kuyper BON er Djilas noemt Stalin: „grootste m Kennedy stelt Adenauer in brief volkomen gerust Rode maarschalk voorspelde een nieuwe oorlog GAST VRIJ HEID? Schilderijen horen U proeft de moutwijn Vijftien jaar praktijk met mentale training J Niets ondernemen JACCUSE zonder Bonn niet dat de besprekingen over Berlijn zouden worden afgebroken. Verder w zijn opmerking dat de E.E.G. niet groot moet worden, niet gericht tegen Europese candidaten. De toetreding van Engeland achtte hij nog steeds be langrijk, hoewel hij nog geen datum Bondskanselier Adenauer heeft verklaard zeer tevreden te zyn met de brief die president Ken nedy hem heeft gezonden. Van betrouwbare zyde wordt ver- nomen dat deze brief de stellige onderhandelingen met Engeland bevre- verzekering bevat dat de v.S. d^ende^ord"^en hebben gemaakt, antwoordde Adenauer: „Wordt de poli- rekenmg zullen houden met de tieke unie van Europa verondprsi^irt |p Westduitse belangen by de be- mislukken, omdat België handeling van de kwestie-Berlijn. haar niet w,,,en- Bij zijn bezoek aan generaal Gaulle zou hij met de .Franse president ook over de toetreding van Engeland spreken. Op de vraag, of hij Nederland en België zou verzoeken hun verzet te- politieke unie te staken, als de Kennedy zou er in zijn brief de Frniltrriil.- riool- nadruk op leggen dat hij geen 1 l ailKl'J) Iv gaat ClOOr met atoommaclit ondanks alles enkele overeenkomst over status van West-Berlijn met de Russen zal aangaan, die niet de uitdrukkelijke goedkeuring van Bonn heeft. Kennedy zou zich ook uitgesproken hebben tegen elke regeling die een grotere internationale betekenis voor Oost-Duitsland met zich brengt. Ten slotte zou Kennedy verklaard hebben dat Wilhelm Grewe, de Westduitse ambassadeur die de brief voor Adenauer heeft meegenomen, he volle vertrouwen van de Amerikaan- te regering geniet. De Amerikaanse onder-minister vai. buitenlandse zaken. Ball, zal volgende week woensdag of donderdag een onder houd met de Westduitse bondskanselier in Bonn hebben. Volgens functionaris sen van de Westduitse regering zal am bassadeur Grewe een belangrijke post op het ministerie van buitenlandse zaken krijgen. Adenauer heeft gisteren in een inter view met een Duitse journalist de na druk gelegd op de afhankelijkheid van West-Duitsland van de V.S. en gezegd dat hij ten volle medewerking zal ver lenen aan het gesprek met de Russen over Berlijn. De bondskanselier hoopt dat binnenkort de betrekkingen tussen de V.S. en West-Duitsland niet meei door wederzijds wantrouwen zullen wor den vertroebeld. Hij verklaarde dat hij in zijn pers conferentie over de polsingen gezegd had dat er een onderbreking Barbara Moore in vrijheid Dr. Barbara Moore, de lange-afstand- loopster en vegetariër pur sang. Is gis teren uit de Londense gevangenis, waar zij tien dagen in hongerstaking Is geweest, vrijgelaten. De rechter, die haar op 8 mei wegens minachtingvan de rechtbank naar de gevangenis had verwezen, verklaarde te hopen, dat hij haar nooit meer zou zien. Het leven is goedkoper met deze krant. De advertenties brengen u meer voordeel dan de krant kost. Advertenties lezen is nuttig. Zet u iemand op deze bon? u verdient dan meteen „Dat zit zo" (in envelop of op kaart geplakt) verzenden 0 kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was Ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe •bonnee heb ik dus recht op DAT zn ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres In Franse regeringskringen heeft men gisteravond de Amerikaans- Franse tweedracht omschreven als „meningsverschillen over benadering en methoden". Over de beginselen men het eens. Frankrijk wil geen scheuringspolitiek voeren, maar het zal blijven werken aan zijn eigen atoommacht. Franse ambtenaren zeiden dat bezitten van een afschrikkingsstrijd macht een nationaal recht is. De Brit se atoommaoht is bijvoorbeeld nooit als een element van scheuring in de NAVO gezien. President De Gaulle heeft in een re de te Guéret in Midden-Frankrijk ge zegd, dat Europa de rol van scheids rechter tussen de twee zeer grote gendheden moet spelen. Verder zei de president: ..Wij maken deel uit van een bondgenootschap en wij zijn niet van plan het ontrouw te worden". Deze opmerking sloeg op Ken nedy's opmerkingen op de persconferen tie van donderdag. Avondschool voor pijprokers In de Engelse stad Sheffield is een avondschool begonnen om sigarettenrokers te leren een pijp te roken. Doel is, het gevaar van longkanker te be strijden. De eerste les was zo'n succes, dat men nu voornemens is elke veertien dagen les te geven, in- plaats van eens per maand. De lessen omvatten de verto ning van een film over longkan ker en lezingen van deskundigen. Plaatselijke tabakshandelaren la ten goede pijpen zien en geven advies over de eigenschappen van verschillende soorten tabak. De organisator, Clifford Wool- las, een 38-jarige functionaris van de landelijke bond van kleinhan delaren in tabak, verklaarde: „Een pijip roken is een kunst. Duizenden gaan van de sigaret ten op de pijp over en de mees ten hebben geen notie van het ro ken van een pijp. Ze kopen goed kope pijpen en de verkeerde ta bak en krijgen een hete en droge keel. Vele keren dientengevolge na hun eerste pijp naar de siga retten terug. Het is onze plicht, hen te helpen." De perschef van president Kennedy, Pierre Salinger, is gisteren uit Amster dam in New York teruggekeerd na een bezoek aan Rusland. Hij wilde geen com mentaar geven op zijn bezoek aan Chroesjtsjef, behalve dat hij aan Chroesj- tsjef gezegd had niet bevoegd te zijn over de vraagstukken tussen Oost en West te spreken. 55 In zijn boek „Gesprekken met Stalin", dat de volgende week in de Verenigde Staten zal versche nen en dat de vorige maand tot zijn veroordeling (in Belgrado) tot bijna negen jaar gevange nisstraf heeft geleid, noemt de Zuidslavische schrëver en voor malige communistenleider Milo- van Djilas de vroegere Sowjet- premier Stalin ,,de grootste mis dadiger in de geschiedenis, wiens geweten hem niet plaagt, danks de miljoenen, die in zijn naam en op zyn orders zyn ver nietigd, en ondanks de duizenden zijner naaste medewerkers, die hij als verraders heeft ver moord." In het boek, dat is uitgegeven dooi Harcourt, Brace and World Inc. te New York zegt Djilas ook. dat Stalin „opge wekt een nieuwe oorlog over 15 of 20 jaar voorspelde". In bijna tweeduizend bladzijden vertelt de auteur van zijn ontmoetingen met de rode leider, die hij in Moskou in de jaren 1944, 1945 en 1948 Zoek hef niet te ver, u vindt het In Valkenburg-Houthem vrije hotels en pensions. (9000 bedden) V.V.V. Vafkenburg (L), Tel. 04406-2048 ii „Dat zit zo" - 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet to de winkel te koop. is) omzet in één enkele fysiologische werking die voor alle zintuigen de zelfde is, maar die ln de hersenen specifieke gewaarwording weeggebracht, zou dan in de her senen tot een lichtgewaarwording worden opgebouwd; bereikt hU ech ter een ander deel van de hersenen via de gehoorzenuw, dan wordt van dezelfde prikkel een gehoorindnik zintuigen ook verschillende gew wordingen oproept. Want een elek trische prikkel op het oog geeft een lichtindruk, maar diezelfde elektri- sche prikkel op het trommelvlies wórdt omgezet. De prikkel, door geeft een geluidsgewaarwording, elektrische stroom op het oog Hieruit kunnen twee belangrijke con clusies worden getrokken. Ten eer ste, dat elke zintuigzenuw slechts een bepaalde gewaarwording naar het bewustzijn kan leiden (wat we overigens allang wisten, want nie- mand zal het in zijn hoofd halen gemaakt, zijn hand boven het oog te houden om beter te kunnen ho ren, noch zal hij het oor toeknijpen om beter te kun nen zien). De twee de en wellicht be langrijkste gevolg trekking is, dat het specifieke van een zintuiglijke gewaa Ugt in de buitenwereld, maar in on ze zintuigen. Immers, dezelfde (elek trische) prikkel, die van de buiten wereld tot ons komt, wordt al naar gelang welk zintuig de prikkel ontvangt omgebouwd tot een ge- hechten, dan TOCH IS HET ZO! wording niet hoor- of een gezichtsindruk, zelfde prikkel wordt dus dooi zintuigen zelf omgewerkt tot iets gezichtscentrum. specifieks. Of het specifieke hiervan nu gele gen is in de ontvangorgaantjes óf tot ln de zintulgzenuwen, óf in de cen trale zenuworganen, waarheen de zintulgprlkkels worden geleid, is niet bekend. Velen nemen aan, dat de specifieke zintuiglijke gewaar wording geen eigenschap is van de ontvangorganen, of van de zintuig zenuwen, maar uitsluitend van de hersencentra. In dat geval wordt dus verondersteld dat elk zintuig al- Dit alles Is wat moeilijk en het klinkt uitermate droog. Daarom zul len wc eindigen met een kleine fantasie die uw inspanning rijkelijk zal belo- nen. Want mocht de hierboven weer gegeven opvatting juist zijn, dan leidt dit tot vreemd soortige consequenties. Immers, wan neer de gezichtszenuw en de gehoor zenuw zouden worden doorgesneden en de chirurgen zouden in staat zijn kruiselings weer aan elkaar te ordt het oog met het gehoorcentrum verbonden en het oor komt in kontakt te staan met het Gezichtsprikkels zouden dan tot een gehoorbeleving orden opgebouwd en gehoorprikkcls gezichtsgewaarwording. Met andere woorden, in dat geval :ouden we een schilderij kunnen ho en en een symfonie moeten zien! Over schilderijen gesproken, weet u dat schilders uit de moderne tijd ongeveer 500 maal zoveel verfsoor ten gebruiken als de Nederlandse meesters uit de 17de eeuw? Daarover een volgende keer. Djilas, die vroeger vice-president van Zuidslavië en bovendien een Intiem vriend van Tito was, werd enkele we ken geleden tot acht jaar en acht maan den gevangenisstraf veroordeeld, van wege dit boek, waarin hij Zuidslavische „staatsgeheimen" zou hebben prijsge geven. Het gedeelte van het lijvige boek, waarin Djilas over Stalins voorspelling van een nieuwe oorlog verhaalt, luidt: .Stalin stond op. trok zijn broek op, als of hij op het punt stond te gaan boksen of worstelen en riep uit: de oorlog zal spoedig afgelopen zijn. We zullen ons in 15 of 20 jaar herstellen en dan moeten eer op uittrekken." Deze ver klaring legde de rode maarschalk af, tijdens een diner in april 1945 in het Kremlin en hij zei daarbij ook, dat „de Slavische volkeren hun solidariteit moesten handhaven, omdat over 12 of 15 jaar de Duitsers weer ter been zou den zijn." Verdeeld In januari 1948 verklaarde Stalin te genover Djilas, dat Duitsland voor al tijd verdeeld zou moeten blijven: „het Westen zal West-Duitsland tot zijn eigen staat maken en wij zullen Oost-Duits- land een staat van ons maken, want de- oorlog is anders dan alle andere: een gebied bezet, legt het ook zijn eigen sociale stelsel op." Djilas schrijft verder, dat Stalin ook wel fouten heeft toegegeven. Hij had Djilas verteld, dat, waar Engeland de Verenigde Staten geen onderhre- g van hun verbindingslinies in het ge- d van de Middellandse Zee zouden toestaan, de communistische opstand in Griekenland, die zich na de oorlog voordeed, geen kans van slagen had en daarom moest worden gestaakt. Volgens Djilas voelde Stalin instinc tief. dat het scheppen van revolutionai- centra buiten Moskou de suprematie 1 de Sowjetunie op het gebied van het wereldcommunisme in gevaar zou brengen en hij duldde dit niet, noch in China, noch in Spanje, noch in Zuidsla- Bevestiging Doelend op de huidige verguizing door Chroesjtsjef c.s. van persoon en werk van Stalin, zegt Djilas: „Tenzij Stalins opvolgers en huidige critici verklaren, een dergelijke man dertig jaar lang i de macht kon blijven, bevestigen alleen maar, dat zij zijn werk gro tendeels voortzetten". Volgens Djilas is Chroesjtsjef de eni- van de Sowjetleiders. die zich met details bezighoudt en met het dagelijks leven van de communistische partijge noten en van de burgers, om. waar no dig. verbetering aan te brengen. De Zuidslavische schrijver wijst er Ook Ehrenburg Niet alleen Milovan Djilas heeft meegewerkt aan de verdere ont luistering van Jozef Stalin, want luist gisteren verscheen in het Maandblad van de Sowjetrussische schrijversvereniging een artikel van de bekende Russische auteur Ilja Ehrenburg, die daarin een boekje opendeed over de manier, waarop de intellectuelen in Rus land leefden, tijdens de Stalinisti sche terreur van 1937 en 1938. In die jaren liet Stalin de intelli gentsia van het eerste uur uitroei en. Vele tientallen mensen ver dwenen om nooit terug te keren en Ehrenburg citeert een Joodse schrijver, die in de gevangenis is overleden. Deze auteur zei: „Te genwoordig kan een man alleen tegen zijn vrouw openlijk spreken, en dan alleen 's nachts, met hun hoofden onder de dekens." op, dat de eerste meningsverschillen tussen Rusland en zijn land al van 1D43 dateren, toen de Sowjets protesteerden tegen het feit, dat Tito's partisanen wil den onderhandelen met de Duitsers over uitwisseling van gevangenen. Overigens is het niet duidelijk, waar om de Zuidslavische autoriteiten zo te gen de verschijning van dit boek heb ben geageerd en de schrijver zelfs ge vangen hebben gezet, want welke „staatsgeheimen" er in verraden worden komt niet aan het licht. Arbeidsonrust in Argentinië Het machtige Algemene Verbond va: Vakverenigingen, waarin drie miljoen arbeiders zijn georganiseerd, heeft giste ren een 24-uursstaking uitgeschreven uit protest tegen de economische plannen van de Argentijnse regering. De staking zal op 29 mei worden gehouden. De vakbondsleiders zijn van oordeel dat de lonen en salarissen behoren te worden verhoogd om het hoofd te kun nen bieden aan de stijgende kosten van levensonderhoud en dat de bejaarden hun pensioenen prompt uitbetaald beho ren te krijgen. Indien deze eisen niet worden ingewilligd zal op 18 en 19 juni bovendien een 48-uursstaking worden gehouden, aldus de C.G.T. Essentieel leervakop Nijenrode (Van een onzer redacteuren) Men mag gerust stellen dat Nijen rode in ons land een begrip is ge worden. Praktisch iederen weet dat het N.O.I.B. het Nederlands Op- leidings Instituut voor het Buiten land (het is overigens in de loop der jaren meer „voor het binnen land" geworden) jongelui voor de praktijk van het bedrijfsleven vormt. Een rijkeluisschool wordt door som migen nog wel eens gedacht. Maar dan volkomen ten onrechte. Deze leergang van twee jaar, door en het bedrijfsleven opgericht, staat voor iedere ambitieuze jongeman open, zowel voor de zoon de grote textielfabrikant als ..r de arbeiders jongen, die van een der studietoelagemogelijkheden kan profiteren. Mits beiden maar voldoen aan de eisen die voor toelating gel den. Eisen, die behalve op intellec tueel niveau ook en vooral in het mentale vlak liggen. laatstgenoemd aspect dat i willen gaan, omdat we hier nu eens in de praktijk van een Nederlandse onderwijsinstelling wor den geconfronteerd met een verschijn sel, dat in het grote geheel van ons onderwijs nog in de discussiesfeer ligt. „....en om te beginnen, beklaagden: jullie zijn dromers en fantasten Dr. E. B. J. Postma gaf commentaar Nijenrode, of: het Nederlands Opleidingsinstituut voor het Buitenland (NOIB) te Breuke- len, destijd» met vooruitziende blik tot aanzijn geroepen op instigatie van dr. Albert Ples- man, alsmede de hoogleraren prof. ir. F. M. Roeterink (Eind hoven) en prof. G. A. Ph. Weyer (Amsterdam), maakt zich op om in de komende week het derde lustrum te vieren. Een gerede aanleiding voor ons om de rrrlor van dit instituut, de Schie- damse predikantenzoon dr. E. B. J. Postma, eens om commen taar te vragen over een eruit springend facet van deze oplei- ding. Gedoeld wordt op de „persoonlijkheids-, de karakter vorming" die een belangrijk onderdeel van de Nijenrode- opleidiug is geworden en in het Nederlandse onderwijsbestel be paald (nog?) geen gemeengoed is. De schets, die dr. Postma ons hierover gaf. vindt men in bij gaand artikel verwerkt De grote waarde die op Nijenrode aan het mentale aspect der opleiding wordt toegekend, blijkt al dadelijk als men het beoordelingslijstje, prozaï- scher gezegd: het rapport onder ogen gemeenschapsverband van een duide- krijgt zoals een student dat tweemaal fijk andere orde is. Hun studentenor- per jaar ontvangt Dit beoordelings- ganisatie, waarvan het lidmaatschap lijstje is namelijk bewust in twee af delingen verdeeld: enerzijds wordt een oordeel over de intellectuele vorming van de kandidaat gegeven (de predikaten zijn: Zeer goed. goed. voldoende, onvoldoende) hetgeen op 2jjn: ook deze moet verplicht is. noemden ze, gedachtig aan dc voorloper van de Verenigde Oostindische Compagnie „De Nieuwe Compagnie van Verre". De bedoeling die compagnie moge duidelijk HMbijdrage i Nijenrode globaal wil zeggen: de stand dé vorming van de NOIB-ers leveren, van zaken met betrekking tot het be- wat 2e inderdaad in belangrijke mate heersen van vreemde talen, het begrip doet. Niet alleen wat de persoonlijk- hebben van de inhoud der verschil- heidsvorming enz. der leden betreft, maar ook wat hun culturele vorming in engere zin aangaat, hetgeen moge lijk wordt via de vele onderafdelingen van „De Nieuwe Compagnie van Ver re". de zo geheten „Collegies" Het bestuur van de compagnie functies voortvloeien, van de onderlin ge samenhang en het noodzakelijke sa menspel, zowel in nationaal als in in ternationaal opzicht. Anderzijds vindt L—„v -c-f— men op dat rapport een beoordeling Wordt jaarlijks door de studenten ge- inzake de algemene vorming. ko2en en heeft de naam „De Heeren waarbij speciaal gedacht moet worden Vijf'. Deze „Heeren" hebben repre- aan karakter en moreel bewustzijn sentanten in de stafvergaderingen van het mentale aspect derhalve. Nijenrode. waardoor een samenspel Groot is de waarde die aan deze tucQpn i#»iHina „n ctnrianian mnnaiiu algemene vorming wordt toegekend de vecr- plicht- mauge DespreKing neooen met de rec- positief samenvattend (eind)oordeel op tor. Zo kan bovendien de vinger aan dit rapport worden verkregen, zelfs al de pols worden gehouden voor wat er waren alle intellectuele vakken met leeft en werkt in deze jongerenge- „zeer goed de hoogste kwalificatie meenschap, die overvloeit van energie dus, gehonoreerd. i want, nietwaar, als die bruisende De moeilijkheid bij het aspect van geestkracht bij een jongeman tussen de algemene vorming, de wel eens de 18 en 25 niet aanwezig is, wanneer aangevochten termen karakter- en per- dan eigenlijk wel soonlijkheidsvorming, zou kunnen zijn We spraken al even over het be de betrekkelijk korte duur der leer- oordelingslijstje of rapport dat de stu- gang, namelijk twee jaar. Die moei- dent tweemaal 's jaars ontvangt en lijkheid tracht men op Nijenrode eens- de grote plaats welke daarop de waar- deels te ondervangen door een zo groot dering voor algemene vorming (lees: mogelijke continuiteit in het cursus- persoonlijkheids- en karaktervorming) verband; te bereiken door het geven inneemt. Welnu, daarbij wordt ook van zeer korte vakanties de zomer- een oordeel uitgesproken over indivi- vakantie is op de kop af een maand dueel en sociaal optreden van de stu- en anderdeels door het per etmaal dent. Van de commissie die dit oor- dan ook de volle 24 uur bij elkaar deel bepaalt, maken en dat mag zijn van de studenten, ruim 270 in ge- wel een unicum heten studenten tal. deel uit! Is het oordeel „voldoende". De jongelui hebben hun domicilie hetgeen voor de jongeman in kwestie allemaal in het „internaat". Men ne- ..de rode vlag uit" betekent, dan zal me goed nota van de aanhalingstekens "ij zich vrijwel altijd bij de rector bij dat woord, want liever dan van melden om „nadere inlichtingen', „internaat", een aanduiding die erfe- welk gesprek van man tot man vaak lijk belast is en vaak associaties wekt correctief blijkt te werken, aan een inrichting voor moeilijk op- Een wezenlijk onderdeel van de al- voedbare knapen of iets van dien aard, gemene vorming zijn voorts gymnas- spreekt men van „campus" of „resi- tiek, sport en spel. *1 deze takken dential system". Niet bepaald inheem- die lichamelijke training beogen wor se aanduidingen, maar soit de sfeer den druk beoefend, ten dele verplicht op Nijenrode is nu eenmaal interna- ten delen in vrijwillig (club)verband. tionaal en het wezen van deze jonge- Maar het gaat niet alléén om licha- rengemeenschap wordt '-J—J -J helderder door aangegi al de mentale ontwikkeling der Door dit praktisch dagelijks met el- jongelui, die in dit verband vangen is in de woorden teamgeest, verantwoordelijkheidsgevoel voor de groep, sportiviteit, zelftucht. onge- kaar op moeten trekken komt het wat men op Nijenrode wel noemt „tweerichtingsverkeer" tussen staf en studerenden gemakkelijker tot stand, dwongenheid, zelfvertrouwen. En eveneens uiteraard het onderlinge Tenslotte draagt tot de algemene verkeer van de studenten zélf. Om vorming ook bij het vak wijsbegeerte, dat niet als „de" wijsbegeerte gege- met dat laatste te beginnen juist terwille van die algemene vor ming brengt men in elke kamer van het woongebouw, waar vier tot zes studenten kunnen verblijven een zo ge varieerd mogelijk ploegje bijeen. Ge varieerd qua karakter, milieu, levens beschouwing, nationaliteit, want door o„ JP1». een uitwisselingssysteem met buiten- winstmarge geoorloofd ..JR landse colleges en universiteiten zijn ligt de grens" Kortom de hoofd- er doorgaans ook vrij veel jongeren bedoeling van dit vak is wel dat de buiten de grenzen op Nijenrode. jongelui niet alleen ordelijk wordt, maar meer als een hulp om zich gefundeerd te kunnen be zinnen op ethische en morele vraag stukken die zich in het bedrijfsleven voordoen. Vraagstukken komen daar- Mag ik mijn „Is elke Het op deze wijze creëren van hete rogene groepen is gebleken een langrijke mogelijkheid te zijn die toe kan bijdragen d i e eigenschappen bij de student te ontwikkelen, welke vooral ook zindelijk leren denken. De algemene vorming die zich dus toespitst op karaktervol optreden en houding, is eigenlijk zodanig in de ge- zijn bedrijf nodig zal hebl aanpassings-, doorzettings- e ringsvermogen, alsmede gevoel samenwerking en zelfdiscipline, c maar enkele van de voornaamste te vvat wil ï°aiS ^voorschijn komt; het is bijv. ook ""|M een kwestie van de wijze waarop de docenten hun vak „brengen". Wel aanwijsbaar is het zg. patronaat, n dat iedere student patroon heeft, tot wie 7ü eett Acude Kij, Het bestuur van de stichting Nederlandse Export Combinatie heeft de jaarlijkse prijs voor degene die zich het meest vindingrijk heeft getoond bij de bevordering van de export toegekend aan de Groningse tandarts A. J. G. Bregman, die tevens fabrikant van bloemprik- kers is, die naar alle landen worden geëxpor teerd. Het Prins Bernhardfonds heeft voor de stichting Schoolfonds voor schip perskinderen vanwege de Nederlands Hervormde kerk in Amsterdam een bedrag van 2850 gulden beschikbaar gesteld voor recreatiedoeleinden. I Prins Albert van België heeft in Tokio, waar hij is als leider van een Bel gische economische dele gatie, een diner aangebo den aan kroonprins Aki- hito, kroonprinses Mits- jiko en andere leden van de keizerlijke familie, 's Ochtends had de Bel gische prins de gouden sleutel van de stad Tokio ontvangen van gouver neur Azoema. I Het manuscript van Jo- hann Strauss' operette Die Fledermaus is giste ren op een veiling in Mün- chen voor 146.000 mark door de stad Wenen ge kocht. Aanvankelijk was een bod van 100.000 mark gedaan. Het uit 1874 da terende manuscript werd in 1938 door de nazi's aan de erfgenamen ont nomen en aan de Weense stadsbibliotheek gegeven. Na de oorlog kregen de erfgenamen het terug en verkochten de nalaten schap, behalve het ma nuscript van Die Fleder maus, dat zij meenamen naar de V.S. toen zij emi greerden. Wenen is er nu trots op dat de stad nu toch de gehele nalaten schap in bezit heeft kun nen. krijgen. I De met een gouden ster versierde veilig- het handhaven van de orde in de altijd binnen mag* lopen, woongebouwen. Nader gespecificeerd Last but not least moet genoemd het zijn „De Potentaten" die deze worden de wekelijkse werkstukken- verantwoording dragen. Ze worden middag, waarin studenten voor een aangesteld en zijn verantwoording kritisch gehoor spreken over het prak- schuldig aan de leiding van Nijenrode tische werk (de stage) dat ze hebben en „De Heeren Vijf' van de „Nieuwe verricht in een binnen- of buitenlands Compagnie van Verre". bedrijf, waarover zij een beschrijvend Ongetwijfeld doemen nu vraagtekens rapport samenstelden. De jongens op bij het lezer van die kennelijk worden daarbij wat zij in hun eigen aan de Gouden Eeuw ontleende bena- )ar8°n terecht zeggen „voor de mingen. Het volgende daarom ter ver- leeuwen gegooid Al weer dus ook duidelijking. Van de aanvang af heb- die mentale training, ben de jongelui van Nijenrode niet Dcze *ort® schets over de wijze het studentenleven aan de Nederland- waarop Nijenrode ..karaktervorming" se universiteiten en hogescholen wil- 'n gracht te brengen moge len imiteren, bewust als ze zich wa- duidelijk hebben gemaakt dat hierbij het feit dat hun uit- naar Angelsaksisch voorbeeld wordt gewerkt, zij het dan aangepast aan Nederlandse verhoudingen. Ook wat dit betreft is Nijenrode een buiten beentje in het onderwijsbestel, het geen men als een uitdaging zou kun nen beschouwen. Hierover kan wor den gezegd, dat het NOIB ondanks zijn 15-jrrige „ouderdom" deze alge mene vorming nog altijd als een ex periment wil blijven beschouwen, het geen enerzijds wijst op gepaste be scheidenheid en anderzijds op een mee willen ontwikkelen met onze samenle ving die steeds in beweging blijft. Schietpartij in New York In een zakenwijk in Brooklyn (New York) zijn twee rechercheurs doodge schoten. De 29-jarige John Finnegan en de 56-jarige Luke Fallon stelden naar verluidt, een onderzoek in naar een in braak in een winkel, toen zij werden neergeschoten. Zes van de negen journalisten, die in februari na studentenrelletjes te Dacca (Pakistan) gevangen genomen werden, zijn gisteren uit de plaatselijke gevange nis ontslagen. Verwacht wordt dat de drie overigen weldra eveneens op vrije I voeten gesteld zullen worden. heidsvlag van de actie Punt één Veiligheid tal gedurende een jaar van de gevel van de techni sche school in Winscho ten wapperen. Drie leer lingen van deze school zegevierden gistermor gen in het veiligheids instituut in Amsterdam in de finale van de lan delijke ?eiligheidswed- strijd. I Prinses Irene heeft zich bereid verklaard het be schermvrouwschap te aanvaarden van de in 1960 opgerichte stichting internationaal toonkun- stenaarscentmm Eduard van Beinum in Amster dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5