OPHEFFINGS UITVERKOOP BONTMANTELS MOET ALLES WEG! Giganten-telescoop NIETS MAG OVERBLIJVEN! speurt grens van heelal af Internationale discussie over erfelijke stralingsschade Publiek kan bij slager ook goedkoop terecht Investeringen lopen terug PI AMSTERDAMSE |^1 1"! BONTCENTRALE W DEN HAAG Op zoek naar oorsprong van de kosmos Nu rozestruiken uit plantsoen in Amsterdam 9 DONDERDAG 19 JULI 1962 Besloten ontmoeting voor iedereen JE'S lugustus J EEN respectabel aantal vooraan staande onderzoekers uit zes tien verschillende landen zal van 15 tot 19 augustus in Leiden ervaringen uitwisselen en discussies houden over stralenschade in geslachtscellen bij de mens. Hoewel het een strikt besloten symposion geldt is het voor iedereen van grote betekenis, omdat het onderwerp een belangrijk facet van de volksgezondheid raakt. Niet alleen in de nabije, maar ook in de verre toekomst. Onze twintigste eeuw heelt eerst de onschatbare waarde van röntgenstralen voor de medische wetenschap aange toond. Van recentere datum is de ontwik keling van de kernenergie die, mits vreedzaam toegepast, in veel breder ver band nog oneindig méér perspectieven biedt de consequenties zijn in feite nog niet te overzien. Deze voordelen mogen we dankbaar benutten, èls we maar zorgen dat er een evenwichtssi- tuatie ontstaat ten opzichte van de na delen die er óók zijn, zo zeide ons gis teren prof. dr. F. H. Sobels, hoogleraar in de stralengenetica te Leiden, die het symposion heeft georganiseerd. Nog niet eens zo lang geleden heelt men nl. ontdekt, dat de zg. ioniserende straling zoals röntgenstraling, of straling die vrijkomt bij de splitsing van atoom kernen schadelijke overerfbare verande ringen bij de mens teweig kan brengen. Enerzijds veranderingen van de erfelij ke eenheden (genen), anderzijds bre- (Van onze soc.-econ. redactie) HE varkensprijzen zijn de afge- L' lopen weken weer wat uitge lopen en de karbonaden zijn er bij de slager dan ook niet goedkoper op geworden. De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, betoogde gisteren in de openbare vergadering van het schap echter, dat de consument bij de slager ook goedkoper terecht kan. Hij noemde als voorbeeld doorregen varkenslappen. De groothandelsprijs voor de karbonaden mag 3,80 per kg zijn, voor de zogenaamde doorregen varkens lappen is de prijs wel een paar gulden minder. De heer M. van 't Hoff, verte genwoordiger van de slagers in het pro duktschap verklaarde, dat de vette lap pen minder dan de helft van de karbo- KATOENINDUSTRIE: De vereniging katoen-, rayon- en lin nenindustrie meldt over 1961 dat in de tweede helft van 1961 de hoogconjunctuur vervlakt werd. Door revaluatie, kosten stijging tengevolge van werktijdverkor ting, voorraadbeweging bij afnemers en minder buitenlandse vraag. De investe ringen bleven hoog. De spinnerij-, we verij- en finishindustrie is belangrijk ge moderniseerd. Concentratie en samen werking versterkt de bedrijfstak. Vooreerst moet men rekenen op ster ker tegenwind door conjuncturele oor zaken en buitenlandse concentratie ten gevolge van de Europse eenwording. De jongste conjunctuurberichten zijn niet ongunstig. De regering dient ten volle rekening te houden met deze industrie en de 52.000 werknemers. Het katoenverttruik bleef gehandhaafd 1 doch de invoer van ruwe katoen daalde 414 pet. In de tweede helft van 1961 kwam enige verbetering in de abnormaal hoge juteprijs. In het katoenseizoen 1960- 1961 waren wereldproduktie en verbruik van ruwe katoen in evenwicht en het- I zelfde verwacht men voor 1961/62. Men verwacht stijgend katoenverbruik doch een daling voor West-Europa en Japan, waar de afzet van produktên te wensen overlaat. De vlasoogst was beter doch in 1962 zal het weer een ongunstige invloed hebben De invoer van jutegrondstoffen was 7 pet lager. Pakistan bevoordeelt zijn I eigen jute-industrie door een uitvoerrecht van 30 pet op de grondstof. Door arbeidsschaarste is het personeel bij de kri-industrie 114 pet gedaald, doch de produktie bleef op peil, waarschijnlijk i door efficiency. Een hoog investerings- I peil blijft noodzakelijk, wegens de inter- nationale concurrentie en de arbeids schaarste. Sedert 1952 is een half miljard gestoken in katoenspinnerijen en krl- weverijen, dus nog afgezien van twij- nerijen, en loon- en eigen veredelingsbe- drijven. In 1961 was het investeringspeil 20 pet hoger. De daling van het personeel lag bij het rechtstreekse produktieproces. waar deze 214 pet bedroeg tegen een j stijging van 514 pet bij het overig uerso- De produktie van katoenspinnerijen I bleef op het record. De afzet van garens i was enigszins lager door iets lagere uit voer van katoenen garens en ook de bin nenlandse afzet was iets minder vlot, evenals in begin 1962. De produktie var- krl-weefsels bleef nagenoeg gelijk, zodat men nog niet de invloed ondervond van de daling in binnen- en buitenlandse afzet. De invoer dezer weefsels, zonder ruw doek steeg 14 pet, zodat het aandeel van de Nederlandse industrie in de bin nenlandse omzet enigszins daalde. De I bedrijvigheid in de jute-industrie her- stelde zich eind 1961 en begin 1962 van een inzinking.. Het verbruik van rayon- continugarens in weverijen nam aanzien, lijk toe door meer verbruik van rayon voeringen in de confectie. De verwerking van rayonweefsels voor kleding daalde verder. De afzet van weefsels voor meu bels en woninginrichting was gunstig en die van katoenen huishoudgoederen ont wikkelde zich bevredigend De afleve ring van geverfde en bedrukte katoenen weefsels daalde door de weersomstandig heden. De door handel en confectie gekochte partijen zijn waarschijnlijk niet voldoende doorgestroomd naar de bruiker. nade kosten. Hij vroeg de aandacht de consument hiervoor, omdat men i al te gauw geneigd is te klagen ove hoge vleesprijzen. Heit bestuur besloot de overnameprijs voor baconvarkens te handhaven op 2.20 per kg koud geslacht gewicht de bovenste gewiohtsgrens 68 kg te laten. Vorige week zaterdag werd op de Utrechtse beurs een varkensprijs geno teerd van ƒ.2.16 tot ƒ.2.18 pre kg, met een iets flauwere tendens in de markt. Langdurig werd het verlenen van een 1 invriezen van buikspek. het ogenblik ongeveer 4000 ton in voor raad hebben. Het bestuur vond het "ech ter meer een halve maatregel. Het gaf liever een hogere toeslag om de export van dit produkt te bevorderen. Het in vriezen ging daarom niet door. Ook het invriezen van varkens is nu stopgezet. Tengevolge van de trage grasgroei in dit voorjaar zijn er in mei 7000 koeien meer geslacht dan vorig jaar. De prijzen blijven op het ogenblik op peil. Bij de vette kalveren zijn de prijzen ingezakt, omdat de uitvoer naar Italië weer stil staat. Dit land betrok vorige week nog 778 tón vette kalveren van ons. In mei zijn 40 pet. meer kalveren ge slacht vergeleken bij vorig jaar, maar het aantal slachtingen van nuchtere kalve ren is met 25 pet. gedaald. Er worden nu meer kalveren bestemd voor de vlees voorziening. wat de heer De Veer met. het oog op de EEG een gunstige ontwik keling achtte. Op de grens: Duizenden Papoea's ten onrechte door ons bestuurd Op vragen van het lid der Tweede Ka mer, F. H. van de Wetering (c.h.) over ovedracht van dorpen aan de grens tus sen Nederlands en Australisch Nieuw- Guinea aan Australisch bestuur heeft staatssecretaris mr. Th. H. Bot geant woord, dat bij nadere astronomische grensbepaling is bomen vast te staan, dat 21 dorpen in het district Waris met 2578 zielen en 9 in het district Jafi met 788 zielen aan de overzijde van de grens liggen. Reeds voor de oorlog had een deel der inwoners van dit grensgebied op pervlakkige aanraking gehad met het Nederlandse bestuur, dat zich in hoofd zaak beperkte tot subsidiëring van dorpsscholen van de missie. In afwach ting van de astronomische vaststelling der grens was deze stand van zaken ge handhaafd, doch thans streeft men naar regularisering van het bestuur, waarbij men uitgaat van het beginsel van eigen bestuur binnen eigen territoir, en zo veel mogelijk rekening houdt met de wensen der bevolking. In Waris schijnt vast te staan, dat er geen verhuizingen zullen komen en in Jafi rekent men met de mogelijkp ver huizing van 300 zielen. Op de vraag hoe het is te verklaren dat de gouverneur van Australisch Nieuw-Guinea gezegd heeft van de overdracht niet te weten terwijl het hoofd van de afdeling inheemse zaken aldaar heeft bekendgemaakt dat een Australische patrouille naar de grens is om het gezag over enkele duizenden Papoea's aan de Australische kant van de grens te bevestigen, verklaart de staatssecretaris zich van een beoordeling van uiteenlopende Australische verkla ringen te moeten onthouden. Er is hier geen sprake van nadere grensbepaling noch van grenscorrecties ofte corrigeren gebieden. De grens is op papier vastgesteld bij traktaat van 16 mei 1895 en notawisseling van 14 september 1936, doch de juiste ligging van deze vastgestelde grens in het ter- »-ein wordt thans bepaald. De 40-jarige mevrouw C. Brand Cecille de Pille uit Amsterdam is gis termiddag bij een autobotsing op de rijksweg HalfwegHaarlem om het leven gekomen. De auto die bestuurd werd door haar echtgenoot reed op onverklaarbare wijze naar links, waar door een frontale botsing ontstond met een uit de andere richting komende bestelwagen. De bestuurders van beide auto's en twee zusjes van de bestuur der van de bestelauto werden gewond naar een Haarlems ziekenhuis ge- 1 bracht. king van de lichaampjes (chromosomen) waarin die genen of erfelijke eenheden zijn samengevoegd. Nu is het stralengevaar waaraan de gemiddelde mens thans normaliter blootstaat niet accuut: er is een natuur lijke straling waarvan we niets merken en ook bij toepassing van bijv. röntgen stralen zorgt de medische wetenschap er wel voor dat alles wordt gedaan om schadelijke gevolgen te voorkómen. Maar wèl moge duidelijk zijn, dat bij het voortschrijden van de ontwikkeling der kernfysica, die niets meer of minder dan het atoomtijdperk heeft ingeluid, het z.g. stralingsniveau kunstmatig wordt verhoogd. Het is dus zaak een diepgaan de studie te maken van de gevolgen die dit kan hebben, hetgeen tenslotte zou kunnen resulteren in het ontwikkelen van beschermingsmiddelen te den ken ware aan medicamenten. Om even een indruk te geven hoe bijzonder ingewikkeld de problematiek ligt men wist aanvankelijk dat het aantal veranderingen van de erfelijke eenheden evenredig toeneemt met de dosis straling. Maar latere experimen ten op dieren (proefdieren zijn o.m. mui zen en bananenvliegjes) toonden aan, dat het verschil maakt wanneer een zelfde hoeveelheid straling ineens, dan wel over een bepaalde periode gespreid werd toegediend. Er traden dan ver schillen op. In het laatste geval bleek het effect der straling minder te zijn. Nog weer later bleek dit verminderde effect alleen op te gaan bij nog niet gerijpte geslachtscellen. Voortgezette proefnemingen die het echtpaar Russell enkele van de vele vooraanstaande figuren die naar Leiden komen ver richtten, hielden echter geen aanwijzing in, dat er een grens zou zijn waaronder straling géén veranderingen meer zal voortbrengen. Er zijn nog veel meer factoren in het spel ogenschijnlijk met elkaar in tegenspraak vaak maar die zullen we u besparen Dit is dus wat het effect van de zg. doseringssnel heid betreft, één van de vraagstukken die straks diepgaand zullen worden be sproken tijdens de ontmoeting die over dit onderwerp de eerste mag heten. Natuurlijk herstel Er zijn voorts, dank zij experimenten, aanduidingen gevonden flat in bepaalde gevallen een natuurlijk herstel van stra- lenbeschadiging optreedt een ander facet dat in voordrachten en besprekin gen onder de loep wordt genomen. Weer een ander onderdeel dat al evenzeer vele vraagtekens oproept is, dat er ver schillen in gevoeligheid voor straling in geslachtscellen bestaan. En tenslotte is er het vraagstuk van de kans op vor ming van chromosoomafwijkingen door straling. Wat dat laatste betreft: ook voor de bestralingstherapie van kanker hebben deze studies onmiddellijke betekenis. Want het remmende effect van straling op de groei van kankercellen berust In feite op chromosalc beschadiging, waardoor in dit geval het delingsvermo gen der kwaadaardige cellen teniet kan worden gedaan. Wie iets weet van de erfelijkheids leer kan begrijpen van hoeveel belang dit symposion moet worden geacht. Er is hier immers sprake van effecten waar- ,mee vele toekomstige generaties nog te maken kunnen krijgen. Dat legt grote verantwoordelijkheden op. De gemeenschappelijke discussie van de „sterke groep stralengenetici", die straks in Leiden bijeen zal zijn, zal op zijn minst tot een verdieping van het inzicht in deze problematiek kun nen leiden en bevruchtend werken op de voortzetting der onderzoekingen. Het moge tenslotte duidelijk zijn dat deze discussies bij de huidige stand van het onderzoek nog niet gericht kun nen zijn op datgene wat iedereen graag zou vernemen: een wetenschappelijke schatting over de genetische gevolgen bij de mens na blootstelling aan be paalde stralingsdoses. Wèl is de gedach- tenwisseling in augustus gericht op de theoretische grondslagen die hiertoe als eerste voorwaarde moet worden gesteld. In totaal worden 65 buitenlanders verwacht Russische specialisten zijn ook uitgenodigd, maar men weet niet of men ze kan verwachten. Dit is de enorme telescoop van Dwingeloo. Nederland en België bouwen er echter een die duizend maal sterker is. Het wordt dan ook de grootste ter wereld. Hl MET TOESTEMMING VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL DE VELE JAREN BESTAANDE „AMSTERDAMSE BONTCENTRALE" WORDT OP KORTE TERMIJN GELIQUIDEERD. BINNEN DE KORTST MOGELIJKE TIJD ENKELE PRIJZEN UIT DE GROTE COLLECTIE BONTMANTELS WELKE BESTEMD WAREN VOOR SEIZOEN 1962-1963 GARANTIE Onze traditionele ser vice zal, na liquidatie, door ons deskundig personeel volledig worden overgenomen. Schriftelijke garantie wordt U bij aankoop verstrekt. Voor particulieren elke dag geopend van 9-18 uur, ook des zaterdags. DANKALI ZOBELFEH NATUREL-BIS AM WHITECOAT ZEEHOND NERTZ BISAM PERSIANER NERTZ MURMEL BREITSCHWANZ PERSIANER BUENO-BROADTAIL Alle andere edele bontsoorten EVENEENS VOOR van 410.- voor van 525.- voor van 575.- voor van 650.- voor van 695.— voor van 1275.- voor van 950,- voor van 1050.- voor 225.- 365.- 395.- 425.- 475.- 750.- 650- 790.- SPECIAALZAAK VAN PELTERIJEN van 1850.- voor 1475.- van 2450.- voor 1975.- als Nertz - Luipaard - Bever etc. LIQUIDATIEPRIJZEN KORTE POTEN 57 Tel. 116050 TN Nederland komt de grootste radiotelescoop ter wereld te staan. Binnen enkele jaren zal aan de Belgisch-Nederlandse grens waar precies is nog niet bekend worden begonnen met de bouw van een enorme zgn. kruisantennc, bestaande uit ruim honderd reflectoren in kruisvorm. Ver wacht wordt dat het project ongeveer in 1966 gereed zal zijn. Binnenkort zullen aan de Leidse Wassenaarseweg, op het uitbreidingsterrein van de universiteit, twee kleine telescopen worden opgesteld als proef vóór de opstelling van de definitieve antenne. Met deze monster-hemelspeuder hoopt men antwoord te kunnen geven op vele vragen, die atronomen bezig houden. Onder meer of de eindeloos lijkende sterrenhemel werkelijk ein deloos is, of het heelal zich oneindig uitstrekt, of dat er ergens een abslo- luut einde komt. Het enorme project zal door Neder land en België samen worden betaald, waarbij steun is gekregen van de Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking. Van Nederlandse zijde wordt financiële hulp verleend door de Organisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek; in België door het minis terie van openbaar onderwijs. De totale kosten worden geschat op een slordige 25 miljoen gulden. Een werkgroep van astronomen en technici uit Nederland, België, Australië, Zweden, Amerika en India is bezig met een voorstudie voor het project. Wanneer de honderd reflectoren (elk met een middellijn van ruim dertig meter) gereed zijn, zullen Nederland en België beschikken over de modern ste en grootste radiotelescoop ter we reld. Een telescoop die wat oppervlak betreft 1000 maal groter is dan die in Dwingeloo, die groter is dan die van Jodrell Banks (Èng.) en Sydney (die resp. een 80 en 70 meter parabool heb ben) en zelfs groter dan de tot nu toe grootste onder de reuzen: de telescoop in Sugar Grove (V.S.), die nog in aan bouw is en een. diameter van 200 meter krijgt. Radiostralen Wat men met de telescoop gaat doen? Radiostralen uil het heelal opvangen. Geen lichtstralen dus. Daarvoor zou ons land trouwens ook niet geschikt zijn. Het Nederlandse klimaat verhindert de Ne derlandse astronomen door het vrijwel nooit wegtrekkend wolkendek belang rijke waarnemingen te doen. Bij de radio- astronomic speelt deze moeilijkheid geen rol. Radiostralen immers dringen onge hinderd door dc wolken heen. Overigens is de radio-astronomie een nog zeer jonge wetenschap. Eigenlijk pas na de oorlog is men ermee begon nen. nadat in 1932 de Amerikaanse ra diotechnicus Karl G. Jansky had ont dekt, dat radiostralen uit het heelal de aarde bereiken. In Nederland startte het onderzoek di rect na de oorlog met een oude ach tergebleven Duitse radarspiegel in Kootwijk. Daarna kwam er een teles coop in Dwingeloo. Met die laatste telescoop, die met zijn 25 meter mid dellijn enige tijd de Rrootste ter wereld is geweest hebben Nederlandse astro nomen een wereldnaam gekregen. En opnieuw zullen straks Nederlanders voor aan staan bij het onderzoek naar de ge heimen van het heelaL Fabelachtig Wat in Dwingeloo met succes werd begonnen, zal aan de Nederlands-Bel gische grens verfijnd worden voortgezet Honderd telescopen zullen dag en nacht op de hemel zijn gericht om binnen te dringen in die „gebieden", die tot nu toe onbekend waren. Men zal zich gaan bezig houden met het opvangen van stralen op de 21 cm-golflengte, de emissielijn van waterstof. Een lijn in het radiospectrum, die enkele jaren na de oorlog door de Nederlandse student (nu hoogleraar) H. C. van de Hulst werd ontdekt. Door die stralen zal men gegevens kun nen verzamelen over fabelachtige afstan den. Is het bereik van de nu bestaande radiotelescopen „nog slechts" enkele mil jarden lichtjaren, met de nieuwe kruls- antenne zullen afstanden van wellicht tien miljard lichtjaren worden overbrugd. Grootheden, die meer tot de verbeel ding spreken als men weet, dat de radio stralen evenals de lichtstralen per se conde 300.000 km afleggen en een licht- iaar dus een afstand in kilometers is van 1 met dertien nullen erachter Explosies De oorsprong van deze straling kan van zeer verschillende aard zijn. Vaak worden de stralen uitgezonden door kos mische verschijnselen van grote hevig heid. Ze worden waargenomen bil de planeten in ons zonnestelsel, maar ook bij de zon en de sterren ln ons melkweg stelsel. Zo geven bijvoorbeeld elektrische ontladingen in de atmosfeer van de pla neet Jupiter aanleiding tot radiostraling. Een dergelijk verschijnsel doet zich voor in de aardse atmosfeer bij een on weersbui. Dat hoort men aan het geknet ter in de radio. Maar hoewel deze straling soms zeer hevig kan zijn, valt ze in het niet bij de radiostraling, die wordt uitgèzonden wanneer een ster met een hevige explosie uiteen spat. Dat noemt men een „super nova". In ons eigen melkwegstelsel zijn enkele van deze supernovae waargeno men. Eén ervan werd in oude Chinese kronieken beschreven en op de daar aan gegeven plaats vinden we nti aan de he mel een lichtende nevel, die een sterke radiobron blijkt te zijn. Van zeer hevige aard is de radiostra ling, die wordt uitgezonden wanneer melkweg3telsels met elkaar ln botsing komen. Verder Veel van die stralen zijn sinds de radio- astronomie zjjn intrede deed, al ontdekt. Men ving stralen op, die enkele miljar den jaren geleden werden uitgezonden. Met de nieuwe telescoop wil men echter verder gaan, wil men die stralen, die tot nu toe niet konden worden opgevangen omdat ze door dc geweldige afstanden sterk worden verzwakt, ook opvangen. Daarom ook dc enorme omvang van de nieuwe antenne. Astronomen, geologen en andere on derzoekers nemen aan. dat het heelal ongeveer tien miljard jaar bestaat. De stralen, die in die periode werden uit gezonden. wil men aan de Belgisch-Ne derlandse grens gaan onderscheppen. Daardoor zou men dan een ge beurtenis kunnen waarnemen, die plaats had op het moment van pf kort na het ontstaan van het heelal Wellicht zullen deze waarnemin gen antwoord kunnen geven op de vele vragen, die astronomen nog hezighoudon. Vragen over de leef tijd en de vorm van het heelal, of het al dan niet begrensd is en of er inderdaad sprake is van „spon- Richteffect Scherper dan met andere telescopen het geval is zal de Benelux-kruisantenne kunnen waarnemen. Door de enorme af metingen van de telescoop zal een zeer groot richteffect (1 boogminuut) kunnen worden bereikt, waardoor zeer nauwkeu rig de plaats kan worden aangegeven, waar de radiostraling haar oorsprong vindt. Niet alleen de grenzen van het heelal (zo die er zijn) zal men er mee kunnen afspeuren, ook andere dichterbij gelegen bronnen van radiostraling zullen straks nauwkeuriger kunnen worden bestu deerd. Kon men tot dusver van bijvoor beeld de maan geen kleiner detail dan een negende van het oppervlak bekijken, de nieuwe kruisantennc zal deze planeet In ongeveer 700 partjes kunnen onder- van de aarde ligt, zal meer in details kunnen worden bestudeerd. Dan zal dc kruisantenne wellicht eveneens een dui delijker beeld kunnen geven van de spi raalstructuur van andere melkwegstel- Astronomische mogelijkheden biedt de nieuwe antenne te over. Prof. J. H. Oort. directeur van dc Leldsc Sterrenwacht en president van de Raad voor de Benelux- kruisantenne, en tal van andere astrono men, zien vol ongeduld het moment tege moet, waarop zij aan het werk kunnen. Dat zal echter zeker nog wel tot 1966 duren. Het project is omvangrijk. Hon derd reflectoren bouwen is geen senecure. Maar de tekeningen zijn er. Twee armen Dag en nacht zullen dc spiegels op de hemel bltiven gericht. Op het heelal, dat nog zovele geheimen in zich bergt. Dc giganten-telescoop zal die wellicht kun nen ontsluieren op de grootste ruimtereis, die denkbaar is Uit het Orionplantsoen in Amsterdam- Noord blijken de vorige week ongeveer 400 rozenstruiken te zijn verdwenen, na een gerucht dat het plantsoen door dc dienst der publieke werken zou worden afgegraven. Een groot aantal bewoners van de buurt maakte zich binnen enke le minuten meester van alle 400 kostba re Sangerhauser-struiken, die in volle bloei stonden. De meeste struiken prij ken nu ln de tuintjes van de bewoners van Amsterdam-Noord. De afdeling beplanting van publieke werken had echter niet in het minst het plan de rozen te vernietigen. Va de bloeiperiode zouden de struiken wor den gerooid en elders in de stad worden geplant, in verband met de uit te voe ren werkzaamheden in „Noord". Zowel bij de politie als bij „beplantingen" is men van mening dat er hier geen sprake is van bewuste diefstal of vernieling maar van een gerucht Men wil de nieuwe „eigenaars" de struiken wel laten betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9