Telefoonnet nu geheel en al geautomatiseerd Getuigen bleven bij hun vorige verklaringen De Quay doet beroep op Oe ernstig Thant K.W.F.: geen reclame via Veronica voor lucifers Nederland en Turkije op feest concert verenigd Laatste centrale - Warffum - in gebruik Duitse troepen in Nederland Vier doen méér dan één!, Chefarine.4* MEIHTE LEIDSCHE COURANT 9 DINSDAG 22 MEI 1962 Hoger beroep in zaak tegen Berkelse arts TT\E eerste dag van het hoger beroep in de zaak tegen de Berkelse arts, *-* dr. O, heeft gisteren voor het hof in Leeuwarden weinig nieuws op geleverd. De opgeroepen getuigen, zeventien in getal, bleven bij hun der afgelegde verklaringen. Zoals bekend werd de arts, in maart 1960 door de rechtbank in Leeuwarden veroordeeld wegens het plegen van gif- moord op zijn medegevangene in de Leeuwarder strafgevangenis, de des tijds 34-jarige A. L. uit Gouda. Deze misdaad werd gepleegd op 4 februari 1958. O. was reeds eerder zowel door rechtbank als door het gerechtshof in Den Haag tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn vrouw, die hij tien jaar geleden door vergiftiging om het leven bracht. Als verdediger van dr. O. treedt ook thans weer op mr. H. Schootstra te Leeuwarden. Door de procureur-gene raal zijn in de zaak zeventien getuigen opgeroepen, waarvan zeven getuigen- deskundigen. Aan één van hen, prof. P. H. Baan uit Utrecht, die met enkele andere hoogleraren een psychiatrisch rappont over dokter O. uitbracht, stel de mr. Schootstra een aantal vragen over de mogelijkheid dat L. zelfmoord pleegde. Prof. Baan gaf toe, dat de zelfmoorddaad ook voor de weten schap nog een probleem vormt, vol raadsels en paradoxen. De vraag van mr. Schootstra, of buiten hypnose het beweerde overwicht op L. zo sterk kan zijn geweest, dat L. twee uur na de ontvangst van het medi cijn toch nog onder de ban van dat over wicht verkeerde en het medicijn innam, achtte prof. Baan moeilijk te beantwoor. den, maar niet uitgesloten. Het hangt helemaal van de personen en de relatie tussen die personen af. Mr. Schootstra vuurde een groot aantal vragen op de getuigen af. Zo vroeg hU de adjudant van gemeentepolitie te Leeu. warden K. N'auta onder meer, of deze ook een onderzoek had ingesteld naar dc aanwezigheid van zogenaamde platte" d.w.z. omkoopbare bewakers in de ge vangenis te Leeuwarden. Daarvan is mij niets gebleken, aldus de heer Nauta, waarop mr. Schootstra repliceerde: „Ik heb er sedertdien overigens al twee ver dedigd". Daarbij ontstond tussen dr. J. Zelden- rust, patholoog-anatoom en gerechtelijk deskundige te Den Haag en dokter O. op een gegeven moment een discussie. Dokter O. betwistte de conclusie, die dokter Hulst in 1952 trok uit de sectie op het lijk van mevrouw O. Dokter Hulst was namelijk van oordeel, dat mevrouw O. bij haar overlijden niet zwanger was Dokter O. achtte dit onmogelijk. Dr. Zel. denrust verklaarde dat de sectie op het lijk van mevrouw O. geen enkele aan wijzing van zwangerschap had opge leverd. Briefje Prof. dr. U. G. Bijisma, hoogleraar in de pharmacologic te Utrecht, verklaarde met betrekking tot de dood van L., dat de verschijnselen na diens dood erop ..vrezen, dat de vergiftiging langzaam is voortgeschreden. Naar zijn oordeel zou L. nog wel tijd en gelegenheid hebben gehad na het innemen van de dodelijke dosis cyaankali alarm te slaan of een briefje te schrijven. De rechtbank is er destijds van uitge gaan, dat L. het in zijn cel gevonden briefje, waarin hij schreef, dat hij de medicijnen van dokter O. had gekregen, vóór het innemen van de cyaankali heeft geschreven. De laatste getuige tijdens de ochtend zitting was de heer J. K de Boer. hoofd ambtenaar van bijzondere diensten te Amsterdam, die als celbezoeker de ver trouwensman van L. is geweest. Hij deelde L. in het najaar van 1957 mee, dat hij weinig heil zag in het aanvragen van revisie van diens vonnis. Deze was hier door volgens hem niet gedeprimeerd r had integendeel nog steeds goede moed voor de toekomst. L. was namelijk i oordeel, dat hij ten onrechte tot levenslang was veroordeeld wegens moord op zijn vrouw. Hij had haar wel i middel gegeven om haar zwanger schap te verstoren. Hij voelde zich niet schuldig aan moord,maar wel. mede plichtig aan haar dood. Hij gaf toe, dat L. verbitterd was over zijn detentie en enkele depressieperioden had doorge maakt. maar hij achtte hem beslist niet in staat zelfmoord te plegen. Hij had L. onder meer geadviseerd zich te distan tiëren van O. Prof. Böttcher, hoogleraar in de gra fologie in Leiden, handhaafde zijn con clusie, dat de stijl van de afscheidsbrief L. en van de brief, die deze aan de directeur van de gevangenis schreef, op merkelijke gelijkenis vertoonde, met het Dr .0. toont zich geïnteresseerd in cyaankali taalgebruik van dokter O. De suggestie van O. dat dit een gevolg zou kunnen zijn van het feit, dat O. tevoren de inhoud van de brieven met L. had besproken, wees dr. Böttcher van de hand, omdat de kenmerken, waarop hij zijn conclusie baseerde, te onopvallend waren om de suggestie van dokter O. waarschijnlijk te maken. Zowel de heer Gerhartl, hoofd van de Uloschool als de apotheker, drs. N. A. M. van Spanje te Leeuwarden, die beiden het poeder onderzochten, bleken geen uitsluitsel meer te kunnen geven omtrent de hoeveelheid poeder in het flesje. De heer Gerhartl verklaarde wel, dat dokter O. wel eens tegen hem over Piet Berger had gesproken, de naam waaronder L. zichzelf in zijn afscheids brief presenteert als gewezen minnaar van de vrouw van O. en waarin hij haar zelfmoord bevestigt. De naam L. kreeg de heer Gerhartl, die O. regel matig bezocht, pas later te horen. O. liet blijken, dat hij zijn medegevan gene versleet voor de man, die in Berkel een motorongeval kreeg. O. daarop consulteerde voor een schou- derwond, en later een verhouding zou hebben gehad met zijn vrouw. Cyaankali Prof. dr. W. Froentjes, directeur het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, had samen met drs. Boer op ver zoek van dokter O. het antwoord ge zocht op een aantal vragen, die dokter O. hun had voorgelegd, betreffende het gewicht van diverse hoeveelheden cyaankali en de resultaten van het dro gen van vochtige cyaankali, die op papier had gelegen. Prof. Froentjes en drs. Boer toonden het resultaat van laatstgenoemde proef nemingen in de vorm van een aantal flesjes cyaankali en een fles met diverse papiersoorten, waarop die cyaankali had gelegen. Zij brachten op die wijze een respectabele hoeveelheid cyaankali de rechtszaal binnen. Dokter O toonde zich hevig geïnteres seerd bij het resultaat van deze proeven. Hij stond letterlijk met zijn neus bovenop de verzameling cyaankali. Aan het slot van de middagzitting werd de adjudant van gemeentepolitie te Leeuwarden, K. Nauta, nog eens ge hoord over de vraag of het medicijn- flesje, dat in de cel van L. werd aange troffen, ook op vingerafdrukken was on derzocht. De heer Nauta verklaarde, dat dit niet is gebeurd, zeer tot verwon dering van de raadsman van verdachte, die constateerde, dat bü de rechtbank zitting ln 1960 was verklaard, dat dit wel was geschied, maar niets had op geleverd, Mr. Schootstra noemde dit een van de feilen van het onderzoek. Er zijn nog steeds tulpen op de keuring te zien Onder normale weersomstandigheden ziet men eind mei in de keurings zaal nog maar heel weinig tulpen. Maar gisteren kon men nog vele hon derden tulpen bewonderen: heel mooie nieuwigheden van D. W. Lefeber Co, Lisse, Greigii-zaailingen als de grote fijnrode Temple of Beauty, de prachtige Eastern Pearl en Grand Gala. Daarnaast de mooie Greigii Oriental Splendour, geel met rode tekening, van J. Rijkelijkhuizen, Hille- gom en de geheel andere types van Rijnveld, Hillegom (stevige Golden Pearl). Mooi vonden we ook de met rood ge tekende Ida van P. Nijssen Zn., Sant poort. Een flinke collectie was ingezon den door De Graaff Bros S. A. van Konijnenburg Co, Noordwijk. Opval lend was Ivorina, een viridiflora-type. dat rozerode tekening op de crème bloe- heeft. Van gebrs. Van Graven, De Zilk, waren er parkiettulpen: Kathlèen Ferrier, King of Parrots en de rose Queen of Parrots. f"; Aan parkiettulpen ontbrak het trou- ens toch niet: Freriks Co., Hillegom, kwam mot Yellow Parrot, Verdegaal Zn.. Sassenheim. met de parkietverloping ook goed gevormd uit Kansas. E. Valkering, Limmen, met Bird of Para dise (de parkiet uit Bandoeng), J. de Goede. Breezand. met Royal Pink. Van Zijveren. Hillegom. met de kloeke White Parrot (sport uit Albino). Mooie zaailingen zagen we van John van Grieken. Bennebroek (no. 52 lilaroze met gele rand cn de lichtoranje 176) Frans Roezen, Vogelenzang, bracht eer collectie fraaie tulpen: Ataturk, lila met witte rand. Goldcup, de rode Piet Nor- tier en Uchtbronze Caen. Gebrs. Segers, Lisse kwamen met diverse leliebloeml- gen: de rode Mayboie. de forse purper rode Jacqueline en de crème Clarice. De sterke witte Snowpeak was van Fr. der Zalm. Noordwijk. Scaramouche is een typisch getinte sport uit Golden Harvest: mahoniebruin mét geel. Meer apart dan mooi. Deze tulp was van J. Barnhoorn. Sassenheim. die voorts oök een mooie sport uit Peer. less Pink onder de naam Peerless Beauty toonde. De dubbele verloping uit Golden Harvest exposeerde E. van der Schoot Hillegom, onder de naam Ostara. Een ju weel was Orange Goblet, darwinhybrlde van Frijlink Zn. Sassenheim: gebrs. Captein uit Breezand warei rood-witte parkiet Estalla Rijnveld (ver- kregen na „bestraling" op advies wijlen dokter De Mol van Oud-Loos- drecht) en de oranje Artist met groen* vlekken opvallend Er waren ook heel wat gladiolen. Preij- de, Breezand, presenteerde een groep met als uitblinkers de rose Ravissante, de rode Brandaris, de uitstekend ge bouwde White Friendship, de lila Per fection en Bis-Bis. fonkelend rood met wit merk. De crème slankgebouwde gla diool Esperanzé van Vink Co, Noord wijk, zag er ook heel goed uit en van défTode Herman van der Mark, ingezon den door gebrs. Van der Poel, niets dan goed. De fa. M. Lippens, Vogelenzang, liet mooie ranonkels zien, van Maas Van Stein. Hillegom. was er een groepje In- carvilles. Kees Warmenhoven uit Ben nebroek bracht opnieuw beste kwaliteit amaryllis hippeastrum en J. Hogervorst, Oegstgeest, sloot de rij met de elegante snijbloemen Dodecatheon Queen Victo ria met de op kleine cyclaampjes lijken de lila bloemen. Gemeente Horst koopt... dorp De gemeenteraad van Horst (Lim burg) heeft in zijn gisteren gehouden vergadering zonder hoofdelijke stem ming besloten tot de aankoop van het peeldorp Griendtsveen, een kerkdorp van deze gemeente met ongeveer 400 Inwoners De aankoopprijs voor 31 arbeiders woningen en 15 tuinderijen, inclusief het postkantoor, zaal. veestallen en 63 ha land- en tuinbouwgrond, bedraagt 565.000 gulden. De gemeente Horst zal aan de staat 300 ha woeste grond ver kopen. Het Riik is van plan dit gebied voor recreatieve doeleinden geschikt te maken. Griendtveen is in 1890 door de familie Van der Gricndt gesticht en is tot dus ver eigendom van de maatschappij Van der Griendt Landexploitatie. In 1956 lukte het de gemeente Horst bestuur lijke invloed te verkrijgen. Er konden enkele voorzieningen op het gebied van wegen, licht en waterleiding worden doorgevoerd en er werden twintig nieu- •e woningen gebouwd. Goedkeuring voor c.a.o. zeevaart Van de zijde van de Raad vom bestuur voor de Zeevaart is medegedeeld, dat men bericht ontvangen heeft dat het college van rijksbemiddielaars de wijzi gingen in de cao voor zeevarenden, zo als dig d'oor partijen waren overeenge komen, heeft goedgekeurd. Het college heeft daarbij het advies van de Stich ting van den Arbeid gevolgd. Partijen bij de onderhandelingen wa ai de Raad van bestuur enerzijds en de Centrale van zeevarenden ter koop vaardij en visserij en twee confessionele bonden anderzijds. (Vervolg van pagina 1 Nogmaals betoogt de regering, hel Indonesische optreden te betreuren, en zij wijst daarbij op haar voortdurende bereidheid, met de V.N. overleg te ple gen en, desgewenst, samen te werken inzake de toekomst en de verdere ont wikkeling van de Papoea's. Zij herhaalt haar aanbod, te komen tot een militaire status quo onder onpartijdig toezicht Volgens de brief is de door het Indo nesische optreden veroorzaakte situatie van dien aard, dat het de regering nood zakelijk voorkomt, zich nader erover te beraden, welke actie zij kan onderne men, binnen het kader van de Verenigde Naties. In het licht echter van de goede diensten, die Oe Thant reeds heeft ver leend, achtte de regering zich gerechtigd, alvorens iets te ondernemen, op Oe Thant een dringend beroep te doen Vertrouwelijk Op vragen van het socialistische Twee de-Kamerlid de heer Burger, hebben mi nister-president De Quay, minister Luns en staatssecretaris Bot geantwoord, dat een bevredigende cn vreedzame oplossing van de Nieuw-Guinea-kwestie het meest zou worden bevorderd, wanneer al dat gene wat direct betrekking heeft op de onderhandelingen tussen Indonesië als vertrouwelijk wordt behandeld. De heer Burger had gevraagd, of de minister-pre sident niet van mening ls, dat het Ne derlandse volk omtrent de inhoud van bet plan-Bunker wordt ingelicht, alsmede over het standpunt, dat het kabinet daar- heeft Ingenomen. Mr. Burger was tot zijn vraag gekomen, omdat ook de delegatie van de Nieuw-Guinea-Raad, die onlangs ons land heeft bezocht, hiervan op de hoogte was gesteld. De gedachte, dat aan de delegatie uit de Nieuw-Guinea-Raad die de bevol king van het gebied vertegenwoordigt, welker toekomst direct in het geding is en aan het Nederlandse volk een ge lijke voorlichting over het Bunker-plan moet worden gegeven, acht de regering onjuist De delegatie van de Nieuw-Gui nea-Raad is vertrouwelijk op de hoogte gebracht. Evenzo zijn de betrokken com missies uit de Eerste en Tweede Kamer ingelicht, aldus de heren De Quay, Luns en Bol. Nieuwe Floriade over tien jaar? Uit welingelichte kring wordt verno men dat er plannen bestaan om in 1972 opnieuw een grote internationale tuin bouwtentoonstelling in ons land te hou den. Dit voornemen heeft reeds tamelijk vaste vorm aangenomen Gezocht wordt naar een geschikte ge legenheid om deze tentoonstelling nog groter en mooier dan de laatste ..Flo riade" in Rotterdam te maken. Aangezien Rotterdam noch Den Haag ln 1972 vermoedelijk voldoende ruimte zullen kunnen bieden, gaan de gedach ten uit naar Amsterdam. Besprekingen ln oriënterende zin zijn reeds gehouden. Contract mag niet verlengd worden In de te Deventer gehouden jaar vergadering van het Koningin Wil- helminafonds is medegedeeld, dat het fonds de fabrikant van de KWF- lucifers heeft verzocht het contract met Radio Veronica zo mogelijk tus sentijds te beëindigen, ondanks het feit dat de maandelijkse omzet na de reclame-campagne belangrijk steeg. Het fonds heeft dit besluit genomen naar aanleiding van het antwoord, dat de minister van verkeer en waterstaat dra. H. A. Korthals heeft gegeven op vragen van een Tweede-Kamerlid. De fabrikant mag in ieder geval het contract op 31 december 1962 niet verlengen. Het fonds heeft de N.R.U. cn de N.T.S. die bekend maakten geen steun te zullen verlenen aan charitatieve Instellingen welke gebruik maken van illegale zen ders. van deze beslissing in kennis ge steld en tevens meegedeeld, dat tot zijn spijt de fabrikant niet tussentijds kon overgaan tot verbreking van het contract. De N.R.U. heeft het Koningin Wilhelml- nafonds bericht, dat de N.R.U. verder zal aandringen op verbreking van het contract, nu dit nog dit jaar afloopt. Wel heeft de N.R.U. toegezegd, dat we derom steun aan het K.W.F. zal worden verleend, doch niet eerder dan begin 1963. Van de N.T.S. heeft het K.W.F. nog niets Generator In de vergadering werd verder meege deeld, dat begin 1963 het kankercentrum Deventer volledig in werking zal zijn. Ir. Dit is de laatste ontwikkeling op het gebied van de electro-mechanl- sche telefoon: de (Pnilips)-kiezer, zoals die in vele moderne centrales is ingebouwd en die nog maar één beweging kent: de rotatie. De vol gende stap is dan de transitor en helemaal geen bewegende delen meer. L. M. Oosterwljk vertelde, dat alles nu in orde is na jaren van voorbereiding Met de bouw van de bunker, waarin dc 2.000 KW Van der Graaff-generator zal worden opgesteld, wordt binnenkort begin gemaakt. De financiering wordt verzorgd door het Koningin Wilhelmina- fonds. dat de zeer grote kosten van bouw en inrichting van het instituut betaalt en verder garant is voor een deel van het exploitatietekort De Van der Graaff- generator is de eerste en enige in ons land. die voor medische doeleinden wordt gebruikt Doorman naar zee niet onverwachts De marinevoorlichtingsdien6t deelt mede. dat Hr. Ms. Karei Doorman gis teren uit Den Helder vertrokken is op een oefentocht van ongeveer achttien dagen naar de Noordzee en Het Kanaal, begeleid door de onderzeeboten Zee hond en Tijgerhaai. Reeds geruime tijd geleden is tot deze oefening besloten. De schepen zullen van 25 tot 28 mei een niet-officieel bezoek brengen aan Plymouth. Idel Biret, een prachtig stralende ster lussen Nederland en Turkije werden aangeknoopt werd gisteravond op ever feestelijk als sfeervolle wijze in de Kur- zaal herdacht. Men nodigde hiertoe het Residentie Orkest uit. Zo vertegenwi digde Willem van Otterloo en de zijnen Nederland, terwijl van Turkse zijde de muzikale vlag werd hooggehouden door de pianiste Idel Biret. Na het spelen van beide volksliede ren werd het concert ingezet met de Sinphonietta voor 16 blaasinstrumenten van Van Otterloo. Een bijzonder ge slaagd en respresentatief werk, knap uitgewerkt en een uitnemend bewijs van de instrumentatie-kunde van deze dirigent-componist. Het concert werd be sloten met Befthovens zevende symfo- en het werd een uitvoering spanning en geladenheid. Zeker geen onverdienstelijke prestatie, want hoe ge makkelijk zou men niet in routine kun nen vervallen, zeker aan het einde var het seizoen. Over deze eeuwenoude relatie tusser Nederland en Turkije scheen gister avond een stralende „zon" van 21 len- (Van een onzer verslaggevers) TNE automatisering van het Neder- landse telefoonnet is voltooid. Met ingang van vandaag kan iedere telefoonbezitter door het draaien van slechts twee nummers alle delen van het land snel en rechtstreeks be reiken. Dit is mogelijk geworden doordat vanmiddag de laatste (die ir Warffum) van de bijna 1300 centra les gereed is gekomen en in gebruik is genomen. Daarmee is Nederland het tweede land (na Zwitserland) dat volledig is geautomatiseerd. De ingebruikneming van de nieuwe centrale betekent het einde van een ontwikkeling van een goede tachtig jaar. Want in 1881 deed de telefoon in Nederland zijn intrede: in Amster dam waar de Bell-Telephoon-Maat- schappij het eerste telefoonnet tot stand bracht. Andere steden zijn sindsdien gevolgd. Weliswaar zonder automaat cn met de telefoniste als tussenpersoon, maar al spoedig maak te het snel toenemend aantal aanslui tingen automatisering noodzakelijk. Amsterdam startte in 1911 met een halfautomatische centrale, in 1922 echter al met een volautomatische. En acht jaar later werd besloten over te gaan tot automatisering van het hele Nederland se telefoonnet. Sindsdien voltrok zich ook de ontwikkeling van particuliere cn gemeentelijke exploitatie naar staatsbe heer. een ontwikkeling die in 1940 op last van de Duitse bezetting werd vol tooid met de naasting van dc drie ge meentelijke telefoonnetten in Amster dam. Den Haag en Rotterdam Geen eindpunt Nederland is nu geautomatiseerd. Maar." zeggen de technici. „Warf fum is geen eindpunt. We z(jn blij dat deze zaag nu ls afgerond, maar we gaan gewoon door." De volgende stap zal zijn een auto matisering van het Europese net. Ach ter de schermen is daarvan veel méér klaar, dan de abonné denkt. Wanneer abonné in Nederland met Londen belt, dan vraagt hij dat gesprek aan. Maar ln Amsterdam al draalt de Ne- Straks drukknop in plaats van draaischijf derlandse telefoniste een kengetal ln Engeland, een kengetal voor Londen en het Londcn-nummer. Dat gaat volledig automatisch en al leen maar om praktische redenen laat men het de abonnc niet helemaal zelf doen. Ten eerste is er het taalpro bleem cn ten tweede zou dc gespreks kostenteller, die elke abonné heeft maar die slechts is berekend op lokaal en interlokaal verkeer dan wel heel snel „vollopen". Tóch is er al volledig automatisch internationaal verkeer van huis tot huis. Amsterdam. Den Haag en Rot terdam kunnen elke abonné in België en de Bondsrepubliek zelf aanvragen en het hangt dan alleen van de plaat selijke situatie dóar af, of er nog een telefoniste tussenkomt. In onze grens streken is eveneens internationaal auto matisch grensverkeer. Over verdere uitbreiding in interna tionaal verband wordt al geruime tijd gesproken (in de Commission Consul- tatif International de Téléphone et Té- légraphe). Realisering van de plannen in kwestie van tijd, van veel pra- en uiteraard van techniek. Op de duur zullen bij voordbeeld de gespreks- tellers ingericht moeten worden voor de duurdere internationale gesprekken Aan vlottere on betere intercontinen tale telefoonverbindingen wordt ook ge werkt. Telefoneren met Amerika gebeurt nu nog vla kabels met versterkers op de bodem van de Oceaan. Maar, zoals bekend, zijn er in Amerika plannen voor het op korte termijn lanceren van satellieten, die draadloze telefoonge sprekken opvangen en doorkaatscn. Er is zelfs al een volgende ontwik gel ing aan de gang: het zgn. Mazer- project, de communicatie met behulp van monoohormatisch licht De eerste proef, weerkaatsing van aards kunst licht door de maan, beeft men juist achter dc rug. In Nederland heeft men ook plannen. Naar bekend, wordt op het ogenblik ge werkt aan de ultra-kortegolf-verbinding via straaltorens, die ondergrondse kabels (die kostbaar zijn en die in ons volge bouwde land niet meer zó gemakkelijK zijn te leggen) zullen vervangen. Tussen Maastricht cn Eindhoven wordt hiermee al geruime tijd geëxperimenteerd. De PTT is van plan daarna een net op te bouwen binnen het kruis, gevormd door Amsterdam, Den Haag, Rotterdam cn Utrecht met Alphen aan den Riin als centrum. De laatste ontwikkeling: de elek tronische telefooncentrale en de druk knopbediening in plaats van de draai schijf. In vier Europese steden, van er één in Nederland ligt, zullen over ongeveer anderhalf jaar elektro nische proefcentrales komen met een beperkt aantal nummers en zullen de aangeslotenen op die centrales hun draaischijf vervangen zien door druk knoppen- „Het grootste werk" In Warffum ls vanmorgen de PTT-knooppuntcentrale in dienst gesteld. Ter gelegenheid van het bereiken van deze voor het staatsbedrijf der PTT belang rijke mijlpaal heeft de directeur- generaal, prof. ir. G. H. Bast, een toespraak gehouden. Hierin heeft hij iets verteld over de automa tisering, „het grootste werk, dat ooit in de geschiedenis van de telefonie in Nederland is onder nomen." Prof. Bast herinnerde in rijn toespraak aan het in 1930 geno men besluit tot systematische automatisering van de telefoon dienst in Nederland en gewaagde van een „jeugdige gedurfdheid" van dit plan. In 1930 werd be gonnen met ruim 20.000 aanslui tingen, in 1940 bedroeg het aan tal ruim 300.000 en dit jaar na dert de PTT de 1.2 miljoen aan sluitingen. tes! Wel een verrassing zo tussen win ter- en zomerseizoen een ontdekking te kunnen doen in de figuur van het Turk se fenomeen, Idel Biret, Wellicht be sefte de zaal het nog niet geheel, dat men hier geconfronteerd werd met een pianistische ster die zo zelden aan het muzikale firmament verschijnt Een fonkelende ster vol tinteling en schitte ring, vol van een intens glanzende schoonheid, zo stralend dat men er of volkomen stil of wellicht ook uitbundig enthousiast van wordt Geboeid stil was men tijdens de ver tolking van de Rapsodie van Rachmani- nof, het enthousiasme ontlaadde zich na deze weergave. Het is ongelooflijk dat men met 21 jaar over zulk een muzi kale persoonlijkheid kan beschikken, dat men dit werk a.h.w. in een geheel nieuw licht kan plaatsen. Door het plaat sen van accenten, door het benadrukken van bepaalde akkoorden, door de speels heid van een „loopje" het was koste lijk dit alles te beluisteren. Idel Biret. een pianiste die men reeds nu tot de internationale „groten" kan rekenen! Wij aarzelen niet haar op 't hoogste voetstuk te plaatsen, zij zal on getwijfeld tot de topfiguren van de 2e helft van de 20e eeuw uitgroeien. Zo men al kan spreken van volmaaktheid, Idel Biret heeft 't weten te bereiken. Een langdurige en staande ovatie werd haar gebracht door de talrijke aanwe zigen, w.o. meerdere leden van het Corps Diplomatique. Hieronder bevonden o.a, Z. Ex. de Ambassadeur van de Republiek Turkije in Den Haag, Z. Exc. prof. dr. J. E. de Quay en Z. Exc. mr. J. Cals. Het Residentie Orkest kwam met dit concert aan het einde van een veelom vattend winterseizoen. Moge de extati sche geladenheid in het musiceren van Idel Biret een voorbode zijn van het geen ons het Holland Festival te wach ten staat. De (wellicht alsnog te verwe zenlijken) aanwezigheid van een derge lijke pianiste zou dit Festival bij voor baat tot een waar festijn kunnen doen zijn! Adr. Hager. Voor het eerst 6inds de opneming van West-Duïtsland in de NAVO zullen het komende weekeinde eenheden van de landstrijdkrachten der Bundeswehr (ba taljons artillerie en tanks) op Nederland se bodem deelnemen aan een geallieerds oefening. Deze Westduitse troepen zullen met Nederlandse, Belgische en Britse eenhe den in Noord-Limburg en in het gebied tussen Duisburg en Emmerich over de Maas en de Rijn worden gezet. Daarbij zal worden nagegaan, hoe het staat met de overzebcapaciteit Verder zal in de oefening - die vandaag is begonnen en ot zondag duurt - worden nagegaan hoe goed of hoe slecht het waarschuwingssy steem der luchtafweer tegen vijandelijke vliegtuigen werkt. Daarvoor zullen vliegtuigen van de tweed tactische geallieerde luchtmacht uit Münohen-Gladbach worden Ingezet Deze vliegtuigen zullen vrijdag en za terdag - als vijandelijke toestellen - ook proberen het overzetten der geallieerde troepen over de Maas en de Rijn te ver hinderen. Drukknoppen Waarom drukknoppen en elektroni sche centrales? Onder meer omdat ze sneller werken. De drukknop maakt het mogelijk een nummer veel sneller te kiezen, even snel als het aanslaan van een getal op de telmachine. In Amerika wordt aan een elektronische telefooncentrale al sinds 1948 gedok terd. Echter met weinig succes, on danks de uitvinding van de buizenvpr- vangende transistor. In Chicago Is eens een elektronische centrale gebouwd maar die is inmid dels ook al weer afgebroken. Ook ln Engeland wordt aan de ontwikkeling gewerkt. En ln Hilversum neemt Phi lips laboratoriumproeven. Men is er bezig met de bouw van vier proefauto- maten, die in het openbare telefoonver keer zullen worden ingeschakeld. Daarom wordt er nog steeds gezocht naar een oplossing, omdat de elektro nische telefoon behalve een grotere snelheid bij het tot stand komen van gesprekken ook andere voordelen heeft Wat niet wil zeggen dat de clektro- mechanischc telefoon slechter zou zijn. Ook die is snel en betrouwbaar. Zo vergt de centrale-apparatuur per abon né per jaar slechts een half uur onder houd. Echter: op de duur zal elektronische apparatuur goedkoper zijn. Kostenbe sparing zit voornamelijk in de lagere produktiekosten van de elektronisch, schakeleenheden en het feit dat de on derdelen in enorme hoeveelheden goed koper worden vervaardigd. Een tweede overweging is dat men elektrische centrales in een derde tot een kwart van de ruimte kan onder brengen, die men voor de elektro-me chanisme nodig heeft. Ook het stroom verbruik ligt lager; dit bedraagt onge veer een kwart van het huidige ver bruik. Nog dertig jaar Verder zijn met de elektronische tele foon meer „trucs" mogelijk. Men kan vrij eenvoudig een „geheugen" aan de apparatuur toevoegen, net als bij de computer. In Chicago was het voor de nbonné mogelijk zelf zijn inkomende ge sprekken op een ander nummer over te zetten. In de conventionele centrale zou zoiets uren soldeerwerk kosten. Ook het onderhoud van de elektroni sche apparatuur vraagt minder tijd supervisie, want waar geen bewegende delen zijn is geen slijtage. Wanneer men ln Nederland elektro nisch zal kunnen telefoneren ls niet be kend. Een moeilijkheid ls dat de elek tro-mechanische ccntrale-apparatuur ln Nederland niet gemakkelijk ls te com bineren met de elektronische. Boven dien is die apparatuur ln Nederland voor een groot deel vrü nieuw en gaat zü zo'n dertig Jaar mee. Niettemin heeft de P.T.T. grote be langstelling voor het nieuwe commu nicatiemiddel. En het is wel zekei dat het drukknoptoestel en de elektro nische centrale er zullen komen Technici verwachten over dertig jaar Warffum zal dan al weer geschiede nis zijn. Vier middelen In één labiel werken krachtigerj zonder de ntaag ren streek te maker»! De vier middelen, verenigd in CheJ farine „4", helpen elkaar en werken daardoor bijzonder weldadig tegen pijn en griep. Eén der middelen zorgt ervoor dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. 6luin buiijt 20 hblttttn f 0.89 Muidigi itripvirpakking 40 toblittin f 1.60 w -Voordelige lluon 100 kbltUsa f 3.64 Film over telefoon in première Warffum 22.05.62 ls de titel van een door Louis van Gasteren ter gelegen heid van de vandaag voltooide automa tisering van het Nederlandse telefoon net vervaardigde documentaire, waar van gisteren in het Amsterdamse Calyp so-theater een voorpremière werd ge geven. De openbare première heeft van middag plaats gehad in Groningen. Vanavond zal de negenentwintig minu ten durende documentaire op de tele visie worden vertoond. Alle medewerkers aan de film de vrouw van een banketbakker uit Maas tricht. een onderwijzeres uit Gramsbcr- een gebedsgenezer uit Den Haag, kaashandelaar uit Alkmaar, een journalist uit Rotterdam cn nog veel meer me .sen die elke dag dankbaar gebruik maken van het telecommuni catiesysteem, woonden dc voorpre mière bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9