Brandende cockpit kwam in voortuintje terecht Zuid Slavië werd winnaar Nederland derde Fiat 950 Italiaanse volkswagen? Joeing viel naast huisjes Souvenirs uit verkoolde koffers.... Nico v. d. Hooven winnaar improvisatieconcours Burger Akkoord over Nieuw-Guinea Nederland verloor met 3-0 Teams voor westelijke Hoofdklasse bekend Frankrijk won met 1-3 Ned' militairen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 MAANDAG i JUNI 1962 De Duizenden liters kerosine aan boord van dc neergestorte Boeing van Air France hebben een strook land van 50 bij 200 m volkomen zwart geblakerd. Indien het vliegtuig enkele meters meer naar links gevlogen of de grond een of twee seconden later geraakt had, zou het neergestort zijn op een rij huisjes waarin Franse gezinnen aan dc lunch zaten. De enkele bewoners, die van de politic na dc ramp in hun huizen mochten blijven, wrongen zich dc handen. „Twintig meter meer naar het noorden en het toestel zou op twee rijen huizen zijn neergekomen", zei een man van middelbare leeftijd. „Bij ons thuis zaten we met z'n negenen aan de twee kleine sou veniers in geschenkver pakking. De brandweer vond een bandrecorder die nog perfect op zijn batterijen werkte. De souveniers van de zorgeloze Euro pese rondreis lagen her en der verspreid: sierlijke koffielepeltjes, geblakerde an tieke soeplepels, camera's en verrekij kers, verkloolde bladzijden uit reisgid- Iemand had een prachtig kanten beurs je meer naar huis willen nemen. Het viel uit een verkoolde koffer. Iemand anders had een schitterend be werkt pistool gekocht. Uit andere kof fers vielen gebroken parfumflesjes en flessen fijne Europese likeuren. De brandweer zocht met blote handen en met lange stokken in de wrakstukken. Zij reikten elkaar bundels belangrijke Een jongeman hield een kind op de arm toen hij het werk van de brand weer gadesloeg. „Een explosie en vlammen overal vuur," zei hij. „Het toestel gleed in vlammen en rook gehuld langs ons raam. Wij konden er niet dichtbij ko men." Sommige kinderen die het huis waren uitgerend, hadden de servetten nog om de hals. Een muur van een der huizen was ingestort maar dat huis stond leeg om de start- en landingsbaan voor de grote vliegtuigen te verruimen, de garage van dit huis was één puinhoop. Een ander huis, bewoond door een bejaard echtpaar, ontsnapte ternauwer nood aan de vernietiging. De brandende cockpit kwam in het voortuintje terecht De vlammen blakerden de gevel en het dak. Aan de schoorsteen hing een stuk van de isolatie van het vliegtuig. Aan de zijkant van het huis lagen wrakstukken en in het achtertuintje wa ren de inhoud van het kombuis alsmede enkele vernielde koffers terechtgekomen Op een van de koffers zat nog een label met het woord „Nassau" van een vroe gere vakantie. Temidden van de wrakstukken lagen een stapeltje Europese munten alsmede Echtpaar gered - baby verdronken In de nacht van zaterdag op zondag is een personenauto met drie inzitten den in Amsterdam in het water van de Oude Schans gereden. De acht weken oude Vera Horstman is daarbij verdron ken. De achttien jarige N. Pronk, die het ongeluk zag gebeuren, sprong in het water en slaagde er in de ouders van de baby (respectievelijk 24 en 25 jaar) te redden. Het echtpaar Horstman, dat op be zoek was geweest bij kennissen, was op weg naar huis. Volgens de heer Horst man zou de stuurinrichting van de nieuwe huurauto, waarin hij reed. bij het nemen van een bocht zijn geblok- Zaterdagmiddag vond in de Martini kerk te Bolsward voor de eerste maal het „nationale orgelimprovisatie-con- cours" plaats. Na een voorselectie uit een groot aan tal candidaten waren vijf jonge Neder landse organisten uitgekozen te improvi seren over de volgend, door prof. Hen- druk Andriessen gecomponeerde opga- Het harmoniseren van een koraalachti ge melodie en het improviseren van een orgelkoraal op dit thema: het improvise ren van een Fantasie en Fuga op een uitstekend gekozen thema in d, dat veel mogelijkheden tot polyphone kunstgrepen bood. De eerste twee opgaven werden onvoorbereid gespeeld, van de derde op gave kreeg elke deelnemer een half uur voor zijn optreden inzage. De volgorde, die bij loting werd vastgesteld, bleef zo wel voor de jury, die bestond uit Cor Kee, Piet van de Kerkhof en Albert de Klerk, als voor het publiek geheim. De eerste candidaat, Nico van den Hoo ven uit Den Haag, speelde het koraal in een doeltreffende rustige harmonisa tie, de met de Dulciaan gespeelde me lodie kreeg, in het orgelkoraal een goed volgehouden, passende en levendige te genstem en een (helaas wat te weinig duidelijk geregistreerde) rustige bas. De Fantasie was een goed polyphoon opge zet stuk. dat, na een tussenspel, ge speeld op enkele fluiten, een fugatische afsluiting kreeg, besloten met enkele rus tige accoorden. De Fuga, die goed in de vorm werd gehouden (een zeer be langrijk en moeilijk aspect, dat bij de meeste deelnemers onvoldoende tot zijn recht kwam!) eindigde, na een goed tus senspel, met een stretto voor het volle werk en een definitieve afsluiting met enkele losse accoorden. De tweede candidaat, Bert Matter (Zutphen) bereikte mooie momenten in het met de Sesquialter gespeelde midden deel van de Fantasie, maar zijn Fuga verzandde toch te snel. Van de derde kandidaat Tom Peelen (A'dam) verras te vooral een meditatief gespeeld ko raal, waarin de accoorden voortdurend de juiste stemming vasthielden: de ko raalbewerking waarin de melodie eer goede eenheid vormde met dc tegen Stemmen, was het beste wat deze orga nist leverde; de Fantasie en Fuga le den aan een te veel aan op zich zelf goede ideeën, waardoor de vorm niet bewaard bleef. Het spel van Huub ten Hacken, die als vierde speelde, neigde meer naar het experimentele en scheen daardoor weinig affiniteit met de stren ge, oude vormen te hebben. De laatste kandidaat. Kees ten Houten, organist var het fraaie oud-Franse orgel in de Lam bertus-kerk te Helmond, leverde m.i. he meest muzikanteske spel van deze mid dag in een van interessante tegenstem men voorzien, meer bewerkte dan ge harmoniseerd koraal een een bijzonder levendige koraalbewerking, die helaas Motie tegen optreden van wilde dieren in circussen De 99ste Jaarvergadering van de Ne derlandse vereniging tot bescherming van dieren, die vrijdag en zaterdag ir Luntercn is gehouden, heeft met alge mene stemmen een motie van het hoofd bestuur aartgenomen, waarin de regering wordt verzocht het doen optreden van wilde dieren in circussen te verbieden. In de Skandinavische landen is een der gelijk verbod reeds van kracht. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het op> treden van wilde dieren in circussen andere gelegenheden van dien aard niet meer met het peil van een beschaafd land in overeenstemming is. weinig relatie had met het gegeven the- De Fantasie viel op door een goede op bouw en smaakvolle registraties en hoe wel de Fuga, danks een goede inzert, naar het ein de te vrij, de fan- tasie-achtig ver- liep, had ik hem, w *r- juist do0r het 2eer muzikale spel, een kans op de eerste prijs gegeven: de jury bleek aan het, wat de vormbe heersing betreft meer gedegen op gezette spel var de organist van di Goede Vrijdag-kerk in Den Haag, Nico van den Hooven de voorkeur te geven, zodat deze de eerste prijs, de „zilveren noot" van Bolsward in zijn bezit kreeg. De tweede prijs, toegekend door de Com- saris van de Koningin in Friesland, fraai stuk Makkums aardewerk, de beste koraallbewerking, ging naar Tom Dit nationale orgelimprovisatie-i )urs, dat in de eerste plaats is opge zet, jonge Nederlandse organisten te sti muleren tot de improvisatiekunst, zal ker tot een jaarlijkse traditie kunnen uitgroeien. Er was voor de talrijke be zoekers, die niet alleen uit Friesland, ook uit het gehele land, naar het fraaie en gastvrije Bolsward waren ge komen. veel te horen! Wanneer deze op zet tot een traditie zal uitgroeien, zou het echter zeer wenselijk zijn, de, in de vijftiger jaren door de fa. Flentrop te Zaandam gedane restauratie van hel In opzet fraaie, in 1780 door de beroem de Schnitgerleerling Hinsch gebouwde er In 1860 door de orgelbouwer Van Dam uitgebreide orgel, toch eens, op grond gebreken als ontstemming en; in vergelijking met de toestand daarvoor, te weinig levendige klank, aar goede, deskundige herziening te on derwerpen: De Bolswardse opzet en dt enkele jaren geleden gerestaureerde „Martini-kerk-burcht" zijn dit meer dar waard! willem talsma papieren. portefeuilles en voorwerpen >n edelmetaal aan. Een handjevol Amerikaans zilvergeld rinkelde toen het van hand tot hand ging neergelegd te worden bU de andere rwerpen van waarde uit het vlieg tuig. Soms waren de vondsten akelig (Vervolg van pagina 1) Mr. Burger schrijft in zijn brief voorts, dat hij ,,op enige hoofdpunten van beleid als fractievoorzitter heeft bereikt wat hij zich heeft voorgesteld". In zijn fractievoorzitterschap, dat vanaf 1952 heeft geduurd hij volgde in dat jaar L. A. Donker op. die minister justitie werd is het einde gekomen de deelname van de socialisten de regering. Daarvoor aanvaardt Burger in zijn brief nog eens ten volle de verantwoordelijkheid. „In Neder land"., zo zegt hij, „regeert de Partij de Arbeid alleen maar als er uit haat opvattingen wat te regeren en de fractie van de PvdA heeft te bepalen of dat zo is". Mr Burger heeft ook de gewesten Zeeland, Zuid- Holland en Rotterdam van de P.v.d-A zijn besluit schriftelijk op de hoog te gebracht, omdat zij hem kandidaat hebben gesteld en zich vroegtijdig ten kunnen beraden over een anders lijstaanvoerder bij de kamerverkiezin- ;n van volgend jaar. Persoonlijk Desgevraagd heeft de tweede voorzit- r van de socialistische Kamerfractie, de heer J. M. Willems, het Vrije Volk meegedeeld, dat voorzover hem bekend Burger geheel alleen tot zijn be slissing is gekomen. In ieder geval is hieraan geen fractieberaad voorafge- en „vanzelfsprekend nog minder enig fractiebsluit". „Persoonlijke rede- i hebben voor mr. Burger's aftreden doorslag gegeven, derhalve geen litieke", aldus de heer Willems. Zoals bekend, bestond de laatste tijd 1 socialistische kring allerminst te vredenheid over de wijze waarop Burger de socialistische oppositie in de Tweede Kamer heeft geleid. Het onaf- hankelijk-socialistische dagblad Het Pa rool heeft bijv. enkele malen kritiek geleverd op zijn optreden en de P.v.d.A leiding in overweging gegeven hem als fractieleider te vervangen. Opvallend ook dat mr. Burger bij de laatst gehouden Kamerdebatten over Nieuw- uinea niet meer het woord voerde. Het vermoeden zou kunnen rijzen, dat r. Burger nu heengaat als gevolg var ie jongste verkiezingen, waarvan df uitslag uit een oogpunt van landspoli- voor de P.v.cLA.-oppositie aller minst een succes betekende. Mr. Burger heeft zijn ontslagbrief echter al aa vooravond van de statenverkiezingen geschreven. De heer Burger wordt 20 augustus 58 jaar. Na zijn rechtenstudie in Utrecht hij enige jaren advocaat en procu- te Dordrecht. In 1943 voer hij naai Engeland. Hij was daar tot 1945 minis- ran binnenlandse zaken in het ka- binet-Gerbrandy. Na een conflict met de oorlogspremier verdween de heer Bur ger uit de regering. Direct na de be vrijding werd hü lid van de Tweede (Vervolg van pagina 1) gen de bladen, partijleiders en verschei dene hoge officieren bij de regering aan op een zeer militante houding. Soekar- no en Soebandrio schijnen echter bereid te ziin de zaak zo mogelijk vreedzaam op te lossen en zij hebben de Ameri kaanse ambassadeur, Howard Jones, ver- zekerd dat hij op hun volle medewer king kan rekenen bij zijn pogingen, bei de partijen tot elkaar te brengen. De Sunday Telegraph te Londen meidi dat de nieuwste Sowjet-straalbommen- werpers, uitgerust met raketten, naai Indonesië worden overgebracht. Het blad zou dit uit diplomatieke kringen te Lon den vernomen hebben. De laatste tien dagen zijn reeds twee maal drie Tu-16':> tc Rangoon geland op doorreis naar In donesië en er zouden nog vier bommen werpers op komst zijn- De toestellen droegen Indonesische kentekens en wa ren uitgerust met lanceerbuizen vooi door radar bestuurde raketten tegen gronddoelen. Voor zover bekend heeft nog geen van Ruslands bondgenoten van het verdras Warschau deze modernste vliegtui gen met bijbehorende raketten ontvan gen In diplomatieke kringen vroeg men zich af, waaraan 't vrijwel bankroete In donesië deze bevoorrechting verdient Het meest voor de hand ligt. da' Chroesjtsjef erop gebrand is Soekamo zich verplicht te houden en de Ame rikaanse pogingen tot vreedzame oplos sing van het geschil om Nieuw-Guinea te torpederen, aldus het blad. Onder de gemeente Dussen is za terdagavond laat de 21 jaar oude Jacq. 01st uiit Dussen met een bromfiets tegen een boom gereden waarbij hij een schedelbasisfractuur opliep. Zondagmor gen is hij aan zijn verwondingen bezwe- Vierlanden-volleybaltoernooi dames geëindigd HET Nederlandse dames-volleybalteam is bepaald niet de gelukkigste ploeg in het Vierlanden-vol leybaltoernooi geweest. Na een onnodige nederlaag tegen Frankrijk op Hemelvaartdag in Amsterdam, een duidelijke en royale 3-0 overwinning op Duitsland op vrijdag in de Dierentuin in Den Haag, volgde zaterdag een 3-0 nederlaag tegen de favoriet van het toernooi: Zuid Slavië, dat inderdaad als eerste is geëindigd. Eer lijkheidshalve dient echter te worden vermeld, dat het Nederlandse team meer verdiende tegen dc Zuidsla- vische dames dan die smadelijke nederlaag. Van krachtsverschil was weinig sprake. De eerste set ver loren de Nederlandse dames met klein verschil, doch zowel in de tweede als in de derde set kregen onze landgenoten een dermate grote voorsprong, dat de sctzege binnen bereik was. Beide keren ging de set toch nog naar de Zuidslaven, doordat in de tweede set de Nederlandse dames uiterst slecht serveerden en in de derde set de set-ups minder zuiver waren. Welis waar wonnen de Zuidslavische dames verdiend, doch gebleken is, dat de Nederlandse dames zeker niet de mindere behoeven te zijn. In de basisopstelling had coach Henk Blok zaterdagmiddag gekozen Riet van den Heuvel, Tilly Bier en Jenny Turk stra van Boemerang, Corry Blijleven van RVC. Anneke van Beelcn van Celebes en Hilda van Gnlik van het Rotterdam se ZVC. Hierin had Anneke van Beelen dus de plaats ingenomen van Anneke Plant van Kweekschool uit Deventer, die in de basisopstelling van donderdag en vrüdag een plaats had gekregen. Technisch waren de Nederlandse da mes in deze set al niet minder, doch het serveren was niet bepaald feilloos, zodat vele kansen om punten te sco ren verloren gingen. De Zuidslavische dames benutten de kansen beter en kre- I gen daardoor een voorsprong. Bij 812 NASLEEP VOLLEYBAL-COMPETITIE Doordat in de districten West 1 en West 3 de beslissingen b(j de heren zjjn ge vallen, is de samenstelling van de nieuwe westelijke Hoofdklasse bekend geworden. Uit de onde hoofdklasse zullen hierin uitkomen: US (Amsterdam, HVL (Lelden), OVC (Den Haag) en Concordia (Rotterdam). Uit de drie westelijke districten pro moveerden nit West I: HCSC (Den Helder), Octopns (Alkmaar) en HVS (Haarlem); uit West n: WA (Amersfoort), Polonla en DSO (Utrecht); uit West m: De Kan- geroes (Leiden), Orawi (Dordrecht) en Voorburg. Er zal dus in het nieuwe seizoen heel wat gereisd moeten worden. zwaar bevochten overwinning te behalen Het wordt nu al duidelijk dat de eerste plaats is weggelegd voor Agredior. Om het beeit van de resterende plaats zal o.i. worden gevochten tussen Syrêna. AMVJ en Nieuw Brunhilde. Minder emigratie naar Nw.-Zeeland „Natuurlijk is Nieuw—Zeeland bereid Nederland te helpen als zich op Nieuw- Guinea ernstige moeilijkheden mochten gaan voordoen". Zo luidde het antwoord van de Nieuwzeelandse minister van arbeid, mijnbouw en immigratie, de heer T. P. Shand, op de vraag of zijn land eventueel Nederlanders uit Nieuw-Gui nea wil opnemen, indien de situatie dit nodig mocht maken. Minister Shand zei dit op Schiphol, vanwaar hij zaterdag naar Parijs vertrok, na zijn bezoek van vier dagen aan ons land. De minister heeft hier voornamelijk besprekingen gevoerd met hoge func tionarissen van het ministerie van so ciale zaken over de emigratie van Ne derlanders naar Nieuw-Zeeland. Gezien het tekort op. de arbeidsmarkt in ons land en het grote overschot aan arbeids krachten in Nieuw-Zeeland, is men over eengekomen de emigratie naar Nieuw- Zeeland tot een minimum te beperken. Overgangsklasse Heren: beslissingswedstrijd om een plaats in de Hoofdklasse: Voorburg— KVC 3—1 (1512: 15—13; 13—15; 15—12) Na een spannende en ondanks het ge wicht van de strijd toch een op goed peil staande wedstrijd bleef Voorburg meester van het slagveld. Met dit resultaat wen sen wij Voorburg gaarne geluk. Deze goed spelende ploeg zal Den Haag on getwijfeld waardig vertegenwoordigen in de nieuwe Hoofdklasse. Od de valreep toch nog een Haags succes Promotie-degradatie Heren: PVC—De Professorenwtfk 2 31; Torpedo'sCelebes 13; SigiDRL 32; De Professorenwijk 2Vires et Ce- leritas 30. Fraaie Haagse successen dus. Elk punt in een dergelijke „knock out"-competitie heeft haast, dubbele waarde. Daarom ver melden we met veel genoegen het prach tige herstel van Celebes in de zware uit wedstrijd in Dordrecht. PVC handhaafde zich op kop door een overwinning op het Leidse De Professorenwijk 2, dat met elan de plaats in de Overgangsklasse dedigt, getuige het feit dat de Leidse ploeg daags tevoren het Goudse Vires et Celeritas van het veld veegde. Ernstige gegadigde voor één der drie beschikbare plaatsen is ongetwijfeld ook Sigi. Delftse studenten versloegen na een span nende strijd het Rotterdamse DRL. Door deze nederlaag is de Rotterdamse ploeg, evenals Torpedo's en Vires et Celeritas. als uitgeschakeld te beschouwen. PVC 2-4 De Prof.wijk 2-2 Sigi 2-4 DRL 3-2 VVS 2 1-2 Torpedo's 3-2 Celebes 2-2 Vires et C. 3-0 Dames: De StaartSyrèna 0—3; Age- dlor—TNO 3—0; TNO—AMVJ 0—3: Nw Brunhilde—Jodan Boys 32. Evenals PVC en Celebes bU de heren, hield Syrèna de Haagse eer uitstekend hoog. De ongemakkelijke uitwedstrijd tegen De Staart legerde de Haagse ploeg een duidelijke overwinning op, zodat dr kans op promotie gehandhaafd bleef. Het Vlaardingsc Agredior is hier heer en meester: TNO kreeg geen enkele kans AMVJ vecht voorbeeldig voor het be houd van de plaats in de Overgangs klasse. Het Leidse Nieuwe Brunhilde startte goed door op Jodan Boys Agredior 3-6 De Staart 2-J AMVJ 3-4 Jodan Boys 3-f Syréna 3-4 TNO 3-0' Nw Brunh. 1-2 twee winstpunten ln mindering. Een spelmoment uit de zaterdag middag gespeelde volleybalwed strijd tussen de damesteams van Nederland en Zuid-Slavië. De Ne- landse dames (links) in de aanval Op de voorgrond Anneke van Beelen en voorts Jenny Turkstra (nr. 7J en Hilda van Gulik (nr. 10) werd Hilda van Gulik vervangen door Hett Kok, doch het mocht weinig ba ten en met 1215 werd de eerste set door onze landgenoten verloren (01). Bij het begin van de tweede set had Hilda van Gulik haar plaats weer In genomen en kwam Anneke Plant weer voor Anneke van Beelen binnen de lijnen, zodat de basisopstelling van donderdag en vrijdag wederom werd beproefd. Dit leek aanvankelijk tot suc ces te leiden, want de Nederlandse da mes kregen een royale 72 voorsprong Alles wat Nederland was. zag reeds een gelijk spel in het verschiet, doch ook deze tweede set ging voor Nederland verloren. Riet van den Heuvel werd uit het team gehaald en Toos Buchner ging meespelen. Het werd 74. waarop Anneke van Beelen werd teruggeroepen in de plaats van Hilda van Gulik. Toen elk der teams één punt had gescoord: 85 kwam Riet van den Heuvel weer terug en moest Toos Buchner weer naar de kant. Het hielp allemaal niet want de Zuidslavische dames gingen onverdro ten voort en kwamen op 1010 gelijk. Hetty Kok werd weer binnen de lijnen geroepen en nu was het Corry Blij leven. die het veld moest ruimen. Ook dit hielp niet. De Zuidslavische dames scoorden twee punten en de veilig lijkende Ne derlandse voorsprong was omgezet in een 10—12 achterstand. Het moet ech ter gezegd, dat de Nederlandse dames uitermate slecht opsloegen. Zij „pres teerden" het zowaar acht maal achter elkaar fout te serveren, zodat de dames van Zuid-Slavië ruimschoots de gele genheid werd geboden de achterstand weg te werken, een gelegenheid, die zij dan ook dankbaar hebben aangegrepen. Corry BlUIeven werd weer teruggeroe pen on Hetty Kok ging naar de kant, doch het Nederlandse team was niet meer bjj maebte ook maar één pont te scoren cn verloor dan ook met 1015 (0-2). In de derde opstelling was het weer het oude basisteam, dat begon. Hilda van Gulik, een jonge cn veelbelovende speelster stond weer op haar plaats en Anneke van Beelen aan dc kant Het zou nu toch wel beter gaan, zo dacht men. En inderdaad namen de Neder landse dames weer een voorsprong: 95. Maar ook nu weer ging de voor sprong verloren. Het serveren was wel beter, doch de set-ups waren minder verzorgd. De bal kwam dikwijls te scherp voor het net zodat fouten daar niet konden uitblijven. Dc Zuidslavi sche dames zagen haar kans en liepen in tot 9—8. Nog behoefde niemand te wanhopen. Riet van den Heuvel werd teruggeroepen en Hetty Kok ging naar de kant doch de Zuidslavische dames trokken er zich hoegenaamd niets van aan. Zij scoorden punt na punt cn ston den op zeker ogenblik met 911 voor. Nu werd Anneke Plant teruggeroepen en moest Hilda van Gulik het veld ruimen. Een opleving in de Nederland se gelederen bracht de stand op 1313. Alles was dus nog mogelijk, doch toen bij de stand 1314 de Nederlandse da mes dc opslag misten en de bal dus weer in Zuidslavische handen kwam. was het een bekeken zaak: 1315. Nederland had met 03 verloren. Technisch bezien waren de dam ca niet zwakker geweest doch de afwerking van de aanval was minder verzorgd geweest en de opslag ver beneden de maat Deze nederlaag kostte de Neder landse dames niet alleen de eerste, doch zelfs ook de tweede plaats, zodat zü als derde zijn geëindigd. Er had meer ln gezeten. Verdiende huldiging Na afloop van het vlerlandentoer- nool-volleybal hebben zaterdagavond speelstere en officials aan een diner aangezeten, waar de vlce-voorxltter van de NeVoBo. de heer P. M. Beyen uit Haarlem de prijzen heeft uitgereikt Behalve het uitreiken van de prijzen moest de heer Beyen zich van nog een andere taak kwijten: oen huldiging van het organisatiecomité, dat voor een uitstekende organisatie van dit toer nooi had zorg gedragen, niets aan het toeval had overgelaten en alles op rol letjes had doen verlopen. De huldiging gold de heren H H. Spruit, penningmeester van de NeVoBo, alsmede de heren P. He rag reen en J. van Kasteel, die belden een prachtigs aansteker in ontvangst mochten nemen als dank en waardering voor het vele werk, dat zij ten behoeve van het In terland-volleybal hadden verricht. Als eerste wedstrijd van zaterdagmid dag werd DuitslandFrankrijk ge speeld. De Duitse dames verloren met 13, doch hadden in twee van de drie verloren sets een grote voorsprong we ten te bereiken, die in belde gevallen verloren ging, doordat de Fransen over meer doorzettingsvermogen bleken te beschikken. In de eerste set probeerden de Franse dames weliswaar een veilige voorsprong te nemen, doch meer dan twee pun ten stonden de Duitsers niet toe. Nadat de stand 99 was geworden, nam Duitsland de leiding: 9—11 en hoewel het nog wel 1111 werd. was bij Duiits- een 8—15 setzege boekten en daarme- J-TOEWEL officieel nog ge heim, komt de laatste creatie van Fiat. de 950, steeds verder buiten de fa- brieksdeuren. De auto, die dé sensatie van 1962 moet wor den, is nog niet klaar voor produktie, maar desondanks zijn al vele tipjes van de sluier van geheimhouding op gelicht. Geestdriftige Itali aanse journalisten hebben de wagen, die het midden houdt tussen de 600 en de 1100, zelfs al een naam gegevenLa Bella. Wanneer de auto gereed zal zijn, is nog niet bekend. De importeur voor Nederland zegt zelfs niefs te weten van dc nieuwe creatie. „Wij we ten wél dat er iets op komst is. maar hoe de auto er zal gaan uitzien is ons onbekend", zo zei men. Vast staat in ieder geval dat de „950" voorlo pig nog niet op de Neder landse wegen zal rijden. Dat wordt op zijn vroegst begin volgend, jaar. Blijkens officieuze mede delingen ivordt de nieuwe schijfremmen aangebracht, Fiat uitgevoerd in de moder- een remsystccm dat tot voor ne Farina-lijn, waarin ook kort alleen bij duurdere klas- de 1300 en de grotere broers sewagens werd toegepast, zijn uitgevoerd. Evenals bij De tweedeursconslructie is, de Fiat 500 en -600 zal de naar men zegt, slechts voor motor achterin komen, de lopig. Er wordt ook een vier- ruime) bagageruimte, waar- in het reservewiel is onderge bracht. voort n. De motor van dc 950 lijkt sterk op die van de 600 met dit verschil echter dat de zuigerverplaatsing de helft groter is en dat de zuigers die speciale vorm hebben waar mee de 2100 al zijn zuinig- hcidsfaam 'vestigde. Een an der verschil met de 600-mo- tor: de 950 heeft waterkoe ling. Er is een combinatie ge maakt tussen het luchtver versingssysteem en de ra- diateur. waardoor het moge lijk is om snel verwarmde lucht in het interieur van de wagen tc brengen, hetzij doo twee uitlaten langs de bfn- nenkant van de voorruit, het zij langs de grond. Op de voorwielen worden dcurs-950 overwogen. 950 een Italiaanse volkswa- Over de prijs van dc nicu- gen op de markt te brengen, wc Fiat, die een belangrijke Volgens de geruchten zou de aanvulling lijkt te worden in prijs van de nieuwe creatie dc lange Fiat-serie, is nog echter onder die van de weinig bekend. De fabriek Volkswagen worden gehou- zou er naar streven met dm den. land de onmiskenbare wil om te win nen aanwezig. ZU wonnen dan ook met 15—11 (1—0) In de tweede set aanvankelijk het zelfde spelbeeld. Nadat het 22 wai geworden, trachtten de Fransen een niet in te halen voorsprong te nemen. Zij kregen die voorsprong wel: 26 en 48, doch de Duitsers kwamen bij 10— 10 weer gelijk. Blijkbaar was de krachtsinspanning voor de Duitse dames te groot geweest, want zij ware: daarna helemaal uit en zonder menswaardige moeite* wonnen de Fran se dames de tweede set met 11—15 (1—1). Dc derde set begon weer met 2—2. doch daarna vormde Duitsland zo dui delijk de sterkste ploeg, dat het met 92 kwam voor te staan. De Franse dames hielden het hoofd echter koel cn terwijl het Duitse spel nonchalant werd, liepen dc Franse punt na punt in. zodat dc stand weer ïllijk werd: 1111. De eindspurt was voor de Fran se dames, die met 1315 wonnen cn daarmede dc leiding met 1—2 kregen In de vierde set begon Duitsland weer met een voorsprong: 50. Tot 8 4 hadden dc Duitse dames het beste van het spel, doch Frankrijk bleek over uitstekende reserves te beschikken. Het kwam zo sterk opzetten, dat de Duitse dames volkomen uit positie werden ge speeld. Geen punt stonden de Franse dames de Duitsers meer toe. Het werd gelijk: 88. maar Frankrijk nam zelfs daarmee geen genoegen. Dc Franse ver dediging was potdicht en de smashes harder en zuiverder dan ooit tevoren in dit toernooi, zodat de Franse dames ondanks de 50 achterstand, die zij hadden moeten weg werken, toch nog l-'Zuid Slavië Z Frankrijk 3. Nederland 4. Duitsland 3 3 6 9—2 3 2 14 6—6 3 1 2 2 5—6 (Vervolg van pagina 1) Het gouvernementsvoorllchtlngs- bureau deelt mee dat bij zuiverings acties tegen Indonesische parachutis ten nabij Kaimana vrijdag een vuur gevecht plaatsvond, waarbij uit ver horen van gevangen genomen Indone sische infiltranten gebleken is dat da commandant van nabij Kaimana aan wezige para's fanatiek is en zelf vijf parachutisten die zich onwillig toon den ter plaatse neergeschoten heeft. Nabij Teminaboean is bij een vuur gevecht tussen gecombineerde een heid Koninklijke Landmacht en al gemene politie met Indonesische pa rachutisten een viertal Indonesiërs ge vangen genomen. Het communiqué van maandag meldt dat de bevolking van kampongs in dc omgeving van Teminaboean enige door haar gevangen genomen para's hebben uitgeleverd aan de Nederlandse comman dant. Nabij Teminaboean heeft een gevedhts- patrouille een aanval gedaan op een bivak van Indonesische para's, die enkele doden moesten achterlaten. Nabij Temi naboean waren 60 para's geland, waar van naar schatting nog minder dan een derde op vrije voeten is. Van de zijde der Nederlandse strijd krachten in Nieuw-Guinea is bekend gemaakt. dat zich op het schiereiland Onin, waar Fak Fak ligt, enkele vuur gevechten hebben voorgedaan als gevolg van verplaatsingen van de daar gelande Indonesisch» parachutisten, die door d« plaatselijke bevolking aan de Neder landers zijn gemeld. Bij deze vuurge vechten sneuvelden drie Indonesiërs, de overige parachutisten sloegen op de vlucht De Nederlandse troepen maak ten munitie, uitrustingsstukken, radio apparatuur en enig Nederlands geld buit. Sansapor in onze handen Het Indonesische persbureau Antara meldt dat het plaatsje Sansapor aan d» noordkust van de Vogelkop door de Nederlanders heroverd is met steun van vliegtuigen, die raketten afschoten. Volgens Antara was Sansapor woens dag na gevechten van twee dagen ln handen van Indonesische guerilleros gevallen. „Het offensief van de guerril- leros, dat (vorige week) maandag be gon, stuitte slechts op onbeduidend ver zet cn de verliezen aan beide zijden waren gering". Bij de inneming van San sapor zouden de infiltranten veel mi litair materieel hebben buitgemaakt Donderdagmiddag 15 uur waren de Ne derlandse vliegtuigen begonnen Sansapor met raketten te bestoken. Vier hulzen werden vernield. Sansapor is standplaats van een be- stuursassistent Volgens Antara duurt dc str(jd om Fak-Fak. dat geheel door de Indone sische guerrillero* omsingeld zou zijn, voort, cn volgens dit persbureau zouden ten noorden van Fak-Fak vier Neder landse militairen zijn gesneuveld. Het persbureau meldt voorts, dat een schip met Indonesische gucrrilleros uit Zuid-Colcbes naar dc eilanden voor dc kust van Nederlands Nieuw-Guinea ver trokken is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11