Automobilist - wees galant tegenover buitenlanders Goed filerijden is niet moeilijk Mevr. Aernout geeft pogingen maar op Recreatie militairen komt op de helling Spionageverhalen voor de K.R.O.-tv Prinsessen vandaag naar Antillen vertrokken JU 1961 DINSDAG 17 JULI 1962 Dam-vraag 267 Om dit miniatuur op te lossen is jet te veel spelkennis vereist. A. A. tolman heeft getracht een nieuw lee te brengen in een aanvaardbare tand. Wit is aan zet en wint. Schaah-vraag 267 I Het probleem van de Russen L. Lo- chinski en V. Tschepischni had de jolgende stand, wit: Kcl, Da4, Ta3 en 5, Lfl en h8, Pb4 en d4, pi c2 en e3; wart: Ke4, Tc8 en e8, La8, pi b6, f2, 8, f4, g6 en h2. Mat in twee zetten na Pd4—b3! Wit forceert twee batte- l, die in de oplossing beide worden fgevuurd. I Nadat Noord met 1 ruiten heeft ge- Ipend en Oost een volgbod in harten leeft gegeven, bereiken Noord-Zuid jen contract van 4 schoppen (10 sla- |en), te spelen door Zuid. West komt lit met harten 9. Hoe zou u het spel afspelen? JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel TTET woord „vakantie" ligt ons deze maanden voor in de mond. Alles en iedereen staat in het teken van de reislust, die ons ieder jaar weer bekruipt. We willen anders, we doen anders, we kleden ons zelfs an ders. Houden we wel voldoende re kening met de ander, vooral in het verkeer? Talloze buitenlanders rijden reeds over onze wegen. Aan het eind van deze week barst de grote stroom echter pas goed los, vooral uit Duitsland met zijn vele, bedrijfstaksgewijze ingevoerde vakantie weken. Hoewel achter de schermen hard wordt gewerkt aan een meer internatio naal ingestelde verkeerscode. is het op dit moment nog niet zo ver. Elke automo bilist dient zich over de grenzen dan ook te passen. En als dit niet onmiddellijk gaart, of wanneer het automatisme zo diep geworteld dat er wel eens kortsluiting ontstaat, dan dient een soortgelijke aan- ng van de zijde van de automobilist te komen, die bepaalde verkeersregels do gewoonste zaken van de wereld vindt VOORRANG Zo kan het voorkomen dat Duitse toeristen niet weten dat zij op een ver keersplein (aangeduid met het zoge naamde „molenbord") aan van rechts komende automobilisten voorrang moe ten verlenen. Reken er dus op dat zij wel 5 voorrang kunnen nemenl Als Belgen daar inhalen waar het verboden is, moet u niet verwonderd kij ken. In België geldt namelijk de regel dat als het bord „inhalen verboden" bin- honderd meter niet wordt herhaald, dit als een wegvallen van het verbod moet worden aangemerkt. In Frankrijk verliezen voorrangs wegen binnen de bebouwde kom automa tisch hun status. Het kan daarom gebeu ren dat Franse automobilisten op voor rangswegen binnen de bebouwde kom rechts komende weggebruikers voor- ig verlenen en plotseling vaart minde- t. Houd dus voldoende afstand tussen en uw Franse voorrijder! In geen enkel ander land dan Neder land (en Luxemburg) is de regel „snel- Horizontaal: 1. plaats in Noord-Bra- jant bij Eindhoven, 10. fel plagend, |2. waterstand (afk.), 14. bereids, 15. engtemaat (afk.), 16. bastaarduit- lang, 18. eer, 19. zoon van Noach, 20. irasserij, 22. interest, 24. uitgedorste lalmen, 25. vrucht, 26. meisjesnaam, |8. gemeente in Noord-Brabant, 29. tovens, 30. woord om een gevoel van [erbazing of spottende bewondering kennen te geven, 32. sportterm, 33. |naanstand, 34, schoof afgemaaide en lamengebonden graanhalmen, 36. ont kenning (Eng.), 37. toekomend deel, |9. stad in Zuid-Holland. Verticaal: 2 aardrijkskundige aan duiding (afk.), 3. aardsoort, 4. hand- jratsel, 5. zijtak Elbe, 6. bereide die enhuid, 7. gewicht, 8. oder derglei- hen (afk.), 9. voorwerp om kaas te ledekken, 11. gemeente in Zuid-Hol- and, 13. soort van houtzaagmolen, 15. lorp in Gelderland, 17. rivier in Rus and, 19. opkoper van gestolen goede- en (bargoens), 21. vermoeid, 23. ge- neente in Gelderland, 27. gebint, 28. het water levend knaagdier, 31. 'idderteken, 34. opening, 35. plechtige (elofte, 37. jaar (afk. Lat.), 38. mu- Üeknoot. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Soest, 5. tor, 8. apis, soda, 10. mes, 11. totok, 12. negen, 3. Ie, 16. el, 18. deken, 20. degen, 22. on, 24. eden, 25. lege, 26. las, 27. tiras. Verticaal: 1. Sam, 2. open, 3. eisen, s.s., 5. tot, 6. odol, 7. rakel, 9. Son, 11. tegen, 14. Hedel, 15. meter, 17. 1-eda, 18. den, 19. noga, 21. ges, 23. nes, 25. li. Rijkspensioenen achtergebleven Leden van vijf Kamerfracties zijn in le bres gesprongen voor het gepensio- leerde overheidspersoneel in verband net de achterstand, die naar hun me- ling in de pensioenen is ingetreden se- lert 1957, in welk jaar de Algemene oeslagwet 1957 in werking trad. De leden van de Tweede Kamer de leren Blom (soc.), Ritmeester (lib.). Van Ier Zanden ikath. v.), Smallenbroek laj.) en Beernink (c.h.) hebben de mi nister van binnenlandse zaken schrif telijk gevraagd, of de minister niet van frardeel is dat het evenwicht tussen de Clarissen en de pensioenen van het pverheidspersoneel, verkregen bij de in werkingtreding van de Algemene toe- slagwet 1957, sindsdien ernstig is ver stoord. Zij vragen de minister of hij, in verband daarmede en rekening hou dende met de omstandigheid dat, ook al wordt de in uitzicht gestelde nieuwe pensioenwet weldra ingediend, het nog 'wel enige jaren zal duren, voor deze [Wet in werking zal treden, bereid is een zodanige voorlopige voorziening te bevorderen, dat de achterstand der pen sioenen zoveel doenlijk en zoveel moge lijk, door verhoging van de in de Alge mene toeslagwet 1957 genoemde percen tages, wordt opgeheven. Vakantieverkeer - ook veilig verkeer? Twee havenarbeiders dodehjk getroffen door rollen papier Aan boord van het binnenschip De Allbertha dat langszij het Deense vracht schip Mancauria in de Maashaven in Rotterdam lag, is gisteren een ongeluk gebeurd, dat aan twee havenarbeiders het leven heeft gekost. Men was bezag rollen papier, per stuk ruim 300 kg wegend, te verladen. Op een gegeven ogenblik vielen vier van deze rollen uit de hijs en troffen de 62- jarige G. C. Quakkelaar uit Rotterdam en de 58-jarige J. G. F. Posehmann, even eens uit Rotterdam. De eerste was oo slag dood, de tweede overleed zeer kort na zijn overbrenging naar het Haven ziekenhuis. ■keer gaat vóór langzaam verkeer" bekend. Verbaas u dus niet en pas uw rijstijl bij deze wetenschap aan! als buitenlander een file veroorzaakt, omdat hij van rechts komende fietsers voorrang geeft. Met de hierboven opgesomde vuistre gels in het achterhoofd zal het niet moei lijk zün in het verkeer een begrijpende glimlach op te brengen voor de buiten landers, die toch ai zo klagen over het Nederlandse verkeer. Geen wonder ove rigens, want veelal worden zy overrom peld door de vele fietsers en bromfietsers, de grote verscheidenheid van autotypen het feit, dat ze de weg niet weten. FILERIJDEN !u in ons land het aantal auto's sprongsgewijze stijgt, evenals het aantal vakantiedagen per inwoner, is het onver mijdelijk dat onze wegen voller en voller worden. Steeds meer auto's komen gedu rende de weekends en in de vakantie maanden onze wegen bevolken, met als gevolg dat de weggebruiker steeds meer ordt gedwongen in file te rijden. Kettingbotsingen tegenwoordig zó veel voorkomend dat ze nog nauwelijks de kranten worden vermeld ont staan veelal door dat in file rijden. Om- nen onvoldoende afstand tussen het eigen voertuig en dat, wat ervoor rijdt, bewaart, zit men, voordat men het weet, boven op elkaar. Afstand bewaren dus, maar hoeveel dan wel? Men moet er rekening mee houden dat er één seconde verloopt tus- het opflitsen van het stoplicht van de voorrijdende auto en het intrappen de eigen rem. Een eenvoudig reken sommetje leert dan dat het eigen voer- in die periode een afstand aflegt, die bij een snelheid van 25 km/u zeven meter bedraagt, bij één van 50 km/u on geveer veertien meter, bij één van 75 km/u ongeveer 21 meter en bij één van 100 km/u ongeveer 28 meter TEKORTKOMING Dit zouden dus de stinkt minimale af standen moeten zijn. Er is echter nog iets anders. Het is bewezen dat nie mand honderd procent aandacht voor het verkeer heeft. Elke weggebruiker kent zijn periodes van „bewustzijns vernauwing", van verminderde aan dacht en concentratie. Het is daarom zaak rekening met deze menselijke te kortkomingen in de rijstijl te houden. Men zou de hierboven genoemde cij fers kunnen verdubbelen, maar in ver schillende gevallen is dat nog niet vol doende Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft •n ezelsbruggetje ontwikkeld voor het bepalen van de afstand welke tussen het ene voertuig en het andere kan worden gehandhaafd, en zegt het volgende: „Houd steeds zoveel meters afstand tus sen u en uw voorrijder als uw snelheid kilometers per uur bedraagt." Nog iets voor de vakantie, die het par keren vaak tot een verschrikking maakt. MEVR. H. J. Aernout-Royaards uit Bussum, de weduwe van de in het voormalig Nederlands-In- dië door een pistoolschot om het le ven gekomen vaandrig Aernout, heeft besloten haar pogingen om het onderzoek naar de omstandigheden waaronder haar man werd gedood te laten openen, te staken. Zij heeft be kend gemaakt dit besluit na rijp be raad te hebben genomen „Na jarenlange vergeefse pogingen om te trachten de instructie inzake de moord op mijn echtgenoot hier te lande te doen openen, heb ik moeten constateren, dat ik op geen enkele wijze recht kan krijgen", zo heeft me vrouw Aernout verklaard. Geestelijk en financieel is het voor mij vanzelf sprekend onmogelijk in verband met het bovenstaande zo door te gaan." Mevrouw Aernout heeft allen die haar in de afgelopen jaren hebben gesteund, dank betuigd. Zoals bekend is kwam vaandrig Aer nout in 1948 bij Lembang door eer pistoolschot om het leven. Mevrouw Aer nout heeft steeds volgehouden, dat haar man werd vermoord omdat hij als veiligheidsofficier teveel van bepaalde zaken afwist. Reeds in 1950 en 1951 heeft zij gepoogd de instructie in deze zaak te laten openen. Deze pogingen leverden evenwel geen resultaat op. Nadat de inhoud van het rapport- Zaaijer (over beweerde misstanden in het voormalig Koninklijke Nderlands-Indi- sche Leger) bekend was geworden, dien de mevrouw Aernout in maart een smaadklacht in, omdat een aan het werk van haar man gewijde passage in dit rapport naar haar mening beledigend was. Mevrouw Aernout heeft sindsdien de volgende Houd bij het parkeren o. fatsoensnormen in acht: Neem geen ruimte in, die geschikt is ïor het parkeren van twee wagens; sluit geparkeerd staande auto's niet in; zet by insteekhavcn met witte strepen de wagen in de aangegeven richting tussen lijnen en niet midden op of dwars een witte lijn; zorg voor ruimte bij het parkeren in een file; snoep niet de parkeerruimte weg van een ander die net eerder ter plaatse was; heeft u het ongeluk een andere bü het parkeren licht te beschadigen, wees dan tenminste zo beleefd om op de ruit van de aangereden auto een kaartje met uw naam en adres achter te laten. In het zomerseizoen zien we het berm toerisme hand over hand toenemen. Dui zenden prefereren teken des tijds! de dynamische onrust van de wegberm boven de stilte van bos, heide of polder land. Daarbij worden vaak situaties ge schapen, die bepaald gevaarlijk zijn. Men denke aan half op de rijbaan geparkeerd staande auto's, aan uitzichtbelemmerin gen bij zijwegen, aan de bal, die de rij weg oprolt eto. Ook is het duidelijk dat •rse tafereeltjes in de berm de aan dacht van weggebruikers afleiden op een wijze die fataal kan zijn. Het is daarom raadzaam het niet in de berm, doch achter de berm te zoe ken. Dikwijls is het frappant te con stateren hoeveel aardige plekjes op inog geen honderd meter bezijden de auto weg onbenut blijven, omdat men niet de moeite neemt van de hoofdroute af t.e wijken. TN samenwerking met het hoofd- kwartier van de generale staf en de nationale raad Welzijn Militairen zal de minister van defensie in de loop van dit jaar een onderzoek laten instellen naar de vrijetijdsbesteding van de dienstplichtige militair. Aan de hand van de resultaten van deze enquête zal bij het vaststellen van het welzijnszorgbeleid voor de krijgs macht worden nagegaan, in hoeverre een juiste verhoudiinig in adht kan worden genomen tussen het vormende element van ontspanning enerzijlds en tussen tieve en passieve vrijetijdsbesteding deraijds. De vrijetijdsbesteding van dc militair zal dan ook meer gericht worden op de Piëteit jegens onze gesneuvelden Het lid van de Eerste Kamer dr. A Querido (soc.) heeft de minister va; defensie schriftelijk gevraagd naar hc- bericht volgens hetwelk de beslissing of de lichamen van in Nederlands Nieuw- Guinea gesneuvelde militairen al dan niet naar Nederland zullen worden over gebracht, afhankelijk wordt gesteld van de kosten. Hij vraagtt of dit waar is en of de minister een dergelijke beslissing alleen reeds op grond van piëteit niet slechts van financiële overwegingen af hankelijk mag zijn. Door de Eeuwen Trouw De stichting Door de Eeuwen Trouw heeft aan de regering getelegrafeerd dat zij met grote ongerustheid de berichten over de onderhandelingen met Indone sië volgt. Het zou onopecht en onver antwoord zijn hert leven van Nederland se soldaten in de waagschaal te stellen als reeds vast staat, dat men bij deze onderhandelingen voor buitenlandse druk zwicht, aldus het telegram. 0 In Bred'evoont (gem. Aalten) is gis teren dte 50-jarige B. Firing bij een ver keersongeluk om het liven gekomen. Hij was afkomstig tuiit Aalten. Het slachtoffer wilde ter hoogte van de Tol huis weg met zijn bromfiets oversteken en werd daarbij door een hem achterop komendte auibo van een inwoner van Borkum in Duitsland gegrepen. Hij was op slag dood. ontwikkeling van de ambities en de per- soons- en mentaliteiUvorming van de militair, waarbjj zo mogelijk rekening zal worden gehouden met de persoonlij ke wensen en behoeften en de terugkeer van de dienstplichtige in dc burgermaat schappij. 'Daar het uitwerken van deze enquête ongeveer een jaar aal vergen en daar ze bovendien een grote vakbekwaamheid vereist, zal de legerleiding het huidige hoofd van de sectie Welzijnsizorg van het hoofdkwartier van de generale staf, re serve-luitenant-kolonel K. J. Danokaerts met ingang van 1 augustus 1962 toevoe gen aan het hoofd van het bureau so ciologie en statistiek van de directie mi litair personeel van het departement van defensie Overste Dandkaerts, die over een grote ervaring en kennis beschikt op het ge bied van de welizdjinszorg, zal in zijn nieuwe functie worden belast met de coördinatie van de enquête vrijetijdsbe steding. Als hoofd van de sectie Welzijnszorg van het hoofdkwartier van de generale staf zal overste Dandkaerts met ingaing van 1 november 1962 worden opgevolgd door luitenant-kolonel W. Meuldijk. Overste Danckaerts zal naast zijn func tie op het ministerie van defensie nog tot 1 november 1962 overste Meuldijk voorbereiden op zijn nieuwe taak. Over ste Meuldijk is momenteel commandant van het militair revaliidatie-centrum te Doorn. Tijdens dit commando heeft hij veel aandacht besteed aan de arbeids- liherapie, de actieve sportbeoefening en het optreden naar buiten .door patiënten. Er is nogal wat beroering ont staan rondom het voornemen van de KRO, om in het komende najaar een serie televisiespelen uit te zen den over spionage en contraspio nage in de tweede wereldoorlog. Deze spelen zijn nl. gebaseerd op ware gebeurtenissen, zoals die be schreven zijn door Oreste Pinto, de Nederlandse ambtenaar die in dienst was bij de geallieerde con traspionage, in zijn kort na de oorlog in Engeland verschenen boeken „Spycatcher". In deze publikaties, die in Engeland groot succes hadden, werden vele fei ten on/thuld. Betreffende verraad werd niets versluierd en zo komen er in die weiken ook Nederlandse namen en Ne derlandse feiten aan het lacht Toen de KRO zich in beginsel bezig hield met het plan tot uitzending van de reeds bestaande en door de BBC uitgezonden spelen, lekte er iets uit van deze plannen en er gingen «tem men op tegen hert voornemen, omdat alles nog zo kort geleden is en publi- katie van gepaalde gebeurtenissen en namen van personen daadbij betrokken wel eens onaangename gevolgen zou kunnen hebben. De KRO is echter zorgvuldig te werk gegaan en meent dat dergelijke gevol gen wel voorkomen kunnen worden. De geschiedenis Tot goed begrip van wat er nu eigen lijk op het beeldscherm gaat komen eerst een kort overzicht van de geschie denis van de spelen. De Britse auteur Robert Barr kreeg omstreeks 1955 van de BBC opdracht, de boeken van Pinto te bewerken tot hoorspelen. Deze werden in serie voor de microfoon gebracht en hadden zo veel succes, dat de BBC ze ook voor de camera's wilde brengen. Er volgde een bewerking van de hoorspelen en in de jaren 1959 en 1960 ging de serie voor de televisie, opnieuw grote bijval oogstende. Langs de normale weg, via en En gels auteursredhtenbureau, heeft de KRO nu de opvoeringsrechten voor Ne derland verworven. De spelen, die in het Nederlands wer den vertaald door mr. K. van der Ploeg, geven een duidelijk inzicht in de me thoden die tijdens de oorlog in Enge land werden gebezigd bij het verhoor van Engelandvaarders door de geal lieerde contraspionagediensten. De ma nier dus, waarop de aankomenden wer den getest op hun betrouwbaarheid. Een aantal ambtenaren van deze dienst werd daartoe speciaal opgeleid en tot diegenen behoorde overste Pinto. Niet (die spelen De totale door de BBC uitgezonden reeks telt 26 spelen, alle van betrekke lijk korte duur. De KRO zal ze echter niet alle uitzenden, maar maakt een Alle spelen berusten op onmisken baar autenhtleke gebeurtenissen tijdens de tweede wereldoorlog. Toch gaat de KRO voorzichtig te werk en zal bij voorbeeld uit prudentie niets uitzenden aangaande de „affaire King Kong", het zgn. „verraad van Arnhem"; bovendien zullen, om mogelijk ongewenste her kenning van personen cn situaties te voorkomen, waar nodig namen en plaatsen veranderen. Naar het oordeel van de KRO be staat er geen reden, deze spannende en op waarheid gebaseerde spionageverha len aan het Nederlandse publiek te ont houden. Helemaal op eigen kompas heeft men hierbij echter niet gevaren: „bevoegde Nederlandse instanties" (aldus werd ons medegedeeld) zijn betrokken bij de keuze van de spelen en hebben gead viseerd bij de controle op de inhoud ervan en de daarmee verband houdende vaktechnische bijzonderheden. Zo heeft ook de B.V.D. de teksten gelezen. Samenwerking Bij de uitzendingen zal de KRO enigszins samenwerken met de BBC. Om te beginnen is contact gezocht met de BBC-regisseur mr. Terence Cook, die de spelen voor de camera's bracht Hij heeft dezer dagen in Bussum overlegd met de KRO-regisseur Luc van Gent inzake de Nederlandse produktie. Ook mag de KRO gebruik maken van de Engelse decor-ontwerpen en de BBC zal ook een aantal authentieke oorlogsrequisieten, die de juiste sfeer helpen scheppen voor een contraspiona- gebureau uit de oorlogsjaren, beschik baar stellen. Bekend is al, dat Frits Butzelaar de rol van overste Pinto zal spelen. De serie, die „De Fuik" zal herten in Ne derlandse versie, wordt op beeldband vastgelegd. De voorstellingen worden éénmaal per maand gegeven. Commentaar Meneer Zon TkE A.V.R.O. heeft de kijkers glster- avond de eerste van een serie popu lair wetenschappelijke Amerikaanse films laten zien en wel die over „Onze meneer Zon". Daarover valt nog u>el iets te zeggen. Het wetenschappelijke populair voor te stellen ligt de Amerikanen, die over zeer knappe filmtekenaars beschikken, wel heel goed. al zijn die voorstellingen dan wat kinderlijk ingesteld. Het pre senteren van de wetenschappelijke stof daarentegen gebeurd zogenaamd grap pig. maar slordig en met veel omhaal, zodat de film op zichzelf zeer ver moeiend was voor oog en oor. Pas op het allerlaatst werd erkend, dat uit eindelijk toch niet de Zon maar God alle leven schenkt. Intussen kregen de kijkers toch wel een overvloed aan verbluffende weten schappelijke kennis te verwerken, zodat wij deze documentaire, rijk versierd met poespas, toch een groots stuk werk moeten noemen. De nasychronisatie was heel handig uitgevoerd, maar na tuurlijk storend. Dat is een blijvend nadeel bij het voordeel van letterlijke vertaling. Nog drie van deze documen taires, gemaakt door de speelfilmregis seur Frank Capra, zullen volgen. Op 13 augustus wordt getoond wat de mens is te weten gekomen over het bloed, op 10 september gaat het over de wind en op 9 oktober over de kosmische stra in de actualiteitenrubriek zond de A.V.R.O. weer een groetenprogramma uit Nieuw-Guinea uit Ditmaal was de bemanning van een der Nederlandse schepen aan de beurt om even thuis in de huiskamer te kijken. Het moet voor de familieleden van deze mannen wel een heerlijke belevenis zijn, hen daar gezond en wel te zien en even een indruk te krijgen van de omgeving waarin zij werken. Opnieuw een bewijs van wat televisie kan: schijnbaar moei teloos afstanden overbruggen. De A.V.R.O. besloot met een aardig debutantenprogramma, waarin vooral de zangeres van de Rotterdamse Robins en de zingende bokser Gerard van Eyk opvielen. feldccZ P\E LAATSTE VOLLEDIGE dag van het bezoek van de prinsessen Irene en Margriet aan Suriname was bijzonder druk. Zoals bekend begint vandaag het bezoek aan de Nederlandse Antillen. De Prinsessen zullen na aankomst uit Paramaribo de nacht in het gouvernementshuis in Wil lemstad doorbrengen, waarna zij achtereenvolgens Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius met een bezoek zullen vereren. /•navond >21.10 Klass en mod kamermuz 21.56 Klas» •orge'muz 22.13 22.25 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 Holland Fcst 1062: ResidCntleork en zangsol 23.30 Moe' kamermuz (gr) 23.55—2100 Nws. iL, lvzing 2110 Mod - ----- zonder zongen (opn) 22.30 Nws 22 40 Actual 23.00 Pizzicato, nwsflitsen en actual lichte muziekwereld 23 55—34.00 Gisteren begon de dag met een bc aan de synagoge van de Nederlands-Is raëlische gemeente. Deze synagoge heeft al een oude oranje-traditie, want prins 72 Hij heeft gelijk. Je rokken zijn gauw en gemak kelijk nat, als je door het stijgende water waadt, maair ze zijn langzaam en moeilijk droog te krij gen. Als je ze al droog krijgen kunt straks „Breng de boot onder het luik buiten," roept Teeuw naar Derek, die nog onder aan de ladder staat. Ze horen, hoe hij terugwaadt; ze horen do schuit schuren tegen de muur. Daar komt het vaar tuigje de hoek van h'et huis om Teeuw en Din- gena zien het met opluchting. Want dit wankel» schuitje moet hen eerst naar de veiligheid drafen „Moeder eerst," verordent Teeuw. Dingena wil eigenlijk anders: zij" wil blijven tot de twee kleinste kinderen veilig aan boord zijn. r ze verzet zich niet tegen de aanwijzing v:.n haar zoon. Er is geen tijd, om veel heen en wee- te praten. „Moeder!" roept Geurtje bang. Ze ziet Dingena uit het luik stappen en omlaag zakken. „Daar is moeder, kijk maar," en Teeuw neem.» zijn zusje bij de hand en trekt haar naar het iuik. „Kom maar, dan mag je naar haar toe Hij tilt het kind naar buiten en buigt zich zove» voorover als hij kan. Héél ver. In de sch'ouw staat Dingena met omhoog gestrekte, uitgebreide armen: zij zal Geurtje opvangen. Nu blijkt, dat het goed is geweest, dat zij als eerste ging: het kleine meis je schreeuwt niet, als haar broer haar loslaat. Moeder is er immers om haar op te vangen! Mot- der vangt haar op en zet haar midden op de schouwbodem. Aai laat zich zelf naar beneden zak ken: hij is een jongen en groter en flinker dan zijn Mijntje en Teeuw geven haastig de kleren en de etenswaren aan: ze moeten gooien soms. Maar Din gena pakt en vangt het grootste deel van de kost bare voorraad een enkele kaas rolt haar uit de vangende handen, plompt in h'et water. Geen tiid om er naar te zoeken. De schouw is zwaar gela den; even overweegt Teeuw zelfs, Mijntje en Derek er uit te laten gaan. Die moeten dan maar op de vloedzolder wachten, tot hy ze komt halen. Doch hij zegt dat niet en hij doet dat niet: hoe eer ze mei z'n allen in veiligheid zijn, hoe liever het hem is. Want het water stijgt zienderogen en de wind wak- Afgewende ondergang door H. TE MERWE kert nog steeds aan. Met wilde flakkervlagen jaag* ze de golven hoog op. En het dof-donderend geraas uit de verte schijnt luider te worden. Dc sch'ouw vaart. Ze komt uit de luwte van Ut boerderij en als ze op het wijde watervlak zijn pakt de wind het volle vaartuigje. De vrouwen zit. ten naast elkanr, gedoken in hun huiken. Elk heef» één van de kinderen onder de wijde mantel daar zijn de 9tumperds tenminste beschut voor wind en regen. Teeuw boomt en Derck staat aan de voorsteven om alle obstakels te vermijden en wat er aan drijvend gevaar aankomt zoveel mogelijk weg te duwen. De regen is ijskoud je voelt af en toe hagel er tussen. Het striemt en slaat in i« gezicht: je moet dikwijls je ogen dichtknijpen van de scherpe pijn. Maar het is zaak, ze open te hou den; het varen over geïnundeerd land eist volle op lettendheid. Je hoeft met je volgeladen schouw maar éven tegen een boom of op een onder wate- verborgen obstakel te varen, en je kiepert om at je stoot lek. Van alle kanrten komen de vaartuigen aan. D® mensen, die maanden en maanden op hun hoevea- bescherming tegen het water hebben gevonden wagen het niet, nog langer op dc sterkte en de st« vigh'eid van hun oude boerenhuizingen te vertrou wen, vrezen dat het water door de storm zó hoog zal worden opgejaagd, dat hun vloedzolders te laag zullen blijken om er te kunnen blijven. Ze zoeker, in hun wiebelende schuiten de hoger gelegen plaat sen in dit ondergelopen land; de donken, waarvan je verwachten mag, dat ze boven de grauwe golven zullen blijven uitsteken. De boot van de Korevaars zet koers naar de kerlf van Hoornaar. Zoals veel boten doen. Je hebt geen tijd om te kijken, wie er alzo in je buurt varen je hebt je aandacht volkomen nodig bij je eigen vaartuig en eigen vaarweg. Maar onder zijn wer ken door ziet Teeuw toch, dat het bootje daa' vóór-hen-uit de schouw van de Claessens is. Bar» en Gerrt hanteren de bomen; moeder Bettekee Swaentje zitten achterin. Hij stoot zijn vaarboom sneller naar beneden, duwt met meer kracht. Ma»1 er is geen kans, de andere boot in te halen: twee man kunnen méér kracht zetten dan één. Dan roept hij over het wilde water, door hert ge luid,van de storm en regen: „Claessen!" Bart Claessen ziet om hij herkent Teeuw. Hó heft even de hand ten groet zegt dan blijkbaar iets tegen de vrouwen die hij aan boord heef» Want Swaentje richt zich wat op uit haar gebogen houding en steekt de arm omhoog. Ze weet nu, da» Teeuw komt: dat de Korevaars hun hoeve verlaten hebben om zich als zij in veiligheid te stellen. Dan bomen ze weer verder, de mannen van do buurhoeven. Tot ze de donk bereiken en daar aan leggen. Er liggen al verscheidene vaartuigen schommo lend aan de rand. Er zijn veel mensen om de kerk Er zijn er meer reeds in de kerk. Dat zien ze, wan neer ze binnengaan. Haastig, om uit de wind ex» de regen te komen in de beschutting van het oud» gebouw. Een paar mannen geven er aanwijzingen. Voor lopig is er weinig orde en regel te bespeuren onder de talrijke vluchtelingen, die er reeds zijn en un der de velen, die nog voortdurend aankomen. Man nen en vouwen en kinderen. Ze sjouwen met de schamele have, die ze hebben meegebracht. Zie ken plaats voor zich en hun bezittingen. Trachten elk een plekje te vinden waar ze zich kunnen in stalleren. Zo goed en zo kwaad dat gaat. Er zijn een paar predikanten en heemraden, die de leiding nemen. Maar hun aanwijzingen gaan vaak verloren in het geroezemoes van stemmen, het gekrijt van kinderen, het geroep van moeders om kinderen. (Wordt vervolgd). Willem Frederik Hedrik bezocht haar reeds in juli 1935 toen deze Prins der Ne derlanden als eerste lid van ons vorsten huis naar Suriname reisde. Bij de ontvangst was de kerkeraad van de Portugees—Israëlitische gemeente die in Paramaribo ook een prachtige synagoge hebben, vertegenwoordigd. In 1942 bezocht prins Bernhard de sy nagoge en in 1958 prinses Beatrix. Giste ren hielden de prinsessen Irene en Mar griet deze traditie levend. Van al deze vorstelijke bezoeken wordt melding ge maakt op een mahoniehouten plaquette, waarop in zilver een getrouwe afbeel ding van de synagoge is aangebracht met de woorden „Neven Slalom" (Ga In Na het bezoek aan de synagoge volg den bezoeken aan de Waalwijkschool. het weeshuis Sanathan Dharm, een tocht van twee uur door het westelijk deel van het district Suriname en het bijwonen van een jeugddemonstratie in bet «ta- dion. Gisteravond was er een galadiner in het gouvernementspaleis De naar prinses Margriet genoemde berg heet Mangriet-Franciska-berg en ligt in het Saraanacca-district, ten wes ten van de Suriname-rivier in Midden- Suriname De waterval die naar prinses Irene is benoemd, bevindt zich bij de Brownsberg in het nieuwe Brokopondo- district. Vier tyfuspatiënten geheel hersteld Vie van de zes patiënten die enkele weken geleden met tyfus in het Wilhel- minagasthuis in Amsterdam werden op genomen, zijn geheel hesteld uit het ziekenhuis ontslagen. De andere twee patiënten gaan goed vooruit en zullen binnen enkele dagen eveneens naa huis mogen gaan. Het herstel van de tyfus- patiëniten is geheel volgens de verwach tingen verlopen. fefchtiïa vanavond 22.16 Speelfilm. Programma voor morgen (Lichte «rammofoonmuz 8.00 Nws cn soc 'ïrijdüed 8.19 Spaanse amus muz (er) 30 Vcrkeerewenkcn 8.35 Voor de kindc. i ren 8.55 KookpraatJe. 9.00 Ochtend- I «teke^mMj Mill -.0 20 Melodieën-Expres 1090 Lichte j crammofoonmuiziek. M.Oo Klassieke mu- (ziek (gr) 12.00 Licht ork 12.30 Meded ten behoeve van land. en tuinbouw 13 33 (Voor het platteland 12 38 Hammondorgel- ispel 13 00 INws 13 15 Dansork met zangsol imen 14.45 V'oUcsmuz 15.00 Bijstand gehandicapten, toespr 15.10 Voor de Heugd 16.M) Licht oTk 17 00 Wegwijzer, tip* (voor vakantie en snipperdagen 17 50 Re. [gertny-iiitzr Ned- Nw^Guireo. lezing door rs C S I J Lagerberg 18 00 Nws en comm 120 Actual 18.30 RVU: Hedendaagse let- jrkunde VI, door Jacques den Haan. II, 298 m: 7.00 Nws 7.10 >od des levens, meditatie 8 00 |Nws 8 136 Radiokrant 8.35 Llcht„ Bram- telljkc liederen lil. 15 KJ'ass kamermuz Lichte crammofoonmuz 12.15 land. mod kamermur (gr) 14.55 Planoduo: klas» muz 16,19 Triptiek, een programma voor mensen die vrii wil'en zijn 15.30 Opera- kestbegel (gr) 16 00 Voor Kinderkoor 18.30 Het spectrum Televisie /7.00 Voor d« Jeued. NTS: 17.30 j Margriet aan de West. KRO: film 20.55 Sportpnaatije 21.20 Ai mentsprogr 2150 Terugkeer, c Azië gehouden concilie».

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7