1000 willen Visser Liberalen minister van af NGV KRANT Onjuist verband tussen huren en bouwkosten \49y Aanval van mr. geen kans op Van Riel succes? Versterking activiteiten in het vooruitzicht Mr. Maris door minister gerehabiliteerd Voorstel omzetbelasting wekt teleurstelling WEEK RECLAME ANANAS \j39y \9G'/ SPINAZIE \49jS VICTRIX >PUDDING, \89y \49/ ERWTEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 16 MEI 1962 (Van onze parlementsredactie) IK ?IE EIGENLIJK maar één consequentie." Met deze woorden zegde mr. H. van Riel, leider van de liberale Eerste-Kamerfractie, gister avond in feite het vertrouwen in de liberale minister van defensie ir. P. H. Visser op. Inzet was, tijdens de lang verbeide behandeling van de defensie begroting in de Senaat, het ontslag van de heer F. H. van der Putten. Het woord „heengaan" gebruikte mr. Van Riel niet. Toch werd zijn bedoeling wel duidelijk uit zijn opmerking, dat men ten aanzien van de politiek van minister Visser kan spreken van een ontoelaatbaar personeelsbeleid, ge- lien uit een oogpunt van rechtvaardigheid en van de hoogheid van de staat. Hoewel minister Visser er met een rood hoofd bij zat, kunnen de woor den van de heer Van Riel voor hem geen verrassing zijn geweest. Reeds herhaaldelijk is de laatste binnens kamers met name van de zijde van de liberale Tweede-Kamerfractie bij hem erop aangedrongen, zijn minis terspost te verlaten. Het leek intussen gisteravond onwaar- ehynlijk, dat de liberale Eerste-Kamer- leden zover zullen gaan, dat zij tegen de begroting van defensie zullen stemmen. Van de socialistische oppositie is wel joiets te verwachten. De socialisten vor men echter geen meerderheid in de Se naat. Het was dus gisteravond zeer de vraag, of de houding van mr. Van Riel inderdaad zal leiden tot een heengaan m de minister van defensie. De belangstelling op de publieke tri une voor het defensiedebat stond gis teravond wel in schrille tegenstelling tot de belangstelling van de zijde det Kamer. Er waren slechte ongeveer twin- F. H. van der PUTTEN wordt het heengaan? lig Kamerleden aanwezig. Zeer in het oog lopend was, dat zldh niet minder dan »ven liberale Tweede-Kamerleden op ée gereserveerde tribune bevonden. Reeds iin.de middagvergadering waren ren verschillende zijden enige opmerkin- gen over de zaak-Van der Putten ge- Makt. De meeste sprekers wensten zich tchter in het huidige stadium van een oordeel te onthouden. De heer H. Algra (aj.) bracht o.m. de kritiek, die een untal liberale bladen op minister Vis- onlanlgs hebben uitgeoefend, ter spra- Hij meende, dat het onvriendelijk zou zijn te veronderstellen, dat de WD met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen minister Visser zou willen omwisselen voor een andere be windsman. De heer Van Riel beaamde dat. HU ontkende dat er verband zou kunnen bestaan tussen zijn kritiek op lr. Vis ser en de komende verkiezingen. HU zei. dat hU zo kort voor de verkie zingen ook de invloed van zUn kritiek op de stembusuitslag niet kon voor zien. Geloofwaardig klonk dit niet, althans iet voor de socialistische burgemeester an Enschede, de heer Thomassen, die ia mr. Van Riel aan het woord kwam. De heer Thomassen vroeg zich namelijk al. waarom mr. Van Riel met zijn kri tiek dan niet had gewadht tot na de uitspraak van de Centrale Raad van Be roep, die het ontslag van Van der Putten nomenteel in behandeling heeft. De heer Thomassen zag maar één antwoord: de verkiezingen van 30 mei, waarop mr. Van Riel interrumpeerde, dat dit een insinua tie was. Kardinale fout Mr. Van Riel wenste, wat de zaak- an der Putten betreft, alleen te spreken over het ontslag van Van der hitten en wat daaraan direct vooraf- l-ng. Hij baseerde zijn oordeel op stukken, die hij van minister Visser tad ontvangen, diens nota aan de Tweede Kamer en de uitspraak van liet ambtenarengerecht in Arnhem. Een kardinale fout noemde de heer Van Riel het feit. dat van het verhoor, tat twee ambtenaren van het departe ment van defensie de heer Van der Put ten hebben afgenomen, geen aanteke- "ingen of een proces-verbaal zijn opge maakt. Met „dit gaat niet" kwalificeerde k liberale fractieleider de wijze, waar- °o het ontslag aan Van der Putten is verleend. De minister had Van der Putten bij dch moeten laten komen of bij de secre- bris-generaal. en hem erop hebben moe- *n wijzen, dat hij eruit zou gaan. als ta bepaalde dingen nog eens zou doen Ren goed personeelsbeleid eist dit. vooral *n aanzien van personen met een ka- "Rter als dat van de heer Van der Put- aldus mr. Van Riel. Deze man was j- los van zijn agressiviteit een mens I" doodsnood. Dit een verslag, dat Het Parool heeft "geven van de persconferentie, die ml- titfer Visser naar aanleiding van hei «tslag van Van der Putten heeft gehou- fcn, maakte mr. Van Riel op. dat minis- Visser had erkend, dat hij zelf wel wat -wonderlijke stunt uithaalde. •Hiw heeft de minister in zekere zin het ■wdvonnis over zichzelf uitgesproken. voor een stunt moet men alle ver asten tot in de perfectie beheersen. Hier- voldeed de minister niet." Van der Putten zelf woonde 'smid- taf» het debat bij. Zoals gezegd, wljd- de sprekers, die in de middagver- Wering het woord voerden, slechts be- hehkelijk weinig woorden aan zijn zaak. Df- J. W. van Hulst (c.h.) ging zelfs «Wzwijgend aan de zaak-Van der Putten Worbij. De heer Algra (a r.) noemde de T>laatsing en het ontslag van een ambtenaar geen kleine zaak. maar voeg de daar meteen aan toe. dat de affaire- Van der Putten vooralsnog buiten de be voegdheid van de Eerste Kamer valt en dat hij daarom de verleiding zou weer staan, erop in te gaan. Mr. L. de Gou (kath. v.) vroeg zich af, of de zaak-Van der Putten, vergeleken met de andere aspecten van het defen siebeleid, niet een te zwaar accent heeft gekregen. Hij prees het in minister ser, dat deze de zaak niet heeft willen laten doorzieken, maar de t^ijze, waarop hij heeft ingegrepen vond de heer De Gou bepaald niet gelukkig. De KVP-se- nator wenste geen verder commentaar op de zaak te leveren, aangezien zl| thans bij de Centrale Raad van Beroeo ln Utrecht aanhangig is. Ook mr. M. van der Stoel (soc.) wilde een oordeel over de juistheid van ontslag van de heer Van der Putten over de gegrondheid van diens beschul digingen voor zich houden. Wel echter ging hij in op het beleid van ir. Visser In algemene zin. Hij kwam tot de con clusie, dat de bewindsman in de aanpak van de affaire-Van der Putten ten enen male is tekort geschoten. Overigens wenste mr. Van der Stoe» zich geheel los te maken van de door De Telegraaf gevoerde campagne. Hij veroordeelde die fel. Het had hem verwonderd, dat van liberale zijde zo lang en zo hardnekkig over deze cam pagne is gezwegen en dat de afkeuren de woorden, die prof. Oud op het WD- congres in Leeuwarden had laten ho ren, klaarblijkelijk niet door alle libe rale Tweede-Kamerleden worden ge deeld. De wijze, waarop minister Visser heeft gemanoeuvreerd, zo vervolgde mr. Van der Stoel, heeft zijn positie verzwakt. HU heeft schoon schip willen maken, maar het tegendeel bereikt van wat hij wilde Nieuw-Guinea Meer aandacht dan aan de zaak-Van der Putten werd in de middagvergade ring dus geschonken aan de eigenlijk" defensie-aangelegenheden. HierbU nam het zenden van militaire versterkingen naar Nieuw-Guinea een belangrijkti plaats in. Geheel overeenkomstig de vei - wachtingen oefende mr. .Van der Stoel op deze troepentransporten ernstige kri tiek. Naar zijn mening wordt op deze wijze het extremisme in Indonesië in de kaart gespeeld, terwijl onze bijdrage de NAVO erdoor wordt verzwakt. Zijn opmerkingen gaven de heer Algra aanleiding tot de vraag, wie deze extre mistische elementen in Indonesië dan wel eijn. Soekarno soms? De heer Algra prees het optreden van de Nederlandse •trijdkrachten tegen de reeks van oor logshandelingen van Indonesische zUde Hij had, zo zei hij, respect voor de zelf beheersing van de militairen, die naar Nieuw-Guinea zijn gezonden." Ook de heer Van Hulst was van mening, dal een woord van lof niet mocht ontbreken Over het zenden van versterkingen naai Nleuw-Gulnea verschilde hU met m" Van der Stoel van mening. Eveneens overeenkomstig de verwach ting oefende mr. Van der Stoel kritle* op het besluit van minister Visser, ae door de overheid betaalde en voor do militaire cantines bestemde abonnemen ten op het weekblad Vrij Nederland op te zeggen. Zoals men weet gaf VN in twee artikelen in het nummer van I april aanwijzingen, hoe men de militalro dienst kan ontduiken. Voor deze artikelen had de heer Al gra niets dan afkeuring. Hij vond ze ge raffineerd en gaf minister Visser groot gelijk, dat hij aan verspreiding ervan op rijkskosten niet wil meewerken. Dr. Van Hulst deelde deze mening. Beide protestantse senatoren waren het wel met mr. Van der Stoel eens, dat militaire commandanten niet het recht hebben, aan militairen persoonlijk toegezonden exemplaren van VN achter te houden. Niet opgewassen Mr. Van der Stoel concludeerde, dat minister Visser niet is opgewassen tegen zijn taak. Mr. De Gou (kath. v.) ging minder ver met zijn kritiek, doch lie' haar allerminst achterwege. „Uit de me morie van antwoord blijkt, dat de minis ter tevreden is over zijn beleid, maar dit oordeel kunnen wij niet geheel ondei- schrijven". De heer De Gou formuleerde nog vele wensen. Opnieuw bepleitte mr. De Gou de aan stelling van een staatssecretaris speciaal voor de luchtmacht, ondanks het feit, dat staatssecretaris Calmeijer zich een jaar geleden nogal fel tegen een derge lijke benoeming heeft uitgesproken. De luchtmacht leidt onder het gemis aan een eigen staatssecretaris, aldus mr. De Gou. „Er worden honderd Starfighters minder aangeschaft, zonder dat daar een gelijkwaardige compensatie tegen over staat". Een eenheid Hawk-raketten achtte de heer De Gou als compensatie onvoldoende. Ook kwam het mr. De Gou voor, dat het sociale hart bij de luchtmacht minder warm klopt dan bij de marine. Fel keer de hij zich ertegen, dat de militaire be langenverenigingen alleen via de mili taire commandolijn en niet op een andere wijze bijvoorbeeld via een adres aan de Staten-Generaal naar verbetering van de rechtspositie van de beroeps militairen zouden mogen streven. „Dit past niet meer in de tweede helft van de twintigste eeuw". N.C.O.O.V. De heer Algra was begonnen met te berinneren aan het zestigjarig jubileum van de Nederlandse Christen-Onderoffi cieren Vereniging. „Sommige doelstel lingen van deze vereniging, met name de strijd tegen het vloeken en voor het eerbiedigen van de zondag, zUn nog altUd Dat er iets schort aan de verhouding tussen het volk en de krijgsmacht, bliikt aldus de heer Algra, uit de geringe be langstelling van theologen voor de func tie van reserve-legerpredikant. Vooral van hervormde zijde is de belangstel ling gering. De heer Algra weet dit on der meer aan de opgang, die het Derde Volgens de heer Algra dient de gees telijke verzorging in de strijdkrach ten in vredestijd uitsluitend een zaaK van de kerken te zijn. De militaire geestelijke verzorging moet dan een aanvullend karakter hebben. Zij treedt pas in oorlogstijd op de voorgrond. Dr. Van Hulst (c.h.) deelde dit stand punt. Hij maakte onderscheid tussen gees telijke verzorging door de kerken en andere geestelijke verzorging. Op het ni veau van dit laatste zouden de wensen van humanistische zijde om geestelijke verzorging te mogen bedrijven, kunnen worden ingewilligd. Mr. De Gou was van mening, dat buitenkerkelijke geestelijke verzorging niet mag inhouden een mono polie voor het Humanistisch Verbond. Dr. Van Hulst besloot zijn betoog met een woord van erkentelijkheid aan l\pt adres van minister en staatssecretarissen „Het is mij opgevallen, dat men in NAVO-kringen. waar men elkaar onge zouten de waarheid pleegt te zeggen, met respect spreekt over onze bewindslie den van defensie. Ook waardering Wat de kritiek van mr. Van Rlei (lib.) op minister Visser betreft, deze uitte hij pas aan het slot van zijn betoog. Waar dering had hij de bewindsman van de fensie en zijn beide staaatssecretarissen. de heren Calmeijer en De Jong. niet ge heel onthouden. Speciaal betrof deze waardering hun doorzettingsvermogen met betrekking tot het herbewapenings en hervervoersplan voor de parate divi sies. Voorts betuigde hU instemming me het militaire aspect van het Nieuw- Guineabeleid. De heer Van Riel zet, geen heil te zien in een complete oorlog met Indo nesië. Hjj verbaasde zich erover, dat de Nederlandse luchtafweer bij de Jongste luchtlandingen de langzame Indonesische Dakota's en Mitchells niet had kunnen beletten, hun doel te bereiken. HU waar schuwde ervoor, dat geen situatie ma* ontstaan, dat Nederland wel zee-over- wicht heeft, maar verder geen vrUheld van handelen bezit en het gevecht niet kan afbreken, wanneer het dat wenst. Wat de eigenlijke defensie-aangelegen heden betreft, een meer kritisch geluid liet mr. Van Riel horen ten aanzien van het investeringsbeleid voor de strijd - krachten. De investeringen bleven achter en het kan wel eens nodig zijn, dat in de nabije toekomst de defensiebegroting tot 3 14 miljard gulden moet worden opge- Ook de aanschaffing van de Starfigh ters voor de luchtmacht bleek tot onge rustheid aanleiding te geven, met name het feit. dat men er nog niet in geslaagd schijnt te zijn, een bevredigend electro- nisch vuurleidingsysteem voor deze zeer snelle straaljagers te vinden. De bewindslieden zouden vanmorgen met hun antwoord beginnen. De liberale fractieleider in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, en naast hem zijn partijgenote mevrouw Svhouwenaar. De Kadt vraagt naar inifltraties en Kaisiepo Het Kamerlid J. de Kadt (soc.) heeft de minister-president gevraagd of de re gering op de hoogte is van de door de Indonesische regering vermelde infiltra ties op ettelijke plaatsen in Nieuw-Gui nea en hoe zij als dit juist ls daar aan het hoofd denkt te bieden en alsnog een vreedzame oplossing meent te kun nen bereiken. Voorts vraagt hij hoe de regering staat tegenover de verklaring van de heer Kaisiepo, dat bij aanvaarding van het plan-Bunker de uitroeping van een republiek op Nieuw-Guinea mogelijk wordt en of zij de mededeling van de heer Kaisiepo geoorloofd acht, dat zowel de regering als de vaste commissies van de Eerste en Tweede Kamer zeer vol daan zouden zijn omtrent de opvatting van de Papoea-delegatie betreffende het plan-Bunker, gezien de opgelegde geheimhouding. Gistermiddag is het 5-jarig jongetje B. Palm uit Heerlerheide. dat van het trottoir plotseling de rijweg opliep, door een personenauto gegrepen en gedood. Voorzitter van Chr. aannemersbond (Van onze soc.-econ. redactie) De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvak patroonsbond, de heer J. Blok, heeft vanmorgen in de algemene ledenver gadering van de bond te Eindhoven verklaard, het onjuist te achten, dat op het ogenblik van bepaalde zijden zo'n sterk verband wordt gelegd tus sen huurverhoging en de ontwikkeling der bouwkosten. Tussen deze beide is geen. of althans slechts een zeer gering, oorzakelijk ver band aanwezig, aldus de heer Blok. Hij begreep niet, wat men met het afzien van een huurverhoging in dit opzicht wil bereiken. Alleen de afstand tussen de feitelijke huren en een reëel verantwoord huurpeil wordt nog groter. Zoals bekend, hebben vorige week de drie werknemersvakcentralen zich in een adres tot de regering uitgesproken tegen een verhoging van de huren, omdat eerst CH Vrouwencentrale bijeen (Van een onzer redacteuren) Zowel van bestuurszijde als door de leden is in de Christ.-Hist. Vrou wencentrale op groter activiteit aan gedrongen tijdens de jaarvergade ring, welke op de Pietersberg te Oos terbeek is gehouden. Mej. mr. E. A. Haars presideerde de* bijeenkomst, daar de presidente, jkvr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, wegens een, gelukkig genezende, armbreuk niet aanwezig kon zijn. Wel had jkvr. Wttewaal van Stoetwe gen irn haar openingsrede de vergadering haar inzichten gezonden. Haar mening Is, dat te weinigen het belang van hel werk der centrale inzien. Men is ge neigd, wanneer men kiezen moet tussen een grote en een kleine organisatie, de grote te kiezen. Daarin wordt minder persoonlijke activiteit gevraagd. Het gevolg is echter, dat het moeilijk blUft een vrouw op een verkiesbare plaats te krijgen op de lijst. De reden is eenvoudig,, dat ze niet naar voren wordt gebracht. De staten verkiezingen, vergeleken bij die van 1958, hebben een half procent verlies gebracht. Dit is geen reden tot wanhoop, maar wel een aanmaning tot verhoging der activiteit. Juist bij de gemeente raadsverkiezingen zijn de kiezers meer persoonlijk geïnteresseerd. Er ls dus gelegenheid genoeg de tot nu toe on verschilligen een aansporing in de goede richting-te geven. Men bedenke wel dat Meineedzaak Walkate Mr. Maris, de officier bij de Haagse rechtbank heeft inderdaad verzocht in het proces-verbaal in de meineedzaak tegen mr. J. A. Walkate op te nemen, dat deze erkend heeft onwaarheid ge sproken te hebben, zij het niet opzet telijk. Mr. Maris verzocht hierom toen de raadkamer het bezwaarschrift van mr. Walkate tegen vervolging wegens meineed behandeld werd. Uit een antwoord van minister Beer man op vragen van de heer Kranenburg (soc.) blijkt voorts dat de procureur- generaal bU de Hoge Raad, mr. Lange- meijer een uitgebreid onderzoek heeft in gesteld, naar het feit, dat bij de behan deling in hoger beroep van het bezwaar schrift, de officier van justitie de be kentenis na afloop van de zitting in het proces-verbaal zou hebben laten inlassen, doch dat deze bekentenis in werkelijk heid nooit zou zijn afgelegd. Dit zou door de advocaat-generaal bij het Haagse Hof, mr. Baron van Voorst tot Voorst, zUn ver klaard. De minister neemt nu aan dat bij de advocaat-generaal en daardoor ook bU het Hof een misverstand is ontstaan over het verzoek tot opneming van de beken tenis in het proces-verbaal. Het proces verbaal is, volgens de minister op vol komen correcte wijze opgemaakt. Hier mee is mr. Maris volledig gerehabiliteerd tegen de aantijgingen van de advocaat- generaal, mr. Baron van Voorst tot Voorst van het aantal zetels in de gemeente raad dikwijls de zetel van een wethou der afhangt. Maatschappelijk werk De eerste dmg van deze eonferentte was voorts gewijd aan een gesprek over modern maaatschappelijk werk, vooral bezien vanuit dlakonaal standpunt. Ds. A. M. Strating uit Goes, thans directeur van het Provinciaal Bureau voor Maat- schappelijk Werk van de Hervormde Kerk in Zeeland hield de Inleiding. Hij wees er op, dat de armenzorg van wel eer ls uitgegroeid tot maatschappelijke zorg, waarmede niet altijd financiële nood gepaard behoeft te gaan. Als definitie van dit werk zou thans kunnen gelden: Dit ls hulp bieden aan de mens om opgewassen te zijn tegen zijn eigen situatie. Werd ln het begin van deze eeuw de overheidsverantwoor delijkheid voor het financiële welzijn van de mens afgewezen en viel men dus geheel terug op het particulier ini tiatief, thans wordt de financiële nood grotendeels gedragen door de overheid, dus in dezen door het gehele volk. Hiermede is ook de diakonale arbeid veranderd. In het ontwerp bijstand wet. dat waareohijnlijk nog voor de zomer reces in de Tweede Kamer zal komen wordt dit nog consequenter doorge voerd. Bijvoorbeeld zullen verpleglngs- gelden dan niet meer ten laste van de diakonie komen. Echter zijn er de „exitra's", die een gezin in nood- bU ziekte, bij bejaardenhulp en kinderbe scherming niet kan ontberen. Woningbeleid Gistermorgen werd de conferentie van de Christelijk-historusche Vrou wencentrale op de Pietersberg voort gezet met een rede van de heer C. t' van der Peyi, lid van de Tweede Ka mer, over het woningbouwbeleid. Spi. noemde het onbegrijpelijk, dat men over welvaart durft spreken, terwijl de woningnood nog zulke ernstige vormen heeft. Naast de materiële nood heerst zeker ook door het woningte kort een morele nood. Onder de da gelijkse zware last van de samenwo ning is steeds de mogelijkheid van het bederf der menselijke verhoudin gen aanwezig. Naast het huidige tekort van 65.000 woningen moet ook voorzien worden tn de toenemende behoefte aan woonruim te. Per jaar worden 85.000 gezinnen ge sticht, terwijl 35.000 huishoudens per jaar worden opgeheven. Een vermeerdering dus per jaar van 50.000 gezinnen; voor 1965 schat men dit getal op 60.000. Daar bij komt nog een aantal van 100.000 wo ningen. die als krotwoning moeten wor den aangemerkt waaronder 6500 ..onbe woonbaar verklaarde" woningen, die nog altijd bewoond worden! Voor vervanging worden 10.000 wo ningwet- en 5000 premiewoningen gere serveerd, maar wordt dit aantal niet opgevoerd, dan zal de vervanging trager gaan dan de veroudering. Bovendien is er geen reserve waardoor doorstroming mogelijk is. Bij dit alles komt nog, dat de woningnood het grootst is in de be volkingsgroepen met de lagere inkomens. Veertig tot vijftig procent van de inko mens ligt beneden de ƒ5000. Beperking van het aantal woningen in de vrije sector noemde spr. absoluut gewenst en daarbij verhoging van het aantal premie A-woningen. Het zal no dig zijn te streven naar concentratie van bouwopdrachten cn doorvoering van ar beidsbesparende bouwmethoden. Aan de geïndustrialiseerde bouw en de systeembouw zal ruimer armslag ge geven dienen te worden. Men bedenke, dat in de traditionele bouw voor het metselen van één steen twee seconden nodig zijn. maar dat In die zelfde twee seconden ergens ter wereld een kind wordt geboren! Na een geanimeerde discussie werd het zakelijke deel van de conferentie gesloten en maakten de deelneemsters nog een tocht naar de Hoge Veluwe. Vol plannen voor een verhoging der activiteiten ging daarna een ieder huiswaarts. Bouwbedrijf voelt zich gegriefd een onderzoek ingesteld zou moeten worden naar de stijging van de bouw kosten. Pas daarna zou nagegaan moeten worden, of een huurverhoging wense lijk is. De heer Blok vroeg zich af. of het Ne derlandse volk wel bereid is bij de wel vaartsverdeling een belangrijke plaats toe te kennen aan het wonen voor eigen rekening. Hij meende van bepaalde zijde de opvatting te beluisteren, dat men de welvaart wil genieten in een woning, die blijvend kunstmatig te goedkoop wordt gehouden ten laste van andereu Bouwkosten Naar de mening van de heer Blok moet de oorzaak van de stijging van de bouw kosten. voornamelijk worden gezocht m andere sectoren dan die van het bou wende bedrijf. Zo is opvallend het grote deel, dat de grondprijzen in de gestegen stichtingskosten bijdragen. Voorts zijn de prijzen gestegen in de seotor der toele verende industrieën (bouwmaterialen). Aanzienlijk zijn volgens de voorzitter van de N.C.A.B.. ook de bedragen voor cen-trale rioleringen en wegenaanleg. „Wie zidh er serieus toe zet deze dingen objectief te analyseren, zal moeten er kennen, hoe grievend onbillijk het Is om de schuld van de gestegen bouwkosten te wijten aan hem, die ten slotte 't eind- produkt aflevert", aldus de heer Blok. Hij wilde nog maar niet spreken over de handel, die daarna door anderen met de door het bouwbedrUf opgeleverde produkten wordt bedreven. Hij noemde het eenvoudig van een ontstellende naï viteit, hoe vlot van dit alles een verwijt jegens de aannemersstand en het bouw vakpatronaat wordt gemaakt. De heer Blok wilde daarmee niet ge zegd hebben, dat er niet op het terrein van het bouwbedrijf factoren zijn, die de prijsontwikkeling ongunstig beïnvloe- Hij dacht aan de verbeteringen in de sector van lonen en andere arbeidsvoor waarden. In een bedrijfstak met een zo sterk ambachtelijk karakter als het bouwbedrijf moeten deze dingen, aldus de heer Blok, onverbiddelijk op den duur tot een zekere kostenstijging lei den, wil deze bedrijfstak niet hopeloos ten achter raken Dat de Stichting van de Arbeid v(Jf maanden nodig heeft gehad om de re gering van advies te kunnen dienen over de compensatiemaatregelen met het oog op de huurverhoging, noemde de heer Blok het voeren van een vertragingsactle. Regering en volksvertegenwoordiging zUn daardoor In tUdnood gebracht. De In voering van de huurverhoging per 1 Juli loopt nu ernstig gevaar. Bedrijfschap Tien jaar geleden heeft de N.C.A.B. zich uitgesproken voor de tot standko- ming van een bedrijfschap voor het bouwbedrijf, samen met de drie werk nemersbonden in het bouwbedrijf en de r.k. aannemersbond. Het bedrijfschap is er toen niet gekomen. Thans is van de zijde van de Sociaal-Economische Raad aandrang uitgeoefend op het bouwbe drijf alsnog over te gaan tot instel ling van een bedrijfschap. Het N.C.A.B.-bestuur moet zich thans echter opnieuw op de situatie bezinnen. Het huidige bestuur bestaat vrijwel ge heel uit personen, die tien jaar geleden daarin geen zitting hadden. Er zal op nieuw een principiële studie plaats heb ben, waarin ook de afdelingen in het land en de ledenvergadering betrokken zullen worden. Dit betekent niet dat het oude standpunt is herroepen, maar men wenst zich hieraan thans ook niet bU voorbaat te binden. De N.C.A.B. ver trouwt dat overheiden SER. de bond thans de tijd zullen laten om de zaak nog eens grondig te bezien. Goed werk Ook de kwaliteit van de bouw bracht de heer Blok nog ter sprake. Hij deed dit naar aanlpidin-g van de opvallende pu bliciteit. die er de laatste tijd is gewijd aan een aantal gevallen, waarin werk van inferieure kwaliteit is afgeleverd. De heer Blok had er geen enkele be hoefte aan om het afleveren van slecht werk te vergoelijken en degenen, die zich daaraan schuldig maken, in bescher ming te nemen. De heer Blok was er van overtuigd, dat verreweg de meeste on dernemers er een eer in stellen werk af te leveren, dat gezien mag worden. Versplintering Ongerust toonde de heer Blok zich over het toenemende aantal kleine or ganisaties. Steeds meer en steeds klei nere groepen cn groepjes gaan zich zelf standig organiseren ter behartiging van hun specifieke belang. Er is organi satorisch ook in het bouwbedrijf een splitsingsproces gaande, evenals in de werknemerswereld. De nieuwe groepen die zich vormen, betékenen echter een steeds sterkere concentratie op het beperkte, materiële eigen belang. Dit belang wordt het hoog ste criterium voor de, organisatie cn wie dit criterium overneemt, heeft de chris telijke organisatie in beginsel de dood steek toegebracht Regering ging niet ver genoeg (Van onze parlementsredactie) "DIJ de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbe- lasting hebben de heren Lucas (kath. v.), Kieft (a.r.) en Van de Wete ring (c.h.) er gistermiddag hun teleurstelling over uitgesproken, dat staats secretaris Van den Berge (financiën) niet de gelegenheid heeft aangegre pen om met een veel ingrijpender herziening van de tarieven der omzet belasting te komen. Zij wilden zich uiteindelijk wel bij de beperkte strek king van het wetsontwerp neerleggen, maar anderzijds konden zij toch niet akkoord gaan met de weigering van de staatssecretaris om aan enkele redelijke wensen van de Kamer tegemoet te komen. Zoals bekend wordt in het wetsontwerp voorgesteld op een aantal goederen lagere omzetbelasting te heffen. Het gaat hier om 21 artikelen, waaronder koel kasten, foto- en filmapparaten, teakhou ten meubelen, horloges en klokken, elek trische speelgoedtreinen en sportvlieg- tuigen, waarvan verwacht mag worden dat ze in prijs zullen dalen. Het zijn goederen, die tot nu toe werden belast met een tarief van 18 pet, maar dii worden ondergebracht in de tabel waarop een tarief van 5 pet van toepassing ls. Slechts op zes soorten goederen, nl. per- «onenmotorrijtuigen en banden daarvoor, t.v.-toestellen, bijouterieën, goederen van bont en zijde, parfumerieën en sigaretten papier, blijft het tarief van 18 pet ge- hanfhaafd. De rest valt onder een tarief van 10 pet (radio's en dranken) of 6 pet De maatregel betekent voor het rijk een belastingderving van ƒ15 miljoen. Ook voorziet het wetsontwerp in een iets hogere grens beneden welke de fabrikant- ondernemer is ontheven van belasting plicht. Vrijgesteld worden persfoto's, vleeswaren, wild en gevogelte in ver duurzaamde toestand, maar helaas niet room, koffiemelk, vla, melkpoeder chocolademelk. De heren Lucas. Kieft en Van de Wete ring konden uiteraard de voorgestelde verlichtingen op zichzelf wel aanvaarden, maar hun bezwaar was dat de regering niet ver genoeg gegaan ls. „Elke post. die uit het 18 pet-tarief verdwijnt, doet mij deugt, maar elke post die erin blijft, wekl mijn teleurstelling", zo zei b.v. de heer Van de Wetering zijn voorkeur gaat uit naar algehele verdwijning uit de wet van de weeldettirieven en naar Invoering van één algemeen tarief van 4 tot 6 pet. Maar als dat nu niet bereikt kan worden, moet ln leder geval het 18 pet-tarief over de hele linie wat terug worden gebracht, waarbij dan over het percentage noR zou zijn te praten. De staatssecretaris echter handhaaft de 18 pet voor auto's enz. en t.v.-tocstellen en men moet zich afvragen of hierdoor de normale volks ontwikkeling niet wordt belemmerd. Men kan in dit verband toch niet meer van weelde spreken. Uit dit oogpunt ls ook de 10 pet op radio's en chocolademelk niet te verdedigen. Waarom vallen wél sportvliegtulgen uit het 18 pet-tarief en niet het (bepaald niet van welvaart ge tuigende) sigarettenvloeitje? Hoe verkoop Je dit op de „markt des levens"?. Hand having van 18 pet op autobanden ls uit een oogpunt van verkeersveiligheid on juist. Deze bezwaren brachten ook de heren Lucas en Kieft naar voren. Zij vielen de heer Van de Wetering krachtig bij ln diens pleidooi voor op den duur één al gemeen o.b.-tarlef. De plaatsing van arti kelen op de verschillende tabellen acht ten zij vrij willekeurig. De heer Lucas hechtte geen waarde aan het op budget taire gronden gebaseerde verweer van de staatssecretaris tegen verdere verla gingen van het wecldetaj-ief. De argu mentatie van de bewindsman achtte hij zwak. Bij de voorgestelde verlichtingen (hoe willekeurig ook) wilde hU zich wel neerleggen, maar een afwijzing van en kele wensen der Kamer kon hij niet aanvaarden, vooral niet als de inwilliging van deze wensen het rijk slechts enkele miljoenen zou kosten. De heer Kieft adviseerde de staats secretaris om, bü wijze van eerste stap. alle 18 pct-artikclen terug te brengen tot het 10 pet-tarief, wat het rijk goed ƒ60 miljoen zou kosten. Een zodanige hal vering van het cxtra-wecldetanef ls beter dan enkele geringe persoonlijke verla gingen in het directe vlak. De Kamer zou de behandeling van het wetsontwerp vanmiddag voortzetten. Er komen nog tenminste vier sprekers aan het woord, daarna de staatssecretaris. ^\80/ mm v e r a n c ic r j LET OP DE J winkels met 0IT RAAMBILJE^^ VENZ HAGEL AA ZEGELS C.\J EXTRA LITERBLIK OP ZWARE SIROOP KOFFIEMELK 31% "DOLFIJN" literblik OA ZEGELS C. u EXTRA BIJ 3 PAKJES BETKE LATINO'S CHOCOLAADJES ISO GRAM RONDO KOEKEN PAK VAN 65 VOOR MET WORTELEN LITERBLIK Nog 1 WEEK kunt U profiteren van deze en andere aanbiedingen uit de MET EXTRA ZEGELS

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9