Op zoek naar het geheim van de stenen Eichmann heeft gratie gevraagd Geen contacten met de O.A.S." BON Doodstraffen in de Sowjetunie „...en toen waren we niet meer te houden /Ti'/ettafam. Uitvinding van het kompas Adolf Eichmann heeft zich| Eichmanns broer Robert verklaarde - i in zijn woonplaats Linz (Oostenrijk) vandaag rechtstreeks tot de pre-lCjat zjjn broer tijdens de tweede we- sident van Israël, Izjak Ben-Zwijreldoorlog slechts bevelen heeft opge- volgd. Afgaande op zijn kennis van gewend om clementie in een j de documenten, waarop het proces was laatste poging zich het leven teget>aseerd en op de gedetailleerde uit- i leg, die zijn broer hem m zyn brieven redden. De verdediger van Eich-1 verstrekt heeft, is hij van mening dat mann. dr. Robert Servatius, het van he' Israëlische hooi- gerechtshof onjuist is. Hij acht het heeft formeel het verzoek van duidelijk, dat zijn broer geen sleutel- Eichmann ingediend benevens1 ha.d ee" !aBe.rvaff^" ontving slechts orders, zo verklaarde een eigen verzoek bij Ben Zwijhü- Niettemin zeide hij de gevoelens van het Israëlische volk te kunnen begrijpen en respecteren. om de doodstraf niet ten uitvoer |h te brengen. Ook Eichmann's broer heeft namens de familie gratie gevraagd. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) MULIA, mei Door de ruigheid van het Centrale Bergland van Nieuw-Guinea trekt op dit moment een lange karavaan. Tientallen bepakte en bezakte Dani's sjokken achter een bebaarde Oostenrijker aan, die op het gebied van avonturen reeds de gouden sporen heeft ver diend. Heinrich Harrer is de naam, hij komt uit Graz en hij is negenenveertig. Van zijn boeken zijn er verschillende in Neder land vertaald. Zeven jaar in Tibet, heet er één: Mijn leven aan het hof van de Dalai Lama. Een ander manuscript is De Witte Spin genoemd, terwijl de ondertitel luidt: Langs de dodenwand van de Eigér omhoog. Harrer, die ik in Hollandia sprak, ls bezeten van Nieuw-Guinea. Hij is al aan z'n tweede expeditie bezig, en een derde ligt op stapel. Met en kele anderen behoort hij tot het uit stervende ras van de ontberingen zoekende ontdekkingsreiziger, wie de aardbol nog sleohts zo weinig wit te plekken te bieden heeft. „Mijn interesse voor dit land da teert al uit m'n jeugd", verklaarde hij. „Toen ik in 1936 van de expe ditie van Colijn en Wissel las, werd ik gefascineerd door de gedachte dat in de smeltende hitte van de eve naar eeuwig besneeuwde bergtoppen te vinden zouden zijn. Ik heb de ma terie daarna terdege bestudeerd. Daarom weet ik dat er driehonderd jaar geleden al scheepskapiteins wa ren, die melding van dit fenomeen maakten. Ze werden echter vierkant uitgelachen, want niemand geloofde aan de aanwezigheid van ijs in een land, waar de voetzolen leken te schroeien". Tot vorig jaar duurde het, voor dat Harrer naar het land kon trek ken, dat hem reeds als knaap had geboeid. De oorzaak hiervan was dat hij nogal wat geld nodig had om zijn jeugdideaal: be klimming van de blinkend-witte Carstensztoppen, te verwezenlijken. Een boek over zijn verblijf in Ti bet als tutor van de Dalai Lama (in veertig landen vertaald) verschafte hem een aardig grondkapitaal. Nóg meer pegulan- ten vloeiden binnen, toen hij zijn al- pinistische ervaringen tijdens de overwinning op de nog nooit over wonnen Eiger op schrift had gesteld, zomede zijn eenzame tochten door het Andesgebergte en langs de vloed bossen van de Amazone. „De Amazone ontspringt uit dui zenden bronnen", vertelde hij, toen ik hem vroeg, of hij er in geslaagd was de oorsprong van de ze majestueuze rivier te vinden. „In ieder geval is het zo dat ik verschillende stroompjes heb ont dekt, van welker bestaan niemand iets heeft afgeweten." Benendertig primeurs Met de 22-jarige Nieuwzeelander Philip Temple heeft Heinrich Harrer een expeditie achter de rug, die hem eenendertig primeurs bezorgde. Van de tweeëndertig pieken van het Car- stenszgebergte, die hij beklom, was er slechts één eerder overwonnen. De moeizaamste klim leverde de achtenveertighonderd meter hoge Idenburgtop op, die als een blinken de pyramide naar de hemel steekt. „Prachtig", zei Harrer, „gewel dig! Denk niet dat het eenvoudig is weken lopen van de bewoonde we reld aan de slag te gaan. Boven sneeuwt het bovendien elke dag, het is er bitter koud en de wind is sner pend. Wat schoonheid betreft, is er mijns inziens geen bergrug in de wereld, die het bij de Carstenszpie- ben haalt. In het hoogland hebben we nog nooit in kaart gebrachte da len en meren ontdekt, die we sprook jesnamen hebben gegeven. Zowel Andersen als Grimm hebben ons hierbij geïnspireerd." De Oostenrijker heeft nóg iets ont dekt. In nog nooit betreden terrein stuitte hij op een vliegtuigwrak, dat van Amerikaanse oorsprong bleek te zijn. Uit de gaaf gebleven documen ten kon worden geconstateerd dat het toestel op 't laatst van de Twee de Wereldoorlog was verongelukt. Navraag in Washington bevestigde dit. Het vliegtuig, dat, behalve een bemanning, ook twintig militairen aan boord had gehad, was al die tijd spoorloos geweest. Toen ik met Harrer sprak, had hij een grote pleister op het voorhoofd, terwijl hij enigszins met het rechter been trok. „Ik heb pech gehad", bracht hij met een zuur glimlachje naar voren. ..Toen ik maanden achtereen alle mogelijke gevaren had doorstaan, •truikelde ik op de terugweg over een kei en sloeg achterover in een Waterval. Nadat ik een heel eind was meegesleurd, slaagde ik er in me achter een paar rotsblokken klem te zetten. De dragers hebben me toen uit het water opgevist, maar ik had drie ribben gebroken. Bovendien had ik een knie-blessure en een paar gemene hoofdwonden. Dagenlang duurde het voor ik me onder behandeling van een dokter kon stellen. Al die tijd ben ik als een varken op stokken meegesjouwd. Ik ben geen moment buiten kennis geweest en ik verging dan ook van de pijn." En nu? Pelgrimsplaats ,,Ik ben zo goed als genezen", ver klaarde Harrer. „De volgende week vlieg ik naar Mulia om dragers voor een nieuwe expeditie te huren. Hoe lang deze duren zal, weet ik niet, maar waarschijnlijk betrekkelijk kort. Over de stenen bijlen, die in de Baliemvallei worden gebruikt, heb ik namelijk ëen theorie ont wikkeld, waarin ik vast geloof. Ik ben er van over tuigd dat deze uit een en dezelfde steengroeve ko men, waarvan de plaats geheim wordt gehouden. De mogelijke oor zaak hiervan is dat de bijlen, Waaraan de Dani's een maand of drie slijpen, van de zelfde steensoort zijn gemaakt als verschillende, thans door missie en zending verboden, magische attri buten. In mijn theorie word ik nog versterkt door het feit dat de pre historische bijlen, die in het Centraal Bergland worden aangetroffen, van een steensubstantie zijn, waarvan nie mand de vindplaats kent. Mijns in ziens hebben we te doen met een pelgrimsplaats, want de Dani's schij nen er in familiaal verband heen te trekken." De bijlenheorie van Harrer wordt niet door iedereen onderschreven. Indien hij er echter in slaagt haar waar te maken, is het buiten kijf dat hij met unieke gegevens naar Hollandia terugkeert, en waarschijn lijk ook met een unieke film. De laatste pijl op de boog van Harrer ten slotte is een door braak van de Baliem-vallei naar de Zuidkust. De bedoeling hier van is de oorsprong van de Ba- liem-rivier te ontdekken. Het tra ject, dat in verband hiermee is uitgestippeld, is totaal onbekend. Ook enkele Nederlanders zullen aan deze nieuwe expeditie mee doen, die in totaal een maand of drie zal duren. Heinrich Harrer op de dag dat hij aan zijn expeditie naar de groeve der stenen bijlen begon. Een Oekraiense rechtbank heeff drie employés van een centrum voor fruit- distributie in Dnjepropetrowsk ter dood veroordeeld omdat zij duizenden tonnen appels en ander fruit hadden verkocht voor prijzen die gelden voor produkten van eerste kwaliteit, maar in de boe ken de prijzen hadden vermeld voor fruit van slechtere kwaliteit. Hierdoor hadden zij volgens het vakbondsblad Troed een winst van miljoenen roebels gemaakt. Voorts werden in verband met deze zaak vier mannen tot gevangenisstraffen van vijftien jaar en een onbekend aan tal tot straffen van vijf tot twaalf jaar veroordeeld. Attilio Piccioni, een 72-jarige chris- ten-democraat, is benoemd tot Italiaans minister van buitenlandse zaken, als op volger van Antonio Segni die president is geworden. Verslag van Papoea-vrijwilliger (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) SENTANI, mei Hij kans slechts stamelend lezen; hij kan nog nauwelijks schrijven. Maar het volgende epistel stuurde de 21-jarige, uit. Sentani afkomstige Papoeasoldaat John Pulalu naar huis: „Ik ben meegegaan naar Waigeo en Gag om daar te vechten. ,Toen wij op het eiland Gag landden was het niet overdag of 's morgens maar middernacht. „Wij landden daar tezamen met de mariniers. „Het was de eerste keer dat ik op Gag aankwam. „De volgende ochtend werden wij aangevallen door Indonesiërs met mortiergranaten. „De Nederlandse mariniers konden niet vooruit maar plotseling zagen de Indonesiërs ons, zwarte honden, als slangen vooruit schuiven op onze buik. „Tijdens dat kruipen kreeg een van onze kameraden een schampschot boven het oog. „Wij werden daarover zeer boos en toen waren we niet meer te houden. „Wij renden naar het bivak van de Indonesiërs met de klewang in de hand. „Toen we dat bereikten, hielden we een slachtpartij. „Terwijl we bezig waren kregen we weer vuursteun in de rug. „De Indonesiërs, die niet gedood waren, vluchtten naar Waigeo en Gebe (eiland juist over de grens met Indonesië). „Om hen helemaal te verslaan werd er naar Manokwari geseind om twee pelotons Papoea Vrijwilligers versterking. „Nadat deze aangekomen waren hebben wij de Indonesiërs er flink van langs gegeven, zodat ze de moed verloren en zich met de handen in de lucht overgaven. „Bij de Indonesiërs bevond zich ook Ibrahim Makai (een Papoea) uit Ifar Ketjil (een dorp bij Sentani). „De laatste ging in 1961 via Sorong naar Indonesië om daar bij het leger dienst te nemen. „Wij hebben hem gevangen genomen." Dit eerste oorlogsverslag van een lid van het Papoea Vrijwilligers Korps is, wat de operationele inzet betreft, misschien totaal uit het verband gerukt. Broodnuchter geeft het echter weer wat de gevoelens van de Papoeasoldaten rijn, die thans aan Nederlandse zijde tegen de gelande parachutisten zijn ingezet. Kennedy's vermogen dankzij verjaardag flink toegenomen President Kennedy vierde gisteravond zijn 45ste verjaardag met een rustige familiebijeenkomst op zijn landgoed in Virginia. De verjaardag van de presi dent bracht hem geen verlichting van de druk van zijn ambt, maar droeg wel bij tot de vergroting van zijn aandeel in het familiekapitaal. De omvang en de werkmethode van de trust die de vader van de president, Joseph P. Kennedy, heeft ingesteld voor al zijn kinderen zijn niet bekend maar op basis van wat perschef Pierre Salin ger heeft losgelaten, beschikt Kennedy over een persoonlijk inkomen na aftrek van belastingen van 100.000 dollar. Voor aftrek van belastingen moet dit ongeveer een half miljoen dollar zijn. Gesteld dat de trust vijf procent per jaar oplevert, dan zou het aandeel van de president in de- trust tien miljoen dollar moeten bedragen. Aangenomen wordt dat de president 25 procent van dit bedrag op 40-jarige leeftijd tot zijn beschikking heeft gekre gen en bij het bereiken van de 45-jarige verjaardag hem 3 4 miljoen dollar op. Voor de inhuldiging van de president heeft Salinger gezegd dat Kennedy zijn persoonlijke vermogen heeft belegd in overheidsobligaties. Van de Amerikaanse luchtbasis Vandenberg in Californië is gisteren met behulp van een Thoragena-raket een kunstmaan gelanceerd. De Ame rikaanse luchtmacht wilde geen ver dere bijzonderheden meedelen. Verwacht wordt, dat president Ben Zwi het gratieverzoek zeer binnenkort zal afdoen. Binnen drie dagen zal de minister van justitie dr. Dov Joseph de president een aanbeveling voor leggen. Deze zal dan nog ongeveer drie dagen nodig hebben om een defi nitief besluit te nemen. Een van degenen die aanbevolen hebben, het doodvonnis niet uit te voeren is de bekende Joodse wijsgeer prof. Martin Buber, die een buiten gewone audiëntie bij Ben Zwi heeft aangevraagd. Indien het gratieverzoek zou worden afgewezen, zal Eichmann waarschijnlijk geëxecuteerd wor- in de Ramleh-gevangenis, waar hij de laatste weken in eenzame op sluiting verblijft Chroesjtsjef belooft paradijs op aarde De Russische leider Chroesjtsjef heeft gisteren op een ontvangst van een re geringsdelegatie van Mali in Moskou ,,de kapitalisten" ervan beschuldigd, de leer van Christus niet te volgen. „In de bijbel staat", aldus Chroesjtsjef, „dat Christus eens een stok nam en de han delaren uit de tempel begon te jagen. Maar terwijl de kapitalisten over chris telijke naastenliefde spraken, stalen zij alleen maar." „Als de volkeren van de wereld het socialisme zouden omhelzen, zou de aar de in tien tot vijftien jaar veranderd zijn in een paradijs. De christenen beloven het „Nieuwe" Westduitse uniformen De Westduitse soldaten zullen meer op hun voorgangers uit de tijd van Hit- Ier gaan lijken als zij de uniformen gaan dragen, waarvan het Westduitse ministerie van defensie gisteren bijzon derheden heeft bekendgemaakt. De militairen hadden geklaagd over de huidige uniform die zij lelijk von den. De nieuwe uniformen zullen in de komende vier jaar worden ingevoerd. Hero... veruit favoriet! amnsy Die plezierige Hero-pauze! Die verrukkelijke zonnige zomerse dranken. Hero heeft het unieke fruitaroma en de smaak voor élke smaak. Geen wonder dat ook bij u Hero veruit favoriet is. Hero is met niets te vergelijken dat proeft u immers zol Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteit:per! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise - frambozen grapefruit helemaal üw smaak VakhondFransen en masse iveg Fares, de Algerijnse voorzitter van het voorlopig bestuur voor Algerije, heeft de geruchten als zouden leden van dit bestuur con tact hebben opgenomen met de leiding van de O.A.S.ten stel ligste tegengesproken. Ook dr. Mostefai, de F.L.N.-vertegen- woordiger in het bestuur, die vol gens de geruchten in de Franse pers een gesprek met O.A.S.- leiders zou hebben gehad, ver klaarde dat dit niet waar is. Dergelijke contacten zouden, vol gens hem, volkomen nutteloos zijn. De algemene bond van Franse ar beiders in Algerije heeft gisteren een beroep op zijn leden gedaan zich voor te bereiden op een massaal ver trek naar Frankrijk om op deze wij ze de ineenstorting van de economie van Algerije te bewerkstelligen. Al leen via directe onderhandelingen met de moslims zouden waardevolle garanties verkregen kunnen worden, mits de onderhandelingen plaatsvin den voor 1 juli, de dag van het refe rendum. De vakbond heeft de laatste tijd wel bewezen, dat hij in staat is het land ge heel lam te leggen. Kort voordat deze verklaring werd uitgegeven, hadden Franse gendarmes in een voorstad van Algiers een mas sagraf ontdekt met tien lijken, zowel Europeanen als moslims. Het terrein ligt vlak bij de voornamelijk door mos lims bewoonde voorstad Bouzareah. De lijken verkeren in verregaande staat van ontbinding. Men vermoedt dat het hier Europeanen betreft die zijn ontvoerd en moslims die zijn gedood bij aanslagen. Bij aanslagen in Algiers zijn ook gis teren 12 mensen om het leven gekomen, onder wie drie Europeanen en twee UW HAAR CORRECT IN MODEL HAARCRÈME 911) Over de uitvinding van het kompas kunnen we de meest tegen strijdige opvattingen horen verkondi gen. De vinding wordt aan Chine zen, Arabieren en Finnen toege schreven. Bovendien staat het geens zins vast dat wij op onze beurt het kompas aan de Arabieren hebben ontleend, want het is zeer goed mo gelijk dat de Europeanen het op nieuw en onafhankelijk van ande ren hebben uitgevonden. Op dit terrein van vaagheden en tegenstrijdigheden kan dus welhaast elke bewering zonder veel risico worden gelanceerd, maar we znllen trachten het toch niet al te bont te maken. Zonder ons nu direkt te ver diepen in de vraag wat precies on der een kompas moet.worden ver staan, mogen we toch wel opmer ken dat de eersten die een apparaat voor het aanwijzen van een bepaalde richting hebben ge bruikt, de Chine zen zijn geweest. In het begin van onze jaartelling be streken zij reeds een stalen naald met magneetijzersteen, zodat de naald magnetisch werd en zich in noord-zuid richting draalde. Nu werd er bij de Chinezen uiter mate veel belang aan gehecht de graven van overledenen in de juiste hemelrichting te plaatsen en de Chi nese geomanten gebruikten de ge magnetiseerde naald dan ook reeds vroeg voor het bepalen van een gunstige ligging van een graf. Uit hun beschrijvingen kan voorts wor den opgemaakt dat zij op hun zee reizen omstreeks het einde van de elfde eeuw deze magneetnaald op riet, of een stukje hout, op water liéten drijven, zodat hier zeer zeker sprake is van een volwaardig vloel- stofkompas, zij het dan van een wat primitieve samenstelling. Echter, vóór de Chinezen hadden uitgevonden dat zij een ijzeren staaf door bestrijken met magneetsteen magnetisch konden maken, gebruik ten zij reeds de zgn. „leldsteen", een magneetijzersteen die een na tuurlijke magneet vormde en zich eigener beweging naar het noorden richtte wanneer hij aan een tonwtje werd opgehangen. De Chinezen na men evenwel niet het noorden als richtinggevend aan, maar het zui den, wat in de praktijk op hetzelfde neerkomt. Desondanks menen som migen aan het feit dat de Chinezen hun leldsteen naar het zuiden lieten wijzen, argumenten te kunnen ontle nen voor de stelling dat de Chine zen het kompas niet hebben uitge vonden. Dit lijkt ons vooral in verband met het voorgaande wel erg weinig steekhoudend en we me nen dat de Chinezen alle eer voor de uitvinding van het kompas moet worden gelaten. In de vorm van de leldsteen moeten zij dit hulpmiddel reeds ver vöór de Chr. jaartelling hebben gebruikt sommigen menen zelfs reeds 1000 v. Chr. maar ook dat is een stevige slag in de lucht, want hierover is niets met zekerheid be kend. Nu is het mogelijk dat de Arabie ren het kompas door de Chinezen hebben leren kennen en dat wij bet via het Middellandse Zeegebied va- de Arabieren hebben betrokken maar er zijn eveneens argumenten aan te voeren voor de stelling dal dit instrument ons heeft bereikt vla de Noormannen, die in de Zwarte Zee handel dreven. De mogelijkheid, dat het Westen dit instrument op nieuw heeft uitgevonden, kan zo als gezegd evenmin over hel hoofd worden gezien. Het is in leder geval een feit, dat de bewegendr magneetnaald in 1269 reeds werd beschreven door Petrus Peregrinu? Maricourt, maar in die tijd werd dil fenomeen in onze gewesten uitslui tend als een merkwaardig grapje beschouwd, dat niet lerleus moest worden genomen en voorlopig dan ook niet tot praktische toepassing kwam. En nu gaan we natuurlijk nog even door op de magneten die ons toch altijd blijven fascineren door htm geheimzinnige kracht. Een clandestiene O.A.S.-organisatie heeft gisteren In Parijs pamfletten la ten circuleren, waarin ccn opleving van het terrorisme in Frankrijk wordt voor speld, evenals een poging om president De Gaulle te vermoorden. De OAS heeft alle hoop de Algerijnse onafhankelijk heid te voorkomen opgegeven cn zendt nu haar beste moordenaars naar Frank rijk, aldus het pamflet. Verf die na lang staan een vliesje heeft gekregen is gemakkelijk weer als nieuw te maken. Hoe Daar is een handige en eenvoudige methode voor. In „Dat zit zo" staat het op bladzij 65. U VERDIENT DIT HANDIGE BOEK ALS U IEMAND OP DEZE BON ZET. Mn envelop of op kaart geplakt verzenden aan l ja. eea étaafce Kij, De Amerikaanse ruimte vaarder Scott Carpenter heeft gisteren honoris causa een graad gekre gen in de wis- en natuur kunde, een graad die hij dertien jaar geleden niet kon bemachtigen. De president van de univer siteit van Colorado zei bij deze gelegenheid, dat dit wellicht te wijten was aan de omstandigheid, dat Scott Carpenters ge dachten reeds toen op „hogere dingen" waren gericht. Een Russisch elektronisch brein heeft voorspeld dat de Sowjetunie het we reldkampioenschap voet bal in Chili zal winnen. De „Oeral 2" is tot deze slotsom gekomen na dui zend berekeningen. Een groep Russische geleer den heeft de machine voorzien van de uitslagen van de wedstrijden die de 16 wereldbeker-fina listen in de laatste vier jaar onderling gespeeld hebben. I Paul Booysen uit Zuid- Af rika sloeg een water put bij zijn boerderij. Weldra spoot het water omhoog en met dat water kwamen tal van vissen mee hoewel het bedrijf van Booysen 650 kilo meter van de kust cn vele kilometers van een rivier ligt. Verondersteld wordt, dat een ondergrondse stroom, waarin vis leeft, onder de boerderij door loopt. I De Spaanse regering heeft gisteren opdracht gegeven de prijzen van slaapwagens en andere luxe-rijtuigen te verlagen met acht procent. De maatregel is bedoeld om meer passagiers te trek ken voor de treinen, in het bijzonder nu het toe ristenseizoen op hetpunl staat te beginnen. I Het toerisme in Zwitser land heeft de afgelopen winter een nieuw record geboekt met 8.100.000 overnachtingen, waarvan 4.430.000 van buitenlan ders; het meest Duitsers en wat de Benelux- landen betreft zeven pet. meer dan een jaar te voren. Mr. D. A. Delprat, voor zitter van de Amster damse Kamer van Koop handel en Fabrieken, zal op 12 juni de officiële opening verrichten van een zelfbedieningsgront- handel in Diemen. Hij zal dan een geluidsband inmetselen, waarop de visie zal zijn vastgelegd van enkele deskundigen over de ontwikkeling van bet distributieproces in de komende tien jaar. f 1 U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND'KWART AAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik ai abonnee Vooi net aanbrengen van oovenstaande nieuw® abonnee heb Ik dus recht op DAT zn ZO Schrijf bier uw eigen n Wo—045 J ..Dat zit zo" 'n hoek Boordevol mei ongelooflijk handige wenl'en - ii» niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5