Chief Whip BON Mr. Van Riel verdedigt optreden in Kamer Nieuwe crisis in Argentinië Uitstel van executie voor ex-generaal Jouliaud Gesprekstof en genoegen bij radio en televisie J.ft een. lij. Tijd en regelmaat Geen geschil met professor Oud De fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, heeft op een gisteravond in Amsterdam gehouden verkie zingsbijeenkomst van de V.V.D. verklaard, dat hij zijn vertrouwen in de minister van defensie niet zo formeel zou hebben opgezegd, wanneer minister Visser, na in de Eerste Kamer ter verantwoor ding te zijn geroepen over zijn personeelsbeleid in de zaak-Van der Putten, niet had geantwoord dat men maar naar de motieven van dit beleid moest gissen. Wanneer een liberale minister dit antwoordt, is er volgens mr. Van Biel maar één oplossing; opzegging van het vertrouwen. Door de wijze waarop het ontslag van de heer Van der Putten is voorbereid, waarvoor mr. Van Riel verwees naar de uit spraak van het Arnhemse Ambtena rengerecht, is volgens hem komen vast te staan, dat aan deze minister van defensie geen ambtenarenbeleid toevertrouwd had mogen worden. „Dit was zo erg. dat er een eind moest komen", zo betoogde mr. Van Riel. die het een gevaar vo< mocratie noemde als een volksverte genwoordiger niet meer kan zeggen wat hij denkt. De liberale fractievoor zitter in de Eerste Kamer noemde het nuttig dat er mensen zijn die iets zeg gen wat niet in het kader van de com promissen past. ,,En dan kap dat beter in de Eerste dan in de Tweede Kamer worden gezegd, want ie woorden Tweede Kamer worden nu eenmaal zwaarder gewogen' Mr. Van Riel ontkende ten stelligste dat electorale motieven ten grondslag lagen aan de aanval op zijn partijge noot-minister. ..Ik was slechts door menselijke motieven bewogen, omdat ambtenaren er recht op hebben met (Advertentie) PATHET LAO WEER IN DE AANVAL? De premier van Thailand, maarschalk Thanarat, heeft gis teren gezegd berichten te hebben ontvangen, volgens welke de hoofdstad van een provincie in Zuid-Laos, Saravane, in handen van de communistische Pathet Lao is gevallen. Premier Chroesjtsjef heeft er nog eens de nadruk op gelegd, dat de Sow- jetunie blijft vasthouden aan een neu traal Laos, zoals in Genève en in We nen (tijdens het gesprek met Kenne dy) overeengekomen. Chroesjtsjef was wel van mening dat het zenden van Amerikaanse troepen naar Thailand de zaak moeilijker had gemaakt. Hij deed en beroep op Washington om de recht- e leiders Boen Oem en generaal Phoe- ml Nosavan, die volgens hem verant woordelijk zijn voor de huidige toestand in Laos, ntet meer te steunen. Rusland uil een neutraal Laos onder prins Soe- ranna Phoema. De berichten als zou Saravane in Zuid- Laos door de Pathet Lao zijn bezet, konden niet worden bevestigd. De stad ligt op ongeveer 100 kilometer van de grens met Thailand en in de verdedi gingslinie. die de regeringstroepen te gen de Pathet Lao hadden gevormd. Het is ook niet bekend of de stad na gevechten is ingenomen, dan wel een voudigweg door de Pathet Lao is over genomen nadat de regeringstroepen de 1 in de steek hadden gelaten. ït is een bekend feit. dat de zuide lijke provincies van Laos het meest ge vaar lopen van de kant van de Pathet Lao. Men meent dat speciale eenheden van het Amerikaanse leger regerings troepen trainen in de anti-guerilla oor logvoering. Inmiddels is de neutralistische leider Soevanna Phoema op de Vlakte der Kruiken aangekomen, waar hij werd be groet door zijn halfbroer prins Soeva- noevong. Hij deelde mee dat hij Boen Oem zal uitnodigen het gesprek over een coalitieregering te beginnen. Nigeriaans minister gewond bij relletje in parlement De Nigeriaanse minister van handel, Kessington Momoh. is gisteren bij een verwoed gevecht in het Huis van Afge vaardigden in Ibadan in West-Nigerië door een messteek in de hals ernstig gewond. De politie in Ibadan heeft formele en materiële zorgvuldigheid door hun werkgever te worden behan deld". zo verantwoordde mr. Van Riel zich voor zijn houding, die naar zijn zeggen door de hele V.V.D.-fractie werd gedeeld Ontkenning Mr. Van Riel betoogde dat hij nog nooit heeft gehoord van een parlemen taire spelregel, dat men een minister niet voor zijn personeelsbeleid ter antwoording mag roepen. Minister Vis ser heeft zich van uur tot uur persoon lijk met het ontslag van de heer Van der Putten bemoeid en er was dus geen sprake van dat hij een ambtelijke ver antwoording moest afleggen. Heel wat ministers zijn heengegaan omdat zij slechte adviseurs hadden, maar hier gold het een persoonlijke verantwoorde lijkheid. De felle reacties die de houding van mr. Van Riel hier en daar hebben ver oorzaakt. noemde de liberale fractie voorzitter beangstigend. ,,De parlemen taire democratie functioneert niet meer als men betwijfelt of iemand te goeder trouw is", aldus mr. Van Riel. Degenen die een verschil in opvatting hebben ontdekt tussen de houding van mr. Van Riel en prof. Oud in de Tweede Kamer, gaf spreker in overweging de verkla ring van prof. Oud goed te analiseren. Wat prof. Oud woensdag jl. in de Tweede Kamer heeft gezegd, noemde mr. Van Riel verstandig geformuleerd. Van een tegenstelling is volgens hem geen sprake, het is gewoon een kwestie dat de een zijn gedachten anders for muleert dan de ander. In Argentinië dreigt de derde rege ringscrisis sinds president Jose Maria Guido twee maanden geleden aan het bewind kwam. De minister van binnen landse zaken, Jorge Walter Perkins, die ontevreden is over het politieke plan van Guido, is gisteren in de namiddag afgetreden. Voordien had hij een bespreking ge had met de minister van de buitenland se betrekkingen, dr. Bonifacio del Cer- ril, en de minister van landsverdedi ging, Jose Luis Cantilo. Beiden zijn het, naar verluidt, met Perkins eens. Verno men wordt, dat ook zij spoedig zullen aftreden. Jongstleden zondag heeft Guido krachtens zijn politieke plan van ongeveer een jaar voor net con gres bevolen en een reorganisatie va Argentinië's 60 politieke partijen aaD gekondigd. Naar verluidt is Perkins tevens vai oordeel, dat de maatregelen, die de mi nister van economische zaken Alvari Alsogaray zich voorstelt te nemen, vooi het economische herstel onbruikbaar zijn. Alsogaray wil o.m. staatsleningen uitgeven om de schatkist weer te vul len. Premier Milton Obote van Oeganda heeft bekendgemaakt, dat in een ge vecht tussen troepen en 1000 leden van de Pian-stam in noordoost-Oeganda zes tig stamleden zijn gedood. Dit gevecht volgde na botsingen tussen leden van twee stammen. Krijgers van de Soek-stam hadden Pian-stamleden overvallen en daarbij een groot aantal vrouwen en kinderen gedood alsmede vee geroofd. De Pians overvielen op hun beurt de Soeks. Bij deze laatste overval werden naar verluidt 31 mensen, me rendeels vrouwen en kinderen, gedood. Commentaar H.M.G. terzijde geschoven Ex-generaal Jouhaud is uitstel van executie gegeven totdat zijn zaak opnieuw zal zijn bekeken. Aldus is gisteren van officiële zijde in Parijs bekendgemaakt. Zoals bekend werd Jouhaud op 13 april ter dood veroordeeld voor zijn aandeel in de opstand van de O.A.S. tegen het gezag van de staat. Het verzoek om herzie ning werd de minister van justi tie gedaan door de advocaten van Jouhaud, PerusselenCharpentier. Zij baseerden hun verzoek om her ziening op een paragraaf uit het wetboek van strafrecht, waarin staat: wanneer na veroordeling voor een vergrijp, door een Hogere beambten in eigen organisatie, niet in vakbond De organisaties van medialen en hogere beambten vormen groepen met een eigen karakter, van eigen taak en een eigen verantwoordelijk heid op grond waarvan zij niet wen- opgelost te worden in een een heidsorganisatie, die de bedrijfsbond is." Dit zei de heer J. Ph. Eering, voorzitter van de Nederlandse Bond van Middelbare en Hogere Technici vanavond bij de opening van de al gemene vergadering van deze bond. Hij is van oordeel, dat het opgaan van deze organisatie in de bedrijfsbon- den bovendien zou leiden tot een nog sterkere nivellering, zowel in geldelijke beloning van de verrichte arbeid als in rechtspositie. Het ontstaan van cate gorale organisaties gedurende de laat ste jaren is te danken aan een toene mend inzicht in het wezen van de be- drijfsbonden als eenheidsorganisaties. De vorming van categorale organisa ties vindt, naar de mening van de heer Eering, voor een belangrijk deel zijn oorzaak in een gevoel van onbeha gen. dat tengevolge van de door de er kende vakcentralen gesteunde loonpoli tiek is ontstaan. De bestrijders van de categorale or ganisaties, zo vervolgde hij, menen dit gevoel van onbehagen te kunnen weer leggen, door te beweren, dat de cate gorale organisaties uitsluitend het be lang van 'de eigen groep op de voor grond stellen, zonder begrip te hebben voor het algemeen belang en zonder te beschikken over het verantwoordelijk- hiedsgevoel en het gezag om dit begrip aan hun leden over te dragen. De heer Eering bestreed deze mening. De bewering van de bestrijders der categorale organisaties doet de vraag rijzen, of, zo zei hij, de erkende vak beweging uitvoering geeft aan haar principiële taak. namelijk het beharti gen van de belangen van haar leden. De erkende vakbeweging heeft in te grote mate het hoeden van het alge meen belang tot haar taak gemaakt en zich daarmee begeven op het terrein van de overheid. Het hoeden van het i algemeen belang is principieel de taak I van de regering, aldus de heer Erring. dere beklaagde voor dezelfde feiten wordt veroordeeld en de twee vonnis sen niet met elkaar in overeenstem ming kunnen worden gebracht, is hun tegenstrijdigheid een bewijs van on schuld van de ene of de andere ver oordeelde." Zij doelden hierbij op het tegen ex- generaal Salan uitgesproken vonnis van levenslang. Jouhaud, zo zeggen de ver dedigers, werd veroordeeld als leider van de O.A.S. in het gebied van Oran. Maar Salan werd veroordeeld als lei der van de O.A.S. voor geheel Algerije. Er is hier diis sprake van een duibbele beschuldiging in zoverre het het gebied in Oran betreft. Inmiddels wordt van welingelichte zij de in Parijs vernomen, dat het Hoge Militaire Gerechtshof, dat voor ex-gene- raal Salan verzachtende omstandighe den heeft laten gelden, terzijde ls ge schoven. Alle zaken, die eraan waren ïrtronwd, zouden zijn teruggeno- Een instantie die de berechting van O.A.S.-verdachten zal overnemen, is nog niet aangewezen. Het gerechtshof werd na de putsch van april vorig jaar in Algerije speciaal ingesteld voor het berechten van O.A.S.-leden. Met ingang van 1 september is, bij onderscheidene .B.'s eervol ontslag verleend aan: dr. ir. W. P. A. van Lammeren als buitengewoon hoogle raar aan de technische hogeschool te Delft en aan dr. ir. W. Th. Bahler' asl gewoon hoogleraar aan de techni sche hogeschool te Delft, met dankbe tuiging voor de belangrijke trekking bewezen diensten. Inwijding Bijna twee uren heeft televisiekij kend Nederland gistermiddag de in wijding van de herbouwde kathedraal van Coventry kunnen bijwonen. Het verlies aan helderheid van de beelden door overzetting op een ander lijnen systeem m aanmerking genomen, mogen we spreken van een vrij gave 'tzending met duidelijk commentaar in ds. A. C. D. van de Bosch uit Ginniken, die zich slechts éénmaal vergiste: koningin Elisabeth tekende het proces verbaal van de inwijding" nie van de inwijding, waarbij nog hoofd van de protestantse Engelse kerk: deze waardigheid valt nl. elke regerende Britse vorst of vorstin toe. Wij kregen bij goede toelichting veel te zien van het herbouwde deel van de kerk en de ruïne van de oude. Daarna volgden wij de ingewikkelde ceremo- niet van de inwijding, waarbij nog eens opviel, hoeveel de Engelse pro testantse kerk heeft overgehouden van de roomse in kerkelijke functies, kleding en riten. Alleen de protestant se gezangen klonken ons vertrouwd in de oren. Toch is het van belang, dat een der gelijke uitzending over het Eurovisie- net komt, niet alleen om het kijkspel van de plechtigheid, maar ook ter ver ruiming van de kennis omtrent het kerkelijk leven in een ander land. Wie meekeek kwam niet tekort, want de BBC had de camera's uitste kend opgesteld en gaf rustige, fraaie beelden. Bellen blazen Het cabaret Bellen blazen van Henk Elsink, dat gisteravond als hoogte punt in het NCRV-televisieprogram ma was geplaatst heeft ons maar heel matig kunnen bekoren. Het blijft te amateuristisch van opzet en de nummers hangen als los zand aan elkaar met telkens geschreven aan kondigingen er tussendoor. In feite is het show noch cabaret. Het optreden van de Zweedse voca- liste Siw Malmkvist was aardig, meer niet, maar kon het geheel niet red- den.de kinderliedjes van „De kleine Drie" zouden we naar het jeugdpro gramma willen verwijzen en de pan tomime van Eric Herfst zou het be ter doen op een kampvuur avond. Wat liedjes en conference van Henk Elsink zelf betreft: och, het is niet onaardig voor het moment en daar mee is werkelijk alles gezegd. Een programmahoogtepunt is het Bellen blazen in geen geval. Bij somber weer thuis In de komende dagen vragen enkele bijzondere uitzendingen via radio en televisie aandacht. Gerekend met de mogelijkheid dat somber weer velen thuis zal houden, signaleren wij enkele pro gramma's die de moeite waard zijn om ter verhoging van de hui selijke gezelligheid ofwel voor het bepalen van de gedachten op on derwerpen voor gesprekken, eens voor te gaan zitten. \^n het vandaag in Utrecht gehou- Hervormd-Gerefomieerd congres uitzenden. De KRO laat in de serie Populaire klassieken" tussen 7.55 en 50 uur composities en liederen van Grieg horen. Tussen 9 en 10 uur komt in het KRO-radioprogramma de laatste uitzending (in dit seizoen) van het amusementsprogramma .Tierelantij- In het televisieprogramma dat de VARA verzorgt, begint om 7.30 uur een halfuur voorstelling door het Haags Studentencabaret en om 9.50 uur wordt de quiz „Willens en Wetens" voortge zet. nadat er anderhall uur is besteed aan ophalen van herinneringen uit pro gramma's van Tom Manders als Do- Zondag in de vooravond (6.307.45 uur) zendt de NCRV-radio cantates van Baöh uit, voorts samenzang uit de Der Aa-kerk in Groningen en een le zing van prof. dr. H. Jonker over vra- [en aangaande de eredienst. 's Middags kunt om 2 uur op het scherm een herhaling zien van de negende aflevering van De Bezettlpg. handelende over de Jodenvervolging. Om 5 uur is er een tv-kerkdiemst de Oude Kerk In Scheveningen, De KRO-televisie vraagt zondag avond om 8.40 uur aandacht voor ernstige, zelfs sombere eenakter de Franse auteur Miahel Suffran ,,De avond valt". Een dialoog tussen Annie de^ Lange (Marthe) en Sigrid Koetse liefde en haat. Een ty- een levenscon- Daarna concentreert het Amster dams Kunstmaandorkest: U hoort dan werken van Tsjaikowski. WEER EEN SLOT Maandagavond maakt tussen 8.05 9.40 uur de NCRV-radio weer een t... de aan een interessante klankbeeldse rie: ,,Bij de gratie Gods". Voor de vijfde maal neemt de samensteller, de heer C. Rijnsdorp uit Rotterdam, de luisteraars mee naar het verleden, lar de tijd, waarin bekende vorsten vorstinnen leefden. Ditmaal leidt de weg naar Italië a de figuur van Victor Emanuel II (1849) naar de eenwording van Italië (186118871 Bij de VARA is tussen 9.15 en 9.40 klankbeeld over de vraag ziek; 18 30 Theat 19.00 Artistieke st achttien, flitsen u VARA 18 00 Nieuws en Lichte grammofoonmu- orkest en zangsolisten; jierskapel: 10.40 Tango-Rur 10.50 lachte Z OO lachte o Sportberichte) 13.00 Nieuws: 13.07 De toesti. lezing: 13.17 Mededelingen of gi nuzlek, 13.20 Knipperlicht: programma v ille weggebruikers: 14.00 Boekbespreking; 10 Kinderkoor: Voorjaarsliedjes; 14.30 Me- ropole-orkest; 15.00 dio Filhai ■■Mbliste; 18 solisten; VARA: 17.00 Ws Toneelbeschouwing; The Skymi strijkkwar- iorkest; 17.30 Vooi de Jeugd; 17.50 Ni. RH sportjournaal; VPRO: 18.30 Korte kerkdiensl van de Nederlandse Protestantenbond: IKOR 19.00 Voor de Jeugd: 18.30 De open deur. le zing; AVRO: 20.00 Nieuws; 2005 Lichte mu ziek en zang; 21.05 Eens in je leven mijn jongen, éénakter; 21.40 Lichte muziek; 22 or Rijkdom der welluidendheid (gr.): 22.31 tuaUteiten; 23.00 Lichte or mmmÊÊm-angsolisten; 23.20 Kamermu ziek (gr 23.55-24 00 Nieuws. sum II. 298 m. KRO: 8.00 Nieuwe ssieke grammofoonmuziek; 8 25 Inlei Hoogmis; 8.30 Plechtige Hoogmis NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.4 Geestelijke liederen; IKOR: 10.00 Muziek vai. de zondag; 10.15 Reportage van het congres van de achttien Ned. Hervormde en Gerefor meerde predikanten te Utrecht; 10.30 Ncd Hervormde kerkdienst; 11.30 Vragcnbcant- woording; 11.45 De Kerk in de spiegel van d< pers, lezing; NCRV: 12 00 Koorzang; KRO zing; 1300 Nieuws; 13.06 De Oelewappers, |icht programma; 13.30 Voor de kinderen; Muzikale aspecten, muzikale uit de kerken; 19 05 geopende deur in NTS: 20.00 Journaal e VARA: 20 20 Saint Germai varieerd programma; 21.50 V quizprogramma. NTS: 14.00-15.15 De Bezetting denvervolging; IKOR: 17 00-18 00 Hi Kerkdienst te Scheveningen: NTs: i»..n Weekoverzicht en journaal; 20 00 Sport ir beeld; KRO: 20.30 Woord en beeld; 20.40 D« avond valt (Les approches du solr). éënak ter; 21.15 Amsterdams kunstmaandorkest Populair-klassiek concert; 2150 Strijd teger het onrecht: De Pleegvader, film; 22 15 Epi- Oe Thant: „Ik kan niet partijdig zijn Het eerste tumult brak los. onmiddel lijk na het gebed. Er werd met stoelen gesmeten litie met komen, de zaal bood. nadat de po- traangas tussen beide was ge- trieste aanblik. De ravage Na het tweede incident gaf de poli- hecommandant bevel om de zaal te •luiten: er mochten geen vergaderin gen meer gehouden worden. Het was de eerste vergadering sedert het ontslag van de regionale premier '•n West-Nigerië. Akintola. door de Kverneur. Het was de bedoeling dat parlement haar vertrouwen zou uitspreken in de nieuwe premier, Adeg- henro Zover kwam het echter niet. doordat de oppositieleden en aanhan gers van Akintola op de tafels begon nen te slaan en sohreeuwc'.en De federale premier, sir Tafawa Ba- kwa, heeft aangekondigd dat hij Met Parlement bijeen zal roepen voor het uemen van de nodige maatregelen ,,tot herstel van vrede, orde en goed be- ■tuur in West-Nigerië". De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft gisteren bekendgemaakt, dat in Nevada een ondergrondse kern- ontploffing van geringe kracht is uitge- t>erd. Dit is de 34ste ondergrondse kern- Proef van de lopende reeks die bekend gemaakt is. Het beeld dat als het zogenaamde Paas eilandbeeld tengevolge van een 1-april-grap voor de televisie be kendheid heeft gekre gen, is door de maker, de beeldhouwer Edo van Tetterode, aan de gemeente Zandvoort ten geschenke gegeven. De beeldhouwer had dit beeld indertijd gehakt om in zijn tuin in Zand voort te zetten. Hij heeft het nu een voetstuk ge geven, waarop 1 april komt te staan. Als de gemeente Zandvoort het geschenk aanvaardt, zal het beeld een plaatsje krijgen op de Zuidbou levard ter hoogte van het strand, waar het op 30 maart was .aange spoeld". Een Russische militair, Serge Boedjenni. die on langs uit Hongarije naar Oostenrijk vluchtte, naar hij achteraf zei in dronkenschap, is giste ren op zijn verzoek naar Hongarije teruggezon den. De 75-jarige heer G. van Raamsdonk uit Bussum, voor wie don derdagochtend bij „Wij komen" in Naarden het bericht binnenkwam, dat zijn enige jaren ge leden naar New Jersey geëmigreerde zoon ern stig ziek was geworden en dat de overkomst van vader dringend ge wenst was, kon met hulp van de stichting diezelfde avond per vliegtuig naar de V.S. vertrekken, waar hij 's avonds om negen uur arriveerde. Toen het onheilsbericht binnen kwam bevond de heer Van Raamsdonk zich op zijn jaarlijkse uitstapje met een groep ouden van dagen. De oude heer reisde onmiddellijk naar Schiphol waar men inmiddels zijn papieren reeds in orde had ge bracht. Lord Beaverbrook heeft gisteren zijn 83-ste ver jaardag op zijn manier gevierd en wel door het plaatsen van adverten ties in twee van zijn dagbladen, waarin stel ling wordt genomen te gen de Britse plannen voor toetreding tot de E.E.G. Hij heeft onge veer 62.000 gulden aan deze advertenties be steed, die elk een volle pagina beslaan. Beaver brook heeft de tekst van de advertenties zelf ge schreven. Onlangs is men in Ter- ncuzen begonnen in de praktijk te beproeven of een scherm van belle tjes lucht een afdoend middel is om verzilting van zoet water tegen te gaan. In de zeesluizen heeft men achter de sluisdeur een buis ge legd, die voorzien is van duizenden gaatjes. Door die buis wordt lucht ge perst, welke lucht in duizenden belletjes naar de oppervlakte stijgt. Het ..luchtscherm" brengt het water in be roering, waardoor een deel van de zoute „laag" buiten de sluis wordt gehouden. Men denkt op deze manier onge veer 60 tot 70 procent van het zoute water te kunnen weren. Alle handelingen die zich voltrek ken hebben tjjd nodig. Dat is waarheid als geeft dit rund belangwekkende een olielampje dat als klok wordt gebruikt? Dergelijke verlichtings koe. Desondanks apparaten behoren vrU regelmatig te aanleiding tot een branden, zodat het niet zo verwon- conclusle want derlijk is dat een slimmerd op het illekeurige handeling idee kwam de verbruikte hoeveelheid llekeurig gebeuren zich olie ais tijdmeter te bezigen. De zul- uit verheid van dit uurwerk zal wei •oor een belangrijk deel afhankelijk :ijn geweest van de pit, zodat we ons regelmatig voltrekt, kunnen bet stadium waarin die handeling of die gebeurtenis is gevorderd, de omdat de afwikkeling van de te zien heeft gegeven. regelmatig geschiedt dat natuurlijk nog de i de hand van dit gebeuren de tijd lont. In detectiveverhalen wordt dienstbaar worden gemaakt aan de kerheid geven dat het slachtoffer r zijn hele hebben en houden opening bepaald tijdsverloop in de lucht vliegt. De Chinezen hebben echter des tijds een nuttiger gebruik van de tijd lont gemaakt door een zogenaamde uur- klok te vervaardi gen. Er werd een staafje brandbaar materiaal aangesto ken en het ver bran- erd gemeten, bijvoor- TOCH IS HET ZO! tüdaflezing. Water dat door een stroomt, kan door meting van de hoe veelheid uitstromend water, of door na meten van het da lende vloelstofopper- vlak (bijv. door een schaalverdeling) in lichtingen geven over de tijd die is verstreken. Er be staan dan ook waterklokken. Zo'n de gedeelte apparaat heeft bijv. een vlottertje dat beeld het aantal omgangen door middel van een as met een wij zer is verbonden, zodat de tijd op een wijzerplaat kan worden aangegeven. Een dergelijk wateruurwerk bevindt zich nog in het museum „Sypestein" te Loosdrecht. Reeds in de oudheid waren deze wateruurwerken bekend in Griekenland, Egypte, China, Ja pan. Het wateruurwerk dat kalief klinken. Haroen-al-Rasjid destijds aan Karei Wellicht vindt de Grote heeft geschonken, genoot de tijd zelfs grote vermaardheid. tief, en De zandloper berust eigenlijk op niet ee hetzelfde principe, ms veel later in gebruik, omstreeks 1600 En hne denkt spiraal. Door paar kogeltjes met brandbaar draadje aan de spiraal te bevestigen, kon de tijd zelfs hoorbaar worden aange geven, want de kogeltjes vielen na het doorbranden van bet draadje op een koperen bekken en Heten duidelijke galm door het huis methoden om aan te geven nog wat prlml- geheel ongelijk kunnen we u is geven. Daar staat dan te- kwam eerst genover dat de Romeinen al zakhor- aarschijnlijk loges hadden. olgende keer. ;ntaar; 21.25 musical*; 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum n 298 m. KRO: 19 00 Nieuws; 10 Actualiteiten; 19.25 Wie het weet mag ït zeggen, wedstrijd In muzlekllteratuurken. s; 19 45 Lichtbaken, lezing; 19.55 Populaire assleken (gr.); 20.50 En nu mijn geval, ragenbeantwoording; 21.00 Tierelantijnen, ge varieerd programma; 23 00 Kopstukken, licht ïntaar; 23 55-24.00 Nieuws. MAANDAG L 402 ui. VARA: 7.00 Nieuws: 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Socialistisch trijdlled; 7 23 Lichte grammofoonmuziek; Om 7.30 Van de voorpagina, praatje); 8.00 Jieuws; 9 18 Muzikale ochtenpost (gr 8.36 Amusementsmuziek (gr.); 9.00 Gymnastiek •oor de vrouw; 9 10 Voor elk wat wils (gr.); (9.35-9.40 Waterstanden); VPRO: 10.00 De mocratie in het geding, overdenking; VARA: 10.20 Zestig minuten voor boven de zestig; 11.20 Voordracht, 1135 Zangrecital; 12 00 Roemeens orkest; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12 33 Voor het platteland: 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws, lezing; 14 00 Kamermuziek; 14.30 De jonge sector; 15 15 Lichte grammofoonmuziek: 16.00 Oude lied- 16.15 Weerklank, e Nacht in Venedig, ope- - ..rtualiteiten: 17.40 Lichte rkestmuzlek (gr.); 17.50 Militair commen- Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws;' 10 Lichte grammofoonmuziek: 720 Sportult- lagen van zaterdag; 7.30 Gewijde muziek; 50 Het brood des levens, meditatie: 8.00 Nieuws; 8.15 Radtokrant: 8.35 Lichte grammo foonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram mofoonmuziek; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Or gelspel (gr), mil) Theologische etherleer gang; 11.05 Zangrecital; 11.35 Elk wat wils (gr 12.25 "Voor boer en tuinder: 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lichte orkestmuziek; 12.53 Grammofoonmu ziek. eventueel actualiteiten; 13.00 Nieuws: 13.15 Lichte muziek; 13.45 Italiaanse melo- diecn (gr.); 14 05 Schoolradio; 14.30 Pianore cital (gr.); 15.10 Klassieke grammofoonmu ziek; 15.45 Vocaal ensemble: gewijde liede ren; 16 00 Bljbcloverdenking; 16.30 Radio fil harmonisch Sextet; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Voor de Jeugd; 17.30 Jazzmuziek (gr.); 17.40 Beursberichten; 17.45 Regeringsuitzen ding: Nleuw-Guinea en de Zuid-Paclflc Com missie. d. dr J. V. de Bruyn; 18.00 Orgel- recital; 18.30 Grammofoonmuziek; 18.50 Open- baar kunstbezit MOET EEN ARONSKELK DROOG OF VOCHTIG STAAN EVEN ZOEKEN IN „DAT ZIT ZO" KIJK MAAR, HIER STAAT HET OP BL. 82. U VERDIENT DIT HANDIGE BOEK ALS U IEMAND OP DEZE BON ZET. tin envelop of op kaart geplakt verzenden aan kunt noteren als i abonnee: Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op dat zn ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres Za-045 I J „Dal zit zo" 'n hoek boordevol me! ongelooflijk handige wenken - is niet in de winkel Ie koop. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5