Rotterdams accent Kerkbouwproblemen en liturgische vragen Een woord voor vandaag Baptisten voorgangers op „De VinkenlioP bijeen Ds. J. A. Hebly promoveert op proefschrift „proselitisme" B„SKKÏÏh9S Gereformeerd Convent op Wouaschoten bijeen Castella Schoonheidszeep wljmitpmeven 1 ANDERZIJDS PROF. RIDDERBOS TOT „64" Zoudt ge niet wat zuiniger en zindelijker met uw eigen synode omgaan en zoudt ge, als ge meent in groepsverband tegen uw syno de te moeten optreden en de ker keraden aanspoort, daarin te par ticiperen. zoudt ge dan uw woor den en klachten niet met wat meer onderscheiding en kennis van zaken willen kiezen en naar voren brengenDat is een desi deratum. dat ik in alle beschei denheid u zou toillen voorleggen", aldus prof. dr. Herman Ridder bos in het Gereformeerd Week blad tot de „64", die zich in een dringende oproep tot de Gerefor meerde kerkeraden hebben ge wend. Zoals men weet. betuigen de 64 hun verontrusting over wat zij ..de geruisloze verandering noemen, die zich in het gereformeerde kerkelij ke leven zou voltrekken en die naar hun overtuiging een verwijdering betekent van het schriftuurlijke uit gangspunt van dit kerkelijk leven". Met name wordt gewezen op ..de toenadering tot de Hervormde Kerk (waaronder behandeld worden de actie van de 18 en de besluiten van de generale synode van Apel doorn) en op het toenemende stre ven naar het toetreden van de Ge rei. Kerken tot de Wereldraad van Kerken". Prof. Ridderbos, die de 64 'in verband met hun oproep aan alle kerkeraden) naar hun eigen kerkeraad verwijst, schrijft hier over: ..Ik heb mij niet weinig ver wonderd. onder de groep ook na men te vinden van... juist die men sen.die ons vroeger altijd zo ge waarschuwd hebben tegen groeps vorming. Die verwondering is te groter, omdat de thans gevormde aitie ook betrekken wil. Hoe nu? Zijn dat wel de oude en beproefde paden? Hebt gij ons niet steeds voorgehouden, dat wij ons wel van de mindere op de meer dere vergaderingen konden beroe pen. maar niet omgekeerd? En dan zeker niet als groep? Hier lijkt mij Inderdaad iets van ..geruisloze om wenteling" aan de gang". ..De kans is groot, dat ook het goede, dat de 18 beogen méér gemeenschap tussen de kerken méér door de molen gaat. Dat blijkt ook uit het stuk van de 64. Hier ontbreekt alles, wat nog op enige vorm van gemeenschap zou kunnen duiden. Geen grein, geen woord, geen zucht, die ook maar zou kunnen wijzen op enig begrip of idee voor wat in het streven naar meer eenheid tussen Hervormden en Gereformeerden, niet uit ver zaking van de gereformeerde belij denis. maar uit heiliger aandrift, zou kunnen voortkomen. Er is maar één parool: ..Wat hebben wij voor deel aan de Herv. Kerk? Naar uw tenten, o. Israël!" En hetzelfde geldt ook voor aansluiting bij de wereldraad", aldus prof. Ridder bos. Naar aanleiding van de kritiek, die de 64 op de besluiten van de synode hebben uitgeoefend, schrijft hij dan: ..In het reeds in augustus 1961 op de synode uitgebrachte rapport wordt betreurd dat ik ci teer nu letterlijk ,,in deze werk groep (de 18) het fundament van de eenheid der kerk niet duidelijker tot uitdrukking is gebracht en dat... in de van deze predikanten uitgega ne oproep uitgesproken had moe ten zijn, op welke grondslag de on dertekenaren zich stellen en dat in de srtrijd, die de Geref. kerken en de Ned. Herv. Kerk voeren om do waarheid Gods te dienen, de klare uitspraak, op welk funda ment wij bouwen, nl. Jezus Chris tus, Gods Zoon. de voor ons ge kruisigde en opgestane Heer, niet kan worden gemist (1 Cor. 3:10 11)". Dat was de taal. die op de sy node gesproken werd. En aanslui tend aan deze zinsneden heeft de synode toen als haar oordeel uit gesproken, ,,dat bij alle streven naar grotere kerkelijke eenheid er geen twijfel over mag bestaan, dat voor deze eenheid geen ander fun dament gezocht wordt dan het door Christus aan de kerk ten grondslag gelegde en in de Schrift aan ons overgeleverde apostolische getuige- Het ls mo derbos, dat zo onder ogen hebben gehad, om dat de Acta nog niet zijn versche nen. Maar dan vraag ik toch: broeders... hebt gij dan soms meer, hebt gij soms iets toe te voegen aan hetgeen de synode als grond slag voor kerkelijke eenheid en als uitgangspunt voor het streven naar eenheid heeft aangewezen, niet maar in het algemeen maar juist in verband met het streven der 18". Voorts zou de synode door haar besluit inzake gemeenschap pelijke diensten ..voet hebben ge geven aan de gedachte, alsof er van eenheid met de Herv. Kerk van nu sprake zou kunnen zijn". Hier breekt mij de klomp hele maal. Wat heeft de synode gedaan. Zij heeft... het geheel omtuind en omrasterd met zoveel beperkingen en bepalingen, dat op de synode de vraag rees. of het couveuse-kind onder zoveel dekens niet stikken zou. Niettemin spreken de heren 64. „mir nichts. dir nichts". van „voet geven aan de gedachte". Als ik te gen mijn minderjarige dochters zeg: 's avonds om 10 uur thuis, zonder pardon. Maar op Koningin nedag om 11 uur, als gij nl.: a. slechts met goed volk wandelt, b. achteraf verantwoording van za ken doet, c. niet danst, drinkt of rookt (het voorbeeld is wel wat uit de tijd>. d., e.. f.. enz. enz... geef ik dan soms „voet aan de gedach te" dat minderjarige kinderen in het algemeen wel "bij nacht en on tij langs de weg kunnen zwerven? Of geef ik dan niet slechts „voet aan de gedachte", maar het meest overtuigende b e w ij s dat dat juist niet kan? Ik kan haast niet begrijpen, dat al deze ondertekenaren nu precies de verkeerde conclusie getrokken hebben. Ik vind onder hen drie k Wijstoe ge er- j de exegese (en wat voor één), één in de... maar waartoe al deze Gideons en Baraks bij de naam genoemd. Maar bedrijven ze ook de wijsbe geerte. dwz. met zulke avereohtse conclusies? En exegetiseren ze ook zo hun tekst, dwz. zonder blijk baar de grondtekst en contekst te raadplegen? Ik kan eigenlijk maar één verklaring vinden, dat ze zó kunnen schrijven. Het is deze. dat hun verontrusting, dat het verkeerd gaat, zo groot en zo hartstochtelijk Toen hebben ze geschreven en ge tekend met heel hun hart en heel hun gemoed. Maar niet met heel hun verstand en al hun krachten. Toch behoort ook dit laatste tot de vervulling der wet(sidee). En dan hadden we van zoveel verstand en ervaring op het gebied van kerk, staat en maatschappij wel wat meer billijkheid van oordeel over de synode en wat meer wijsheid t.o.v. de kerken mogen verwachten. Als het groene hout zo slecht weet te onderscheiden, wat moeten wij dan in vredesnaam nog van het dorre verwachten?" Het is mijn overtuiging, dat wij op deze wijze niet winnen, wat de leeft en die haar beginsel niet prijs- Jeeft. Want zo dringen wij de kerk ilemma's op van zwart en wit. die met de dilemma's van het Woord Gods niet samenvallen en drie daarom de reeds overtuigden wel nóg eens zullen overtuigen, maar de afstand van de niet-over tuigden alleen maar groter maken. Het ls daarom dat ik terwille van deze zaak. die ons allen bezig houdt en ter harte gaat. een an dere methode bepleit. In de hoop, dat ik ondanks mijn kritiek bij de 64 enig gehoor zal mogen vinden. En dat de veelbezochte kerkeraden hun nuchterheid van oordeel onder al deze bedrijven niet zullen verlie zen. Want op die nuchterheid be- gint het zo langzamerhand weL aan te komen", aldus prof. Ridderbos. Ned. Herv. Kerk Heeft Kuypers opvatting afgedaan Bernepingswerk (stichting hervormde jeugdhonken L. L. I Blok te Huissen (Geld. te Bergambacht: J. Jongerden. te Bruchem en Kerkwijk; te Nieuw-Leusen ivac. W. van Hooge- vest: C. Nauta te Ouwsterhaule. (Van een onzer verslaggevers) Op de jaarvergadering van het thans tien jaar bestaande Ver bond van Commissies van Be heer in de gereformeerde kerken heeft de voorzitter, de heer C. H. van Berg te Hilversum, enige vra gen van kerkbouw behandeld. De commissies van beheer hebben daarmee te maken. Niet alleen omdat kerkbouw geld kost, maar ook omdat men deel uitmaakt van de bouwcommissie; in die kwaliteit neemt men deel aan de bezinning over de functie van het kerkgebouw. Het stelde de voorzitter, welke dr. A. Kuyper nog heeft meegemaakt, d.e hij als een universeel geleerde bewonder de, teleur, dat men botweg bestrijdt wat Kuyper heeft geleerd. Kritiek is na tuurlijk geoorloofd, maar men zal deze moeten paren aan waardering. Inzonderheid verzette de heer Van den Berg zich tegen de opvatting de Utrechtse studentenpredikant dr. J. M. van Minnen, die in 1958 voor het Verband over kerkbouw sprak. Deze zei toen dat Kuyper op het ter rein van de kerkbouw vandaag geen gids meer kan zijn. Hij kende de gen van tegenwoordig niet en het voor dr. Van Minnen twijfelachtig of Kuyper ten aanzien van de kerkbouw in zijn boek Onze Eredienst we' recht gedaan heeft aan de bijbelse ge gevens. Kuyper wilde een kerk niet beschou wen als een tempel, maar simpelweg als een vergaderplaats. Van Minnen stelde, dat een kerk niet alleen functie van synagoge heeft maar A I zeer van tempel, waar de Heer in Geest en Woord zijn gemeente roept. Later heeft prof. dr. R. van Dijk v de Vrije Universiteit de kerkgebouw eveneens als tempels willen zien. ma dr. A. G. Luiks te Amsterdam kwam weer in Kuypers lijn door te verklaren dat kerkgebouwen slechts stations zijn op de weg naar het nieuwe Jeruzalem. De heer Van den Berg schaarde zich aan de zijde van dr. Luiks. Hij wilde ook niet weten van afzonderlijke avond maalsvieringen en doopsbedienin-gen. gelijk dr. Van Minnen voorstond. Voorts stemde de voorzitter ln met de opvattingen van hen, die niet wen sen te spreken van een apart litur gisch centrum, doch die het hele kerk gebouw als liturgisch centrum zien. En in ieder geval mag volgens de heer Van den Berg de verkondiging van het Woord nooit verdrongen worden. Na tien jaar Het Verband is in 1952 opgericht me de door de activiteit van dr. H- B. Vis ser te Bunschoten, die later tot de r.k. kerk is overgegaan. Vijf bestuursleden de voorzitter en de heren A. G. Corbeth te Rotterdam, W. J. Dirkmaat te Alkmaar, F. Hinlo- pen te Amsterdam en dr. P. Siebes- ma hadden onafgebroken zitting in het Verband. Hun werd een boekenbon aangeboden. eniging van Kerkvoogdijen vormde kerk voerde de ne( Vlissingen het woord. De gaan nisaties veelal voor dezelfde vragen ko- staan, zodat samenwerking en overleg waardevol zijn. In zijn beantwoording van deze toe spraak attendeerde de heer Van den Berg er op. dat vaak ook dezelfde op lossingen worden gegeven. Dit ImM omdat dr. P. G. Kunst te Amsterdam referaat over de plaats der _iies van beheer in het bredere kerkelijk leven, verlaard had dat de y* verzorgers der stoffelijke belangen in de :d^m kerkeraad. thuishoren. 2«..so De hervormde kerk heeft dat al. Amsterdam 504.75 doordat de nieuwe kerkorde van de z.wartemeer loo. kerkvoogden ouderlingen maakte. 7». Burafljoten Er zijn thans 438 commissies van be- Slootdorp heer bij het Verband aangesloten. Zij 6 ,-^r4ArWn\i'n(try( ic-f-n filS. 000 rieten. 7 i in - 1r- Christ. Geref. Kerken Gereformeerde Kerken Beroepen te Ureterp: H. Makkinga I Wilsum Ov.; te Suawoude: C. v.d. Woud kand. te Kampen. „Verdwaasd zijn de herders, de Here zoeken ze nietdaarom hebben zij geen verstand en is heel hun kudde verstrooid roept de wenende profeet Jeremia (10 21) op een gegeven ogenblik uit. Hij veroordeelt de herders van zijn dagen niet, omdat zij te verstandelijk zijn gewordenomdat ze niet ge noeg huisbezoek doen, omdat ze niet kunnen prekenomdat ze te veel dit of te weinig dat zijn. Hij veroordeelt de herders niet omdat hun geloof niet groot genoeg is, of omdat zij niet vervuld zouden zijn met de Heilige Geest. Jeremia ziet als de werkelijke nood van zijn land dat de herders de Here niet zoeken. Dat is toch wel het minste van ons geestelijk leven, dat is toch wel het minimum dat ge vraagd kan worden. Niet de intensiteit van het geestelijk leven van deze mensen is in geding, maar het feit dat er zelfs geen zoeken is, geen verlangen naar de kracht van God, geen besef daarom van eigen zwakte. Het gevolg is dat zij hun werk in eigen kracht doen, dat de binding van Gods Geest ontbreekt en de kudde uiteen valt. Jeremia spreekt van de herders, maar heeft hij ook ons niet iets te zeggen? Wie de Here niet zoekt, wie alleen het leven probeert te leven heeft geen verstand, zegt hij. Waar is ons veel geroemde verstand. UNIECOLLECTE ilecte voor de Scholen met it op: Ter Apel 550. Onderd 50. Oude Pekela 500. Burgw. ichtster-cc vertegenwoordigen 615.000 zielen, zijn-r jfectïficin! de tachtig procent van het totale leden- J Tolaai Van tal der gereformeerde kerken. - Enter lijst 27 0,50: Vorig jaa Advertentie Examen doen met actieve,beheerste zenuwen Hijnhardt s Zenuwtabletten eultaire voordrachten door de hooglera-| ren Berko_uwer. Blok, Janse de Jonge,] i -r -m -m f Smit en Diepenhorst. Uitgave dracht van de Vrije Universiteit door J. H. Kok N V Kampen. Avonturen met Marmaduk, en Langs de weg met Marmaduk, door Elisabeth Chapman, getekend door Eccles Wil liams, naverteld door Mies Bouhuys. Uitgave H. ten Brink N.V., Amster- dam/Meppel. Black, de zwarte hengst, komt in op stand en Black Minx, het veulen van Black, de zwarte hengst, door Walter Farley. Vertaling Nini Brunt. Omslag en tekeningen Frisco Henstra. Uitgave H. ten Brink N.V., Amsterdam/Mep- pel. In het conferentie-oord „Woud-i™ Emstieid aanvaardden da aanwe- |zigen elkaar in het besef van de onge- schoten werd dezer dagen een oorloofdheid van de verdeeldheid van belangrijke vergadering gehouden i hen, die eenzelfde belijdenis onderschrij- r, 7 j 1 ven en spraken ze uit voor elkaar op van het Gereformeerd Convent deze confe6Sioneie basls aanspreekbaar i.(n) O.(prichting). j te zijn. De hoop werd geuit, dat ook de 10^7 kwam dit Geref andere berken kunnen komen tot een ömds lyo/ Kwam all uerei. kerkelijke vertegenwoordiging in dit Convent i.o., waarin personen uit i Geref. convent. Op de tweede dag, waarop prof. dr. N. H. Ridderbos van Amsterdam de leiding Genderen (Van een onzer medewerkers) Hedenmiddag is aan de Rijksuni versiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de theologie ds. J. A. He bly, hervormd predikant te Ensche de op een proefschrift getiteld: „Het proselitisme", waarin een verken ning van een oecumenisch vraagstuk gegeven wordt. Ds. Johannes Adrianus Hebly werd 4 maart 1923 te Geldermalsen geboren. Hij bezocht het gymnasium te Tiel en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie. Ook bezocht hij een jaar in Oxford het Manchester-college. In 1949 kandidaat gewórden in Gelder land, werd ds. Hebly 28 januari 1951 door dr. H. v. d. Linde te Nieuwe- Sehans in zijn ambt bevestigd. 8 jan. 1956 verbond hij zich aan de gemeente van Schiedam, waar hij werkzaam was als predikant voor bijaondere werk zaamheden. Verleden jaar deed ds. He bly intrede in zijn tegenwoordige ge meente waar ds. Is. J. Reedijk hem be- estigde. Dr. Hebly is o.m. lid van de raad voor het verband met andere ker- de sectie Internationale hulpverlening van de algemene diaco nale raad. Bij zijn promotie fungeerden als paranymfen de heren mr. A. Scha berg, advocaat te Rotterdam en dr. A. Lacocque. docent aan de Prot. theolo gische faculteit van de universiteit van Brussel. Het proefschrift van ds. Hebly, dat bij Boekencentrum N.V. van de pers kwam beslaat 149 pagina's druks. Het is bedoeld als een terreinverkenning en dient beschouwd te worden als een po ging het vraagstuk van het proselitisme te onderzoeken, niet op te lossen. Het is een actueel vraagstuk waarover wei nig of geen publicaties verschenen zijn die het enigszins uitvoerig behandelen. De schrijver heeft een groot aantal situaties en verhoudingen onderzocht Het proselitisme is vooral van uit de Oosters Orthodoxe Kerken in de o menische discussie betrokken. In inleidend hoofdstuk doet de auteur poging een karakteristiek te geven het woord en de zaak waarom het hier gaat. In het tweede hoofdstuk geeft hij verhandeling over de Oosterse Kerken het proselitisme om dan in het derde laatste hoofdstuk de overwegingen rasitair karakter ernstige schade berok kent zowel aan de protestantse zending als aan de groeiende oecumenische houdingen. werd geopend door de promotor, prof. dr. Hoekendijk, die zijn leerling lof 'bracht voor wat hij presteerde ook enkele bedenkingen opperde, komen op deze plechtigheid morgen nog naaer terug. Diah's starten na zomervakanties de Chr. Geref. Kerken, de Geref. -T i tt rr i j I n. maatroos van ah; Bond in de Ned- Herv. Kerk, de:had gprak prof. dr. Geref. Gemeenten, de Geref. Ker- te Apeldoorn over „De functie ken al of niet vrijgemaakt jn het dondervolk. door Gordon D. Shirreffs. Vertaling ir. P. Telder. Omslag en tekeningen Frisco Henstra Uitgave H. ten Brink N.V., Amsterdam/Meppel. -- i ----- Het hok vol dagen en 23 andere ver- hebben de chr. geref. en geref. geanimeerde en actuele discussie volg- halen. door M es Bouhuys. Omslag en jp.inpmpr<. mPt officiële kerkp- de- Het m de bedoeling deze tekeningen Aif^ns van Heusden. Uitga- deelnemers met omcieie Kence van contact dle aanvang zeei ve H. ten Brink N.V., Amsterdam/Mep- lljke opdracht in besloten kring Lieve ouders, brieven van beroemde Nederlandse k.nderen, door dr. Jaap ithreidm* Meier. Omslag Nico van Schaffelaar.lw" <«n uitbreiding ABC-pocket. Uitgave N.V. De Arbei derspers. Amsterdam Het mirakel, door Harry Mulisch. Ze- i-i-un® vende druk Oms.ag Lo.te Ruting. ABC-| d* w K^pm^van Awl pocket. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. van prof. W. Kxemer van Ape. Amsterdam. i gehouden i het Geref. 'I Convent Lo. zodat in totaal 80 personen uit genoemde 5 groeperingen bijeen helderend werkte, voort te zetten onderwerpen te bespreken, die de kerken van geref. belijdenis verdeeld houden of betrekking hebben op actuele pro blemen. waar de Geref. groeperingen vandaag mee te maken hebben. My Glim ling Addy Kaiser. Omslag Carel Hol lander. ABC-pocket. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam. De laatste verschrikkingen, documen- doorn werd uit elke groepering spraak gehouden over de positie van e:gen kerk en de visie op de kerkelijke situatie; achtereenvolgens door prof. drs. C. van der Woude te Kampen, ds. G. Janssen te Amsterdam, ds. J. J. .,r„n"dr^;vï.n,-7;nu%«.™rï«5. i verzameld door Erich Kuby. yerUUn*!G^da£n_^A" Herman van der Klei. Omslag Nico van; n »?ttf™ n?t Schaffels ar. ABC-pocket. Uitgave N.V. in secties werd in plenaire zitting uit- De Arbeiderspers. Amsterdam. 1 «ebroken over de vraag hoe we Colijn. momenten uit z.jn leven. door;m de toekomst verder moeten. Het al- G. Puchinger In Boeket-reeks. Omslagmeen gevoelen H.n Prins Uitgave J. H. Kok N.V.. - Kampen. Als de tarwe, door D J Couvée. Der de druk. Uitgave J. H. Kok N.V., Kam de aanwezigen bleek te zijn dat op de ingeslagen weg verder gegaan moet worden Op de basis van de Drie Formulieren Bertje, Annelies en de torenkraai, door A J. Pleysier. Tekeningen Tini van Asselt. Uitgave J. H. Kampen. Hoog bezoek bij Josje en Jaap. door Nel Verschoor-Van der Vlis. Tekenin- Sm Hein Kray. Omslag J. de Vries. .tgave J H Kok NV.. Kampen. Scholingsprob'.ematiek in de ontwikke lingslanden. Uitgave Nederlands Oplei- dngs-lnstituut voor het Buitenle~< Breukelen. De nijvere nachten van Teobalao. andere historiën, opnieuw verteld door Paul Rodenko. In Ooievaar-serie. Uitga ve Bert Bakker/Daamen N.V., Den Hp3ieko de bever. Bru de Grizzly-beer. Inkos. de Leeuw, en Miska de zeehond, door C. Bernard Rutley. Vertaald on der leiding van Rina Morsman. Illustra ties Stuart Tresilian Uitgave '"o*?" menwerking met De Nederlandse Pad vinders door N.V. Uitgeverij De Ver kenner te Baarn. Natuurgids voor de sterrenwereld, door Herbert S. Zim en Robert H. Ba- Kok N.v.,1 ker. Illustraties James Gorden Irving. Nederlandse bewerking Armand Pien en dr C. de Jager. Uitgave J. M. Meulen- hoff, Amsterdam. Schots en scheef, een Glencannen-om- ibus. door Guy Gilpatrick. Tweede druk. Uitgave N.V. De Spaarnestad. Haarlem. Jan. Joppie en Joris. Jan en Joppie in de kou. Jan en Joppie op de ker mis. door M. Clarenbeek-Van Klaveren. Oms'ag en tekeningen Pluvier. Uitgave N. V. De Spaarnestad. Haarlem. De vakantie van koning Bollewang, door Thea Wamelink. Omslag en teke ningen Carol Voges. Uitgave N.V. De Spaarnestad. Haarlem. Verslag Kinder- en Jeugdbockencon- gres mei 1961. Uitgave Vereeniging ter bevordering van de belangen des boek handels. commissie voor collectieve pro paganda van het Nederlandse boek, Jan Tooropatraat 109, Amsterdam. Emer.-bisschop van Coventry overleden Op 74-jarige leeftijd ls in Noord- Wales de vroegere bisschop van Co ventry, Haigh, gestorven precies vijf dagen voor de nieuwe kathedraal van zijn bisdom in gebruik wordt genomen. Dr. Mervyn Haigh was bisschop van dit bisdom toen de Duitsers zijn stad begonnen aan te vallen. Vanuit de on middellijke nabijheid zas hij de oude kathedraal indertijd in vlammen op gaan. In 1931 werd Haigh reeds tot bisschop benoemd. Hij was toen de jongste bisschop van Engeland. betreffende proselitisme teit aan de orde te stellen. Een groot aantal voetnoten, een in de Franse taal gegeven samenvatting en een rapport van de Wereldraad van Kerken com pleteren deze studie, waaraan de auteur achttien stellingen heeft toegevoegd. Daarvan is de zeventiende ongetwij feld de markantste, waarom wij die hier laten volgen: De Jehovah's Getui- vormen door hun vereenzelviging de eigen organisatie met het volk Gods. hun absolute verwerping van de kerken en hun extreme propaganda drang, een organisatie, die door zijn pa Het ligt in het voornemen van de „Landelijke stichting werkcommissie diaconaal jaar" direct na de zomerva kanties op verschillende plaatsen in ons land te starten met groepen van diaco nale helpers en helpsters, z.g. diah' Deze jongeren van 1730 jaar zullen gedurende een jaar beschikbaar voor het werk voor die medemensen, die bijzóndere iorg1 nódig hebbën. Jonge mensen, die zich voor dit werk willen inzetten, kunnen zich. melden in Am sterdam, Den Haag, Haarlem, Rotter dam en Utrecht. Om praktische redenen deelname van jongens tot op heden alleen mogelijk in Utrecht, terwijl het diaconaal jaar in Haarlem van iewat andere opzet is. Tussen de diah's in een bepaalde plaats is er onderling contact in de vorm van een gezamenlijke voorberei- dingsweek, groepsbijeenkomsten, slui tingsdagen en reünieën. Reeds hebben vele jongeren, verspreid over geheel ons land, gebruik gemaakt van deze mogelijkheid tot confrontatie met de nood van de medemens. Ds. K. L. F. Le Grand Dezer dagen is in ons land terugge keerd ds. K. L. F. Le Grand, die sinds januari 1960 als zendingsaitoeider van de Gereformeerde Kerken op Zuid-Sumatra werkzaam is geweest. Het is nog niet bekend of ds. Le Grand opnieuw zal worden uitgezonden. Benoemd tot onderwijzeres aan de Prinses Marijkeschool te Leiden: mej. Hooijkaas te Zeist en mej. Hasseibaóh te Santpoort: Groen van Prinsterer- school te Middelharnis: M. E. P. Dijk- tra te Nieuweroord; Prinses Margriet- school te Alkmaar: A. de Wilde te Sant- Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Uloschool te Axel: F. van Vliet te Mon ster; Chr. Uloschool te Emmen: H. Jongbloed te Haren (Gr.); Kon. Julia na Uloschool te Bef gen op Zoom: P. Goossen te Breda; Ds. Van Dijk Ulo school te Doetinchem: F. Blomsma te Smilde. Ds. J- W- Weenink van Haarlem as in zijn slotwoord tolk van de ve- j deelnemers, toen hij aan leiding en inleiders op de 39e conferentie van de Broederschap van Baptisten Voorgangers dank bracht voor het vele dat geboden was. Deze confe rentie vond plaats onder voorzitter schap van Ds. N. J. van Beek in het baptistencentrum „De Vinkenhof" te Bosch en Duin. De conferentie was drukker bezocht dan ooit te voren door baptisten predikanten uit Ne derland en België (Vlaanderen). Tij dens één van de bijeenkomsten werd als nieuwe voorzitter voor een perio- drie jaren gekozen, ds. W. Veenstra te Musselkanaal. Afscheid werd genomen van dr. J. J- Kiwiet te Bosch en Duin, die in augustus Amerika vertrekt. Door hem was een belangwekkende uiteenzet ting gegeven over plaats en beteke- de historisthe theologie, het vak, dat hij in Chicago a Northern Baptist Seminary gaat do ceren. Ook practische problemen hielden de broederschap bezig: een forum beant woordde vragen over evangelisatie werk en tijdens deze zitting werd sterk de behoefte gevoeld, om als predikan ten voortdurende bezinning op dit werk te hebben. Bij de samenstelling var het programma van de volgende con ferentie in 1963 zal daarmee ernstig re kening gehouden worden. De zielzorg kreeg ook veel belang, stelling. Drs. D. Slort te Apeldoorn stond stil bij de zielzorg in het alge meen. Hij achtte voor de predikant zielzorg aan eigen ziel allereerst no dig. De zielzorg, die zich tot de enke ling richt, moet echter de gehele mens omvatten. Een speciaal onderdeel van de zielzorg behandelde ds. H. van der Werf te Emmen, die sprak over „Ziel zorg onder bejaarden" en verschillen de daarbij optredende problemen noem de. De tweede conferentiedag werd ge opend met een morgenwijding door ds. JJ van der Veen te Alblasserdam. Tij dens de slotmiddag werd de gebruike lijke preekschets met exegese door ds. P. van der Werf te Almelo verzorgd. Ds. K. Reiling te Hengelo en ds. J. Bouritius te Tweede Exloërmond be spraken de houding van de predikant tegenover de jongeren. Van bijzondere waarde werd daarbij geacht," dat de voorganger tracht als tussen-persoon op te treden, om de jongeren in het geheel van het gemeentelijke werk in te schakelen. Drs. J. Reiling te Bilthoven, rector van het seminarium, besprak de vra gen, verbonden aan het voorganger-zijn in de wereld van morgen. Deze wereld wijzigt door massificatie en saeculari- satie-processen. door verschuiving van het levensbesef en de vragen rondom het wereldbeeld, door communicatie gebrek en het probleem van de geschie denis als de voortgang van het men selijk leven. In die wereld zal de pre diking nodig blijven, maar dan als ge- méénteprediking. De Gemeenteleden zelf moeten in de wereld aan het evan gelie een persóónlijke gestalte, geven. Huisvrouwen willen andere regeling O Op de gisteren in Schweninger ge houden algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen is kritiek geoefend op de huidige schoolvakantieregeling. Mevrouw I'. Postma-Roemer, die verslag uitbracht van een studie over de herziening van de vakanties zei dat vooral de huisvrou wen niet zijn ingenomen met de huidi ge regeling. Vooral het feit dat alle scholen tege lijk zijn gesloten vindt men niet zo ge slaagd. Ook is bij een ingesteld onder zoek gebleken dat de vakantie-verde ling over het hele jaar te w laat. In het algemeen acht mervakantie te lang, terwijl de Paas- en Pinkstervakanties aan de korte kant zijn. Mevrouw L. H. F. Beijer-de Roode t Bloemendaal, die het studie-onder werp „dienstplicht voor meisjes" sprak, zei dat men over het algemeen positief staat tegenover- de suggestie - om meisjes na hun schooltijd een jaar te werk te stellen in ziekenhuizen of bejaardentehuizen. Over het algemeen is men van mening, zo bleek uit dé voorstudie, dat de meisjes zich hier door voor de maatschappij nuttig zul- ken, terwijl zij bovendien een Tijdelijk ter kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 Probleem van ruimte in het gezin In Amersfoort is gisteren een stu diedag gehouden van het Nederlands Cultureel Contact, een overkoepelen de organisatie op het gebied- van het volksontwikkelingswerk. Onderwerp van deze studiedag was het probleem van de ruimte in het gezin. In de ochtendbijeenkomst hebben mevr. dr. F. Diemer-Lindeboom prof. N. Beets een inleiding ovei onderwerp gehouden: De architect Leo de Jonge sprak 's middags over de te korten %'an de huidige nieuwbouw voor betreft de ruimte in de woning voor de mogelijke oplossin- ding stellen op drie maanden. Velen waren ook van mening dat het moge lijk de beroepskeuze van de meisjes ten goede zal beïnvloeden. De vereniging zal van beide studie onderwerpen rapport uitbrengen aai regering. het kind - - - - gen daarvoor. De deelnemei hebben eenstemmig deze studiedag aantal conclu-i aanvaard. Men stelde onder meer vast dat er een nauw verband bestaat tussen de pedagogische en psycholo gische situatie in het gezin en de w< situatie. Men dringt er daarom op om bij de planning van de woningbouw zeer veel variatie toe te passen, opdat meer dan tot nu toe rekening kan wo den gehouden met de wisselende woo behoeften van het gezin. Verder w« men van mening dat er behoefte is at studie over de woning voor het grote; Ook vindt het Nederlands Cultureel Contact, dat er meer en nauwer over leg moet zijn tussen de vertegenwoor digers van de bewoners, met nam vrouwen advies-commissies, en de werpers en andere adviseurs. Op platteland zouden meer vrouwen vies-commissies moeten komen. het Nederlands Cultureel Contact. huishoudj'am 69 tot 98 ct. extra jam 1.25 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Subsidie Z.W.O. voor Ned. eclipscommissie De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek heeft de Nederlandse eclips-commissie van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, een subsidie verleend voor het treffen van voortoereldingen om de totale zonsverduistering op 20 juh 1963 in Canada te kunnen gaan waarnemen. Deze totale zoneclip», waar van de gordel van Alaska over midden- Canada via Quebec naar de oostkust van dit land loopt, zal ongeveer ander halve a twee minuten duren. De leider van de Nederlandse expeditie naar Canada zal ook dit keer weer dr. J. Houtgast zijn. AMSTERDAM is de stad uan de bijbel, Rotter- dam die van de zending. Het Bijbel Genoot schap is opgericht in de hoofdstad des lands: het zetelt daar trouwens nog altijd. Maar de Zendings school moge dan al vele jaren in Oegstgeest lig gen, zij is niettemin geboren aan de oever van de Maas. In de meest letterlijke zin zelfs, want de omtrent twintig mannen, die de 19de decem ber 1797 samenkwamen om het ,JVederlandsch Zendeling Genootschap ter voortplanting en be vordering van het Christendom, bijzonder onder de Heidenen" op te richten, vergaderden in de deftige zaal pan 'n op het Haringvliet gelegen woning, en wddr is men de Maas meer nabij dan juist op dat Haringvliet! Het is typerend voor de beide steden dat ze elk hun eigen'accent leggen. Men kan dat eigene met een zekere glimlach constateren, want men bedenkt gelijktijdig dat een zending zonder bijbel even wei nig betekent als een bijbel zonder zending: Rotter dam en Amsterdam mogen ervan houden te kib belen, maar ze hebben elkaar broodnodig. Doch als men dit gezegd heeft, ziet men ook meteen dat on derlinge verschil. Amsterdam zorgt voor het eigene, terwijl Rotterdam aan het verre en vreemde denkt. Amsterdam is statisch. Rotterdam dynamisch. Am sterdam heeft z'n schilderachtige huizen aan z'n „Amsterdamse grachten..." waar je meteen een draaiorgeldeun bij kunt verzinnen, doch Rotterdam kijkt naar de einder en peinst over de landen, die daarachter liggen. Binnenhuis contra ruimte. Door sluizen gebreidelde wateren versus de altijd voort stuwende open Maas. Maar vóór een Amsterdam mer me boos aanziet over zo'n Voorkeur voor Rot terdam. herhaal ik ijlings: de één kan niet buiten de ander, want wat is zending zonder bijbel en bijbel zonder zending?! Overigens wel een wonderlijk moment om een Zendeling Genootschap op te richten, nietwaar? De contacten tussen Nederland en Koloniën zijn zeer spaarzamenlijk geworden. Enkele maanden tevo ren heeft men juist de zeeslag bij Kamperduin te gen Engeland verloren en het is afgelopen met de vrijheid ter zee. De vrijheid te land is trouwens al eerder verloren gegaan: Frankrijk heeft het daar voor het zeggen. Men moet er feitelijk echt wel mee rekening houden dat we de overzeese ge biedsdelen kwijt zijn. en inderdaad zullen na de val van Napoleon de Britten heel wat op ons veroverde terreinen nooit meer prijsgeven. Men kan er zelfs aan wanhopen of Holland ooit weer Holland zal zijn. En juist onder die omstandigheden gaat de kerk zich bewust aan zending wijden. De beschrijver van het ontstaan van het Zende ling Genootschap ziet trouwens nog meer tegenstel lingen: „In de donkerste dagen des jaars beraad slaagden de saamgekomenen over een werk des lichts; in een tijd van oorlog gordden zij zich aan tot een arbeid des vredes en zij hadden zich verga derd op aansporen van hun vijanden!" Men vraagt zich als vanzelf af: wóar komt zo'n ondernemings geest vandaan? We doen de waarheid natuurlijk tekort neer we in antwoord op die vraag alleen maar wijzen naar de onbedwingbare Rotterdamse activi teit. We zijn óók eenzijdig en bekrompen als we alleen oog hebben voor 'n zeker heimwee naar bet verleden, dat ongetwijfeld mee gesproken heeft Wie heerlijke rechten en bezittingen verspeeld heeft, moet aan dat verlorene terug denken. Hij ideali seert het hoe langer hoe meer. Wij weten dat uit de oorlogsjaren die we zelf doormaakten. Met hoe veel vertedering dachten we destijds aan reizen van vóór '40. die ons opeens ontroofd waren! En zeker moet elke Rotterdammer juist aan de oever van de rivier, die maar doorgaat zeewaarts te stro men heimwee gevoeld hebben naar het rijk-over zee. De varensgezellen in gedwongen rust. die ver veeld langs de kaden slenterden zullen verhalen ge noeg opgehangen hebben van 't leven daarginds, en de jonge jongens zullen er watertandend naar hebben geluisterd. Ongetwijfeld zitten er dus roman tische draden in de voorgeschiedenis van het Zen deling Genootschap. Maar er is méér. Er zit bijvoorbeeld ook een ele ment in van boete, van schuldbelijdenis en van Pf* ging tot herstel van geslagen breuken. Ik hoor de toon: „Er valt iets goed te maken!" Want tot be rechte Rotterdamse accent hoe weinig helaa» wordt dit begrepen behoort ook het bijbels taal gebruik van de gelovige, die zich weet te zijn «en brandhout uit het vuur gerukt èn tegelijk een fak keldrager. Het rechte Rotterdamse accent is T min of meer mystiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2