BOX O.A.S. zal vrijheid van handelen hernemen Macmillan en De Gaulle akkoord over grote lijn Venezolaanse eenheden onderdrukken revolte Versobering weer ter sprake Giroesjtsjef dreigde en smeekte om begrip C.D.U.-congres in teken van opvolging Adenauer CONSTANT 7Ü ecft Êoale Magnetisch keramiek Vliegverkeer met West-Duitsland twee dagen stil (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag en morgen zal het burger- luchtverkeer in de bondsrepubliek wor den lamgelegd. Na een referendum heeft zich 90 procent van het personeel der verkeerstorens uitgesproken voor een staking om hun eisen betreffende een betere salariëring door te zetten. Het luchtverkeer naar en van Berlijn zal normaal worden afgehandeld en ook het militaire luchtverkeer zal geen storing ondervinden. De staking is vanmorgen om acht uur begonnen en duurt tot morgenavond acht uur. De luchtvaartmaatschappijen, die Westduitse luchthavens aandoen, hebben speciale maatregelen genomen. De „Deut sche lufthanse" blijft vandaag en morgen op het binnenlandse luchtnet practisch „aan de grond". De buitenlandse lijnen der „Lufthansa" eindigen zo dicht moge lijk bij de eindbestemmingen. i Weer lancering r van satellieten De Amerikaanse luchtmacht heeft za terdag wederom een geheime satelliet gelanceerd. Vrijdag is zoiets ook al ge beurd. Bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. Ten behoeve van radio-amateurs heeft de Amerikaanse luchtmacht bovendien vrijdag een satelliet gelanceerd, genaamd Oscar-2. Hij weegt vier en een halve ki lo. Op 144,993 megasycles worden seinen uitgezonden, die door amateurs gemak kelijk kunnen worden opgevangen. De satelliet beschrijft ongeveer dezelf de baan als de Oscar 1, die op 12 decem ber van het vorig jaar gelanceerd werd. Seinen van de Oscar 1 zijn opgevangen door ongeveer 6.000 radio-amateurs in al le delen van de wereld. Piratenuitzending in Algiers: Een woordvoerder van het Franse geheime leger in Algiers heeft gisteren in een piratenuit zending medegedeeld dat de O.A.S. besloten heeft „vanaf dins dag 5 juni nul uur vrijheid van handelen te hernemen en aan alle Europeanen ieder contact met de autoriteiten van Rocher Noir te verbieden, tenzij op het hoogste niveau, wanneer geen positieve antwoorden komen van de Europeanen en de getrouwe mohammedanen". Hij verklaarde dat deze besluiten genomen wa ren „omdat men op een werke lijk staken van het vuren heeft geantwoord met politieke ma noeuvres met een poging de Europeanen te verdelen en het verzet te ontwapenen". Intussen heeft de politie in Parijs een onderafdeling van de O.A.S. in de Franse hoofdstad gearresteerd, die onder leiding stond van „comman dant Gilbert", een 49-jarige recidivist, en een 31-jarige onderwereldfiguur die „kapitein Jean" wordt genoemd. De gehele groep bestond uit vijftien personen. Ook de politie in Oran heeft dit weekeinde succes geboekt door bij een zuiveringsactie 66 personen in arrest te stellen. Onder hen bevinden Britse peiling van weerstand ,,Na het vergelijken van de standpunten over de wereldpro blemen zijn president De Gaulle en premier Macmillan het eens geworden over de gemeenschap pelijke belangen van Frankrijk en Engeland. Zij hebben het voor nemen geuit zich door deze geest te laten bezielen bij het overwe gen van de grote vraagstukken die zij te behandelen hebben. In dezelfde geest zijn de onderhan delingen die nu in Brussel worden gevoerd begonnen en zullen deze worden voortgezet". Dit officiële communiqué is giste ren verstrekt na afloop van het onderhoud tussen De Gaulle en Mac millan dat in de omgeving van Pa rijs is gehouden. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteravond verklaard, dat de besprekin gen „zeer hartelijk en bevredigend" waren verlopen. Hij gaf echter geen ver dere bijzonderheden. Niettemin neemt men algemeen aan, dat behalve over de toetreding van Engeland tot de gemeen schappelijke markt en het deelnemen aan een Europese politieke unie ook de be trekkingen tussen Oost en West ter sprake zijn gekomen. Britse kringen nemen aan dat Enge- lands wikken en wegen over het deel- Federale raad in V.S. Nadelige gevolgen fallout gering De fallout die is vrijgekomen bij de kernproeven van vorig jaar heeft het ri sico dat de gezondheid van Amerikanen in gevaar gebracht wordt in geringe ma te verhoogd, zo zegt de federale raad voor de radio-actieve straling in een rapport dat zaterdag gepubliceerd werd. De raad verwacht dat de kans dat een Amerikaan als gevolg van de kernproe ven leukemie krijgt op zijn hoogst 1 op 100.000 bedraagt De kans op beender- kanker wordt geschat op ten hoogste 1 op 300.000 en het risico dat nu levende Amerikanen kinderen krijgen die erfelij ke gevolgen van de kernproeven verto nen bedraagt maximaal een op een mil- De gegevens waarop dit rapport geba seerd is. zijn aan president Kennedy ver strekt voordat deze toestemming gaf voor de hervatting van de Amerikaanse kern proeven. In het rapport wordt niet ge sproken over de gevolgen van de fallout die bij de huidige serie vrijkomt Oostduitsers hielden Franse soldaten aan Zes Franse soldaten, die in een motor boot op de rivier Havel voeren, zijn zon dag door de Oostduitse grenspolitie aan gehouden en later gevangen gezet, zc heeft de Westberlijnse politie meege deeld. De soldaten, allen in uniform, hadden blijkbaar de Oostduitse grenslijn, die midden door deze rivier loopt en door boeien is aangegeven, een paar meter overschreden. ,,De Oostduitse poïttie heeft zeer snelle boten. Binnen een minuut verscheen een politieboot en sleepte de boot van de soldaten naar de rivieroever. Daar werden zij in een tweede politieboot overgebracht en weggevoerd", aldus een politie-functio- Na ongeveer drie uur gedwongen op onthoud in Oost-Duitsland keerden de soldaten in Westberlijn terug. Gestolen schilderijen zijn gevonden Rechercheurs van Scotland Yard zijn er dankzij een telefonische tip in ge slaagd elf schilderijen terug te vinden die het vorige weekeind uit de Lefèvre Gallenj in Londen gestolen werden. De schilderijen die in totaal 30.000 pond waard zijn, werden aangetroffen in een bagagedepot op het ondergrondse-station Leicester Square. Een werk. een tekening van Degas. Wordt nog vermist Onder de terugge vonden schilderijen zijn werken Matisse. Picasso en Renoir. Er zijn tot dusverre geen arrestaties tarrioht ïen aan de gemeenschappelijke markt Macmillans bezoek in een nieuw en ;r intensief stadium is gekomen. Een woordvoerder had de indruk een dui delijker beeld te hebben over de hou ding van De Gaulle ten opzichte van Engelands deelneming aan de gemeen schappelijke markt. Als De Gaulle werkelijk zo gekant is tegen een samengaan van Engeland met de Euromarkt als sommigen hebben ver ondersteld, zal Macmillan althans in staat zijn geweest de omvang van deze weerstand te peilen en zijn eigen plan nen daarmee in overeenstemming op te stellen. Dit kan hem te pas komen bij de debatten die woensdag en donderdag in het Lagerhuis aan deze kwestie zul len worden gewijd. Britse kringen weigerden geloof te hechten aan geruchten als zou De Gaulle gehoopt hebben zün stem tot toetreding van Engeland te kunnen ruilen tegen sommige Britse atoomgeheimen. Toeristen bestolen in Italië Drie toeristen een Belg, een Ne derlander en een Zwitser hebben za terdag bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat hun automobielen vrij dagavond door onbekenden leegge roofd zijn. Alle drie hadden hun automobiel ach tergelaten op een bewaakte internatio nale camping aan het Iseomeer. De 21 jaar oude Paul Henri Grose- ian uit Brussel miste een filmcamera buitenlands geld ter waarde van 10.000 Belgische franken. ~e 36-jarige Victor Jaton uit Lausan- miste een camera alsmede vreemd geld ter waarde van 300 dollar. De Rotterdammer Dick Schieving en filmcamera kwijtgeraakt alsmede reemd geld ter waarde van ruim 2.300 gulden. Assistent Hausner gearresteerd Jacob Maror. een der assistenten van de hoofdaanklager in het proces te gen Eichmann, is zondag door de politie van Tel Aviv gearresteerd op beschul diging dat hij al jaren het advocatendi- >loma van zijn vader gebruikt, terwijl lij er zelf geen bezit en ooik geen en kele universitaire graad heeft. Hij werd als de briljantste assistent van de hoofdaanklager, Gideon Hausner, schouwd. zich verscheidene leden van een „moordcommando" van de O.A.S. De politie wist tevens beslag te leggen op een hoeveelheid wapens. Uit Algiers wordt gemeld, dat Franse veiligheids troepen in Arzew op rond veertig kilometer van Oran een commando van de O.A.S. hebben aangehouden. De tien leden van het geheime leger die onlangs werden gearresteerd toen zij uit Algerije in Frankrijk waren aangekomen om een aanslag op pre sident De Gaulle te plegen, wordt moord en samenzwering tegen de staat ten laste gelegd. Dit is zaterdag in Parijs medegedeeld. Twee van hen, Marcel Liger en Jean Loup Blanchy, werden apart beschuldigd van moord, poging tot moord en samenzwering tegen de staat wegens hun misdaden in Algerije. Gerechtshof In de Franse staatscourant is giste ren de samenstelling van een nieuw militair gerechtshof bekendgemaakt, waarvan generaal René de Larminat president zal zijn. Generaal de Larmi nat was bevelhebber van de strijd krachten der vrije Fransen in Lybië in 1942 en stafchef van generaal De Gaulle In 1943. Leden van het ge rechtshof zijn drie kolonels en een sergeant-majoor. Het hof van beroep zou vandaag het verzoek tot het op nieuw berechten van generaal Edmond Jouhaud in behandeling nemen. Zoals bekend werd Jouhaud op 13 april jl. ter dood veroordeeld. De Algerijnse nationale beweging M.N.A., een mohammedaanse nationa listische organisatie onder leiding van Messali Hadj, heeft zich volgens een gisteren uitgegeven communiqué, tot een politieke partij omgevormd. De nieuwe partij, die de naam Algerijnse Volkspartij draagt, heeft verzocht aan de campagne voor het referendum in Algerije te mogen deelnemen. Bij gewelddaden in Algerije zijn za terdag zes mohammedanen en vijf Europeanen gedood. Twee Europea- en een mohammedaan liepen verwon dingen op. Na twee dagen zonder ge weldpleging werden in Algiers zelf twee aanslagen gepleegd. Paus Johannes XXIII heeft er gis teren op aangedrongen aan het bloedvergieten in Algerije een einde te maken. Tot een groep Europese deskundigen op het gebied van de ruimtevaart zei de paus, dat het goddelijk gebod „Gy zult niet doden", een duidelijk bevel is, ge geven door Hem, Die de schenker is van het leven. Venezolaanse regeringstroepen hebben dit weekeinde een op stand van mariniers in Puerto Cabello, tweehonderd kilometer ten westen van de hoofdstad Ca racas, geheel de kop ingedrukt. Een gecombineerde aanval te land, ter zee en in de lucht van regeringsstrijdkrachten nood zaakte de opstandelingen zich over te geven. Kort tevoren was het fort „Solano", waarin de re bellen zich hadden verschanst ge bombardeerd. Het uitbreken van de opstand werd bekend toen een omroeper van de Venezolaanse rebellenradio meedeelde dat er zware gevechten aan de gang waren tussen eenheden van het leger en van de mariniers. Gemeld werd dat op korte afstand van Puerto Cabello gelegerde eenheden van de regerings strijdkrachten zich bij het vierhonderd man sterke opstandige bataljon van de mariniers hadden aangesloten. Ook hadden de rebellen toen al het poli tiebureau en het gerechtsgebouw van deze stad bezet, terwijl zij twee ge vangenen zouden hebben gemaakt: de commandant van de marinebasis, de belangrijkste van geheel Venezuela, en de commandant van de Venezolaanse Een groots opgezette aanval van de regeringsstrijdkrachten was echter vol doende om de rebellen het hoofd te bieden. De leider van de bende, kapi tein ter zee Manuel Ponte Rodriguez, gaf zich spoedig over toen parachutis ten het laatste verzet in Puerto Cabello braken. Volgens welingelichte kringen in deze stad zijn bij de gevechten 20 personen om het leven gekomen, on der wie negentien rebellen. Ruim hon derd mensen liepen verwondingen op. Ruim zestig opstandelingen zijn ge vangen genomen, de anderen wisten te ontvluchten in de omliggende ber gen. De regering van premier Betan- court heeft in een communiqué de communisten ervan beschuldigd de re volte te hebben gesteund. Tevens werd medegedeeld, dat sommige van de ge vangen genomen rebellen ook betrok ken waren bij de rebellie in de haven stad Carupano, vier weken geleden. Betancourt heeft gisteravond in ee rede gezegd, dat de gevechten in Puerto Cabello tussen regeringstroepen en op standelingen byna honderd doden heb ben geëist. Van andere zijde is evenwel gezegd, dat er 135 doden en enkele hon derden gewonden zijn. In Puerto Cabello hebben de autoritei ten een uitgaansverbod afgekondigd 23.30 tot 11.30 uur in verband met het optreden van de regeringstroepen tegen sluipschutters. In Caracas zijn in vier wijken va stad schoten gewisseld tussen uiterst linkse elementen en de politie. De Ve nezolaanse minister van onderwijs heeft de middelbare scholen „tot nader order" gesloten. Veel geruchten in wandelgangen vice-kanselier prof. Erhard als voor» naamste stemmentrekker. maar dez* kan in het parlement vermoedelijk niet meer rekenen op de stemmen van da Vrije Democraten. Zeer op de voorgrond Is getreden do minister van buitenlandse zaken dr. Ger hard Schroder, die ook schijnt te kun nen rekenen op de stemmen van de so cialisten, die onder de indruk zijn ge komen van het feit, dat minister Schro der weigert aan de leiband van de bondskanselier te lopen en in de West duitse BerHJn-politiek «Un eigen weg parallel aan die van Washington Is gehouden en wordt bijgewoond gegaan tegen de wil van dr. Adenauer In. door 528 gedelegeerden uit de „Degene die zegt dat wij, en dan speciaal ik, niet willen dat de Verenigde Staten de leiding in de westerse wereld hebben, hebben de afgelopen twaalf jaar ge slapen". Tot deze kernachtige uit spraak kwam bondskanselier Adenauer gisteren in zijn ope ningsrede van het partijcongres van de Christelijke-Demokrati- sche Unie, dat in Dortmund wordt De volledige toespraak van premier Chroesjtsjef waarin hij op het begrip van het Russische volk een beroep deed voor de drastische prijsverhogingen van vlees en boter, is gisteren voor de tweede maal door Radio-Moskou uitgezonden. gezegd, dat de regering „een fout begaan had door de lonen tt verhogen tot een punt waarbij er meer geld was om uit te geven dan goederen om te kopen." In de tweede versie, die in de kranten werd afgedrukt en die gisteren door de radio klonk, was de term „een fout" weg gelaten maar de zin dat de salarissen gro ter waren dan de aanvoer van goederen, was wel herhaald. Daarop was de waar schuwing gevolgd: „de stadsbewoners hoe ven niet op loonsverhoging te rekenen". Alleen de boeren, die vlees aan de rege ring hadden verkocht beneden de kost prijs, zouden meer voor hun produkt ont vangen. tegen hen die hogere lonen wil den om de gestegen kosten van levens- GOUDEN HEREN ZEGEL EN MONOGRAMRINGEN CONST*/1 Levering ran Je producten der Constant fabrieken uit4uitend tia de erkende juwelier» onderhoud te bestrijden zei Chroesjtsjef: „hoe meer geld er is, hoe langer de rijen voor de vleeswinkels zullen worden, tenzij de produktie van vlees wordt op gevoerd. Dit moet goed worden begre pen. Zy die het niet begrijpen of niet willen begrypen moeten tot de orde wor- risping tot discriminerende maatregelen. De poorten van de gevangenissen of werkkampen zouden in sommige geval len zelfs voor de mensen die zich dus misdragen kunnen opengaan". Maar tegenover iedere bedreiging in de r-*- v-n Pr -v - «rt een beroep op het begrip, een beroep dat vaak en op een bijna smekende toon werd gedaan. Wereldregering is doel socalisten De afgevaardigden naar de conferentie van de socialistische internationale raad. in Oslo gehouden, hebben met algemene stemmen een verklaring, getiteld: „De wereld van heden. - het socialistische perspectief', goedgekeurd. In deze verklaring wordt felle kritiek geleverd op de politiek van de commu nisten en het misbruik, dat de commu nisten maken van het socialisme in de wereld. Communisme en kapitalisme worden beide verworpen in de verkla- Voorts wordt opgemerkt dat de com munisten, hoewel zy de krachtigste ter men gebruiken by hun veroordeling van het kolonialisme, miljoenen mensen in 8laverny houden. Wat de vrede betreft wordt in de verklaring gezegd, dat de vorming van een wereldregering het uit eindelijke doel van de socialistische in ternationale bUjft De eerste stap daartoe is het versterken van de Verenigde Na ties. Verder wordt aangedrongen op vol ledige ontwapening in de hele wereld zowel de kern- als de klassieke wapens moeten verdwynen. De ontwapening dient echter te geschieden onder een doeltreffend internationaal toezicht. bondsrepubliek en West-Berlijn. Dr. Adenauc was ervan over tuigd dat de V.S. deze leiding in de wereld moeten behouden. Wel legde hij er de nadruk op dat Eu ropa een waardevolle bondgenoot van de V.S. moet zijn in de strijd tegen het communisme. Wat hemzelf betreft merkte de 86- jarige partijleider op dat „het tijdvak- Adenauer nog niet ten einde is". Er brak een applaus los toen hy hier met een zuur gezicht aan toevoegde: U zult mij nog een beetje langer moeten ver dragen". Volgens hem had hij nooit een jaar of datum genoemd voor zyn even tuele aftreden. Het besluit hierover hing af van een reeks overwegingen van persoonlyke en politieke aard. Partijvorming Behalve het opmaken van de balans van een jaar regeringsbeleid met de Vrye Democraten staat verder een be langrijke partijhervorming op het pro gramma, die ten doel heeft de bondskan selier van alle party-werkzaamheden die hy toch al zeer heeft verwaarloosd te ontlasten. De C.D.U. krijgt een se cretaris-generaal met voorzittersvol machten. In deze functie zal worden be noemd de huidige minister van binnen landse zaken van Noordrijnland-West- falen, mr. Herman Josef Dufhues, die daarvoor zijn ministersambt zal moe ten neerleggen. Hij geldt steeds meer als de „sterke" man in de C.D.U.-partij. In de wandelgangen zal ongetwyfeld veelvuldig worden gesproken over de ,,tyd daarna", de tijd na het aftreden van dr. Adenauer als regeringsleider, m.a.w over de chronische kwestie der „erf-opvolging". Deze wordt in toene mende mate acuut nu het tijdstip na dert. waarop dr. Adenauer zyn aan de Vrye Democraten gegeven woord ge stand zal moeten doen, dat hy nog „in de loop van de huidige zittingsperiode" zyn ambt zal overdragen (dit was de voorwaarde, waarop de Vrye Democra ten in november van het vorige jaar hun stemmen aan dr. Adenauer als bondskanselier gaven). Het vermoede- lyke tijdstip is juni 1963. De „erf opvolging" is nog altyd niet geregeld. De man die Adenauer hier geschikt voor deze functie vindt, de minister zonder portefeuille dr. Heinrich Krone, is op de achtergrond geraakt De C.D.U.' C.S.U.-fraktie houdt nog altyd vast aar De voormalige kapelaan van prins Reinier en prinses Gracia van Mo naco, de zeer eerwaarde heer J. Francis Tucker, meent met zekerheid te kunnen zeggen, dat de Prinses (vroeger heette ze Grace Kelly) gehoor zal geven aan de wensen van haar volk en niet naar Hollywood zal te rugkeren. Zoals bekend heeft prinses Gracia aan gekondigd de hoofdrol te zullen spelen in de Hitchcock-film Mamie. De vroegere president van de Verenigde Staten, Dwight D. Eisenhower, heeft zaterdag in Was hington verklaard dat hij bereid is „gehangen te worden" wanneer blijkt dat zijn toenmalige mi nister van financiën, George M. Humphrey, iets oneerlijks heeft ge daan. De democratisch* senator Symington had namelijk kort tevoren medegedeeld, dat de Se naatscommissie voor de strijdkrachten zal onder zoeken of bedrijven die geleid worden door Humphrey buitensporige winsten hebben gemaakt door de verkoop van nikkel aan de regering van de V.S. De burgemeester van Je ruzalem, Rohni Khatib, is benoemd tot lid van de „Vereniging van schippers van de Vlie gende Hollander". Het lidmaatschap wordt slechts verleend aan vooraanstaande personen in regerings en culturele kringen voor hun ver diensten voor de burger luchtvaart die zij zich verworven hebben bij de bevordering van hun eigen belangen. I Het Nederlandse Jack Londen verbond, dat enige dagen geleden tele grammen heeft gezonden aan de Nederlandse am bassade te Madrid als protest tegen filmopna men van een gevecht tussen een leenw en een stier in de omgeving van Madrid, heeft van de Ne derlandse ambassade be richt ontvangen dat dit gevecht niet zal door gaan. De echtgenote van de In donesische president Soekarno heeft zaterdag een krans gelegd bij het graf van Lenin in Mos kou. ZU bezocht ook de kamer van Lenin in het Kremlin, het grote paleis en de wapenzaal. De In donesische ambassadeur in Moskou, Adam Malik, gaf ter ere van het be zoek van mevrouw Har* tini Soekarno een re- I Het huis van de beroem de Italiaanse dirigent Arturo Toscanini, die in 1957 op 90-jarige leeftijd overleed, is zaterdag aan de stad Parna geschon ken. Het huis zal eerst geheel worden gerestau reerd op kosten van de stad en zal daarna wor den ingericht als Tosca- nini-museum. De wereldtentoonstelling die in 1964 en 1965 te New York zal worden gehouden, wordt op 22 april 1964 geopend. Tot- nutoe zijn aanmeldingen voor stands ontvangen uit 65 landen, waaronder Nederland. De grootste deelnemers zijn België en de Sowjetnnie. Zeer veel landen zullen, even als dat in 1958 in Brussel het geval was, eigen paviljoens Inrichten. Alkmaarder verdacht van oplichting De politie In Alkmaar heeft de 52- jarige in Bergen wonende oud-Alkmaar- dcr C. C. gearresteerd die zich schul dig zou hebben gemaakt aan oplichting van de zuster van zijn enkele jaren ge leden overleden vrouw tot een bedrag /an ƒ60.000 en van een 73-jarige Alk maarder. wonende in een verzorgings tehuis, voor ƒ37.000. Het onderzoek is nog gaande en de politie verwacht dat ïog andere benadeelden zich zullen mel- G. zou zijn schoonzuster en de bejaar de zakenman verhalen opgedist hebben waarin hij zei een handel in brandblus- rpparaten te bezitten. Cen partij onder delen uit Zweden zou door de douane in beslag zijn genomen, waardoor hij 21 "'"-heden was geko- handen van In> f vandr° iBsraaRrurssssu: zyn ambt aanvaardde als opvolger economische zaken en de Rekenkamer van wijlen drs. Stubenrouch. er zich volgens G. mee bemoeiden. 914) We spraken eei over het bakken van een metalen ring in het servies, zodat op mail- rorlge maal spoeden, worden bU de overgang van de andere halve cirkel getroffen door een wisselspanning die zouden staan, dank zy de magneti- zy uit de tweede kamer sche klecfkracht Dit is natuurlijk eerste kamer terug, dan is de rich- wat zot voorstel, want ik ting van de wisselspanning juist wei werkeiyk niet weten hoe metaal, dat omgedraaid en krijgen zy opnieuw heel andere nitzettlngscocfficlënten heeft, doeltreffend in servies zou kun nen worden Ingebakken. Maar maakt u zich hierover geen zorgen, wanl de sterkste magneten worden mo menteel niet gevormd door metaal- spanningsstoot, waardoor hun snelheid voortdurend groeit. Zo ren nen de protonen die by het passeren van de transformator voortdurend worden opgejaagd, met een steeds grotere snelheid in een cirkel ron^ kan worden! Het i i Nederlandse gedreven, zoals de bakjes kan worden ge- neten noodzakeiyk zyn, zoals gewone kleefmagncten, tele foons, luidsprekers, oliefilters, televisic- focusrlng, ontyze- rlngsapparaten, kin derspeelgoed, maar kernsplitsing. Wanneer we even pperviakkig mc dit laatste geval permanent magne- is het mogeiyk gebleken de protonen een snelheid te ge ven van 270.000 km per seconde, d.l. Vio van de lichtsnelheid waardoor hun ener gie is aangegroeid tot 2 miljard elec- tronvolt. Protonen die met een derge- lyke energie op de atomen van een of de andere stof botsen, verwekken daarin kernreacties. Door hun geweldige snelheid door- TOCH IS HET ZO! dat geladen materiedeeltjes danige snelheid kan geven, dat de atoomkernen, die door het bombar- apparaat lopen de protonen hun renbaan drie miljoen maal In één seconde, zoda' de w isselstroom die de deeltjes steeds in de goede richting moeten opjagen. i magnetisch formator met Uzer in de kern cirkelbaan te r dit doel echter totaal ongeschikt halfcirkelvormige dozen de kernen Vandaar dat In de geweldige van waterstofatomen (protonen), die tron te Brookhaven een kern dank z(j hun elektrische lading ge- Vederlands magnetisch materiaal kunnen halfcirkelvormige dozen brengt men namelyk een sterk magnetisch veld En ni aan en wat er thans volgt, is werke- heiand, ïyk de moeite waard! Want de pro tonen die met miljoen volt de halfcirkelvormige renbaan worden Ingejaagd en zich naar de tweede halve cirkel willen orden toegepast we toch op dit terrein zyn ►'•den we er eens op willen ijzen dat kernsplitsing niet zoals snelheid van drie de meesten denken, een Amerikaanse Europese vinding ls. Daarover een volgende keer. Het is een niet te loochenen feit, dat het gezag van dr. Adenauer in party en in regering aan het tanen is en dat er voorzieningen moeten worden ge troffen, voor nu en voor de toekomst die met rasse schreden naderby komt SOFKFIVHOFK Ontdek uw eigen land. toeristische tips voor dagtochten en uitstapjes, door dr. J. M. Fuchs. Uitgave Broekman De Meris N.V., Amsterdam. De ontwikkeling van de zuigeling, een fotoreeks uit het eerste .evensjaar. door M. van Blankenstein, Ursula R. Wel bergen en J. H. de Haas. Samengesteld Afdeling Sociale Hygiëne van Neder- Amsterdam. Bezi end beelden, inleiding tot de beeldende kunst der primitieve vol* ken, door prof. dr. Th. P. van Baaren. In serie Geïllustreerde Salamanders. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. Troost voor dames, een keuze uit de impressies van een simpele ziel. door Annie M. G. Schmidt. Salamander. Uit gave Em. Queride N.V., Amsterdam. De eeuwige andere, door Ina Bou- dier-Bakker. Vijfde druk. Salamander. Uitgave Em. Querido N.V., Amster- Van liefde bezeten, door Raymond Rad.guet. Vertaling Jacoba van Velde en F. C. Kuipers. Derde druk. Sala mander. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. Bruiloft in Europa, door Marianne Phi lips. Achtste druk. Salamander. Uitga- Em. Querido N.V., Amsterdam. Dag opa, avonturen met een klein- >on. door S. Carmiggelt. Tekeningen Mance Post. In serie Giraffe-boeken. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Am sterdam. Waarom proberen we deze krant steeds beter te maken Omdat we weten dat het wordt gewaardeerd. Ook u leest immers deze krant omdat u het een goede krant vindt. Dat stellen we op prijs. Zet u iemend op de bon „Dat zit zo" is dan voor u. (in envelop of op kaart geplakt verzenden apn het Bureau van dit Blad). U kunt noteren als 1 abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovensiaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE Doorhalen wat niet van toepassing is) Schryf hier uw eigen n „Dat zit Zo" en „Tip-Parade" boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5