Michael Goma: evenwi chtig Garanties blijven struikelblok Zuiderkruis uit Hollandia met 580 repatrianten biij' Nederlandse piloot had geen schuld Brood 1 a 2 ct. duurder ..Baas vordert salaris terug Twee dames met vergif jven onvindbaar Nederlanders gewond bij botsing in Oostenrijk 963 7 MAANDAG 30 JULI 1962 Dam-rraug 272 (Eerste publicatie) Het thema 45/50 is nog steeds in 1 trek men vindt het ook terug in het I slot van onderstaand probleem. Maar J er schuilt meer in dit zeer goede stuk werk van de heer A. A. Polman te Halfweg: zwart kan met zijn twee „ge- 1 brachte" schijven tevens zo manoeu- i vreren, dat oppositie het einde bete- kent. Al met al enkele fraaie Varian- ten die u voor moeilijkheden zullen plaatsen! mi n 'm iw 21 Zwart: 9, 12, 13, 14, 21, 22, 31, 36 Wit: 23, 25. 29, 32, 41, 42. 47. Opgave: wit speelt en wint. gyi Sclumk-vraag 272 e5, f5, h4 en h5. Zwart: Kal, Del, pi c4, h6 en h7. De oplossing begint met een zeer m vo» verrassende sleutelzet: 1. Dd6xh6t, Dclxh6f; 2. Kf8g8, Dh6—cl; 3. Pa2 X cl, enz. Op 1Del—a3t volgt umma. 2. Dh6d6! Een ingewikkelde manier g wer* om zwarts patdreiging uit te schake- Bridge H VB 7 3 9 oor d O 5 :mmei 10 8 6 4 3 2 1 ww l*» «*.-■- Als gevolg van een bepaald biedsy- ise r* i steem, moest Zuid met deze kaarten scords een contract van 4 harten spelen. West, ior eet die o.a. schoppen geboden had, kwam met een kleine schoppen uit. Ho? moet zwon- Zuid spelen? Jack Diamond. Figuur-puzzel Italianen in Parijs geen succes (Van onze moderedactrice) Parijs, Maandagochtend OOK de hele zaterdag hebben de modeshows doorgedraaid. Michael Goma had bijzonder veel grijs in zijn collectie, een tamelijk licht, heel grijs. Verder veel beige, een nogal hard groen, paars in alle mogelijke nuances en natuurlijk zwart. Als ma terialen; wollen pied-de-poule, laken, alle soorten crepes en „gegolfde" stofjes, organza, gebrocheerde satin, lamee en zijden jersey. Opvallend waren de redingotes met een lang split midden in de rug. Ook rechte mantels. De grote kragen zitten los en dus heeft ook Goma de kraaglo- ze mantel eigenlijk. Veel modellen slui ten van voren aan en hebben een ruime 'rug. De mouwen zijn normaal ingezet en Goma wil niets weten van den kop- mouw of smalle schouders. De man nequins waren nu eens niet verstoken van alle vrouwelijke vormen. Het waren hyperslanke. heel knappe jonge vrou wen maar bepaald niet de onpersoonlij ke schimmen die gewoonlijk op de Pa- rijse shows verschijnen. Bii de tailleurs mochten de manne quins dan ook buste hebben, de taille was aan de voorzijde iets verhoogd en de rok even gegeerd. Er werden een voudige zijde blouses, die over de rok vielen, bijgedragen. De japonnen voor de dag waren mouwloos. De geklede ja ponnen echter hebben lange smalle mouwen. Een los voor- of achterpand verlevendigt de stijl. Ook brede plooien bereiken dit effect. Bij de crèpe-japon- nen was de ronde hals dikwijls vervan gen door een V-hals, zowel voor als ach ter. De cocktailtoiletten hebben vooral in de rug wijde rokken. Een zwart crêpe model viel bijzonder op. De hals was rond met een gefronselde rand af gezet. Uit deze rand viel midden achter een los ingehaald pand, dat naar de zoom wijd uitwaaierde. Bij dc avondtoi letten was een gedrapeerd model het beste. De hele collectie ademde een prettig evenwicht. Er was niets bij van mal of dwaas, alles smaakvol en niet overdreven. Na Capucci is nu ook het echtpaar Simonetta-Fabiani met een collectie naar Parijs gekomen. Deze Italianen Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker; 2. deel v. d. helm; 3. volk; 4. courant (Vlaams); 5. verzoekschrift; 6. begrip; 7. stuk ge schut; 8. vis; 9. medeklinker. By juiste invulling leest men op de middelste verticale rij een zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. roemer sta, 2. Engelen ar, 3. n.d. Selma Sn, 4. Neel op ach, 5. er ds nik Ee, 6. slang e.k. N.M., 7. aan e.a. tets, 8. las Trento, 9. ent sar tel. Vert.: 1. Rennes ale, 2. onder laan, 3. eg Sedan st, 4. meel Sn ets, 5. el long ara, 6. rem Pieter, 7. snaak Kent, 8. tas cent te, 9. Arnhem sol. £a6Ee Reiikumse bijenmarkt De afdeling Renkum-Heelsum-Dooi - werth van de vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland heeft zater dag in Renkum een druk bezochte bijen- markt en tentoonstelling gehouden. Aan gevoerd werden op de markt: 38 korven en 62 kasten met biien. De bijenmarkt en de tentoonstelling werden 's morgens geopend door prof. ir. W. F. Eijsvoogel. rector magnificus aan de landbouwhogeschool te Wage> Ir. S. C. Bhargava. president van d« international club te Wageningen, ont hulde het monument voor de bij op hei dorpsplein. Het is een schepping va jeugdige beeldhouwster mej. Jos Essel- man uit Arnhem. Na onthulling vai monument droeg de heer B. van Kop. penhagen, voorzitter van de Renkumsc imkersvereniging, het monument aan het gemeentebestuur. Prof. dr. J. de Wilde, hoogleraar i entomologie aan de landbouwhogeschool te Wageningen. hield een lezing ovei wetenschap en praktijk bij de bijenver Op korte termijn staat de Nederlandse huisvrouw waarschijnlijk een kleine ver hoging van de broodprijs te wachten. Vanmiddag kwam het bestuur van de Nederlandse Bakkerijstichting in Den Haag bijeen om deze kwestie te bespre ken. Naar de mening van de stichting zal de broodprijsverhoging 1 a 2 cent moeten bedragen, afhankelijk van de broodsoort. De prijsstijging is een gevolg van de EEG-maatregelen waardoor ver schillende bloemsoorten aanzienlijk duurder zijn geworden. Voor verhoging van de broodprijs moet de minister van economische zaken echter toestemming geven. Verwacht wordt dat het rege ringsstandpunt eind deze week of begin volgende week bekend gemaakt zal wor den. Tot die datum blijven nog de oude broodprijzen van kracht. Purser Soukop geen verlamde benen De 36-jarige purser, Harry Soukop. van de verleden week maandag nabij Honoloeloe verongelukte Bristol Britan nia van de Canadian Pacific Airlines blijkt, zo vernemen wij van deze maat schappij, geen verlammingsverschijnselen aan de benen te hebben. Wel waren zijn benen wat stijf geworden door de klap waarmee ze op de grond kwamen, zodat men aanvankelijk dacht dat de benen verlamd waren. Een woordvoerder van CPA verklaar de: „Hij loopt op het ogenblik met zijn arm in het gips door de gangen van het ziekenhuis te Honoloeloe en het zal niet lang meer duren voor hij geheel genezen het hospitaal kan verlaten". Soukop, een Nederlander, heeft als woonplaats Vancouver. vestigden zich twee huizen van Pierre Balmain in de Rue Francais I. maar dat is dan ook het ?nigc waarin zij verge lijkbaar zouden zijn met deze Parijse couturier. Het mag zijn. dat dc Italia nen met hun zuidelijke inslag dc zo- mermode beter ligt, de collectie die hier nu voorgeschoteld werd, maakte hel wel erg bont. Het beste waren nog de redingotes, hoewel ze een ver verhoogde taille heb- en aan het middel reeds wijd en stijf uitvallen. Alles is op een wat stij ve voering gezet. Geen sprake dus van soepelheid. De kragen staan een eind van de hals af. De meeste redingotes hebben, tegen hun stijl in, van achteren een martingale. Een brede (wel 15 cm) ceintuur die hoog of laag geplaatst is Soms vallen ze losjes, soms zijn ze De eenvoudige japonnen waren in princesse model en waren beter dan de geklede, waar de broek hoogtij vierde. Bijvoorbeeld bij dc cocktailtoiletten, die de voorzijde broek waren en dan rok vanuit de zijnaden aan de rug kant hadden. Andere toiletten hadden een rokbroek, dus twee heel wijde pijpen. Soms ook culottes. Zelfs was er een ge streept mantelpak met een rokbroek. Tot ontzetting van de Parijse mode wereld waren langs aüe zomen van laruge japonnen en lange rok-broeken randen cellofaan gestikt. Een zuinig heid. die in deze showwereld niet past En die bovendien erg dwaas stond bb de juwelen, die in overvloed gedra gen werden, daar een Amerikaanse juwelier teg'eflijk zün collectie Hot znen. De vertegenwoordiger van de heer D. Visser uit Leiden bepleitte vanmor gen voor het Ambtenarengerecht in Den Haag diens zaak tegen B. en W, van Leiden. De heer Visser, die leraar •an een gemeentelijke Nijverheids school in Leiden is, kreeg in 1960 jaarsalaris extra. Hij kreeg dit geld als gevolg van de regeling van de staats secretaris voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat leraren ouder dan 23 jaar en met een bepaald salaris ver bonden aan het L.O., een jaarsalaris extra zou moeten worden uitbetaald, en W. van Leiden veronderstelden n deze regeling ook de leraren ver bonden aan het N.O. waren opgenomen Twee Leidse leraren, onder wie de heer Visser, kregen een aanzienlijk bedrag voorschotten uitbetaald. Toen B. en Leiden echter de onkostennota's bil het Ryk indienden, werd medegedeeld dat de regeling niet voor het N.O. gold. In allerijl zond de staatssecretaris een circulaire uit, die echter geen rechtsgel digheid bezit, waarin de schoolbesturen werden gewaarschuwd niet aan I leraren dit extra jaarsalaris uit te talen. en W. van Leiden besloten de reeds Uitbetaalde voorschotten aan de twee Leidse leraren terug te vorderen. Eén hen heeft inmiddels aan de vordering voldaan. De heer Viser echter gaat het standpunt uit, dat als zfjn werkgever en W.) hem betaalt, hij er toch wel uit kan gaan, dat de zaak in orde is. Hy weigert daarom terug te betalen. Merkwaardig in deze zaak is. dat zo wel de klager als diens verdediger het standpunt van de heer Visser deelden. drie weken zal mr. B. L. van Strij de Regt uitspraak doen in deze zaak. Nubar Gulbenkian (66). een oliemagnaat die zijn proces tegen de BBC won, omdat deze zonder toestemming een telerccording bad uitgezonden van een interview, waarin Gulbenkian onprettige opmerkingen had ge maaktHij krijgt nu twintig gulden schadevergoeding, maar de proces kosten komen hem op 10.000. (Vervolg van pagina 1) Volgens het persbuerau Asso ciated Press gaven welingelichte per sonen. die het verloop van de bespre kingen nauwgezet volgen, blijkt van optimisme. In Soebandrio's besluit om te blijven zag men een aanwij zing, dat de Indonesische bewinds man rekening houdt met de moge lijkheid. dat bij het overleg verdere vooruitgang zal worden geboekt. Vol gens de oorspronkelijke plannen zou den hij en Malik reeds vandaag in Djakarta hebben moeten terugkeren Er werd niet meegedeeld, welke de „nieuwe ontwikkeliinlgen" zijn, die de voortzetting van het overleg hebben mogelijk gemaakt Amerikaanse waar- :rs hebben echter de Indruk, dat het gaat om een nieuwe Nederlandse concessie met betrekking tot het tijd stip, waarop Nw. Guinea aan Indonesië wordt overgedragen. Zij veronderstel len, dat de Nederlandse regering zich cn zekere versnelling van de over dracht bereid heeft verklaard. In Den Haag wenste men zich hier iet over uit te laten. Slechts de Twee de-Kamercommissies van buitenlandse zaken en defensie zijn zaterdag door de regering op de hoogte gebracht van de beslissingen, die vrijdag in het kabinet zijn genomen. De commissieleden was. zoals gebruikelijk, de grootst mogelijke geheimhouding opgelegd. Er werd al leen een communiqué verstrekt, waarin stond dat de gedane mededelingen van vertrouwelijke aard waren, „aangezien ook dc besprekingen te Washington ver trouwelijk en nog niet geëindigd zijn." Daaraan werd toegobvoegd. dat „uiter aard de mogelijkheid blijft bestaan om de Kamer ook tijdens haar reces bijeen te roepen, hetzij op verzoek van de regering, hetzij op initiatief van de Ka mer zelf." Volgens dc Amerikaanse speculaties zou de nieuwe Nederlandse concessie hierin bestaan, dat dc regering in Den Uittocht nu definitief begonnen ZATERDAGMIDDAG zijn 240 per sonen, voor het merendeel vrouwen en kinderen met het stoom schip Zuiderkruis uit Hollandia ver trokken op weg naar Nederland. Zij zijn de eersten van de uittocht van de Nederlanders uit Nieuw-Guinea, die met het vertrek van dit schip is begonnen. Aan boord van de Zui derkruis bevonden zich reeds 340 re patrianten, afkomstig uit andere de len van Nieuw-Guinea. Met zyn 580 passagiers was het schip lang niet volgeboekt. Dit zou zijn oor zaak vinden in het feit dat velen een afwachtende houding aannemen in de hoop op meer financiële tegemoetko mingen van het gouvernement, zoals extra huurtoelage, toelage voor het ge scheiden zijn van de gezinnen cn ver goeding voor achtergelaten huisraad. Dank zU een grootscheepse opsporings- en waarschuwingsactie van de politie weten zo langzamerhand enkele miljoe nen mensen, dat twee bejaarde dame tjes vorige week maandag in een apo theek aan de Binnen-Bantammerstraat in Amsterdam giftig zlnksuifaat hebben meegekregen in plaats van Engels zont. Een apothekersassistente ontdekte deze vergissing vijf minuten later. De dametjes waren toen in de Chinese wijk al niet meer te vinden. Ze zijn on danks allerlei waarschuwingen vla ra dio. dagbladen en televisie onvindbaar gebleven. De politie heeft ook in het weekeinde geen rust gehad. Een vrouw. die ongeveer vier dagen na haar dood in haar flatje werd gevonden, bleek niet een van de dames te zijn. Ook voor andere plotseling overleden bejaarde en alleenwonende vrouwen had de politie een meer dan gewone belangstelling. Alle nasporingen zijn tot nu toe op niets uitgeloDer» De ene dame is 1.55 a 1.60 m lang en 65 a 70 jaar oud. Zij droeg een middel- grijze mantel en had goed verzorgd grijs krullend haar. Zy had een donke re bril en een donkere (ouderwetse) hoed op. Ze had een tenger, ietwat ge drongen postuur, een bolle naar onder spits toelopende gelaatsvorm en een bleke gelaatskleur. Haar linkerbeen ls vermoedeiyk wat stijf. Ze spreekt be schaafd Nederlands. De andere dame is wat langer, 1.70 ft 1.75 m en 60 a 65 jaar oud. Zij droeg een lange zwarte mantel en een donkerr hoed. Zij heeft een fors, recht postuur en een forse, volle gelaatsvorm. Zy heeft een matte gelaatskleur en een <ta- melyk lage stem. Ook zij spreekt be schaafd Nederlands. Triest, rommelig; Het vertrek zaterdagmiddag heeft vol gens een verslaggever ter plaaitse herin neringen opgeroepen aan de uittocht uit Indonesië destyds. Het was even triest en mistroostig. Ook even rommelig om dat de Zuiderkruis slechts met een mi nimum bemanning naar Nederland is vertrokken. In Hollandia kent men zelfs geen kruiers, hetgeen betekende dat iedereen zelf zyn bagage (koffers, dozen, pakketten en manden, maar ook zware hutkoffers en kisten) aan boord van het schip moest brengen. Het afscheid van de achterblyvende echtgenoten droeg een ingetogen karak ter. Er werd weinig geroepen en weinig gelachen, alhoewel er grote belangstel voor het vertrek bestond. De veel gehoorde afscheidsgroeten waren: „Tot over een paar maanden" en „tot spoe dig ziens in Holland". Enkele andere passagiersschepen, die de komende weken zullen vertrekken, zijn reeds geheel volgeboekt. De Dako ta's van de Kroon zijn voor deze week. als drie extra vluchten worden ingelegd, eveneens volgeboekt. In totaal vertrek ken met deze vliegtuigen 240 vrouwen en kinderen naar Biak. Door het vertrek van de vrouwen en kinderen kan een zekere ontwrichting van het openbare leven niet uitblij ven. zo meent men in Hollandia. Zo geschiedt de bediening in de winkels van de Nieuwguinese hoofdstad geheel door gehuwde vrouwen, terwUl op de kantoren in de landsdienst eveneens veel werk door deze vrouwen wordt opge vangen. Volgens Ass. Press stijgen de prijzen j sische betrekkingen ai sommige levensmiddelen. Veel Haag akkoord gaat met een verkorting van de V.N.-overgangsperiode tot één jaar in plaats van de twee jaar. waarin het plan-Bunker voorziet. Uitgaande van een geleidelijke overdracht beoogt dit plan, dat in het eerste Jaar de UNO het bestuur over Nw. Guinea overneemt terwyl in het tweede jaar de volkeren organisatie het bestuur langzamerhand aan Indonesië overdraagt. Als de ge. ruohtcn juist zyn zou Nederland er zich nu bij willen neerleggen, dat dit hele proces zich in één Jaar voltrekt. De bestuursoverdracht aan Indonesië zou dan in ieder geval één jaar na de tot standkoming van een Nederlands-Indo nesische overeenkomst een feit zyn. Maar zoals bekend heeft president Soekarno vorige week nog de els ge steld, dat Nw. Guinea vóór 1 januari 1963 aan zijn land zal zUn overgedragen. Daaraan zo redeneert men zou Nederland in zekere zin kunnen vol doen door aan secretaris-generaal Oe Thant over te laten om tc bellissen of binnen dat ene. nog overgebleven „Bun ker-jaar" het tijdstip van volledige over dracht mogelijk kan worden vervroegd. Een verkorting van de overgangs periode brengt bepaalde moeilijkheden met zich mee. De rol. die volgens het plan-Bunker de V.N. moeten vervullen, verliest er door aan gewicht. Maar hoe het ook zy, van Nederlandse kant bUjft onverkort gehandhaafd de eis. dat toe reikende garanties worden verkregen voor het zelfbeschikkingsrecht der Pa poea's. In Den Haag. Washington en New York realiseert men zich terdege, dat dit punt bij de onderhandelingen veel meer moeilijkheden kan opleveren dan dat van dc verkorting der over gangsperiode. Indonesië wil de Papoea's blijkbaar alleen interne zelfbeschikking toestaan (dus binnen Indonesisch rijks verband). Nederland wil de volledig vrije keuze der Papoea's, zoals die te zijner tijd in een volksstemming tot uiting moet komen, gewaarborgd zien, conform het plan-Bunker. In V.N.-krin- gen wijst men erop, dat Nederland in het uiterste geval ook het verkrijgen van garanties geheel aan Oe Thant zou kunnen overlaten. Op deze manier zou de verantwoordleijkheid voor de toe komst der Papoea's geheel bU de VN., in casu de secretaris-generaal, komen te berusten. Men acht dit een voor Neder land ndet-oneerbare oplossing. Volgens Associated Press zou tijdens het overleg van gisteren zyn gebleken, dat Nederland de volksstemming onder de Papoea's binnen drie jaar na de overdracht wil houden. Indonesië daar entegen, zoal bereid tot een plebisciet, zou daarvoor een termyn van vyfen- twintig jaar willen aanhouden. A.P. citeerde voorts verklaringen van Indonesische woordvoerders, waaruit bleek, dat ook het vraagstuk van de normalisering der Nederiands-Indone- rol i ir-{ lang speelt by het overleg. In dit i be- tlkelcn zyn zelfs in het geheel niet verkrygbaar. Het gebrek aan personeel zou ook funeste gevolgen hebben voor de Nleuw-Guinea-Koerier: de redactie overweegt de verschyning van dit dag blad met ingang van 1 augustus te sta ken. band doet het gerucht over een nieuwe Indonesische eis de ronde, hierop neer komend, dat Nederland een door Indo nesië in het buitenland op te nemen lening zal garanderen. Met die lening zou Indonesië dan bereid zyn de han delsbetrekkingen met Nederland te her- De verklaring van de gezagvoer der van de Amerikaanse Boeing, die ternauwernood is ontkomen aan een botsing in de lucht met een Neder landse Beaver, dat alleen de piloot van het Nederlandse vliegtuig schuld heeft aan het gebeurde, lijkt nogal voorbarig. De voorlopige indruk van 1 rachtauto reed in op autobus Vijf Nederlandse en veertien Britse toeristen werden gisteren ge wond toen een vrachtauto op een 83 Ze willen zichzelf wijsmaken, dat het met een aanval van de Fransen misschien nog wel loslopen zal. Maar dat lukt niet de angst heeft hen te zeer te pakken en onder alle gesprekken door, die zp voeren, hoor je de toon van vrees. Telkens wan neer de wachter op de toren is afgelost en naar be neden komt, vragen ze of er niets, werkelijks niets, te zien is. De wachter schudt het hoofd zoals de afgeloste vóór hem heeft gedaan. Nee, er is niets te zien; was dat zo. dan werd er immers dadelijk gewaarschuwd. Och, ze weten dat wel, maar toch vragen ze telkens weer. Net alsof de mededeling „niets te zien" hun wat meer rust en vertrouwen zou kunnen schenken En dan nog onverwacht Tegen de middag roept de man op de trans. Hij ziet een stoet sleden in de verte. Uit de richting van Gorcum komt die. Er zwermen schaatsenrij ders om heen. Even slaat de schrik door de k-erk. Zouden dat Fransen wezen, die de vesting al hebben genomen en nu dieper het land binnendringen? Verscheidene mannen haasten zich de torentrap op: ze willen zelf zien! Onder het naar boven klauteren zegt Gernt Claessen: „Het zijn geen Fransozen, schat ik. Waarvoor zouden die sledeD meebrengen?" Dat is een geruststellende opmerking, maar zo nemen niet de tijd, er op in te gaan. Zodra ze ho ven zijn zullen ze zien Nu staan ze weer op de hoge uitkijkpost. Over het grauw-glimmende ijs komen inderdaad sle den aanglijden. Een lange stoet. Achteraan een ijn vlet. Meegenomen natuurlijk voor het geval do mannen die daar naderen, onderweg stukken open water zouden tegenkomen. De sleden worden geduwd door schaatsenrij ders, en om de karavaan heen zwieren soldaten. Begeleidingsmanschappen, ter bescherming mee gegeven. Afgewende ondergang door H TE MERWE De voertuigen komen dichterbij; je kunt de ge stalten eron en erbij beter onderscheiden. Op de sleden zit niemand. Ja toch op de voorste zit een man. diep in zijn mantel gedoken. De andere sleden zijn met zeilen afgedekt wat kan daar- onder zitten? De glijdende stoet heeft de donk bereikt en do kijkers op de toren haasten zich omlaag. Ze willen de aankomenden ontvangen, ondervragen. Weten wat ze brengen en wat hun komst beduidt Wat ze brengen? Levensmiddelen! Hun sleden zijn daarmee volgestouwd. Straks zullen ze de zei len eraf halen en dan kunnen de voorraden naa* binnen worden gebracht. Er zijn boeren, die daar dadelijk mee beginnen willen, maar de man dip op de voorste slee heeft gezeten, weerhoudt hen Hij is dominee Alutarius, één van de predikan ten van Gorcum en vóór er met afladen begonnen wordt wil hij aan de vluchtelingen in dc kerk ver tellen, wat zün komst en die van de soldaten ba- duidt. „Dan allemaal naar binnen, mannen", zegt de schout. Dralend wordt aan zyn bevel voldaan: de mensen schijnen de levensmiddelen voorshand» belangrijker te vinden dan de boodschap. Maar xe gaan toch de soldaten blijven buiten om wacht te houden. „Dan is er dus gevaar", mompelt Teeuw in zich zelf. Hij staat vlak bij de preekstoel als ds. Alutarius die bestijgt. De Gorcumse predikant heeft een ogenblik met de collega's, die hij bier aantreft, en met een paar heemraden gesproken. Heeft hen op de hoogte gesteld van de boodschap, die hij over brengen komt. Ze hebben gezegd, dat het goed zal zijn, wanneer hij die zelf aan de wachtende men sen meedeelt. Hoe zij over die boodschap denken, zal straks wel blijken op dit ogenblik uiten ze hun gedachten daarover niet. De predikant staat op de kansel, boven het volk dat met verwachtingsvolle gezichten naar hem op kijkt. Hij haalt een papier te voorschijn. Het bevat een boodschap van de heer Lodewijk Huyghens. de drossaard van het Land van Arkel. Een boodschap, zegt de dominee, die ze ampel moeten overwegen en zijns inziens moeten opvolgen. Er valt een gespannen stilte, als hij begint te Drossaard Huygh'ens raadt de bevolking van de dorpen aan, zich binnen de muren van de vesting Gorcum in veiligheid te stellen. Zeker de vrouwen en kinderen. Naar zijn overtuiging is het voor Mie plattelandsbewoners noodzakelijk, maar wan neer de mannen niet kunnen besluiten zijn raad op tc volgen h"ij kan en wil niemand dwingen en heeft zelfs levensmiddelen gezonden voor het ge val zij bij hun vee willen blijven. Maar hij acht het beter, dat vee achter te laten of af te slachten mensenlevens zijn kostbaarder dan bezit aan levende have. Het is hem onmogelijk aan wie vrij willig achterblijven in Hoornaar, hulp te belo ven tegen de Fransen, wanneer die onverhoopt maar niet tegen alle verwachting in de dor pen stropend en plunderend zullen binnendringen. (Wordt vervolgd). volle bus inreed op federale weg numero 1 ten westen van Inns- brück. Zeven personen zijn in ern stige toestand in een ziekenhuis op genomen. Van de Nederlanders werden ernstig gewond mevr. Maria van Leer, 47, uit Enschede en haar man Willem van Leer en de heer Bernardus van der Bult (22) (adres onbekend). De twee andere Ne derlanders Dini de Borg en Frans de Borg (22 en 25) werden licht gewond. De gewonden zijn opgenomen in, het ziekenhuis van Zams. Het ongeluk gebeurde in de nabyheid van Zams, toen de vrachtauto geladen met flessen sodawater op de bus inreed en daarna afzwenkte en inreed op een groep Nederlandse toeristen op de weg. De vrachtauto bestuurd door een Oos tenrijker, scheurde de linkerdeur van de bus af. De chauffeur van de bus ver loor toen de macht over het stuur en kwam in een greppel terecht. Vier buspassagiers werden naar bui ten geslingerd door de verbrUzelde voor ruit en kregen ernstig snijwonden. De vrachtauto trof toen de zes Ne derlanders, van wie er drie werden be dolven onder de kratten die er stonden en twee anderen aangereden werden. Vier Britten werden ernstig gewond en tien anderen liepen lichte verwon dingen op. Doktoren in het ziekenhuis in Zam deelden mede. dat de Neder landse gewonden niet in levensgev verkeren. 9 Doktoren hebben te Bentonville door toepassing van keizersnede eon ba by van het vrouwelijk geslacht ter we reld doen komen, tien minuten nadat dc moeder, die acht maanden zwanger was. in haar woning was doodgeschoten. Vol gens de berichten is de toestand van het kind uitstekend Bijzonderheden over de moord zyn niet bekend. de gezamenlijke commissie van des kundigen, waarin militairen en bur gerlijke autoriteiten zitting hebben, is, dat de Nederlandse vlieger zich geheel aan de voorschriften heeft gehouden en geen fouten heeft ge maakt De Nederlandse vlieger heeft verklaard de Boeing ongeveer vyftlen seconden te hebben waargenomen. OnmlddellUk toen hy de Boeing zag, heeft hy een rnstlge ontwijkende manoeuvre Ingezet en de man heeft verklaard op z'n hoogst op driehonderd meter afstand van de Boeing te zyn geweest. Dat dc Nederlandse vlieger de Boeing zo tijdig heeft gezien komt omdat hij onder zogenaamde zichtcondities vloog. Deze condities houden onder meer in, dat de bestuurder van een toestel voort durend uit moet kijken, hetgeen de Ne derlandse vlieger dan ook heeft gedaan. De bestuurder van dc Amerikaanse Boeing heeft tegenover de Nederlandse onderzoekcommissie verklaard dat zyn toestel tijdens de langzame daling van 4500 naar 3000 voet bestuurd werd door de automatische piloot. Verder heeft hij verklaard het Nederlandse toestel gedu rende ongeveer anderhalve seconde te hebben waargenomen. Toen hij hot Ne derlandse vliegtuig zag heeft hij met een bruuske beweging zijn toestel door de automatische piloot heengedrukt en met handbesturing een stijgmanoeuvre ge maakt. Na deze manoeuvre heeft hy het toestel weer laten terugkomen in de auto matische besturing tengevolge waarvan het een zeer sdherpe zwenking naar be neden maakte. De passagiers die nog met vastgegespt waren schoten toen als ste nen door de cabine. Deskundigen zyn van mening, dat bfj deze zwenking naar beneden een dusda nig grote g-kracht moet *Un opgetreden, dat by andere beladingscondities van net toestel veel ernstiger gevolgen niet on denkbaar zouden zyn geweest. Ambassadeur C. P. Hébert plotseling overleden De ambassadeur van Canada in ona land de heer C. P. Hébert is gisteravond in zijn residentie Groot Hacsobroeck te Wassenaar plotseling aan een hartaanval overleden. De heer Hcbert was 63 jaar cn over- handigde op donderdag 13 decemb*. 1958 zijn geloofsbrieven aan H M. dc tvomn- gin. Reeds in 1945 was hij in Den Haag als Canadees militair attaché In 1948 werd hij ambassadeur in dc Verenigde Staten, in 1948 ging hij naar Cube en in 1949 naar Mexico. In 1954 werd dc heer Hébert ambassadeur In Brussel, waarna hij in 1958 naar ona land kwam

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7