het wapen EEN BOEIENDE GESCHIEDENIS: Zomerse fotokansen op de grens van nieuwe ontwikkelingsfase Verschuiving in dominees-teeltijden 57.87 pen- c op rk rEiT ZONDAGS BLAD aieuiuf Ccihsrljc (Smtrnnl ZATERDAG 7 .11 LI 1962 Vigilate Deo Confidentesj V0n ZuiÓ-HöUand „Een leeuw van keel te voeren plaghen In 't veld van ghulden Troyaens gheslacht. Dus heeft deze Dyderick (hoort mijn ghewagen) Met hem dit wapen in Hollant ghebracht" - het c andere groe pen: de mensen bereiken een ho gere leeftijd en zij blijven veel langer fit. Gaat dit zo door, dan zullen veel dominees die als een gezond man de eindstreep van het emeritaat halen, nog een waardevol stukje „nieuw leven" mogen beginnen. Tegenover deze verbeterde con ditie tijdens de jaren der grijs heid staat echter iets anders. Kunnen ouderen ook na het emeritaat veel langer blijven preken en ander pastoraal werk doen dan vroeger, de jonge gar de komt tegenwoordig veel later in actie. Alweer: geen nieuws Het tijd stip der volwassenheid is ver schoven naar een hoger jarental en dat laat zich bij theologen even duidelijk constateren als bij anderen. Vroeger was het normaal wan neer men op 23-jarige leeftijd de pastorie in trok, al kwam 24 en 25 jaar ook veel voor. Wie ge zond bleef, had op zijn vijfenzes tigjarige leeftijd dus de veertig al volgemaakt. Hogere leeftijd Tegenwoordig zijn vierentwin tigjarige predikanten een zeld zaamheid. zeker in de hervormde en de gereformeerde kerken. Van de 72 kandidaten, die in I960 en 1961 een gereformeerde pastorie betrokken (daarbij zijn niet gere kend degenen, die via singuliere gaven e.d. in het ambt kwamen i was er slechts één 24 jaar, zes 25, zeven 26 jaar. De meerder heid was 27 of 28 jaar en er wa ren zelfs éénentwintig kandidaten van 30 jaar en ouder. Van de hervormde kerk zijn de nieuwste gegevens nog niet be kend. maar het staat vast dat deze beslist niet ..gunstiger" i naar jongere leeftijden) zijn dan bij de gereformeerden. Terzijde gelaten dat de middenorthodoxe kandidaten vaak een tijdje moe ten wachten op een beroep. Natuurlijk kunnen voor dit la ter beginnen allerlei oorzaken worden genoemd. De theologische studie duurt op zichzelf al iets langer. De theoloog, die werkstu dent is en dat zijn de meesten moet meer tijd uittrekken voor zijn studie. En er zijn er ook. die hun studie wat breder opzetten; die een poosje grasduinen buiten de eigen faculteit, daar een rui mere oriëntering later altijd van pas komt. Een belangrijke oorzaak is ech ter deze. dat velen pas via een omweg theologie gaan studeren. Ze hadden zich voorbereid op een andere loopbaan, maar het werd hun duidelijk dat zij geroepen waren voor het pastoraat. Dit kwam vroeger ook voor. Maar het percentage der omgezwaai- den naar de theologie is tegen woordig groter. Of het te betreuren valt, dat de meeste kandidaten tegen de der tig lopen als zij worden beves tigd? Allerminst. Het is toch eigenlijk een vreemde figuur wan neer iemand, die van het leven niets anders zag dan school- en collegebanken, geestelijk leids man van een gemeente wordt. fotowedstrijd Jaarlijks doen minstens hon derdduizend Nederlanders mee aan fotowedstrijden van diverse aard. Dit jaar wordt er door een zeer groot deel van deze wed- strljddeelnemers meegedongen naar de fraaie prijzen in de wed strijd ..Knipoog naar het Kind". Daarvoor komen de foto's nu re gelmatig binnenstromen, maar hierbij blijkt ons. dat de beruch te motievenarmocde weer zijn nare rol speelt. Heel veel foto's behelzen dezelfde onderwerpen en de originaliteit Is vaak zoek. Motieven Het eenvoudigste is daarom, dat we u weer even op weg helpen met het aangeven van een aantal aantrekkelijke mogelijkhe den voor geslaagde en originele kinderfoto's. Zoek de humor..,, maar nog. maals, het „Kind op het potje" is al te veel gezien en valt niet onder deze categorie. De zomer geeft veel meer kansen dan der gelijke onderwerpen. Spel op straat bestaat tegen woordig heus niet alleen uit knik keren en touwtje springen. De fantasie van onze kinderen is zo groot dat u veel aardiger dingen kunt aantreffen. Zo zagen we een stel kinderen die een eigen circus hadden op gericht. Met beschilderde gezich ten liepen ze als clown rond (zie fotoiandere waren acrobaat en hadden tricots en maillots aan Nee. nogmaals nee. niet laten poseren. De poppenkast, waar tientallen kleintjes zich staan te vergapen aan dit oudste van alle schouw spelen. is nog een mogelijkheid. Onopvallend Fotografeer onopvallend en ob serveer de gespannen kinderge zichten. Gaat u kamperen? Laat uw kinderen eens helpen met de afwas... en houdt uw camera klaar, liefst zonder, dat ze er erg in hebben. Vuile gezichtjes zijn fotoge nieker dan pas gewassen snuiten en keurig gekamde haren. Dus eerst een foto, dan naar de bare camera's kunt u in veel ge vallen hei best instellen op: 1/50 seconde bij lensopening f:11 en de afstand op 3 meter. Uw' ca mera is dan in feite scherp van 2 meter tot oneindig. Zonder veel nadenken meteen raak schieten' Nog wat onderwerpen om over na te denken zijn: Indiaantje spe len. de eerste zwemles, school reisje. kinderwedstrijden (zaklo- pen enz.), het dagje naar Madu- rodam. of Blijdorp enz. Kijk twee keer voor u kiekt, maar kiek dan Zo doet u het het Kind" aan de redac tic van dit blad. Schrijf op de rechterbovenhoek ..Fotowed strijd". Verpak uw foto's goed met een stuk karton. De forma ten zijn minimaal 9x9 cm en ma ximaal 18x24 cm. U kunt maxi maal 3 foto's per persoon inzen den. schrijf op de achterzijde duidelijk naam en adres en ook hoeveel foto's u totaal inzendt. Stelt u prijs op terugzending sluit gefrankeerde enveloppe en adres bij. In 1959 hebben Gedeputeerde Staten van Zuidholland doen on derzoeken in hoeverre de zin spreuk Vigilate Deo Confidentes van oudsher tot het wapen der provincie heeft behoord. Aange zien kon worden aangetoond dat Zuid-Holland historische rechten kon laten gelden op deze zin spreuk, hebben de Staten beslo ten aan H.M. de Koningin te verzoeken de zinspreuk aan het wapen te mogen toevoegen. Aan dit verzoek werd voldaan bij Koninklijk Besluit van 30 december 1959. Zinnebeelden Om de funktie van de zinspreuk Vigilate Deo Confidentes ten op zichte van het wapen der provin cie duidelijk te kunnen zien. moet eerst het oog worden gericht op de zinnebeelden, die door de Sta ten van Holland zijn gevoerd. De herkomst van de belangrijkste van die zinnebeelden de rode leeuw en de Hollandse tuin uit de middeleeuwen verplicht ons een korte tijd bezig te zijn met de periode, waarin Holland nog stond onder het grafelijk bestuur. Gedurende enkele eeuwen heb ben de graven van Holland een rode leeuw op een verguld schild gevoerd als herkenningsteken, wanneer zij in volle wapenrusting ten strijde trokken of in een tour- nooi van hun vaardigheid in het waoenspel blijk gaven. Ook de graven en gravinnen van Holland uit de opvolgende huizen van He negouwen. Beieren. Bourgondië en Oostenrijk voeren die leeuw op een steeds kleiner onderdeel van hun schild, dat zijn reële funktie in de krijg steeds meer verloor, maar als symbool van het lands heerlijk gezag representatief moest blijven voor de gehele com binatie van titels. werkelijke macht en meer of minder recht matige pretenties. Op het eind van de middeleeuwen gaat het Trapen meer het gewest, dan de landsheer vertegenwoordigen. Oe graaf Terwijl op de grote zegels de graaf zelf optreedt als drager van het schild; op de tegenzegels, die op de achterzijde in de zegelwas werden afgedrukt, en later ook op de grotere wapenzegels, wordt het schild vastgehouden door zo genaamde tenants of schildhou ders. Het is een bont gezelschap. Na de rustieke zwaan van Graaf Willem I is het gedurende vele generaties de adelaar van de rooms-koning Willem II. Onder Willem VI en Jacoba, vinden we een leeuw, die soms gehelmd is. een engel, de H. Maagd met het Kind. Onder de Bourgondieërs ko men er leeuwen bij en tenslotte brachten de Oostenrijkers de grif fioenen mee. Op de zegels van Willem VI en Jacoba komt nog een ander symbool voor. dat la ter sterk op de voorgrond zal ko men: de Hollandse tuin. Die tuin tomheining) is in de tweede helft van de zestiende eeuw een bij uitstek Hollands symbool gewor- De Sfafen In 1572 eindigt in fci'e het gra felijk gezag in Holland. De Sta len nemen het heft in handen. Men streeft er r.aar de uitoefe ning van het bestuur aan de prins toe te vertrouwen. De tijde lijke raden en de prins hanteren nog een landsheerlijk zegel. De Staten van Holland kiezen nu ook een eigen embleem: de Hollandse Leeuw met de banier in de Hol landse Tuin. Deze figuur ver schijnt ook op de munten die in Dordrecht worden geslagen. Een variant op de munten is een maagd met een hoed of met een hoed op een lans gestoken, zit tend in de Hollandse tuin. In Va- De zinspreuk Vigilate Deo Con fidentes werd niet geplaatst op de zegels van de Staten en werd niet afgedrukt bij de emblemen op de plakkaten. De zinspreuk Vigilate Deo Confidentes op het Haagse stadhuis (1565) staat wel niet di rect onder het wapen van Hol land, maar dat hier een Holland se traditie aan het ontstaan is. staat vast, omdat na 1565 deze spreuk veelvuldiger wordt ge bruikt. Toen Prins Maurits in 1617 de Kloosterkerk in Den Haag voor de contra-remonstranten liet inruimen, was in die kerk het ar senaal van Holland gevestigd. In het koor was de geschutgieterij; men kwam er naderhand door een poortje aan het Lange Voor hout. Boven dit poortje stonden aan de buitenzijde de emblemen van de Generaliteit en aan de binnenzijde het oude wapen van Holland met het bijschrift Vigila te Deo Confidentes. Ook aan de geschutgieterij aan de Nieuwe Uitleg was deze spreuk aange bracht evenals op het in 1692 in Delft gebouwde arsenaal van Holland in Delft. Het staat volko men vast. dat de zinspreuk in de zeventiende eeuw het devies van Holland was. In de achttiende eeuw verdwijnt het begrip voor heraldiek en de taal der emble men. Met de eerste helft van de zeventiende eeuw was reeds dc bloeitijd van het devies geëindigd. Voor de kernachtige zinspreuk, met haar welbewuste eenzijdig heid is als cultuurverschijnsel geen plaats, in de volgende tijd dat de redeneerziekte algemeen wordt. De welbespraaktheid .yan de „Bataven" van na 1795 gaat gepaard met een onoverwinnelij ke afkeer van de feodaliteit: de vermeende emblemen daarvan de wapens worden overal ver nield; zelfs van grafstenen wor den ze weggehakt. In de negen tiende eeuw is die afkeer slechts langzaam en dan nog maar ge deeltelijk overwonnen. Het duurde echter tot 30 decem ber 1959 toen bij Koninklijk Be sluit Zuid-Holland weer in het be zit kwam van de aloude spreuk ..Vigilate Deo Confidentes". Waakt en vertrouwt op God! Di, de Clark Dam, die (Van onze correspondent in I Australië) Tasmanië. het kleinste van de zes Australische staten, nadert Ide grens van een nieuwe ont wikkelingsperiode. dank zij de bouw van enorme installaties, Idie zullen voorzien in de be hoefte aan water en elektrici teit. Daaraan is tot dusver 100 I miljard gulden ten koste ge legd. maar nieuwe industrie, landbouw en ook vreemdeiin- genbezoek zullen dit kleine eiland grote mogelijkheden gaan Tasmanië is door dc slechts I 200 km brede Bass Strait van het vasteland van Australië ge- I scheiden. Het eiland beslaat een I oppervlakte van rond de 30.000 vierkante km en telt thans 1 350.000 inwoners. In het hart van het eiland is het Centrale Plateau, waar zich Iook „Cradle Mount" en „Lake Clair" bevinden. twee grote meren. Het gebied is van ruwe schoonheid en attractief voor J toeristen. Op een hoogte tevens een krachtstation voor I elektriciteit werd gesticht. Dat 1 was in 1916 I Thans. 46 jaar en tevens 9 an dere krachtstations later, wordt aan de andere zijde van dit terwerk uitgevoerd. Het is een spectaculair werk, dat onderhanden is genomen. Want dit water wordt via een kanaal door de bergen bijna 1,000 meter omlaaggevoerd naar een krachtstation, dat bijna 200 meter onder de grond nabij Poatina wordt gebouwd. Het wordt dan verder door een ko naal geleid naar de South Esk River en vervolgens naar een krachtstation, dat in de buurt van Launceston wordt gebouwd In dit werk moeten een plm. 6 km lange tunnel worden aange legd door de bergen en voorts pijpleidingen naar het onder grondse station. Bij de uitvoering van een tweede plan zal water uit het naburige Arthur's Lake naar het Great Lake worden ge voerd, teneinde daardoor de stroomsterkte te verhogen. Na beëindiging van dit werk zal Tasmanië een opwekkings- mogeUjkheid voor elektriciteit bezitten van 1.200.000 pk met generatoren voor totaal 858.000 Voor het boorwerk door de bergen wordt zeer modern ma teriaal gebruikt, dat door Ame rika is geleverd. Deze installa tie weegt 95 ton en heeft een boormachine, die met een snel heid van plm. 5 meter per uur door de bergen gaat bij een wandbreedte van 5 meter. Daar voor zorgen 34 walsen. Er zijn door het gebied brede wegen aangelegd en er is een dorpje gebouwd om de 2.000 arbeiders en hun gezinnen te huisvesten. Verwacht wordt, dat dit enor me werk in 1964 gereed zal'zijn, waarna nog 80 personen in dienst blijven voor onderhoud van de installaties. Het geheel staat onder be heer van de Hydro-Electric Commission en wanneer de in stallaties volledig in werking zullen zijn. zal Tasmanië daar door voor 98 procent van elek triciteit worden voorzien. Hoe wel dus reeds voor 100 miljard gulden is verwerkt, moeten nog enorme kapitalen geïnvesteerd worden. Reeds zijn vijf enorme sluizen gebouwd voor beheersen van het water. Ontwikkelingsfase Inmiddels zijn vanuit Austra lië reeds verschillende grote bedrijven de Bass Strait over gestoken. teneinde op Tasmanië van goedkoop water en elektri citeit te profiteren. Een aantal krachtstations is reeds in wer king en ook dit jaar wordt een station in bedrijf gesteld, dat gevoed wordt door het water van de grootste stuwdam ter wereld, nl. de Catagunya Dam, die 350 m lang en 50 m hoog Het behoeft geen betoog, dat al deze waterwerken ook de mogelijkheden voor de land bouw en veeteelt vergroten, c dat water dan geen probleem meer vormt en overal, waar men dit wenst, kan worden ge bracht. Op het Centrale Plateau is een regenval van ongeveer, 90 inch per jaar, zodat er geen gebrek aan water zal komen. Tasmanië bezit reeds een zich snel uitbreidende landbouw en veeteelt, die ook aan talrijke Nederlandse immigranten de mogelijkheid voor een eigen be drijf hebben gegeven. Ook de fruitteelt is er zeer vermaard. Sinds kort heeft Australië een uitnemende veerdienst met Tas manië gekregen. Na 50 jaar van grote krachtsinspanning op dit eiland kan worden verwacht, dat in de komende 50 jaar zo wel landbouw als industrie tot grote ontwikkeling zullen komen, terwijl mede als gevolg van enorme kunstwerken, men ook een stroom van toeristen Ze worden ouder - maar beginnen later In 1806 komt ook aan het ge bruik van gewestelijke symbolen een eind. Het rijkswapen wordt in het ambtelijk verkeer met uit sluiting van alle andere voorge schreven. Het is in overeenstem ming met deze traditie, dat na de Franse tijd op het ambtelijk stem pel van de goeverneur het wa(Jén van het koninkrijk is geplaatst. Een eeuw lang had men in Zuid- Holland niet anders. Het devies Gelijk het embleem de zichtba re uitbeelding is van het ideaal in een symbolische vorm. waar van de inhoud soms nieuw wordt geïnterpreteerd. Zo is hel devies de kristallisatie ervan in woorden. Verbonden met een naast het wa pen toegepast embleem komt het De Staten, verbeeld in de Hol landse Leeuw in de Hollandse Tuin, als i erdedigers van Geloof en l'rijheid. 1645. Tot AvnfWd.im [w l,vn t; lerius' Nederlandtsche Gedenck- clanck wordt hiervoor de volgen de verklaring gegeven: „Wie dat in ons werek de Leeuw siet, heeft te letten Hoe dat die overal 's Lands Sta ten hier beduyt De lance met de hoet. "s Lands vrijdom, en haer wetten Gebonden vast daeraen, met 't zegel onderuyt." „Als je vierentachtig jaar bent en dan nog zó kunt voorgaan, dwingt dat ons diep respect af." Dit schreef iemand in de berich ten van de hervormde gemeente Opende in Groningen, naar aan leiding van de bevestiging van Nn j -r^2g een nieuwe dominee door dr. F. l ro\ llCSfïC J. Fokkema, oud-rector van dc - Zendingshogeschool te Oegstgeest. Formeel Is dr. Fokkema nog steeds dienstdoend predikant, en wel van de zendingsgemeentc te Doetinc-hem. Hij preekt daar ge regeld, maar zijn dochter, mej. Seniorenlijstje Er zijn 's zondags verscheidene hoogbejaarde dominees op het prekerspad. Wij noteerden dezer dagen uit predikbeurtenlijstjes ds. J. D. Stegeman van Aalten 87 dr. J. Riemens van Zeist 87 ds. J. Henzei van Zwijndrecht (86>, ds. P, Veen van Utrecht (83). ds. I Voorsteegh van Den Haag (82), prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel (80), allen geëmeriteerd in dc hervormde- kerk. Ook de oud hoogleraren der christelijke gere formeerde kerken prof. L. H. van der Meiden (ruim 80) en prof. J. J. van der Schuit (bijna 80 Al de genoemde predikanten vervullen wekelijks predikbeurten, sommigen steevast tweemaal, en kelen desnoods wel drie keer. En deze lijst kan nog uitgebreid wor den met namen uit andere ker ken. We zouden b.v. van de Waalse kerk de gebroeders Le Cornu kunnen noemen. De oud ste. Charles (emeritus van Am sterdam) is 87, de jongere. Franc emeritus van Utrecht) is 83. Zodra hun hulp nodig is. zijn ze alletwee paraat. Er zijn veel méér dominees van boven de tachtig, die het pre ken niet verleerd hebben, al doen ze het niet geregeld. Gedu rende de vakantiemaanden, wan neer het gebrek aan voorgangers groot is. worden er echter heel wat oude paardjes van stal ge-, haald". En de frisheid van deze bejaarde voorgangers blijkt voor velen een verrassing te zijn. Want het valt beslist niet mee om als oud-predikant voor een hedendaags gehoor te staan. Voor menigeen, die tientallen jaren èn- ders gepreekt had, vergde dit een hele omschakeling. Sommigen zien dan ook welbewust van het pre ken af. maar bij het merendeel van de oude dominees is die aan passing uitnemend gelukt. Het eerste cachet met de leeuw in de tuin, dat namens de Staten door de landsadvocaat Paulus Buys werd gehanteerd, heeft geep randschrift. In 1576 werd voor het eerst een nieuw zegel gebruikt. Het vertoont een klimmende leeuw in de Hollandse tuin onder een eenvoudige kroon. Het rand schrift. dat werd ontleend aan Openbaringen 5:5 luidt: „Vicit leo de tribu juda 1572". In de loop van de zeventiende eeuw worden de in gebruik zijnde zegels vervangen door een cachet, waarop een Hollandse Leeuw, van het fatsoen zoals op het groot-zegel, in een parelrand. Dit cachet is ook na de omwenteling in gebruik gebleven, in elk geval tot aan 1802. Opvallend is. dat tot 1795 op de stukken, waarmee de Staten zich tot het grote publiek richten, de gewapende Hollandse Leeuw in de Hollandse Tuin het embleem is. Wel zijn er aan de leeuw kleine variaties met een politieke achtergrond, zoals het stadhouderloze tijdperk enz „Wij Juliana, bij de gratie Gods, Koningin der Neder landen. Prinses van Oranje Nassau enz. enzhebben goedgevonden en verstaan dat de beschrijving van het wapen der provincie Zuidholland zal luiden als volgt: ,Jn goud t leeuw van keel, getongd en genageld van azuur. Het schild gedekt met een gouden kroon van vijf bladeren en paarlen en ter weerszijde gehouden door een leeuw keel, getongd en genageld van azuur. Wapenspreuk: „Vigi late Deo Confidentes" in latijnse letters van keel op lint van goud".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13