Chief Whip Judoclub „De Eendracht gegroeid uit sportwerk Herv. jeugdraad tófffr Spru^* Stnun* Behendigheid kun je aanleren Van kelder naar winkel is een grote stap vooruit Diploma-uitreiking „Kennis is Macht te Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG T JUM 19M arin van zal van wat t de In kerk van de week plus de zaterdagmiddag. En graag dat de kinderen komen! Dat enthousiasme moet ergens vandaan komen. Het is algemeen bekend dat vrij wel iedere vereniging te kampen heeft met gebrek aan geestdrift. Bovendien baart het op peil houden van het leden tal ieder verenigingsbestuur zorgen. Hoe komt het nu dat dit bij judoclub ,,De Eendracht" niet het geval is? Hiervoor zijn misschien vele redenen- op te noemen. Judo is een sport waarbij het niet direct op grote krachtsinspan ning aankomt of waarvoor bij zoveel kinderen gemiste spierkracht vereist is. Het is een sport van behendigheid, die kun je aanleren. Het geeft de bleekneusjes, de jongetjes die klein voor hun leeftijd zijn en altijd in de hoek zitten waar de slagen vallen, een gevoel van zelfvertrouwen, dat zich ook in het gehele karakter zal a spiegelen. En zelfvertrouwen is waarvan we in deze tijd met z'n hoge eisen een heel grote dosis nodig hebben. Hoe vaak is het niet bewezen dat derwaardigheidsgevoelens vcrdw vraagt u er de ouders van de voo lige kneusjes" maar eens naar. Zelfs dokters raden deze sport aan. Waarom judo HET is doodstil in de oefenzaal. Ruim deftig jongens, gekleed in witte loszittende judopakken, geknield-zittend met de voeten over elkaar, de handen naar binnen gekeerd op de knieën, staren naar de witte, verende mat in hun midden. Ze zitten volkomen bewegingloos en ontspannen. Dan klinks plotseling een Japanse uitdrukking: de leraar geeft een aanwijzing, een korte neiging naar de mat. De sportgroet aan het begin van het judo- Met één beweging buigen de bovenlichamen van de jongens .voorover, in- oefenuur is over. Het doet wat Oosters en ceremonieel aan, dit begin van een bijeenkomst van Judoclub „De Eendracht", maar het is direct teke nend voor de sport en de sfeer. trok. loloog i sp8ook leid krijt- oog-j Toen ooord dat i toch t 'uileri of wol, We zijn er onlangs eens op bezoek geweest, toen de club nog in de kelder van een flatgebouw aan de Titus Brands- malaan in Zuid-West was gevestigd. De hele week niet op zondag natuurlijk ging het in de vrije avond- en middag uren maar door, ruim honderdvijftig leden, verdeeld over groepen die leeftijd zijn ingedeeld, zowel jongens als meisjes. De leider van judoclub -,'De Eendracht" is de heer H. v. d. Luit van de le Bin nenvestgracht. Hij is bepaald geen on bekende in de sportwereld; niet voor niets is hij houder van de zwarte band. de le Dan. Verder heeft hij het examen afgelegd voor het diploma van het Ne derlands Olympisch Comité (1942) en heeft hij onlangs zijn tweede diploma jeugdleider behaald. Geboorte en groei Ongeveer vijf jaar geleden zag de heer Van der Luit in de Nieuwe Leidsche Courant een advertentie staan wi de Hervormde Jeugdraad gegadigden op riep voor de functie van sportleider. „Voetbal? Och, voetbal is ook niet al les", zei mevrouw Van der Luit. Haar man was nl. voetbaltrainer. Gezien zijn grolfce initeressp in het lichamelijk opvoe den van de jeugd besloot hij te sollici teren. Hot gevolg was d'ail die Hervorm de Jeugdraad hem de Leidse jeugd toe vertrouwde. Enthousiast pakte hij hel werk aan, al gauw tot de ontdekking komend dat hem niet veel materiaal en nog minder ruimte ter beschikking kon worden ge steld. Tegen een behoorlijk hoge huur kon de Jeugdraad beslag leggen op een speelweide in de Professoren wijk waar de heer Van der Luit zijn jongens inten sief bezighield met atletiek en lichaams- beheersing. Natuurlijk kwamen hier de jongens van verschillende jongensverenigingen naar toe, maar verreweg in de meerder heid waren toch wel de leden van de j.v. „De Eendracht" aan de Morsweg. Wel, iedereen had er zin in. De meisjes echter protesteerden dat de jongens wel en zij nietenfin u weet het wel. Toen kwamen die er dus ook bij. Na een half jaar kon de Jeugdraad eindelijk een zaal huren, in de school aan de Munnikennstraat in de Zijlsingelbuurt. Voor de jon gens en meisjes betekende dit dus vérder fietsen of lopen, zodat een behoorlijk aantal wegbleef. Maar zelfs in de Munnikenstraat bleven de Morswegjongeren trouw komen. Prestaties De Jeugdraad kwam eens kijken of de resultaten goed waren. Dat leverde een demonstratie op. In het na-seizoen '58/'59 werd de eerste gymnastiekuitvoering ge geven onder leiding van de jeugdpredi- kant ds. Van Soest. Het succes was zo overweldigend dat al spoedig een invi tatie-demonstratie werd gegeven in de kantine van de H.C.W. Als klap op de vuurpijl kwam de Pinkslersportdag in 1959 waaraan alle C.J.M.V.'s en C.J.V. s deelnamen. De vereniging met voor het overgrote deel Eendracht-leden legde beslag op niet minder dan drie bekers en 18 medailles; in alle delen van het uitgebreide atletiekprogramma kwamen leden van de club voor. Judoclub Door diverse verhuizingen naar andere gymzalen vielen nogal eens wat leden af, maar de kern van Morskwartierjeugd bleef trouw. Het werd dus teveel één vereniging en de subsidie voor zaalhuur. materiaal e.d. werd te hoog. De Jeugd raad wilde er mee ophouden. De heer Van der Luit, die nu te diep in het Jeugdwerk zat, vroeg de Jeugdraad of hu geheel voor eigen risico het werk mocht voortzetten, wat uiteraard de volle instemming genoot. De heer Van der Luit riep alle leden bijeen (ongeveer 40) en stelde de vraag of alle takken van sport zouden worden beoefend, of dat geheel op judo toen al een deel van de tijd in beslag nam zou worden overgegaan. De leden waren praktisch unaniem voor het laat ste. Van die tijd af is het dus judoclub geworden. Men heeft toen ook maar naam ,,De Eendracht", aangenomen. Het ging de jonge judovereniging niet zo voor de wind. Zalen krijgen is in stad nog steeds een zeer ingewikkeld probleem en de huur is enorm hoog. Eerst bij de heer Van der Luit op zol der, toen een poosje in Nomateg, maar alles was te klein of de huur te hoog zodat er een andere oplossing moest worden gevonden. Eindelijk kon de club een redelijk grote ruimte vinden voor een redelijke prijs. Via de Jeugdraad kwam de oplos sing (in juli '61): Titus Brandsmalaan 152. Enthousiasme Intussen was de vereniging enorm uitgebreid. De beoefening van de judo. sport sloeg zo aan bij de jeugd, dat de leden, die nooit, zoals bü andere sport verenigingen maar al te vaak gebeurt, de trainingsavonden oversloegen hele scharen enthousiaste vriendjes (van allerlei richtingen) ineenamen die ook lid wilde worden. Ja zelfs de Jeugdraad heeft er plezier in dat niet alleen de Hervormde maar dat alle kinderen lid worden. De belangstelling voor deze sport was zo groot dat er langzamerhand van een Bij de beginners witte band met rode slip is de techniek van het valbreken de moeilijk ste opgave. Ook tijdens de oefen uurtjes is stilte voorgeschreven. Rustig opstellen langs de rand van de oefenmat, afwachten tot je aan de beurt bent en in de tus sentijd goed toekijken hoe ande ren het fout of goed doen. Foto N. van der Horst. invasie van de Titus Brandsmalaan kon worden gesproken als er les werd ge geven., En dat gebeurde nu alle Avonden We hebben de heer Van der Luit die deze hele vereniging leidt in vrije avonduren, bijgestaan door groepje vergevorderde leerlingen, onder wie zijn zoon gevraagd waarop zoveel op heeft met dc judosport. En om welke reden hij zoveel werk be steed aan ,.De Eendracht". Allereerst, zo bleek uit zijn be scheiden antwoord, is het fascinerend om dc jeugd, die tegenwoordig zo .moeilijk" heet, in zo grote getale van de straat te houden. Om ze zo iets te bieden, dat ze er hun vrije uren aan willen geven. Dan vindt hij zoals boven reeds vermeld, dat de invloed van sport en judo in he\ bijzonder een heilzame uitwer king heeft op het karakter van de menVooral bij de jonge mens, die nog zo gemakkelijk te beïnvloeden is. „Och", verzuchtte hij, ,,liet opvoeden van kinderen lijkt zo eenvoudig, maar is daarentegen zo moeilijk". Er was een moeder bij hem gekomen met de mede deling: „dat Jantje van dc Judo afmoet omdat z'n rapport zo slecht was". Een reactie die volkomen begrijpelijk is. maar, volgens de heer Van der Luit, ook zo fout. Men ambieert het leren bij de kinderen niet door ze hun genoegens te ontnemen. Men grijpt zo licht naar een eenvoudig en scherp wapen om een on gehoorzaam of slecht lerend kind te straffen. „Waarom", vroeg hij ons, „zoe ken de ouders de werkelijke reden dat slechte rapport niet op? We moesten er het antwoord op schuldig blijven. Discipline Judo is een sport als vele andere, maar toch ook weer niet. De sfeer vooral, is erg Oosters. Geen wonder, de baker mat van Judo ligt in Japan, nog steeds minstens even populair is als by ons het voetbal. Er is dus gratie soepelheid bij, maar vooral discipline, wat ook in het begin bij de groet tot uiting komt. De kinderen, die lijk te houden zijn", betonen zich hier echter merkwaardig gewillig, rustig sportief. Dit zijn namelijk de enige ei die aan hen worden gesteld. Zonder dat, is het natuurlijk geen doen zon kleine 200 leden doeltreffend op te leiden of in toom te houden. Opleiding Ja, de kinderen (er zijn ook groepjes ouderen bij) krijgen hier natuurlijk opleiding. Die begint met eenvoudige koprollen en de eerste stappen op het gebied van de techniek van het zo langrijke valbreken. Ze hebben om judopak dan een witte band met rode slip. Naar gelang ze de techniek en de sport meer gaan beheersen, krijgt die band de kleuren geel, oranje, groen, blauw, bruin en zwart. Voor het opklimmen in kleur moeten de leerlingen een examen afleggen. Nu is een houder van de zwarte band (le Dan» volledig bevoegd deze zelf af te nemen en de graduaties te verlenen. De heer Van der Luit heeft echter gemeend dat voor een zo uitgegroei de club als „De Eendracht" een of ficieel examen nodig is, mede om niet de indruk te wekken dat de graduaties „zomaar" worden verge ven. Wat dit betreft doet de oplei ding dus niet onder voor die van een sportschool. Andere voordelen zijn dat het een club is en geen financiële instelling, waardoor de leerlingen dus een relatief groot aantal uren krijgen voor een lage contribu tie. Van deze contributie behoeft al leen maar het materiaal en de huur te worden betaald. Toekomst Doch de vereniging, sinds juli '61 in de kelder aan de Titus Brandsmalaan, is alweer uit deze oefenzaal gegroeid. Achter een gordijn moesten dc kinde ren zich omkleden en er is bovendien geen wasgelegenheid. Een oplossing moest dus voor dc zoveelste maal wor den gevonden. En dat is onlangs een feil geworden, zoals wij enkele weken ge leden ook hebben vermeld. Heel toevallig is de heer Van der Luit te weten gekomen dat een vrijstaand winkelpand in de Trompstraat (weer in de Zijlsingelbuurt) met ingang van 1 :ou leegkomen. Dit pand zal binnen kort in gebruik kunnen worden geno- door de judo'ers van de „Eendracht". En dat zal een feest zijn. t is helaas weer een eind uit de buurt maar talloze leden blijven trouw door weer en wind (vraag niet uit welke stadsdelen ze nu al kwamen lopen of fietsen) komen als ze kunnen. Boven dien heeft de vereniging door de regel matige demonstraties een zo goede en bekende naam gekregen dat er wel r dan voldoende ledej^ zullep. bijko- mocUlcn. er- wat afvallen. de middelbare handelsavondschool „Kennis is macht" te Leiden tijdens een bijeenkomst in dc aula van liet stedelijk gymnasium aan de Fruinlaan. Er werd bovendien afscheid genomen van dc heer P. Wissen, die 41 jaar lang leraar is geweest aan dc avondschool en die nu is benoemd tot hoofd van een nieuwe ulo-school. Nadat de heer J. W. Schneider dc scheidende leraar had toegesproken, reikte directeur J W. II. llottoveel de diploma's uit aan do volgende personen: Rijksdiploma 5-jr. cursus: C P Th M Bergers, J C Brummclkamp, J Brussec. W A Hogervorst, A C Kroon. H Lu- S M Noort, H J Noyen. B J M van Ulden. W E de Wolf. F J van Wouden- Rijksdiploma 3-jr. cursus: Y E van den Eshof. E Ch den Haan. W P I Holswil- der, H W van der Horn (met lof). R van Kommer (met lof), J J M Kou- wen, C D van der Laan, J G dc Leeuw, H A Lelieveld, M van der Meer, H P Mostent, P B Mulder, G A Noort, J Pas- P It A Riool, W SfcWpaoiibdoid J T/OOR vele mensen, die in de afgelopen ruim veertig jaren het genoegen hebben gesmaakt de vorige week „afgetreden" kassen- 4 chef van de Leidse Hortus, de heer W. Zwart in of buiten zijn 2 dagelijkse werkkring te leren ken- nen, zal het altijd een moeilijk a te beantwoorden vraag zijn ge- weest, waar het werk van deze liefhebber van flora en fauna op hield en waar zijn hobby begon. Deze week de pensionerings- bloemen en -sigaren stonden nog op tafel had ik een prettig ge sprek met de heer Zwart in zijn woning Zijlsingel 50, (tegenover de Meelfabriek) en al luisterend, rees bij mij de gedachte, dat er voor de heer Zwart nooit een grens is geweest tussen werk en liefhebberij. Nog sterker: het lijkt nu wel of die hele Hortus slechts een onderdeel is geweest van zijn hobby De heer Zwart (gelijk met de Prins jarig, alleen werd hij vorige week vrijdag 65) was net terug van z'n nieuwe baan drie keer per week verzorgt hij voortaan gedurende een halve dag al de planten (en dat zijn er heel wat!) van een Leids bedrijf. „Noemt u de naam maar niet," verzocht hij me. „Vinden ze misschien niet leuk." Zelf vindt hij dat baantje wel leuk: „Je voelt je nu niet zo uitgerangeerd." Concentratie en rust, deze eisen worden gesteld alvorens de judoles te beginnen. De voeten gekruist, de handen binnen waarts gekeerd op de knieën en de ogen op de mat gericht, ge voegd bij het spreekverbod, le vert deze direct concentratie en rust op. Hoe wild de kinderen ook binnenkomen, de les begint pas als iedereen rustig is. Foto N. ,van der Horst. nenstapte. Op zekere dag liep hij jhr. Van Kinschot weer tegen het lijf, nu als student. „Hee, Zwart, hoe maak je 'tl", riep de jonge Van Kinschot en de banden wer den weer wat nauwer aangehaald, hij de poort van de Hortus bin- T\E Victoria Regia werd in de loop der jaren de troetelplant van de heer Zwart. Telkens weer verbaasde hij zich over de enorme groeikracht van deze waterplant, die binnen het jaar ronde bladen met een middellijn van gemiddeld 2,20 meter krijgt: eenmaal gaf het meetlint zelfs 2.52 m aan. Na de Tweede Wereldoorlog ging de heer Zwart de Victoria Regia een nachtbloeier jaarlijks „de- konstreren". „Dat liep altijd heel aardig," vertelde hij me. „We heb ben wel avonden gehad van 1700 mensen en je weet dan gewoon niet hoe je de mensen door de kas sen moet krijgen". Van het één kwam het ander. De heer Zwart werd voorzitter van De Natuurvriend en bleef dat meer dan 25 jaar. Hij werd met koninklijk zilver onderscheiden en toen burgemeester Van Kinschot zijn zilveren huwelijksfeest vier de, verzorgde de heer Zwart het cadeau van de wethouders: een zilveren aquarium. Z'n vrouw be gon er in de loop der jaren ook een hobby op na te houden: vo geltjes en voor in de woonkamer staat nu een enorme kooi met vrolijke kwetteraars. De heer Zwart is, zoals hij vo rige week bij zijn afscheid zei, nog in de kracht van zijn leven. Zijn 65 jaren zie je hem nog niet aan en toen hij een paar weken gele den werd gekeurd voor de bloed transfusiedienst, zei de dokter: „Man, je kon nog wel twintig zijn. „Daar kan je je echter niet op beroemen, dat is een voorrecht", zei de heer Zwart me direct na het vertellen van deze ervaring. Vervelen zal deze vitale man Zijn interesse voor waterplantenburg. Daarna had hij een paar zich niet met zijn hobby's maar n aquariumvissen werd hij de jaar bij de cavalerie gediend, als toch weet ik zeker, dat hij zich nte maar de heer Zwart gewekt toen hij ruim wachtmeester. Uit die tijd stamt zo nu en dan nog eens in de Hor heer Zwart is vele jaren geleden veertig jaar geleden hij de Hortus zijn eerste contact met de huidige tus laat zien. ,,'t Is ten slotte geen i hij woont hier ruim 27 jaar kwam. Maar voordat hij zijn werk burgemeester van Leiden, die jasje, dat je uittrekt," zei hij mc. J op het idee gekomen al die lief- m deze tuin der Leidse universi- toen een officiersopleiding kreeg j hebberijen in een zelfgemaakte teit begon, had hij al ze9 jaar bij en met wie lnj op één kamer lag. serre onder te brengen en de Ballego gewerkt en twee jaar bij De heer Zwart, die als 12-ja- J openslaande tuindeuren te verwij- de voormalige handelskwekerij rige ging werken, had dus al een J deren. Van Vianen en Van Delft te Rijns- heel leventje achter de rug toen l fJ^OCH vormen kamerplanten niet de eigenlijke hobby van dc heer Zwart. Hij troonde me gauw mee naar de achterkant van de dubbele kamer, waar zijn ver knochtheid aan waterplanten op een niet te negeren wijze tot. uit drukking is gebracht. Omgeven door een dikke duizend liter wa ter zag ik daar zo'n verscheiden heid van tropische waterplanten als maar zelden bijeen is gebracht meer dan vijftig soorten! Daar tussen krioelde het van de vissen. De grootste bak is twee meter lang en alles bij elkaar vergen die aquaria nogal wat Een vooral bij aquariumhouders bekende figuur, dc heer W. Zwart, verliet vorige week wegens het bereiken van dc pensioenge rechtigde leeftijd zijn werkkring bij de Hortus Botanicus in Leiden. Hier slaat hij in zijn meest geliefde omgeving, de Victoria-Regia-kas D J Sjardin, G van Starkenburg. M Suurland. A A J E Verhaar. G Ver- straten. C A van der Vlis (met lof). R de Vries. M J van Wrnkcl, H E van Zegveld. J G Zomerhuis Nederandse handelscorrespondentie (5-jr. cursus): M J L Dolmans. A M J Th van Dijk. C Lagas. H A Lelieveld. J M Lelieveld, P B Mulder. C M A Uljee. L van Westrienen Franse handelscorrespondentie (5-jr. cursus): C Ch Goslinga, J M Lelieveld* C M A Uljee. 'ÖUftsfe» li5ddd3tcoircsp6hdeuJiè (5-jr. cursus): P G Örccf. A W EdeLLng, C Engelse handelscorrespondentie (5-jr. cursus): A M J Th van Dijk, M J l Hort van der DeyL C Lagas. H A Lelieveld. J M Lelieveld, B G Spruit, I J M van Stralen, C M A Uljee. Spaanse handelscorrespondentie (2-Jr. cursus): M van Cuilenburg. D Laman. Machlneschrijven: J van Beelen. G Christiaans, I J L den Duik. M A M M Duynisveld. J van Hcmert, C J van den Hoed. A Hoogcvcen. H W van der Horn, A Kamphucs, M Kerpcrshoek, C Klay, E P Klerks, C i Kosto. J H E van Kra lingen, R H Kreusc. A van der Mey. C Nieuwenhuys. F Otto, F E C Slooa. B M E Wesselius. Stenografie <130 lettergrepen per mi nuut): J van Beelen, J M van Gelde- ren, C Ch Goslinga. J M Lelieveld, J van Muyen. L W A C Spijkers, P Tigche- laar. C M A Püee. A A J E Verhaar, H Vermond, E M van Zegveld. Voor een ln maart J.l. gehouden tus sentijds examen machincschrijven slaag den dc volgende kandidaten: J M van Gelderen, B H Houders. M van der Kaaij, R Moolen. L dc Mooij, T Olivier. J C Pasma, J M Chr Pcynenborg, E H M Reizevoort, J C Schoneveld, J M Ver- steegen, D J Vcrkaik, M J G van Vliet, M J van Winkel. D dc Wolf. Van 9-14 juli collecte blindeninriclitingen De gezamenlijke hulpverenigingen voor blinden, van de stichting Christelijke blindenhulp, houden van 914 juli over het gehele land hun jaarlijkse inzameling, onder d? titel: „De Fakkels bijeen". Inderdaad mogen door gezamenlijke inspanning steeds weer pogingen worden gedaan om gehandicapte medemensen licht" te geven, leder weeleen méns net een lichaamsgebrek vraagt in de eerste plaats geen medelijden; hij rekent ealkter wel op medeleven en op daad- erkclijke steun. „Dc Fakkels bijeen" roept u zonder eel ophef of reclame op uw bijdrage te geven. De landelijke inzameling komt goede aan instellingen op Christelijke grondslag, die algemeen bekend zajn: ..BarLmeus" te Zeist, waar kinderen onderwijs onbvangen en voor een beroep worden gevormd; de Plan taiga-werkm- richting" (e Amsterdam, centrum voor lende en geestelijke steun voor blin den; het tehuis „Sonneheerdt" te Ermelo, met praktische werkplaatsen; op het- zelfde terrein in Ermclo een vakantie oord „Dennenheuvel". U kunt daadwerkelijk meehelpen door nkele uren in de week VHn 914 juli 1,e collecteren. Aanmelding bij mevrouw K. Wiel. van Grieken, Lammen- schanswcg 117. Leiden, tel (01710) 30284. U kunt uw bijdrage ook gireren of ter hand stellen aan predikanten Deze zul len gaarne voor doorzending zorg dra- n de Leidse predikanten ont ving deze weck een gift voor aanschaf fing van een bandrecorder voor een blin de. Dc gever -vl'de onbekend blijven. M ssohicn is dit een aanwijzing voor an deren. die ook op deze wijze willen mee- Zoekt u een GERO-CASSETTE van 40,— of f 400,—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft hot Dc Gero Specialist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3