Jlicutuc £riiiscl|e GTmtmnl Sfeer is bijzonder goed. zegt Indonesiër Zian Commentaar 2 Miljoen morgen met vakantie Infiltranten gesneuveld Ruimteschip naar Venus Vonnis bevestigd tegen Reydon en De Jager Prins Bernhard bekeurd doch „bon verviel ill-:! -VRIJDAG 20 JULI 1962 .KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: aile afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0,20 per müiimeter. Familieberichten t 0,18 per millimeter (By contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ8.25 per kwartaal: ƒ2,80 per maand; ƒ0,65 per week Vijftigste jaargang: no. 14026 F. DIEMFR CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD V$tantvasticf| is ahebfeoea myn bert ia Ugljcnspaet" Elfduizend paarden trekken mammoet los Rusk spreekt met Soebanclrio (en met Luns?) teuws ui één oogopslag In Den Haag houdt men irekening met de mogelijk heid, dat minister Luns in Genève een onderhoud zal hebben met de Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken. Rusk. Rusk heeft gisteren met de Indonesische minister Soe- bandrio over Nieuw-Gui- nea gesproken. Laatstge- j noemde heeft daarna met de heer Bunker de lunch j gebruikt. Soebandrio zal spoedig een onderhoud hebben met ambassadeur ■Van Roijen. De Ver. Staten hebben hun economische hulp aan Peru stopgezet. Ex-presi- I dent Prado wordt gevan- i gen gehouden od een oor- i logsschip. Menigten die tegen de militaire staats- greep demonstreren zijn met traangas uiteengedre- ven. De militaire junta zou arrestaties hebben laten verrichten, maar dat is officieel ontkend. De Amerikanen willen morgen een ruimteschip lanceren in de richting van Venus. Het zal enkele maanden onderweg zijn en wordt vanaf de aarde be stuurd. Dichtbij de planeet zal het ruimteschip foto's moeten nemen. Daarna zal het een baan om de zon beschrijven. Het cassatieberoep van de Nederlanders Revdon en De Jager is in Rusland van de hand gewezen. Zij werden tot dertien jaar veroordeeld op beschuldi ging van spionage. De fa milie heeft nu om gratie verzocht. 9 De Westduitse minister van defensie, Strauss, zal weldra beslissen of hij mi nister zal blijven dan wel premier van de staat Beie ren wordt. Bondskanselier Adenauer zal het op prijs stellen als Strauss minister blijft. Wanneer maandag de Amerikaanse Telstar zijn 124e en 125e omwenteling om de aarde maakt, zullen tweehonderd miljoen men. j sen aan beide zijden van de Atlantische oceaan getuige j zijn van de eerste directe I uitwisseling van televisie. programma's tussen Eu- j ropa en de Verenigde Sta_ Op de zomerconferentie van de CHU is dr. H. W. Tilanus gehuldigd, nu hij veertig jaar lid van de Tweede Kamer is- Hij is bevorderd tot commandeur in de orde van de Neder landse Leeuw. Het gouvernementsvoorlichtings- bureau te Hollandia deelt mede dat in een eerste vuurgevecht met de in filtranten bij Sausapor enkele Indone siërs zijn gesneuveld, onder wie een officier. De Nederlanders maakten wapens, granaten en buitenboordmo toren buit. Bij Merauke en Fak-Fak zijn enke le Indonesische parachutisten gevan gengenomen. Zware dag voor Spoorwegen NAAR schatting gaan er vanavond en morgen twee miljoen Ne derlanders op weg naar hup vakan tieverblijf, zodat speciaal de ver voersbedrijven voor een gigantisch karwei staan. De grootste stroom reist per trein de N.S. rekenen op anderhalf miljoen extra passagiers zodat het wel bijna zeker is, dat het „veilig, vlug, voordelig" niet prettig zal zijn. Weliswaar heeft men er voor 'gezorgd dat er heel wat extra treinen zullen lo pen, maar het is zo goed ajs onmogelijk dat deze voldoende soulaas zullen bren- De extra treinen rijden op de trajecten Amsterdam-Maastricht v.v., Amsterdam- Alkmaar v.v. en Arnhem-Zwolle-Leeu- warden v.v., terwijl men in de grote steden van Randstad-Holland extra ma terieel achter de hand zal houden (en ook wel zal moeten gebruiken) om bij even tuele stagnaties dienst te laten doen. De grootste drukte verwacht men morgenochlcn tusseii negen en elf en morgenmiddag tusen één en drie uur zodat het verstandig kan zijn alsnog een ander tüdstip van vertrek te kiezen. Bouwvakkers Het kwart miljoen bouwvakkers, .dat vandaag vakantie heeft gekregen, zou alleen al voldoende zijn om de vervoers bedrijven in moeilijkheden te brengen, maar de mislukte vakantiespreiding heeft ervoor gezorgd dat bijna de helft van het Nederlandse volk vandaag aan z'n vakan tie begint. Men rekent erop, dat er circa twee miljoen Nederlanders op uitgaan, van wie ontzaglijk velen naaf de kust. De spreiding in de ruimte is wat beter ge slaagd dan die in de tijd. zodat ook Zee land en de Noordhollandse kust vele gasten krijgen. Voorts is het Friese me rengebied meer in trek dan andere ja ren. trouwens ook andere watersportge bieden worden drukker bezocht Weliswaar gaan velen naar het buiten land, maar vooral de Duitse toeristen- stroom geeft daarvoor een royale com pensatie (ook de Duitse bouwvakarbel- Droom"-cocktail rganza van het modehuis Fon- ia, een van de nieuwe model- i van de Italiaanse herfstmode Sleepboot zonk - jongen verdronk Op de Dordtse Kil ter hoogte var Willemsdorp is gisteren de sleepboot Adma van de Rotterdamse sleepdienst Korve, door tot nog toe onopgehelderde oorzaak omgeslagen en gezonken. Het veertienjarige dekknechtje Pieter van Helden, uit Rotterdam, die voor het eerst een reis meemaakte, is daarbij verdronken. De twintigjarige kapitein van de Adma, Joh. P. Franken, sprong van de zinkende boot en werd opgepikt door de bemanning van een passerend schip. Later stapte hij over op een pa trouilleboot van de rijkspolitie te water. Wè) boekje open over Nijmegen „Myn onderzoek is nog in volle gang" aldus verklaarde gisteren prof. L J. Ro gier naar aanleiding van de berichten volgens welke de verschijning van boek, dat ihij op uitnodiging van het be stuur over „Nijmegen in oorlogstijd" zijn uitgesteld, omdat hij bij het bestu deren van de dossiers verscheidene fei ten zou hebben aangetroffen, die eer aantal Nijmeegse burgers in opspraak zouden kunnen brengen. Op de vraag wanneer het boek zal versdhijnen antwoordde de hoogleraar, dat dit niemand aangaat. Hij gaf edhtp* toe dat het boek in een of Kwee jaar ge reed zal kunnen zijn. [Professor 'Rogier verklaarde vports dat de berichtten over deze zaak volk* men uiit de luiht zijn gegrepen, TNE AMERIKAANSE minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren te Washington een onderhoud gehad met zijn Indonesische ambtgenoot Soebandrio. De laatste zeide dat hij een verklaring hoopt af te leggen na een spoedig te houden bijeenkomst met de Nederlandse am bassadeur, dr. J. H. van Roijen. Hij vertelde dat met Rusk gesproken was over „de grondbeginselen van het plan-Bunker, waarover Indonesië en Nederland tot overeenstemming zijn gekomen en over bepaalde zijden van de uitvoering van dit plan". log, luitenant-generaal Hidajat, sprak hij 35 minuten lang met Rusk, w bij van Amerikaanse zijde de nieuwe onderminister voor Europese aange legenheden, William Tyler, en de di- reteur van 't bureau voor zaken van het zuidwesten van de Stille Oceaan. James Bell, aanwezig waren. Bijzonderheden over het gesprek wil de Soebandrio niet geven voordat hij dr. Van Roijen had ontmoet. Ook wilde hij zich niet uitlaten over de duur zijn bezoek, al had hij te Djakarta laten doorschemeren dat dit niet lang zou zijn. Vervolgens had Soebandrio op de In donesische ambassade een maaltijd mei Bunker en Zain. Vanavond zou de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy op zijn ministerie een onderhoud heb ben met Soebandrio, die hem een voerig rapport zal verstrekken ovc snelle ontwikkeling van het geschil ovqr Nieuw-Guinea. Eet lijkt waar schijnlijk dat Soebandrio de steun van Robert Kennedy zal trachten te krijgen voor een snelle oplossing van de voornaamste punten van een regeling. Na zijn aankomst te Washington' had Soebandrio een gesprek gehad met Adam Malik, die de besprekingen met dr. Van Roijen had gevoerd, en met de Indonesische ambassadeur Zairin Zain. Volgens Zain waren er bij de besprekingen met Nederland vorderingen gemaakt. „De sfeer is niet koud, maar eer goed", zeide hij. Tezamen met bovengenoemden en de Indonesische onderminister van oor- ders hebben vakantie...), zodat men er de komende week op moet rekenen, dat het overal eivol is, terwijl ook de weken daarna de vakantieoorden bijzonder druk bezocht zullen zyn. Zy die nog geen plaats besproken hebben, zullen dus wel nul op het request krijgen als ze op goed geluk naar een populaire plaats willen. Jubilerende bank schenkt gift voor kleuterda g ver])] i j f Het bankierskantoor F. van Lanschot uit 's Hertogenbosch dat in deze dagen zijn 225-jarig bestaan herdenkt, heeft aan 'het Bossche gemeentebestuur een Cheque van 50.000 gulden overhandigd ten behoeve van de bouw van een kleu terdagverblijf dat tevens zal worden be stempeld als rustoord of anderszins nustibe'hoevende moeders. De aanbieding van deze cheque ge schiedde in de burgemeesterskamer van het Bossche stadhuis door de oudste fir. ma rat, de heer J. van Lanschot volg zie pagina 8 Het Amerikaanse bureau voor dc ruimtevaart treft de laatste voorberei dingen om morgen een ruimteschip naai Venus .te sturen.Het is de bedoeling dat voor het aanbreken van de dag een At- las-Agena B-rakel een Mariner I ruim tevaartuig op weg zal helpen voor de reis van 364 miljoen km naar de .na burige" planeet. De reis van de Mariner I zal vier en een halve maand duren, waarna gehoopt wordt dat het schip be gin december dicht binnen 16.000 km bij Venus zal zijn. Het schip zal vanaf de aarde bestuurd worden en na de passage van Venus is het de bedoeling dat Mariner I ir baan om de zon komt. Rusland heeft het vorig jaar een schip naar Venus gestuurd, dat de planeet tot op 100.000 km miste. Dr. II. W. Tilanus is gisteren op de zomerconferentie der Chr. Histo rische Unie op ..Woudschoten" warm gehuldigd wegens zijn aanstaand veertigjarig Kamerlidmaatschap. Minister Toxopeus deelde mede dat de jubilaris is bevorderd tot commandeur in de orde van de Nederland se Leeuw, en hing hem de versierselen om, welke bij deze zeer hoge onderscheiding behoren. (Verslag op pagina 2-. LTET Opperste Gerechtshof van de Sowjetunic heeft het cassatie verzoek van de Nederlanders Reydon en De Jager van do hand gewezen. De verdedigers van de twee Neder landers hebben in een brief die juli was gedateerd, mededeling van deze afwijzing ontvangen. Zoals bekend is, zijn Reydon en De Jager vorig jaar door een militaire rechtbank in Kief tot dertien jaar vrij heidsstraf veroordeeld wegens spionage, welk vonnis nu dus is bekrachtied door het militaire college van het Op perste Gerechtshof in Moskou. De familie van de twee Nederlander» beeft daarop dezer dagen, nu alle ge wone rechtsmiddelen zijn uitgeput, een verzoek om gratie ingediend bij de voor zitter van het presidium van de Opper ste Sowjet. Brezjnjof. Hierover is nog niets beslist. Een woordvoerder in Den Haag heeft gezegd geen commentaar op de afwij zing van het verzoek om cassatie te kunnen geven. Op een vraag of de Ne derlandse ambassade nog contact met de gevangenen heeft gehad, deelde de woordvoerder mee dat er op 10 juli. toen de beslissing op het verzoek om cassatie nog niet bekend was, een ont moeting in Moskou is geweest. De ge vangenen verkeerden in goede welstand. De voeding en de overige behandeling waren goed te noemen. Zij ontvingen de brieven en de pakjes, die door de familie werden verzonden. In Haagse kringen toonde men zich echter teleurgesteld over de afwijzing van het cassatieverzoek. Men had ge hoopt dat na de recente vrijlating van een viertal tot minstens even lange straf fen veroordeelde Duitsers, die in de Sowjetunie gevangen zaten, ook jegens de twee Nederlanders een mildere hou ding aangenomen zou worden, hetgeen ongetwijfeld zou hebben bijgedragen tot verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en de Sowjetunie, die, zoals bekend, thans niet door ambassadeurs over en weer vertegenwoordigd worden. "DIJ VERRASSING anders ware het stellig niet gelukt is gisteravond aan dr. Tilanus, over enkele dagen niet minder dan veertig jaren lid van onze Tweede Kamer, de even eervolle als har telijke hulde bereid die hem buiten enige twijfel toekomt Wie er getuige van is geweest, bewaart de herinnering aan een kostelijke gebeurtenis. Radio en televisie waren trouwens present om voor verdere verspreiding naar oor en oog te zorgen en de pers, als het goed is altijd met een fi.inc neus voor wat in de lucht hangt, was in groten getale opgekomen. Het was een huldiging waar zij het best kon plaats hebben, temidden namelijk van zijn eigen christelijk-historiscbe vrienden, temidden dus van diegenen die hem veertig jaren lang liun vertrouwen hadden geschonken, een vertrouwen dat hij nimmer heeft beschaamd en dat hij op zijn beurt, ook in moeilijke omstandig heden, altijd met trouw heeft beantwoord. Wie eeji politieke partij wil leren ken nen, moet ook haar bijeenkomsten bijwo nen. Daar treft men de kern, daar proeft men de sfeer, daar vindt men het eigene, en zo is de zomerconferentie van de C.H.U. de C.H.U. zelve. Er is de gemoe delijkheid, waarop men zich overigens niet verkijken mag. De politiek krijgt er haar eigen plaats, haar betekenis wordt niet overtrokken, zij wordt in vrijheid be oefend, maar juist die vrijheid biedt ruimte voor toewijding en voor een ge wetensvolle benadering. Dat de hulde, die dr. Tilanus toekwam, hem in zijn eigen kring werd bereid, lag voor de hand. Echter, hoever ook overigens de waar dering'zich uitstrekt daarvan zijn gis teravond al evenzeer de blijken gegeven. Natuurlijk wel in de eerste plaats voor de verlening van de zeer hoge konink lijke onderscheiding. Dat is al een bespie geling waard. Politici hebben als regel wel cigenschanpen waardoor zij zichzelf onderscheiden. Dr. Tilanus is er een voor beeld van, dat men ook symoath'e kan verwerven om zijn eenvoud, zijn onopge smuktheid, zijn trouw en menselijkheid zijn rustig en bestendig dienen van land En naast de hoge onderscheiding, hem om de hals gehangen door de dienaar van de Kroon, de vriendschap en erkenning vanuit de andere politieke groeperingen. Dat zoiets in Nederland mogelijk is, om in de ander mogelijk wel een tegenstan der. echter geen vijand te zien, dat men blij is met een kans ook van waardering te 'getuigen, dit alles siert dr. Tilanus, het siert onze politici, en het siert ons demo cratisch bestel, waarin het ons ook als christenmensen gegeven Is in dankbaar heid te leven. KOOPJES in de OPRUIMING Axmlnslcr-karpet 2x3. Meubelstof p. m. '-80 Bouclé tapijt 100 cm breed p.m. 9.9o Verzct-Bouelc tapijt 130 cm breed p. m. l°i<> Linofeit 200 cm breed p. m. -J.80 SPECIALE OPRUIMINGS-AANBIEDING SM YRN A-KARPETTEN ann v 300 Woninginrichting BULTHUIS BOTERMARKT 23 mmmmé Auto verwondt vrouw en vijf kinderen Gistermiddag is in. de Zutphense- straat in Brummen een personenauto ingereden op een vrouw met haar vier kinderen en een nichtje, die met de fiets aan de hand stonden te wachten om over te steken. De moeder, me vrouw Torgens uit de Hoven, gem. Zut- phen, haar zoontje en een nichtje wer den hierbij zwaar gewond. De drie an dere kinderen werden licht gewond en konden na beflandeling in het zieken huis naar huis worden vervoerd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, sprak gisteren in Washington met zijn Indonesische collega Soeban drio ter inleiding van de geheime Nederlands-Indonesische bespre kingen over Nieuw-Guinea- (Radiofoto). Ex-bewoners stalen goud De Rhedense politie heeft in verband met de enkele dagen geleden gepleegde diefstal van goud en zilver uit een ge deeltelijk bewoond pand aan 't stations plein in Dieren twee inwoners van Die ren, vroegere bewoners van het bewus te pand, aangehouden. Het was beiden niet zo zeer te doen geweest om een kapitale diefstal te plegen, zo zeiden ze. dan wel om wraak te nemen op hun vroegere huisbaas over wie ze lang niet tevreden waren. De hele buit hebben ze aan de politie overgegeven. Beiden zijn in arrest in afwachting van de be slissing van de officier van justitie in Arnhem. „Sorry, sir, parkeren verboden Niet herkend door autowachten par keerde prins Bernhard gisteren zijn sportwagen voor het hoofdkantoor van de Britse hippische bond in Londen. Autowachter no. 8 stak zijn hoofd door het open raampje van de auto en zei: „Sorry, sir. u kunt hier niet parkeren. U moet naar een parkeermeter gaan" De Prins, die een particulier bezoek aan Londen bracht keek verbaasd. De auto- wacht zei. dat hij naar een parkeerplaats of een parkeermeter moest gaan. De Prins startte zijn wagen en reed naar een nabijzijnde parkeerplaats. „Sorry, sir", zei de wacht, ,,ik kan u niet heb ben. Ik ben vol". De prins draaide en reed de straat in. Alle parkeerplaatsen bij parkeermeters waren vol. Een paar minuten reed de Prins door de straten, maar tevergeefs. Tenslotte parkeerde hij zijn auto uit wanhoop achter een rij auto's die bij parkeermeters stonden, wingen' „U mag hier niet parkerenriep een voorbijganger. Prins Bernhard haalde zijn schouders op en £ing het gebouw, waar hij voor een vergadering moest zijn, binnen. Door het rondrijden was hij al te laat Later op de dag plakte autowacht no. 23 een bekeuring op de ruit van de ko ninklijke auto. Een pqar minuten later werd de man door iemand van de hip pische bond gevraagd binnen tc komen. Hij kreeg toen te horen dat hij de echt genoot van de koningin van Nederland een bon had gegeven. De autowacht was vol begrip. Hij ging naar de verkeerd geparkeerd staande wagen, verscheurde de bon en verving de bekeuring door een waarschuwing. De autowacht zei tot de politic: „Hij is een buitenlander die op bezoek is. Die geven we alleen maar waarschu- ipEN depressie bij Schotland verander- de maar weinig van plaats. Het front ervan liep vanochtend over België het westen van Frankrijk. F.en kleine storing in het front veroorzaakte in ons land tijdelijk regen. Een tweede depressie naderde vanochtend Ierland. Aan de flank van deze storing zal de wind in Nederland morgen zuidelijk zijn. De lucht die dan naar Nederland stroomt is niet koud, maar wel onsta biel. Er zullen dan ook enkele buien voorkomen, waarvan sommige mogelij Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijk weer, met hier en daar enige regen cn onweersbuien. Matige zuidelijke wind. Iets warmer. (Opge maakt tc 11.15 uur). ZON EN MAAN* 21 juli: zon op 04.44, zon onder 20.47; maan op 23.07. maan onder 09.39. Strandverwachting Zwak regenfrontje trekt naar het n oosten weg gevolgd door enkele zonni- Yocnbuxa ge perioden. Morgen óverwegend droog vilss. weer. Temperatuur in de middag 17 tot Eelde 19 graden, zeewater 16 graden. Twente Vooruitzichten: nog wisselvallig strand- Eindh. weer met geleidelijk wat meer opkla- 2.) -Limb ringen Helsinki Stockh Oslo Kopenh HOOGWATER SCHEVEN1NGEN 0 juli: 4.5J v.m.; 17.22 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Prinses Irene had zin in zwemmen De prinsessen Irene cn Margriet zijn gistermorgen vroeg aangekomen op het eiland Saba. Het fregat Van Ewück bracht hen uit St. Maarten. Dc prinsessen werden in een sloep aar de wal gebracht. De zee was on stuimig. Aan wal gekomen ontvingen zij bloemen van twee Sabaanse meisjes. Zij werden welkom geheten door plaat selijke autoriteiten, waaronder de ad ministrateur van het eiland, de heer L. M. Overberg. Grenoble Nice Berlijn MUnchen Zürlch Genève Locarno Belgrado Athene AJacclo wl "deji!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1