FAK FAK r rustig ofschoon in frontlijn Aan een baai, tegen .een steile berghelling aangedrukt ligt Fak Fak, een dorp van 1800 inwo ners maar wereldnieuws gewor den door de Indonesische infil traties. Tegen de einder, aan de overkant van de baai, ziet men de contouren van Poeloe Pan- dhang. En verder, maar toch niet meer dan zo'n 120 km. ver weg, ligt Ceram, door Indonesië gebruikt als uitvalspoort naar Nieuw-Guinea. DRAGERS VAN HET GEZAG MANNEN VAN DE LANDMACHT IN ACTIE IN DE RUSH Waarnemend resident J. J. W. Dubois vertegenwoordigt in het Fakfakse het burgerlijk gezag. Majoor F. van Ginkel, j z oenscommandant. Fotoreportage van Link van Bruggen Twee beelden die duidelijk weergeven dat er in Fak Fak sprake is an Indonesische invloeden. Zevenhonderd van de 1800 inwoners van het dorp zijn van Indonesische oorsprong. stuursambtenaar er nog aan toe: „Niet de dieven, want die hebben we hier niet." Zo paniekerig het voor Indone sië praktisch onbereikbare Hol- landia is, zo rustig is het in het in de „frontlijn" liggende Fak Fak. Met de Radja Ampat Archi pel voor de Vogelkop is de Zuid kust een bijna natuurlijke invals poort voor infiltranten. Ceram, waar de Zuid-Molukker dr. So- moukil nog steeds in de bergen vecht, ligt slechts honderdtwintig kilometer van Fak Fak vandaan. De Kei Eilanden en de Aroe Eilanden zijn Indonesische uit valsbases geworden, ook al heeft geen enkele infiltratie tot nog toe enig succes opgeleverd. 's AVONDS precies om tien uur in Fak Fak de taptoe wordt geblazen, begint het vreemdste concert dat ik ooit heb gehoord. Honden janken en huile balken met de verdragende trom petklanken mee, de taptoe bijna tot een „Last Post" makend. Het zijn kamponghonden: grommerig, langharig, kefferig en slim. In Fak Fak en naaste omgeving zijn er niet minder dan vijfentwintig duizend, waarvan de helft zwer vend en dolend is. In verschillende- plaatsen in Nieuw- Guinea is sprake van een hondenplaag. Het wemelt er van viervoeters, die geen eigenaar hebben, of waarvan de „baas" verhuisd is, of met verlof is gegaan, 't Laatste heeft uiteraard vooral betrekking op de Europeanen, op wier erf zich ook altijd wel een paar honden bevinden. Misschien is een oude en nog steeds van kracht zijnde Molukse keur hier wel schuld aan, omdat deze inhoudt dat ambte naren die verhuizen, eventueel wel een paard, doch nooit een hond op kosten van het RijK mogen nemen. De rust in Fak Fak is nóg meer In Fak Fak worden de honden voor- in 't oog springend, als men be- lopip de honden gelaten. denkt dat er op 't ogenblik (mo- Men wil ze wel afschieten, maar ment van schrijven) een vijftigtal durft eigenlijk niet. Hoe licht met de modernste wapens uitgerus- ricocheert een kogel op de hoekige te, Indonesische parachutisten op stenen, die zich overal op de wegen nog geen dertig kilometer afstand bevinden? Hoe gauw wordt een hond zit. De Europeanen hier vrou- geraakt, waarvan het verscheiden een wen en kinderen meegerekend iets heel gezin dagenlang terneerdrukt? meer dan tweehonderd hebben volledig vertrouwen in de mannen Rustig van Oranje Gelderland, die onder bevel van garnizoenscommandant „Het zijn de honden, die me majoor F. van Ginkel tot taak heb- 's nachts deuren en ramen doen ben de burgerbevolking te bescher- sluiten", zegt de waarnemend resi- men- dent van de afdeUng Fak Fak de H<,, leven he, steU ,egen een «Il Üi, jarenlang ta berghelling aangedrukte plaatsje ihpnHp he 6aat gewoon door. In de pittoreske Handelsstraat met zijn dicht aan eengeregen rij van Chinese toko's de enige straat in heel Nieuw- Guinea, die Indonesisch aandoet stijgt de penetrante geur van noot muskaat en foelie op. Hele gezin nen zijn doende de palla te drogen en te kloppen. De bloedrode foelie, die niet meer is dan het vlees van de nootmuskaat, ligt overal in de zon te broeien. Kamponghoofden en handelaars zijn er schatrijk van geworden sommigen behoren tot het gilde van miljonairs evenals van krokodillenhuid, gomcopal, co pra, hout, schelpen, hars (damar) en zeekomkommers. De drie jeeps, die rammelend door het plaatsje rijden, zijn door de met stenen aangestampte we gen onderhevig aan veel malheur. De hele dag ronken ze tegen de hellingen op, of zakken gierend de pas gebouwde aanlegstei ger. De enige verbinding met de buitenwereld is het vaartuig, of het met groot geweld uit een ravijn op stijgend Beaver-watervliegtuigje Per week geeft het slechts aan to taal negen personen een doorver binding naar Biak, waarbij het sys teem van vliegen op dat van het juderwetse boompje-beestje-huisje lijkt. De CRIB tij in Nieuw-Guinea. Verwonderlijk is dit niet, want er wonen zeven honderd Indonesiërs in het acht tienhonderd zielen tellende plaatsje. De meesten verblijven er al sinds jaar en dag. Him ouders of groot ouders zijn op de dicht bij Indone sië liggende Zuidkust neergestreken. Ze drijven er toko's of restaurants, of zijn als werknemer in het ar beidsproces ingeschakeld. De nog niet zo lang geleden op gerichte partij heet GRIB (Gera- kan Rakjat Irian Barat is Volksbe weging West-Irian), en staat onder voorzitterschap van de Papoea Ga- liem Reasa .Hij is echter een stro figuur, daar de grote man op de achtergrond de Indonesiër Daeng Patta is. De GRIB telt driehonderd min of meer officiële leden, van wie hon derd Papoea heten te zijn. In hoe verre dit juist is, kan niet worden gecontroleerd. Vast staat dat de partij, die aansluiting bij Indone sië wenst, zich bijzonder rustig houdt. Aan te nemen valt verder dat de GRIB voor 't merendeel op wankele figuren drijft, die uit puur opportunisme (gezag en goed be paalde banen onder een eventueel Indonesisch bewind) het spoor van Daeng Patta zijn gaan volgen. Dat verschillende leden zich be paald niet gelukkig voelen, blijkt wel uit de woorden, die één van hen tot mij sprak: „Zolang de Nederlanders hier zijn, behoeven we niets te vrezen. Als er echter een overdracht plaats vindt, die de onmiddellijke terugtrekking van de troepen hier betekent, is het misschien beter ons de eerste dagen in de bush te verbergen. We vrezen namelijk dat er Papoea's zijn, die ons dan als verraders zullen zien, en we weten zeker dat er verschillende fi guren zijn, die niet zullen schromen hun gram op ons te halen". Een en ander klopt volkomen met men bereid zijn voor de Nederlandse laar, wiens rechten in oud adatge- le ervaringen, welke door het be stuur worden opgedaan. De resi dent zowel als het H.P.B. (hoofd plaatselijk bestuur) hebben heel wat moeite gehad pro-Nederlandse Papoea's ervan te overtuigen dat een niet-subversieve, pro-Indonesi sche partij binnen het kader van het democratische bestel een nor- zaak te vechten zodra er infil traties aan de Zuidkust zijn, ko- van diverse kanten aanbiedin- binnen hebben tevens ver bruik wortelen, zijn kaarten iiog niet op tafel heeft gegooid, neemt men algemeen aan dat hij niet zal aarzelen politieke inzichten, welke Fak Fak met dicht naast elkaar de Chinese toko's. Op dit ogenblik hebben de mariniers de straat geheel nodig. Sergeant-majoor der mariniers A. 45 jaren de oudste in Nieuw-Guinea dienende senior-onderofficier gesprek met een Papoea-gids. klaard dat ook de Nederlanders schadelijk voor zijn zakelijke be- hun vijanden zullen z\jn, als dezen langen zijn, overboord te gooien, hen aan Djakarta verkopen. Op 't ogenblik speelt hij dan ook met de mond met de Nederlanders Roembati mee- Indien het getij echter keert, n. man jif> behoort hij tot één van de eersten, In J, t """S"1 d" het de driekleur, die lil de Indonesische gemeenschap thans not boven Fak Fak waait, voor goed zal vergeten. Het is duidelijk: zowel politiek als militair ligt Fak Fak in het frontge bied. Aan de oppervlakte merkt men er echter weinig van want, anders dan in Hollandia, zijn degenen die in de buitenplaatsen verblijven, nog altijd door idealen geboeid. De op 't punt van beginnen staande bouw van een gouvernementshotel gaat gewoon door Aan de plannen voor de aanleg van een vliegveld wordt rustig verder gewerkt, ook al zal dit project mil joenen gaan kosten. Dat men ook praktisch is in FakFak drong in volle omvang tot me door, toen ik op 'n zoele avond de bran ding beneden bij de rotsen plotseling met donderend lawaai uit elkaar hoorde slaan, terwijl het zelfde met de nakomende rollers gebeurde. ,J5indelijk zei een Europeaan, die naast me op de galerij zat. ,,'t Werd der Klei ui» RoMerdar», ,'Jd' Tot seVtemb*r houden we nu v d< d. in moesson. Infiltraties per prauw zijn in deze periode niet meer mogelijk".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5