Afscheid K. christelijke de Boer van vakbeweging Moties over toetreding van ondemocratische landen Stakingsleider in bouwbedrijf OP VADERDAG kunt u nooit genoeg voor VADER DOEN Mr. Luns tegen motie die voor Spanje waarschuwt 1962 11 VRIJDAG 15 JUNI 1962 Bewogen met lot van medemens (Van c soc.-econ. redactie) verlaten. Niet, omdat hij vindt dat het nu wel genoeg is, maar om dat het nu eenmaal moet. Zelf zou De Boer nog wel een aantal jaren willen bijtekenen „Ik had met D.E.L. nog wel door willen gaan en ook had ik nog wel verder willen werken aan de recht spraakontwikkeling in de bouw". Maar De Boer heeft er begrip voor, dat ook hij evenals zovelen op een gegeven moment moet terugtreden om plaats te maken voor anderen. De Boer heeft in zijn leven vier perioden gekend. Hij is werkzaam ge weest in het b<uiwbédrijf zowel in de hoedanigheid van werknemer als in die van bestuurder van de bond. hij is als bestuurder van het C.N.V. be last geweest met de zorgen voor de loonpolitiek, hij heeft zijn Nieuw- Guinea-periode gekend, waarin hij onder gouverneur Van Baal veel voortreffelijk werk in dit gebied heeft mogen verrichten in het belang van de christelijke vakbeweging en ten slotte is hij jarenlang belast ge weest met de leiding van het Alge meen Sociaal Fonds van het C.N.V. ter bevordering van de Volksgezond heid: „Draagt Elkanders Lasten". Twee van deze werkzaamheden heb- en in het bijzonder de liefde van zijn halrt gehad, namelijk het bouwbedrijf D.E.L. De hitte van de strijd der vakbewe ging heeft De Boer gekend in het bouw bedrijf. Hier heeft hij het meegemaakt, dat hij als 12-jarige jongen aan het eind de week 50 cent in zijn jongenshan den gedrukt kreeg voor meer dan (50 uur werken. Hier heeft hij het gehoord dat de werkgever het (geven van vakan tie niet nodig vond, omdat er in de win ter toch genoeg vakantie was tengevolge de werkloosheid. Toen hij opkwam het recht van de mensen op va kantiebonnen. werd hij beschuldigd van opruien en volgde de dreiging met ont slag. In het bouwbedrijf heeft De Boer ame onderhandelingen gekend de bouwvakkers te komen tot aanvaardbare loonafspraken. Het ging in vele gevallen om een werkgever, die (zoals in de dertiger jaren op Walche ren), vond dat de organisaties niets met de lonen van „zijn" mensen te maken dat die mensen er zelf ook niets maken hadden, omdat „hij" deze lonen alleen bepaalde. De Boer heeft ln de dertiger jaren afdelingen van de Christelijke patroonsorganisatie mee- opgericht. omdat de ongeorganiseerde werkgevers steeds het grootste struikel blok bleken om te komen tot looncon- kacten. waaraan ook de hand gehouden Talloze stakingen heeft De Boer ge leid om te komen tot een betere rechts positie voor de arbeider. Dat dit dik wijls niet meeviel, blijkt uit het verhaal Driebergen omstreeks 1935. Hier n de arbeiders van een bouwbe drijf op een morgen overeen gekomen het werk er bij neer te gooien. In aan wezigheid van stakingsleider De Boer wachtten de mann enmet de armen over elkaar de dingen af. Op het gebruike lijke uur verscheen de baas op het werk. .jongens het is tijd". En deze nadruk kelijke verklaring werd na enige aar zeling beantwoord met een: „Ja, baas", waarna stakingsleider De Boer overbo dig was geworden. Heel anders is echter het staklngsver- haal van Walcheren, waar de bouwvak kers in de dertiger jaren niet minder dan negen maanden achtereen gestaakt hebben om een hoger loon af te dwin gen. De kerkelijke instanties van het eiland hebben ten slotte nog het ver lossende woord gesproken. Zij eisten namelijk bij de aanbesteding verbouwing van een kerk en catechisa tielokaal, dat aan de arbeiders lonen zouden worden uitbetaald in overeen stemming met de toereeds bestaande landelijke c.a.o. voor het bouwbedrijf De bauw was het bedrijf en is nog het bedrijf, waaraan De Boer zich met hart en ziel verbonden weet. In dit bedrijf heeft hij zich ontplooid als t bondsbestuurder, die zich liet leiden door zijn grote sociale bewogenheid. Klaas de Boer werd geboren in het Friese dorpje Wijmbritseradeel (gem Woudsend). Een plaatsje waar het Re veil in de vorige eeuw veel invloed had en de bevolking overwegend orthodox was. De Boer typeert de bevolking als „nuchtere mensen, die ook interesse heb ben voor dingen, die verder liggen dan de eigen persoon en het eigen dorps leven. Indertijd stond vooral de zending in het middelpunt van de belangstel- Van deze gemeenschap is De Boer een waardig lid geweest. In de dis cussies over de actuele vraagstukken, die dikwijls de sociale problematiek golden, had hij als voorzitter van dc plaatselijke j.v. een zeer actief aan deel. „Mijn vorming heb ik zeer sterk op deze j.v. ontvangen". Het Boer, die hier reeds vroeg de chr. so ciale ideeën introduceerde. Vooral door zijn toedoen is voorkomen, dat in Woudsend een afdeling van de so cialistische bouwbond werd opge richt. Niet zonder enige trots vertelt hij nu nog, dat hij de mede-oprichter in zijn dorp is geweest van een afde ling van de Ned. Chr. Bouwbond, waarvan hij ook zelf enige tijd de lei ding heeft gehad. In 1932 aanvaardde hij dankbaar zijn benoeming tot bestuurder bij de N.C.B. voor de districten Noord-Holland er. Utrecht en voorts het landelijke Jeugd werk. In 1935 kreeg hij de distri eter Utrecht. Noord-Brabant en Zeeland. In deze dertiger jaren heeft hij alle ellende meegemaakt van de economische De strijd tegen de werkloosheid gen de onderbetaling, de strijd vc tere loonregelingen, die dan dikwijls met stakingen gepaard ging. Na de oorlogsjaren werd De Boer in 1947 gekozen tot secretaris van het C.N.V., speciaal belast met de loon politiek. Als opvolger van W. Strijbls. heeft De Boer van 1947 tot 1952 de grote verbeteringen In Nederland meege maakt in het loonbeleid. Uit 1939 her innert hij zich nog een loon in de eerst» gemeenteklasse van 69 cent per uur te gen 28 cent in de vijfde gemeenteklasse Bij veel hogere lonen is dit verschil nu ingekrompen tot hoogstens tien cent per uur ln 1952 viel de keus op De Boer, toen Een bestuurder gaat heen fAe heer K. de Boer, tweede voorzitter van het C.NV. gaat op 20 juni a.s. met pen sioen. Ter gelegenheid hiervan biedt het verbondsbestuur hem op dinsdag 19-juni een afscheids receptie aan, waarvoor echter op uitdrukkelijk verzoek van de heer De Boer alleen vertegen woordigers van de aangesloten CNV-bonden en vertegenwoordi gers van de andere werknemers- vakcentrales zullen worden uit genodigd. De receptie heeft plaats dinsdagmiddag om half drie in Gebouw voor K. en W. te Utrecht. Maandag 18 juni wordt in een algemene vergadering van het C.N.V. een nieuwe bestuurder gekozen ter voorziening in de va cature-De Boer. In deze vacature zijn gekandideerd mr. T. J. den Hartog, voorzitter van de Prot Chr. Bond van Vervoerspersoneel en de heer A. Hordijk, secretaris van de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale. De heer De Boer heeft vrijwel zijn gehele leven gewijd aan het werk van de chr.-sociale bewe ging in ons land. Duidelijk bleek dat tijdens een gesprek, dat wij dezer dagen met de heer De Boer hadden, waarbij hij ons nog eens een overzicht gaf van zijn acti viteiten in het verleden en van zijn visie daarop. In nevenstaand artikel wordt hiervan een schets gegeven. het C.N.V. een man moest uitsturen iieuw-Guinea om daar het terrein de christelijke vakbeweging te verkennen. In dat zelfde jaar nog werd het Chr. Werknemersverbond Nleuw- Guinea opgericht. De Boer heeft daar het bijzonder te maken gekregen met het zogenaamde Deta-personeel. Dit het algemeen jonge Indische Nederlanders, die door het gouverne ment uit Indonesië waren weggehaald Nieuw-Guinea te werken. Dit per soneel van de Dienst Economlsch-Tech- nische Aangelegenheden vormde ten desperate groep, die onder moeilijke so ciale omstandigheden moest werken Het ging hier om 400 man, waarvan er later 100 tot de chr. vakbeweging zijn toegetreden. Ter illustratie van de toestanden die r heersten, vertelde De Boer, dat toen ij na een verlof in Nederland, ln 1953 eer terugkwam in Nieuw-Guinea over al op de werven door de Deta-mensen werd gestaakt. ,,En ze vonden het nog vreemd, dat ik er niet blij mee was. We hebben later heel wat moeite moeten doen om het ontslag van de mensen te voorkomen". In 'n paar jaar tijds heeft de chr. vak beweging op Nieuw-Guinea echter bij zonder veel goeds kunnen doen. Gou- ur Van Baal bleek niet enthousiast de komst van een CNV-bestuur der. maar De Boer kreeg het volle ver- „Bij elke gelegenheid was er ir de relatie was er bijzonder goed. Ik kreeg zo ongeveer vrij man daat van hem", aldus De Boer. Zijn werk voor de christelijke vak- „Fluor in water is wetenschappelijk verantwoord" Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, heeft naar aanlei ding van de discussie over fluoridering van het drinkwater, meegedeeld, dat de door de centrale en lagere overheden overwogen maatregel inzake fluoridering. wetenschappelijk voldoende gefundeerd en verantwoord is. Volgens het hoofdbestuur blijft echter voorzichtigheid geboden, wanneer de uit voering van de op de volksgezondheid gerichte maatregelen geschiedt door mid del ran media, waarop iedereen voor zijn dagelijkse levensverzorging is aangewe zen. Men vertrouwt er op, dat verande ringen in de samenstelling van het drink water niet alleen op hun wetenschappe lijke aanvaardbaarheid zullen worden ge- Inmiddels 'heeft de Amsterdamse ge meenteraad deze week, na een discussie van bijna vier uur, het voorstel va* B. en W aanvaard om tot fluoridering van het drinkwater in de hoofdstad over te gaan. Tegen stemden o.a. de protestants-chris telijke fractie. beweging heeft De Boer afgesloten met het voorzitterschap van D.E.L. Aan dit brok werk. gedragen door de sociale bewogenheid met het lot van de medemens, heeft De Boer de laatste jaren al zijn krachten gewijd. D.E.L. is het fonds, dat het individuele werk verricht onder de leden. Hier ligt de mogelijkheid voor de chr. vakbewe ging zich meer te integreren in het maatschappelijk werk. Vooral valt daarbij te denken aan nieuwe geïn dustrialiseerde gebieden en aan nieu we stadswijken. De Boer is er als ervaren vakbondsleider een groot voorstander van, dat de vakbeweging de arbeider in de toekomst vooral zal bijstaan op de plaats waar deze werkt en woont. Op deze wijze zal de werknemer ook voor de toekomst zijn plaats kunnen vinden in het ge heel van het maatschappelijk leven. Agfa Arnhem wint kort geding over kleurenfoto's Voor de vice-president der Haagse rechtbank, mr. W. Th. D. A. van Eek, heeft gediend een kort geding, ingesteld door de Agfa-Arnhem tegen het Agfa- colorlaboratorium „Spectrum" te Den Haag, omdat de laatste is overgegaan tot verlagen van een kleurenfotoafdruk van 9 x 12 om. in prijs van 90 cent één van 50 cent Agfa-Arnhem stelt zich op het stand punt, dat de offerte van genoemde ont wikkelingscentra le op onjuiste bereke ningen is gegrond en deze centrale niet gerechtigd is wijziging te brengen in de thans geldende prijzen. Verder wordt door Agfa-Arnhem ge vreesd, dat. „Spectrum" waarop zij vorde ringen heeft, deze als gevolg van de prijs verlaging niet zal kunnen betalen. Alle Agfa-winkeliers werden gewaarschwd zich aan de geldende tarieven te houden, terwijl van de president der rechtbank gevraagd werd „Spectrum" te gelasten de thans algemeen geldende prijzen aan te houden. Tijdens de behandeling der zaak voor de president bleek, dat „Spectrum" door Agfa wordt gefinancierd en deze een plan van Spectrum tot tariefsverlaging had af. gewezen. Thans krijgt de centrale 60 cer.t per afdruk en 30 cent is voor de winke lier. Een prijsverlaging werd onmogelijk geacht.. Gevraagd werd een dwangsom van f 10.000 per geval op te leggen indien de geldende prijzen niet worden gehand haafd. Namens „Spectrum" werd betoogd, dat Agfa nimmer op verzoek tot prijsverla- PROMOTIES DELFT Gepromove technische wetenschap i „The removal of neutro r in de wiskunde e -d tot doctor inde P J Kreijger op poisone, in parti- and compaetifications. (Van een onzer redacteuren derde zondag in juni, en dat is dan TF/E LAZEN het in de etalage van de enige dag van het hele jaar *V een winkel, waarin allerlei waarop hij zich, hoe moeilijk het voor mannen aardige dingetjes te hem ook valt. eens heerlijk moet koop zijn ert het was ons, als vader, laten verwennen, uit het hart gegrepen. Het stond er ttoOR VADER kunt u nooit ge- met grote witte letters op een zwart V doen Eat de rea)iteit bord en we geloven dat het met een en a valt aan te Voar vrouwehand was geschreven. „Voor vader het bestc yan het bjste Het vader J*""4 u n00,t genoeg doen mooiste scheerapparaat, de duurste Kijk, dat is nu een kreet, die alle i0üonj het sjiekste overhemd, de kinderen, groot en klein, maar goed opvallendste das, de fijnste sokken, tot z.aje^eavond^^wi^elsluitmgs- de lekkerste sigaren en sigaretten, n"" de exclusiefste wijnen, het belang- tijd in het geheugen moeten hou- c_16_ den. Voor vader kunt u nooit ge- wekkendste boek, de geurigste noeg doen. Het ™°g® een leidraad zeep het apartste vest, de grootste rt,n hij het ontwikkelen van de hartelijkheid ales voor vader. plannen, die verband houden met de komende vaderdag, en een sporing om ook het laatste dubbel- Vader, die zich' het hele jaar al les ontzegt terwille van de kinde ren. Die zo graag eens dit zou wil- tje uit de spaarpot maar te lijnen Icn kopen of dat zou widen aan- de kinderen maar niet Wie is vader dan?, zou een jongetje als ze kiespijn hebben of ruzie met eens aan zijn moeder hebben ge- een vriendje of vriendinnetje. Va- vraagd, en die moeder zou hebben der. die alle last en zorgen van z(jn geantwoord: dat is een man, die je kinderen op zich zou willen nemen, nooit ziet omdat hij altjjd voor je Daarom nogmaals, voor vader werkt. Dat is het lot van vaders, kunt u nooit genoeg doen. Zeker werken voor de kinderen, van de niet op vaderdag, de dag, die aan vroege morgen tot de late avond, hem is gewijd. Laat eenenvijftig Werken voor de broekjes gerust schieten, die gen. Alles wat de kinderen bezitten moet een glanspunt zijn in zijn kleding, aan vreugde pleziertjes, het komt allemaal van drukke leven. Keer de spaarpot en leen desnoods wat geld van moeder, maar koop voor vader het deren zijn energie, zijn geld en zijn vast, zodat hij zich de verwennerij voorbeeld. Ook al is hij niet thuis, wel moet laten welgevallen. Maak alles draait toch om vader. En dat er een echte feestd; is de reden, dat hij eens per jaar voor vader kunt in het zonnetje wordt gezet, op de doen. ging had geantwoord en door rationalisa tie het mogelijk zou zijn de kostprijs te drukken. Bij de huidige capaciteit 100.000 films per jaar kan bij een prijs van 50 cent nog een winst van een ton worden gemaakt. Door „Spectrum" werd gevraagd om Agfa te verbieden in deze kwestie tegen te werken. In deze zaak trad namens Agfa op H. J. Sluyter uit Arnhem en voor ,,S] trum" mr. J. Brenkman uit Utrecht. De vice-president stelde gisteren Agfa in het gelijk. „Vaderdag begint al vroeg, het beste is net goed genoeg1' E.E.G.-debat in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) TN de Tweede Kamer zijn gistermiddag tijdens het Europese debat twee moties ingediend, die beide uitspreken dat de Nederlandse regering zich bij de beoordeling van aanvragen van landen om toelating tot de E.E.G. moet laten leiden door de vraag of in die landen democratische in stellingen aanwezig zijn. Een door de socialist Goedhart ingediende en door V.V.D., A.R.P. en C.H.U. mede-ondertekende motie spreekt in dit verband met zoveel woor den over de aanvrage van Spanje. Een door de K.V.P. ingediende motie- Schuijt noemt geen enkel land met name en is ook voor het overige iets beknopter dan de motie van de vier andere partijen. Minister Luns achtte de motie-Goed hart „prematuur" en meende de Kamer de aanvaarding ervan te moeten ontra den. Tegen de motie-Schuyt had h(J geen bezwaar. Over beide moties zal aan het begin van de Kamervergadering van volgende week dinsdag worden gestemd. De motie-Goedhart kx>mt, wat de hoofdzaken betreft, ongeveer overeen met die resolutie van de Spaanse dele gatie op het vorige week in München gehouden congres van de Europese Be weging. De motie zegt, dat de integratie van Europa het bestaan van democra tische instellingen ln de landen, die zich voor de E.E.G. aanmelden, veronderstelt en dat dat ('in overeenstemming met de Europese Conventie van de rechten vam de mens en het Europees Sooiaal Char ter) betekent: de aanwezigheid van een democratisch gekozen volksvertegen woordiging. opdat de regering berust op de vrije wil van de burgers; een doelma tige beveiliging van de rechten van de mens in het bijzonder; het recht van In dividuele vrijheid en vrije meningsuiting, wat het opheffen van regeringiscensuur veronderstelt; het recht zich op demo cratische grondslag in vakverenigingen te kunnen organiseren en de erkenning, dat de werknemers hun fundamentele rechten moeten kunnen verdedigen, wat het recht van staking ndet mag uitslui ten; erkenning van de vrijheid van ver eniging en het recht zich in politieke partijen te organiserenerkenning van de rechten van de oppositie. De onder tekenaars van de motie-Goedhart zijn van oordeel, dat het noodzakelijk is aan dit uitgangspunt bijzondere aandacht te geven in verband met de aanvrage van Spanje om toe te mogen treden tot de E.E.G. Zij verzoeken ten slotte de Neder landse regering zich bij de beoordeling van aanvragen tot toelating tot de E.E.G. door de genoemde overwogingen te laten De KVP.-motie heeft dezelfde strek king, maar is meer algemeen gesteld en zwijgt over Spanje omdat, naar de ka tholieke woordvoerder dr. Schuijt zet, het ongewenst is te preciseren om welke landen het gaat. Niet alleen Spanje is hier Immers in het geding, maar ook Portugal en Turkije en straks misschien ook Zuid-Slavië en Finland. Men moet voorts niet de indruk wekken van zich rechtstreeks te willen bemoeien met de interne politieke structuur van bepaalde landen. Overigens laten de gebeurtenis sen van München en Madrid de K.V.P.- fractie bepaald niet ongevoelig, eldus de heer Schuijt. De motie-Schuijt mist ook enkele pas sages, die wél in de Münchense resolutie en in de mote-Giedhart voorkomen, zo als die betreffende de vrije wil van de burgers, het recht van individuele vrij heid en vrije meningsuiting, de ophef fing van de negerdngscensuur e.d. De heer Goedhart (sac.) veronderstelde nogal de magogisch, dat de heer Schuijt blijkbaar tegen die punten is. Dit weersprak de K.V.P .-spreker, natuurlijk met de meeste klem. Hij zag geen wezenlijk onderscheid tussen beide moties. Beiden baseren zich immens op de Europese Conventie voor de mensenrechten, met alles wat daaruit voortvloeit. De heren Van Dijk (lib.) en Van der Mei (c.h.) gaven de voorkeur aan de motie-Goedhart, o.m. omdat die het dui delijkst tot uiting brengt, dat de Kamer ongerust is over de recente gebeurte nissen in Spanje. Minister Luns had in eerste termijn verklaard, dat de regening zich bijtijds zal bezinnen op alle aspecten van een eventuele toetreding van Spanje (en Portugal) tot de E.E.G. Zij is zich bewust van de moeilijkheden, die zich daarbij voordoen. Het standpunt van de Kamer meerderheid ln deze zaak zal de regering zorgvuldig in haar beschouwingen be trekken. De mmaster vestigde er nog eens de aandacht op, dat Spanje en Por tugal slechts associatie met de E.E.G. begeren, dus (nog) niet het volwaardig lidmaatschap. Een dergelijke associatie aal overigens ook bandon leggen, waar van de consequenties tevoren onder ogen moeten worden gezien. Op het ogen blik nemen de verzoeken van Spanje en Portugal geen hoge plaats op de priori teitenlijst in. De minister vreesde, dat het niet mogelijk zal zijn iets voor de dezer dagen verbannen Spanjaarden te doen. Als Nederland bij Spamle tegen deze verbanning zou protesteren, zou dit een inmenging zijn in de aangelegenhe den van een ander land. Bij de replieken zei de socialist Goed hart, dat de minister zich m zijn ant woord teveel op de vlakte heeft gehou den. Drt antwoord is vaag en academisch en daarom is een uitspraak van de Ka mer nodig. Minister Lnns repliceerde met de op merking. dat de regering zich niet zo maar van de Spaanse problematiek wil afmaken. De heer Goedhart moet zich echter wel realiseren, dat er verschil Is tussen Spanje en de communistische landen. Deze laatste trachten hun regiem aan anderen op te dringen. Dat doet Spanje niet. De minister herhaalde, dat het associatie-verzoek van Spanje niet snel aan de orde zal komen. Daarom Is de motie-Goedhart naar de mening van de regering voorbarig, want ze spreekt zich op dit moment reeds uit over Iets wat pas later ln het licht van de dan optredende omstandigheden kan worden beoordeeld. Bij de bespreking van de politieke sa menwerking in Europa deelde minister Luns de Kamer mee, dat geen enkel overleg heeft plaats gevonden over het jongste plan-Adenauer tot vorming van een politieke unie tussen W -Duitsland. Frankrijk en Italië 'zonder de Benelux dus). Het plan blijft dus geheel voor rekening van de bondskanselier. Per soonlijk geloofde de minister, dat de uit voering van een dergelijk plan de nega tie zou betekenen van de politieke samen werking in Europa. Met een werkelijk Europa heeft het niets gemeen, omdart het een machtsgroepering van één of twee landen zou creëren. Ook in Duitsland zelf heeft het plan-Adenauer opzien gebaard De reacties in de Europese hoofdsteden «dus ook Rome en Pairijs) zijn gereser veerd. Het plan past ook niet in de afspraak van de zes regeringen, dat het lidmaatschap van de E.E.G. ook deelna me aan de politieke unie zou moeten Impliceren. Overigens bestaan nog geen concrete plannen voor Adenauers poli tieke unie. Nederland, zo verzekerde de bewinds man, staat nog steeds zeer positief tegen over de Europese politieke samenwer king. Men moet de problematiek rond de totstandkoming van de unie echter zien in het licht van de overgangsfase, dlie is ontstaan door de onderhandelingen over Engeland's toetreding to,t de E.E.G. De mening, dat in het standpunt van de Nederlandse regening een paradoxaal zou schuilen, berust op oen misverstand Nederland meent, dat bij deelneming van het Verenigd Koninkrijk aan de E.E.G. de evolutie van de politieke samenwer king in intergouvernementele zin met vertrouwen tegemoet kan worden gezien, maar dat als Engeland onverhoopt niet meedoet, de politieke samenwerking van de Zes van meet af aan op supranatio nale leest dient te zün geschoeid. De „noodbrug-constructie", die de K.V.P.-er Schuijt voor de Europese poli tieke samenwerking had voorgesteld, achtte minister Lun6 redelijk en wel overwogen. maar op het ogenblik niet haalbaar. Men realisere zich trouwens, dat de stagnatie van het gesprek over de totstandkoming van de politieke unie slechts formeel en tijdelijk is. Eind juli zal de voorlopige balans van de onder handelingen over Engeland s toetreding tot de E.E.G. worden opgemaakt. Er is een kans, dot deze zomer de kogel half weg door de Engelse kerk zal zijn. Dit zal dan tot een nieuwe oriëntatie om trent de politieke samenwerking leiden. Trouwens, voortdurend worden nog al lerlei teksten en mogelijkheden bestu deerd. De Engelse minister Heath komt vermoedelijk zondagavond naar Neder land om met minister Luns de problema tiek te bespreken. Met nadruk ontkende de bewindsman, dat de onderhandelingen tussen Engeland cn de E.E.G. zouden zijn vertraagd doordat Frankrijk atoom geheimen met Engeland zou willen de len. De moeilijkheden liggen geheel in het economische vlak. Wat de verech»T.ende associatie-aan vragen betreft: alles wordt in het werk gesteld om een economische splitsing van Europa te voorkomen. Over de aanvrage vam Israël bereidt de Europese Commissie een rapport aan de Raad van Ministers voor. De overweging, dat do economie van diit land gezond en levens krachtig moet blijven, is voor de Neder- kindse regering een zwaarwegend ar gument. Minister Luns sprak ook niog over de beperking van de uitvoer van consump tie-aardappelen. Hij zei, dat Nederland zijn voornemen tot deze beperking tijdig aa nde Europese Commissie heeft ken baar gemaakt. Toen de Commissie na enkele dagen nog ruiet had gereageerd, heeft de regering haar voornemen uit gevoerd. ISóg vijf Na minister Luns werd gistermiddag nog door vijf andere bewindslieden het woord gevoerd, t.w. de ministère De Pous, Marijnen en Veldkamp, cn de staatssecretarissen Gijzeis en Roolvink. Zij gaven een overwegend gunstig beeld Y»n de ontwikkeling der E EG. Minister De Pous ging nog even in op de ossocia- tieaanvragen van Spanje en Portugal. Hij hield de heer Van Dijk (lib.) voor, dat die aanvragen niet kunnen worden afgewezen op grond van de overweging, dat genoemde landen een economische structuur hebben dde ongunstig afwijkt van die der E E.G.-landen. Dc regering meent. dot deze norm in het geval van associaties met mag wonden gehanteerd. De bewindsman waarschuwde ln zijn betoog voorts tegen een onjuiste inter, pretatie van het uit '59 daterende EEG- loononderzoek Men mag daaruit niet de '"onclusie trekken, dat het loonpeil ln Nederland omhoog moet. Met dc presi dent van de Nederlandse Bank was de minister van oordeel, dat onze coivur- nentrie-positie en daarmee de mogelijk heden tot loonsverhoging niet mogen worden overschat. Het mag dan schijnen, dat in een hoogconjunctuur alles moge lijk is, de werkelijke kracht van de eco nomische positie van ons land zal eerst volledig blijken, wanneer de ..internatio nale wind verflauwt". Vandaag is nog J' 1"-vvrr rtifigheid geboden. Over het dnorgwon van de verlaging der a voorrechten in de prijzen zei de minister, dat het onderzoek naar het prijsgedrag van de op de importeurs vol gende handelsschakels nog niet is af gesloten Wel zijn in een aantal branches voorbeelden van concrete verlagingen van de publieksprijzen ails gevolg van de lagere invoerrechten bekend. Het gaat hier om b.v. auto's, koelkasten, wasma chines. kantoormachines, strijk ijzers, broodroosters, straalkachels. waterketels, snelkokers, uurwerken, parfums en spe cialités. Eieren De minister van landbouw mr. Marij nen deed nog enkele mededelingen over de moeilijkheden op de eiermarkt, waar over dc heer Mellema (c.h.) vragen had gesteld. Op 29 mei heeft W.-Diritsland een minimum-prijsregeling voor eieren van allerlei herkomst afgekondigd, een ongelukkige maatregel dio zonder voor overleg met de E.E.G -partners Is ge nomen en geen steun vindt in het E.E.G.- verdrag Nederland, dat Duitsland^ groot ste eierleverancier is. is door dc maat regel in zijn export bijzonder geschaad. De handel in eieren werd flauw tot uiteret flauw. Met het produktschap heeft de minis ter nagegaan welke maatregelen op kor te termijn zouden moeten worden geno men om aan de afzetmoeilijkheden het hooM te bieden. BesBoten werd om kleine eieren aan de eierenverwerkende indus trie te leveren. Dit heeft al enige ver- lieh»>og gebracht. Een soortgelijke maat regel wordt ook vaor grote eieren over wogen. Het produktschap moet zelf be slissen of het hiertoe direct wil overgoon dan wel of het de ontwikkeling nog even wil aanzien. Internationale landbouwproblemen be sprekend verklaarde de minister het eens te zijn met de beren Biesheuvel (a j i en Vondelw^g (*>c.). die meenden dat de Engelse landbouw bij toetreding van he>! Verenigd Koninkrijk tot de speciale behandeling

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11