Holland Festival (mineur) kreeg feestelijk slot BIGIBEII MEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 16 JULI 1962 e wees Schaak-vraag 267 gel vanDe Russische problemisten L. Lo- iur valt. schinski en V. Tschepischni zijn de egenng. vervaardigers van deze opgave, die in indruk, jggj jn „Die Schwalbe" werd gepubli- ^w,a"| ceerd. Wit speelt en geeft mat in twee eel nad, Zetten, aldus de vraag. Er zijn heel en vor- wat zetten met witte paarden die goed ren nog lijken. Maar er is toch maar één oplos sing. adding Wit: Kcl, Da4, Ta3 en g5, Lf Pb4 en d4, pi c2 en e3. Zwart: Ke4, Tc8 en e8, La8, pi b6, f2, f3, f4, g6 en h2. Dam-vraag 266 De stand in het probleem van giste ren was als volgt: Zwart: 10, 13, 14, 16, 17, 19, 21, 22, 30, 36. Wit: 23, 28, 29, 33, 39, 40, 41, 43, 44, 15. 48. De volgende zetten van wit geven de oplossing aan: 39—34, 30x50; 40—34, 36x47 48—42, 47x49; 45—40, 49x35; 34—30, 35x24; 29x27, 21x32; 23x5, 32x23; 5x6, 50x28; 6x33. Bridge De oplossing van het gegeven 6 .schoppenspel is gebaseerd op het vol gende principe: Zuid moet alvorens hij iets met de troefkaart gaat doen éérst de bijkleuren van Oost elimineren. Dit is mogelijk via de volgende speelwijze: De le slag wordt genomen met har- I tenaas, waarna Zuid ruitenaas-heer maakt, met klaveren 10 naar tafel gaat en een harten aftroeft. Vervolgens neemt Zuid klaverboer over met de vrouw en troeft een ruiten af. Na klaverheer gemaakt te hebben, blijft deze positie over: O A Zuid speelt nu klaveraas, troeft in Noord met schoppen 10! en Oost is machteloos. Hoe Oost ook speelt, hij krijgt nooit meer dan één slag in troef! JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel Ook dit jaar is er wel wat te klagen TTET HOLLAND FESTIVAL is voorbij. Het nam zaterdagavond in delyj Scheveningse Kurzaal afscheid met een concert door het Concert gebouworkest, dat onder leiding van Rafael Kubelik stond. En het is een bijzonder mooi slotconcert geworden. Kubelik had zich een programma gekozen, dat volkomen bij zijn musiceertrant paste, en het Concertgebouw orkest speelde brillant en virtuoos, zij het niet steeds vlekkeloos. Haydn's Es-dur Symfonie nr. 99 vorm de de inzet. Kubelik gaf aan deze mu ziek wat stenk Slavische trekken, het- geen het Menuet niet misstond, maar de Finale wat on? edurig maakte. Toal\ kon den wij deze opvatting wel waarderen Het was een bijzonder levendige Haydn en Kubelik had er zeken aan gedacht dat Hay dn niet alleen in Slavisch gebied geboren werd, maar er ook jaren leefde, n.l. in Eisenach. Kubelik's spontane musiceer vreugde kwam goed van d Roussel's Derde Symfonie, dit vrolijke spirituele stuk muziek. Bruyant e een krachtige vaart trok hét werk voor bij - een waar feest. Maar het grote feest barstte pas los met Janacek's Svov fonietta, toen de koperblazers waaronder tien trompetten, inzetten. Wa een Drach tig werk. doorgloeid van de trots op eigen land. stralend en juichend klank. En Kubelik, zelf Tsjech van boorte, weet intuïtief de geest van deze muziek aan te voelen, weert intuïtief de komma's en de punten, het ritme, die uit de taalmuziek komt te vatten. Daarom was zjjn lezing voorbeeldig. „Holland"-festival Een feestelijk slot van het Holland Fe stival dus, maar niet symbolisch voor de gehele kunstmaand. Het blijft met het Holland Festival altijd een wonderlijke zaak, omdat het een conglomeraat van zoveel verschillende elementen bevat. En door dit heterogene conglomeraat heeft het Holland Festival nooit een vaste lijn, een eigen gezicht gekregen - om maar niet te spreken van een Nederlands ge zicht. Want het Holland Festival beseft nog steeds veel te weinig wat het eigen land aan schoonheid biedt. Dat de opening dit jaar samenviel met de opening van de Frans Halstentoon stelling, gaf het ddt keer althans eer meer Nederlands -aspect, maar om het muzikale gedeelte óók zuiver Nederlands te maken, dat had men toch niet aange durfd. En dat nog wel bij de voor de hand liggende gelegenheid, n.l. de her denking van Sweelinck. Sweelinok werd ln de Haarlemse Ongelmaand en ln Am sterdam dooj- de Ned. Radio Unie her- er- Horizontaal: 1. gemeente in Utrecht, 5. kever, 8. de heilige stier der oude am Egyptenaren, 9. reinigingsmiddel, 10. voorwerp om te snijden, 11. volbloed j Hollander (Ind.), 12. telwoord, 13. lid woord (Fr.), 16. oude lengtemaat, 18. dekkleed, 20. schermwapen, 22. houten vat, 24. lusthof, 25. ongevulde, 26. tussenzetsel, 27. net om patrijzen te I vangen. Verticaal: 1. jongensnaam, 2. niet gesloten, 3. vorderen, 4. stoomschip (afk.), 5. voorzetsel, 6. mondwater, 7. pookijzer, 9. gemeente in Noord-Bra bant, 11. gekeerd naar, 14. gemeente w Gelderland, 15. lengtemaat, 17. myth, figuur, 18. boom, 19. lekkernij, 21. verstandig (bargoens), 23. plaats op Ameland, 25. munt in China. OPLOSSING VORIGE PUZZEL slc Horizontaal: 1. markies P.G., 2. A.P. aarde re, 3. span rekel, t temet nn ed, 5. i.l. ia «pits, 6. Emmen A.M. ra, 7. kapel reep, 8. adel eis do, 9. melk i aster. Verticaal: 1. mastiek A.M. 2. appel made, 3. raam im pel, 4. ka Ne a.e. elk, 5. Ir Rt Sn Lea. 6. eden paris, 7. sek Ni mest, 8. pree trede, 9. geld «a por. Chinees die landgenoot stak gearresteerd Redhercheurs van de Amsterdamse wateppolitie hebben in de afgelopen nadht de 27-jarige uirt Singapore afkom stige Chinese scheepsbediende F. M. aan boord van het m. s. Oranje aange houden. De Chinees heeft bekend zater dag op hert schop een landgenoot met een mes te hebben ges taken. Het slachtoffer maakt het redelijk. Hij is in een zieken huis op het eiland Wight opgenomen Zaterdag is in Werkendam de 58- jarige mevrouw J. Van Driel bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De vróuw die op een fiets reed. kwam in botsing met een auto. Ze was op slag dood. BIGBEN - de enige plastic regenjas met garantie onmisbaar voor uw vakantie! van 6.90 tot 15.75 daoht, maar de grote officiële herden king in het Holland Festival te plaatsen, nee dat gebeurde niet Waarom is het bestuur van het Holland Festival zo bang voor wat in het eigen .land goeds en moois te vinden is. Of is daarvan «oms niet op de hoogte? Nog meer klachten Om nu maar het klachtenlijstje verder vol te maken - zou het Holland Festival er niet eens over gaan denken, Jongere solisten te engageren, zodat nu eens steeds dezelfde figuren verschijnen? Dit zal de concerten zeker aantrekkelijker maken. Overigens toonden de program ma's zelfs wat meer durf, al weken ze heus niet af van die in het wintersei zoen. Ook dit is een punt van verdere overweging, vooral wat betreft de weer slag op de publieke belangstelling. Het puibliek komt niet voor concerten, die het in de winter ook al gehoord heeft Het komt als er wat uitzonderlijks ge boden wordt. En het Holland Festival ls de gelegenheid daartoe. De voorstellingen Rossini's .Barbier van Sevdlla". van Verdi's ..Forza del destine" waren stamp vol! En dit waren voortreffelijke uit voeringen met voortreffelijke solisten l Wat wel uitzonderlijk was. dat was na tuurlijk de uitvoering van Boulez „Pli selon Pli": hoe men er ook over denkt, dit is een grote en belangrijke daad ge- Toneel De toneelsector bood dit keer weinig verkwikkends De „Old Vic" maakte geen gelukkige beurt, Andorra" was geen beste keuze van de Nederlandse Comedie Het Wiener Burgtheater schijnt altijd met stukken van Hof- mannsthal of Nestroy te moeten komen als speciment van echt Weens toneel, terwijl het belangrijke werken op het repertoire heeft staanDe balletseotor was klein maar goed; het Nationaal Ballet in zijn beste vorm, het Ballet du XXme siècle uitnemend. Overziet men het geheel, dan valt het niet te ontkennen, dat er een ze kere malaise heerste, een Holland Festival in mineur. Zou dit een symptoom zijn van de festivalmoe heid. die zich ook in andere festivals openbaart? Dra. H. E. Kokee-van den Berge Holland Festival in Maastricht bracht Monteverdi's Vespers Het Holland Festival heeft op de laatste dag zUn vleugels nog even wijd uitge spreid: Maastricht, ver van het centrum der festivalactiviteiten, heeft zaterdag zijn eerste en laatste aandeel gekregen ln het H.F. 1962. Het mocht dan versto ken blijven van Monteverdi's opera „II ritorno di Ulisse", met de „Vespro della beata Verglne" heeft het met een ander facet van deze 17e eeuwse meester kennis gemaakt. De uitvoering in de St. Servaes Kerk kwam tot stand in samenwerking met onze Zuiderburen: Koren en Ka merorkest van de Belgische radio onder I-eonce Gras en acht vocale solisten van Belgische, Nederlandse on Duitse natio naliteit. Het was een bijzonder weekend voor Maastricht, want de dag daarop werd de Heiligdomsvaart gehouden, een grootse processie, die slechts eens ln de zeven jaar plaats vindt. Het 12-delige werk, ook wel kortweg aangeduid met de naam „Vespers", stamt nog tamelijk uit het begin van Monte verdi's werkzaamheid, toen hij nog aan het hof van Mantua verbonden was. schrijven het jaar 1610, de opera Arianna ligt drie jaar achter hem, maar het zal nog dertig jaar duren, voordat hij te Ve netië zijn meesterwerken, de opera's Ri torno di Ulisse" en Jncoroazione di Pop* pea", componeert De Vespers liggen sti listisch tussen de grote tijd van de Neder landse polyfonie en de Barok in. De „stilo concertato" kondigt zich reeds aan, d.w.z. de instrumentatie wordt al rijker Monteverdi schrijft behalve 27 strijkin strumenten, orgel en klavelcimbel ook houten en koperen blaasinstrumenten voor, die reeds melodievormend beginnen te worden. Reeds op de helft van de 17e eeuw raakte deze lofzang op Maria in vergetel heid. In 1834 werd het originele manus cript voor het eerst uitgegeven. Het c zetten van een dergelijke partituur modern notenbeeld werpt talrijke pro blemen op, vooral wat betreft metriek en uitwerking van de basso-continuo. In 1932 verzorgde Malipiero een nieuwe uit gave. Te Londen gebruikten Michael Tippett en Walter Goehr jaren lang een in 1949 verschenen editie van Redlich, maar Goehr schijnt op den duur geen vrede te hebben gehad met de sterk ba rokke uitwerking van Redlich, want hij maakte zielf weer een nieuwe veel sober der bewerking, die we dan in Maastricht hoorden. Vooral de begeleiding van de sologedeelten zijn de versieringen en fio- rituren tot hert uiterste beperkt. BIJ de koorgedeelten en de orkest-tussenspelen hoorde men het fraai spelende orkest in al zijn rijkdom. In de tijd van het ont staan werden deze Vespers als kerkcon- cert alleen in een selectie uitgevoerd. Id Maaastrioht klonk de complete versie, die bijna twee uur duurt, de twee delen incluis, die Redlich „om klankaesthe- tlsche en opvoeringstechnische" redenen niet publiceerde. Het mag wel een bij zonder daad van het Holland Festival worden genoemd, dat men gelegenheid kreeg dit wenk volledig te leren kennen. Het bestaat uit vijf psalmen in - vijf tol tien-stemmige zetting, antiphonen en mo tetten. Het „Nigra sum", een Hooglied achtige tekst, op de grens van kerkelijk en wereldlijk, werd evenals andere soil, bijzonder mooi gezongen door de tenor Helmut Krebs. Opmerkelijk is ook het duet van de twwe engelen (de tenoren Krebs en Peter Witsch), die een Sanctos aanheffen, waarbij zich later een bas voegt (David Hollestelle) om gedrieën de drie-eenheid te bezingen. In „Pulchra es" muntten de twee sopranen Margot Guil- leaume en Maria Ceuppens uit in samen zang, al was de eerste wat soherp van timbre. Kleinere partijen werden goed vervuld door de alt Marie-Louise Hud- sijn, de bas Henk Driessen en de tenor André van den Bosch als echostem in het prachtige Audi coelum. Een belangrijke taak hadden Gi'lberte Bauwens- van Dijck olavecimbel, en Marcel Druart, Het programma kwam de luisteraar weinig tegemoet: de meest onbekende LatUnse teksten stonden onvertaald en over het werk zelf werd niets meege deeld. Is dat niet wat veel gevergd van de kennis van de gemiddelde luisteraar? Na een korte pauze vormden de drie laatste delen van deze Vespers wel het hoogtepunt: eerst de schitterende orkest- sonata met het door het koor steeds uni sono herhaalde „Sancta Maria, ora pro notis", dan de achtstemmige hijmne,. Ave Maris Stella" en hit twaalfdelige Magni- In dit alles leerde men koor en orkest van de Belgische radio en televisie ken nen als een eersterangs ensemble en di rigent Leonce Gras als een zeer kundig man met de juiste instelling voor deze aparte stijl. Men kan zich de uitvoering van de Vespers eigenlijk nergens anders denken dan in een kathedraal als de St Servaes, maar toch is het jammer dat in de overigens prachtige kerk veel in de grote ruimte verloren gaat of door elkaar loopt. Op verzoek werd niet geapplau disseerd door het talrijke publiek, dat dit bijzondere concert meemaakte. Dr. W. J. Schmidt. Te Maurik (Betuwe) is zaterdag de anderhalf jaar oude Cobi Stuivenberg verdronken. Het kind viel in een onbp- waakt ogenblik in de sloot, die langs de boerderij loopt, waar zij woonde. De 65-jarige J. W. de Groot is zon dagavond na een val van de trap in zijn woning aan de Eerste Helmerstraat in Amsterdam overleden. Hij was juist met zijn vrouw thuisgekomen en was op weg naar de tweede etage. Bij het spelevaren met 'n vlet op het Noordzeekanaal, ter hoogte van de oude Velzerspoorbrug te IJmuiden, zijn giste ren de drie opvarenden van de vlet, allen bemanningsleden van de Nederlandse kustvaarder Vivelborg, die afgemeerd lag in de binnenhaven van Hoogovens te IJmuiden, te water geraakt. Twee man wisten de oever te bereiken, maar de 19-jarige K. J. Pijper uit Spijk (Delfzijl) verdronk. TV. hongert naar talent Debutantenprogramma's leveren maar weinig op Vanavond zal de AVRO t debutantenprogramma o scherm brengen onder de al beken- nétst m ge'gTdiden een luist gestart met een uitzending „Hart- - t kloppingen zonder kosten", en voor het eerste programma boden zich maar de titel „Nieuwe oogst". Er zijn nieuwelingen in het vak bij, die nog aarzelen of ze de stap i In Hongarije heet het debutantenpro- gramma ook pas sinds kort ingevoerd, „Ieder laat zien wat hij kan" en daar- is zelfs een wedstrijd verbonden. Amerika heeft reeksen debutanten- programma's, maar hier dragen zij veelal echt het karakter van amateur optreden-voor-een-keertje. Talentenjacht artistenberoep zullen maken en er met zijn debuut de hoogste ogen zijn jongelui bij, die al vaak op het gooit, mag een reis naar Finland toneel stonden en nu voor de eer ste maal voor de camera's komeru Programma's als deze, die wij ook van tijd tot tijd van andere omroepen zien, waar ze dan weer anders heten, vallen over het geheel wel in de smaak bij het publiek, dat dan heerlijk criti- seren kan. maar het resultaat ervan ii niet bevredigend. Dikwijls zien we „jong talent" alleen in min of meer gevorderd maar kenne lijk amateurisme en slechts zelden blijkt zo'n springplank voldoende veer kracht te hebben om een jonge artis tieke kracht verder te brengen. En dat, terwijl de televisie hongert naar talent, verslindend monster alt het ls. Want vraag het de beroepsartla- ten maar: al teveel op het scherm ver schijnen is ook niet gewenst: men loopt dan de kans dat het publiek zich aan dat vele malen herhaalde optreden over eet. Om Uit het geringe resultaat debuutprogramma's (die de optreden- de aankomende artisten. Er wordt dan de den op andere wijze meestal wel ten goede komen) te concluderen dat Ne derland dan wel erg achter staat in aankomend talent zou verkeerd zijn. Debutantenprogramma's komen in vele televisielanden voor en ook daar werpen ze geen rijke vruchten af. Lang- uitzendingen e Talentenjacht op zichzelf is nodig en nuttig. De radio heeft er ook heel veel aan gedaan en soms met opmerkelijke successen. Om er een paar te noemen: Corrie Brokken is haar carrière begon nen via de Springplank van de KRO en een auditie in Twente van de AVRO bracht de ontdekking van Mieke Tel- kamp op. Maar ontelbare ambitieuze jongelui leden schipbreuk bij audities of brach ten het nooit verder dan een enkel, wat mislukt optreden. Dat zegt op zichzelf niets, want iedereen die overtuigd is van eigen kunnen in de kunst is daarom nog geen „jong talent". Een mislukking of zo'n optreden voor één keer wekt dikwijls verbittering bij gezegd, „dat het de omroepverenüzln- gen toch geen ernst is, dat men het besloten kringetje in Hilversum en Bussum nooit binnenkomt".' Ook deze klachten zijn al oud: men hoorde ze vroeger in verband met radio- zamerhand krijgen zij de allure „een kansje om eens gehoord en gezien te worden" voor degenen, die er aan mogen meewerken. Bij onze zuiderburen gaat een derge lijk programma onder de titel „Ontdek de ster". De Oost-Duitse televisie is •navonë Pianorecital- klass muz 19.30 V d Jeugd ».c. Jazzmuz 20055 Lichte muz (opn) 21-05 Speu. ren als hobby, lezing 21.25 Lichte muz 21+3 Voordracht 22.05 Oude muz 22.30 Nws en meded 22,40 Act 23,00 Instrumentaal trio: Hilversum II, 298 m. lt ber 19.10 Liederen en semble 19-30 Radiokrant OM ff— -vkrijk vanavond NTS: 20X10 Journ en weeroverz. AVRO Programma voor morgen 7.50 Dagopening, AVRO: 8.00 Nw, »n 9.40 Morgenwijding 10.00 en (gr) 10-50 V d Kleuters "I zang- BX55 W A r'r ."-id sol 16 12.3 12X» Licht 0 Regeringeuitz: Ultz v d lano- Meded ten behoeve van land en zangsoldsten „leded t< tuinbouw 12.33 Dl 13.00 Nws 13.15 Meded, eventueel act gram 13.25 Beursber 13.30 Metropole ora en solist 14-00 Blaastrio gitaar en contra, bas 14.40 Vlaamse boekenschaut plano 15.30 De 16.30 het Llcht« gram 17.5a overweging 8.00 Nws 8.15 Lichte gram 8.5o V d vrouw 9.4o Gram 9.46 V d Jeugd 10.15 Lichtbaken lezing 10.25 Balletmui (gr) 11.00 V d vrouw 11.30 Lichte gram 1.150 Voliaanvooruit, praatje 12.00 Middagklok-noodklok 12.W Franse chan sons 12.30 Meded ten behoeve van land en tuinbouw 12.33 Amus muz (gr) 13.00 Nws 13.15 Platennlcuws 13.30 Dansork en zangsollsten 13.55 Operette-klanken (gr) 14.35 V d plattelandsvrouwen 14.45 Lichte gram 15.35 Nederlands hoornkwartet: klass en moderne muz 16.00 V d zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V d Jeugd 17.40 Beursbe' 17.43 Rcgerlngsultz: Toeristische ontwlkke. ling op St. Maarten cn Bonaire, door dr J Winsemius 18.00 V d jeugd 18 20 Politieke lezing 18.30 Licht ensemble en NTS: 20.00 Journaal 20,20 CWU: politieke lezing 20.30 Tekenfilm 20.35 Documentaire film 20.45—22.15 Speelfilm. 71 Maar Teeuvv heeft geen rust: de storm en de neerplenzende regen hebben iets dreigends en het wilder klotsen van het water tegen de buiten muren van de hoeve jaagt hem angst aan. Hij kijkt naar buiten, waar de bomen hun kale krui nen zwiepend heen en weer buigen en waar het warter woester gaat. Hij buigt zich uit het open luik ziet langs de muur omlaag. Stijgt het water? Hij kijkt scherper toe ja zeker, het staat hoger dan gister. Moeder komt naast hem; zij is bezorgd als hij. Ze luistert naar de geluiden van de wilde morgen. Is daar niet een donker dreunen onder het razen van de storm en het rumoer van de golven? Ze grijpt haar zoon bij de arm. „Hoor!" zegt ze. Teeuw richt zich op uit zijn gebogen houding. Wat bedoelt moeder? Dan begrijpt hij: in de verte is een doffe donder. Dat betekent. Hij is het nog niet met ziichzelf eens. wat het betekent- als hij in de grauwe, doorstormde mor gen een schouw ziet aankomen. Het wankele vaartuigje gaat gevaarlijk op en neer. Een man staat achterin met een grote vaarboom, en voor hem hurken op de bodem van het bootje mense lijke gestalten. Ln de kop knielt een jongen, die met een roeispaan drijvende stukken hout weg duwt als ze vóór de boeg komen. De schouw vaart in roepwijdte voorbij. Wan neer ze tegenover de hoeve is gekomen, meent Teeuw de man achterin teherkenmen. Is dat Koert Jaspers niet? Hij zet de handen aan de mond en schreeuwt door net rumoer van wind en water. Hij wil weten waarom Jaspers met zijn schouw daar vaart en waar hij heen wil. Waarom hij daar vaart? De dijken zijn nog verder kapot dan ze al waren: de Lekdijk is stuk geslagen bij Achthoven tussen Lexmond en Amei- de, en boven Hardinxveld is 'n geweldige breuk in de Merwedijk. Het water bruist daar met enor me kracht naar binnen. Jaspers heeft geen tijd om meer bijzonderheden te roepen: zijn schouw wil hij liier niet stil laten liggen. Hij gaat naar de kerk in Hoornaar. Die staat op een donk en daar zal het voorlopig wel veilig zijn. In elk geval veiliger dan in de huizen van het dorp. Afgewende ondergang door H. TE MERWE „Dan is dat doffe gedreunbegint Dingena. Teeuw knikt natuurlijk zal het 't geluid wezen van het binnenstromende water. En dat water zal sterk stijgen! Hij buigt zich opnieuw naar buiten om die stijging na te gaan langs de muur. Zie je wel, het is hoger dan daarnet. Of verbeeldt hij zich dat na het verhaal van Jaspers? Maar er is ndet veel tijd om af te wachten, hoe het verder gaan zal met die stijging. Als Je te lang wacht, kun je misschien niet eens meer weg! DercK meent, dat dat wel meevallen zal: een bootje drijft net zo goed op diep als op ondiep water. En ze zitten op de vloedzolder immers vo- lig? Van dat laatste zijn moeder Dingena en Teeuw niet zo vast overtuigd. Water heeft een geweldige krach/t en als het door de storm wordt opgezweept. Je moet ook ndet vergeten, dat het nu al weken en maanden tegen de muren heeft gestaan, en daar worden die niet bepaald sterker van. „Er komen meer bootjes," zegt Mijntje. Ze heeft gelijk na de schouw van Jaspers zien ze verscheidene schuitjes varen. Vol vluch telingen, begrijpen ze. Zien ze. ..Ik zou zeggen...." begint Teeuw. „Ja zeker,' valt Mijntje hem in de rede. Ze vei- geet op dit ogenblik helemaal, dat ze maar boen- meid is en heeft af te wachten, wat haar brood heer en zijn moeder besLissen. Maar het is ook geen ogenblik om je door dergelijke overwegingen te laten weerhouden te zeggen, wat je zeggen wilt: het gaat nu niet over gezeggers cn dienstbaren; het gaat nu om leven en veiligheid. En die zijn voor alle mensen even kostbaar. Teeuw noch Dingena denkt eraan, de meid recht van mee spreken te ontzeggen ze overleggen samen en Mijntje praat mee als gelijkberechtigae. „Wat moet er met het vee?' weifelt de boerin. Het zal hard vallen, dat te moeten achterlaten. Niet om het geldelijk verlies in de eerste plaats, maar om de stomme dieren zelf. Wie zal ze ver zorgen? Niemand ommers. want als ze gaan, gaan ze allemaal. „De beesten kunnen niet mee,' zegt Teeuw. „Het zal mooi wezen, als de mensen allemaal in de schouw kunnen.' Hij kijkt met bezorgde blik naar buiten, naar het wilde water en de buigende bomen. Naar de schuitjes, die over dat water hun weg zoeken naar de voorlopige veiligheid van de hooggelegen kerk. Ze dansen op de golven en je ziet, dat soma een stuk water over een bootrand slaat. „Ik blijf hier," zegt Derck dapper. Hij gelooft, dat de hoeve het best houden zal, al stijgrt het wa ter. „Ik zorg wel voor de beesten Maar daar willen zijn moeder en zijn broer niet van horen. Hij praat, naardat hij verstand heeft, en dat is op het ogenblik niet veel. Nee, als ze gaan, omdat ze gaan moeten, blijft geen men« achter. „Kom mee." zegt Teeuw. Hij gaat de ladder af en Derck volgt hem. Ze gaan de schouw halen, die achter het huis ligt. Gemeerd aan een boom op het achtererf. Intussen pakken de twee vrouwen kleren en voedsel bijeen: je weet niet, voor hoe lang je leven moet van wat je zelf meeneemt. En tegen kou en nattigheid wil Je je toch ook zoveel het kan beschutten. Ze moeten al tot aan de knieën door het water waden, als ze door de benedenkamer naar de ladder komen, de twee zoons van den huize. Teeuw klimt het eerst naar de vloedzolder. Hij kijkt naar de voorbereidselen, die moeder en Mijntje hebben gemaakt ja. ze hebben van alles cn ze hebben veel. Méér kan niet, dat kan de schouw niet laden. Hij overlegt even; dan beslist hij: ..We komen met de schouw onder het luik lig gen. Dan kunnen jullie je naar buiten laten zak ken natte kleren kunnen we slecht hebben." (Wordt vervolgdj. a tv-optreden. Dikwijls wordt echter vergeten, dat het optreden voor de camera's veel moeilijker is dan voor de microfoon alleen en dat er heel wat wordt ge vraagd van de televisie-artist, ook al lijkt het allemaal zo gemakkelijk te Eén troost blijft: wie echt talent heeft, komt er toch wel, ook zonder een vroeg tv-debuut. Inderdaad vloeit Nederland niet over van talent, maar wU vormen ook maar een klein cn van natnre niet in de eerste plaats artistiek volk. WU kennen weinig natuurtalent en dus i« hard werken hier de boodsohap Kruiwagen Echt achterstaan bij andere landen doen wij echter ook niet, temeer, omdat het Nederlandse volk ook zeer critisch is ingesteld en zich niet bereid toont. Commentaar» ÏÏ/ic de televisiebelevenissen van in specteur Fedder trouw heeft ge volgdzal tot de ervaring zijn gekomen dat zijn dertiende grote zaak", die zaterdagavond op het scherm was te zien, alhoewclon derhoudend, toch niet zijn gelukkigste is geweest. De inleiding op de gebeurtenissen, een reportage van een huizenveiling zoals die in Frascati worden gehou den, was heel handig tcpas gebracht, maar voor degenen die er niet mee op dc hoogte zijn, wat verwarrend. Daar na losten de gebeurtenissen zich op in een moordgeschiedenis met uieinip han deling en niet zo erg veel spanning, die evenwel door inspecteur Fedder keurig naar het voldoening-schenkend einde werd geleid. Robert Sobels van als de politieman, door Jan de Cock gestalte gegeven, weer helemaal op dreef; John Socr, die graag en knap de ietwat louche figuur speelt kon dit nu prachtig doen als dr. De Ruiter, Sacco van de Made beeldde de handige schurk heel goed uit, maar Frans Vorstman was wat zwakjes als de makelaar om wie het hele geval draaide en Stine Lerou kon bepaald niet op gang komen als de ad ministratrice mevrouw Schipper. De auteur had zich ditmaal veroor loofd een merkwaardige soort journa liste te creëren en Dini de Neef voelde die lastige rol uitstekend aan. Maar heel veel eer komt toe aan Ditty Doo- renbosdie een kostelijke mevrouw Sparks liet zien: een klein maar kos telijk rolletje. Toch bleef het spel, door te weinig directe actieover net geheel wat mat, al was het heel aardig amusement voor de zaterdagavond en zal de NCRV er tal van kijkers een genoegen mee hebben gedaan. Vermeldenswaard is de dagsluiting, die ditmaal zang uit Nederhorst den Berg onder leiding van Henk van Mons- jou bracht. Er werkten verschillende koren aan mee. Zeer veel oiel te ge nieten van de prachtige stem en voor dracht van de jongenssopraan Leo Meyer die twee getoonzette gedichten van Guido Gezel le zong. Bijzonder graag zouden we Leo Meyer nog eens voor de camera's zien. Laten we hopen dat de NCRV daarvoor een mogelijk heid vindt. iedereen dadelijk tot ster te bombar- „Als je maar kruiwagens hebt, dan kom je er wel", is een opmerking die nogal eens wordt gehoord. Helaas is dat ook een waarheid, die overal geldt. Maar dan moet er toch altijd ook nog iets te kruien zijn. In welk genre dan Intussen is het bepaald niet de be doeling van de omroepverenigingen die jonge amateurs de kans van een microfoon- of cameradebuut geven, hen ook meteen als aankomende ster te presenteren en dat is een van de oorzaken, waarom deze debuutpro gramma's vrij weinig opleveren voor de toekomst. OFFICIER-VLIEGER bij de KONINKLIJKE LUCHTMACHT Binnenkort beschikt onze Koninklijke Luchtmacht over de F-104G Starfighter. Met deze schepping van technisch kunnen en menselijk vernuft worden supersonische snelheden bereikt, snelheden van meer dan tweemaal die van het geluid. Beheersing van zo'n bron Tezamen met besluitvaar- van snelheid en kracht digheid en verantwoorde- vergt niet alleen een lijkheidsbesef zijn dit vaste hand, een scherpe eigenschappen, waaraan blik en een uitmuntend in het bijzonder de toe vakmanschap, maar bo- komstige vlieger moet vendien een constante voldoen, zelfbeheersing en een Meent u deze eigenschap- nuchter onder de ogen pen te bezitten, meld); u i iedere situatie, dan aan voor de opleiding tot officier-vlieger bij de - Koninklijke Luchtmacht. inlichtingenstrook Aan de afdeling Personeelapublicitcit, Grote Marktstraat 40, Den Haag. Verzoeke mij schriftelijk'mondeling in te lichten over de opleiding tot officier-vlieger bij de Koninklijke Luchtmacht. GEBOORTEDATUM

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7