Er gaat een andere wereld voor u open UW KRANT WIJST U DE WEG vakantie WEES REIN EN HOUDT HET FIJN Documenten, die vereist zijn Let op de eisen, die u aan uw tijdelijk verblijf stelt Dat hebt u heus wel nodig Volop keuze Nederland heeft meer dan één miljoen geregistreerde kampeerders. Dat betekent dus, dat zo ongeveer één tiende deel van de vaderlandse bevolking het vakantiefeest al kamperend viert. Het smalende: „Kam peren Ach, dat is toch maar krampereri I" is een reeds lang verouderd gezegde. De kampeerder van thans kan zich omringen met vele com fortabele dingen "T en zo zijn vaJcan- tie tot een heel prettige gebeur- ten is maken. Dat is voor het mil- ■j joen „nomaden A van de moderne tijd" geen nieuws meer. Ze weten het en ze ver breiden die plezierige weten schap zo sterk, dat er bijvoor beeld in het jaar 1961 niet min der dan een kwart miljoen nieuwelingen aan het grote „Camping"-leger werden toe gevoegd, via de ANWB, ver reweg de grootste leverancier van de vereiste kampeerdocumenten. Het is nog niet eens zo heel lang geleden, dat een kampeerder, die de jongenskiel was ontgroeid, maar hem in zijn vakantietijd toch nog (en met ere) droeg, werd aangezien voor een soort „verlate padvin der". Kamperen was zo'n jaar of tien terug nog een sport voor de nog tamelijk prille jeugd en voor de wat „zonderlinge" mensen, die het vertoeven in de vrije natuur verkozen boven het hotel of pension. Comfort reist mee of in die rugzak van de wandelende echte liefhebber, met geen moge lijkheid worden imeegetorst, het be staan er van in die dagen dan nog- daargelaten. Vrijheid voor velen, die tot de ontdekking kwamen, dat kamperen toch eigenlijk niet zo'n „zonderlin de grote groei zwervenden voor veertien dagen of drie weken en ook het toenemend autobezit heeft West-Europa zal spoelen. Hotels, pensions, zomerhuisjes vol? Op de campings is er al gauw nog plekje over, al zal de tent nodig zijn ook misschien nog wel eens moeten worden gezocht. op haar wenken te bedienen. Het augustus ontstaat, als de vakantie, bescheiden enkeldaks-sheltertje, West-Eurooa aal snoeien dat toch altijd weer inregende, maakte plaats voor de ruime, - riante bungalow-tent, die de drukst-bezochte streken ook zwaarste storm nog niet omver die paar vierkante meters, die kan krijgen. Het opvouwbare het neerzetten lichtgewicht-bestek, dat die ..oer- u tijd-kampeerder" een mogelijk heid gaf om zijn zelfbereide pot toch met mes en vork te eten, is vervangen door een hele comple te licht-gewicht koffer met vor- Door het vakantiehonden met de ken, messen, lepels en borden, tent, is al een groot deel opgelost van het probleem der niet-gelukte vakantiespreiding. En degene, die eenmaal goed gekampeerd heeft en niet op een tot barstens toe gevulde kampeerplaats, zal het zeker nog heel lang willen vol- houden. Oplossing Want met het steeds stijgende autobezit, groeide ook het aantal liefhebbers van het kampeerleven. En al die spullen, die tegenwoordig het kamperen zo comfortabel ma ken, konden achterop die fiets van toen, of die brommer van wat later, MET DE AUTO? Er zijn mensen, die liet in hun vakantie nog eenvoudiger willen doen. Ze nemen niet eens een tent mee, maar ze slapen in de auto. Het interieur van dat vervoermiddel moet zich Kamp daartoe natuurlijk wel lenen, want anders blijft het een tot i grote spierenstijfheid leiden- leven, i De echte liefhebbers van vroe ger hebben dit fenomeen van „kamperen-in-comfort" met lede ogen zien komen, maar voor de huis-tuin-en-keuken-kampeerder zijn die gemakken een... ware uit komst geworden. Op deze speciale vakantie-pagina hebben we getracht een verzame ling wenken bijeen te brengen, die voor iedere kampeerder hun nut kunnen hebben en we hopen daardoor iets bij te dragen tot uw terugkeer naar de natuur. „Kampleven doet de ervaring. En doorgai het ^kamperen" in de auto initiatief door niet meer dun twee per- verfrlst lichaam sonen kunnen worden gedaan, omdat de ruimte voor meer ont breekt. Ook voor deze van verblijf heeft men in Nederland kampkaart nodig. scherpen, ongebruikte spannen, spoort aan en vindingrijkheid, geest en doet de grootsheid van het heelal >ns onverbreekbaar onderdeel de 'open lucht daarvan dieper beseffen wat ons leven slechts gelukkiger kan maken." Wie in het kamp om zich heenkijkt, ontdekt, dat er altijd nog mensen zijn, die het met de hygiëne heel wat ruimer nemen dan zij thuis (misschien) gewend zijn. Kamperen is lang niet wat velen denken: in voortdurende staat van ver vuiling verkeren. Juist in het kamp moeten water en zeep overvloedig ge hanteerd worden. Reinheid is niet alleen prettig, maar voor de gezondheid speciaal hier geboden. Daarom ook is één wan de dingen, die het eerst gedaan moeten worden (als er geen vuilnisbakken op het terrein aanwezig zijn) een af valkuil te graven, waarin alles wordt gedeponeerd en afgedekt. Doet men dat niet, dan zullen in secten veel van het vakantieplezier bederven. Afwas- en afgietwater moeten men niet zomaar in het „struweel" gooien. Ook daarvoor grave men een putje. Nog een advies: wees noch de eigenaar, noch uw mede- kampeerders tot (over)last. Ga niet met uw tent voor de opening van een andermans tent staan. Klap niet met auto portieren, laat de radio of grammofoon niet knetterhard spelen, eerbiedig het eigendom van exploitant of boer en geef ook op andere wijze (door het dragen van te opzichtige kleding) geen aanstoot. Houd voorts uw kleding en dekens droog. Lucht de boel, als de zon schijnt en kies voor de tent een plaats, waar de ochtendzon vrij spel kan hebben om regen of dauw snel te verdrijven. Dit zegt een ANWB-circulaire: „Van een goed kampeerder hoort men niet, dat hij er is en ziet men niet, dat hij er was zijn goedgesneden kamgaren kostuum om er ons heen te brengen. „Daar achter dat hek is een weiland en daar kun je gaan staan, op ieder plekje dat De weide bleefc tegen een nog- Nee, die ene kampeerervaring vlak na de oorlog, was zeker al glooiende heuvel te liggen niet de prettigste. Het was begin mei en zo koud als het vader- landse voorjaar maar zijn kon. Die vriend van ons moest en zou, o'ttóa^g "stroomden."' ondanks dat kille jaargetijde, de schoonheid van de Biesbosch leren kennen. Onze routine in het kamperen was in die dagen nog uiterst miniem en de zijne was zo mogelijk nog minder. Dat nog mocht evenwel geen hindernis zijn om toch door te zetten. In het botenhuis langs het Wantij in Dordrecht had de hele winter kwaliteit de kano een goede rustplaats gevonden en met dat vaartuig zou de tocht worden gemaakt. Maar juist voor het hek was nog een goed vlak plekje en daar hebben we in recordtempo Dat was op zichzelf al gekken werk, zoals heel spoedig zou t ken, want nauwelijks had de waterlating plaatsgehad, of door alle naden van de kano begon het water naar binnen te vloeien en na nauwelijks vijfhonderd meter varen, zaten we al in het nat. Dat was het niet zo beste begin. Hij moest nu eenmaal de Biesbosch zien en daar bij die Baanhoekbrug over het Wantij is dat dorado voor de water sportliefhebber nog Verder en. I1 Vluchtige I herinneringen I aan enkele kampeer- vakanties het kulpgrondzeil het waterdichte tentdoek zijn we volledig droog gebleven. De volgende morgen straalde de zon in een wolkenloze hemel. Het was opnieuw zomer en ach ter het hek, op het weiland waar we eerst ons kampement zouden opslaan, staarde ons een ezel- paar glazig, nieuwsgierig en wat droefgeestig aan. Van een jon getje, dat langs liep, hoorden we, dat de dieren er een soort sport van maakten betreders van het weiland te bijten en daar opgestelde tenten in de nachtelijke uren omver te trap pen. Een geluk dus, dat het zo hard regende, de avond tevoren. Hoogtepunt Denk ook eens aan Dene marken, een land, dat pri ma geschikt is om er te kamperen. Of Duitsland. Nee, niet het Rijnland, de Eifel of het Moezeldal. Het is daar mooi, natuurlijk, maar u bent er nooit al leen, of met zijn tienen, maar altijd met vele hon derden, vooral in het sei zoen. Trek dus eens wat dieper het land in. Naar Beieren of zo en dan via de „Romantische Strasse". Vergeet ook Luxemburg, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk en Italië niet. Er zijn daar eveneens nog ve le plaatsen, die niet door het massa-toeristendom zijn ontdekt. ..campings" kamperen. Dan is er op uit wil trekken, nog het kampeerbewijs", waar- verschillende landgoederen ïfcelijk zijn. Deze beide Laatstgenoemde papieren krijgt men niet zo maar. Men moet zich terreinen, daartoe onderwerpen aan een kamp- kampeerproef in een van de 25 Wie er in Nederland met de tent of Ja ook, wie een bungalow In het bos wil huren, zal ln het bezit toegankelijk moeten zijn van een kampkaart. Dat eist de wet en dat eisen ook de verhuurders zomerhuisjes, etc kaart kan men (tijdig, want het Wegwijskampen van de ANWB, waar een aantal ervaren kam- peeroers (zgn. ANWB-mentors) de vaardigheid van de aspirant- pas poorthouder gedurende twee week- eir.den toetst, voordat tc' kampkaart, leiderskampkaart, en kj. - wordt overeeeaan groepskampkaart. Met dergelijke K,I'g overgegaan, kaarten heeft men toeüang tot de E,e Wegwijskampen rijn ~":?iële kampeer-terreinen, die o- vengens in de eerste plaats geheel Nederland verspreid beginnelingen die daar hun zijn. Ht bezit van een kampkaart houdt dus nog lang niet in, dat men overal zijn tent kan opslaan. Dat mag trouwens in ons land ner- Wel kan men enigszins van de betreden kampeerderspaden afwij- itjit -ste ervaring kunnen opdoen, dat Evenals over zovele nuttige za ken, geeft de ANWB ook daar over nadere inlichtingen. Hoewel lang niet alie landen zul ke strenge eisen stellen als Neder land. kan voor het betreden Ondanks de nattigheid, die we SKfcatah?doorbenna^ enkele den— Voor het middernachtelijk andere 'kampeerders'je we gestaag aoor en na eiuceie ol raaon ...-♦i.; bereikten we dan het Hordt- "iUenT dat i se deel van de Biesbosch. Na een kreek verwijdde het water «fïffi'iCoST'lot En als je dan in Paignton bo venop een heuvel met nog wat andere kampeerders je bivuk hebt opgeslagen en uitkijkt over de Rivièra-achtige Torbay maandelijkse hoeveelheid stad Torquay waar het klimaat neerslag (die De Bilt i fraai geboomte meters Ptee*k d°or te «even> iraai geooomxe. wïvpnaarri ro niet met wuivend riet Daar zouden i nacht De1 tent? Het' ding 3 Het wss »let nat' maaI nauwelijks die nlta LbbS °°k J*™*" koud. We huiver. Het was zo'n wit dundoekgeval- f™ hoorbaar en langdurig m letje, dat in de zomermaanden uitstekende diensten kan doen subtropisch is, dan bereikt vakantie een hoogtepunt vï tevreden rust. Daar als omkleedruimte op verhit strand. Maar goed, we kregen het geval opgezet en we stookten een vuurtje op de nog uit de oorlogsjaren overge houden Majo-kachel, die nu nog goede diensten bewees. werd geëvenaard, zo niet met het graafschap Devon komen eerste enkele millimeters overschreden, tienduizenden genieten van het doorgaans luisterrijke weer en van de schilderachtige omge ving. Toen we daar 's-avonds vrij laat aankwamen, schoten enke le Britse mede-kampbewoners de meinacht toen het dan eindelijk droog was, zijn we met vochtige de kens omwikkeld, over het klei ne stukje dijk gaan heen en lopen, als twee ijskoude op"te'zetten.'Votm ijlings toe i Regen spoken biedende wollen omhulsels. Voordat de morgen aanbrak, hadden we de tent al afgebro ken en in de kano, gelukkig te helpen daar een tijd de weinig warmte paar dagen stonden, bekeken -I— de peilstok de hoeveelheid in het carter ven onze auto Er zat geen druppel meer We liepen het steile heuvel- weg naar huis, maakten een prachtige zonsopgang ICP^I Een flinke griep van vijf dagen het ogenblik, dat weg te gaan halen i Wat voor een tent kopen we? Juist uit het dichtbevolkte Westen van Nederland trek ken jaarlijks in de zomermaan den de kampeerders tveg. Tij dens de lange weekenden of tij- dens de vakantie. Zij vinden een plekje voor hun tent of ca ravan in Utrecht, rijden nog verder door naar Gelderland, ontdekken misschien, dat ook Overijssel en Drenthe, Limburg en Noord-Brabant prima pro vincies voor het kamperen zijn, of zien er niet tegenop een zwerftocht van vele honderden kilometers te maken tot ver over de landsgrenzen: het Zui den, Frankrijk, Duitsland, Bel- gic. Want dat is het mooie van deze sportieve manier van vakantiehou- den: men kan overal heen. Het men is merkwaardig, dat de op zelf, luxe ingestelde zijn vakantie meer de (betrekkelijke) eenvoud kamperen zoekt. Wat heeft men nodig c ook in de vrije weken niet prijs te geven gemakken voorzien te blijven? Allereerst natuurlijk een tent of een caravan. Die kampeer wagens achter de auto zijn legio prijzen te staan. Dat spreekt van maar die paar honderd gul- i'oor zo'n ruime bungalow met slaaphoek onder een bet dubbeldak, komt er in een paar vakanties eigenlijk al weer dik Kijk eerst Je kunt in zo'n donker bos de kinderen niet eenzaam achterla ten. je blijft dus bij de tent, maar.... in dat schemerduister van het bos heb je al heel gauw totaal niets meer omhanden en als dan de avonden (zoals straks in augustus) al weer behoorlijk kil gaan worden, dan loop je als het ware met je ziel onder je arm wat rondom je tent te schar- minkelen, tot het tijd wordt om zelf ook maar naar kooi tc gaan. Met andere woorden: je hebt wel een uitstekende slaapkamer aan zo'n driepersoonstent, maar een gelegenheid om met enige ge zelligheid te zitten als de kinde ren slapen, heb je absoluut niet en je bent heel blij, als je dan op de koffie wordt gevraagd door de buren, die over zo'n „zitka mer" wel beschikken. uitvoeringen Een goede raad: koop niet de eerste de beste tent, die u in de winkel tegenkomt. Bedenk vooral goed. welke Sla-hoogte stelt. Want: doorgaans zal de prijs voor de als u de tent alleen doorsnee-vakantieganger te hoog bruiken om er in te slapen zijn, want een paar duizend gul plan bent om dit doeken bi vak alleen maar als basis voor da gelijkse uitstapje in de omge- gebruiken, dan heb u plan is Wie alleen gaat ruimschoots voldoende. de de andere te trekken, twee kleine kinderen op zal voldoende hebben aan een Maar kleine tent. die van uitsteken- dan de kwaliteit voor enkele tien tjes te koop is. grotere uitgave ko- Ruimte om te slapen Daarom adviseren we ieder, die met zijn gezin gaat kampe ren, de aanschaf van een (na tuurlijk wel duurdere) tent met aparte slaapgelegenheid plus een ruimte om 's avonds én overdag te zitten, een ruimte, die op sta- >'n sierlijke twee- of drieper- hoogte is en die tevens de moge- iiwK langs of dwarssdaper lijkheid biedt om het eten klaar neer te maken, enz. Het behoeft dan met nog niet direct zo'n krots van een bungalow met een oppervlakte van 25 vierkante meter te wor- hebt u meest- apart aanhangwagentje ruimte achter de auto nodig, maar een over- woongedeelte met uitzetbare lui- ideaal. fel zal zijn nuttige aanwezigheid er ook, zeker bewijzen. bijvoorbeeld als echtpaa: die kleine kinderen zit de kneep. We hebben den, want da het zelf ervaren. We hadden schaapskooimodel. dat bood aan drie personen Wie het hele gezin meeneemt, dag was het allemaal Wie gedacht mocht hebben, dat deze voorjaarsachtige kampeer-ervaring voorgoed terug te keren zou hebben bekoeld, die zal zich door het verdere verloop van onze er varingen wellicht een tikje bekocht voelen. We kampe- n juist op daar ston- blik de gloeiendhete weg naar boven zouden zeulen, stopte het oude Fordje van onze buurman op de camping. „Stap in", zei hij, „ik hoorde van je moeilijk heden en ik dacht, laat ik hem maar even gaan halen." Die ,U1RUCU man was dan zo'n gereserveer- nutuur de Engelsman uit Manchester, natuur s de karige beloning voor dat den af te rékenen Niet bekoeld i nog begrijpt u. U moet eens onbevooroordeeld zo'n landelijke Engelse „pub" binnenstappen, ergens in één van die rustieke dorpjes. Wan- u ziohzelf niet al te erg doen dat met op de achtergrond houdt, bent steeds groeiend enthou- Dat als gewaardeerde gast i vliesdunne h€t gezelschap opgenomen, wijl u uw pint Guinness drinkt. strandtentje van toen is opge ruimd. We hebben nu een Maa dubbeldaks-tent met aange- kamp< bouwd woonverblijf en we paar kunnen met dat „nomaden"- land huis gaan en staan, waar we willen. Zoals vorig jaar zo mer, toen we met auto en tent de oversteek via Oosten de naar Engeland maakten en in het zuiden van Albion een w heerlijke kampeer-vakantie den talloos. Met doorbrachten. Engeland om al kamperend door te trek- open. ken. Op je gemak. Zonder enige haast. Er zijn legio officiële „camping-sites", die niet al te druk zijn. die een schilderachti ge situering hebben, die voor zien zijn van hygiënische ge makken en waar je medebewo ners al spoedig je vrienden zijD. Want (en dat hier even tus sen haakjes) men denkt hier op het Continent maar al te vaak. dat de Engelsen uiterst gereser veerd en excentriek zijn. Die impressie geven ze ook dikwijls, wanneer ze in een groep als vakantiegangers door een voor hen vreemd land trekken. Dan maken ze vaak de indruk van wat linkse, verlegen kinderen. Maar thuis zijn ze anders. Dan ontmoet je de mensen, zoals ze werkelijk zijn: vriendelijk, rus tig. behulpzaam, weliswaar nooit opdringerig, maar toch ook niet zo akelig gereserveerd. we hadden het over i. U begrijpt al uit de •beelden, dat wij Enge- werkelljk ideaal land kampeervakantie vin. den. Het is er niet overstelpend druk, nergens en het is anders. Maar ook in België, in Duits land en in Italië, in Frankrijk, in Scandinavië, of in het eigen land zijn de kampcermogelijkhc- den talloos. Met een tent kunt u alle kanten uit. Werkelijk: de wereld, en doorgaans een an- ideaal land dere gaat kamperend voor u Mogelijkheden Er zijn mogelijkheden genoeg. En overal is het kampgeld redelijk, va riërend van een paar kwartjes tot misschien twee gulden maar dan hebt u een camping getroffen die voorzien is van zeer veel modern comfort. Het weer En het weer? Dat valt heel erg mee. Behalve die ene keer in East Grinstead. De regen stroomde met bakken uit de hemel. Achter het hotel „The Three Swans" moest een kleine camping zijn en een zeer vrien delijke hotelhouder riskeerde In de landen rondom zijn het juist de plaatsen buiten de piatgereden toe ristische trajecten, die on ze aandacht overwaard zijn en waar we temidden van natuurschoon en vriendelij ke mensen een prachtige plek voor onze windvaste katoenen woning kunnen vinden. Neem b.v. België. Daar mag overal (behalve in sommige kustplaatsen) vrij worden gekampeerd, mits met toestemming van de eigenaar van het terrein. ken door in het bezit te komen de betere „campings" in het bui van een zgn. „kampeerpaspoort". tenland het Internationale Kam- Dat is als het ware een diploma peer Carnet zijn nut bewijzen, voor de goede kampeerder. Mits Zo'n carnet bevat dan tevens een men toestemming heeft van de WA-verzekering tegen schade, die terrein-eigenaar, mag de paspoort- aan anderen kan worden toege- houder ook buiten de normale bracht. Accessoires veraangenamen het kampeerdersleven Een goede tent, die tegemoet komt aan de eisen van de be trokken kampeerder, is dus ls' een eerste en gebiedende cis. Luchtbedden. Er rullen nog Maar daarnaast zal hij de tal loze accessoires, die op dit terrein tegenwoordig te koop zijn, ook voor een groot deel nodig hebben, om zijn kampe ment tot een genoegen te ma ken. Bijvoorbeeld weinig kampeerders zijn, die in hun tent op een bos stro in innig en hard con tact met moeder aarde hun nachtrust zoeken. Goede luchtbedden bieden evenveel kans op een prima slaap als het bed van thuis. Mits men die dingen niet té hard op wil maken met het kampeer dersleven, maar op ziet tegen de financiële consequenties van aanschaffing van al die spullen, omdat hij nog niet weet, of hij wel een echte kampeerder gaat worden, kan op tal van plaatsen tenten, luchtbedden, gascomfoors e.d. tegen zeer redelijke tarieven huren. Waarschijnlijk hebt Een behoorlijke kook-instal latie. De tijd van het kamp vuurtje en de zwart-beroete handen en gezichten is wel he lemaal voorbij. Op de mees te campings mag zelfs geen Slaapzakken. Wie ii open vuur worden gestookt. - - - - Daarom schaffe men zich een goed apparaat aan: spiritus- of benzinebranders, maar vooral buta- en andere gas installaties doen het voor treffelijk. pompt. Men moet een zekere P'aats voor uw vast kamp van elasticiteit handhaven. Lucht- dit jaar, of de route van de L?Pb±m\TJi: enkele camninjjs in binnen- of buitenland reeds be paald. Op de ANWB-kantoren tent zijn kaarten en circulaires ver krijgbaar over Nederland en slaapt zal ontdekken, dat het er niet gauw te warm is. Daarom is het bezit van een met dons of kunstvezel ge vulde slaapzak, waar men precies in past, onontbeerlijk. Kampmeubilair. Zelfs de meest simpele opvouwbare krukjes zijn altijd nog beter, dan de vaak harde grond. Het verveelt de stadsmens heel erg gauw om steeds maar weer genoodzaakt te zijn in een ongewone houding op het stukje grond voor de tent te moeten zitten. Ié Water-reservoirs. Er zijn plastic-tanks en heel prakti sche waterzakken in de han del. Bedenk wel, dat reinheid Verlichting. Een of meer elec- trische (of gas-) lantaarns zullen in de avónduren de ge zelligheid aanzienlijk verho gen. alle toeristenlanden van Euro pa met de campings daarop aangeduid en achterop een vermelding van d< voornaam ste bijzonderheden over die kampeerplaatsen. Kook- men van thuis maar er zijn ook (en prach- Voor Nederland kan men ook de Orkava-vakantiegids 1962 aan- vragen. Dit is een uitgave van de eetgerei^ j^it jean Organisatie van Kamp- en Vakan- tiebestedingsbedrijven in Neder- Lj derheden over de kampeerplaat sen van alle bij deze organisatie aangesloten exploitanten. De gids is verkrijgbaar bij tal van VW- En ten slotte nog één tip: Wie kantoren en ook (Voor 0.45) bij voor de eerste maal kennis Orkava, Muijspad 6, Arnhem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9