LENTE 0pen brie% I Blad Tussen de buien door Nu we gerend 't seizoen doorgaan Bent u het ook een beetje beu? Die kachel, dat alsmaar: „zet je capuchon op", die ves ten en jurken waar we nu al zoveel maanden in verpakt zijn én... al die klaagzangen over dat weer? Om down van te worden als je daar tenminste gevoelig voor bent. Je moet echter wel van zeer optimisti sche huize komen, om niet eens een keer wat moedeloos voor het raam de kilheid buiten kri tisch te bekijken met achter het nog winters-witte voorhoofd de gedachte aan wat zon. Een beetje meer warmte, wat zou den we daar ineens andere mensen, in uw en mijn geval andere vrouwen door worden Maar, laten we niet verder gaan met deze in mineur klin kende regelen. Mag dan op het moment, dat ze zomaar uit m'n tikapparatuur tevoorschijn komen het geluid van de regen op m'n ruiten niet te over-tikken zijn, het duurt nog wel een aantal dagen voordat u ze onder ogen krijgt. En wie weet heeft de zon ons in die tussentijd wél via de Bilt een blijmoedige knipoog gegeven; heb ben we ons zelfs in tuin of op balcon lui in rotan of linnen la ten zakken. Dag wol en dikke tweed, welkom katoen en linnen. Want dat is voor ons toch wel een van de gezelligste dingen van voorjaar en zomer: een fleu riger garderobe, iets nieuws ma ken of kopen, er gewoonweg an ders uitzien. Van de lichtere schoen en dito tint nylons af tot de andere kleur lipstick en mis schien wel onze haardos toe. On ze moderedaktie heeft u al uit voerig over de garderobe in- en voorgelicht; ik bepaal me van daag tot die haardos. Want dat heb ik u enige tijd geleden be loofd. 'k Zou het u helemaal niet kwalijk nemen als u zich die be lofte niet meer herinnert, maar 't is u toegezegd op een Blad- Zij" waar over het permanenten van onze haren iets werd ge zegd. ,,Als 't lente is, vertel ik u graag iets over de kleur van r haar" (of woorden van gelij- ZATERDAG 26 MEI 1962 kf Haarkleuren J en doe het zelf in en op ons hoofd zenden vrouwen, die op het ge bied van ,,doe het zelf" al gerui me tijd ook het haar betrekken. Zoals destijds in het ..permanent" -artikel al geschreven, maken de dikke rollers en handige speldjes overal te koop het leggen van een watergolfje niet al te moeilijk. Een kleurtje kan er dan ook nog wel bij. Een nieuwtje Voor deze ,doe-het-zelf-kap sters" moet dan zeker even ver teld, dat er sinds een paar weken een nieuwe kleurshampoo op de markt is gekomen. In de fabriek (gelegen op Rijswijks industrie- tergolf gelijk dit i 'inden", dan wü ik u eventjes meenemen naar het zeker niet zo voor de lichtvoetige Staphorst. Want wist loopt al u dat daar, zo hoorde ik uit be- omdat trouwbare bron, in vergelijking óók tot alle andere gemeenten van ons land het drnkst wordt ge- kleurd? Om het haar dat onder graag fraai zilvergrijs wilt uit- die Staphorster mutsen uit komt - ■- iar er zo „jong" mogelijk te laten ■i de uitzien? Denkt u intussen nu niet omdat het dat ik kastanjerood of hazelnoot bruin achter nog steeds dezelfde tikapparatuur zit... Veronderstel, u mocht eens denken dat ik dc lente in (en op) m'n hoofd heb. ten slotte dit 'k Ga voorlopig proberen de was 1 gelezen heb- tussen de buien door droog te i- ben met de gedachte „tóch blijf krijgen. En dan zien we wel terrein) waar wij destijds ook coiffeurs spiegel even achter de schermen kon- eigen wastafel den kijken, is deze shampoo ont- evenmin enig wikkeld. Men hoeft alleen het bij aanschaf de kapper haar .te wassen, flink te masseren zeker een goed advies zal geven, tot het schuim van deze shampoo of u nu helemaal „wit" bent bijna wit is, uitspoelen en 't is er graag fraai zilv w gebeurd. Zou men, met name zien, of u het doet op die paar als men het de eerste keer doet. eerste „tekenen des tijds" denken, nee het staat me toch slapen, of niet, dan maar weer wassen en lente is.... 't is er allemaal weer uit. De w eigen natuurlijke kleur komt dan VCrOlldCrStCl weer compleet te voorschijn. Om helemaal zeker te zijn van de En mocht goede keus kan men eerst de kap- „kleurige" verhaal gelei per raadplegen, die tijdens de produkt ik een getint kapsel VRAAGT U OOK: grip haar-kleuren wellicht bij name vóór de oorlog sommigen van u een wat koele bijsmaak. Natuurlijk, ontvangst ten deel zal vallen. Bijsmaak nu eenmaal ke strekking...) bent u toen tegen- heel wat vrouwen het kleuren gekomen. Die afspraak mot u ga haar direkt associëren met ik nu nakomen, waarbij ik er bij- ven. En laten we het maar na zeker van ben, dat het be- uit zeggen, dat verven had tussen het „zo maar vlees op tafel zetten" of het spelen met wat kruiden. Jde lichte kant van door die steeds verbeterde kwa- gen om die dan tegen goed vraag, waarmee verschillende Nu andere voedingsmiddelen, Toch was ook het uteiten laten grote groepen jonge- Keid in onze tassen te laten organisaties op het gebied der met name bij de groenteman, van het zich cnnoilnlr. jiii. VAN BLOEM EN PLANT De jeugd leert bloemen schikken Leidschendam heefi de primeur ;n zekere met dat grijs maar eens jaren werd wel boven je officiële leeftijd vinden.,, cwo grijs haartje weggemof- feld, maar eigenlijk waren de Levendia mogelijkheden toen zeer beperkt. Je had zwart (dat het gezicht Niet echter die eerste tekenen Hat nCO vaak zo'n harde uitdrukking gaf) Van niet meer tot het piepjonge iren van of dat hele hoogblonde (en sterk behoren, geven heel wat kappers- geblondeerde dames vond je dan handen veel getint werk. Juist meestal as" - -- - - het leven) verven of blonderen haar al bijna zo oud als de je voorzien wereld. Gebruikten Romeinse kleur wat levendiger," vrouwen om slechts één voor- pittiger te maken óf, als beeld te geven geen henna om - heur haar een andere kleur te geven? Ze trokken het kleurmid- lichter of een tikkeltje donkerder del uit de gelijknamige plant en de deur van de kaps kregen er een knal-oranje hoofd zich dicht te trekken, door. Mooi? Ik denk het zo uit de verte niet, maar toen was men er blijkbaar weg van. Conclusie: door de eeuwen heen heeft de vrouw haar best gedaan er an ders uit te zien, althans zich zelf te verfraaien, wat het resultaat daarvan ook geweest moge zijn. Een biefstuk en een paar carbonaden alstublieft Wij schijnen in de slagers- laten zien. Op de vraag waar- vinkels meer om een biefstuk om wij zo weinig goedkoop i een paar carbonades te vra- vlees op tafel zetten een Ispoelink- glijden, dan om magere buik- huishoudelijke voorlichting de eigen natuur- iappen 0f een ander soort vlees, stelen is thans een Zwitsers rr r. soms minstens een paar dubbel- antwoord gekomen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Daarom is elk streven om in dit atoomtijd perk de kinderen toch dichter bij de natuur te brengen, al leen maar lofwaardig. Een innig contact in zijn prille jeugd met alles wat groeit en bloeit kan immers voor het kind beslissend zijn voor zijn latere levenshouding en even tueel beroepskeuze. We mo gen dan als ouderen indivi dueel zo aanvoelen, het is toch een zeldzaamheid dat een ge meente als geheel zich op dit standpunt stelt. Merkwaar dig is het daarom, dat in Leidschendam als allereerste gemeente in ons land, dc kin deren van alle lagere scholen in de gelegenheid worden ge steld om lessen in bloemen schikken te volgen! Jong geleerd, oud gedaan ten worden. De heer Oortgijs, leraar bloemschikken, werd in samenwerking met de Vereni ging „de Nederlandse Bloe misterij" bereid gevonden als leider deze bijzondere en moeilijke taak op zich te ne- broederlijk vereend jeugd van alle scholen vredig naast elkaar, geheel opgaand in dit voor hen geheel nieuwe werk. Hoe het begonnen is? Eigen lijk bij de afdeling Leidschen dam van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, waar men een bloemschikcursus or ganiseerde voor volwassenen. Ergens viel het woord „kinde ren" en het was de heer F. J. A. van Raalte, die daar op in haakte en overwoog dat het mogelijk moest zijn de kin deren in zijn gemeente geza menlijk deel te^laten - ken. Enthousiasme Eindles Dat het deze pedagoog ge lukt is de jeugd uit uiteenlo pende milieus en variërend in leeftijd van 6—12 jaar te boeien, hebben wij bij de eind les persoonlijk kunnen waar nemen. Ze waren muisstil toen hij. al pratende een vaasje als voorbeeld voor hen op maakte. Hij gebruikte er de welriekende babynarcis- jes „Baby Moon" voor. gratis voor dit "goede doel ter be schikking gesteld door een kweker te Voorschoten. Als basis diende een bakje gevuld met florapak. een schuimplastic, met water ver mengd tot een dLkke brij, waarin de stelen gemakkelijk blijven staan. In elke les werd maar liefst 12 liter florapak verwerkt. ..Kijk", zei de heer Oortgijs, „je schikt je bloe men in de vorm van zo'n pa pieren steek of hoed (drie- hoeksvorm) en op die hoed steek je een pluim (drie gras een). De bloemen mogen niet verlegen zijn. jullie kijken toch ook iemand aan als je praat? Ze mogen elkaar ook 'bloemen"schik- geen kopjes geven en in het midden aan de voorkant laat je „dikke oma" zitten. een flinke toef, goed kort afgesne den. Hebben jullie allemaal van de pap gesnoept? Begin dan maar." En in volledige concentratie werden de van huis meegebrachte vaasjes en bakjes meer of minder kun stig opgemaakt. „wij" zijn dan de Westeurope- huisvrouwen, omdat de cij- de^ kapsalon achter fers van de laatste jaren uit deze landen duidelijk de vraag naar de duurdere vleessoorten En ten slotte zijn daar de dui- Kentering Zoals zoveel, dat vroeger In veler ogen taboe was, had er ook langzaam maar niettemin Bijna iedere rok, die niet ko- in ieder geval kernauw is of uitgesproken plooi- uit, die stevig bezit, wordt gerend genoemd, zeker een kentering plaats waarbij er vaak de namen var op dit haar-palet. En dat niet In Pnrijse mode-ontivcrpers aai de laatste p".ats door d. steeds jast wotden^ckoppeld.^ J betere middelen, ontwikkeld door ,waau.gnilden-vijfenzeventig... Al- goedkope prijsklasse, steeds knapper wordende chemici, lemaal a la Dior en een doodslr- welke ons daarbij ten dienste pel jakje met een biesje er op ge staan. Was dat zwart de oorlog een pure verf, wat we thans op ons hoofd krijgen lijkt daar helemaal niet meer op. stikt heet natuurlijk Chanel. Beter gezegd: het echte oxyda- tiehaarkleurmiddel gaat er hoe langer hoe meer uit. Hierbij wordt de haarschacht namelijk «„ruk-rtH A» =i .m™ std te staan. Bij veel zorgvuldig afgewogen verhoudin gen tussen heup- en taillewijdte en is derhalve echt geen al te eenvoudig „confectienuimmertje". Vooral met maten boven 44 is het eigenlijk ook voorzichtigheid geboden, want i< tub /lit »ar ai ac. i,;=w ma,g je verwijding alleen aangegeven en zeker niet Maar goed, nu we dit jaar al ge rend en gebiesd door het sei- 0_0 zoen gaan, is het wellicht goed overdreven worden! bij die uitwaaierende geopend, zodat de verf al duizenden haren kan binnendrin gen. En was je daar, meestal om niet te laten zien hoe grijs je al was, eenmaal mee begonnen, dan kon je eigenlijk maar moei- va_ lijk „stop" meer zeggen De kleur w„der gaat^iüfpen rokken begint dat „uitwaaieren" zijn, geldt dan nog dat permanent geen keremanen. Het accent krijgen. Wilde je tot het natuurlijke pruik je overgegaan, dan was uitgroei en, knippen, weer een stukje groeien en weer knippen de enige weg. Goud zonder g Deze oxydatie-haarkleurmidde- len worden ook nu zeker nog wel gebruikt, zij het dat ze er kwali tatief stukken op vooruit zijn ge gaan. Ze blijven nu eenmaal no- er.g veel grijs te verdon- ■m de d6l een kleurmiddel. maar dan een tje dat de haarschacht niet bin nendringt. Het palet is zó uitge breid, dat eigenlijk niemand hoeft te zien, dat het eerste grijs er door is weggewerkt. Voor prak tisch iedere kleur haar kan de er bij passende tint door bekwa me kappershanden worden samen gesteld. Door zo'n spoeling stapt menige vrouw wat jonger de kap salon uit, want o, dat grijs! Be hoort u tot haar, die zich daar weinig of niets van aan trekken, dan gaat u (zo leren de cijfers) steeds meer tot de minderheid horen. Want, weet u dat „zil verdraden tussen het goud" is voor velen nog om aan te horen, omdat goud wel vriendelijk klinkt. Maar de rest, waarin de g fi naal wordt vergeten en er alleen oud overblijft zit menigeen diep dwars. En dan mag het opgewek te „je bent zo oud als je je voelt" veel worden gebruikt, je moet je gestreken of geperst moeten kun- HlHIHV. nen worden. Want die diepe uit- st.art gaan. De oorspron- waaierende plooien dienen onfoe- rok, rispelijk „in de plooi" te zitten, zonder een enkel vals vouwtje. Iets dat met een al te voordelig stofje vaak helemaal niet te rea- „Het is gewoon een uitvloeisel van de distributie van gas en vlees in de oorlogsjaren. De huisvrouw is er toen aan ge wend het vlees zo snel moge lijk klaar te maken en die .gewoonte heeft stevig wortel geschoten", is de mening van Zwitserse deskundigen op dit gebied. Propaganda om toch dat voor delige vlees aan de vrouw te brengen, helpt dus blijkbaar niet zó. Want een paar jaar geleden heeft een aantal be roemde Buitenlandse koks in Amsterdam op een verfijnde manier gedemonstreerd wat we allemaal voor heerlijks met het goedkopere vlees kun nen doen. lijn staat of valt met de Desondanks schijnen we oris te houden aan de bief, waarbij we vaak nog denken, dat door de zo bijzonder snelle bereiding ervan de voedings waarde hoger is. Iets wat ze ker niet altijd waar hoeft te zijn. Dus blijft menige slager met z'n „goedkope lapjes" zitten. Een kwestie óf van gebrek aan warenken nis bij de huisvrouw? We hou den het (mét onze vastgewor- telde oorlogsgewoonten er op de koop bij) op het laatste. Want er is een groot verschil tïn'xictit fruit""vindm" tussen braden en braden en prettig plaatsje in. goede stof voor HQHHHHL.. toch soepel is. Anders gaat het effect verloren, zelfs bij een deskundige sdhaar- voering. Wie een japon, rok of kostuum in de nieuwe lijn wil ko pen, zoeke die niet in de al te want de zo prijzig zijn, kunnen bij de slager aan de goedko pe kant houden, als we met het voordelige vlees in de ene, en het kookboek in de andere hand eens gaan pro beren er wat van te maken. Met een zorgzame behande ling en wat fantasie kunnen we van dat goedkope lapje vaak iets maken, dat even lekker, zo niet lekkerder is, dan het duurdere stukje dat elke dag een flinke hap uit de portemonnee betekent. Overigens hebben we het (goe de) voornemen u over een- paar weken nog iets meer over vlees in het algemeen te vertellen, omdat er meer aan vast zit dan alleen het verschil in prijs. U kunt er van op aan, dat het niet al leen 'bij het voornemen blijft. Tomaten in de eierendoos deze Voor stoffen die niet goed' luiheid, nuftige kartonnen doosjes, waar- ■j| in kruidenier cn zuivelhandelaar him eieren verkopen. In de vak jes van die dozen kunnen de kwetsbare i tomaten veilig wor den weggeborgen. En niet alleen tomaten, ook alle mogelijke soor- 0000000000000000000000000000000000000000000.WM00000MM00000M0000000M00000000M00000000M00, Zo iets begin je thousiasme, maar iedereen voorspelde de initiatiefnemer onoverkomelijke moeilijkhe den. Maar in het kort gezegd ondervond de organisator won der boven wonder volledig be grip van het gemeentebestuur, spontane medewerking van de hoofden der scholen. Het re sultaat van de door de school hoofden verspreide folder was dan ook dat zich 132 kinderen opgaven, die in 4 groepen wer den ondergebracht. Elke groep kreeg 3 lessen. Het lesgeld bedroeg totaal 2.—, in clusief de bloemen, die later mee naar huis genomen moch- Beoordeling De les duurde \Vï uur en na «en laatste advies van de le raar werden de stukjes ter beoordeling opgesteld. We ge noten de eer te mogen keuren mochten 3 prijzen '-rijs uitreiken. s 3 dubbeltjes, ue m«- i kwartje, de derde 2 dubbeltjes en de troostprijs vormde een corsage voor moeder. En de kinderen klom men op en over elkaar om maar niets van de uitslag te „Een sfeer uit duizenden", complimenteerden wij de heer Oortgijs, die hoopt dat in de toekomst vele gemeenten het voorbeeld van Leidschendam zullen volgen. En dit willen zien als een praktisch ver lengstuk van de biologielessen, waardoor de kinderen meer direct met veldbloemen en ge kweekte bloemen in aanraking worden gebracht. Een factor, die mede beslissend kan zijn om bloemen plukken en ach teloos weggooien, alsmede vernielzucht bij de jeugd te gen te gaan. Een mening, waarbij wij ons maar al te graag aansluiten! A. C. MULLER-IDZERDA Jk TV/ELK een grijze lente beleven W we. Als ik mijn ogen sluit en terugga tot oktober in kleuren, is alles van beige tot vaal ge kleurd als ik tenminste niet „getint" moet zeggen, of nog zwakker: „van toon". Ik vind dat je het aan de kleren kunt mer ken. Het heerlijke roesje om zo- mergoed af te krijgen is er dit jaar niet bij, we worden lui, dra gen tot In het oneindige truien, en geloven in regenjassen. Ook met het schrijven gaat het zo: ik heb me in een huisnummer ver gist, gelukkig Is de brief wel, zij het wat later, aangekomen ter bestemder plaatse (maar jij hebt je ook vergist, M.!) cn de vo rige keer ben ik midden in een brief, hier in dc krant nog wel, blijven steken. Het is vreemd om van jezelf een brief in de krant te zien die niet af is. Het lijkt wel wat op de dagboeken van sommige brief- vriendinnen: „5 mei. lieve Chris tine.. trallala.. nu, ik stop even. daar hoor ik de kinderen uit school, 8 mei, zo. daar ben ik weer.. 10 mei. nét was ik op dreef zeg. toen ik gestoord werd door mijn bovenbuurvrouw, sorry dat het zo'n dagboek wordt"., maar het verschil tussen zulke brieven en deze in de krant is dat ik het ding aan één stuk kan lezen, ter wijl u een week moet wachten. Ik vind het dan ook niet mooi van mezelf. Ik had het betoog eigenlijk in wat strakkere zinnen moeten afmaken. Er was dan wel wat „verhaal" verloren gegaan, «naar de brief was „rond" ge weest. Maar ja, wat doe je pr aan? Het regent of het waait en de brief kabbelt voort. En niets „hoeft" hier natuurlijk, per slot beantwoord ik al vertellend vier a vijf brieven tegelijk ditmaal, dus maar weer rustig verder. Ver der in het verhaal van mijn bab belende vriendin op de wijksamen- komst. De mensen om haar heen kennen haar nauwelijks, mis schien viel zij eens op toen zij de kerk binnenkwam, maar als dat zo was, dan hebben die mensen haar nog niet iemand gevonden met wie je vriendschappelijk bent. Maar zij luisteren. Ze luis teren naar een klacht die niet mooi geformuleerd, niet voorzich tig gewogen is: een klacht die doorregen is van zinnen als: „nou. en dan ga je koud en hopeloos veer naar huis na de preek" en ,toen zei dominee: zoudt u niet op de bijbelkring willen komen bij die en die, en ik zei: DIE! wat zouden die mij nou te zeggen hebben, die sjiekelingen!".. ALS HET babbelement uit is, zie Tl ik. rondgaand met koffie, het wonder gebeuren: er komt iets los. AI die op het oog zo tevre den mensen hebben ook ineens iets te babbelen. Sommigen nega- g- -vorige dominee blijkt te hebben, de tranen springen de spreekster in de ogen. „Hij keek over me heen". zegt ze. „als „mens" bestond ik niet voor hem." Juist wil ik deze grief aanpakken en tot betere propor ties terugbrengen als een andere, al oude dame, die de hele avond nog niet gekikt heeft, haar keel schraapt en zegt: „het ergst in de gemeente vind ik dat je niets voor iemand ken weze. Vroeger toen dominee die en die er nog was. (ik reken snel uit dat het die sukkelde. Maar sinds ze naar Amsterdam zijn gegaan heel diepe zucht ken ik steeds minder mensen en heb ik nooit meer iets voor iemand kenne weze." ,,Och ar me", denk ik, al gil ik inwendig een beetje over het „kenne weze", „wat goed dat u hier eens bent en aan het woord komt, dat we niet iets geléérds hebben, met een spre ker, maar gewoon de zo op het oog minste van al onze zusters, onze opstandige, onze dorstige." En ondertussen zijn ook de po sitieve sprekers losgekomen: de een weet voor de ander iets te doen, levens blijken vol te stro men met mogelijkheden. Alles kan zoveel rijker en mooier zijn als de een aan de ander denkt. De jonge dominee, nog maar pas van zijn Fries dorp in deze stad. kijkt eerst wat verbaasd, en ver tedert me door zijn leuke neus met sproeten, maar als hij gaat spreken is het precies op tijd. ootmoedig en warm. Wat kennen we elkaar veel beter als we uit eengaan. Alles kan. En mijn vriendin? Och. je verandert niet ineens. Natuurlijk blijf je wach ten op brieven, natuurlijk blijf je een ietsje ijdel. Maar als ik eens over de markt loop op een druk ke marktdag, staat zij te zingen in een groepje mensen van een evangelisatie-zangkoor, met ben gels en al. En zij past op. lange wintermiddagen, bij een moeder van vijf kinderen met slijm hoest, zodat die even kan slapen; zij. die nooit naait, zit daar te verstellen en te stoppen, en neu riet erbij. Ze is nodig! Ze hoort er bij! Het zijn niet de grote, ver heven dingen die alleen ons samenhouden, het zijn zo dikwijls de kleine. Haar dochtertje kan hij ons en veel anderen logeren als Mama naar Hamburg of Mar seille wil om haar ge tegemoet te rei verliest de overdre' fuiven en uitgaan, van „thuis, niks ai daardoor niet armer, maar war mer. Methodiek? Alstublieft niet! Methodiek, jongeman-briefschrij ver, lijkt mij soms het deftige woord, het helaas al te dure woord, te zijn voor wat er gebeuren moet als wij falen in trouw. Want trouw is het eerste en laatste van ware gemeenschap. Pas dat maar toe op wat je wilt. Huwelijk. Vriend schap; Taak. Gemeente. fPROUW is: dat wij niet durven E wiiken waar God niet bp we. teren zoals hij is, omdat God hem accepteert. Dat wij bij de ander blijven omdat ook wijzelf, knoei ers die we elke dag weer zijn, niet verlaten worden. Waar trouw faalt, dus: waar u cn ik falen (want de Kerken en de gemeenschap en wat men soms maar roept, zijn u en ik), en waar dat falen blijkt, worden Goddank als niet alles dood is, evangelisatiepredikanten geroe pen, worden clubhuizen gebouwd, wordt allerlei steun verleend on der onnoemelijk veel namen en bij die allen valt het woord me thodiek. Methodiek: de manier waarop, om de lange omweg 1 »rg i halverwe- i. Het leven toppen van i de diepten het wordt kennen, hoe geleerder de metho diek. Ik denk aan stads- en bui tenmensen. Aan alweer de vele groepen stadsmensen. Niet ieder is het meer gegeven in een pracht-doorsnee-wijk te wonen, in een wirwar van straten en een wirwar van mensen. Het leven wordt al ingewikkelder, en wij aan elkaar steeds vreemder. Zouden we nog in dc lach schie ten als er een brochure ver scheen: „Hoe is het gedachtenle- ven van mijn groenteboer?" (en toch is daar kans op tegen de tijd dat ook deze man alles bevroren verkoopt in een enorm waren huis) wij kijken al heel niet meer vreemd op bij artikelen als: „De onmaatschappelijke en zijn gedrag" of „Onderzoek naar opinie en traditie bij 10.000 arbei ders in Chicago" (ik zeg nu maar iets. gewoon verzonnen). Nu is Chicago te excuseren en de inge wikkelde samenleving ook tot op zekere hoogte. Maar altijd blijven t op Als ik omzie van achter de schrijfmachine, zie ik de tegels op het terras glinsteren van regen. Ook de bladeren van de bomen glanzen. Ze zijn er toch wel ge komen, kou en vale dagen ten spijt, die blaren. Zo zal ook onze naaste er wel komen. Maar bloei en. een getroost en rijk mens zijn, kan hij alleen door onze trouw. CHRISTINE Onze propaganda-afdcling zal er ongetwijfeld dc nodige cij fers over hebben, maar zon der die getallen zwart-wit voor ogen te hebben durf ik u (bij na) verzekeren, dat we er de laatste tijd blijkbaar een he leboel nieuwe abonne s hebben bijgekregen. Ik leid dit na melijk af uit het grote aantal tip-brieven dat gedurende n aantal weken weer binnenkomt. Zij. die deze rubriek nu al weer geruime tijd lezen en vooral van ideetjes voorzien, weten dat ik helaas de eerste maanden geen tips meer kan ontvangen, omdat dc voorraad onrustbarc vormen had aan genomen. Die afspraak met u tot nadere „afkondiging' te wachten met de brieven, geldt nog steeds. En lk weet. dat u zich daaraan vast wel wilt hou den. Onze nieuwe abonné's wis ten uiteraard van die overeen komst niets af. Daarom met name aan hen het verzoek geen brieven meer voor deze rubriek naar „Blad-ZIJ" te zenden, een verzoek dat ik tus sen de bekende neus en al even bekende lippen door ook nog eens aan de mij bekende brief-schrljfsters wil richten. Er zitten soms nog al wat balpunt-regcls van m'n getrou wen tussen de post.... Een aan tal van die regels (maar dan vanzelfsprekend uit de voor raad....) komt u nu tegen met als eerste iets over: GEEF ZE GEEN KANS Een Rijkspolitieambtenaar abonné zoals hij zichzelf noemt wil u er graag even op wijzen, dat u als u met va kantie gaat het huis beter niet potdicht kunt achterlaten. Zo'n gesloten huis is als het ware een uitnodiging voor duistere elementen om dc brief verder aan te halen. „Daar is nie mand thuis dus eens kijken of er wat te vinden valt" kan dan de reactie van die mensen met minder goede bedoelingen zijn. Laat dus de overgordij nen open, plaats eventueel aan verschieten onderhevige meu belen zover mogelijk van de ra men en breng uw kostbaarhe den bij een bevriende relatie. Sluit de laden van uw dressoir en dergelijke niet af, want krijgt uw woning ongewenst be zoek dan worden ze toch open gebroken, kamerdeuren kunt u beter ook niet afsluiten. Kort om. laat men aan uw woning niet zien, dat u er niet bent, en 't zal u niet spijten, wil de ze rijkspolitieman u met klem doorgeven! VOOn KLEINE LOGÉ'S Nog niet zo grote kinderen, die bij u logeren vergissen zich wel eens in de huisdeur met name als u in een flat woont. Plak in zo'n geval een herken- ïinigstekentje aan de deur (een fekleurd plaatje b.v.) en het ind zal niet meer bij uw bu ren gaan bellen, tip mevrouw De Ruiter uit Rijswijk. LAAT ZE FLUITEN Als u met kinderen naar de bossen gaat zult u waar schijnlijk menige boswandeling maken. Mevrouw II. W. Don- kcrsloot-Ollvier uit Rotterdam raadt u in dit geval aan nog niet zulke grote kinderen een fluitje (aan een touwtje) om de hals te binden. Slaan ze dan eens een zijpad in en we ten ze de weg niet goed meer terug te vinden even flui ten en u hoort waar ze zitten. Bovendien kan ook zonder dat mogelijk op die fluiten blazen, iets dat in menig huis nu een maal niet kan. „Laat ze eens één keer hun hart ophalen", pleit deze lezeres. RIJ HET ZONNEN Al jaren lang gebruikt mevrouw T. van der Krult- Droppert uit Rozenburg kar nemelk in plaats van zonne olie of dito crème, 't Is uiter aard veel goedkoper en het heeft hetzelfde resultaat. Steeds flink nat maken en u zult bij normaal zonnebaden niet verbranden. BU 't BEHANGEN Van de vakantie naar de doe-het-zelf-werkelijkheid met een tip van de heer P. C. van der Linden uit Heinenoord. Wilt u voorkomen dat er roest plekjes komen op het behang, waarmee u hardboard op voch tige muren bekleedt, beplak dan de steel spijkerkoppen eerst een stukje plastic plakband, luidt zijn suggestie. Gelijk nog maar iets over behang. Mevrouw F. Lubbers- de Boer uit Leiden wijst even op het gebruik van een bad- borstel met lange daar het plakmeel behang te smeren. Uw handen én het behang blijven er pri ma schoon door. Een derde behang-ideetje: rol uw be hangsel-rollen stevig op en zaag de randjes er met een ijzerzaagje af. schrijft de heer A. Duin uit Bodegraven. Uw naden, thans licht gerafeld, worden nagenoeg onzichtbaar. INBAKERTJES Dit keer sluiten we eens met een paar inhakertjes. Zo schrijft mevrouw J. D. van dc Hoek-van RIJ uit Naaldwijk dat bij gemis aan een deken klem de dekens ook keurig op „woelwater-bedden" blijven zit ten als u er losjes twee bed- riemen overheen haalt. U kent ze wel: de katoenen banden met gespen, die voor opklap- bedden worden gebruikt. Me vrouw J. H. Huisjes-Broek Roe- lofs uit Voorburg haakt in op vast te knijpen, kan 5k in c Zo'n prentenboek vol fleurige I kaarten is later vaak een leu ke herinnering, want hoe jam mer is het soms niet dat die aardige en soms dure ansich- tijdje toch naar de

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 17