BOM hij het koningsgraf Chefarine 4 N oordrij nland-Westf alen tobt met ruzie in Bonn En toch „lopen" ze! HET LAAD VAA DE DUIZEND HEUVELS (III) (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Als koning Moetara III van Roeanda op 28 juli 1959 in Nyanza wordt begraven in het vorige artikel hebben we over zijn leven verteld, dat op het einde in haat jegens het Belgische bestuur gedompeld was bewijst een indrukwekkend gezelschap hem de laatste eer. Twaalf hoofden, door de Hoge Landsraad aangewezen, dragen de met de Belgische drie kleur bedekte kist. De vrouw van de gestorvene, z'n zusters en z'n moeder zijn in purperen gewaden gehuld. Achter de twee vice-gouverneurs - generaal van Kongo Harroy en Lafontaine loopt koning Mwamboetsa IV van Oeroendi, terwijl zich in de stoet ook vijf inheemse bisschoppen en een keur van staatsambtenaren bevinden. De persoonlijke lijfwacht van de overleden Mwami, zomede een peloton van de koloniale weermacht vormen de rouwwacht. Onoverbrugbare kloof tussen Toetsis en Hoetoes meer welk een sluw spel de Toetsis trachten te spelen. Als in zovele jon ge, Afrikaanse landen (Ghana. Guinea, voormalig Frans Kongo') moet de UNAR de eenheidspartij van Roeanda worden. De onmiddellijke autonomie wordt geëist, teneinde het Belgische bestuur te verhinderen werkelijk vrije verkiezingen te laten houden. Zonder uitstel wordt de inrichting van een ar beidsdienst verlangd, waarin jonge, misschien weerbarstige Hoetoes ge drild moeten worden. De afschaffing van de met de christelijke kerken ge sloten conventie wordt bepleit, want de staat diende de organisatie en de directie van het onderwijs te hebben. De politiek van de UNAR is er dui delijk op gericht de hegemonie van de Toetsis voorgoed te bestendigen. De partij, die Kigeri V als het ware aan het lijntje heeft, is niet alleen anti- Hoetoe, maar ook bijzonder anti-blank. Voor de overleden Mwami wordt een haast mystieke verering in het leven geroepen, die enkele, voor de Belgen bijzonder onplezierige kanten heeft. „Vermoord" Het is één uur in de middag, als men op de kale heuveltop Mwima ar riveert. die Moetara III zelf als laat ste rustplaats heeft gekozen. De kist wordt op de grond gezet, waarna vice- gouverneur-generaal Harroy, die z'n standplaats in Roeanda-Oeroendi heeft, kennis geeft van het rouwbeklag van koning Boudewijn en van de Belgische regering. De verscheiden koning wordt, ondanks alles, een trouw vriend van België genoemd, een uit zonderlijk staatsman, een christelijk vorst, zelfs een progressieve souve- rein, die de absolute monarchie in een constitutionele had trachten om te zet ten. De thans verbannen Kigeri V (met bril op voorste rij), temidden van de Toetsi-notabelen van de opgehe ven Hoge Landsraad. Van de laat- sten teerden verschillenden gevangen gezet en zelfs opgehangen, omdat zij zich aan moord op de Hoetoes hadden schuldig gemaakt Lijkrede Van de academische lijkrede van Harroy verstaat niemand iefs, behal ve de aanwezige Europeanen en enke le geëvolueerde Toetsi-notabelen. Nog erger is echter dat geen Belg. de ge achte spreker incluis, in de gaten heeft dat er een goed voorbereide staatsgreep op handen is. Ongemerkt, althans door niemand tegengehouden, treedt een man uit de menigte naar voren. Hij blijft op een paar meter afstand van Harroy staan. Het is Frangois Roebeka, een ex- chef, die twintig jaar geleden wegens onenigheid met Moetara III is afgezet. Tegelijkertijd omsingelen enkele hon derden gewapende Twas eeuwen lang de trouwe dienstknechten der Toetsis de begraafplaats. Als Harroy op plechtige toon zijn ..Reposez en paix" heeft uitgesproken, neemt de ondervoorzitter van de Landsraad, Michel Kayihoera. het woord. Hij spreekt in de landstaal, zo dat alleen het volk hem begrijpt. Har roy heeft dan ook niet door dat de voornaamste Toetsi-notabel zich als de woordvoerder van de zogenaamde Abi- roe ontpopt: een mystiek college van ..bewaarders van koninklijke gehei men". Er moet onmiddellijk een nieu- wc Mwami worden gekozen, luidt het bevel van Kayihoera. En wel vóór het stoffelijk overschot van de kinderloze koning wordt bijgezet.... Het volk be tuigt luidruchtig zijn instemming Harroy begrijpt er nog altijd niets Pas als Roebeka een uitzonderlijk lang jongmens naar de microfoon duwt. begint het de vice-gouverneur- generaal te schemeren. Maar het is al te laat. Het volk begint op te dringen, en om bloedvergieten te voorkomen, besluit Harroy zijn plan om voorlopig een regentschapsraad te benoemen, te laten varen. Hij en zijn adviseurs zijn volledig overrompeld, 't Zelfde kan ge zegd worden van de Belgische rege ring. die al een paar uur later de ,,door het volk gekozen", nieuwe ko- 4-voudige werking... exUa geneeskracht! Vier middelen in één lebiet werken krechliger zonder de maag van streek te maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat p niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. „Van goeden wille" Wie is die uitzonderlijk lange jonge man, die plotseling Mwami van Roe anda is? Het is een halfbroer van Moetara III, tot dan toe een onbete kenende klerk, dip „van goeden wille, maar met een middelmatige intelligen tie" op z'n conduite-staat heeft staan. Het wordt duidelijk dat Moetara III zelf hem als z'n opvolger heeft gewild en wel om het door de Belgen gesteun de Hoetoe-rcveil de kop in te drukken. Kigeri V is zijn nog die zelfde avond bepaalde, dynastieke naam. De meest feodaal ingestelde Toetsinotabelen blijken zijn leermeesters en raadge vers te zijn. Zo circuleert al spoedig het gerucht dat Moetara III door „Harroy en z'n mannen" is vermoord, omdat hij niet naar hun pijpen wilde dansen. Als ge volg hiervan ontstaat een ware anti blanken campagne, die, vooral op het platteland, talrijke molestaties te zien geeft. Het Geneeskundig Centrum van de Brusselse Universiteit blijft met tienduizenden vaccins zitten, daar nie mand zich nog langer ter verzorging aanbiedt. Ouders trekken hun kinderen van de scholen terug, als de laatsten tegen polio ingeënt moeten worden. Een maand later vloeit het eerste bloed. Als Harroy besluit drie Toetsi- hoofden, die voor gevaarlijke beroe ringen in hun gebied verantwoordelijk zijn. disciplinair te straffen, trekken enkele honderden gewapende Unaris- ten naar Kigali, waar de vice-gouver- neur-generaal zich op dat moment be vindt. Hoewel elke samenscholing ver- Doden was, ontvangt Harroy een de legatie van de oproerlingen en begint met deze te parlementeren. Voor de opgehitste menigte buiten duurt dit echter veel te lang. Er ontstaat een schermutseling met de op wacht staan de soldaten, met als resultaat eén do de en vijf gewonden. Het zijn de eerste slachtoffers van een reeks van honderden. Als in Gita- rama een Hoetoe-onderhoofd door een commando Toetsi-jongeren wordt afge ranseld, loopt de politiek nog niet ge organiseerde (Hoetoe) boerenbevolking te wapen. Binnen drie dagen staat heel Roeanda in brand. Overal vallen gewapende benden Hoetoes hun vroe gere meesters aan. Zo ze er zelf het leven af brachten, worden hun koeien afgeslacht, hun huizen in brand gesto ken en hun bezittingen geplunderd. Verras! Hoewel eerst verrast en overrom peld, laten de Toetsis zich niet lang onbetuigd. Zij barricaderen Nyanza, waar Kigeri V woont, en organiseren in heel Roeanda tegenaanvallen! Hun Twa-beulen dringen 's nachts de hut ten van vooraanstaande Hoetoes bin nen, en brengen dezen met vrouw en kinderen op beestachtige wijze om hals. Toetsis schromen zelfs niet een hospitaal te overvallen en alle Hoetoe- gewonden, die daar lagen, overhoop te steken. Het Belgische burgerlijke bestuur kan de toestand niet meer aan. De staat van beleg wordt afgekondigd, terwijl honderden, in Kongo gelegerde parachutisten Roeanda binnentrekken. Bij elk treffen met benden, die zich niet willen overgeven, of weigeren de wapens neer te leggen, vallen vele do den. Brandstichters en moordenaars, onder wie talrijke Toetsinotabelen. worden bij honderden gevangen gezet. De werkelijke UNAR-leiders lukt het echter naar Tanganyika of Oeganda de Als de rust weer enigszins is weer gekeerd. begint de krijgsraad te von nissen. waarbij de doodstraf niet wordt gemijd. De consequentie, welke de Belgen uit de bloedige onlusten trek ken. is een volledige reorganisatie van hun systeem van het onrechtstreekse bestuur. Toetsi-hoofden en- onderhoof- den worden door Hoetoes vervangen, niet bij tientallen, doch bij honder- Is de Toetsi-hegemonie. die in Roe anda vier eeuwen heeft geduurd, thans voor goed gebroken? Zal de Hoetoe-meerderheid (85 procent) er ook na het vertrek van de laatste Bel gische parachutisten (1 augustus) in slagen het met toch al zovele proble men worstelende land rust en vrede te brengen? Het zijn vragen, die wel iedereen zich op 't ogenblik stelt. Vast staat dat Roeanda sinds het vorig jaar een republiek is en dat Kigeri V als bal ling in Brussel woont. Even vast staat dat de Toetsis niet in de regering ver tegenwoordigd zijn en dat ze in het parlement slechts zeven van de vier enveertig zetels bezetten. Dit alles neemt echter niet weg dat er, als gevolg van de opstanden van 1959 en ook van 1960, een onoverbrug bare kloof tussen Toetsis en Hoetoes is geslagen. En ook niet dat de Toet sis sluw en hooghartig zijn en to trots om zich te laten krenken. Geen wonder dan ook dat de Belgen, die van zeer nabij de stammentwisten in Kongo hebben meegemaakt, via Oesoemboera aan de uittocht zijn oe- gonnen. Zolang de parachutisten er nog zijn (negenhonderd man» lopen re weinig gevaar, maar wat daarna ge beurt. zal wel niemand kunnen voor spellen. (In het volgende en laatste artikel een verhandeling over Oeroendi). André Renard door beroerte getroffen De 51-jarige leider van de links ge richte Waalse federalistische beweging, de socialist André Renard. is door een beroerte getroffen en sindsdien bewus teloos. Volgens het ziekenhuis waarin hij wordt verpleegd is zijn toestand ,,*zeer ernstig". Renard. voormalig functionaris van de socialistische vakvereniging in Luik deed in december 1960 van zich spre ken door als leider van de revolutio naire stakingen op te treden, waardoor België op de rand van een burgeroor log kwam. De stakingen waren geor ganiseerd uit protest tegen de bestedings beperking in België. Zwart-rode coalitie lijkt reëel (Van onze correspondent in Bonn) De minister-president van Noord- rijnland-Westfalen, dr. Meyers, staat voor de moeilijke taak om een nieuwe regering te vormen. Hij zelf heeft verklaard, dat hij bij de komende onderhandelingen zo wel met de sociaal-democraten als rnet de liberalen zal overleggen. Meyers zei geen coalitieregering van alle partijen te willen en een regering te zullen samenstellen op grond van het politieke landsbe lang. En hier zit hem nu juist de moei lijkheid: volgens de uitslagen van zondag zijn de kiezers in deze deel staat (waar eenderde deel van de be volking van de bondsrepubliek woont) niet tevreden met de coalitie in Bonn. Aan de andere kant zal dr. Meyers vooropgesteld dat Ade nauer met de liberale partijleider Mende de twisten kan bijleggen heel goed rekening moeten houden met deze coalitie In Bonn. Hij zal dus een keuze moeten maken. Noordrijriland-Westfalen niet alleen Dr. Meyers moet zich verzekeren van de steun der sociaaldemocraten die met 90 zetels in de Landdag de 96 van de CDU nabij zijn gekomen of van de liberale vrije democraten. Wisselwerking Daarbij is de wisselwerking tus sen Düsseldorf en Bonn onmisken baar. Toen in 1956 de vrijedemo- craten de coalitie met de CDU opzegden en met de socialisten gin gen regeren (tot in 1958 de CDU al leen de regeermacht overnam), viel ook in Bonn de regeringscoalitie tus sen CDU en FDP uiteen. de stembusresuKa*ten in Düsseldorf. Kennelijk zijn de kiezers met deze Bonnse regeringscoalitie niet tevreden en het zou van dr. Meyers wel bijzon der dom zijn indien hij voor dit feit de ogen zou sluiten. Dat maakt het twijfelachtig of een CDl'- FDP- coalitieregering ln Düssel dorf Inderdaad op hot eerste plan staat en of de mogelijkheid van een zwart- rode coalitie tussen christen- en sociaal democraten niet veel reëler Is. Overleg Spaanse partij steunt ,Müncheii' De nationale raad van de Spaanse so ciale partij voor democratische actie (PSAD) heeft te Madrid een manifest verspreid waarin wordt gezegd dat hij het eens is met de conclusies van de Spaanse afvaardiging op het congres van de Europese Beweging begin juni in München. Aan de opstelling van deze conclusies is volgens het manifest van de nationale raad deelgenomen door twaalf leden van de PSAD. De voorzitter van de nationale raad, Ridrüjo, bevindt zich sedert het con gres in ballingschap te Parijs. De leiding van de partij deelde voorts mee dat zij zal blijven streven naar een heid van alle Spaanse democratische krachten om een gemeenschappelijk verzetsfront tegen het regime van gene raal Franco te vormen. Zij gaf voorts uiting aan haar solidariteit met de slachtoffers van „de vergeldingsmaatre gelen" die de Spaanse overheid congres van Munche- „ongeacht de partijc waartoe zij behoren". Vernietiging van een Toetsi-bana- nenplantage nabij Astrida. Het duurt een generatie om t an deze stompen ueer enig vruchtgebruik te hebben. Staatsgreep bij liet graf: Bij het nog boven aarde staande lichaam van zijn halfbroer Moetara III wordt Kigeri V (langste figuur) tot koning uitgeroepen. Hier wordt opnieuw de wisselwerking tussen de belangrijkste deelstaat-hoofd stad Düsseldorf en de bondshoofdstad Bonn duidelijk. Morgen zullen bonds kanselier Adenauer cn de FDP-voorzit- ter Erich Mende besprekingen voeren om de twist in hun regeringscoalitie bij te leggen. De FDP zal nu eindelijk tot het besef moeten komen, dat zij in de regering geen oppositie meer kan voe ren en dat zij mede moet torsen aan de verantwoordelijkheid. Indien zij daartoe niet bereid mocht zijn, blijft dr. Adenauer geen andere keuze dan de coalitie te ontbinden. In ieder geval zal dr. Mende (en met hem de FDP ln Düsseldorf) van nu af aan enige toontjes lager moeten zingen. Wanordelijkheden in Italië nemen nog niet af De politie in het stakende Turijn heeft gisteren ruim tien uur met vecht lustige stakers en herrieschoppers ge vochten en meer dan duizend demon stranten in arrest genomen. Op de derde dag van de wanordelijk heden wierpen de herrieschoppers ste nen naar de veiligheidstroepen, verniel den zij auto's en gooiden zij tramwa gens omver om er zich achter te ver schansen. Bij het vallen van de avond werd de straatverlichting bekogeld waardoor een deel van de stad in het donker kwam te liggen. In Modena kwam het gisteren tot botsingen tussen stakende metaalarbei ders en de politie. Ontevreden landar beiders hielden te Foggia een betoging, evenals in plaatsen in de omgeving hiervan. In een schuurtje tè Ellewoutsdyk, waar de heer A. van Doorn 1400 kuikens meet, was een plastic waterslang tussen kraan en drinkbak gescheurd. Het gevolg was dat de vloer blank kwam te staan en 1100 kuikens van 5 weken oud verdronken. De eigenaar was niet verzekerd. GEVARENTOESLAG Het bestuur der Vereniging van Nederlandse koopvaardy-officieren j (V.N.K.O.) heeft in een brief aan de minister-president gevraagd of de huidige toestand de regering nog geen aanleiding heeft gegeven om voor het op Nieuw-Guinea varend koopvaardijpersoneel compensatiemaat regelen (een gevarentoeslag) te treffen. Mocht dit nog niet gebeurd zijn dan verzoekt het bestuur dringend aan de regering dit alsnog te doen. ht egft doftfce hij Glitin buisje 20 t ndige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Vurdeligt flacon 100 üblttten f 3.50 I Een inwoner van Wach- tebeke. bij Zelzatc aan de Nederlandse grens, heeft bij het spitten in zijn tuin een lugubere vondst gedaan. Hij stootte op het geraamte van een betrekkelijk jonge man. Naar men aanneemt zijn dit de stoffelijke resten van een man die onge veer een eeuw geleden als vermist werd opge geven. De 25-jarige prinses Alexandra van Kent heeft gisteren een ope ratie ondergaan ter ver wijdering van ontstoken amandelen. Haar toestand is zeer bevredigend. Zij is een volle nicht van de Engelse koningin. I In een korte uitzending van radio-Marokko is gisteravond bekendge maakt dat aan ,,het koninklijk paleis een blijde gebeurtenis wordt verwacht". De geboorte zou in september of ok tober moeten plaatsvin den. Uit het communiqué blijkt echter niet oin welke moeder het gaat. Het zou een van de drie zusters van koning Has san kunnen zijn, of de vrouw van de koning, wiens huwelijk volgens Marokkaanse gewoonte geheim gehouden moet worden tot aan de dag van de geboorte van het kind. I De Oostenrijkse dokto ren en tandartsen hebben gisteren een eendagsta- king gehouden ter onder steuning van de eisen van hun Weense collega's. Zij eisen een verhoging van de honoraria van de staatsgezondheidsdienst. I Sinds het sluiten van de sectorgrens in Berlijn op 13 augustus heeft de Westberlijnse brandweer meer dan tachtig vluch tende Oostduitsers in vangnetten opgevangen bij hun sprong uit huizen aan de sectorgrens. Slechts een van de vluchtelingen sprong verkeerd en viel naast het net. I De Fokker F-28, twee- motorig straalverkeers- vliegtuig voor kortere afstanden, die thans bij Fokker wordt ontworpen, zal worden uitgerust met twee Rolls Royce straallnotorpn. De twee straalmotoren zullen ter weerszijden van het achtereinde van de romp worden aangebracht. 944) Hebben we de vorige maal verteld, dat men vroeger meende het verschil tussen planten en die ren te kunnen aangeven door dc uitspraak dat dieren gevoel hebben cn planten niet (welke stelling ech ter niet houdbaar bleek), hetzelfde kan worden gezegd van een ander onderscheid dat men vroeger tussen plant en dier maakte. Dieren bewe gen zich Immers voort en planten blijven op de plaats waar zij zijn. Helaas, ook dit onderscheid tussen de planten- en de dierenwereld voert In de eerste plaats zijn er zeer veel dieren die zich niet kunnen voortbewegen (koralen bijv.) cn voorts zijn er planten die dat wél kunnen. Bovendien moeten we het ons niet al te gemakkelijk maken. Wanneer we nl. van de opvatting uitgaan dat alles wat zich aan ons niet als een beweging openbaart, ook inderdaad geen beweging is, dan zijn we er beslist naast. Plan ten met onderaardse wortels, waar uit voortdurend nieuwe spruiten groeien. bewegen p— zich Immers even eens voort, ook al ls hun voortgang ters per jaar! De plant kruipt als het 1 ware met haar wortelstelsel door Maar afgezien daarvan, hebben we ook volkomen vrije bewegingen bij lagere planten cn bij zaadjes (geen vruchtjes!) van mossen, va rens e.d. leren kennen. De wonder lijkste planten zijn ln dit opzicht de slljmzwammen, die zich als die ren kunnen voortbewegen en voe den. Deze plantjes bewegen zich in vloeistoffen voort door middel van zweepharen of flagellen, die zich zö snel bewegen dat men met een ge wone mlkroskoop de banen die zij beschrijven niet kan volgen. Ook na het verlies van de zweepdraden TOCH IS HET ZO! raken deze planten hun beweeglijk heid niet kwijt. Hun voortbeweging wordt dan bewerkstelligd door stro mingen in het protoplasnia. Hoe dit geschiedt, is nog volkomen onzeker, hoewel het aan de nodige theorie- en uiteraard niet ontbreekt. Hoe het ook zij, de zwemspore van een bepaalde slijmzwam weet een snelheid te bereiken van 1 mil limeter per seconde, wat zeer aan zienlijk is, want per uur wordt dan toch ruim 3W meter afgelegd. Voor een plant, waarvan gezegd werd dat zij zich niet kan voortbewegen, Is dit toch zeker een bewonderens waardige prestatie, Zwemsporen van groenwleren bewegen zich eveneens voort, maar hun snelheid Is wat be perkter en bedraagt ongeveer V: van die van de zojuist genoemde slljm- Overigens is het met de zwam men nog niet eens zo eenvoudig ge steld als we doen voorkomen, cn met de slljmzwammen dus helemaal niet. Zelfs de meisjes op dc huis houdscholen Ieren al dat het vlees van de champignon In sa menstelling veel dichter bij dierlijk vlees staat dan de groenten. Voorts leeft een zwam he- Ir ma al niet plant aardig, want zij be zit geen bladgroen en kan geen anorganische zouten leveren. Herhaaldelijk werd dan ook voorgesteld dc paddenstoelen uit het plantenrijk te verwijderen. De argumenten tegen de zich als die ren voortbewegende slljmzwammen waren uiteraard nog sterker. De systematicus blijft ze desondanks onder de lagere planten rangschik- En dan wilden we nog Iets ver tellen over planten die hun gasten in een kamer opsluiten en de cen trale verwarming voor hen aanste ken. Daarover een volgende keer. Deze krant kan meedoen. In alles. Moet ook. Hebt u recht op. Elke dag werken we er hard aan. Wie kan een goede krant waarderen Zet hem op deze bon. U verdient dan meteen „Dat zit zo". fin envelop of op kaart geplakt verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres „Dat zit zopon boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5