog toe." zegt een van de meest vreesach- tigen. Dat bezorgt haar het was een jonge vrouw die het zei een vermaning van ds. Van Ouden - ."en. Ziet ze zó weinig de genadige bewaring heeft ze zó weinig vertrouwen in verdere be waring. dat ze in een ogenblik als dit een derge lijke twijfelende opmerking maakt? Ze ziet de predikant even aan: even maar Dan zegt ze, en het is alsof ze zelf schrikt van haar A/gewende ondergang door H TE MERWE durf: „U heeft toch met Kerstmis gezegd, dat we zware oordelen verdienen?" Tot verbazing van de bijstaanden geeft de domi nee geen antwoord. Hij keert zich zwijgend af. Het antwoord heeft hem blijkbaar getroffen. Maar hoe? De vluchtelingen in de kerk zijn de volgende dagen geruster dan ze zijn geweest. De dooi zet door het ijs wordt brozer en dunner, er komen scheuren in en het begint te verdwijnen. Het wa ter zakt: het zal niet lang meer duren of de ver hoging van de waterstand die het gevolg is ge weest van de storm vlak voor de kerst, is verdwe nen. Dan kunnen ze hun eigen woningen weer opzoeken. Het leven op de vloedzolders is verre van plezierig geweest én gemakkelijk was het evenmin in die beperkte ruimten; vergeleken met hun samenhokken hier in de kerk is het begerens- waard. Niet alleen om de meerdere ruimte cn om het feit, dat het vee beter verzorgd zal worden als het niet langer winterdag en winternacht buiten behoeft te staan; veel meer omdat dan elk gezin eigen baas wezen zal en je de dagelijkse moeilijk heden en gesohillen over onbenullige kleinigheden niet meer hebben zult. Nee. harde ruzies zijn nog niet voorgekomen gelukkig. Doordat de mannen die de leiding hebben, telkens en telkens weer op eensgezindheid en inschikkelijkheid hebben aan gedrongen; doordat de vrouwen zo goed ze kun nen, inschikkelijk geweest zijn als het ging over eten klaarmaken en eigen ligplaats schoonhouden; doordat de ouders de kinderen straffer in toom hebben gehouden dan gewoonlijk maar het wordt toch tijd, dat aan dit gedwongen samenwo nen een eind komt. Zeker, het saamhorigheidsgevoel is niet ver dwenen maar het moet niet lang meer op de proef gesteld worden. Het is niet verdwenen- Dat merk je telkens als er tijdingen van buiten komen. En die komen. Meer dan eens passeert een bode van de Staten of de Prins of maarschalk Wirtz het dorp. en als ze de kans krijgen zo'n ruiter te ondervragen, laten ze die kans niet voorbijgaan. Het ging ge makkelijker, toen Koert Jaspersz. nog in zijn ta veerne een beker wijn of een kroes bier schonk dan rustte een ruiter daar al gauw even. Maar de taveerne is nog gesloten; zal nog wel een poos gesloten blijven. Toch weten ze aan nieuws te komen, desnoods door een ruiter op te wachten wanneer de waker op de toren heeft geroepen, dat er een nadert. Zo vernemen ze, dat prins Willem met zijn leger uit de Zuidelijke Nederlanden is teruggekeerd twee dagen na de mislukte tocht van maarschalk Luxembourg. Hij moet vreselijk kwaad geweest zijn, de Prins, dat de Fransen de kans gekregen hebben daar bij Nieuwerbrug te ontsnappen en hij heeft die kolonel Pain et Vin, de bevelvoerder over de Staatse troepen daar, voor de krijgsraad laten dagen. „Net zo," zegt Gerrit Claessen met nadruk. Hij vindt het recht en billijk als zo'n kerel veroor deeld wordt. En hij is nijdig, wanneer een paar dagen later wordt verteld, dat de krijgsraad geen doodvonnis heeft uitgesproken. Hij weet niet. wie dan wél een doodvonnis verdient als zo'n lafbek, zo'n verrader, er géén krijgt! De meesten vallen hem bij alleen Swaentje vraagt: „Weei je zeker. Gerrit, dat de man een verrader was? Het ken toch wezen, dat hij uit angst (Wordt vervolgd) 9 In het Wilhelminaziekenhuis te Doe- tinchem is overleden de 45-jarige Arn hemmer G. Weytmans, die zondagmiddag bij het oversteken van de Keppelseweg te Doetinchem door een Duitse personen auto werd aangereden en zeer zwaar werd gewond. Gisteravond is in Neede op de Haaks- bergseweg het achtjarige jongetje Ter- braak verongelukt. Het kind stak met zijn fietsje de weg over en werd gegrepen door een bestelauto. 9 Een 23-jarig Nederlands meisje, dat met vakantie aan de Riviera vertoefde, is in Nice ernstig gewond geraakt bij een aanrijding door een auto. Het meis- van wie AFP de naam geeft als Tanny Lottering uit Haaksbergen, werd bewusteloos naar een ziekenhuis ge- 9 Bij een botsing tussen drie auto's by Avignon in Frankrijk is zondagavond een Nederlander om het leven gekomen. De politie gaf zyn naam op als Alfred Oevers uit Rotterdam. Er werden bij deze botsing negen personen, alle Fran sen, gewond. 9 De 61-jEirige steenhouwer G. Schat, die zondagavond bij een verkeersongeval Amsterdam ernstige hoofdwonden op liep, is gisteren in het Wilhelmina-gast- huis overleden. De steenhouwer was op zyn bromfiets aangereden door een per sonenauto, die hy geen voorrang ver leende. 9 In het ziekenhuis te Maastricht over leed mevrouw Driessen uit Blitterswijck. De auto, waarin zij enkele uren tevoren zat, was op de verkeersweg tussen Roer mond en Maastricht geslipt en over de kop geslagen. De bestuurder werd zwaar gewond. Geen installatie Gemertse raad in september De mogelijkheid bestaat dart de leden van de ndeuwe gemeenteraad in het Brabantse plaatsje Gemert in september a.s. n-iert beëdigd zullen kunnen worden. Dit vertelde zaterdag de burgemeester van drie gemeente, de heer A. Bekker. Een der rittende raadsleden, de 40-jariige F Bouw. heeft namelij-k door middel van een bezwaarschrift tort G.S. gewend m de hoop op nieuwe verkiezingen in zijn gemeente. De heer Bouw heeft gedurende drie achtereenvolgende perioden zitting ge had in de raad van Gemerrt. doch werd bij de laatste verkiezingen miert herkozen. - "y zou dart niet goed kunnen verkroppen In het bezwaarschrift dart nu met een advies van B. en W. van Gemert is door gezonden aan G.S.. stelt de heer Bouw dat niet geheel is voldaan aan de bepa ling in de Kieswet voor wet betreft het tijdig toezenden van de Kamdüdartenliisten 1 alle kiezers. Ik heb echter een verklaring van de directeur van het postkantoor dart zul'ks wél het geval is", aldus burgemeester De Bekker, „doch wanneer de heer Bouw sin doonzert en de verwachting is dart hij dit doet zal hy. wanneer GS. afwijzend beschikken op het bezwaar schrift by de Kroon in beroep gaan. Dirt laatste neemt zoveel tyd in beslag dart de nieuwe raad van Gemert op de eerst» dinsdag in september wel eens niet zou kunnen wonden geïnstalleerd".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6