Jlietuuc iTciJtsrlje GTouranl Commentaar Oe Thant tot Soekarno: stuur onderhandelaar! Zong merel spontaan of sarrend? De Gaulle vanavond voor de televisie Moeder doodde misvormd kind (9 dagen oud) Indonesië wil eerst gedachtenwisseling Bedlegerige jongen haalt eindexamen Rust keert weer aan N.-Guinea s zuidkust Crita) hamoWeer vandaag'- VRIJDAG 8 JUNI 1962 KANTOREN: Steenstraat 3?. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1&—19 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bü contract belangrijke kortlngj. POSTREKENING: 58936. ABONNEMENTEN: 8.25 per kwartaal; ƒ2,80 per maand; ƒ0,65 per week Drieënveertigste jaargang no. 12498 CHRIST ELI J K-IS A T ION A A L DAGBLAD .Stoatvasttdi h aJtrblrvro mijn bert ia UgljeaspttT (Advertentie) TUINSLANG vanaf 25 cent per meter Grote sortering Gazonsproeiers VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Ze zijn gisteren voorgesteld, de drie meisjes, die dit jaar het middelpunt zullen vormen van de Westlandse oogstfeesten. „Gewapend" met een trosje druiven en charmant lachend poseerden v.l.n.r. hofdame Bregje van der Lely (19, Maas land), druivenprinses Dago Persoon (23, Honselersdijk) en hofdame Nel van Dijk (22. Naaldwijk) voor onze fotograaf. De oogstfeesten worden gehou den van 25 t.m. 31 augustus Nieuws in één oogopslag De eerste ronde van het debat in de Tweede Ka mer over de verhoging van de huren heeft uitge wezen, dat de meerder heid zich niet tegen de voorstellen zal verzetten. K.V..P en C.H.U. maakten nog enjkle reserves. PvdA, CiP.N. en P.S.P. zullen te gen stemmen. Het debat zal dinsdag worden voort- Beroep op Europeanen? President Soekarno heeft van de secretaris-ge neraal der V.N., Oe Thant, het verzoek ontvangen in te stemmen met een zo spoedig mogelijke hervat ting van de besprekingen met Nederland. In New York is vernomen, dat In donesië nog een vooraf gaande gedachtenwisseling met Nederland wenst: Djakarta wil zekerheid, dat er inderdaad met de Nederlanders zaken kun nen worden gedaan. De Franse president De Gaulle zal zich vanavond via radio en televisie wen den tot het Franse volk. Het geheime leger heeft in Algiers zijn terreuracties hervat. Gisteren heeft het onder anderen de univer siteit van Algiers voor het grootste gedeelte in de as gelegd. De termijn voor aanmelding van de politie ke partijen, die aan de verkiezingen op 1 juli in Algerije zullen deelnemen, is gesloten. Premier Chroesjtsjef heeft giste- - een re ceptie van een Italiaanse handelsdelegatie zijn hart weer eens gelucht. Hij vertelde een „grapje" over een soldaat op een raket- basis, die per ongeluk Ne derland zou hebben, ver nietigd, toen hij wilde de monstreren hoe het raket- tensysteem werkte. In een telegrarrj aan de ministers De Pous en Ma ry nen heeft het bedrijf schap voor de kleinhandel in groenten, aardappelen en fruit verzocht de im port van de aardappel oogst 1961 door middel van een subsidie te stimu leren. Het bedrijfschap is verontrust over de stagne rende aardappelvoorzie- Naar het oordeel van de heer Van Lienden, voor zitter van de Centrale bond van onderling be heerde ziekenfondsen, is de huidige loon- en inko mensgrens voor de ver plichte ziekenfondsverze kering te laag en dient dringend te worden ver hoogd. PRESIDENT De Gaulle zal heden avond via radio en televisie het woord tot „de natie" richten. Ver wacht wordt, dat hij zal spreken over de campagne voor het zelfbe schikkingsrecht in Algerije en over voorstellen voor bepaalde wijzigin gen in de Franse grondwet. Gehoopt wordt, dat de rede de Europese ko lonisten een hart onder de riem zal steken en hen ertoe zal bewegen, niet langer steun te verlenen aan de terreuracties van het Geheime Het F.L.N., het (Algerijnse) natio nale bevrijdingsfront, heeft zich als po litieke partij laten registreren om deel te kunnen nemen aan hét referendum over zelfbeschikking voor Algerije. Bij het verstrijken van de registratielimiet had zich geen partij aangemeld die de meerderheid van het miljoen Europea nen in Algerije vertegenwoordigt, in totaal hebben zich zeven partijen, waaronder het F.L.N.. ingeschreven. Er zijn drie door Europeanen geleide partijen, maar deze vertegenwoordigen slechts een zeer kleine minderheid. Hel zijn linkse groeperingen, waaronder de socialistische partij. De andere partijen zijn het F.L.N., de P.P.A. (algemene volkspartij, die de opvolgster van de Al gerijnse nationale beweging van Messall Hadj en de rivaal van het F.L.N. is), de Algerijnse communistische partij, die tij dens de Algerijnse oorlog was verboden maar thans weer wettig gaat opjreden. en het Blida-Mitidja-comité ter onder steuning van de overeenkomsten van Terreur Intussen duurt de terreur in Algerije voort O.A.S.-commando's hebben giste ren de universiteit van Algiers in brand gestoken. Ook twaalf andere gebouwen brandden af. Tegelijkertijd heeft de dis sidente terroristenleider Jean Georges Saraday echter opgeroepen tot eindiging van de vernielingen. Saraday, hoofd van de Z.Z.Z.-i do's van de O.A.S. in Algiers, pleitte voor vrede en verzoening met de mos lims. Wij hebben de strijd verloren. Wij hebben niet het recht de Europese kolo nie in een ramp mee te 9lepen, verklaar de hij met een van emotie trillende stem op een speciaal belegde persconferentie Zijn verklaring was een bewijs te meer In Luik zijn vijf mensen gearresteerd In verband met het overlijden van een baby. Op 22 mei werd in een kraamvrouwen kliniek in de omgeving van Lüik een meisje geboren, dat geen armen en mis maakte voetjes had. Op 29 mei verlieten moeder en kind de kliniek buiten weten van de artsen. Op 30 mei vervoegde de politie zich na e enanoniem telefoontje bij de woning van de moeder. Zij troffen daar slechts het lijkje van de baby aan Later zei de moeder dat zij de volledige verantwoordelijkheid voor de dood van het kind op zich nam. „Ik heb gedaai, wat anderen niet wilden doen", zei zij. Zij vertelde voorts dat zij bij het begin, van de zwangerschap een tube rustge vende middelen, in België bekend ondei de naam Sof1 tenon, had gebruikt. Dit mid del zou in Engeland en Frankrijk al diverse misgeboorten veroorzaakt heb ben. In België mocht het niet verkocht worden. Toch kan men het In verschil lende Luiks apotheken krijgen. De moe der is gearresteerd omdat zij het kind gedood zou hebben, de vade romdat hij hierin zou hebben toegestemd, een tante omdat zij het vergif had verschaft, de grootmoeder van de baby omdat zU con tact had opgenomen met de arts, die be schuldigd wordt van medeplichtigheid cr. deze laatste omdat hij de tien pilletjes had voorgeschreven, die de dood van di baby veroorzaakt zouden hebben. voor de kloof die is ontstaan in de lei ding van de O.A.S. Saraday houdt zich schuil onder de naam Jacques Garcia. Hy deed op de westelijke mogendheden een beroep tus senbeide te komen en het lot van de Europese gemeenschap in een onafhan kelijk Algerije. Hij had voor zijn perscon ferentie een groot aantal consuls van westelijke landen uitgenodigd, maar al leen de consul-generaal van Spanje en een Amerikaanse voorlichtingsambtenaar waren gekomen. Saraday deed op de ter roristen een beroep hun werk te staken. Maak een eind aan al Je vijandelijkheden /^E THANT, de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Na ties heeft gisteren 'n beroep op Soekarno gedaan om in te stemmen met 'n zo spoedig mogelijke hervatting van de onderhandelingen met Nederland over Nieuw-Guinea. Hij verzocht in een telegram Soekarno „zo spoedig mogelijk als het u schikt" een afgevaardigde te benoemen voor hervat ting van de besprekingen nu Nederland zijn bereidheid daartoe had te kennen gegeven. „Ook hoop ik", seinde Oe Thant. „dat er een einde zou kunnen komen aan alle vijandelijkheden aan beide zijden als de onder handelingen eenmaal zijn hervat". Uit gezaghebbende bron in het hoofdkwartier van de V.N. verneemt Reuter, dat Indo nesië zekerheid wil heebben, dat zijn afgevaardigden inderdaad met de Nederlanders tot zaken kunnen komen, wanneer de besprekingen worden hervat. Daarom zou er eerst een „gedachtenwisseling" met Ne derland moeten worden gehouden. De Indonesische zegsman verklaarde dat Oe Thant en Bunker moeten trachten deze voorafgaande „ge dachtenwisseling" tot stand te bren gen. De Indonesische ambassadeur te Lon den. BoerhanoecNn. heeft gisteren de Bn t- se minister van buitenlandse zaken, lord Home, verzekerd d<a>t zijn -land in begin sel bereid is de onderhandelingen met Nederland te hervatten. Ass. Press verneemt dat lord Home ge wezen had op Groot-Briibtaniës verlan gen, dat het geschil nu vreedzaam wordt, opgelost. Te Soera ba ja heeft Soeddarwo Tjond- ronegoro, die deelnam aan het voorover- Indonesische leS met Nederland, verklaard dat de Nederlanders bij dit overleg een tijdvak van 10 tot 15 jaar wilden om Nieuw- Guinea te verlaten. De Nederlanders hadden de Indonesiërs niet willen volgen in de aanvaarding van het plan-Bunker. „Als de »:sprekdngen hervat worden, moeten wij eraan vasthouden, diat wij gedurende een staking van de vijande lijkheden nog steeds de bevolking van West-Irisn beschermen. Wij zijn nu fei telijk reeds in het bezit van dielen van Nieuw-Guinea. De neergelaten parachu tisten beschermen de bevolking", zeide hij. Tegen journalisten verklaarde Soe- djarwo dat Indonesië venplicht is zijn strijders daar te beschermen. Indonesië moeat voorzichtig zijn, niet opnieuw in een Nederlandse val te lopen. Spoedig is een regeling te verwachten waarbij militairen in Nieuw-Guinea al gehele portvrijdom genieten voor brief wisseling met Nederland. Brieven van Nederland naar deze militairen kunnen dan volgens binnenlands tarief worden gepost. Geschenkzendingen tot een waarde van f 25 zijn thans reeds vrij van invoerrechten en het ministerie van binnenlandse zaken heeft de gouverneur verzocht om een uiterst soepele toepas sing van deze regeling. De wnd. resident van Fak-Fak heeft meegedeeld, dat het vinden van het stoffelijk overschot van de Papoea Kra- mandondnn, die door Indonesische para's is doodgeschoten, de woede heeft opge wekt van de bevolking van Kokas en Fak-Fak. In Kokas vroegen de Papoea's uitle vering van de daar gevangen para's om zich op hert te wreken. Bij de overbren ging van Indonesiërs naar Fak-Fak moesten deze, door militairen tegen de bevolking beschermd worden. Eerst wei gerde de bevolking vam het schiereiland Oniin uiit angst hulp te verlenen aan de Nederlandse strijdkrachten. Kort daarop echter besloot de bevolking hulp te ver lenen, niet alleen in het dorp Mamoer, waar Kramandondon woonde, maar ook de overige dorpen besloten elkaar daarbij af te lossen. Het dorpshoofd van Ma- moer heeft verklaard dat het slachtoffer nimmer vergeten za'l worden en dat zijn naam in Nederland en de hele wereTd bekendheid zal krijgen omdat hy viel voor de toekomst van zijn land. Opgaven aan huis bezorgd De twintigjarige Bert Prinsen te Arn hem die al ruim vijf jaar het bed moet houden vanwege een rugaan doening (de zogenaamde ziekte van Scheuermann) heeft het einddiplo ma van het christelijk lyceum te Arnhem behaalde- Na aanvankelijk les thuis te hebben ge had. werd later een rechtstreekse tele foonlijn aangebradhl tussen zijn huls aan de Heyenoordseweg en het lökaal in het christelijk lyceum Via deze verbinding kon hy de lessen volgen. Leerlingen en leraren bleven hem echter ook in die tijd trouw bezoe- Oefengranaat verwondt twee jonge huzaren Omstreeks kwart over zeven gister avond zijn in de legerplaats Oirschot twee huzaren gewond geraakt bij de ontploffing van een oefengranaat. De ne gentienjarige dienstplichtige huzaar C. P van Dongen uit Den Haag werd onder meer aan een oog gewond en brak een De twintigjarige dienstplichtige hu zaar J. Albert uit Geleen liep onder meer buikverwondingen op. Beide mili tairen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Beide behoren tot het A-eskadron van het 11e tankbataljon, gelegerd in Oir schot. De Koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in naar de toedracht v; het ongeluk. HANG-, LEG-, KEUKENKASTEN „DE HOUTHAL" HOGEWOERD 99 TELEFOON 22536. Een jonge moeder die vol trots naar haar dochtertje kijkt. Deze eerste foto van prinses Paola samen met de kleine prinses Astrid werd door prins Alben zelf gemaakt. Chroesjtsjef betrekt Nederland in zijn grapjes Als premier Chroesjtsjef in een goe de humeur is, maakt hij grapjes. Zo ook gisteren op een receptie voor een Italiaanse industriële organisatie. Eerst werd daar gesproken over de gemeenschappelijke markt, waar de Sow jet-premier geen goed woord voor over had, maar die hem „toch niet uit zijn slaap kan houden". Hierna kwam het gezelschap over het gevaar van een oorlog die per on geluk uitbreekt te spreken. Chroesj- sief vertelde een sterk verhaal. Over zen recruut op een NAVO-basis die :en onverhoedse beweging maakte ..Jij dwaas." riep een van zijn mak kers. „maak niet van die snelle be wegingen. Zie je met dat Nederlund verdwenen is?" Schout-bij-nacht Rceser: Nieuw-Guinea, heeft vanmorgen te Hol- landia verklaard dat de toestand aan de zuidkust tot rust komt en dat de bcdry- vighcid daar vermindert. Hij meende dat de Indonesische ge vechtshandelingen te besohouwen zijn als een soort guerrilla gebaseerd op hulp van de zijde der bevolking. Door het uit blijven van die hulp is de toestand voor de Indonesiërs moeilijk geworden. Het moreel der Indonesiërs is laag met uitzon dering van de officieren. De bestrijding van de infiltranten bestaat daarin dat men hen weghoudt van de tuinen en voedselbronnen, zodat ze voedselgebrek krijgen en zelfs boomschors eten. Hun toestand is hopeloos. Door een en ander is de strijd weinig opzienbarend. Nieuwe maatregelen zijn genomen tegen landingen uit de lucht. Militair is een openlijke inval onmogelijk. De verliezen bij de Indonesiërs zijn tien tot twintig maal zo groot als bij de Ne derlanders. Het is verbazingwekkend hoe snel de Nederlandse militairen na aankomst de routine te pakken hebben. Onze strijd krachten zijn goed uitgebalanceerd voor Het thuisfront in Nederland kan mee werken door geen onrust te veroorzaken en zoons en echtgenoten te helpen bij de strijd voor een eerlyke en rechtvaardige Er zijn geen aanwijzingen dat Indone sië tracht de para's opnieuw van voor raden te voorzien of te versterken. Zelfs als hij vijf of zes divisies had. zou hij niet kunnen waarborgen, dat hij ze snel uit de rimboe zou verjagen, aldus de schout-bij-nacht ken. Voor het eindexamen kon voor Bert, die slechts een keer doubleerde en wel in de vijfde klas, ook een rege ling worden getroffen. Hjj. kreeg een verzegelde enveloppe fflvula met de opgaven. Onder toezicht werkte hij deze uit. Bij het mondeling examen was eveneens een toezichthouder aan wezig. Gecommitteerden waren prof dr. A. J. Jansen, prof. dr. A. C. Meeuw- se, beiden hoogleraar te Nijmegen en dr. A. B Ruigrok uit Leiderdorp. - GORDIJNSTOFFEN-1 woninginrichting BULTHUIS BOTERMARKT 23 van openheid en openbaarheid de dictaturen in een moeilijke en pijnlijke positie komen te verkeren. Het afwijkende van de daar heersende stelsels komt im mers te scherper uit. De vrijheid va® meningsuiting en van meningsvorming, in de democratieën een natuurlijke zaak, wordt daar aan de burgers niet gegund. Hun wordt integendeel deze mogelijkheid met dwang onthouden. Ook Europa kent vandaag nog enkele van deze bestuursvormen in het Oosten, maar ook in het Westen. Spanje en Portu gal zijn van overig West-Europa nog door het gebergte van de Pyreneeën afge schermd, maar in onze eeuw is dit niet meer een ondoordringbaar gordijn. Met andere woorden: ook bezuiden deze afgren zing worden velen zich het afwijkend® karakter van de bestuursvorm waaronder men genoopt is te leven bewust. Wij spraken van Europa, en met reden. Want hetzelfde dictatoriale Spanje zoekt bij Europa aansluiting. Dezelfde oorzaken di® een Spaans isolement onmogelijk maken zijn bevorderlijk aan deze toenadering. Dan evenwel blijkt de regeringsvorm wel een ernstig beletsel. Van westelijk Europa maakt de vrijheid een belangrijk element uit. Zij behoort tot de goederen zonder welke Europa wezen lijk aan waarde zou inboeten. Wanneer Europa zicli nauwer aaneensluit, dan mede ter bescherming van de vrijheid. Hoe ech ter, wanneer die toenadering ook gezocht wordt door een land, welks bestuursvorm nog veelzins een ontkenning van de vrij heid betekent? Dan ligt het voor de hand dat geantwoord wordt: gij zijt welkom, mits gij bij uzelf de voorwaarden schept die de toenadering ook mogelijk maken. Het heeft de schijn, dat het officiële Span]® zover nog niet is. De regering heeft tot dusver van een democratische gezindheid geen blijk gegeven. Dat is te merken op onderscheiden gebied, ook het kerkelijke. De protestantse christenen leven er nog onder omstandigheden die ons reden moe ten zijn tot steun en gebed. Wat wel opvalt is, dat onder het Spaans® volk de hunkering naar de vrijheid groter wordt. Het laatste staal daarvan is de ver broedering van de Spaanse gedelegeerden naar het Europese congres met de Spaanse ballingen, welk congres deze week In Duitsland wordt gehouden. Nog verzet zich de Spaanse regering. Maar het vrijheidsbloed kruipt waar het niet gaan kan. En de Pyreneeën zijn lager ge worden. De toeristentrek naar Spanje ls niet het enige waaruit dit blijken kan. FfET hogedrukgebied, dat het weer tn West-Europa bepaalt neemt tn om- vang af en verplaatst zich in zuidweste lijke richting naar Ierland en Wales. In de hogere luchtlagen handhaaft zich het hogedrukgebied nog zodat het komende 36 uur nog weinig verandert. Op de oceaan is een tweede hogedruk gebied verschenen, maar dit schijnt niet krachtig genoeg te worden om het oude re hogedrukgebied te vervangen. Da wind gaat morgen overwegend uit rich tingen tussen west en noord waaien, maar de wolkenvelden boven het noor delijke deel van de Noordzee zullen ons land nog niet voor morgenavond ba- Strandvertvachting Ook mongen droog en overwegend r^TD.' TemZatuZ'™;°Z£, ..fT- 2Z°l m d'ku" l"' '°"r 1 n Vooruitzichten: ihogedrukgcbieden blij- De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Vcn gunstig strandweer brengen met in Droog weer met aanvankelijk weinig, de middag iets koelere zeewind maar later van het noorden uit toenemen de bewolking. Zwakke tot matige wind HOOGWATER SCHEVENINGEN tussen west en noordwest. Over het al- 9 juni: 7.36 v.m.; 20.06 n.m. gemeen lagere temperaturen. (Opgemaakt 11.15 uur). zon en maan HET WEER EV EUROPA Zaterdag: zon op 4.22, onder 20.56 uur; Rapporten hedenmorgen zeven uur maan op 10.19, onder 0.35 uur. 10 juni: eerste kwartier. Tj^EN Italiaanse rechtbank klokketoren, nam hem mee de koster liep, de vogel het van de vrede en veroordeelde ongegrond en sproot voort werd gisteren geconfron- naar huis en leerde hem po- Italiaanse liedje „Vermoord de koster tot een boete van uit de vijandigheid die sinds teerd met het verzoek te pulaire Italiaanse wijsjes de oude dame met gas" floot. 10.000 lire. lang bestaat tussen de vogel bepalen of een merel in Vil- fluiten. 'Dc echtgenoot van de bele- De koster achtte zich on- en sigrora De Michelis, die lanova het liedje „Vermoord De buurvrouw van de digde buurvrouw bracht de rechtvaardig behandeld, nam de deuntjes en de fraaie ver- de oude dame met gas" fluit koster, Maddalena de Miche- zaak voor het gerecht. Hij be- een advocaat in de arm en tolkingen van de vogel niet om een bejaarde buurvrouw lis, nam aanstoot aan dit ge- toogde dat hij 's nachts koeien ging in hoger beroep. In een kan verdragen, wellicht om- te beledigen of uitsluitend zang en ging protesteren bij melkt en overdag onvoldoen- verklaring van de advocaat dat zij deze toeschrijft aan omdat zij van zingen houdt, de pastoor, de politie en ten de slaap krijgt door het ge- die gisteren aan de rechtbank een neiging tot spotternij, Giovanni Vergamo, de koster slotte bij de burgemeester, fluit van de merel. Het kan- werd overgelegd, wordt het welke echter in 't geheel niet van de kerk van Villanova. Zij klaagde dat steeds wan- tongererbt achtte de vogel volgende gesteld: in de bedoeling van de vogel vond de vogel onlangs in de neer zij langs het huis van schuldig aan het verstoren „De klacht van eiseres was ligt. 11M Bordeai fold II

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1