Uw probleem is het onze Winsten gaan nog naar bevoorrechte groepen Een kanttekening Een woord voor vandaag Berijming-Hasper vrijwel kansloos in de kerken Hoger personeel vraagt CNV om duidelijkheid Nieuwe examenregeling voor h.b.s. en gymnasium ER WORDT MEER GESPAARD TN DE EERSTE vier maanden van dit jaar is er bij de traditionele spaar banken in totaal f 356 miljoen gespaard. Dat is f 2 miljoen meer dan In de eerste vier maanden van 1961. Groot is het verschil niet, maar dat is dan ook helemaal de schuld van de maand april: zowel bij de rijkspost spaarbank als bij de algemene spaarbanken werden de besparingen gehal veerd. Bij de boerenleenbanken was xelfs sprake van een ontsparing van f 11 miljoen. Het is zonder nadere gegevens moeilijk om de juiste oorsaken van die ge ringe spaarlust in april aan te geven. Vermoedelijk xal het feit dat dit jaar de Paasverkopen in april vielen, veel mensen er wel van weerhouden hebben geld naar de spaarbank te brengen, of althans minder dan xij anders ge< wend xijn. Bij de boerenleenbanken hebben xeker ook andere factoren een rol gespeeld, waaraan wel niet vreemd xal xijn, dat dexe banken zijn uitge groeid tot algemene banken voor kleine bedrijven en particulieren. De spaarbanken zijn niet het enige reservoir waar de besparingen terecht komen. Heel belangrijk xijn ook de levensverzekeringsmaatschappijen. Cij fers over de besparingen in dit Jaar in de vorm van premiebetaling xijn nog niet bekend. Wel weten wij, dat de produktie van nieuwe verzekeringen voortdurend oploopt. En hoe meer verzekeringen er worden afgesloten, hoe hoger het bedrag aan premie tal worden dat moet worden betaald. Zo blijkt dat In het eerste kwartaal in totaal voor f 1.565 miljoen aan nieuwe verze keringen is gesloten tegen f 1.476 miljoen in het eerste kwartaal van 1961, een groei dus van 6 pet. Zo zijn er nog meer spaarreservolra: de pensioenfondsen, de particuliere be drijven, de overheid, de banken. Tellen wij al die besparingen bij elkaar op, dan komen wij voor 1961 op ruwweg f 8.800.000.000. De spaarbanken namen hiervan ongeveer 13H pet. voor haar rekening, waaruit blijkt dat zij voor het verzamelen van de besparingen in ons land heel belangrijk zijn, maar dat wij anderzijds haar rol ook weer niet te groot moeten zien. De pensioen en verxekeringsfondsen b.v. trokken 21 pet. van de totale besparingen naar zich toe. Dat de spaarbanken in de eerste vier maanden van dit jaar f 356 miljoen aan besparingen rijker geworden zijn, spreekt ongetwijfeld tot de verbeel ding. Toch is het maar 3^i pet. van wat zij reeds van de spaarders bezitten. Eind 1961 hadden alle spaarbanken tezamen namelijk een spaartegoed ge registreerd van niet minder dan f 11.191.000.000. Het is een bedrag dat natuurlijk nog veel meer aanspreekt, maar dat, op de keper beschouwd, toch niet zó bijster groot ls. Zo blijkt het gemiddelde te goed per boekje bij de rijkspostspaarbank op het eind van 1961 niet groter te zijn dan f 546 en bij de algemene spaarbanken f 868. Alleen bij de boe renleenbanken was het gemiddelde tegoed per boekje f 1.936, maar het ka rakter van deze spaarbanken ls dan ook geheel anders. Nog een stap verder ging staatssecretaris drs. Schmelzer een week geleden op de spaarbankdag van de Nederlandse Spaarbankbond. Het gaat er niet om, dat er gespaard wordt, maar ook wie er spaart. De genoemde f 546 en f 868 zijn gemiddelden. Maar dit betekent, dat er boekjes zijn, waar meer op staat, maar ook boekjes die minder bevatten. Zo blijkt uit het jaarverslag van de Spaarbank van de stad Rotterdam, dat op het eind van 1961 het gemiddelde tegoed op ruim 400.000 rekeningen ruw weg f 600 bedroeg. Maar er blijkt bovendien, dat op 42 pet. van die reke ningen het tegoed lager lag dan f 10. Zelfs stond op 15 pet. van de boekjes niet meer dan f 1,Dit werpt wel een heel ander licht op het genoemde, gemiddelde spaartegoed. Hierop baseerde de staatssecretaris dan ook zijn mening, dat weliswaar een deel van onze bevolking niet of niet voldoende kan sparen, maar dat anderen wel kunnen sparen. Maar dan moet dat sparen ook aantrekkelijk gemaakt worden. Wij hebben hier dus het verschil tussen het spaarvermogen en de spaarlust. Het spaarvermogen groeit doordat de inkomens oplopen. Of nu ook de xpaar- lust groter wordt, hangt af van de behoeften aan meer en betere voedings- en genotmiddelen, aan artikelen die het leven gemakkelijker en aangenamer maken, aan het al of niet oplopen van de kosten van levensonderhoud. Om de spaarlust te prikkelen heeft de overheid speciale maatregelen ge troffen: premies bij de jeugdspaarregellng en de ambtenarenspaarregeling en een fiscale tegemoetkoming bij bedrijfsspaarregelingen. Andere maatregelen zijn in voorbereiding, zoals het verlenen van belastingfaciliteiten bij aankoop van aandelen of participatiebewijzen van beleggingsmaatschappijen, terwijl ook een algemene spaarregeling met premies van de overheid op stapel staat. Het staat buiten kijf, dat de spaarbanken door de jeugdspaarregeüng, door de ambtenarenspaarregeling en door de bedrijfsspaarregelingen nieuwe spaar ders hebben gekregen. Hier staat tegenover, dat de administratieve romp slomp groter geworden ls. Op de reeds genoemde spaarbankdag heeft de voorzitter van de spaarbankbond dan ook een pleidooi gehouden voor een vereenvoudiging van de administratie en een besparing op de administratie kosten. Uit dit alles blijkt, dat het sparen verschillende facetten heeft, die onderling weer verband met elkaar houden. Voor de gemeenschap ls het belangrijk, dat er gespaard wordt ten einde meer kapitaal te kunnen vormen. Voor de spaarder betekent sparen een extra zekerheid en een mogelijkheid om zich in de toekomst iets extra's te kunnen aanschaffen. Voor de spaarbank is het belangrijk, dat zij haar kosten weet te drukken, omdat vele kleine spaar ders veel kosten met zich meebrengen. Prof. De Gaay Fortman achter Hoefnagels een socialistische, een rooms-katholieke, een kerkelijk meelevend protestantse arbeider of een communist spreekt, één ding hebben ze allemaal gemeen. Ze denken, dat ze geflest worden door het huidige ondernemings stelsel. Ze hebben er geen ver trouwen in. Er wordt toch alleen maar gewerkt in het belang van de ondernemer. Ook de arbei ders, die zich overigens rustig gedragen, blijken er zo over te denken. Dit waren zaterdag in de jaar vergadering van de Ned. Chr. Vereniging van Hoger Personeeel te Rhenen, niet de woorden van een revolutionaire vakbonds leider, maar van een niet onver maarde hoogleraar in Nederland, namelijk prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Prof. De Gaay Fortman vond deze opvatting bij de arbeiders niet zo vreemd, omdat, zoals hij opmerkte, het recht niet meer de weerspiege ling is van het bestaande maat schappelijke bestel. De naamloze vennootschap is nog steeds een ka pitaalorganisatie en geen arbeids organisatie. Achter de N.V. staat het geld. Het ontbreekt de arbeider nog aan een gelijkberechtigde plaats binnen de onderneming. Op dit punt meende prof. De Gaay Fortman, dat pater Hoefnagels. -** nii spreekt over pa' lijk heeft, wanneer hij spreekt niet-gelijkberechtigheid der. De arbeider heeft nog niet hetzelfde sociale aanzien als de andere groepen. De uitgaven voor de arbeider worden beperkt, waarschijnlijk wel op goede Konden, maar men denkt niet aan een perking van de inkomsten voor de leiding van de onderneming. „Wanneer er geen nieuwe wereld oorlog komt, zullen wij het ogenblik beleven, dat het IJzeren Gordijn op getrokken wordt en onze arbeiders kennis zullen maken met een ander ZEISS IKON camera van klasse C0NTAREX vanaf 11.439.- Arbeider ook commissaris (Van onze sociaal-ei produktiesysteem. Daar gaan de win sten niet naar de bevoorrechte groe pen. Het geld gaat daar in een alge mene pot. Als het Gordijn opgaat, zal men een ander systeem zien, dat ook blijkt te werken. En de arbeider zal dan kiezen voor dat andere systeem", aldus prof. De Gaay Fortman. Hij constateerde, dat in ons huid:_ vennootschapsrecht een behoorlijke plicht tot het .afleggen van verantwoording over het gevoerde beleid ontbreekt. Ge lukkig heeft men bij ons nog te maken met gewetensvolle mannen, die er inner lijk rekening mee houden, dat voor wat er in de onderneming gepresteerd wordt, mensen moeten werken. Maar de geïnstitutionaliseerde controle ontbreekt. De jaarvergaderingen moeten de aandeelhouders, ook wanneer deze ondernemers een verantwoord beleid voeren en bovendien niet steeds de beste elementen onder de aandeelhouders het Maar er moet naar de mening van prof. De Gaay Fortman een verantwoordings plicht naar buiten komen, een externe verantwoording. Taak vakbeweging Prof. De Gaay Fortman toonde zich er erkentelijk voor, dat mr. J. Meynen. pre- dident-directeur van dc A.K.U., onlangs aandacht heeft gevraagd voor het vraag stuk van de mondigheid van de arbeider. Deze mondigheid is zeer ten dele via rechtsregelen te verwerkelijken. De vakbeweging zal zich in de toe komst meer met de onderneming bezig moeten houden. De vakbeweging zal des noods minder aan de Sociaal-Economische Raad en de bedrijfstakken moeten doen, want vele beslissingen over het maat schappelijk bestel vallen in de onderne ming. Er zal gestreefd moeten worden naar een maatschappelijk bestel, waarin de ar beider vertrouwen kan hebben. Daarbij zal niet een bepaalde groep bevoordeeld dienen te worden. Een duidelijke opvatting bleek prof De Gaay Fortman ook te hebben over een eventueel mede-beslissingsrecht van de werknemer. Hij geloofde, dat er geen zinnig mens is in de ondernemers wereld, die er op uit is aan de arbeider een mede beslissingsrecht toe te kennen. Hij meen de dat ook geen verstandig mens hier voor zal pleiten. De onderneming is een gezagsgemeenschap met een sterk auto- jcratisch gezag. Dit verdraagt zich niet met medezeggenschap. I Over de aandeelhouder bleek prof. De iGaay Fortman geen bijzonder verheven 1 gedachte te hebben. Hij vond de aandeel- I houder dikwijls een grotere analphabeet dan de arbeider als het gaat om de be oordeling van het ondernemersbeleid. Hij vond, dat de aandeelhouders hiervan veelvuldig blijk geven. Prof. De Gaay Fortman vroeg om een betere verslaggeving van de on derneming met minder versluiering van gegevens. De ondernemingsraad zou het recht moeten hebben tot be noeming van commissarissen. Tot commissarissen zouden echter niet ge kozen moeten worden arbeiders uit de betrokken onderneming en ook geen vakbondsbestuurders, die met de werkgevers in de betrokken bedrijfs tak moeten onderhandelen over de arbeidsvoorwaarden. Er zal een versocialisering moeten plaats hebben van de raden van commis sarissen. Op het ogenblik is er alleen con trole van niemand over iemand. In de ondernemingsraad zal voorts het zelfde recht van informatie en van spreken moe ten bestaan als in de algemene vergade ring van aandeelhouders. Goedkeuring van de jaarstukken zal moeten geschie den door de raad van commissarissen en met door de aandeelhouders. In de derde plaats zal de ondernemings raad het recht moeten hebben zich tot de raad van commissarissen te wenden, indien men niet tot overeenstemming kan komen met de directie. Beroe pin gsrverk NED. HERV. KERK Beroepen te Amersfoort, wïjkgemeente 9, toez.: Ph. Lochens te Leeuwarden, te Eemnes-buiten: L. Doppenberg te Wil- sum, Ov. Bedankt voor Middelharnis en voor Nieuwerkerk a.d. IJssel: J. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nieuw-Vennep: H. J. van Duinen te Zwijndrecht; te Zuidwolde, dr. W. M. de Bakker te Helpman, Gr.; te Almeio 5de pred.pl als leraar godsdienst onderwijzer aan het Chr. Lyceum aldaar: A. L. Bos te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Rotterdam-Centrum: (vac. F. Vroon): R. J. Beukema te Erme- lo; voor Hoogeveen (vac. D. H. Bongers): G. Veeneman te Amersfoort en voor de. 5de pred.plaats: L. J. Wolthuys te Oiste- rend, Fr. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Aalst: A. Hofman te Zeist; voor Elspeet: G. A. Zijderveld te Capelle a.d. IJssel. Benoemd tot docent aan de Theologi sche School te Rotterdam: ds. K. de Gier te 's-Gravenhage. Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid: I. de Bruyne te Rotterdam-Centrum. Benoemd tot voorganger van de afde lingen Dieren, Rheden, De Steeg en Hen gelo. Ovds J. H. Marwitz, voorganger afd. Bussum, die deze benoeming aan- Wat wil God van ons? Daarover hoeft geen misverstand te bestaan. Geef Mij uiv hart", staat er in Spreuken 23 26. Geef Mij uw hart. Het hart is een van de vitale delen van het menselijk lichaam. Met het hart leven ivij. We schenken het aan de mensen, van wie we zeggen, dat we ze liefhebben. Geef Mij uw hart. Het hart geven aan God betekent dat we ons helemaal aan Hem toevertrouwen. Dat niet ibij willen regeren over ons leven, maar dat we dat Hem laten doen. Dat heel ons denken cn handelen op Hem is gericht. Dat toe ons niet afvragen, wat wil ik. maar wat wil Hij. Dat we in heel ons doen en laten ons laten leiden door Hem. Geef Mij uw hart. Als er iets moeilijk is dan is het wel dat. En daarom, omdat wij van nature geneigd zijn ons hart voor ons zelf te bewaren en in onszelf te koesteren. We laten niet gauw iemand tot ons hart toe. Geef Mij uw hart. Het is een waagstuk. Een waagstuk? Ach kom. God gaf uit liefde voor ons zijn Zoon. Uit liefde. Geef Mij uw hart. Uit liefde. Breuk voorgoed geslagen De Stichting tot verbetering van het psalmgezang in de gere formeerde kerken in Nederland heeft zaterdag te Utrecht een conferentie belegd die gewijd was aan het psalmgezang in de ker ken van de gereformeerde ge zindte. Ook vroeger werden door de stichting dergelijke conferenties belegd. „Maar wij komen heden niet samen, zoals in vorige confe renties, met goede verwachtingen inzake de verbetering van het psalmgezang in de kerken. Dit enthousiasme is neergeslagen zo niet uitgeblust." Aldus ds. H. A. Munnik te Zwolle, voorzitter van de stichting. Toch is het werk van de stichting niet zonder vrucht gebleven: het ritmisch zingen verkreeg in de loop van enkele jaren burgerrecht in de kerken. Uitvoerig lichtte ds. Munnik de aan wezigen in over de gang na het vele wat dienaangaande blad gepubliceerd is niet door te geven. Ds. Munnik achtte het onjuist dat de gereformeerde kerken inplaats \an het goedgekeurde en aanbevolen psal- ter-Hasper de nog niet goedgekeurde proeve van berijming (het dlchters- psalter) vóór of zelfs In de dienst zin gen. Het heeft er alle schijn van dat de kerken zich weinig aantrekken van wat er In de toekomst gezongen zal worden. Hoewel ds. Munnik de houding van de gereformeerde synode ten aanzien van de berijming-Hasper niet goedkeurde, achtte hij het wel begrijpelijk dat de sy node met deze berijming niet in zee wenste te gaan, daar de plaatselijke kerken in gebreke waren gebleven haar te beproeven. Wat het dichterspsalter betreft, ls het wel duidelijk dat de baptisten, ge reformeerde bonders en vrijgemaakten dit niet zullen aanvaarden, terwijl de christelijke gereformeerden zich op een afstand houden. Maar de hervorm de en gereformeerde kerken hebben een duidelijke voorkeur voor de Inter- kerkelijke berijming der (hervormde) dichters. Ds. Munnik betreurde het dat de ge reformeerde kerken het offer moeten brengen op he<t altaar van de hervorm de kerk en gaan zingen uit een bundel, die nog niet ernstig op haar schriftge. trouwheid en zingbaarheid is getoetst. Ds. K. Deddens te Amersfoort be sprak de kansen voor het psalter-Has- per in de vrijgemaakte kerken. Hoe wel sommigen, ook op de laatste syno des. het veel beter achtten dan de be- rijming-1773, heeft men zioh bij het toet sen van één nieuwe berijming niet en kel op ..Hasper" willen vastleggen. Wel dacht ds. Deddens dat aanvaarding van het dichterspsalter in de vrijgemaakte kerken uitgesloten was. Ds. A. Bikker te Utrecht liet ten zien van de christelijke gereformeerde kerken een ander geluid horen. De be rijming-Hasper heeft in die kerken niet zoveel geestdrift opgewekt, terwijl n moet bedenken dat de proeve van dichters geen proeve blijft imaar r. verbeterd wordt, waarna invoering de hervormde- en gereformeerde kerken wel een feit zal worden. Moeten dan de kleine kerken de han den ineenslaan om te komen tot een eigen gereformeerd psalmboek? Dan zou de breuk in psalmzingend Neder land voorgoed geslagen zijn. Ds. Bikker achtte het de aangewe zen weg dat alle berken gaan parti ciperen in de interkerkelijke stich ting (het dichterspsalter) en daar haar eigen inbreng leveren. Want zijn er nog mogelijkheden voor totstandkoming van een schriftgetrou- we berijming. Uit eigen ervaring als waarnemer i de vergaderingen van de stichting had ds. Bikker veel vertrouwen in de dich ters. Hij koesterde goede hoop dat de revisie van de „proeve" een merkwaar dige verbetering te zien zal geven. Ds. W. de Graaf te Almkerk bekeek de zaak der psalmberijming in breder verband. Hij herinnerde aan de dagen waarin de noodzaak van een nieuwe be rijming bleek en aan de totstandkoming van het psalter-Hasper. Tenslotte liet hij tal van kritische stemmen op de „proeve" horen. Men zong op deze door enkele tiental len personen bezochte conferentie uit de berijming-Hasper onder leiding van de heer Joh. M. Vetter. Prinses Irene lid Johanniter Orde Tijdens de zaterdag in Utrecht gehou den jaarvergadering van de damesafde ling van de Johanniter Orde in Neder land is prinses Irene toegetreden als ge woon lid. Anders dan prinses Beatrix, die drie jaar geleden door prins Bern- hard tot erecommandeur van de orde werd geïnstalleerd, is prinses Irene toe getreden als werkend lid. Ds. J. v. cl. Schaft (vrij gemaakt) ifeschorst c 1 Opnieuw Is een vrijgemaakte gerefor meerde predikant geschorst omdat hij in samenspreken met dc ..synodale" kerken geen zonde ziet. Ditmaal is ds. J. van der Schaft geschorst voor de tijd van drie maanden. Als reden wordt gezegd dat h0 weigerde de oproep tot vrijmaking on verminderd te handhaven. Ds Van der Schaft was van mening dat de kerkeraad er verkeerd aan deed om bij de leden van de «synodale) Ge reformeerde Kerken te blijven aandrin gen op vrijmaking. Hij had zelfs uitge sproken dat onder de huidige omstandig heden hij het als een zonde tegen de katholiciteit van de kerk zag als een sy nodale" naar de vrijgemaakte kerken overging. Tevens zag hij geen enkel be- zwaar In samensprekingen, mits deze ge houden zouden worden in de kerkelijke weg. Enkele maanden geleden werd in Leens ds F. Boonstra geschorst. Deze is naderhand met een groot deel van zijn gemeente overgegaan naar de Gefor meerde Kerken. Een bijzonderheid is dat ds Van der Schaft geschorst werd door de gemeenten van Murmurwoude, Dok- kum cn Oenkerk. In Oenkerk schijnt men echter toch niet achter dit besluit staan dat zaterdag j.l ds. Van der Schaft gi beide diensten voor. De te verwachten sterke toene- ming van het aantal eindexamen kandidaten in de komende jaren heeft het noodzakelijk gemaakt, vooral in verband met de des organiserende werking, die de toe nemende uitbreiding van het aan tal eindexamendagen op de scho len heeft, maar ook op grond van .iet beschikbare aantal gecommit teerden en deskundigen, de duur van het mondelinge gedeelte van de eindexamens van de gymnasia en h.b.s.-en A en B te bekorten. Dit is geschied in een nieuwe eindexamenregeling, die van toe passing zal zijn gedurende het tijd vak 1 januari 1963 tot 1 januari 1968. waarna de situatie opnieuw zal worden bezien, aldus deelt het ministerie van o., k. en w. mee. rouch werd voorbereid is tot stand gekomen, nadat met de daarvoor in aan merking komende instanties (de Fede ratie van rectoren en directeuren van scholen voor v.hjn.o. in Nederland en de raad van leraren bij het v.h.m.o.) overleg was gepleegd en uiteraard na dat do Onderwijsraad daarover geadvi seerd had De eindexamenbesluiten van 27 september 1960. die zoals bekend tot nader te bepalen datum waren opge schort, zijn ingetrokken. In de nieuwe eindexamenregelingen, die de thans gel dende van 1 januari 1963 af zullen ver vangen, is de bekorting van het mon delinge gedeelte van de eindexamens Niet opgaan in bedrijfsbonden (Van onze sociaal-econ. redactie) DE Nederlandse Christelijke Vereniging van Hoger Per soneel, aangesloten bij het CNV, wil thans na verschillende jaren van wachten en studeren einde lijk eens klaarheid hebben om trent de belangenbehartiging van de leden van het hoger personeel. Op de jaarvergadering van de vereniging werd zaterdag te Rhe nen besloten het bestuur van het CNV hiervan schriftelijk op de hoogte te stellen. In de jaarver gadering werd de positie van de vereniging in het verband van het CNV zeer nadrukkelijk aan de orde gesteld. In het kader van de bedrijfstaksgc- wljze organisatie is het namelijk de vraag, of de belangen van het hoger per soneel behartigd dienen te worden door de bedrijfsbonden in de betrokken be drijfstakken of door de verenigingen van hoger personeel. De opzet van de be drijfsbonden is, dat in deze bonden alle werknemers georganiseerd moeten wor den. die in de bedrijfstak werkzaam zijn. De Ned. Chr. Vereniging van Hoger Per soneel wil hiervoor echter een uitzonde ring gemaakt zien voor het hoger per soneel. Men acht de positie van dit per soneel zo geheel andersoortig, dat een opneming in de bedrijfsbonden wordt afgewezen De laatste UJd *Un er nogal bedrljfs- - verenigingen van hoger personeel opge- schriftelijk examen wordt afgelegd, doch rjcj,^ Deze verenigingen zullen echter waarvan als gevolg van de keuze door n,ct opKenomen dienen te worden ln de de inspectie het mondelinge gedeelte bedrijfsbonden, maar dienen zich aan te van het examen vervalt, wordt het eind- 5|n|ten b(j de landelijke verenigingen cijfer afgeleid uit het cijfer voor het van hoger personeel. Het werd een gemis schriftelijk examen en het gemiddelde - - van dc laatste drie rapportcijfers. Ove rigens bevatten de nieuwe regelingen nog enkele wijzigingen ten opzichte van de huidige regelingen, die In hoofdzaak samenhangen met beperking van de mondelinge examens. De beoordelingsnormen voor het sla gen en afwijzen van de kandidaten en de wijze waarop de eindcijfers uit de cijfers worden afgeleid blijven zoals ze zijn. behalve voor gymnasium-a. Daar is namelijk de eis. dat de afdelingscijfers voor Latijn en Grieks beide voldoende moeten zijn. gewijzigd in de eis, dat de som van de twee eindcijfers tenminste 12 bedraagt en dat geen der beide eind cijfers lager is dan 54 'art 18. lid 4». Voorts wordt opgemerkt dat ln de..„K1P_. nieuwe eindexamenregeling tevens de worden over twee belangrijke punten, bepalingen zijn opgenomen inzake de I In de eerste plaats acht men het op uitoefening van het toezicht van de ge- delen van het hoger personeel committeerden. idryfsbonden niet aan de orde IPvakken, waarin tot mondeling examen wordt af genomen, dit komt te venrallen. Door de inspectie van het gymnasiaal i middelbaar onderwijs wordt nl. jaar lijks. voor alle kandidaten van de on derscheidene scholen of afdelingen van scholen gelijkelijk geldende, een keuze gedaan uit bepaalde vakken of onderde len daarvan, waarin een mondeling exa men zal worden afgenomen. Deze keuze wordt bekendgemaakt aanstonds na af loop van de schriftelijke examens. Voor de vakken, die als gevolg van de keuze door de inspectie in een bepaald niet mondeling geëxamineerd zul- orden. geldt als examencijfer het 'ïatste drie rapf~* ite leerjaar, waarin wel zou zijn. In het jaarverslag van de vereniging werd geconstateerd, dat alle christelijk hoger personeel, georganiseerd in de bij het C.N.V. aangesloten „andere bonden", bij de christelijke vereniging thuis hoort. In dit verband werden de KLM-hoger personeelsleden genoemd, die aangeslo ten zijn bij de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale. Een werkgroep van het C.N.V. en de Christelijke Vereniging van Hoger Per soneel heeft dit vraagstuk reeds geruime tijd in studie. Op het ogenblik is men bezig met de opstelling van een concept rapport. De werkgroep is het in de DENKT U OVER HET KOPEN VAN EEN GEBRUIKTE AUTO? Zeker is zeker. Natuurlijk, wanneer u een gebruikte auto koopt, dan wilt u zoveel mogelijk zekerheid hebben. Welnu, deze kan u iedere Volks wagendealer geven. Zodra u zo'n wagen koopt, wordt u opgenomen in de kring van VW-rijders die kunnen beschikken over alle voordelen die u de uitgebreide en goed functionerende VW-organisatie biedt. Over al. maanden, voor alle onderdelen die gebreken zouden blijken te vertonen. Bovendien krijgt u o.a. ook nog een cheque, die recht geeft op een uitgebreide gratis servicebeurt én een gewaarmerkt rapport waarin nauwkeurig vermeld wordt de staat waarin de wagen zich bij aankoop bevindt. Alles is gedaan om u zekerheid te verschaf fen. Koop daarom uw gebruikte Volkswagen bij een VW-dealer. Zeker is zeker. Vraag: De naam van mijn moeder is Aebeltje, afkomstig uit Friesland. Waar is deze naam van afgeleid? Uit welke tijd is die naam en welk is de betekenis? Antwoord: De naam Aebeltje is in derdaad van Friese afkomst. Maar dit is een vorm van de naam Abel, van de tweede zoon van Adam en Eva. De betekenis is: de vergankelijke. Vraag: Het laken van mijn. bureau was heel oud en gevlekt. Nu heb ik geprobeerd het eraf te halen, maar dat gaat niet zo gemakkelijk, want het was erop geplakt. Hoe krijg ik nu alles eraf? En waar kan ik een stukje biljartlaken kopen? Ik heb het in een fiaar winkels geprobeerd, maar dat ukt niet. Als ik het bemachtigd heb. hoe moet ik het dan plakken? Boven dien zijn er op het eikenhout nogal wat inktvlekken. Waarmee kan ik die eraf krijgen? Antwoord: Het oude laken kunt u er naar onze mening het beste afkrij gen door het te bevochtigen met lauw water, waaraan wat ammonia is het beste wenden tot ratiebedrijf. De inktvlekken kunt u niet afkrijgen, behalve eikenhout schoon maakt met een af- bljtmiddel. dat bil meubelmaker» er drogisten wel verkrijgbaar is. U moet dan weer opnieuw bijtsen. Beits in de juiste kleur is wel bij bovengenoem- den te \rijgen. Denk erom, dat u tweemaal beitsen moet. De eerste keer moet u gewoon beitsen en dit goed laten opdrogen. Daarna moet u opnieuw beitsen, goed laten drogen en uitborstelen. Uw bureau is dan weer als nieuw. Vraag: Onze cineraria, die wij in volle bloei kregen, staat nu na zes weken voor Je tweede keer in bloei. Het heeft wel vier weken geduurd. nog meer bloemknoppen. De pot volgegroeid met wortels. Is verpotten ook nodig? Eventueel met mest? De plant krijgt iedere dag een doopbad de week pokon. Het ~>.r. Er komen tweede plaats zouden de bonden van handarbeiders en beambten 'ook de be drijfsbonden» de bereidheid moeten tonen, overal waar het hoger personeel een rol vervult, de Ned. Chr. Vereniging van Hoger Personeel in het bedrijfsorga nisatorisch overleg te betrekken. Uit een enquête onder de leden van de Ned. Chr. Vereniging van Hoger Per soneel is gebleken, dat verreweg de meerderheid van de leden het niet wen selijk acht in de bestaande c.a.o.'s te worden opgenomen. eenmaal blad spuiten dan kalkvlekken. Antwoord: Voor een voortgaande groei is verpotten van deze krachtig groeiende plant wel nodig. Laat de kluit eerst goed vochtig doortrekken, daarna een poos uitlekken en dan pas verpotten. Met een vochtige kluit zal de plant bij verpotten weinig lijden en ook gaat de kluit dan gemakkelij ker uit de pot. Gebruik een één of twee maten grotere pot en leg pot scherven op het bodemgat. De kluit wordt er voorzichtig ingezet en dan wordt verder de ruimte rondom de kluit met nieuwe grond opgevuld. De ze grond moet voedzaam zijn. bv. een deel bloemistengrond, een deel goede tuingrond en een deel verteerde stal mest benevens wat scherp zand. Met een stokje drukt u die grond wat aan, Todat er eeon holten bliiven zitten Na het verpotten moet u gieten met lauw water en dan voorlopig niet gieten en ook niet mesten. Zodra de plant door groeit. gaat u meer genieten en ook mesten. Uitgebloeide bloemen moet u steeds uitsnijden. Vraag: Verleden zomer heb ik op mijn verjaardag een bloem gehad, waarvan ik de naam niet weet. Er komen lilakleurige bloemen aan. Hier zeggen ze blauw, maar dat is de eigenlijke kleur niet. Toen zij uitge bloeid was, heb ik haar weggezet, maar nu heb ik haar weer voor de dag gehaald. Hoe kan ik die nu het beste, ja. laat ik maar zeggen: poten of leggen, want aan die oude stokjes zaten scheuten in de vorm van een Antwoord: Uit de aanwezigheid van de z.g. rupsjes leiden we af. dat het hier gaat om een achimenes en wel de blauwbloeiende A. longiflora ma jor. Leg deze z.g. rupsjes (wortel stokken) in een pot met goede blad- grond en wat turfmolm en scherp zand. Bedek ze met ongeveer een cen timeter grond van hetzelfde mengsel en zet de pot op een warme plaats neer. Voorlopig kunt u wel een plas tic hoes erover trekken. Zodra de rupsjes gaan uitlopen, kan de hoes er af. Eerst moet u weinig water geven, vervolgens geleidelijk meer en weke lijks wat pokon of dergelijks. U moet de plant niet in de zon zetten, maar wel in de warme kamer, üm lang van de bloei te genieten moet u tij dens de bloei de plant wat koeler zet ten. Na de bloei moet u niet meer mesten, steeds minder water geven cn haar laten afsterven en droog in de pot laten overwinteren op een niet te koele plaats. Vraag: Eind 1945 betrok ik een huis in een van de grote steden met een huur van 65 per maand. Wat is dc tegenwoordige huurprijs? 'Ik ben in middels eigenaar geworden). Vraag: Kunnen van boetseerklei ge vormde figuren worden gebakken Kan dit in een gasoven of zijn daar voor hogere temperaturen nodig? Zo ja, hoe hoog? Kriigt grijze klei een ter ra kleur? Er is ook boetseerklei van andere kleur in de handel. Zijn de re sultaten hiervan gelijk aan die van bo vengenoemde klei? Antwoord: De uit boetseerklei ge vormde figuren kunt u laten uitdrogen of bakken in een gas- of elektrische oven. Of de klei hierbij een terra kleur krijgt, hangt af /an de soort klei van de hoogte van de temperatuur. In het algemeen kan men zeggen, kleurveranderingen pas optreden een temperatuur van 800 graden sius. Grijze klei wordt dan rood, witle klei wordt geel. Bij nog hogere tempe ratuur kan men wit aardewerk krijgen. Dit is bijv. het geval met het beroem de Wedgewood aardewerk. Dit wordt verhit tot 1300 graden Celsius en wan neer het breekt, is de scherfkant ge heel wit. Om tot nog andere kleurre- sultaten te komen bij het bakken ormde figuren i door de klei men*

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2