Tweeduizend jaar glas in het Leids museum van oudheden LEIDSE DRIELING DE GOEDE VANDAAG EEN JAAR Chr. Resturenbond Leiden had jaarvergadering Avondstilte in Leiden Fraaie presentatie van voorwerp en materie jffiUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 18 MEI 1962 In het gebouw voor chr. sociale be tuigen aan de Oude Singel kwam gis teravond de Chr. Besturenbond Leiden bijeen om de jaarvergadering te hou den. Deze stond onder voorzitterschap de heer H. van Cittert, tweede voor- ritter. De heer Verhoog, voorzitter, was door ziekte verhinderd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer W. Veerman, werd hoofdstuksge- wjjze besproken. Hij gaf zo nodig nog toelichting. Bij het punt „Draagt elkanders Lasten'' werd opgemerkt, dat de activiteit van dit fonds aan de lage kant is, getuige het feit dat in een commissievergadering onlangs van de 22 3 leden aanwezig waren. Het be- van D.EJj. heeft laten weten dat ;er het bestuur van de Chr. Be- iturenbond geen maatregelen neemt te- {en deze leden-medewerkers het zijn functies beschikbaar zal stellen. Het zou beter zijn geweest als men zich schrif telijk tot de afdelingsbesturen had ge wend. Het advies van de Besturenbond dan ook om deze klacht door te leven. Het fonds wil proberen dames op te nemen in het bestuur. Deze maat- zou een uitkomst kunnen zijn. De" collecte die in februari moest wor den gehouden, zal nu plaats hebben in fe week van 4 tot 9 juni. Het verslag van de penningmeester kreeg eveneens de goedkeuring van de vergadering. De aftredende bestuursleden werden herkozen, te weten de heren Van Cittert J. G. Lamers, C. de Bruin, W. A. Stofc- huyzen en L. J. Verhoeks. Tot bestuur»- OVERGORDIJNSTOFFEN Keuze uit méér dan 100 EXCLUSIEVE dessins. Gordijnvelours moderne kleuren. TERLENKA VITRAGES Textielhandel en woninginrichting W. J. Zirkzee Concert Jeugdkamerorkest Zaterdagavond 26 mei geeft het Jeugd kamerorkest Leiden in de grote zaal van bet Leidse Volkshuis een concert onder leiding van Henk Briër. Dit uit 28 leden bestaande ensemble zal werken ten ge hore brengen van Vivaldi, Corelli, Bach, Charpentier, Gluck, Handel en Beetho ven. De te spelen werken worden voor- d toegelicht door de dirigent. Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Antoniusclubhuis. uur: Feestavond C.M.B., toneelvereniging „Synthese" met .De dochters van de baas" Den Haag, Op Gouden Wieken, 8 u.: «ed. Blazers Ensemble o.l.v. Thom de Klerk. Zaterdag Van der Heijden. 2.30 uur: Kamerkies kring Leiden der C.H.U.; H. Kikken over: „De C.H.U. anno 1962". Schouwburg, 8 uur: „Tot Ieders Genoe- W»" met „Het meisje uit het Westen" «kor J. W. W. Willem sen. Bevrijdingskerk Zuid-West, 7.30 tot wistreeks 7.50 uur: interkerkelijk avond gebed. Den Haag, Kon. Schouwburg, 2 uur- Haagsche Comedie met „Pas op de verf'; •15 uur: „De Engel van het kwaad". Kurhaus Paviljoen, 8 uur: The Living Theatre met „The Connection". Films Casino, (2.30. 7 en 9.15 uur): vrijdag l°t maandag: Pal-Joey (18 jaar»; maan- ^8 tot en met donderdag: Onzegbare wiftcn (18 jaar). Udo (2.30. 7 en 9.15 uur): De nmboe- vochters van Birma (14 jaar; Luxor <2.30. 7 en 9.15 uur): Spel ln de "^ht (18 jaar). Rex (2.30. 7.15 cn 9.15 uur): Invasie O'thet heelal (14 jaar); donderdag: Strijd •«gen verdovende middelen. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): l'Aven- «W (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): Spartacus (14 Jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: fuiderapotheek, Lammenschansweg 7; 23553. Deze apotheek neemt eveneens dienst waar van apotheek R. van •«eat Smallcnburg te Leiderdorp. lid werden gekozen de heren L. Neder- lof en A. van der Velden. Mr. M. Tee- kens werd in de raad van toezicht her- Afscheid Dc afgetreden penningmeester, de heer P. van der Kwaak, werd dank ge bracht voor zyn vele werk gedurende veertien jaar. De heer Van Cittert bood hem een boekenbon aan. Namens het C.N.V. was de heer R. Hagoort aanwe zig, die zich eveneens met waarderen de woorden tot de heer Van der Kwaak richtte. HU schonk een drietal boeken De heer Hagoort wees op het grote belang van het feit, dat er nog mannen worden gevonden, die zich voor het werk van de christelijke vakbeweging inzetten. De christelijke vakbeweging heeft werkelijk nog een taak. Nadat de heer Van der Kwaak een dankwoord had gesproken, werden de jaarverslagen van de Stichting voor hex gebouw nog besproken. De heer Veer man deelde mee, dat het gebouw vol gend jaar een kwarteeuw als zodanig bestaat. Het aantal verhuringen is he laas teruggelopen. Er werd bij de leden op aangedrongen meer gebruik te ma ken van het gebouw. Namens de raad van toezicht bracht mr. Teekens rap port uit De heer J. A. Heij, die nu au penningmeester van de Chr. Besturen bond fungeert werd dit ook van de Stichting voor het gebouw. Met ingang van 23 mei volgende week woensdag dus wordt in hel koor van de Pieterskerk weer elke woensdagavond van half 8 tot 8 uur de Avondstilte gehouden. De Avond stilte bestaat uit het zingen van enige liederen, Schriftlezing, een korte over denking en het bidden van het avond gebed. Bij de centrale kerkeraad van de Hervormde Gemeente leeft de wachting, dat velen dit wekelijkse halfuur van inkeer zullen willen mee beleven. Avondgebed Bevrijdingskerk Morgen om half 8 wordit in de Bevrij dingskerk in zuid-West weer een avond gebed gehouden. Dit gaat uit van de ker keraden van de Hervormde wij'kgemeen- te Boshuizenwijk en de wijkraad van de Geref. Kerk. Het avondgebed duurt on- gevccnr 20 minuten. Dank voor gastvrijheid Zoals bekend, heeft de Geref. Kerk van Leiden toen de Zuiderkerk in restauratie was, enige maanden dienst gehouden in de Chr. Geref. kerk Steenschuur. Als be wijs van dank voor de genoten gastvrij heid heeft de kerkeraad der Chr. Geref. kerk nu een smeedijzeren klok voor de consistorie ontvangen. De koster kreeg een enveloppe met inhoud. De Leidse drieling is vandaag één jaar geworden. Vader G. de Goede en moeder A. de Goede- ter Voorn, Amaliastraat 38, heb ben de handen vol aan hun drie spruiten, doch zij zijn (terecht) trots op Louise, Adrianus en Jo hannes. Ook de bijna driejarige Karin kan het goed met haar zusje en broertjes vinden. Loesje, Jan en Jos moesten de eerste we ken van hun leven doorbrengen in een couveuse in het St. Elisa- bethziékenhuis, waarin de toen 27-jarige mevrouw Ter Voorn voor de bevalling was opgeno men. Het meisje woog bij de ge boorte vier pond en een half ons en de jongens wogen elk vier pond en anderhalf ons. De babies zijn opgegroeid tot ge zonde kinderen. Loesje weegt nu 20 pond, Jos (midden) 21 pond en Jan 20,5 pond. Christen-vrouwen in Zuid-West gingen al met vakantie Voor de laatste maal In dit seizoen en tevens voor de laatste maal in 't Bos huis kwamen de leden van de Ncderl. Christenvrouwenbond, afd. Z.W. gister avond bijeen. Met ingang van september zullen de dames bij de Bevrijdingskerk vergaderen. Om de leden alvast een beetje in va kantiestemming te brengen, had men voor deze laaste vergadering de heer J. P. van Brakel, reisleider van de Ned. Chr. ReisveTeniging, uitgenodigd. Deze toonde de dames kleurendia's van het middeleeuwse Duitse stadje Rothenburg en het Oostenrijkse Montafondal. In haar meditatie zei mevrouw P. van Rooden-Weggeman, vice-prsidcnte, iets over de Jodenvervolging, naar aanlei ding van de afgelopen meiherdenkingen Reeds in het Oude Testament is sprake van Jodenvervolging. Wie zich tegen de Joden keert, krijgt God tegenover zich. Dat bewees ook de nederlaag- van het gruwelijke nationaal-socialisme. Na een tweetal liederen, door het koor tje gezongen, bracht een van Mozarts scheppingen de aanwezigen in de sfeer om met de heer Van Brakel mee te rei zen naar het aan de Tauber gelegen plaatsje Rothenburg. Vanaf de stads muur heeft men aardige doorkijkjes naar schilderachtige kerken, torens en smalle straten, die sinds de 30-jarige oorlog on aangetast zijn gebleven. Rond de redding van de stad in deze oorlog gaat een anekdote. De rooms- katholieken eisten, dat de burgemester een bokaal wijn in één teug zou leeg drinken. Lukte dit, dan zou Rothenburg gespaard blijven voor verwoestingen. Aangezien de inwoners destijds de wijn naar waarde wisten te schatten, kunnen vele toeristen nu, bijna achthonderd jaar later, genieten van een zwerftocht langs middeleeuwse schoonheid. De tweede serie dia's bracht de kij kers naar Vorarlberg, het meest weste lijk gelegen Oostenrijkse staatje, waar het Montafondal een trekpliester voor de toeristen vormt, vanwege zijn kleder drachten en volksmuziek. Gisteren heeft in het Leidse mu seum van oudheden mr. F. P. Th. Rohling, chef van de afdeling oud heidkunde en natuurbescherming van het ministerie van O., K. on W., een tentoonstelling geopend van „Glas uit de oudheid". De tentoon stelling bestrijkt ongeveer een pe riode van twintig eeuwen, n.l. van rond 1500 vóór tot rond 600 na Chr. De aanleiding tot deze expositie is <een intèYrtatiOliaal cotiütës Pcth glas deskundigen, dat begin juli in het museum zal worden gehouden, min of meer als voorsectie van het 1COM- congres, een internationaal congres van museumdirecteuren, dat van 5 tot 13 juli eveneens in ons land plaats heeft. Hoewel het oorspronkelijk in de be doeling lag, slechts het Leidse bezit aan antiek glas te exposeren, heefl men ér een tentoonstelling van ge maakt van het beste glas uit de oud heid, dat in Nederlandse collecties aan wezig is. Zo vindt men er ook stukken uit het Rijksmuseum G. M. Kam (Nijmegen), het Bonnefantenmuseum (Maastricht) en het Centraal Noordbrabants museum (Den Bosch), alsmede vondsten, die nog onder berusting zijn van de Rijksdienst voor oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. De tentoonstelling is ingericht onder de wetenschappelijke directie van dr. W C. Braai, onder-directeur van het Leidse museum, die ook verantwoordelijk is voor tekst en inleiding van de instruc tieve catalogus. De artistieke vormgeving lag in handen van de heer A. Verhoeven te Den Haag. die een markant gebruik heeft gemaakt van het licht, waardoor het glas als voorwerp cn materie zich aan de beschouwer het fraaist voordoet. Grote collectie De voorwerpen zijn in groepen ge rangschikt volgens de toegepaste tech nieken, van het oudste, plastische glas uit Egypte, dat werd gevormd om een kern van zand (plm. 1500 v Chr.), tol aan glas uit de Frankische tijd (tot plm. 600 na Chr.), afkomstig van graf- Drie kannetjes van ondoorzich tig glas, waarschijnlijk uit Italië. Begin eerste eeuw na Chr. vondsten in Nederland. De tentoonge stelde collectie bestaat uit niet minder dan 360 nummers. De opstelling vol gens technieken was nodig, omdat glaswerk nu eenmaal moeilijk valt te dateren. Een der kostbaarste stukken van de expositie js een kantharos van bruingeel glas, versierd met rode, witte, blauwe en groene vlekjes van opaque glas. De kantharos, eigendom van het Leidse mu seum, werd gevonden in Zuid-Rusland, maar de herkomst Is niet zeker; zowel Dalmatic als Noord-Italië komen als stamland in aanmerking. Het stuk wordt gedateerd in de eerste eeuw van onze jaartelling. Er zijn over de hele wereld slechts twee stukken van deze aard bekend. Voorts zijn er mooie voorbeelden van zgn. Millefioriglas, o.a. gevonden te Nij megen en gedateerd in de tijd van Kei zer Augustus. Ook vondsten uit de be roemde graven van Esch in Noordbrabant zijn aanwezig, alsmede slurfbekers uit de zesde of zevende eeuw, zoals er een ls gevonden in het Frankische grafveld van Rhenen. Niet alleen glazen vaatwerk is er. ook een aantal Egyptische amuletten, kralen en andere sieraden, zodat deze tentoon stelling niet slechts een overzicht geeft Leidse kern De kern van de expositie wordt ge vormd door stukken uit het Leidse mu seum zelf, dat overigens een, weliswaar niet zo imposante collectie bezit als vele buitenlandse musea, maar waarin zich toch weinig lacunes vertonen. Dc basis van de Leidse collectie ontstond door een legaat van Van der Meulen, consul ui. Cairo, in de loop der jaren aangevuld met aankopen uit de kunsthandel cn met goede gfnfvbndSton ln Nèdcrlahd.' De" Leidse collectie bevat voorts een aardige verzameling Egyptisch glas. In 1968 bestaat het Leidse museum 150 jaar en tegen die t|jd hoopt men allerlei plannen ten uitvoer te brengen. Ook op het gebied van tentoonstellingen heeft men nog verschillende plannen in petto. De volgende expositie, uit Duitsland af komstig en thans in België, zal gew|jd zijn aan de luchtfotografie met archeolo gisch oogmerk. Het thema van de winter tentoonstelling zal waarschijnlijk z|jn „Het dier ln de oudheid". Voor het vol gende jaar staat onder meer een tentoon stelling uit Tunesisch museumbezlt, spe ciaal over de Punische cultuur van Car thago, op het programma. Gereformeerd Schoolverband Leiden Bijbelse-geschiedenisles op school is verkondiging CTA IK er zelf wel achter?" Hel feraat onder deze titel geschreven door drs. G. R. Visser, werd gisteravond in de voorjaarsvergadering van het Ge reformeerd Schoolverband, district Lel den, besproken door dr. W. H. Velema. De heer Visser behandelt in het eerste gedeelte van dit referaat de houding van de huidige kweekschoolleerling tegen over de ouderen, onder wie de ouder*, en de scholier van vroeger. Vroeger wilde degene dië een kweek school bezocht de gymnasiast uithangen Hij had vele idealen, die op de toekomsl waren gericht. Tegenwoordig beperkt deze scholier, zoals vele jongeren heden ten dage, zich meer tot de praktijk. HU wil de daad. Hij ziet zijn scholicrschap als een beroep met perspectief. Hij wil in woord en daad direct zijn, zoal* hij dit ook van de ouderen verwacht. Tweede deel Het tweede gedeelte van het referaat verklaart, meer de titel: „Sta ik er wel achter?" Wat wil dc heer Visser eigenlijk zeggen? Zijn bedoeling is de onderwüzer te doen zijn als de huidige kweekschoolleerling. De onderwijzer moet niet alleen meester zijn van klas. doch vooral meester over zijn w den en daden. Het grootste deel van het referaat la erop gericht: „Hoe moet een christen- onderwiizer bijbelse-geschiedenisles ge ven?" Men kan zich niet met een haaltje over David en Goliath vai zo belangrijke uur afmaken. Moet je vertellen of verkondigen? Hierin ligt hel essentiële verschil. Verkondigen is bood schappen. de boodschap van Christus doorgeven. Hiervoor is niet voldoende de avond van te voren even na te kU- ken. wat er de volgende dag moet wor den behandeld; men moet erin duiken. Je moet ervoor zorgen, dat hetgeen Je leest waar wordt voor Jezelf. Hoe kun je iets doorgeven, als je er zelf niet volkomen van overtuigd bent. er ze niet volledig achter staat? Het woordje „Ik" In de titel laat je reeds tot jezelf komen, evenals het woord ..staan". Dit geeft geheel weer wat de bedoeling is van het referaat. Staan Is immers gereed zijn. klaar staan om te ontvangen rn door te geven; niet ervoor of er naast. maar erachter. Ondanks winstpunten, zoals het dua lisme in het stuk en het niet altijd rechtstreeks beantwoorden van vragen, opent de heer Visser een weg voor de onderwijzer. waar hij „zijn" kinderen met frisse moed cn nieuw inzicht over heen kan voeren. Academische examens Vanzelfsprekend moet men de ontwik keling der dingen met betrekking tot de toestand in Noord-Afrikn afwachten. Voorts heeft men voor 1963 het oog op een tentoonstelling van de oudste boek illustraties, de Egyptische dodenboeken, uit het eigen waardevolle bezit van het Dc tentoonstelling, die gisteren door mr. Rohling na een inleiding van prof. dr. A. Klasens werd geopend, duurt tot 19 augustus. Bü de-opening waren onder anderen aanwezig de president-curator Practische, modern-gedistingeerde regenjas voor storm, regen en het frisse voorjaarszonnetje. Coster wéét, dat voor zo'n jas nu gewel dige belangstelling bestaat. Daarom voor alle trouwe Coster-klanten deze unieke aanbieding. LEIDEN. 17 RiJksuntvefgltel heren J Morks te Den Haag! P J 'van Brug. rwH*- J de Haan te Leiden: gen te Dordi voor het kar»d. ex. Ned MP Uiden te Leiden. _mej. C S Hekst Nijmegen 1. mj. I de heren P E 1 C Vrijburg te Rotterdam cn T W Mulder K M Ji ..PR 1 HeIJningcn R'dam. J N Kantera Prachtige chongeont-poplif» HERENREGENJASSEN net ingezette mouw,meten zonder teintuur te drogen, moderne kleur. Normale prijs 59.75, maar één dag, als speciale mm mm voorjoarsstunt. ËM «R wHFM LEIDEN: Hjirlemmwitmt 26 ROTTERDAM: t one Hoogt traat 11 Meent hk. Goodse- ilngel fatendr. Lage dijk hk. Dorpiwog Weit-krubkade 35 ZEIST; Slotliao 158-160 VLAARDINGEN:

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3