Toch gevolgen van bezoek Djakarta? ZEEVISSERIJ HEEFT NU HAAR MUSEUM Geen delegatie naar Indonesië Eis van twee jaar tegen doldrieste Portugees Economie en Financiën Achtentwintig gemeenten in een hogere klasse NCBO boekte 42000ste lid Toestand van Churchill is verergerd NIEUWE LEEDSCHE COURANT 9 De voordelen van aandelenbezit met beperking van risico: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Zakgeld wordt ingehouden Papoea's hebben verplichtingen, zegt ministerie (Van onze parlementsredactie) HOEWEL de Nederlandse regering de innee Pnnnpa's Hip umoris. neente- te be- aan de critisch i solide - burge- A de jonge Papoea's, die woens- jd mee.; dag naar Indonesië zijn vertrokken, Iridic geen stroobreed ln de weg heeft wil- ?gd, en! 'en en sommigen van hen van de! zelfs ten behoeve van deze reis en- uw lidj kele weken extra vakantie heeft ge- êeven> is het toch niet uitgesloten, dat sommigen van de Papoea's van j overheidszijde gevolgen van hun reis zullen ondervinden, auto- Een deel van de Papoea's, die op <ou- vernementskosten in ons land studeren, waren reeds als ambtenaar in jrouv mentsdienst werkzaam, voordat zij Nederland gingen om hJer een bepaalde opleiding; te volgen. BU het komen Nederland hebben zü bepaalde ambtelU- ke verplichtingen op zich genomen en deze verplichtingen moeten worden na gekomen, aldus het standpunt van het ministerie van binnenlandse zaken. is men vehbolgen over het optreden de leerling-analist M. Jelman. HU ia aef sinds 4 juli weggebleven van zijn cursus. 1 -nest,! aldus een zegsman van het ministerie. heeft ziöh door z^n vertrek naar Dja. Le- lof). ihans ook in Nederland paan, Wil- SUPER-LUMIUM de ideofe lippenstift met decente porfumering in 14 prochiige tinten voor de elegante vrouw 13.95 O.a. verkrijgbaar de bij volgende dépositaires: dépositaires; .Salon Verduyn, Vrieseweg 90. Dordrecht, Tel. 17309 erexa- P»rf. Apollo, Hoogstraat -16,. t Win- Den Haag, Tel. 111228 Inst. den Elzen, Westeinde 17, Den Haag. TeJ. 113947 I Salon Lydia, Mient 64. I Den Haag, Tel. 337312 ifkiTI Pari Rosarium, v. Hoytemastraat 32, LUUl Den Haag, Tel. 776203 Inst. Dekker-Görtz, J. v. Stolberglaan 18, Rotterdam, Tel. 181963 Pari Kleiweg, Kleiweg 104a, Rotterdam, Tel. 186908 ernool :haak- In het !t zich pun- partlj. iSieuw-Guinearaad besloot: De Nieuw-Guinearaad heeft vrijdag' avond een motie verworpen waarin voorgesteld wordt om nog deze maand een delegatie van de raad naar Indonesië te zenden „om het standpunt van d«> Papoea-bevolking aan de Indonesische regering kenbaar te maken" Vijftien le den van de raad stemden tegen, twaalf leden voor de motie. De uitslag was te gen de algemene verwachting in, vooral ook omdat de algemene gemachtigde de heer Veldkamp vóór de stemming na- en) 4,mens het gouvernement had verklaard Kla- 1 dat er „geen principiële bezwaren" te- gaard i gen het zenden van een delegatie naar >G) 1. Djakarta bestaan. Hij voegde er zelfs aan 3%, toe, dat de Nederlandse regering daar Hoo- j ongetwijfeld ook steun aan zou verle- phen) nen. Dat ook van de zijde van het gou- i J vvernement ernstig rekening werd ge- houden met aanvaarding van de motie aven') blijkt uit het feit dat de raad in overwe, 3 Hging werd gegeven, een delegatie „op brede basis" samen te stellen om bij voorbaat beweringen te ontzenuwen dat de delegatie niet representatief zou zijn", Gesneuvelden niet naar het vaderland Naar wij van bevoegde zijde verne men, ligt het althans voorlopig niet In de bedoeling van de regering het stof felijk overschot van de in Ned, Guinea omgekomen militairen op rijkskosten naar Nederland te laten overbrengen. Tot dusverre zijn dit er zeven, van wl» vijf ziin gesneuveld. De mogelijkheid van overbrenging naar Nederland bestaat slechts indien de familieleden zelf de kosten dragen. Dit is in één geval reeds gebeurd. Mocht echter het aantal omgekomenen tenge volge van gevechten of ongelukken aan de lage kant blijven, dan is de moge lijkheid aanwezig, dat de regering toch nog van dit standpunt terugkomt. Dit ook al in verband met de plannen om te komen tot een centrale begraafplaats. De kosten daarvan zouden in zo'n geval hoger worden dan die van het ver voer naar Nederland. Amsterdamse wisselmarkt Amsterdam, 12 juli Londen 10.07%— 10.08%; New York 3.59^Mon treal 3.32H—3.33T1»; Parijs 73.30%—73.35%; Bruycri 7.22%—7.22%; Frankfort 90.17— 90.22; Stockholm 69.78%—69.83%; Zü- rich 83.24%—83.29%; Milaan 57.88%— 57.93%; Kopenhagen 52.01—52.06; Oslo 50.29—50.34; Wenen 13-92%—13.93%; Lis sabon 12.57—12.58%. karla onttrokken aan het examen, dal hÜ op 17 juli zou moeten afleggen. De heer S. L. J. van, Waardeniburg, ge: pensioneerd gouverneur van Nieuw-Gui« nea, die de zorg heeft ,voor de in N< land studerende Papoea's, heeft Jeiman dan ook voor zijn vertrek telefonisch meegedeeld, dat hij als ambtenaar zijn verplichtingen zou moeten nakomen, dat eventuele gevolgen voor zijn eigen verantwoording kwamen. Een maatregel, die nu reeds is toege past is, dat. als men naar het inzicht van het ministerie van binnenlandse zaltcn niet aan zijn verplichtingen heeft vol daan, het zakgeld (f 40 per maand) i vakantieuitkering werden Ingehouden. Het ministerie staat op het standpunt, dat, waar de regin»; honderdduizen den guldens per Jaar beschikbaar stelt Papoea-jongeren in ons land te laten stui deren, van deze jongeren nakoming hun verplichtingen moet kunnen worden verwacht. Beïnvloeding Daartegenover staat, dat op deze Pa- poeajongeren bijna dagelijks invloeden worden uitgeoefend, die hun aandacht van de studie afleiden. Zelden ziin zo Uiteenlopende standpunten aan jongeren aanbevolen, als bij deze Papoea's het ge- Dat is ook in de weken, die aan het vertrek naar Indonesië voorafgingen, het geval geweest. Hieruit is onder meer te verklaren, dat vijf van de negen Papoea's, die aanvankelijk naar Indonesië zouden gaan, van hun voornemen hebben afge- Van de beïnvloeding, die de Papoea'; ondergaan, vormen die door de Neder landse Staatkundige Studententfederatie en die door het Comité Zelfbeschikking Nieuw-Gulnea de bwee uitersten. In de N.S.S.F.. waarin VU-student J N Schol ten als leidende man fungeert, wordt het standpunt gehuldigd, dat overdracht Indonesië de meest wenselijke oplossing van het Nieuw-Guineavraagstuk is er het plan-Bunker daarvoor de beste thode is. Het Comité Zelfbeschikking (met welks doel p.m. de Kamerleden Meulink. Scheps, Welter en Van de Wetering in stemmen) daarentegen is wars van be- etuifrsoverdracht en verfoeit het plan- Bunker. Zowel de N.S.S.F, als het Co mité Zelfbeschikking staan op goede voet met tal van Papoea-jongeren, die ii land studeren. Het Comité Zelfbeschik king liet zelfs enkele maanden geleden de voorzitter van de vereniging van Pa poea-studenten „Kobe Oser" optreden tij dens een meeting in het Gebouw voor K. on W. m Den Maag. Veranderlijk Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de standpunten, die deze jonge Papoea's innemen, nogal eens aan wijziging onder hevig zijn. Vorige week donderdag nog publiceerde het dagblad Trouw een inter view met de jonge Papoea-predikant d& M- Koiboer, die in Oegsbgeest studeert waarin deze jonge theoloog uiteenzette, waarom hij déze week rhet zijn mede studenten naar' Djakarta' meende te moe ten vertrekken. Hij vertrok gisteren In derdaad van Schiphol, maar niet naar Djakarta, doch naar Hollandia. Wat was namelijk gebeurd? De vereni ging „Kobe Oser" achtte het gewenst, dat twee Papoea's, die in ons land studeren. ie huidige ontwikkeling zouden bespre ken met de Nieuw-Guinearaad. Zij stel den zich in verbinding met het ministe- an binnenlandse zaken en dit ant woordde. met instemming van de gouver neur van Nieuw-Guinea, dr. Platteel, dat de regering de reis van twee Papoea's naar Hollandia zou betalen. Ds. Koiboer en de leerling-filmacademie H. F. Wanma, die aanvankelijk ook naar Indonesië zou gaan, werden door „Kobe Oser" voor deze taak het meest gesohikt geacht. Zo veranderden de beide Papoea's hun reisdoel. Op Schiphol verklaarden zij, dat tij geheel achter de reis van hun vrienden Djakarta stonden eft dat het geen politieke redenen waren, die hen van deelname eraan weerhielden. Politieke redenen waren er echter duidelijk voor de C.I.O.S.-leerling Hanasbey, die ook eerst mee zou gaan naar Djakarta, maar wie wij de vorige week berichtten, waarom hij van de reis afzag. Een dergelijke wisselvalligheid is ove rigens niet al te verwonderlijk. Om in Nederland Kamerlid te kunnen worden moet men de dertigjarige leeftijd hebben bereikt. Deze Papoea's hoe intelligent ook zijn bijna "Hen jonger dan dertig. Hun wordt eohter een standpunt aanbe volen of liever opgedrongen door allerlei zeer uiteenlopends organisaties en personen onder wie zeer vooraan staande in een moeilijk internationaal probleem, waarvan zelfs ervaren Kamer leden van zestig jaar zioh n}et schamen, te erkennen, dat het hun de grootste moeite kost, tot een klaar inzicht te ko- Op de binnenplaats van het visse- collectie. Grote schepen zijn er ook. rijinuseum in Vlaardingen staat maar dan op kleine schaal, name- een echte reddingssloep. De vaat- lijk als modellen al of niet in üi* jes ontbreken evenmin in de grote 1 trines. Vliegtuigbemanning bedreigd De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft tegen de 31-jarige in Lissabon geboren Por tugees E. da Silva Franco, wegens bedreiging van de bemanning van het. K.L.M.-vliegtuig dat op maan dagmiddag 16 april op weg was naar Zürich twee jaar gevangenisstraf ge ëist, de maximum straf, vastgesteld in artikel 285 van het Wetboek van Strafrecht (bedreiging tegen leven) Verdachte deelde tijdens het ver hoor mee. dat hij een jaar geleden Por tugal had verlaten. Hij kon zich niet verenigen met het regime Salazar was naar Düsseldorf gegaan. Daar werk te hij enige tijd als bouwvakarbeider en vervolgens trok hij naar Amsterdam, waar hij tewerkgesteld werd ln een restaurant van Schiphol. Zijn werkzaamheden waren van uit eenlopende aard en volgens zijn ver klaring heeft hl) zelf ontslag genomen, omdat er moeilijkheden waren. Als personeelslid van de K.L.M. kon hl) op goedkope wUze een kaartje krijgen voor een vlucht naar Lissabon. Hier van heeft hl) gebruik gemaakt. Kort vóór maandag 16 april, toen de Portugees de vliegreis maakte, had hij in Amsterdam een alarmpistool ge kocht. dat volgens politiedeskundigen op een echt pistool lijkt. Met vijftig passagiers was hij op de bewuste mid dag om drie uur aan boord gegaan Unieke en nationale presentatie visserij geopend door mr. J. Klaasesz, Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland. Dit museum is onvergelijkbaar met andere musea. Zeker, het heeft een sterk historisch aspect, maar het Is geen schat kamer van het verleden zonder meer; het roept een historische sensatie op die als het ware uitloopt op het heden en de toekomst. Het verleden herleeft, het heden Instrueert, de toekomst fascineert In een fraaie gerestaureerd 18de eeuws rederhuis aan de drukke Westhavenkade geeft het museum een beeld dat voorlopig beperkt blijft tot de zg. Maashavens (Vlaardingen, Maassluis, Pernis, Delfs- havern Rotterdam! en het gebied van „de Zijde «re jtustplaltsfen Sdhèvenidgen Katwijk, Noordwijk, Zandvoort, IJmui- den. Wijk aan Zee en Egmond) Nationale opzet Hieruit blijkt al direct de nationale opzet, die ook tot uitdrukking komt in de samenstelling van het Algemeen bestuur de Stichting „Museum voor de Neder landse Zeevisserij", waarvan mr, J. Heus dens voorzitter is. De raad van toezicht voor deze Stich ting bestaat uit de commissarissen der Koningin in de zes kustprovincies, als mede ir. G. J. Llenesch, directeur der Visserijen. Historie naast modern technisch vernuft in fraai oud pand Technisch-wetenschappelljk adviseur bi) de inrichting was de conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, dr. H. H. Fresc uit Katwijk, die in Vlaardingen een basis gelegd heeft voor verdere ontplooiingsmogelijkheden Om dit museum te laten uitgroeien tot een volwaardige representatie van de Nederlandse zeevisserij. De stichting is er in geslaagd talloze aspecten uit het vissersleven voor het publiek aansprekend te maken en men heeft daarbij gebruik gemaakt van de modernere inzichten in de museumkunde In de bovenzaal wordt de beugvisserij geëxposeerd, een verdwenen vorm van visvangst, In fraaie vitrines ziet men modellen van oude schepen, maar ook een kajuitplan van de laatste Vlaardingse hoeker met een treffende spreuk, en ge bruiksvoorwerpen als een bakpan, een gortketel en een koffieketel. Fusie Hevea met Vredestein feit Een overgrote meerderheid van aan deelhouders N.V. Vereenigde Nederland- Rubberfabrieken heeft zijn stukken aangemeld ter verwisseling in aandelen en/of certificaten N.V. rubberfabriek Vredestein. Het door Vredestein aan aan deelhouders van Hevea gedane aanbod zal dan ook gestand worden gedaan. Door het tot stand komen van deze fusie zal de positie van het Vredestein-concem in de Euromarkt aanmerkelijk worden versterkt. Het reeds uitgebreide produc tieprogramma van de groep wordt hier door verder verbreed, zo deelt de directie mede. Na de fusie zal het totaal aantal personeelsleden van het Vredestein con- circa 7000 bedragen. HET College van Rijksbemidde laars is er mee akkoord gegaan met ingang van 1 juli j.l. 28 gemeen ten in een hogere gemeenteklasse ln te delen. Een daartoe strekkend ad vies was door het bestuur van de Stichting van de Arbeid aan het col lege gezonden. Het advies werd opgesteld ln overleg met de looncommlssle van de Stichting van de Arbeid, bet College van Rljksbe- mlddelaars, het ministerie van binnen landse en sociale zaken en volksgezond heid en het Centraal bureau voor de sta tistiek. De hierna te noemen 28 gemeenten rijm thans ln <fe gemeentelolasse inge deeld. diie tussen haakjes achter de plaatsnaam is vermeld. Zwolle (2), Wijehen (3-4), Mijdrecht (3), Vlnkeveen (4), Alphen aan den Rijn (3). Barendrecht (2). 's-Gravendeel (4). Lekkerkenk (3), Oud-eBveland (4), R'hoon (2), Kaïbbel-Schiedam (2). Schoon hoven (3), Abbenbnoek (4), Geervliet f4), Heen vliet (4), Hekelingen (4), Oosbvoome (4), Oudenhoorn (4), Roekan- Je (4), Vieirpoldiens (4), Zuidttand f4), Zwarte waal (4). Oosterhout (3-4), Eysden (3), Horot (4-5), TegeOen (3), Goes (3). Koudekenke (3-5). De beibaing- rijikigbe gemeente van die ze reeks la Zwolle, dte tot oog toe in de derde klaase was ingedeeld, maar waarvoor op grond van het bestaande huunpeil en die in dustriële owtwiikkling van deze gemeen te een overgang naar de tweede klasse juist werd geoordeeld. Verzoeken tot plaatsing in een hogere gemeenteklasse werden afgewezen vooc de Zuidiholiandise gemeenten Bodegraven. Boskoop, Capelle aan den IJseel, Dordrecht, Gorinchem, Krimpen aan da Lek, Leiden. Rotterdam-Hoek van Hol land, Rozenburg, Rijnsburg, Valkenburg. Voonschoten, WaddiLnxveen en Zoeter- meer. Voor Noord-Brabant werden ver zoeken nieit ingewilligd van de gemeen ten: Breda, Deurne, Eindhoven, Etten- Leur. Geldrop, Gllze Rijen, Helmond, Roosendaal, Tilburg en Veghel. In to taal werden 130 verzoeken tot een beter» klasse-indeling ontvangen. De Stichting van de Arbeid heeft zich voorte afgevraagd, of het nog verant woord la een mogelijke herclassiflcatle van gemeenten alleen te overwegen op grond van het huurniveau, zoals thans nog geschiedt. De Stichting acht het gewenst, dat spoedig het algemene vraagstuk van de klasselndellng der ge meenten nader in studie wordt genomen. Zilveren Oranje Lijn De Oranje Lijn (Mij Zeetransport) N.V viert 16 juli wegens de ongunstige om standigheden het 25-jarig bestaan slechts in besloten kring. Zij werd in 1937 opgericht voor frull- vervoer uit de Middellandse Zee, doch kocht ln 1938 twee Noorse schepen waar mee zij het Noorse monopolie op de Ame rikaanse meren brak. De dienst kreeg toen de naam Oranje Lijn. In de oorlog gingen drie van de vijf schepen verloren Sinds 1946 werd samengewerkt met de Fjell-lijn voor de vrachtdiensten. De agentenorganisatie werd ondergebracht bij Transatlantische Scheepvaartbedrijf Anthony Veder cn de passagiersdlenst met de nieuwe Prinses Irene en Prinses Margriet is geheel in eigen handen. Het Nederlands concern met o.a. de Stuwa doorsmij Rotterdam Terminal is eigendom van de K.P.M. en de H.A.L. De exploitatie is ongunstig en men streeft naar reorganisatie. Er zijn nu 14 naoorlogse schepen voor de vaart op de meren, van tezamen 61.204 dwt. Nieuwe uniformen bij Spoorwegen Het personeel van de Spoorwegen zal in de komende twee a drie jaar in nieuwe uniformen worden gestoken. Inplaats van de bijna zwarte stof van nu zal daarvoor blauw materiaal worden gebruikt. De mouwnummers verdwijnen waarmee een langgekoesterde wens van de spoor wegmannen in vervulling gaat even als de gekleurde biezen in de broek. Voor taan zal men dus alleen aan de pet, die een verandering ondergaat kunnen zien tot welk dienstonderdeel de drager hoort De kledingcommissie van de NS heeft na lang experimenteren een Whipcord- stof uitgekozen, gemeteleerd met een lichtgekleurde wollen draad, die geschikt is om zowel 's zomers als 's winters t» Op advies van de commissie zal een verkorting van de huidige lange draag tijd voor de uniformen worden inga- gevoerd, die voor de verschillende kle dingstukken varieert tussen de drie negen maanden. Bij de uniformen zullen grijze over hemden en een zwarte das worden gedra gen. Deze zelfde zaal heeft op de achter grond de technische apparatuur waarmee de vissersvloot vandaag is uitgerust als moderne pendant. In deze afdeling valt een in klankbeeld geënsceneerde red dingsreportage te beluisteren: een schip met. een zieke aan boord roept het Hos pitaalkerkschip „De Hoop" op. Hoe weet dc schipper waar de vis zich bevindt? Het antwoord op deze vraag krijgt de bezoeker van het Visserljmn- seum als hl) het zg. „echolood" riet wer ken: een geluidsgolf van de zeebodem uitgezonden en teruggekaatst wordt aan boord ontvangen en automatisch opge tekend op een bewegende paplerrol. In de vleetzaal ziet men historische scheepsmodellen (een vap de zeer wei nige bestaande authentieke modellen van een Schoveningse bomschuit), naast de moderne typen van motor- en trawllog- ger. Een fotoverzameling geeft het geheel levende combinatie en op een wand bord ziet men de ontwikkeling van de haringdrijfnetvisserij in de jaren 19ll tot 1960 uitgebeeld. Dan is er een zaal ingericht voor de sleepnetvisserij, eveneens met bijzonder fraaie scheepsmodellen (o.a. de nieuwe hektrawler KW 15 en de kotter IJmui- den 210), een instructieve kaart over de Nederlandse visexport en een statistiek de ontwikkeling van de trawlvisserlj de laatste jaren een sterke teruggang in het aantal schepen en vissers, maar :n enorme toeneming van de vangst. In deze zaal is ten slotte een bijzon der fraaie verzameling van 48 kleuren dia's te bewonderen, die alleen reeds een bezoek aan het museum ten volle waard Op de binnenplaats van het museum vindt men veel van wat het interieur modellen en foto's biedt in werke lijkheid terug: een originele reddingboot sleepnet, de oranjebal die vroeger op de toren gehesen werd als een schip de haven naderde. Veel medewerking werd verkregen uit visserij-kringen, waar men bruiklenen en adviezen ter beschikking stelde. En dan niet alleen van de reders en werven van Vlaardingen zelf, maar ook uit andere issersplaatsen is veel steun ontvangen. Dit alles geeft goede hoop voor een verdere uitbouw in nationale zin, zonder dat daarbij de verschillende plaatselijke oudheidskamers in hun ontplooiing ge hinderd mogen worden. Mr. Heusdens ziet het museum in Vlaardingen dan ook als een soort „moedermuseum". In zijn huidige vorm Is het museum nog maar een begin waaruit men ln on geveer tien Jaar eeii meer uitgebreid museum denkt te laten groeien, zonder dat de hoofdopzet veranderd behoeft te worden. van het vliegtuig, dat een vlucht maken via Zilrlch, Lissabon, Rio da Janeiro naar Sao Paulo. üp een vraag van de president, deel de de verdachte mee, vrijwillig boord te zijn gegaan. Hij wist welke te gekozen was en ook, dat de eerste landingsplaats Zürich zou zijn. Kort de start begaf de Portugees zich n een cabine bij de cockpit, waar de diotelegrafisten K. Oudenaart en D. de Beer, verbleven. Deze dreigde hij met een pistool, dat hij verborgen hield in de zak van zijn colbertjasje. De tele grafisten verzocht hij naar de cockpit te gaan, In gebroken Engels riep hli: „Vlieg naar Oost-Berlijn, anders schiet Ik. Dat Is boter voor jullie en voor leder- Verdachte verklaarde voorts, toen hij merkte dat op Schiphol geland zou worden, hij opnieuw gedreigd heeft te zullen schieten. Het betrof echter maar een alarmpistool merkte hij op cn er zou dus geen kwaad aangericht kunnen worden Getuigen De president merkte op, dat hei moeilijk is de leden van de beman ning van het vliegtuig, de DC-7 PH DXH, als getuigen voor de rechtbank te laten komen. De gezagvoerder, de 38-jarige heer J. van Keppel uit Was senaar, was weer in de lucht en diens verklaring, afgelegd voor de rechter commissaris, werd voorgelezen. Daar uit bleek, dat, toen het vliegtuig bo ven Harderwijk was, hij lawaai ln zijn cabine hoorde. De heer Van Kep pel merkte wat er aan de hand was en keerde terug. De mogelijkheid bleef, dat de Portugees zou schieten „en ik wilde niet naar Oost-Berlijn of Zürich, omdat er te veel risico's aan verbon den waren. De man bleef in de cock pit en ik voelde me niet veilig. Ik heb vijftien minuten in angst gezeten en in mijn loopbaan als vlieger heb ik ge durende vijftien jaar nog nooit zoveel moeilijkheden gehnd als deze keer. Ook al zou de man met het alarm pistool geschoten hebben, dan denk ik niet, dat Ik het vliegtuig aan de grond had kunnen zetten, Veel concentratie was nodig", aldus de verklaring van de heer Van Keppel, De tweede bestuurder, de heer H. F Sier» uit Heilo, was wel verschenen. Deze gaf een relaas van het gebeurde, evenals de radiotelegrafisten dat deden, Volgens de officier staat het vast, dat de Portugees gedreigd heeft. Hoewel de man, die een politiek fa naticus genoemd moet worden, op het ogenblik van de daad gek geweest moet zijn, meende de officier dat er toch aanleiding was de maximum «traf van twee jaar te eisen. De verdediger, mr. dr. F. A. Bij voet, zei, dat artikel 285 spreekt van bedreiging van een persoon en zijn cliënt zou in het algemeen hebben ge sproken. Pleiter meende dan ook, dat vrijspraak moest volgen. Overigens wees hij op de verzachtende omstandig heden en meende, dat het uitbrengen van een rapport over de geestvermo gens van zijn cliënt noodzakelijk is Afzetbevordering vis Conservenindustrie vertegenwoordigd in studie-commissie Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft gisteren een commissie benoemd, die het door enkele bestuursleden gedane voorstel tot Instelling van een fonds voor de afzet bevordering zal bestuderen. De commis sie bestaat uit dertien leden: vijf van aanvoerderszijde, vijf van de zijde van handel en be- en verwerkende industrie, en drie van werknemerszijde. Bij de vijf leden, die namens de sec tor handel en industrie zitting hebben in de commissie, zal één vertegenwoor diger zijn van de conservenindustrie. Zijn naam is echter nog niet bekend. Daartegen had de heer P. Krab, die ook tot commissielid benoemd is voor de sector handel en industrie, bezwaar. Hij deelde mee, geen zitting te willen nemen zolang het niet zeker was dat ook de conservenindustrie, waar het werk der commissie eigenlijk geheel om draait, vertegenwoordigd zou zijn. De voorzitter deelde hem mee dat de vereniging van Nederlandse Visconser- venfabrikanten niet geweigerd heeft een vertegenwoordiger in de commlsBie aan te v/ijzen. Vakanties hebben haar echter belet, die aanwijzing tijdig te doen. Klacht van Worms verworpen Het Europese hof in Luxemburg heeft een serie uitspraken gedaan in raken, die van Nederlandse zijde aan hangig waren gemaakt. Het hof verwierp achtereenvolgens: 1. een beroep van de Nederlandse re- -jering tegen een aanbeveling van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. inzake het openbaar maken of ter kennis brengen van vervoersprijzen en -voorwaarden voor kolen en staalprodukten in de ge meenschap. 2. Een klacht van de heer L. Worms, schroothandclaar in Den Haag. waarin deze stelde dat hij door een foutief be leid van de Hoge Autoriteit was bena deeld en recht had op vergoeding van de schade die hij geleden had als gevolg van een boycot nadat hij de schroot- fraude aan het licht had gebracht 8 Een beroep van do N.V, Hoogovens in IJmuiden om een beschikking van de Hoge Autoriteit te annuleren, waarbij met terugwerkende kracht een schroot- vereveningsbedrag werd gevorderd, 4. Een beroep van de N.V. Breed band in IJmuiden tegen een arrest van het hof van vorig jaar, waarbij bepaald werd. dat Hoogovens en Breedband schroot dat van twee afzonderlijke be- schrootverevenlng moest betalen voor drijven zijn, en dat derhalve Hoogovens en Breedband betrokken werd. (Van onze soc.-econ. redactie) De Ned. Chr. Bond van Overheids personeel. aangesloten bij het C.N.V., heeft donderdag in Haarlem zijn 42.000ste lid ingeschreven. Het was de bekroning op een intensieve pro- paganda-actie, die het afgelopen winterseizoen is gevoerd. Het 42,000ste lid, de heer Th. Hoge- woning, grondwerker-fitter bij het ge meentelijk waterbedrijf te Haarlem, werd op een feestelijke bijeenkomst in het Haarlemse hotel Brinkman toegesproken het hoofdbestuur releveerde hoe de bond sinds zijn ontstaan in 1940 (door fusie van een aantal ambtenarenorganisaties> ge groeid is van 20.000 tot 42.000 leden. De heer Ten Heuvelhof bood de heer Hogewoning een radiocombinatie aan en huldigde de aanbrenger van het nieuwe lid, de heer H. Drupsteen, administratief hoofdambtenaar bij het waterbedrijf en voorzitter van de Haarlemse afdeling van de bond. Hij kreeg een televisietoe stel aangeboden. Het woord werd voorte gevoerd door de leider van de propagan- da-aotie, de heer H. 't Lam, penning meester van de bond, door de Haarlemse wethouder voor personeelszaken «n door de voorzitter van de Haarlems» Chr. Be sturenbond. Voorzitter Ten Heuvelhof, die ln zijn toespraak oök aandacht schonk aan d» plaats en de taak van de christelijke vak beweging in de overheidssector, wees er op hoe moeilijk het nog steeds is work»- lijk reëel overleg te voeren met de r*- ook in de moeilijkheden met het loonbeleid, het vakantieverlof en de open personeelsbeoordeling een duide lijk ontbreken van een gericht beleid door de regering. Volgens de heer Ten Heuvelhof heeft de christelijke vakbeweging er meer dan genoeg van herhaaldelijk gebagatelli seerd te worden. „Onze ztrljd wordl steeds moeilijker cn wij hebben daarbU werkelijk Iedereen nodig, zoala ieder» ambtenaar de organisatie nodig heeft", aldus de bondsvoorzitter. De N.C.B.O. «tart in het najaar een nieuwe actie om op de volgende algemene vergadering in Arnhem een ledental te kunnen boeken van 43.000 ambtenaren. De actie al daarom worden aangekondigd als „de I Arnhem". De artsen van Sir Winston Churchill hebben meegedeeld dat hij een infectie aan de luchtwegen heeft en koorts heeft. In het medisch bulletin wordt verder verklaard, dat de zwelling van het gebroken linkerbeen, die werd ver oorzaakt door trombose en aderontste king, iets la verminderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9