i Een half uurtje lachen met Tetep BON Ulbricht wenst controle-macht Rusland zon 11a akkoord bevoegdheid overdragen Attain Sterkte Brits Rijnleger spoedig op 55.000 mail drank voor dorstige drinkers Wat wel en niet mag Jjh ecft fianfce Kij, ""drogist hééft meer...wéét meer!© (Van onze correspondent in Bonn) Nu voor de Oostduitse party leider Walter Ulbricht de voor deur naar internationale op waardering van zyn regime ge sloten blijft, tracht hij met hulp van de Sowjets door de achter deur binnen te komen. In welin gelichte kringen in de bonds- hoofdstad beschikt men namelijk over informaties, dat er tussen de Sowjetunie en de machtheb bers in Pankof de vorige maand toen Walter Ulbricht voor overleg in Moskou vertoefde is overeengekomen, dat onmid- (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BIAK, juni Tetep is. een imaginair Papoea- mannetje. Hij heeft een verwron gen stemmetje dat. beurtelings van machtswellust en hulpbehoe vendheid getuigt. Als Tetep niet in een positie is bevelen uit te delen, zit hij in de hoek waar de slagen vallen. Het ene zowel als het andere ondergaat hij als de gewoonste zaken van de wereld. Tetep heeft enige gelijkenis met Don* Quiohotte, hoewel hij niet gebruikt wordt om tegen wind molens te vechten. Hans Oosterhof, tijdelijk hoofd van de in Biak residerende K(adio) O(mroep) N(ieuw G(ui- nea), is de geestelijke vader van Tetep. Hij gebruikt hem als ether-marionet in een officieel toegestane, doch niettemin per soonlijke psychologische oorlogs voering. Met Tetep gaat hij Radio Makassar en Radio Djakarta te lijf vóór alles echter de zoge naamde Indonesische vrijheids zender, die onder de naam „Voice of free West-Irian" ope reert. Het Maleis, dat Hans Oosterhof spreekt, is van een uitnemende kwaliteit. Dit moet ook wel, want het programma, dat met de avonturen van Tetep wordt gevuld, is in de eerste plaats voor Papoea's bestemd, die de leugens van de Indonesische zenders wel eens serieus zouden kunnen nemen. In zijn huis in Biak, waar hij el ke avond in een warme, rommelige studio aan zijn bandopnamen werkt niet alleen Tetep, maar ook alle figuren er omheen spreken door de mond van Hans Oosterhof zegt hij tegen ons: „Laten we het een soort politiek cabaret noemen. Ik heb me er altijd reuze voor geïn teresseerd. Tot 1959 heb ik in Dja karta gewoond, en ook daar heb ik deze hobby trachten uit te leven. Teteps creatie heb ik helemaal op de huidige toestand afgestemd, zo mede op het lacherige, blijmoedige en vaak kinderlijke in de Papoea. Dat mannetje van mij durft en kan alles zelfs als hij zich in. een be narde toestand bevindt, schroomt hij niet z'n belagers belachelijk te ma ken. Voor de Papoea's is Tetep een figuur geworden, die desnoods op z'n eentje de gezamenlijke Indone sische strijdkrachten kan verslaan". „Ik ga vluchten Nog maar een paar weken geleden liet Hans Oosterhof Tetep plotseling ge noeg van de Nederlanders in Nieuw-Gui- nea krijgen. Door de radio hoorden de luisteraars Tetep zeggen: „Ik ga vluch ten. Ik ga eens kijken hoe de zaak er aan de overkant uitziet. Bovendien wil ik me als vrijwilliger bij het legioen ter bevrijding van West-Irian melden, als u mij begrijpt". Aangekomen in het aanmeldingsbu reau van Makassar ontspon zich de vol gende dialoog: ,.Ik ben Tetep. Ik kom uit Nieuw-Gui- nea. Ik wil..." „Hou je mond!" een aanschreeu- wing op z'n Indonesisch met een krij sende. overslaande stem. „Maar ik ben vrijwilliger..." „Hou je mond, zeg ik je, anders sla ik hem dicht! Zo, hoe heet jij!" „En ik moest m'n mond houden..." „Luister naar me! Hoe heet je! Aap Van een jongen!" Toen na veel gepalaver de nodige for maliteiten eindelijk waren vervuld, ging Tetep naar de fourier om een uniform en een geweer te halen. Fourier: „Ben jij vrijwilliger?" Tetep:.,,Ja, toean". Fourier: „Juist, dat dacht ik al. Dan krijg jij van mij het voddigste uniform, dat ik vinden kan. Als je vrijwilliger bent, heb je helemaal geweten wat je deed. en dan moet je zelf maar zien hoe je je redt". Tetep: „En m'n geweer, toean?" Fourier: „Kan je schieten?" Tetep: „Wat is dat, toean?" Fourier: „Juist, precies wat ik dacht. Hier heb je een geweer. Een opleiding lijkt me overbodig dan had je maar geen vrijwilliger moeten worden". Met dit soort grapjes houdt Hans Oos terhof zijn luisteraars bezig. De Pa poea's schijnen ervan over de grond te moeten rollen van het lachen, en daar gaat het hem om. Ridiculiseren is vol gens de mensen, die van de Papoea mentaliteit verstand beweren te hebben, een beter wapen dan indoctrineren vol gens een weloverwogen plan. Andere lachertjes van Tetep alias Hans Oosterhof: „Vroeger stonden er een miljoen mensen op een plein, waar Soekarno sprak. Tegenwoordig echter drie mil joen, want door de honger is ieder een wat magerder geworden". „Generaal Na- sution is gisteren met rotte eieren bekogeld. In plaats van kwaad te wordenwas hij reuze blij, want hij heeft er on middellijk een omelette van la ten bakken". ,Jn Djakarta riepen de mensen verleden week Mentega (boter). De bedoeling was echter Merdeka (vrijheid) te schreeuwen". Na Tetep Betet Alles wat de Indonesiërs binnen het kader van hun propaganda gebruiken, vindt bij Hans Oosterhof gerede aftrek. Met zijn bandrecorders doet hij wonde ren. Japans gezongen krijgsliederen, fel le redevoeringen van Soekarno en Soebahdrio en schreeuwerige reporta ges van star-radioreporter Darnon Soeghondi bezorgt hij een de Pa poea-bevolking aansprekende anti-cli max door er geraffineerde spotlichtjes op te laten schijnen. De figuur van Tetep is voor de Indo nesiërs al aanleiding geweest een soort tegenhanger te creëren. Het mannetje wordt Betet genoemd, naar een populair tropisch vogeltje, dat lijkt te spreken. De avonturen van Betet zijn overigens de enige elementen in de Indonesische propaganda, die de uitzendingen van Hans Oosterhof kunnen evenaren. Alle berichten, die de Indonesische zenders over Nieuw-Guinea uitstorten, zijn door regen met leugens, waarvan de meeste voor bewust politiek denkenden bijzon der doorzichtig zijn. „Lieve vader", zo heette de naar Ra dio Makassar gesmokkelde brief van een Papoea te lezen. „M'n salaris is laag, de Nederlanders zijn honds te gen me. en de politie in Hollandia heeft me aan diggels geslagen. Van pure ellende ben ik de bush in- f;evlucht, waar ik blijf zitten tot de ndonesische bevrijders komen". „De fascistische minister van buiten landse zaken Luns", aldus een door de „Voice of Free West-Irian" omge roepen berichtv „heeft uit ge weigerd 1 *-«• Van Avond Te weinig! ff "Vgn Wachtende Op u Afbeeldingen ven pamfletten, waarmi karla de Nederlanders in Nieuw-Guir werkt. De van niet veel raffinement g< de plaatjes werden aanvankelijk alleen filtranten gevonden, die opdracht hadden via de bevolking onder de Nederlandse mil fairen to verspreiden. Sinds twee weken wo den ze thans naar Nederlandse burgers I Hollandia gestuurd, waarbij schijnadressen i Singapore en in Manilla worden gebruikt. tief betekent het totale Nederlandse antwoord weinig of niets. Er zijn een paar keer per dag in het Maleis ver taalde, Nederlandse nieuwsberichten, welke dikwijls nauwelijks zijn te ver staan. Er is een blad, dat Pengantara heet, doch dat slechts achtduizend abonnees op zevenhonderdduizend Pa- poa's telt. De hekkesluiter ten slotte is het instituut van de studieclub, dat een bereik van op z'n hoogst vierhon derd Papoea's heeft. „Wij zijn voorstanders van een eerlijke berichtgeving", zegt men met Nederlandse stoerheid in het onplooibare Hollandia. ..Bevolkings voorlichting, ja, maar niet zoals de Indonesiërs dat doen. Zelfs naar de praatjes van Hans Oosterhof zitten we al met gemengde gevoelens te luisteren". Het is een standpunt, dat men wel of niet kan onderschrijven. Waar het echter op aankomt, is, wie 't mees te bereikt.... dellijk na de ondertekening van: een Oost-Westakkoord over d£ instelling van een internationale controle-instantie voor de toe- j gangswegen naar Berlyn, de Sowjetrussische vertegenwoor diger in deze instantie de hem toegewezen controlebevoegdhe den zal overdragen aan de „mi nister van defensie van de Duit se Demokratische Republiek". De desbetreffende mededeling Stamt volgens Bonnse informaties uit betrouwbare bron nl. van func tionarissen van het Oostduitse mi nisterie van buitenlandse zaken in Oost-Berlijn. Volgens deze informa ties zouden tegelijkertijd ook alle andere mede-ondertekenaars uit de landen van het communistische oostblok hun controle-bevoegdheden delegeren aan de Ulbricht-schijn- staat achter de muur. Naar men zich herinnert, is tijdens de Amerikaanse-Russische gesprekken in Moskou en in Washington de gedachte geopperd aan een internationale con trole-instantie van dertien leden, waarin ook de Bondsrepubliek en het regime in Oost-Berlijn zitting zouden krijgen. De Bondsrepubliek gaf er de voorkeur aar van eventuele mede-controlebevoegd heden af te zien. wanneer door opneming van Pankof het Ulbrichtregime daar door een soort internationale erkenning zou verkrijgen. Ulbricht heeft in Moskou de Russen ook nog een alternatief aan de hand ge daan om zijn verlangen te bevredigen naar een effektieve D.D.R.-controle op het verkeer over zijn territorium er daarmede op de toegangen tot Berlijn: Moskou verklaart zich akkoord met de stichting van een internationale controle- instantie zonder daarbij aan te dringen op de participatie van Pankof, doet daarna echter zijn eigen controle-be voegdheden over aan de D.D.R. na af sluiting van een (separaat) vredesver drag. De voedsel- en landbouworganisatie (F.A.O.) der Ver. Naties heeft medege deeld dat Nederland 17.500 dollar heeft bijgedragen ten behoeve van de we- reldzaaicainpagne, een onderdeel van de strijd der F.A.O. tegen de honger. De Nederlandse bijdrage zal volgens functionarissen der organisatie gelijke- hij de rotzooi, die de Nederlanders daar hebben gemaakt, niet aan- do grote klok wil hangen. Het weigeren van een commissie, gekozen uit wel willende vertegenwoordigers van alle landen ter wereld, is niet alleen zeer onbeleefd, maar ook bijzonder schof- „Indonesische parachutisten", zo luid de een recent nieuwsbericht, dat ook al via Radio Makassar werd op gevangen. „hebben Teminabuan thans geheel bezet. Een grote overmacht aan Nederlandse mariniers is met bebloede kop afgeslagen. Toen de ze gevierende para's de plaats binnen trokken, stond de bevolking enthou siast met rood-witte vlaggetjes te wuiven. De laatste waren kennelijk reeds lang geleden in huis gehaald en goed voor de Nederlandse onderdruk kers verstopt. Het leven in Temina buan herneemt zijn gewone gang. De Indonesische troepen hebben zich ir de comfortabele huizen van de Ne derlandse kolonialen geïnstalleerd er genieten er van een welverdiend ver lof. Brieven van hen zullen binnen kort de familieleden in Indonesië be- De invloed van deze, uit het niets ge grepen berichten mag overigens niet worden onderschat. Hele volksstammen Papoea's kunnen de intrinsieke waar de ervan met geen mogelijkheid schat ten, terwijl een groot deel van het In- Hausner krijgt dreigbrieven De Israëlische procureur-generaal Gi deon Hausner, die in het proces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann als openbare aanklager is opgetreden, heeft in een gesprek met een vertegen woordiger van het Israëlische dagblad Maariv" verklaard dat hij dreigbrie- en uit West-Duhsland en Egypte heeft ontvangen, waarin zinsneden voorko- i ais: „u zult worden gedood" zult met uw leven voor dat Adolf Eichmann betalen". Hausner verklaarde ook. dat in Israël inlichtingen zijn ontvangen. volgens welke naoorlogse nazi's teleurgesteld zijn door de houding van Eichmann vóór diens terechtselling. Zij hadden namelijk verwacht dat hij in zijn laat ste ogenblikken nog eens zou getuigen van zijn toegewijdheid aan de natio- naal-socialistische beginselen, doch Eichmann zei slechts „leve Duitsland, leve Oostenrijk, leve Argentinië". Waar bij hij toelichtte dat hij zich met deze landen het meest verbonden had ge- Rusk tien dagen naar Europa De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk vertrekt 19 juni voor een bezoek van tien daggn naar West-Europa, waar hij besprekin gen zal voeren met de ministers van buitenlandse zaken van Groot-Britan- nië. Frankrijk, West-Duitsland, Italië Portugal. De minister zal ook een zoek brengen aan West-Berlijn. Tijdens zijn verblijf ln Parijs zal Rusk een niet-officiële samenkomst hebben met de N.A.V.O.-raad. Men acht het in Washington sc'nijnlijk dat minister Rusk in West- Europa in de eerste plaats zal spreken over het verkennende overleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie over Berlijn, de voorgenomen Britse toetreding tot de Europese gemeen schappelijke markt en «Je N.A.V.O. Sow jetruimteresolutie viel als baksteen Op de conferentie over ruimtevaart, die in Genève wordt gehouden hebben de Russen een voorstel ingediend, dat beoogt bepalingen te treffen het redden van ruimtevaarders voor ruimteschepen die noodlandingen maken in andere landen dan de staat waaruit zij zijn gelanceerd. De Ame rikaanse woordvoerder verklaarde, dat zijn land de voorstellen totaal 01 aanvaardbaar achtte, daar de V.l van mening zijn dat de plannen niet anders beogen dan propaganda te maken. In de Russische resolutie was de be paling opgenomen, dat ruimteschepen niet aan het land van oorsprong den moeten worden teruggegeven. de thans te Parijs bijeen zijnde semblee van de Westeuropese Unie klaard dat de sterkte van het Britse Rijnleger zo spoedig mogelijk op 55.000 man zal worden gebracht, „doch ver der kunnen wij niet gaan". De minis ter legde er de nadruk op dat Enge land „het juiste evenwicht" moet be waren lussen zijn verplichtingen in en buiten Europa. HU verklaarde dat het Verenigd Ko- ninkrUk zyn volle aandeel zal dragen in de lasten en verantwoordelijkheden van NAVO en WEU, doch dat het ook buiten Europa zware verplichtingen heeft. „BU het nakomen hiervan gaan wij er van uit dat wü hetgeen wij bui ten Europa en de NAVO doen, volbren gen als goede Europeanen en bondge noten", aldus Watkinson. Aan het slot van het debat over de militaire verdediging heeft de assem blee van de Westeuropese Unie een aanbeveling aanvaard, waarvan de voor naamste punten zijn: oc regering, vraagstukken te bestuderen die samenhartgen met de handhaving van 55.000 man Britse troepen en de tweede tactische Engelse luchtmachtaf deling in West-Duitsland. Hierbij moet Ramp had voorkomen kunnen worden De ramp met de Boeing 707 van zon dag jl. op Orly, die 130 levens heeft ge kost, had voorkomen kunnen worden als op Orly dezelfde veiligheidsmaatrege len werden genomen als op een-vliegba an de NAVO. Dit heeft de directeur de Befab-fabriekcn te Norrkoeping meegedeeld. De fabrieken leveren nylonnetten die in staalkabels hangen. Hiermee kun- ?n vliegtuigen tot staan worden ge bracht die aan het eind van de start baan niet van de grond komen. Er zijn reeds 500 van de netten in bedrijf, o.m. op alle NAVO-vliegbases. Het is een algemeen verbreid denkbeeld dat een artikel of een werkwijze waarop oktrool rust, mag worden nagemaakt of toegepast, mits dit maar voor eigen gebruik is. Stel bUvoorbeeld dat de een of andere uitvinder een heel byzondere schroe vendraaier heeft gemaakt waarop ok trool is verleend, dan zou volgens deze gedachtengang een fietsenma ker voor eigen gebruik deze schroe- vedraaier mogen namaken en bü al lerlei reparatlewerkzaamheden mo gen aanwenden. Maar dat mag u juist beslist niet. Zo eenvoudig is deze kwestie overi gens niet en wanneer u aan degenen, die vertrouwd zUn met deze materie, zoudt vragen u in het kort even uit te leggen wat wél en wat niet mag, blUkt dat werkelijk niet zo simpel te zUd als we ver onderstellen. Vol gens de wet mag een artikel waarop oktrool Is verleend niet voor het be drijf worden ge bruikt. Onze schroe vendraaier mag door de fietsenma ker dus niet bU zyn werkzaamheden worden aangewend en een garagehouder die een nieuw systeem voor het oppompen van ban den heeft nagemaakt, mag daarmee de banden van zUn bedrijfsauto niet oppompen. Maar wanneer hü zUn fiets, die uitsluitend voor particuliere fietstochtjes wordt gebruikt, wat meer lucht ln de banden zou willen geven, kan hiertegen weinig worden ingebracht. Zo zou de fietsenmaker met de gepatenteerde schroeven draaier. die hij listiglUk heeft nage bootst, ook best een schroefje in de koffiemolen van zUn vrouw mogen TOCH IS HET ZO! Nu begint (het bU ons te dagen: wanneer we dus een gepatenteerd artikel namaken en dit uitsluitend voor persoonlyke doeleinden bezigen, kan niemand ons iets maken? Weer mts, want in haar algemeenheid gaat deze stelling beslist niet op. Zou een van de vrouwelijke leden van het gezin ergens een gepatenteerde haar speld ontdekken en zouden wU, parti culieren, deze haarspelden namaken om de lokken van onze vrouwen op haar plaats te houden, dan gaan we wéér bulten om hoekje. Want vol gens de wet mogen we een dergeiyk gepatenteerd artikel niet in voorraad hebben. Met een schroevendraaier kan moellUk gesproken worden van „ln voorraad hebben", indien er slechts sprake !s van één exemplaar, maar met haarspelden ligt de inbreuk op de wet er dul- mendik op, zodat we daaraan niet moeten beginnen. Om kort te gaan, wat de particulier in dit opzicht mag, staat nergens aan- m^mgegeven, maar wat niét mag is wél In de wet vermeld en hangt voor 'n belangrijk deel van de Interpretatie en de jurisprudentie af. Daarom ts het altijd hoogst gevaar- 1 ijk hierin zelf te beslissen, doch dient men raad ln te winnen van juristen die zich op dit terrein gespecialiseerd hebben. De stelling „voor eigen ge bruik mag je het wel namaken" is ln leder geval bezyden de waarheid. En het vraagstuk van de uitvindin gen en oktrooien brengt ons bU een heel plezierig onderwerp, te weten het perpetuum mobile. Daarover een volgende keer! I Koningin-moeder Elisa beth van België heeft gisteren de auto die op het vliegveld van New York voor haar klaar stond van de hand ge wezen. Liever wilde ze, geleund op de arm van een luchthavenemployé, lopen. Ze genoot kenne lijk van de drukte en de sfeer en toonde geen te kenen van vermoeidheid. I Het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam heeft in zijn laatste kwar taalbericht enkele op merkingen gemaakt over de sterfte-verhouding tus sen Amsterdam en Ne derland. Men kwam tot de conclusie dat in het algemeen de sterftekan sen voor vrouwen in de hoofdstad lager liggen dan in de rest van ons I In Engeland is een pape gaai uit een café ontsnapt. Het dier huist nu al drie dagen in een boom tegen over de woning van zijn baas. Als die met veel moeite naar boven klimt, roept de papegaai hem toe voorzichtig te zijn. Bovendien waarschuwt hij de caféhouder voor de komst van de politie. Met een glas bier hoopt de eigenaar zijn huisdier echter weer terug te krijgen. I Een Duitse boerenknecht is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar wegens een poging tot moord op een oude vrouw, waarvan hij ge loofde dat het een heks was. De rechtbank hield bij het bepalen van de straf rekening met het bijgeloof dat in het dorp van verdachte nog sterk leeft onder de bevolking. I De stichting „De schepers en wevers van het oale schoapsschot" te Markelo, die dch ten doel stelt oude ambachten als spin nen en weven te bevor deren, is in het bezit ge komen van een kudde van 147 schapen, gekocht van een herder uit El speet. I Dank zij het onderzoek dat de directeur van het anatomisch instituut van Napels heeft ingesteld Is gebleken dat de gangster Lucky Luciano inderdaad aan een hartverlamming is overleden. Er deden geruchten de ronde dat hij het slachtoffer zou zijn geworden van een andere bende. verzekerd worden dat dit geschiedt in overeenstemming met de bepalingen van het verdrag van Brussel, dat als het ..handvest" van de WEU kan worden beschouwd. Een eis dat toezicht zal worden uit geoefend op de vervaardiging van kernwapens in Frankrijk, teneinde te verzekeren dat deze plaats vindt over eenkomstig hetzelfde verdrag. Advertentie OLIFANT VOOR MENEER U leest deze krant niet om ons. Maar omdat u zelf heel goed weet wat een goede krant is. Elke dag werken we er aan om ze nog beter te maken. Zet u iemand op de bon? „Dat zit zo" is dan voor n. fin envelop of op kaart geplakt verzenden aan het Bureau van dit Blad). U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingangr. n BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres „Dat zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken Is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5