Waarom invoerrechten? Waarom geen veldpost? BON rj-f-w Dean: overleg in Genève is „uitzonderlijk goed" Djilas moet nu nog bijna negen jaar uitzitten Nestgeur bij mieren dA&m De leider van de Amerikaanse delegatie naar de ontwapenings conferentie in Genève, Arthur Dean, is van mening dat de on derhandelingen uitzonderlijk goed verlopen en dat er inderdaad mo gelijkheden zijn voor een effectief kernstopverdrag. De kansen op een dergelijk verdrag worden gro ter als de Amerikanen, en even tueel de Russen, in de loop van dit jaar hun kernproeven in de dampkring zullen beëindigen. Dean verklaarde dit in Washing ton na een bespreking met pre sident Kennedy. zeggen, dat de •jetunie"de besprekingen schijnt te willen voortzetten en dat de acht neu trale landen ter conferentie „een zeer opbouwende en intelligente rol spelen". In Genève heeft de Amerikaan Stelle gisteren voorgesteld onmiddellijk onder handelingen te beginnen over een ver drag om het gebruik van de kosmische ruimte voor militaire doeleinden te ver bieden. Hij drong er bij de conferentie op aan voor de kosmische ruimte de zelfde beginselen van vreedzame ont wikkeling toe te passen, die voor de Zuidpool «aren overeengekomen, voor dat er militaire maatregelen waren ge nomen. De Sowjetunie heeft, volgens hem. inspectie van installaties aldaar De Amerikaanse (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Gevangeneneiland Woendi, mei Op het gevangeneneiland Woendi in het noorden van de Geelvink baai verblijven de mannequins van het Nederlandse leger. Zo althans noemen de daar in kamp liggende vijftig militairen van het infan terie beveiligingspeloton zichzelf. Alles is daar model: kleding, wachtaflossing, wapenonderhoud en excercitie. ,Jk sta daarop", zegt eerste luitenant L. J. E. Maljaars uit Breda, die het commando voert. ,,Met het oog op de bijna honderd Indonesische gevangenen, die hier zitten, moeten we het voorbeeld geven. Het aardige is dat een en ander al werkt, want de mannen, die we moeten bewaken, hebben 't niet op zich Uiten zitten, en zijn 't zelfde gaan doen". Het is duidelijk wat luitenant in. Zeggen die piefen in Biak dat Maljaars met zijn modelactie" ik zestien gulden moet betalen, ter- nietiging in een baan om de aarde. Vreedzame samenwerking in de ruim- voor heeft. Hoe gemakkelijk het een puinhoop worden mannengemeenschap, vooral gevangenenkamp. De ervaring heeft gulden". ijl er al voor elf gulden aan post zegels op zit. Totale waarde u raadt het nooit tweeëntwintig geleerd dat mensen die moedeloos zijn, of geen taak meer eerste plaats zichzelf gaan De twintigjarige soldaat J. van i, in de de Kerkhof uit Eindhoven vindt de strak zittende jungle-hoed maar van de zelfdiscipline ontbreekt. Amerikaans slap petje op, Tegen het modelwerk hebben de want „het hoofd lijkt wel een hoog- van het infanterie beveili- Ook is het hem gingspeloton weinig bezwaar. Van waarom een brief naar Nederland de psychologisch hoger moet worden gefrankeerd dan zijn „Wat zij zien, wat zij horen, „Je betaalt hier vijfenvijftig cent eenmaal onloochenbaar hun is vijf cent duurder". Luitenant Maljaars, commandant van het infanterie beveiligingspeloton, by de gevangenen, die als corveeërs zijn aangewezen. twintig uur af. Een streng ver bod om met de gevangenen te praten, of zich anderszins met hen te bemoeien. Geen aanspraak, behalve onder el kaar. Pas na vele weken een paar dagen verlof op het op een af stand van drie uur varen liggen de eiland Biak, dat overigens ook niet overloopt vart Vertier. Jagen en vissen Voor de bezoeker is Woendi een bijna ideaal gesitueerd Zuidzee- eiland. Er zijn palmen, papegaaien, vliegende vissen en vliegende hon den, er zijn kampongs, prauwen, blanke stranden en haaien. De mo gelijkheden van vissen en jagen op de atol (rif-eilandengroepje met een baai) zijn welhaast onbeperkt. Al leen: schiet geen varken, want on middellijk duikt er een Papoea uit de jungle op, die het beest als zijn rechtmatig eigendom begint te ver dedigen en er een hoop geld voor wil hebben. Zier. die vijftig infanteristen de romantiek van Woendi nog, dat reeds door de Amerikaanse Pacific- bevrijders als een herstellingsoord voor zieken werd gebruikt? Nee na tuurlijk. Die romantiek komt la ter pas, als de terugkomst in Ne derland lang achter de rug is. Thans gaan ze, als ze van wacht komen, zoveel mogelijk „plat". Thans ver langen ze naar huis, of naar wat vertier, op de enkeling na, die zich met de vislijn of met het zonnebad kan vermaken. Het eten is goed niemand klaagt er over. De ene dag is het een Hollandse hap. de andere dag nasi, door kok Wielman steeds weer anders klaargemaakt. Dat het con- servenblikje furore maakt, begrijpen de „maats" wel. Verse aardappelen en groenten zijn nu eenmaal moei lijk aan te voeren; zelfs Biak leunt op dit punt tegen Australië aan. „Ons pakje cigaretten is nogal duur", verklaart de 22-jarige sol daat H. J. Vonk uit Kerkrade. „Ook het biertje doet tegen de klippen op. Ze zeggen wel dat we het qua verdiensten goed hebben hier hon derdvierentwintig gulden zakgeld per maand in plaats van die dooie dertig piekies in Holland maar het gaat subiet op. Iemand, die er hier een spaarschema op na wil houden, snap ik niet. Hij moet wel omkomen van verdriet en ellende". Onbegrijpelijk ..Wat ik niet begrijp", aldus de 24-jarige soldaat F. J. van den Boo gaard uit Amsterdam, „is waarom we zoveel invoerrechten moeten be talen. Ik ben jarig geweest, en van thuis hebben ze me een ring ge stuurd. Hij ligt nog steeds bij de douane in Biak, want die willen me er veertig gulden voor laten beta len". Een soortgelijk verhaal vertelt sol daat C. M. Voerman (20) uit Volen- dam. „Moet u nou eens luisteren, me neer. Krijg ik me daar vier weken geleden een pakketje met tien pakjes cigaretten en tien pakjes shag er .Veldpost het is de enige op lossing", vult de 20-jarige soldaat J. B. Wissink uit Voorschoten aan. „In Indonesië hadden de jon gens het ook, toen ik klein was". Soldaat „Hope loos" J. H. Nieu- wenhuizen (20) uit Den Haag vindt de ontspan ning ver beneden peil. „Ja. we zien wel eens een film en we doen ook wel eens wat aan sport, maart laat ze maar eens een gezelschap uit Ne derland overbrengen.Ik heb gehoord dat Max Tailleur wel wil komen, maar dat Den Haag dat een pietsie te duur vindt". Zo praten die vijftig mannen op Woendi, terwijl ze model en correct gevangen genomen infil tranten bewaken. Ze hebben het meer gedaan, want ook de weer naar Djakarta teruggekeerde ge vangenen van de Etna Baai hebben onder hun hoede ge staan. Hoewel ze misschien wel eens kankeren, zijn ze „tof", deze soldaten. Ze vinden het de gewoonste zaak van de wereld dat de Indonesiërs het tenmin ste zo goed hebben als zij. „Ach, het zijn ook mensen", zeggen ze. „Weten zij veel? weten wij veel?" •ante activiteiten. De Rus Zorin heeft nog niet gerea geerd op de Amerikaanse voorstellen. In het verleden hebben de Russen derge lijke plannen categorisch van de hand gewezen. Controverse De oonferentie heeft haar goedkeu ring gehecht aan een Engels voorstel om de controversiële aspecten van het eer- 'e stadium van een algemeen ontwape- ngsverdrag in geheime zitting te be spreken. Een der voornaamste punten van geschil is de omvang van de strijd krachten die de beide grote mogendhe den aan het einde van het eerste sta dium nog zullen behouden. Het Ameri kaanse plan stelde 2.1 miljoen, het Rus sische 1,7 miljoen man voor. Enthousiaste ontvangst voor Chroesjtsjef en de zijnen in Bulgarije Duizenden Bulgaren hebben de Rus sische ministerpresident. Chroesjtsjef. toegejuicht toen deze gisteren met zijn echtgenote en een aantal medewerkers in Sofia was aangekomen voor een be zoek van ongeveer zes dagen. Reeds in de vroege ochtenduren stelden Bulgaren zich op langs de tien kilometer lange weg tussen 'het vliegveld en de stad. De leider van de Bulgaarse commu nistische partij, Zjifkof, en de Bulgaar se minister-president, Joegof. begroetten hun Russische gasten toen dezen op het vliegveld uit 'hun vliegtuig stapten. Ver der werden er saluutschoten gelost. On der de reisgenoten van Chroesjtsjef zijn de minister van buitenlandse zaken, Gromiko en een secretaris van het cen trale comité van de communistische partij van de Sowjetunie, Ponomaref. In diplomatieke kringen in Wenen neemt men aan dat Chroesjtsjef zich zal bezighouden met moeilijkheden waarvoor Bulgarije zich gesteld ziet. De Russische premier zal er misschien bij de Bulgaren op aandringen hun vij andige houding jegens Zuid-Slavië op te elke woensdag longensmarkt Shorts Extra praktische „No-iron - niet strijken" kwaliteit. - 4 Leuke jongenskleuren: blauw, bruin, groen, rood. Speciaal verlaagd I. M. prljt leeftijd 6 iaar I 50 4: Peek&Cloppenburg De voormalige Zuidslavische vice-president Milovan Djilas is gisteren wegens het verraden van staatsgeheimen veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar en acht maanden. Het proces, dat een dag geduurd heeft, is gehou den met gesloten deuren. Djilas werd in 1957 veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf, waarvan hij vier jaar heeft uitgezeten. Het resteren de gedeelte zal hij nu alsnog moeten uitzitten en is bij de nieuwe straf ge teld, waardoor het totaal gekomen acht jaar en acht maanden. Djilas 5 OP mtÊÊÊÊÊ boek „Ge sprekken met Stalin" dait op 25 mei in New York gepubliceerd zal worden, staatsgeheimen verraden hebben; zegs lieden in Belgrado hebben verklaard dat in dit boek onthullingen staan die schadelijk zijn voor Zuid-Slavië, in het biizonder voor zijn betrekkingen met andere landen. In dit verband werd vooral Grieken land genoemd. Het is Djilas onder meer aangere kend dat hij zijn manuscript niet had aangeboden aan een Zuidslavische uit gever. Het vonnis bepaalde voorts dat Djilas de opbrengst van zijn laatste boek verbeurt. Ook heeft hij na het uit- :itten van straf geen recht meer wer ken in druk te laten verschijnen, in het openbaar te spreken, een dagblad uit te geven of enigerlei soortgelijke open bare activiteit te bedrijven. In een rapport over de vraagstuk ken van de oude dag heeft de directeur- generaal van de internationale arbeids organisatie (I.L.O.) David Morse, mede gedeeld, dat het aantal bejaarden op de wereld sneller toeneemt dan de we reldbevolking als geheel. Het aantal personen boven de zestig bedraagt op het ogenblik 200 miljoen en zal waar schijnlijk tegen 1975 zijn toegenomen tot 300 miljoen. De wereld telt nu 45 mil joen ouden-van-da gen meer dan tien jaar geleden. 898) De mieren bezitten ln het borststuk een groep klieren die door kanalen met het buitenoppervlak van het harde pantser zijn verbonden. Door deze klieren wordt een speciale reukstof afgescheiden, die haar ken merkende geur dus aan het lichaams oppervlak van de mier meedeelt. Verschillende soorten mieren hebben dan ook een verschillende geur, die echter door het menselijke reuk orgaan in slechts enkele gevallen kan worden onderscheiden. Voor de mieren Is dit onderscheid der soorten echter heel duidelijk. En daar gaat het ten slotte om. Nu weet ledereen die wel eens naar het bedrijvige gedoe van de mieren gekeken heeft, dat deze die ren elkaar bfj elke ontmoeting aftasten met de voelsprieten. Dit Is geen poging om In de sprieten- taal even een kort babbeltje te maken, maar om elkaar door middel van de geur te herkennen. De geur die door de klieren wordt afgescheiden, is immers slechts de algemene geur der soort en als zodanig slechts als basis- geur te beschouwen. Maar in deze basis-geur zijn nog alle mogelijke variaties mogelijk door de gezamen lijke leefwijze van een groep mieren in bepaalde omstandigheden, zodat uit die basis-geur de typische nest geur ontstaat, die kenmerkend Is voor Iedere afzonderlijke mierengemeen schap. Dank zij deze nestgeur zijn de mieren in staat alle nestgenotcn met de voelsprieten te herkennen en weten zij onmiddellijk wanneer xjj met een vreemdeling te maken heb ben. ook al ziet deze indringer in hun gebied er precies zo uit als aijzelf. Wanneer de voelsprieten van mie ren met was worden overdekt, blijken de dieren niet in staat vriend of vij and te herkennen en in hun angst (zij zijn dan als het ware geblind doekt, ook al beschikken zij nog over hun normale gezichtsvermogen) val len zij alles en iedereen aan. Op een soortgelijke wijze kan aan een hevige slachting die de mieren van verschillende soorten soms onder elkaar aanrichten, een eind w:orden gemaakt door een gemeenschappe lijke, veel sterkere geur. Zodra de dieren bemerken, dat zij allen op elkaar „geuren" (in plaats van op elkaar lijken) wordt het gevecht ge staakt en ieder begeeft zich aan de bezigheden waarmee hij vóór het gevecht doende TOCH IS HET ZO! Door middel van de geur weten de mieren van een be paald nest ook steeds hun eigen sporen naar bcpaal- dc voedsel gebieden terug te vinden en kunnen zfj direct merken of vreemde mieren hun gebied hebben doorkruist. We moeten echter niet menen, dat de nestgeur van één bepaalde mieren gemeenschap onveranderlijk Is. Inte gendeel, de nestgeur blijkt aan varia ties onderhevig te zijn en bij tjjd en wjjle sterk te kunnen veranderen, zodat mieren die enkele weken uit het nest verwijderd zijn, aanvanke lijk niet door hun nestgenoten wor den geaccepteerd omdat zowel hun geur als de nestgeur wijziging heeft ondergaan. Nu we het over ruiken hebben, kunnen we ook w-el eens de stelling verdedigen, dat de mens aanzienlijk méér dan vijf zintuigen heeft, zoals men vroeger meende. Daarover een volgende keer. V.S. en W.-Duitsland: op essentiële punten overeenstemming Na het onderhoud tussen kanselier Adenauer en dc Amerikaanse ambassa deur Dowling heeft de Westduitse re gering een communiqué uitgegeven waar- ;-i gezegd wordt dat „op alle essentiële staat" verder van gedachten gewisseld zal worden". Het communiqué meldt voorts, dat de twee partijen in rechtstreeks contact Kullen blijven. Gisteren zijn de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland besproken, in het bijzon der de kwestie-Berlijn, de Europese unie en de wereldsituatie. „Deze vraag stukken zijn in dezelfde open en vriend schappelijke atmosfeer behandeld die reeds verscheidene jaren de Ameri kaans-Duitse gedachtenwisseling ken- De goede dingen in uw leven, Daartoe behoort ook de krant. Deze krant. Bekijkt u hem zo eens? En helpt u een ander hem zo te zien? Dan kunt u door deze bon meteen „Dat zit zo" ver dienen. in envelop of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als I abonnee: Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was Ik al abonnee Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus rechi op Dai zn ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres W „Dat zit zo" - 'n hoek i boordevol met ongelooflijk handige wenken - is niet j in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5