Speeltuinbestuurders bijeen in Leiden Belangrijke vondsten bij opgravingen in Valkenburg Interessante resultaten op tentoonstelling in G.B.S. Verbijsterende film van de Zweed Ingmar Bergman fgEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG 26 MEI 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag o Zaterdag Leidse Volkshuis. 8 uur: Concert Jeugdkamerorkest Leiden. Antonius clubhuis. 8 uur: Chr. toneel groep Imperium met „Thor en de En gelen", door Christopher Fry. In de Moriaen, Hooglandse Kerkgracht 44, 8 uur: Oecumenische Raad Leiden dr. C. P. van Andel over: „Christen zijn in deze tijd" Gebr. Van Ulden, Hoge Rijndijk 90. 10-10 uur: Presentatie DAF-modellen. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met ..Het Prieel", 11.15 uur nm: Werkgroep Haag sche Comedie met ,,'n Wissewas". Maandag Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Den Burcht, 8 uur: Propagandaverga- dering. prot.-chr. groep gemeenteraad, sprekers P. S. Harmsen en S. M. Stolp. Schuttershof. 8 uur: Feestavond A.S.C. Prytaneum. 8 uur: Salon Indiën met ojn. „Images Fantastiques" van Nico Crama. De Doelen. 8 uur: Leidse Amateur Fotografen Vereniging, Kleurenfilm avond Caltex. Leiderdorp, Gemeentehuis. 7.45 uur: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Rotterdams Toneel met „Cyrano de Bergerac". Gebouw K. en W., 8 uur: R.K. Resi dentie Koor o.l.v. Kees Stolwijk. Diligentia, 8 uur: Zangkoor „De Klei ne Stem". Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: The An glo American Theatre Group met „Sa- brina Fair". Dinsdag Den Burcht, 7.30 uur: Chr. Kinder koor Ex Animo met o.a „Sprookjes land" en „Ernst en Julia". Het Gulden Vlies, 2.30 uur: Sluitings middag Ned. Ver. van Huisvrouwen. Morsweg 10, 6 uur nm.: Heropening herenkapperszaak C. Teske. Restaurant Van der Heijden. 8 uur: Algemene ledenvergadering V.V.V. Stadhuis. 4.45 uur: Afscheid Th Bar nard van gemeentedienst. Antoniusclubhuis, 8 uur: Feestavond „De Professorenwijk". Academie. Groot Auditorium, 8 uur: Lezing pater Dominique Pire, „Com ment ouvrir a la paix le monde de la faim" Den Haag, Kon. Schouwburg, 8,15 uur: Nederlands Dans Theater. Kurhaus Paviljoen. 8.15 uur: The An glo American Theatre Group met „Sa- brina Fair". Woensdag Schouwburg, 8 uur: Leerllngenuit- voerlng balletschool Hendrichs. Koor Pieterskerk. 7.30 uur: Avond stilte. Den Burcht, 8 uur: Uitreiking gouden plaat aan Leidse Sleuteltjes. Prediker. 8 uur: Ds. J. A. Smink van Den Haag. Zuiderkerk, 8 uur: Concert Lvra Academica. Prediker. 8 uur: Prot.-chr, groep, be spreking uitslag verkiezingen. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nederlandse Comedie met „Zoete vogel van de jeugd". Diligentia. 8 uur: Leerlingenconcert Haags Conservatorium. Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: The An glo American Theatre Group met „Sa- brina Fair". Jacobskerk, 8.15 uur: Jan Schmitz. orgel. Donderdag Stationsplein, 8 uur: Vertrek NCReisV naar Brabant en Antwerpen. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Den Haag, Kon. Schouwburg, 2 u.: Haagsche Comedie met „Pas op de verf"; 8.15 uur: „Arme Bitos". Vrijdag Lakenhal, 8 uur: Einduitvoering Leid se muziekschool, m.m.v. Toonkunstor kest en vocaal-ensemble klasse. Schouwburg, 3 uur: Afscheidscollege prof. dr. H. J. Lam. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Het Pri eel". Zaterdag Den Burcht, 3.30-5.30 uur: Receptie t-g.v, 60-jarig bestaan Leidse gymna stiek- en schermvereniging „Excelsior" Den Haag. Kon. Schouwburg. 3 u.: Werkgroep Haagsche Comedie met ,,'n Wissewasje": 8.15 uur: Haagsche Co medie met „Hendrik IV". Kurzaal. 8.15 uur: Orkestvereniging Musica oJ.v. Jan Out. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Spaanse dansgroep Fiesta Gitana. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De kneus jes van het regiment (alle leeftijden); donderdag: Ariane, love in the afternoon •14 jaar). Lido (2 30, 7 en 9.15 uur): Die Fleder- tnaus (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jerry als piccolo (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Bloedgeld A3 jaar); donderdag: De wraak met de tomahawk. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Als m een donkere spiegel (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): Spartacus (14 laar). Tentoonstellingen Academiegebouw, schilderijen cn teke ningen van Guy Marie Nouve) (tot en met 15 juni). Lakenhal, tentoonstelling „Bal en zijo groep" (tot 18 juni). Prytaneum. tekeningen van Harry Kamoen, onder auspiciën van Pro Civl- bb (tot 31 mei) Rijksmuseum van Oudheden. Glas in de Oudheid (tot 19 augustus) Bijkantoor chr scnooi Obrechtstraat dinsdag en donderdag van 6 304- UUf run.. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elk» Woensdag 2—5 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio ®*ek Reuvens. Plantage 6: maandag dinadag van 4 tot 530 uur. woens- cn zaterdag vaa 12 tot 4.30 uur „Er is goed en veel werk verricht door de speeltuinbcsturen in 1961". In deze zin liet drs. G. W. B. Borrie uit Sleen, voorzitter van de Nederlandse Unie van Speeltuin-Organisaties, zich uit bij de opening van het twee daagse congres van de Unie, gistermorgen in „Den Burcht" te Leiden. De N.U.S.O. heeft een mooie traditie en zij zal niet aarzelen zich bij de mo derne ontwikkelingen aan te passen. Een nieuwe organisatiestructuur en de kaderscholing van vrijwilligers zijn slechts enkele punten om de re sultaten van de Unie te verbeteren, aldus drs. Borrie. Als N.U.S.O., met een jarenlange er varing op het gebied van de kinder recreatie, blijven we aandacht vragen bij gemeente, rijk en andere instanties voor hulpverlening. We moeten echter niet alles van de overheid verwachten, zei de voorzitter die zich prijzend uitliet over de goede samenwerking met haar Vooral sprak drs. Borrie met waarde ring over het vele werk voor de speel tuinverenigingen dat door vrijwilligers in de vrije tijd wordt gedaan. Helaas moes ten enkele speeltuinen worden gesloten omdat de ouders van de kinderen die de speeltuin bezochten geen medewer king verleenden. De huidige visie Voor een volle zaal afgevaardigden van twintig speeltuincentrales, waarin 292 verenigingen zijn vertegenwoordigd, sprak de heer H. Hogenhout. inspecteur voor lichamelijke opvoeding in Arnhem, over „De huidige visie op onze speel- gelegenheden". Hieromtrent is slechts één standpunt van werkelijk belang, dat van het kind. De heer Hogenhout sprak van onherstel bare fouten, doelend op de flats soms alleen de parterre-bewoners Dr. B. H. M. Vlekke buitengewoon hoogleraar Bij K.B. is dr. B. H. M. Vlekke, sedert september 1961 buitengewoon lector in de internationale betrekkingen van de nieuw ste tijd, benoemd tot buitengewoon hoog leraar met dezelfde leeropdracht. Prof. Vlekke, die in 1899 is geboren, en gestudeerd heeft aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en vervol gens te Nijmegen, is sedert 1951 met een onderbreking van twee jaar, aan de Leidse Universiteit verbonden. Aanvan kelijk gaf hij in opdracht van het Leidscb Universiteits Fonds colleges over actuele vraagstukken van de internationale poli tiek. In 1956 volgde zijn benoeming tot bijzonder hoogleraar in de actuele inter nationale staatkunde, vanwege het ge noemde fonds. In september van het vorig Jaar werd prof. Vlekke benoemd tot buitengewoon lector om onderwijs te geven in de inter nationale betrekkingen van de nieuwste tijd. Deze benoeming maakte het mogelijk op korte termijn de vacature te vervul len die was ontstaan door het overlijden van dr. mr. F. Gosses, lector in de inter nationale en politieke geschiedenis van de nieuwste tijd. Prof, Vlekke, die sedert 1948, secretaris generaal van het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken te 's-Graven- hage en tevens directeur van het instituut van dit genootschap is. heeft zeer veel gepubliceerd op het terrein van de in ternationale politiek. Behalve zijn in 1953 verschenen studie „Tweespalt der We reldrijken", verschenen van zijn hand onder meer zeer vele artikelen in het on der zijn leiding staande tijdschrift van het Nederlands Genootschap voor Inter nationale Spectator, eveneens in buiten landse vakbladen. Afscheidscollege prof. Lam Het afscheidscollege van prof. dr. H. J Lam zou op vrijdag 1 juni in het Groot Auditorium plaats hebben. Bij nader in zien is besloten deze bijeenkomst te doen plaats hebben in de schouwburg, en wel om 3 uur. Prof. mr. K. Wiersma te Leiden benoemd Bij K.B. is prof. mr. K. Wiersma, ge woon hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap, burgerlijk recht en burgerlijke rechtsvordering aan de Rijks universiteit te Groningen, benoemd tot gewoon hoogleraar in het notarieel recht te Leiden Prof. Wiersma, die in 1916 te Hengelo (O.) is geboren legde in 1939 het docto raalexamen in de rechtsgeleerdheid te Leiden af. Na verschillende functies ge durende de oorlogsjaren te hebben be kleed werd hij in 1945 benoemd tot se cretaris van het College van Curatoren der Leidse Univesiteit, welke functie hij bekleedde tot 1955. In deze periode in 1952 promoveerde prof. Wiersma, met lof, tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: „Het rechts middel verzet van derden". In 1955 werd hij benoemd tot gewoon hoogleraar in de rechtswetenschap te Groningen, welke leeropdracht in 1959 werd uitgebreid met burgerlijk recht en burgerlijke rechts vordering. Met het belastingrecht heeft de nieuwe Leidse hoogleraar zich eveneens bezig gehouden, hetgeen kan blijken uit het feit, dat hij lid, resp. vice-voorzitter is van de Raad van Beroep Directe Belas tingen te Leiden en Groningen, en gere geld aan de burgerlijke en belasting- rechtspraak als raadsheer plv. in het ge rechtshof te Leeuwarden deelneemt. Prof Wiersma heeft naast zijn proefschrift vele grote en kleinere publikaties het licht doen zien. Uitvoering Leidse muziekschool Vrijdagavond 1 juni om 8 uur zal de jaarlijkse uitvoering worden gegeven van de Stichting Leidse Muziekschool. Medewerking verlenen het Toonkunst orkest onder leiding van de heer L. Dispa. en de vocaalensembleklas onder leiding van de heer L, Stevens. Alle muziekliefhebbers zijn die avond wel kom in de Lakenhal. De heer S. Bulthuis ovei •leden (73) Gisteren is op 73-Jarige leeftijd te Leiden overleden de heer S. Bulthuis die verscheidene jaren diaken en ouder ling in de Gereformeerde Kerk van Leiden is geweest. Het stoffelijk over schot wordt dinsdagmiddag drie uur op Rhijnhof ter ruste gelegd. •n vrijdag 'speciaal voor de groter eugd) van 6.30 tot 830 uur avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. uree rtraat 27. maandag en woensdag van tot 5 3d en van 7 tot 9 uur. dinsdag va I tot 530 uur; vrUd&g van 10 tot 5.30 e: van 7 tot 9 cur; saterdag van 10—5.30 i gebruik van een tuintje hebben. Geluk kig komen er hoe langer hoe meer flat gebouwen met een gemeenschappelijk speelterrein. Hij toonde zich voorstander van meer zandbakjes. Banken bij het terrein vindt hij ook heel belangrijk, voor het stimuleren van de ouderlijke aanwezigheid. De heer Hogenhout verdiepte zich der. puttend uit zijn ervaringen in Arn hem. in de vragen rond de vorm er richting van speeltuinen en openbare speelplaatsen. Haagse politierechter De man die de klappen kreeg Een 47-jarige monteur uit Leiden hield er een vreemde methode op na om zlin woede te koelen: h ijhad een rustige wandelaar over de B-reestraat te Leiden een stevig pak slaag toegediend, hoewel de man zich van geen kwaad bewust was. Nog zonderlinger was het. dat de man zelfs voor de politierechter waar hij zich voor zijn gedrag had te verant woorden. allerminst van 2ijn schuld be wust was. ,,De man sarde mij", zo verweerde hij zich. Het slachtoffer verklaarde echter, dat hij verdachte nauwelijks had gezien en hem tevoren ook niet kende. Hij stond rustig voor een wlnkeletalage te kijken, toen verdachte hem plotseling een slag in. het gezicht gaf, waardoor hij een bloedneus opliep. De officier vond dat het tijd werd verdachte van zijn schuld te doordringen en hij eiste behalve een week gevangenisstraf voorwaardelijk, f 100 boete of 20 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde con form die els. De verleiding De Haagse politierechter gaf toe. dat die verleiding voor zwakke naturen In een zelfbediieningszaak groot is. hetgeen echter nog niet als een excuus kon worden aangemerkt voor het feit. dat een 28-jarige huismoeder uit Leiden in zulk een zaak allerlei artikelen had weggenomen. Op het moment dat zij de zaak wilde verlaten, werd zij door de controleur aangehouden, die haar al enige tijd „op de korrel had", zoals ge tuige zei. Verdachte beweerde aanvan kelijk voornemens te zijn geweest alles te betalen, doch dit werd niet waar schijnlijk geacht, omdat zij de kassa reeds gepasseerd was en pakjes thee en koffie, suiker, 5 repen chocolade en een hpsje soepgroente in een andere tas had gestopt. De officier eiste f 40 boete of 5 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf. De politierechter ver oordeelde daartoe. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalie TIJDELIJKE VERKEERSMAATREGE LEN OUDE VEST EN TURFMARKT Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor de duur van de werkzaamheden aan de Blauwpoortsbrug: 1. dc Oude Vest voor zover gelegen tussen de Turfmarkt en de Lange Mare. gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting van de Turfmarkt: 2. voor de gehele Turfmarkt een wachtverbod in te stellen. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lei uen brengen ter openbare kennis, dat met uitzondering van de afdeling be volking c.a., de gemeentesecretarie, daar onder lx grepen het bureau voor Huls vesting aan de Hooigracht zomede het kantoor van de gemeente-ontvanger op 30 mei a.s. in verband met de verkiezing voor de gemeenteraad voor het publiek zullen zijn gesloten. Gouden Dikkertje Dap De Gouden-platenclub in Nederland wordt uitgebreid met een nieuw lii" wel het bekende kinderkoor De Leidse Sleuteltjes onder leiding van Henk Franke. Voor het eerst in de nationale en internationale grammofoonplaten- industrie is de Gouden Plaat voor kinderkoor, en wel met het bekende kinderliedje Dikkertje Dap. Het liedje is gecomponeerd door Paul Chr. van Westering, op tekst van Annie M. G. Schmidt. In de afgelopen vijf jaar werden meer dan 100.000 grammofoon platen van dit liedje verkocht Woensdag 30 mei wordt dit feit in Leiden gevierd. Die dag wordt een deroptocht gehouden, waarin alle kin deren kunnen meelopen verkleed als Dikkertje Dap. Ook de Leidse Sleutel tjes lopen mee en de Tilburgse jeugd- en doedelzakband De Sotjes. In Den Burcht wordt een grote feest avond gehouden waar de directeur de grammofoonplatenmaatschappij, heer C. N. Rood. de gouden plaat zal uitreiken. Als gasten treden op het radiokinderkoor Jacob Hamel. onder onder leiding van Herman Broekhui zen. dat een nieuw kinderliedje ten gehore zal brengen ter ere van de gou den plaat. Voorts werken mee de radio- zangeres Henny de Klerk, Pierre van Ostade en natuurlijk de Leidse Sleu teltjes. By de voortzetting van de opgravin gen in Valkenburg aan den Rün ls men thans gestoten op de resten van het in de herfst van 42 na Christus gestichte castellum, dat gebouwd werd met het oog op de Invasie van Engeland ln 43 Voor de dag kwamen uitnemend gecon serveerde resten van de vlechtwerk- wanden van een groot gebouw met een centrale - door een galerij van houten zullen omgeven - binnenplaats, voorts de drempels met de draalpennen van de houten deuren. Tot de belangrijkste ro» rende vondsten behoren fragmenten van Romeinse schUfplankjes, met ln de waslaag teksten In Romeins curslef- schrlft. Deze, uit de jaren na 42 na Christus daterende schrijfplankjes, be vatten d e i e il t chr it te I UK e d g e b 1 e Dank zij de samenwerking der uni versitaire instituten, kon een organisa tie tot stand worden gebraoht. die een onmiddelij'ke bewerking ter plaatse van de ruim twintigduizend aan het licht gekomen mobiele archaeologioa Vandaag word aan de Valkenburgse opgravingen het bezoek verwacht van de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholtem, van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, van leden van het colle ge van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, van 'het eerste-Kamerlid mr. H. De Gemeenteiykc Bedryfstcchnische school aan de Medusastraat herbergde weer een tentoonstelling van werkstuk ken die de leerlingen ln het afgelopen jaar hebben gemaakt. De gehele school was gisteren en vandaag ln beslag ge nomen door deze expositie van het werk van de 96 leerlingen die hier de opleiding volgen voor schilder, metselaar, metaal bewerker of timmerman. Het individuele technische onderwijs is nog maar een paar jaar aan de gang doch werpt al zeer goede resultaten af. De vakken toonstelling was overzichte lijk ingedeeld. Het werk van het eerste leerjaar overgangs- en keuzeperiode van 'lager naar teohtiisóh vakonderwijs lag geheel apart. Al spoedig kon men uit de werkstiikken opmaken zich een geboren timmerman danwel metaalbewerker toont. De proeven van bekwaamheid van de tweedejaars aatstejaars zijn natuurlijk beter, uit het zich intensief op één vak toe leggen blijkt. In groepsverband hebben de leerlingen van de vormingsklas zich toegelegd op de vervaardiging van een stadsmaquette, een kermisterrein en een complete olie- Grote aanvoer op Leidse veemarkt Het was gisteren ln Leiden een zeer drukke markt, helaas nog zonder var kens. Vooral de wolvee-afdellng gaf een grote aanvoer en veel publiek te zien. Voor de tweede helft van de mei maand was er nog veel vee te koop. Het weer stimuleert echter niet tot grote inkopen. De handel in melkkoei en was nogal stil en die in varekocl- en rustig. Toch bleven de prijzen op het oude niveau. Melkkoeien f 900-f 1100: Varekoeien f 500-f 975. De handel in pinken was aanvankelijk willig, later wat kalmer, f 325-f 525. De aanvoer van vette kalveren was ruimer, handel traag, toch waren de prijzen niet lager. Er is gebrek aan wer kelijk goede dieren. Betaald werd: lev gew. per kg. f 2,10-f 2.60: vorige week f 2-f 2.60. Nuchtere kalveren, minder in aantal, gingen: slepend voor dezelfde prijzen van de hand. Op de Wolveemarkt kreeg het aan bod van jonge lammeren nu In aantal de overhand op de oudere generatie. Lammeren circa 2000, overjarige scha pen 800. Wat de vraag betreft zocht men over wegend voor de slacht. De handel In vette schapen en lammeren was dan ook goed. Zuiglammeren werden vlot en tegen goede prijzen verkocht. Voor Texelse lammeren bestond wel belang stelling: er waren er 850 op dc markt Varkens zijn er nog steeds niet op de markt. Omdat het Westen geheel vrij is van mond- en klauwzeer komt van handelszijde steeds meer de drang, de markten ln het Westen weer open te stellen Zoekt u een GERO-CASSETTE van 40.— of f 400.—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. De Gero Specialist. raffinaderij. Aanleg en handigheid, als mede inzicht en fantasie zijn bij de jon gens wel aanwêïig. In de verschillende vakken zagen we niet alleen kundig handwedk; vooral de artistieke inslag -an de leerling kwam sterk naar v< Bij de houtbewerkers trok een in bouw zijnd huis op schaal de aandacht, geheel vervaardigd naar bestektekening. Onde>r de talrijke bezoeker» troffen we de inspecteur van dit onderwijs, wethouders en leerkrachten van gelijk soortige soholen aan. van RieL van leden van het college van curatoren van de gemeentelijke versiteit van Amsterdam alsmede vertegenwoordigers van het presidium dezer academie. De belangstelling voor deze opgravingen, die ruim drie eeuwen Nederlandse geschiedenis weerspiegelen (42 na Christus tot 350 is zeer groot. Tentoonstelling bij Van Ulden Leidenaars zijn sinds gistermiddag in de gelegenheid nader kennis te maken met de enige Nederlandse personenauto de DAF. De firma Van Ulden aan de Hoge Rijndijk heelt in samenwerking mei Van Doome's Automobielfabrieken ln Eindhoven, een tentoonstelling ingericht waar de nieuwste modellen staan opge steld. Eveneens zijn er doorsnee-model len van motor- en acceleratiesysteem die een heeld van het eenvoudige binnen werk geven. Het „paradepaardje" is on- getwijfeld de „Daf-fodil", een verfraaid model DAF 750, met een verhoogd mo torvermogen. een wat meer gemoderni seerde acceleratie, nieuw dashbord en veranderd front. Ook de „Daf pick-un" met de open laadruimte is te bezichtigen Jerry als piccolo LUXOR. Fervente bioscoopgangers zullen vast wel eens kennis hebben ge maakt met de Amerikaan Jerry Lewis, die een ongelooflijk gek gezicht kan trekken en grappen en grollen verkoopt die bestemd zijn om het publiek in luid geschater te doen uitbarsten. Dat er een afstand bestaat tussen de Amerikaanse cultuur en de onze blijkt bij het waar nemen van dit fenomeen zonneklaar. Als piccolo in een duur hotel in Miami Beach slaagt Jerry erin de ene ramp na de andere te bewerkstelligen. Het humor van het laoh-of-ik-schietgenre. (Brullenof niet). Spartacus TRIANON. Nog een week blijft de vrijgevochten slaaf Spartacus over het doek van Trianon dwalen. Voor wie erg onder de indruk komt van bekwaam ge regisseerde zwaardgevechten en groots gemonteerde veldslagen tussen Romeinse legioenen en een slavenleger, is deze kleurige rolprent gemaakt. Kunst is het bepaald niet. (Heldenstrijd in kleuren). Tussen de bladzijden STUDIO Dc nieuwe Ingmar-Bergmanfilm „Als in een donkere spiegel" is verrassend en verbijsterend. Het verhaal beschrijft een etmaal uit het leven van een gezin op een eenzaam eiland in de Oostzee, waar het zijn zomervakantie doorbrengt. Het zijn vier personen: vader, dochter, zoon, de man van de dochter. De dochter is de centrale figuur. Zij verkeert in een latent stadium van schizofrenie. Haar vader, haar man en haar broer worden nauw betrokken bij haar lot en leven met haar mee, ieder op zijn eigen manier. De vader, die schrijver is, ontdekt tot zijn ontsteltenis, dat hij zich uit hoofde zijn schrijverschap voor de ziekte zijn dochter interesseert. De man de dochter, een arts, doet wat hij om zijn vrouw voor 'n verdere in zinking te behoeden, maar dat lukt hem De zeventienjarige broer wordt door de volledige instorting van zijn zus- so geschokt, dat het beeld dat hij zich van de werkelijkheid heeft ge- 'ormd ernstig wordt verstoord. De film is bizar in de verbeelding ■an de voortschrijdende geestelijke binding van de vrouw. Sommige scènes zijn beklemmend, bij het macabere af. Men komt sterk onder dc indruk van de duistere krachten die hier werken, wan neer men de plotselinge schommelingen tussen de grenzen van normaliteit ei abnormaliteit en ten slotte de vreselijk ineenstorting gadeslaat. Bergman heeft zich afgevraagd ei de toeschouwer vraagt met hem mee is de zin van dit lijden? Wat moe ten zij doen, de vader, de man en di zoon? Een pasklaar antwoord is moeilijk te geven. Wat weten wij eigenlijk var het leven, van het normale en het ab normale. Waar begint de werkelijkheid ■aar houdt zij op? De apostel Paulus zegt, dat ons kennen onvolkomen is. Want nu zien we nog door een spiegel, in raadselen, doch straks van aangezicht tot aangezicht. IN HAZERSWOUDE hebben de gemeesler Smit immers tegen die voormalig Ned Indië, Engeland, 1 mensen elkaar heel wat keer- ene man gezegd. Amerika noiniö Dat alles brengt bij elkaar ette- op de mensen elkaar heel wat keer tjes meewarig aangekeken. Er ge beurde zo weinig in dit landelij- lijke duizenden ke dorp en alles was er zo saai! been. Wie zei er ook .Moeten we wat aan doen," dacht het zo'n saaie boel is in Hazers- dat België. DJUDANT Plaizier vindt zichzelf helemaal niet belang- ivoude? één van die mensen en enige tijd daarna werd de landelijke rust verstoord door internationaal skeltergeknetter. Dat was vorig jaar en het hele dorp stond er van op z'n kop. Gemeentebestuur, po litie, brandweer, ja iedereen was warm gelopen voor deze stunt en het bestuur van de Hervormde school liet zelfs gewillig een deel van de hekken verwijderen ze werden gewoon doormidden ge zaagd! De boel werd na afloop weer keurig op orde gebracht en de speeltuinvereniging Ons Ver blijf en het comité „Ouden van dagen" namen dankbaar de op brengst in ontvangst. Al gauw vroegen de mensen in en rond Hazerswoude: „Wanneer krijgen we weer zoiets?" Een half jaar eerder was een judoclub opgericht en dat woord je „club" mag ondertussen wel met hoofdletters worden geschre ven; de al meer dan 50 leden staan inmiddels hun mannetje en vrouwtje J/ORIGE week zaterdag werd Hazerswoude wéér in beroe ring gebracht een motorcross (opbrengst voor het wijkgebouw!) en volgende week wordt er weer geskelterd, nu ten bate van de speeltuin. Alsof dat nog niet genoeg is, komen over twee we ken (zaterdag 9 juni) prominente boren Hazerswoudenaar, zwemsters en zwemmers naar Ha zerswoude; er wordt dan aan fi- guurzwemmen gedaan en aan w rijk als de gangmaker recente1 activiteiten in die nu bureaufunctie vervult bij de Luchtmachtstaf in Den Haag, is al 15 jaar getrouwd maar de eer- terskiën. De opening van het Ha- ste 12 jaar was hij bijna nooit zerswoudse zwembad moet een thuis. Als militair vertoefde hij 8pectculair tintje krijgen, had bur- namelijk achtereenvolgens in het >L. r,„.woude. Hij denkt altijd: „Je moet „k Heb nog veel meer plannen ,j j. '«et naast maar mét elkaar le- tn mn pet zitten, vertelde adju- n f D, ven en daarom heeft hij de be» aant D. J. Plaizier (40) me. Hij is tI j{„ n J volking van Hazerswoude een ate ene man namelijk. Deze ge- beetje wakker willen schudden. Daarom wil hij ook altijd de op brengst van z'n stunts ten goede laten komen aan een of andere plaatselijke instelling. Zelf is hij altijd nogal in de weer op sportgebied: militair kampioen van Den Haag op de elektrische degen, bezitter van de N.S.F.-medaille tienkamp voor burgers), volleybal, judo Twee van z'n drie kinderen zijn ook al op de judoclub. Adjudant Plaizier (aan de lange kant, en eigenaar van een keurig gecultiveerde snor) praat niet graag over zichzelf. „Zonder me dewerking van anderen begin je immers niets", zegt hij, „en me dewerken doen ze, m'n dorpsge noten! Wel moet je er vroeg bij zijn als je zo'n evenement op touw wil zetten. In de herfst van vorig jaar ben ik al gaan wer ken voor de motorcross, de skel terrace en het zwemfestijn". En dan komt er een fijn psycho logisch trekje: „Je moet iedereen beetpakken en niemand passeren Is dit misschien de sleutel tot het geheim van de organisa torische successen van adjudant Plaizier? Er zijn dc laatste tyd nogal wat evenementen op sportgebied ln Hazerswoude. Dit is de man die ze verzint en wat veel moeilijker ls organiseert. Hij heet D. J. Plaizier en is adjudant bij dc Luchtmacht. Een scène uit Bergmans beklem mende film „Als in een donkere spiegel". Dc jongen in de film vraagt zijn vader: waar moet ik in al deze verwarring houvast zoeken? Bij God? Hoe weet ik dat Hij bestaat? De vader verwijst hom naar het volmaakte dat komt, waarbij het onvolkomene zal hebben afgedaan, naar de liefde. De wetenschap dat de liefde bestaat, is voor hem het godsbe wijs, .want God is liefde. Wanneer het zo is. dan is de jonge, geestelijk gestoor de vrouw omgeven door God, omdat haar man, haar vader en haar broer haar innig blijven iefhebbcn. De film is bij-zonder knap in zijn weer gave van de verhoudingen tussen de vier mensen cn in zijn registratie van do schizofrenie. Onder leiding van Berg man heeft hoofdrolvertolkster Harriet Andersson als de dochter een buiten gewone prestatie geleverd. Over de pro bleemstelling en de uitwerking kan men natuurlijk verschillend oordelen, maar toegegeven moet worden, dat deze film ernstig is en tot nadenken aanzet. Berg mans psychologische indringingsvermo- gen is geweldig, al gaat men zich zo langzamerhand wel afvragen, waar hy in een volgende film zal belanden. (Aangrijpend). Die Fledermaus LIDO, Niet alleen de operette- liefhebbers en de minnaars van het goe de oude Wenen, maar ook allen die van Iets luchtigs cn vrolijks houden, zullen werkelijk genieten van de nieuwe ver filming van Johann Strauss" onovertrof- fen meesterwerk „Die Fledermaus". Geza von Cziffra heeft het weer Weens weten te regisseren. Het orkest van Kurt Edelhagen speelt en Peter Alexander. Marianne Koch. Willi Mil- lowitsch en Marika Rökk spelen dc hoofdrollen. Ook Hans Moser komt zo nu en dan kijken. Het geheel is, zoals dat bij een operette hoort, vrij bewerkt. Mlerlci actuele grapjes zijn erin ver werkt. (Vrolijk en kleurrijk). Bloedgeld REX Biedgeld tPayroll) is een door Sidney Hayers geregisseerde thril ler Verteld wordt van een bende, die er na grondige voorbereiding in slaagt een ..onneembare'' geldauto honderd duizend pondsbiljetten lichter te maken. Dit staaltje van gangstertechniek eist één dode. Maar er vallen er nog veel meer wan neer dc echtgenote van de door de gangsters vermoorde man een wraak actie begint. Dan volgt een aaneenscha keling van wilde scènes. Ook nu weer wordt het bewys gele verd dat het kwaad zichzelf straft. De bende wordt tenminste geleidelijk aan uitgedund cn ten slotte blijft alleen nog de grote „promotor" over. En ook die ontgaat zijn straf niet: hy verdwynt met geld °n al in het zilte zeenat. (Traditionele thriller). De kneusjes van het regiment CASINO In ren obscuur oosters land komen vyf soldaten uit het depot onder leiding van een sergeant aan om sheiks die elkaar naar het leven staan van elkaar gescheiden te houden. Aan gezien het Britse imperium op dat mo ment geen goed getrainde soldalen t#r beschikking had zij deze kneusjes gr. zonden om de orde te handhaven. Een door dit edele gezelschap gegraven on deraardse gang naar dc harem van een der rhciks brengt heel wat schrik en ontsteltenis teweeg, maar, zoals In dit soort pretentieloze films gebruikelijk, alles loopt af zonder al te veel bloed vergieten. Soldatenkluchlon zijn er in de loop van dc geschiedenis al zoveel gemaakt, dat het bykans onmogelijk is op dit gebied nog origineel te zijn. Maar het is een Brits produkt, toch nog een tikkel tje beter dan Amerikaanse slapstick. (Gegooi in de harem).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9