Elf Noorse amateurs Nederland klopten •"mint u zuN! EEN FIETS K2r voor NIETS! Recreatie Beschamend resultaat voor Oranjehemden Militair-elf taJ won van DOS Nederlandse amateurs gelijk tegen Engeland Fischer boos op Geiler, Keres-Tal remise Wijziging omzetbelasting werd z.h.s. aanvaard Minister Visser trotseert zijn partijgenoten Mr. J. Meynen president- directeur van A.K.U. Premier Pompidou heeft vakatures al vervuld D 9 DONDERDAG 17 MEI 1962 OSLO Het Nederlands eftal heeft gisteravond het interlandseizoen 1961V62 afgesloten met een 21 ne derlaag tegen de amateurs van Noorwegen. Een bijzon der teleurstellend resultaat dat ons te denken moet geven. We schreven het reeds gisteren in onze voorbe schouwing. Er was geen enkele reden om hoog van de toren te blazen na de nietszeggende overwinning op het lauwe Noord-Ierland. Voorbeschouwingen komen niet altijd uit. Maar elf enthousiaste Noorse voetballers, die de sport alleen maar om de sport zelf beoefenen, hebben het ons wel vrij duidelijk gemaakt dat we internationaal gezien nog steeds niets te vertellen hebben. De strijd had een rommelig karakter, er werd slecht geplaatst en het voetbal van de kon eveneens niet erg bekoren. De Nederlandse voorhoede, waarin Van der Kuil die niet fit was werd ver vangen door Kerkhoffs, speelde brokke lig en zonder enge samenhang. Er was geen lijn te ontdekken in de meestal in dividuele pogingen van onze voorwaart- sen. Henk Groot stelde wel heel teleur, zijn spel kwam geen enkele moment uit de enkele grassprieten die groeien op de slechte grasmat van het Ullevi-stadion. Zijn ploeggenoot Prins veroorzaakte een onnoemlijk aantal vrije schoppen maar kwam verder niet tot een daad van enige betekenis. In onze defensie klopte het niet. Mis schien was het 'n mentale aangelegenheid en werden de Noren onderschat. Feit is dat deze verdediging geen vat had op de enkele flitsende aanvallen van de verder toch ook niet groots spelende gastheren De Noren, die het voetbal niet spelen zoals wij het graag zien. vrij stug en tempoloos, hadden aan twee verrassende doorstoten genoeg om dit Oranjeteam naar een beschamende nederlaag te spelen. Het begon allemaal zo hoopgevend voor onze landgenoten. Van de aftrap af werd de bal van man tot man door de Noorse achterhoede geschoven en voor de toeschouwers tijd hadden zich goed op hun banken te zetten stonden hun Vi kingen al tegen een achterstand aan te kijken. Het was Tonny van der Linden, die met een beheerst schot de actie juist afrondde en de Noorse doelman Ander sen het nakijken gaf (01). Het zou helaas, naar later zou blijken, het enige vermeldenswaardige wapenfeit vormen wat onze aanval deze avond aan liet tekenen. Er kwamen veel kansen en éénmaal belandde het leer zelfs tegen de Noorse paal. Maar treffers leverde het veldoverwicht niet op. Het tempo werd lager en het plaatsen liet van weerskan ten bijzonder veel te wensen over. De strijd speelde zich gedurende een groot gedeelte van de eerste speelhelft verder op het middenveld af. waar Pronk en Svenssen de zaak wel aankonden. Duitsland in de sport al één Otto Mayer, de kanselier van het In ternationale Olympische Comité, ver klaarde vandaag dat de comités van Oost- cn West-Duitsland officieel beslo ten hebben naar de Olympische Spelen die in 1964 in Tokio gehouden worden een gemeenschappelijke ploeg af te vaardigen. Mayer verklaarde dat de voorzitter van het Westduitse Olympische comité. Willy Daume, gisteren bericht heeft met het vormen van een gemeenschappelijke ploeg in te stemmen. De Oostduitser* hadden hiermee reeds eerder ingestemc' Daume heeft verder laten weten dai zlin comité er de voorkeur aan geelt enkele maanden te wachten alvorens on derhandelingen met de Oostduitsers te beginnen over de selectie van de ploeg Mayer verklaarde dat Nationalistisch China in 1964 zal deelnemen, maar Com munistisch China niet daar dit land uit het Internationale Comité is getreden uit protest tegen de toetreding van For- Bij rust hadden we dus een magere voorsprong die echter niet onverdiend was. Al snel echter kregen we weer hetzelfde doelloze heen- en weergetrap te zien als voor de thee. Zonder lijn, zonder variatie en met veel vrije schop pen aan beide zijden. OMMEKEER Nadat Andersen (na 4 min.) nog een felle kopbal van v. d. Linden had ge stopt kwam de ommekeer. Een aardige combinatie resulteerde na 6 min. in een goed doelpunt van de voet van Jensen ut een pass van Arne Pedersen. Het had de Nederlanders wakker moeten schud den maar het tegendeel was het geval De Noren gingen beter spelen en ver overden een lichte veldmeerderheid. Na een tiental minuten was het bijna weer raak maar v. d. Merwe wist het doel voorlopig nog verdere doorbo ring te behoeden. Bij deze scrimmage moest Arne Pedersen even geblesseerd het strijdperk verlaten. Prins zag een goed gerichte kogel op de doellijn gered door Larsen terwijl doelman Andersen reeds in geslagen positie was en tijdens een licht Neder lands overwicht dat hierna volgde braclit een felle doorstoot de Noren plotseling op winst, tot dolle vreugde van hun landgenoten op de tribunes. Met 10 man, spil Svenssen was even buiten de lijnen wegens kramp, rukten de Noren op tot ver in onze gelederen en rechtsbuiten Borgen rondde deze massale actie af (2—1). Er volgde nog een licht Noors offen sief vóór de oranjehemden in de slotfase probeerden tenminste nog een gelijkspel uit dit stadion mee te nemen. Maar het Ullevi-stadion bleek reeds eerder moeilijk te nemen veste. Aangemoedigd door de duizenden sloten de Noren zich geheel in de verdediging op en de Neder landers slaagden er niet in om ons land zelfs maar te redden voor een toch erg trieste nederlaag. Het Nederlandse militaire voetbalteam heeft gisteravond in Schoonhoven een wedstrijd gespeeld tegen de Utrechtse eredivisieclub DOS. De militairen, wie vooral Sparta-keeper Van Leeu wen uitblonk wonnen met 41. Bij rust hadden zü een 10 voorsprong. 9 In een gisteravond te IstanDul ge speelde voetbalwedstrijd tussen de na tionale teams van Turkije en Israël heeft het Turkse elftal met 10 gezegevierd. Het doelpunt werd in de tweede helft gescoord. Pasta Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen Voorhoede stelde teleur Met een enorm enthousiasme en een dito uithoudingsvermogen heeft het Ne derlands amateurelftal woensdagavond op het winderige ZAC-terreln te Zwolle tegen Engeland een 00 gelijkspel be haald, dat in meer dan een opzicht verdienstelijk genoemd mag worden. Verdienstelijk, omdat de Nederlandse amateurs hiermee ongeslagen het In- terlandseizoen afsloten? na de 21 ze ge op Italië en de succesvolle trip naai Saarland, maar verdienstelijk bovena' omdat hierdoor bewezen werd. dat technische superioriteit gecompenseerd kan worden door ontembare wilskracht en nooit aflatende strijdlust. Nu was dit Engelse team in vele op zichten niet te vergelijken met het elf tal van Groot-Brittannië dat twee jaar geleden Nederland wipte in de voor ronden van de Ol spelen De spelop vatting was veel minder professionn- listisch dan toen. maar ook wat dit team nog aan slimmigheidjes bedacnl was vaak te ingewikkeld voor het Ne derlands elftal. De Britten werden ech ter ondanks dat zo ongenadig op hun huid gezeten dat zij minstens drie man moesten passeren om zich vrij te spe len cn zoiets wordt od den duur ver moeiend. Hoe verdienstelijk een gelijkspel on der die omstandigheden ook mag zijn afgemeten het aantal kansen had KandidaIen toernooi Curacao (Van een speciale verslaggever) Geheel Curasao is momenteel in de ban van de schaaksport. Men heeft thans zelfs een etalagewed strijd georganiseerd. In de Heerenstraat, die men min of meer kan beschouwen als de Kalverstraat van Wil lemstad, is een schaaketalage ingericht met een han gend schaakbord en levensgrote, magnetische stukken Bovendien zullen binnenkort tien simultaanseances worden gehouden door niet aan het toernooi deelne mende spelers van naam, die in vrij ruime mate op Curasao aanwezig zijn. De spelers, die uitkomen in het kandidatentoernooi, houden zich uiteraard angstvallig buiten dit „rumoer". Zij brengen hun tijd door met zwemmen, slapen en bet treffen van voorbereidingen voor de komende partijen. Rus Geiler, die beiden strijden om aan sluiting met de koplopers te krijgen, zal de gemoederen voorlopig wel blij ven bezighouden. De partij werd afge broken in een razend moeilijk toren- eindspel. Geiler, in het bezit van een olus-pion, besloot tegen elf uur de zit ting te verdagen, aangezien hij royaal 41 zetten had gedaan. Weliswaar had hij nog een half uur bedenktijd tot zijn beschikking, doch hij gaf dit liever prijs teneinde het nemen van nog meer risico's te vermijden. De analytici zullen er stellig een zware taak aan krijgen om de diverse mogelyk- leden uit te pluizen. Het eindspel had een Siciliaan. merk Fischer (Lc4)t tot basis. De dames waren reeds op de 15e zet afgeruild, doch het resterende eind spel (wederzijds 2 torens plus een licht stuk) was desondanks onvoorstelbaar moeilijk. Benkoe versloeg de Tsjech Fillp op zeer knappe wijze. De stand luidt nu: 1. KortsnoJ B pnt; 2. en 3. Petrosjan en Keres beiden 5H pnt: 4. Geiler 4ii pnt en 1 afg. partij: 5. Benkoe 4^2 pnt; 6. Fischer 4 pnt en 1 afg. partij; 7. en 8. Filip en Tal beiden 2% punt. Genoegen deed het gisteravond velen, dat de Russen Paul Keres en Michael TaJ na 23 zetten remise overeenkwamen. Bei den werd het namelijk van harte gegund. Keres, omdat hij nog steeds de populairste crack is en Tal. omdat deze door zijn conditie maar een „half mens" is, waar door er een zekere voldoening heerst in dien blijkt, dat de ex-wereldkampioen in staat is tot een prestatie, die hij aan zijn reputatie verplicht is. KeresTal was een correcte Siciliaan. Petrosjan en Kortsnoj hadden slecnt> drie zetten meer nodig om eveneens toi verdeling van het punt te komen, dqch hier was er een enorm gevecht aan voor tgegaan. De posities aan de kop van rte ranglijst ondergingen door deze beide resultaten geen wijzigingen. Petrosjan, met wit spelend, had tegen Kortsnoj in een aangenomen damegam- bjet de z.g. Mannheimer-variant gekozen, die tot grote complicaties leidde. Het remise-aanbod, dat wit na 26 zetten deed. ft'as niet ongemotiveerd, doch niettemin kreeg men de indruk, dat de (weder zijds) beperkte tijd ook een woordje meesprak. Het duel tussen Bobby Fischer en de Nederland met ruim verschil moeten winnen. Seeds weer expedieerde de hechte Nederlandse achterhoede onder aanvoering van rechtsback Smits de bal met verre trappen naar voren waar de Engelse defensie zich telken male verkeek op de vreemde caprio len die de bal op het spekgladde veM maakte. De lange Nederlandse middenvoor André kreeg zoveel kansen dal het eigenlijk onbegrijpelijk is dat hij er geen enkele van benutte. Maar André was evenals zijn medevoorwaartsen bang om te schieten. De V.S.V.-speler haJ teveel tijd nodig de bal voor de goede voet te leggen, zodat hij er meestal de voorkeur aan gaf te trachten in samen werking met zijn binnonspelers de bal In het doel te lopen. Strafscli op gemist Enkele malen lukte dat op een haar na. toen Kriesch. Andr en Hommer- son zich met onbeholpen, houterige be wegingen langs de Engelse backs werk ten. maar het beslissende schot bleef uit. Zo slecht schoten de Nederlandse voorwaartsen dat het geen verrassing was. dat Kriesch in de 32e minuut zelf* een penalty niet kon benutten toen stopper Law in uiterste nood de bal met de hand uit het doel had geslagen De Engelsen namen de waarschuwlns van die gemiste strafschop ter harte. Zij gingen de mandekking consequenter toepassen en namen het middenveld tn bezit. Van daaruit lanceerden zil de ene aanval na de andere en er onston den diverse gevaarlijke situaties voor hei Nederlandse doel. Doelman Van Zanten echter groeide naar een grootse vorm en de ene keer dat hij gepasseerd werd stond de rechtsback nog op de doeilil'i om met een ferme trap redding te bren gen. Het laatste half uur was het wel dul deliik dat doelpunten er deze avond niet meer inzaten. Eenmaal had Neder land nog een kans behoren te krijgen, toen Kriesch even buiten het strafschop gebied ten val werd gebracht, maar fl» Belgische scheidsrechter Versyp. die nau welijks van de middenlijn week. zag er geen vrije schop in. Nederland: Van Zanten. Smits. Marree De Jonge. Moolenaar. Van Egmond. Wolf fers. Mommerson. André. Kriesch en Van der Heiden. Engeland: Pimmer, Martin, Clark. Ar- drey, Law. Townsend, Woods. Brown. Pragg. Agar en Broomfield. Banden personenauto's onder normale tarief (Van onze parlementsredactle) DE Tweede Kamer heeft gister middag zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp waarin voor bepaalde artikelen verlaging of vrij stelling van omzetbelasting wordt voorgesteld. Dit gebeurde nadat ln het ontwerp op een enkel punt een wijziging was aangebracht Zo aanvaardde de Kamer z-h.s. amendement-Van Leeuwen (lib.), dat voorstelde ook alle banden voor perso nenmotorrljtulgen uit het 18 pct.-tarlef te lichten en onder het normale tarief van de omzetbelasting (5 pet.) te bren. gen. Staatssecretaris Van den Berge ver klaarde zich tegen deze wijziging, maai liet ten slotte de beslissing aan de Kamer over. Door de aanvaarding van amendement zollen de banden voor sonenauto's dus goedkoper kannen wor- De staatssecretaris nam verder een amendement van de vaste Kamercommis sie voor financiën over. dat beoogde de vrijstelling van o.b. voor fabrikanten en voor verrichte diensten tot een grens van f 3000 te verhogen en het bedrag, waarbeneden een handelaar geen aan gifte voor de o.b. behoeft te doen, te ver. hogen tot f 18.000. De Kamer verwierp een amendement Brouwer (kath.v.), dat beoogde vrijstel ling van omzetbelasting te verkrijgen voor de nu nog aan die heffing onder worpen (industriële) zuivelprodukten. t.w. chocolademelk, koffiemelk, melkpoe. Midvoor Per Kristoffersen van Noorwegen maakte het Peter v. d. Merwe nogal eens moeilijk. Peter bleef in dit duel de situatie mees- Krijgsgevangenen of niet? (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Holla-ndtia. donderdagmorgen De landrechter te Manokwari heeft geweigerd de honderdtwintig gevan genen van Walgeo en Gag te berechten als immigratoir aangehouden. HU stelt zich op het standpunt, dat zij als krUgs- gevangenen dienen te worden be schouwd. Om die reden heeft de procu reur-generaal te Hollandia appèl aange tekend bü het gerechtshof. Ondertussen wordt over de status van de gevangenen druk overleg gepleegd tussen Holland-ia en Den Haag. Door het ontbreken van de staat van oorlog levert een verklaring tot krijgsgevange- namelijk aanzienlijke juridische moeilijkheden op. In de praktijk komt het er echter op neer. dal men kan spreken vam agressie, hetgeen ook wel blijkt uit het feit dat er elite-troepen worden ingezet In Den Haag wordit de status van de gevangenen bestudeerd door prof. Rip- hagen van buitenlandse zaken, d'ie als expert geldt op het gebied van het inter nationaal volkenrecht Brigadier hielp bij oplichting De Rotterdamse politie heeft enkele arrestaties verricht naar aanleiding van het op georganiseerde wijze oplichten met gefingeerde huurkoopovereenkom sten van enige financieringsmaatschap pijen voor een bedrag van verschillende duizenden guldens. Bij deze zaak is ook een 47-jarige brigadier van het Rotter damse politiekorps. S A. H., betrokken Hij ondertekende mede de formulieren, die door een 34-jarige autohandelaar. J. H. P., bij de financieringsfirma's werden ingediend. Beide mannen zijn voor de officier van justitie geleid. Het onderzoek in deze omvangrijke zaak duurt al enkele weken en is nog in volle gang. Men verwacht dat nog meer aanhoudingen zullen volgen. Senaat keurt defensiebeleid goed (Vervolg van pagina I) „Dit kan niet ongestraft worden gezegd," luidde het oordeel van prof Samkalden (soc.) over het optreden van mr. Van Riel. „Zeker," zei socialistische spreker, „wij hebbt reeds geruime tijd een doorslaggevend dubbel bezwaar gehad tegen het be leid van deze minister en wij zier dus geen aanleiding, de minister ti verdedigen. Integendeel, wij zouden het in het landsbelang achten, als zijn portefeuille in andere handen ovei- ging. Dit wil echter niet zeggen, da' wij het met alle bestrijdingsmethoden eens zijn." In het optreden van mr. Van .Riel prof. Samkalden symptomen van schi zofrenie (gespletenheid). Eerst toonde de liberale spreker waardering voor beleid, maar daarna kwam kritiek deze Uep uit op één onderdeel van ak-Van der Putten. Alleen het beleid op dit punt leidde mr. Van Riel tot dc conclusie, dat de minister maar heen moet gaan. het meest vernietigende oor deel. dat een geestverwant tegen eer minister kan uitspreken Prof Samkai waagde het. zich schertsenderww af - te vragen, of mr. Van Riel wellich zelf deze ministerspost wil bekleden Overigens vergat de hoogleraar zijn -1 van woordvoerder van de oppositie niet. Een van de twee bovengenoemd' vragen, die hij ir. Visser stelde, luidde welke de landsbelangen zijn, die het heengaan van de bewindsman onmoge lijk maken. En verder liet hij toch we' duidelijk merken, dat wat is gebeurd het gezag van de bewindsman en van het kabinet slechte verder heeft afgebrokkeld. Geen thee Mr. Van Riel, wiens spreekbeurt i kwam. vond het niet nodig, in te gaan op de suggestie van voorzitter Jonkman, eerst een korte theepauze in te lassen ten einde zijn antwoord op de kritiek voor te bereiden. Meteen brandde hij los op de heer Algra. van wie hij vond, A. J. Engel is als president directeur van de Algemene Kunst zijde Unie N.V. vandaag opgevolgd door mr. Meynen. tot dusver vice- president in de A.K.U.-directie. Johannes Meynen werd op 13 april 1901 te Winsum in Friesland geboren als zoon de gereformeerde predikant, ds W W. Meynen (later te Dordrecht). Na zijn gymnasiale opleiding te Dordrecht stu deerde hij aan de Vrije Universiteit te Amsterdam rechtswetenschappen. Als jong meester In de rechten trok hij naa- Arnhem. "wee jaar later ging hij in de handel als verkoper van chemische produk- Eén nieuweling in kabinet Franse premier heeft gisteravond de wijzigin- n het kabinet aangekondigd die noodzakelijk waren geworden door dat vijf MRP-ministers hun ontslag hadden ingediend. President De Gaullc zal volgens het oorspronke lijke plan vandaag uit Parijs ver trekken voor een reis van vier dagen door Midden-Frankrijk. Opvolger van Pierre Pflmlin als mi nister van staat voor de samenwerking met de nieuwe Afrikaanse landen U Georges Gorse, die ontheven is van zijn post van onderminister van buitenland se zaken. Pompidou zelf neemt de taan van Maurice Schumann over, die minis ter van regionale planning was. Gilbert Pompidou GrandvaJ. tot op heden onderminister voor buitenlandse handel, volgt Paui Bacon op als minister van arbeid De enige nieuweling in het kabinet i» Raymond Marcellin. die Joseph Fonta net opvolgt als minister van gezondheid De Gaullist Roger Dusseaulx. (83 Jr die belast was met de betrekkingen tussen regering en parlement volgt Ro bert Buron op als minister van openbare werken. Zijn eigen post wordt overge nomen door Pierre Dumas, die onder minister voor openbare werken was. Diens oude post is geëlimineerd In een kort communiqué van het Ely- sée wordt gezegd dat Dc Gaulle beslo ten heeft „een eind te maken aan de functies" van de vUf MJl.P.-mlnlster« door hun ontslag te accepteren. De ge- bruikelUkc woorden van dank voor de bewezen diensten zUn ditmaal achter wege gebleven. ten te zijn begonnen, klom hij op tot adjunct-directeur van het Europese koopkantoor van de Hercules Powder Company te Wilmington (Ver. Staten). In 1941 trad hy in functie bij de N.V Philips Gloeilampenfabrieken te Eind hoven en wel als leider van een groep afdelingen Toen in 1945 de geallieerde strijdkrachten doordrongen tot Zuid- Nederland. werd de heer Meynen nieuw gemobiliseerd. Als reserve-majoor kwam hij bij de staf van de Nederland se troepen onder prins Bernhard. Nog voor de Duitse troeoen capituleerden, werd hij in de rang van reserve-kolonel benoemd tot secretaris-generaal iepartement van oorlog In het eerste kabinet na de bevrijding was de heer Meynen minister log. Een jaar later trad hij bij de A.K.LT. in dienst als adjunct-directeur «voor buitenlandse zaken), in 1948 volg de zijn benoeming tot directeur, in I960 die tot plaatsvervangend president-direc- Naast zijn directeurschap bekleedt de heer Meynen tal van commissaria ten van dochterondernemingen van de A.K.U. en hij bezet voorts verscheidene oosten in binnen- en buitenlandse orga nisaties op het terrein van het sociaal- economische leven. Hij is voorzitter van ie Europese liga voor economische sa- Voorts is de heer Meynen o.m. lid van het dagelijks bestuur van het Protestants- christelijk werkgeversverbond en vice- voorzitter van de raad van commissaris sen van .de Nederlandsche Bank en van de Bankraad De nieuwe president-directeur van de A.K.U. is ridder in de orde van de Ne derlandse leeuw en drager van hoge Engelse en Amerikaanse onderscheidin- Tsjechoslowakije in de eindronden het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal heeft woensdagavond Milaan met 11 gelijkgespeeld tegen Internazionale. dat deze zichzelf „een brevet van reel handelen" had gegeven. De heer Van Riel vond, dat het par lement het recht heeft, het beleid van de minister bij de behandeling van de begroting te beoordelen Het allerbe langrijkste vraagstuk in defensieverband is, volgens hem, de wiize, waarop de mens in dit defensieverband wordt be handeld. „Het nalaten van het maken van aantekeningen tijdens het verhoor van Van der Putten door twee hoofd ambtenaren vind ik zoiets afschuwelijks, dat het nodig is, deze zaak tot een hoofd zaak te maken" Fel keerde h(j zich tegen de door de heer Algra gebruikte uitdrukking „partisanenpolitiek". „Ik heb ook niel van partisanenpolitiek gesproken, toen de a.r. ministers zich keerden tegen het Nieuw-Guineabeleid van het kabinet en toen in december 1960 de aj. Tweede-Kamerfractie stemde tegen een geestverwante minister." Mr. Van Riel wilde nu wel voorbij gaan aan wat dinsdag zijn grootste ver wijt was geweest, namelijk dat de mi nister zou hebben gezegd, in de zaak- Van der Putten een stunt te willen uit halen. Hij had genoeg aan het ministe riële antwoord van woensdagmorgen en dat deed, naar zijn mening, de deur dicht. Hij, mr. Van Riel, had de ministei specifieke feiten genoemd. Dc bewinds man is daar niet specifiek op ingegaan „De minister giste In zUn antwoord naar zün motieven. Zoiets zegt men niet. Myn enig motief is het beleid van de minister, ontleend aan de stukken, die voor mü liggen." Mr. Van Riel verkil de ten slotte, dat de liberale fraetle, ge zien de internationale situatie, niet tegen de begroting van defensie zou stemmen ..Wel stelt de hele fraetle ultdrukkelUk dat zU In deze minister geen vertrouwen meer kan hebben," zo besloot mr. Van Riel zUn vernietigend betoog. Veel woorden had minister Visser voor ziin antwoord niet nodig. Na een pauze, waarin hij met prof. De Quay en drs. Korthals overleg voerde, liet hl) het belangrijkste punt, de beantwoording van de vragen van prof. Samkalden over aan de minister-president. Zelf zorgde hij voor de afsluiting van hel debat een besliste weigering niet te willen vallen in de kuil. die zijn geest verwanten met grote zorg voor hem hadden gegraven. De eigenlijke defensie-aangelegen heden kregen bij dit alles nauwelijks nog enige aandacht. Zo bleef onder meer de vraag van mr. L. de Gon (kath. v.) of het. gezien de nieuwe Indonesische aanvallen geen tijd word' de Veiligheidsraad in te schakelen onbeantwoord. ELKE DAG - 3 MAANDEN LANG (t/m 30 |uni'62) heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans die fiets (plus toebehoren) cadeau te krijgen DIT ZIJN DE WINNAARS VAN DE VIJFDE WEEK ZATERDAG 28 APRIL DINSDAG I MEI STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? (vraag uw fietsenhandelaarinlichtingan) der. room en vla. Dit zou de schatkist een bedrag van f 13 miljoen kosten. De ma nier waarop de heer Brouwer een en ander vla een verhoogde heffing door de minister van landbouw wilde doen opvangen (bij een gelijkblijven van de consumentenprijs) stuitte bij de staat»- secretaris van financiën op „zwaar-we- gende" bezwaren. Het amendement werd ten slotte met 48 stemmen tegen en 43 voor verworpen. Vóór waren de KVP, SGP en CPN en de heren Biewenga (a.r.). Van Dyk (lib.), Schagen (soc.), Mellema en De Ruiter (beiden c.h.). To gen stemden de overgrote meerderheid van PvdA. WD. AR en CH en voor zitter Kortenhorst. Hadden de heren Lucas (kath.v.). Van de Wetering (c.h.) en Kieft (a.r.) zich dinsdag nogal kritisch uitgelaten over de huns inziens te beperkte herziening die de regering nu voor omzetbelasting voorstelt, de heer Van Leeuwen (lib.) vond deze kritiek niet helemaal juist. De regering heeft immers aan door haar gedane toezeggingen voldaan. Als de Kamer onder die omstandigheden toch met kritiek komt, maakt ze het de rege ring in de toekomst moeilijk beloften te doen. Staatssecretaris Van den Berge zei h* zijn antwoord niet te kunnen ingaan op het verzoek om het bij de wet te verlagen tarief terugwerkende kracht tot aan de indieningsdatum te geven. Dit is tech nisch onmogelijk. Wel wilde hij bij nota van wijzigingen een artikel indienen, waarbij de Kroon de bevoegdheid zou krijgen de tabellen uit te breiden of in te krimpen onder wettelijke bekrach tiging achteraf. Daardoor zouden kopers stakingen bij eventuele toekomstige wij zigingen kunnen worden voorkomen. (Vervolg van pagina 7) aantal hotelbedden van thans waarvan meer dan de helft in de grote steden) zou ln 1965 op 42.700 moe- en worden gebracht, In 1980 op 51.000. In de kampeersector ziet het rapport 'oorlopig mogelijkheden voor vestiging •an 20.000 slaapplaatsen, deels door het aanleggen van nieuwe terreinen (met In de kuststreek), deels door sa nering en uitbreiding van bestaande be- drUven. Toegegeven wordt echter dat daarmee de steeds stygende behoefte nog lang niet gedekt zal zUn. In de hotelsector is bezinning op de hoogte der tarieven nodig, vindt het rap port. dat seizoenprijzen aanbeveelt. Een ander advies: het opzetten van grotere eenheden (o.m. voor groepsbe zoek). die volledige accommodatie bie den. Voorts het bouwen van meer jeugd- hotels. 'studentenhotels en zelfbedienings hotels. Het motel, zegt het rapport, sluit qua opzet zeer goed aan bij het „noma- diserende vreemdelingenverkeer". Behalve meer logiesruimte, vraagt het rapport ook vakantiespreiding. Op het ogenblik vraagt een kwart van de vakan tiegangers In het westen tegelUk om lo giesruimte. Wanneer dit percentage maar tot 20 procent zou kunnen worden terug gebracht. zouden voor 1965 en 1980 resp. 250.000 cn 450.000 slaapplaatsen worden bespaard. Het rapport waarschuwt ech- er voor overschatting van het effect van akantiespreidbig, omdat zU niet van In- -loed Is op de dagrecreatie in de week- nd* en dit ln feite het grootste pro bleem ia Verkeer het verkeer schrijft het rapport dat bii de Nederlandse dagrecreatie da personenauto steeds meer wint aan bete kenis. terwijl de autobus aan betekenis nboet. Het percentage dagrecreanten uit de grote steden dat van personenauto's gebruik maakt, bedraagt op dit ogenblik ruim 35. Ongeveer 40 procent van deze recreanten gebruikt de bromfiets. Met het oog op de toekomstige recreatietrek vraagt het rapport meer verkeersvoor- zieningen (snelwegen, toeristische wa gen, parkeer- en stallingruimte). Het aandeel van het verkeer over da weg is bij het personenvervoer van buitenlanders naar westelijk Nederland overweldigend (ongeveer 95 procent). Op de noordelijke toegangsroute naar het westen (Afsluitdijk) is het auto verkeer van buitenlanders in de zo mermaanden de laatste tien Jaar ver- zevenvoudigd. Het aandeel van de Duitse auto's steeg an 5 tot 50 procent, dat van Skandina- ische echter liep terug van 49 naar 21 procent (hoewel het absolute aantal auto's uit deze landen nog verdrievou digde). In 1960 passeerden in de maanden juni, juli cn augustus 200.000 buitenland- toeristen de Afsluitdijk. Het rapport tekent hierbij aan dat op het gebied van het recreatieverkeer van buitenlanders nog wel eens klachten worden gehoord over de bewegwijzering. Hoewel In het algemeen het beweg- wijzerlngseysteem In Nederland een ver gelijking met het buitenland glansrUk kan doorstaan, kannen toch wel enkela verbeteringen worden aangebracht, vindt de dienst.. ZU denkt hlerbU aan numme ring van de wegen en het aangeven van deze nummers op kleine bordjes ter oriëntatie van de toerist; verder aan een perlale. op toeristische wegen gerichte bewegwijzering. Benauwend Vraagstukken om op te lossen te over. Maar. zegt het rapport, er moet gecon stateerd worden dat zelfs in de provin cies die direct ln de greep van de mll- joencnbcvolking van de Randstad liggen, bepaald nog niet gesproken kan worden van volledig uitgeputte mogelijkheden. Het grootste recrcatieprobleem wordt veroorzaakt door de massa mensen, die n een mooi weekend naar buiten trekt. Op het ogenblik verlaten er alleen al ln de Randstad zo'n anderhalf miljoen re creatie-zoekers de woonplaats op de vrija dagen. Om deze massa te spreiden naar meer plaatsen, die in aantrekkelijk heid concurreren met het geringe aantal punten, waarop men zich thans noodgedwongen concentreert, zijn maatregelen en voorzieningen nodig. Een voorstelling van de benauwende, totale drukte in de topweken vraagt anders weinig fantasie meer, aldus het rapport.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9