D. van der Kwaak in LEIDEN: Bestuurder heeft nodig: parate kennis, werkkracht en vermogen afstand te nemen van details Afdeling Leiden C.H.U. nam afscheid van mr. dr. De Vries DE NIEUWE KLEURENDE SHAMPOO „Elckerlyc" luidde het Holland Festival in II AA K I A IK AC In Den Haag verklaarde men ons: Geen reden voor vrees dat huidige Kamer Leidse grenswijziging niet meer zou kunnen behandelen MEL WE LEIDSCHE COURANT RIJD AG 15 Jl M 1962 TN zomerse temperatuur heeft de afdeling Leiden van de C.H.U. gister *- avond, hij Van der Heyden, haar jaarvergadering gehouden. Voorzit ter D. van der Kwaak knoopte in zijn openingswoord, dat in de jaarver gadering altijd kenmerken van een rede heeft-, vanzelfsprekend aan bij de laatste twee verkiezingen. Hij meende, dat heide in het leken hebben gestaan van, de landspolitiek en dat dit geen tijdelijk verschijnsel is n regel wordt. De publiciteitsmedia zijn zo geperfectioneerd, dat bijna iedere Nederlander de landspolitiek min of meer op de voet kan volgen. Vele gemeentepolitieke zaken worden daardoor in de aandacht teruggedrongen, zodat er nauwelijks .meet belangstelling voor het politieke gebeuren in de kleine gemeenschap overblijft. En die rest van belangstelling is dan meestal nog kritiekdie zich uit met de woorden: „In die gemeente kan alles maar bij ons kan niets". De heer Van der Kwaak hechtte aan de instelling en de kwaliteit van de be stuurders een evidente betekenis. Zij zul len in deze tijd aan hoge eisen van visie en vaart moeten voldoen. Vele kiezers betrekken dat niet in hun overwegingen. De 'heer Van der Kwaak constateerde, dat ook de ingewikkeldheid van de pro blemen en het aantal taken waarvoor de bestuurders zich zien gesteld, zijn toege nomen. Het gevaar is bovendien niet denkbeeldig, dat in de afzonderlijke sec toren zoveel de aandacht vraagt, dat de totaliteit uit het oog wordt verloren. De voorzitter meende dat de be stuurders de volgende eigenschappen niet kunnen ontberen: parate kennis, werkkracht, het vermogen grote lijnen te trekken en een afstand kunnen ne men van geringe details. Wordt aan de eigenschappen voldaan, dan zal de wis selwerking tussen bestuur en bewo ners zeker worden bevorderd. Waardering groeit r zijn de C.H.U. steeds groter wordt. Tot dc pijlers van haar beleid behoren: eenheid en persoonlijke verantwoordelijkheid. De waardering voor de Unie is ook bij an dersdenkenden gegroeid: de voorzitter staafde dat met enkele persuitspraken. Wat prevaleert is. dat de Unie in haar geestelijk gericht-zijn een start- en lan dingsbasis heeft. Die wordt in partyen als de V.V.D. en de P.v.d.A. niet aange troffen. in een draaikolk van materialisme en nihilisme terechtkomen. Daartegen moeten wij uit hoofde van onze posi tieve opdracht krachtig stelling ne men. Er is een hijgen naar geld. Steeds minder wordt het aantal mensen, dat bereid is zich in te zetten voor een ideëel doel. Onze saven kunnen wij niet straffeloos alleen besteden aan materieel gewin, aldus de heer Van der Kwaak. In het vervolg van zijn rede gaf hij een analyse van de uitslag der verkie zingen. In Unie-kringen bestaat tevreden heid: er is perspectief voor de verkiezin gen van volgend jaar. In elke verkie zingstijd wordt allerwegen in de Unie (Advertentie) KARPETTEN TRAP- EN GANGLOPERS 50 en 70 breed moderne en klassieke dessins GROTE KEUZE Textielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE MIDZA VAN T HOFFSTRAAT 7—7a TELEFOON 24610 Koopman-messentrekker achter slot en grendel Ter gelegenheid van een fikse familie ruzie is gisteravond een 54-jarige Leidse koopman twee politieagenten met een vlijmscherp broodmes te lijf gegaan. De agenten kwamen de verhitte en on familiaire gemoederen aan de Lange Gracht tot rust brengen. Gezien het locli al grote personeelstekort bij de politic hebben de agenten de koopman van zijn voornemen afgebracht en hem op hel politiebureau onderdak verleend De man zal voor de rechtbank moeten verschil- nen op beschuldiging van poging tol doodslag, subsidiair poging tot zware mis handeling. Over BAD ARTIKELEN gesproken Bij ons keuze uit meer dan 200 SOORTEN U SLAAGT ALTIJD BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA Bromfietser gaf geen voorrang: A.Z. in Gistermiddag omstreeks half vijf ver leende een 18-jarige leerling-kapper, ko mende met zijn brommer vanaf dn Kraaierstraat en gaande in de richting Zoeterwoudsesingel. geen voorrang aai een van rechts komende personenauto dit op het Plantsoen reed in de richting var de Plantage. In de auto van de E.H.D. is de jongeman met spoed (en voorrang; naar het Academisch ziekenhuis gebracht waar een hersenschudding is geconsta teerd. Bovendien had hij een flinke snij- wond en schaafwonden aan het hoofd op gelopen. De klap is waarschijnlijk wel goed aan gekomen want de auto werd aan de lin kerzijde geheel ingedeukt en het chassis is ontzet. Van de brommer is niet veel In 18 prachtige, natuurlijke tinten Geeft Uw haar de kleur die U wenst t In grote tube voor 2 kleur- 1 spoelingen f. 2,25 WAST EN KLEURT TEGELIJK '- 'A rEN INDRUKWEKKENDER BEGIN van het Holland Festival dan ,,Den Spicghel der Salicheyt van Elckerlyc" is nauwelijks denkbaar. Gisteravond luidde deze jaarlijkse Delftse manifestatie op de I binnenplaats van Het Prinsenhof dit Hollands feest der kunsten in. Een officieus begin en daarom ook aan de vooravond van he: Holland Festival, maar wie eenmaal de onvergankelijke schoonheid van de „Elckerlyc'* heeft we ten te ontdekken, heeft er juist vrede mee. dat het niet het officiële begin is met de onvermijdelijke nasleep van so ciety, receptie, sherry en toespraken. Zo'n officieel begin moge door Gheselscap, Maghe en Neve geapprecieerd worden. Het publiek dat Elckerlyc trouw blijft j op zijn weg ter pelgrimage vanwaar nie mand wederkomt, heeft er geen behoefte aan en voelt zich best op de ongemakke lijke harde planken, dicht opeengepakt. Men kan het slechts toejuichen, dat ieder jaar dit publiek in zo n grote ge tale naar Delft komt Zij zoeken er geen sensatie op kunstgebied, geen buitenissig heden en geen sterrengeflonker. Zij zoe ken de stille eenvoud en zullen zich tel kens erover verbazen hoe deze middel eeuwse schrijver erin geslaagd is de fun damentele waarheden van het menselijk Wveu en het Christelijk geloof ui zo'n helderklare toneelvorm te vangen. Sinds jaar cn dag is deze Elckerlyc- voorstelling tot in de details door de re gie vastgelegd. Johan de meester heeft nog nooit behoefte gevoeld er iets aan te veranderen, doodeenvoudig omdat het goed is. zoals het wordt gepresenteerd. De rolbezetting moge kleine wijzigingen ondergaan, maar die hebben op de voor steling als zodanig geen ingrijpende in vloed. Hier is de jaren door een homo geniteit bereikt die werkelijk uniek ge noemd mag worden. De vaste spil is ieder jaar onovertroffen. Han Benk van den Berg als Elckerlyc zelf Dit jaar kan men zeggen dat Lous Hcnsen een buitengewoon mooie Deught presenteerde, dat Elisabeth Hoytink aan Kcnnisse uitnemend gestalte gaf. dat Nienke Sikkema voortreffelijk Vijf Sin- nen vertolkte en Peter Oosthoek zowel als Biechte als Naeprologhe terdege op zijn plaats was. Het publiek weet. dat de Nederlandse Comedie de Elckerlyc heeft weten te ma. ken tot dé Nederlandse toneeltraditie bij uitstek en daarom komt het en blijft het komen in groten getale De Elckerlyc-opvoeringen zijn dit jaar voorts nog vastgesteld op vanavond, mor genavond en volgende week 21. 22 en 23 juni telkens om kwart over negen. Ev. Grolle wen gevonden, die op pad gaa, om he! streven der Unie kracht bij te zetten en te propageren. Het aantal christelijk-his- torisch-denkenden in Leiden en het aan tal leden van de afdeling groeien. Ten slotte onderstreepte de heer Van der Kwaak de noodzakelijkheid van een blij vende bezinning op het programma. De heer Matflheüs, secretaris, deelde in zijn jaarverslag mee. dat vorig jaar veer tig nieuwe leden werden ingeschreven. Het jaarverslag van de penningmeeste- resse meldde een voordelig saldo per 31 december 1961 van f464.99. In de kas- commissie werden de heren J. Balke- stein en J. Siere gekozen. Tot bestuurs lid koos de vergadering in de vacature van mr. dr. K. de Vries, die binnen af zienbare tijd naar Leeuwarden hoopt te vertrekken, de heer A. de la Rie. De he-- G. van der Vliet werd als bestuurslid herkozen. De heer Van der Kwaak dankte de heer De Vries hartelijk voor de wijze, waarop hij altijd met de afdeling heeft meegeleefd. ..Toen ik met u kennisgemaakt, wist ik al. dat komst naar Leiden zowel voor de af deling als voor de gehele gemeente aanwinst zou betekenen. Voor de din gen waarvoor u iverd gevraaod ei u kon behartigen, z^tte u zich in uw volle persoonlijkheid. Nooit heb ben wij teveraeefs een beroep op oedaan als wij u vroegen voor de af deling over een of ander onderwen te smeken". De heer Van der Kwaak dankte de heer De Vries ook vooi feit. dat hij zo vaak de bestuurs naderingen had bezocht. Namens de afdeling zal hem een a tie in de vorm van een boek worden geboden. Beste herinneringen De heer De Vries verklaarde, het voorrecht te achten, dat hij zeven jaren in Leiden mocht wonen en werken. ..Wij zijn hier toch wel finaal ingeburgerd' Hij meende echter, nu hij voor deze keus werd gesteld, de wetenschap te moeten kiezen boven het onderwijs. ..Ik bewaar de beste herinneringen aan Leiden, niet in het minst aan de vriendschap cn de geest, die ik in de afdeling van de Unie en haar bestuur heb mogen ervaren" Het tweede deel van de vergadering droeg meer een ontspannend karakter. Elke aanwezige werd een vragenlijst voorgelegd waarop de antwoorden moes ten worden ingevuld. Vragen op gemeen telijk. provinciaal en politiek gebied. Voor de winnaars men kon 200 punten halen waren aardige prijzen beschik- Negentig hectare Leidse bebouwing moet gesloopt „ln de laatste vier-en-een- half jaar zijn in Leiden meer dan driehonderd krotwoninqen ontruimd, waarvan er inmid dels vele zijn gesloopt". Dat tekenden wij op uit een uiteenzetting, die ir. Drost van de stedebouwkundige afdeling der gemeente gistermorgen aan persvertegenwoordigers gaf naar aanleiding van de volgen de week dinsdag te openen tentoonstelling Leiden Be- „Leiden moet erop rekenen, dat in de komende dertig d veertig jaar niet minder dan 7000 woningen moeten worden vervangen. Dat betreft zowel het gebied binnen als dat bul ten de singels. In totaal zal on geveer 90 ha bebouwing moe ten worden gesloopt. 50 buiten en 40 binnen de singels". De heer Drost wees er ook op, dat er al een duidelijke tendens is naar een afneming van de bevolking in de binnen stad. Die zal zich in versterkte mate voortzetten. Het aantal mensen dat de binnenstad be volkt zal, naar verwacht wordt, nog dalen van 23.000 naar 15.000. De foto: behorend tot het te saneren gebied. de individuele haarlotion HAARTABAC is een individuele haarlotion bestemd voor de persoonlijke verzorging van Uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft U het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Maurer Wirtz Stolberg im Rheinland 0P EEN gisteren in het Leidse stad- huis gehouden landelijke perscon ferentie ter gelegenheid van de aan staande tentoonstelling „Leiden Be keken" heeft de wethouder van open bare werken meegedeeld, dat dc grenswijziging in het gebied van Lei den en omliggende gemeenten steeds in voorbereiding is. „Voorzo ver ons bekend, gaat het plan nog steeds heen en weer tussen het de partement en Ged. Staten". Het college van B. en W. van Lei den hoopt, dat met de voorbereidende behandeling van het plan in ieder ge- jen zodanige spoed zal worden be tracht. dat de zittende volksvertegen woordiging het nog zal kunnen behan delen; immers, volgend jaar zijn er ver kiezingen voor de Tweede Kamer. „Kan dit tempo niet worden opgebracht, dan het wel eens kunnen zijn, dat van uitvoering van het grenswijzigings plan de eerste jaren niets zal komen", aldus de wethouder. Wat, naar hij ver zekerde, voor de ontwikkeling van Lei den funest zou zijn. aangezien in vele sectoren niet het minst in die van de oningbouw, een ernstig ruimtetekort Niet meer bij G.S. IVFAAR aanleiding van deze wet- L houderlijke ontboezeming heb ben wij in Den Haag nog eens ons licht opgestoken. Het bleek, dat nu niet meer kan worden gesproken een „heen en weer gaan tussen Ged. Staten en het ministerie". Wel heeft de minister van binnenlandse zaken aan Ged. Staten met betrek king tot enkele onderdelen van het plan nadere inlichtingen gevraagd, aar deze zijn onlangs verstrekt. Dc inister bezocht zelf een aantal plaatsen in het betrokken gebied ten aanzien waarvan moeilijkheden ren gerezen. Dat had een nadere be studering van het ontwerp tot ge volg. Overigens kregen wij zeker niet de indruk, dal hel plan. zoals het reeds is gepubliceerd. voor ingrijpende wijzi gingen in aanmerking zou komen. Men kon ons de verzekering geven, dat stig zal worden getracht, het voorstel nog door de huidige Tweede Kamer te laten behandelen. De nieuwe Kamer treedt pas volgend jaar september op. Het lijkt echter uitgesloten, dat de grens wijziging nog vóór 1 januari 1963 ii Staatsblad zou komen Bevestigd werd. dat de grenswijzi ging nog wel enige jaren op zich kunnen laten wachten, als het ontwerp de tegenwoordige Kamer niet bereikte. Het is immers niet te zeggen, hoe de volgende bewindsman over de wijziging van gemeentegrenzen in het algemeen denkt en hoe hij speciaal telgenover dit ontwerp zou staan. Nieuw beraad daar over zou gemakkelijk weer enkele jaren kunnen vergen. Na wat wij na in Den Haag hebben gehoord kunnen wij vooralsnog niet be vreesd zijn voor een langdurig uitstel. Leiden blijft achter Leiden blijft achter terblijvende groei van de stad in ver band wordt gebracht met het ruimte gebrek. In een documentatie betreffen de bevolkingsgegevens van Leiden en dc Leidse agtglomeratie wordt meegedeeld dat de groei van Leiden en Zoeterwoude ver achterblijft bij die van Leiderdorp. Oegstgeest en vooral Voorschoten. De eerstgenoemde gemeenten komen achteraan bij de groei van de prov cie en het gehele land. De opstellers van deze documentatie drukken zich voorzichtig als volgt uit: „De achterstand van Leiden zou onder meer kunnen worden verklaard uit gebrek aan uitbreidingsgebieden, w door ook middenstandswoonvoorzienin gen in randgemeenten terecht komen de aantrekkingskracht van deze soort voorzieningen, ook op forensen in dc Randstad Holland, voor Leiden onvol doende is. Deze zelfde omstandigheid kan de grote aanwas der randgemeenten verklaren, met uitzondering van Zoe terwoude, dat (nog) geen middenstands wijken van grotere omvang heeft". Leiden groeit nog dank zij de geboorte overschotten. Volgens een prognose zou dc Leid se bevolking in 1980 zonder grenswij ziging 94.000 zielen tellen en met het door Ged. Staten in 1960 voorge stelde grenswijzigingsgebied ongeveer 139.000, met woningaantallen van resp. 26.850 en 39.700. Verbouwing kamers bij Remonstrantse kerk Bégonnen is met de verbouwing van de catechisatiekamer en de kerkeraads- kamer bij de Remonstr. kerk aan de Hoog landse Kerkgracht. Er worden enkclr verkoopdagen georganiseerd tot dekking van de kosten. Kamers, gangen cn de kerk zelf zullen daarvoor worden ge bruikt. Wat dit laatste betreft /al men ervoor zorgen dat het geen aanstoot geeft KOORDWIJK „Rustpunt" voor hotel personeel De hervprmde jeugdraad en dc gere formeerde evangelisatiecommjssie te Noordwijk aan Zee hebben besloten een „Rustpunt" voor het hotel- en pension- personeel in te richten. Elke dinsdag- cn vrijdagavond kunnen de betrokkenen in het verenigingsgebouw aan de Hoofd straat terecht, waar gezellige zitjes zijn een leestafel en een gelegenheid om te schrijven. Men kan voorts naar de radio luisteren, naar de televisie kijken en allerlei spelen beoefenen, waaronder hel biljartspel. Consumpties zijn tegen rede lijke prijzen verkrijgbaar. Een door de jeugdraad en evangell- satiecommissie ingestelde commissie za! de personeelsleden schriftelijk of per soonlijk uitnodigen. Pastorie verkocht De oude pastorie naast de hervormde kerk aan de Hoofdstraat is per 15 sep tember 1963 verkocht. De Hervormde gemeente heeft een pand aan de Van H ardenbroek weg aangekocht. dat te zijner tijd als pastorie dienst gaat doen Dividend Rijnstaal Dc N V. Rijnstaal v h J W. Oonk en Co. zal hoewel de netto-winst ïc'.s is ach tergebleven weeer 10 'i dividend op oude nieuwe aandelen uitkeren. Nu het eindelijk zomert, gaat Cos- - Uw weekend of vacantie tot n dubbel genoegen maken door n werkel i jk schi tterende aanbie ding in Terlenka 55/45 panlalons. Normaal 29.75, maar één dag be taalt U voor deze Terlenka 55/45 pantalons ZEIST: Slollian 15R-1C0 VLAARDINGEN: L.e-vew 7-9 I.ISSE Geslaagd Onze plaatsgenoot Paul Manshand® Is gc-slaagd voor het eindexamen Gymna- HOOIGR ACH LEIOEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9