LEXINGTON Wat wij weten van de mens in den vreemde, is vaak maar weinig en oppervlakkig Schoolmuziekcóncours A.A.J. werd waardig beëindigd HlJubilerend Leids museum Volkenkunde voert ons naar wijder horizon Zedelijkgodsdienstig werk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 27 JUNI 1962 begmnj goed gf sprUtkek welke wijze kunnen wij reliëf geven aan de herdenking van hel „naar b 125-jarig bestaan van ons museum?" Op deze vraag moesten de directeur van het Rijksmuseum voor Volken- kunde, dr. P. H. Pott, en zijn staf bij de nadering van het jubileum een intwoord geven. *de elgi Met reden hebben zij bij het zoeken naar dat antwoord getwijfeld aan erleg nfle zin van een tentoonstelling over het verleden van het museum. Veel <keVn$Pelangstel,ing zou daarvoor niet zijn geweest. met Er moest iets worden gepresenteerd dat in staat kon worden geacht brede r ht te wekken. eren. o Zo is nu een tentoonstelling onder de titel „Naar wijder horizon" voor- hefcereid, die enerzijds de functie en het streven van het jubilerende museum alaanzi<^ccentueert en anderzijds geheel in de lijn ligt van de werkwijze van dit aar ««internationaal vermaarde centrum van volkenkunde. Ook deze manifes- vóór ^tatje heeft geen andere bedoeling dan de belangstelling los te maken en fliing <te ontwikkelen voor de levende tfiïïlfteel oppervlakkige kennis vóór 'jN het algemeen kan worden ge- ze9d> dat WV de mens huiten ons 'der <jfi9en wereldje niet of slechts heel Oppervlakkig kennen. ■renïni zijn er voortdurend op uit, mille bezoekers van ons museum de te geven die andere we- reld binnen te treden", aldus dr. f^fott op een gisteren gehouden pers- v'erkfonferentie. „Wij willen hen ervan dat Overtuigen, dat er méér is dan de acihiïpereïd binnen de eigen horizon. voor J Belangrijker dan de geschiedenis van het museum hoe interessant en lezenswaardig op zichzelf ook is de vraag hoe wij ons deze buiten- *SS!fDereld uoorsteHen, welke verteke- fflingen zich in onze voorstelling nadjtoordoen, hoe die vertekeningen tot tft&nd zijn gekomen en hoe zij on- fyedaan kunnen worden gemaakt. Wij hebben een bepaalde voorstelling de mens en zijn leven in andere de- van de wereld, maar wij kunnen ei 'el zeker van zijn, dat deze niet correct i.1* d®t vele van onze stereotiepe voorstel- wordf'agen niet overeenkomen met de werke- :ikheid". is per definitie onmogelijk, een zc onderwerp in een beperkte ten instelling te vangen. Zij toont de be- J Dok maar enkele aspecten Museum dichter hij het volk In de zomer van 1837 opende jhr. dr. Ph. F. B. von Siebold zijn etnografisch museum in zijn huis Rapenburg 19. het eerste volkenkundige museum van Europa. In 1931 kreeg het academisch ziekenhuis een nieuw onderko men en tweejaar later kwam het oude gebouw ter beschik king van het rijksmuseum. De economische crisis was er de oorzaak van, dat de inrichting geen vlot verloop had. In 1937 werd de collectie opnieuw voor het publiek ter bezichtiging opengesteld. In 1939 moest in verband met het oorlogsgevaar tot gedeelte lijke ontruiming worden beslo ten. In het najaar van 1944 volg de algehele sluiting en werden de verzamelingen in veiligheid gebracht. Oorlogsgeweld bescha digde in dat jaar het gebouw aanzienlijk maar niet onherstel baar. De herstelwerkzaamheden en de herinrichting duurden van 1945 tot 1948. Na 1952 maakte het museum een snelle ontwikkeling door, dank zij een steeds omvangrijker wordende educatieve werkzaam heid. Het gemiddelde aantal be zoekers per jaar is dan ook ge stegen van 16.500 tot 36.500. DE,; den vreemde. van deze buitenwereld maar op zodanige wijze dat men bepaalde elementen voorstelling van die andere wereld als vertekening zal herkennen het ware wordt aangespoord zijn tocht op het pad der correctie op andere wijze te vervolgen. Wij hebben deze confrontatie met de werkelijkheid als een ontdekking ren, waartoe de opzet en inrichting de tentoonstelling niet weinig bijdroegen. Dr. Pott sprak nog zijn grote tevreden heid uit over het personeel, dat deze ex positie met voorbeeldige toewijding heeft „gebouwd". Verschillend motief tentoonstel ling gaan, benaderen deze niet allen op dezelfde wijze. Er is een groep die er behoefte heeft, eens wat moois te zien. Een andere groep wil er beslist iets opsteken, verlangt inlichtingen en lichtingen. Dat is de didactische bena dering. En dan zijn er ook nog de romantisch ingestelde mensen, die de gewone sleur van alledag wel eens even willen ver laten om zich in ruimte en tijd te ver plaatsen. Bij het voorbereiden van een tentoon stelling moet met alle categorieën reke ning worden gehouden, om welke reden dr. Pott en zijn staf zich hebben toege legd op een gevarieerde presentatie het materiaal. Zij zün tot de conclusie gekomen, dat wanneer de aandacht de onderscheidene karakters in het seumbezoek niet wordt verwaarloosd, de reikwijdte van het museum groter wordt. Ook de jubileumtentoonstelling „Naar wijder horizon" voldoet aan deze norm. Overigens is de vertekening in onze voorstelling van de „vreemde", waarover wij het reeds hadden, in het algemeen verklaarbaar. Afwijzing van het vreem- wat niet tot het vertrouwde mi lieu behoort, is een algemeen menselijke reactie. Dit onvermogen, het beperkte waarnemingsvermogen van reizigers in landen en de ontoereikendheid van de weergave hunner ervaringen in ver haal en afbeelding hebben deze verteke ningen dikwijls veroorzaakt De tentoonstelling „Naar wijder hori- >n" handelt nu over de geschiedenis van de beeldvorming over de buitenwereld. wel aan de hand van prenten, teke ningen en foto'i Deze afbeelding vindt men in het boek Naar wijder Horizon, dat wordt uitgegeven ter gele genheid van het 125-jarig be staan van het volkenkundig museum te Leiden. De tekst in dit boek is van de hand van dr. Pott, directeur van het museum. De afbeelding stelt een dans voor in de binnenlanden van Java. Zij is de eerste schoolplaat over het Javaanse leven die in Nederland werd uitgebracht en sloot aan bij een verhaal van ds. J. F. G. Brumund in zijn eerste bundel studiën INDIANA, ge publiceerd in 1853. Leiden gaat Haags ijs bestrijden De Leidse vereniging tot ijsbestrijding zal bij een strenge vorstperiode ook de Haagse vaarwateren openbreken. Dit is het gevolg van het besluit, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken 's-Gravenhage gistermiddag heeft genomen, namelijk akkoord te gaan met de fusie tussen de Haagse en de Leidse vereniging tot ijsbestrijding. Dat er na de fusie door de Leidse vereniging bij de contribuanten van de voormalige Haagse vereniging de contributies ge heven worden, achtte de Haagse Kamer van Koophandel aanvaardbaar. Geref. Gemeente beroept De Geref. Gemeente van Leiden heeft een beroep uitgebracht op kandidaat W Suuker te Bergambacht. eeuw werden grote ontdekkings reizen ondernomen en breidde het handelsverkeer zich steeds meer uit. Wie verre reizen doet kan veel ver halen; dat bewijzen de reisbeschrij vingen wel uit die tijd. De sluiting van de Spaanse en Portu gese havens diwong de Hollander, naar vreemde landen te gaan om de ge wenste produkten te verkrijgen. In kleine schepen en met bpperkte middelen wist hij een enorme activiteit te ontplooien, die leidde tot de Gouden Eeuw. Hij trok de gehele wereld door met een overtuigd gevoel van superiori teit als vertegenwoor diger van een vrije republiek, die slechts minachting had voor elke tiran, hoe verhe ven en machtig ook, die naar welgevallen kon beschikken over het 'leven van zijn on derdanen. Deze levenshouding kleurde het beeld, dat hij zich vormde van de vreemdeling te genover dat van de medemens. Men vindt haar terug in beelden van de ontmoeting met de vreemde mens, in de waarneming van de vreemde mens. maar vooral in de vertekening van het waargenomen beeld Voorbeelden van stereotiepe voorstel lingen, dde in de loop van de tijd zijn ont staan, zijn die over Ohina. over het India van de Groot-Mogols en over „de" Neger, van koning Caspar tot Zwarte Piet. De reizigers en kooplieden brachten, behalve verhalen, ook voorwerpen mee naar huis. Zy werden aanvankelijk als „rariteiten" bewaard in particuliere ka binetten. In de tijd van de Franse revo lutie ontstond het museum ais voor het publiek toegankelijke verzameling. Maar nog lang gold het museum als kabinet zeldzaamheden, een opeenhoping var vreemde voorwerpen, zonder zin of be tekenis voor de beschouwer. Ontdekking van de mens F\E negentiende eeuw stond in het te- -L' ken van het verzamelen en docu menteren, de consolidatie van het beeld. Na 1800 is er een toenemende belang stelling waar te nemen voor een meer systematische verkenning van de buiten wereld. Anderzijds vernauwt het wereld beeld zich. onder invloed van de opko mende koloniale verhoudingen, tot gerichte aandacht voor de eigen belan gensfeer in de vreemde wereld. Men is daarbij niet geïnteresseerd in individuen, maar slechts in het gemiddelde type van de bevolking. De Nederlandse verzamelactiviteiten in Indonesië tot 1850 waren in de eerste plaats gericht op de Hindoe-Javaanse oudheden. Daarnaast legden rondreizen de schilders en tekenaars de natuur en het volksleven vast in beelden, die later door hun invloed op de schoolplaten van belang zijn geweest voor de beeldvor ming bij het Nederlandse volk. Japan ge noot in de dagen van Von Siebold even eens veel belangstelling. Gedurende zijn verblijf in de Nederlandse vestiging op Deshima van 1823 tot 1830 was de stich ter van het Leidse museum, dr. Von Sie bold. in de gelegenheid zeer veel voor werpen en gegevens te verzamelen. Aan het eind van de 19de eeuw wordt in de vreemde de individuele medemens ontdekt. Langzaam ont staat er waardering voor Javaanse dans en muziek. Op Bali vinden Eurogese kunstenaars een bron van wereldmerk-from America's BEST tobaccos Academische examens LEIDEN. 26 juni. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht, mej. C. A. Hbpink te Den Haag en de heer H. J. van Oordt te Den Haag; voor het doet ex. Westerse sociale wetenschappen de heren J. J. M. van Tulder te Den Haag en F. A. Maritz te Leiden: voor het doct.ex. Geologie de heer T. P. Krans te 's-Her- togenboech. van alle smetten vrij - De stichter van het museum, dr. Ph. F. B. von Siebold, meende, dat het zelfs een zedelijk, godsdienstig werk is, zich met zijn evenmens on ledig te houden, de goede eigen schappen in hem te leren zien en, door vertrouwder te worden met die vreemde buitenzijde, die ons, dik wijls zonder te weten waarom, van hem terugstoot, hemzelf nader te komen. Deze jubileumtentoonstelling is er in getuigenis van, dat het museum zich nog ten volle bewust is van zijn oorspronkelijke taak. Cornelis de Bruin is een van de weinige tekenaars geweest, die de gelegenheid had de vreemde wereld zelf te bezoeken. Hij had ook de gaven van gemoed en talent om zijn prenten te kun nen maken. Typisch is, dat hij zichzelf in zijn prenten laat op treden. Dat duidt op een poging tot een zich volledig inleven. Zoals hier in het leven van een Samojeedse familie' A LS besluit van het schoolmuziekcóncours werd gisteren in de Leidse Schouwburg een muziek- en toneelavond gehoudenwaarop enkele solistische voordrachten, het Leidse Jeugdkamerorkest en een herhaling van het blijspel „De twee Egyptische dieven" waren te beluisteren. De Schouwburg was matig bezet; verschillende bezoekers waren er niet van op de hoogte dat het aanvangsuur kwart voor acht was, en niet acht uur, zoals in de kranten was vermeld. Els Bongers, leerlinge van het Gym nasium, droeg het eerste deel van Haydns vioolconcert in G voor, aan de vleugel begeleid door Marjan Vermeij van de M.M.S. Dit optreden vormde een ver dienstelijke inleiding tot de verdere, vaak goede, muzikale prestaties. De toon was verzorgd en steeds goed geïntoneerd, terwijl de voordracht, naar. mate het stuk uorderde, aan betekenis won. Het samenspel met de uitstekende 'begeleidster was frappant. Hannie Brussee, van een Voorburgs ly ceum, droeg een mazurka en een wals van Chopin voor, helaas wat ontsierd door misslagen, terwijl de voordracht gejaagd was. Ook het pedaalgebruik. te overdadig, droeg niet aan de duidelijk heid by. Een volkomen verrassing voor mij het optreden van het Jeugdkamerorkest Leiden, waarvan dirigent Henk Briër helaas door ziekte was verhinderd. Zijn plaats werd ingenomen door Zoltan Zsy- lassi, die het ensemble goed in de hand bleek te hebben. Het concerto grosso van Vivaldi had kwaliteiten, die men eigenlijk niet van orkest van jeugdige amateurs zou verwachten. Het concertino, aanvankelijk watt schuchter, ontplooide weldra een duidelijke musiceertrant. trefzeker in de snelle passages en wel vooral in de cel lopartij. De tuttis klonken zuiver en rit misch. Het fugathema werd zeer duide lijk geëxposeerd. Een eresaluut wil ik brengen aan Henk de Wit om zijn zeer gave voor dracht van Carl Maria von Webers Fagotconcert. Deze jeugdige fagottisl ziet kans van begin tot eind in elk tempo te laten horen welk een nobele toon zijn fraaie fagot kan produceren. Zvn cantilenes waren van een warme en weke intonatie; het allegro werd virtuoos geblazen! Zeer aandachtig was zijn publiek voor de resultaten zoveel toewijding voor een mu- Het waardevolle programma werd be sloten door het optreden van Ann Huying, die gisteren de wisselbeker voor de beste prestatie won. Helaas heb ik haar mede dingers niet kunnen horen, doch ik kan zeggen dat de voordracht van Griegs> Nocturne mij boeide, allereerst door het VOLA zag houtfilms Voor de Vereniging van oud-leerlin gen der ambachtsschool (VOLA) heeft de heer P. M. Heilig van het Houtvoor- lichtingsinstituut te Amsterdam de in structieve kleurenfilm „Liebe zum Holz" gedraaid, waarin de toepassingsmogelijk heden van allerlei houtsoorten worden getoond. Er waren ook kleurendia' zien, die op hetzelfde onderwerp be trekking hadden. Na de pauze werd ver toond de kleurenfilm „Het woud der schemering". Het was de laatste bijeenkomst het winterseizoen. De openlegging van de zoge naamde Buitengewesten vergde een aantal militaire expedities en een schier eindeloze Atjeh- oorlog. Noodgedwongen wordt het contact tussen eigen en vreemde wereld nauwer, waar bij de aanvankelijk volslagen afwijzende houding tegenover de vreemde mens geleidelijk plaats maakt voor een meer positieve houding door langzaam groeiend begrip voor de motie ven van eikaars handelingen. (Foto's van het jubilerende museum yolf) opvallend fraaie toucher. Haar legato in dit lyrische toondicht was voortreffelijk. De vleugel onder haar jeugdige han den zong. Bij voortgezette studie kan ait spel zeker nog aan betekenis winnen. Alle executanten oogstten terecht een hartelijk applaus. Hcnrl Welboorcn Geslaagden van ulo Leidse Hout Van de Leidse Houtschool, afdeling ulo, slaagden voor het diploma A: de dames I. van Vlier, J. J. C. van 't Hoff. E. A. Guley en E. M. J. L. Vroom uit Leiden, W. van der Mcy uit Valkenburg, M. Minnee en M. J. Bontenbal uit Katwijk aan Zee; de heren H. A. E. der Schaft, J. van der Leeden, D. T. C. Jansen, R. G. Th. Koekkoek, R. G. Gurp, J. H. Sira en F. H. Schoen maker uit Leiden, P. Barnhoorn uit Val kenburg. A. van der Plas. P. Z. Prins, W. Minnee en J. J. van Duyn uit Kat wijk aan Zee. Voor het diploma B slaagden: me juffrouw N. Boerma uit Bodegraven; de heren C. Kalkman en H. Vis uit Bode graven en D. d'Ancona uit Voorschoten (zij behaalden tevens het middenstands diploma'). Voor de diploma's A en B in totaal afgewezen: vijf kandidaten. Geslaagden m.m.g. Agnes-lyceum St. Agnes lyceum, Leiden. Eindexa- len m.m.s. Geslaagd: C M Beekman. i-Gravenhage, M J van Bohemen. Noordwyk. H E van Brussel. Leiden. M A J van Diemen. Oegstgeest, E de Haas Leiden. P J M van der Hoeven, Leiden. A J M van Hofwegen. Zoeterwoude. E G M Janssen. Leiden. L M G C van d» Kroft. Leiderdorp. M A Lelieveld. Lei den. H M J van der Meer, Leiden. M M der Mey. Lisse. M J M van Pa ridon. Katwijk aan Zee. JAM van der Zalm. Warmond, R J Biegstraaten, Lel den. M J G Bouhuis, Noordwijk, MC C Caspers, Noordwijk, E J L Dazert Lel den, C M H Devilee, Leiden. M W M Heemskerk, Leiden, M J van Hellemond, Noordwyk, H G M Hendrickx, Sassen- helm, P A Th Hiep, Noordwijk, G M C Kapel. Noorwyk. A E M de Kier, Stomp- wijk, J A Th Witteman. Oegstgeest, J M ilmuiden, Sassenheim. De sj tege In deze tijd ontstaat ook dc Indianen- romantiek. De Indiaan van de Noord- amerikaanse prairies wordt in zijn strijd tegen de binnendringende Europeanen verheerlijkt of verguisd, maar zelden na tuurgetrouw uitgebeeld. De invloed der wereldtentoonstellingen, weerspiegeling van de expansie van de westerse volkeren, wordt in de tweede helft van de 19de eeuw een factor van belang. De „thuisblijvers" raken ver trouwd met de voortbrengselen van exo tische culturen. Bij hen en bij de velen, die zich na korter of langer verblijf in de koloniën weer in het vaderland ves tigen, krijgen deze voorwerpen een nieuwe functie: het produkt van de vreemde cultuur wordt dienstbaar ge maakt aan de versiering van eigen mi lieu en wordt gebruiksvoorwerp. Ds. Bos bezocht Leiden Ds. Bos. Hervormd predikant ta Sprang, heeft gisteren een bezoek aan Leiden gebracht In de consistorie van de Pieterskerk maakte hij kennis met vertegenwoordigers van verschillende kerkelijke colleges. Uiteraard liet ook de wijkgemeentc Marewijk zich vertegenwoordigen. Men bezocht ook nog dc in aanbouw zijnde Koningskerk. In verband met te verwachten gezins uitbreiding kon mevrouw Bos haar man niet vergezellen. Er kon om deze reden ook geen wijkgemeente-avond worden belegd. inspiratie in de schoonheid van de vreemde wereld. De mensen van die wereld worden niet meer alleen als type getekend, maar nu ook gepor tretteerd als individu. rPEN SLOTTE kan over de eeuw waarin wij leven worden gesproken als over een periode van begrijpen en doorleven, een verdieping van het beeld. Schijnbaar leven wij in een tijd van toenemend wederzijds begrip, waarin men culturen en volken tracht te beoor delen op eigen verdienste. Toch leven de stereotiepen van het verleden nog voort. Deze tegenstelling is een kenmerk van onze tijd en valt op verscheidene gebie den waar te nemen. Bijvoorbeeld in de waardering van de exotische kunst en in de schijnwereld van toneel en ballet. Reeds in het midden van de vorige eeuw werd het, dank zij de fotografie, mogelijk de buitenwereld nauwkeuriger in beeld te brengen. Aanvankelijk kon men echter door de traagheid van het filmmateriaal slechts niet bewegende on derwerpen fotograferen. Hier werd de statische indruk, die men van de niet- Westerse volkeren had, nog versterkt. De graveurs corrigeerden de fotografen en bereikten via de geïllustreerde pers een veel groter publiek Maar ook in het moderne, vervolmaak te mechanische beeld van de foto en de film domineren tactische toepassing, vi sie en gevoel. Dc film nfet haar weer gave van de werkelijkheid kan deze sterk vertekenen. Jeugdige muzikanten in Schouwburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3