O.A.S. doet ook -> aan kinderroof BOK C.M.B. kiest voor c.a.o. en tegen de chaos In belang van zwakkeren Geheugen van bijen Nieuwe zorgen voor regering in Argentinië We leven bijna allemaal volmaakt ONGEZOND Volgens het persbureau van de leger te sympathiseren. De gedelegeerde Algerijnse voorlopige regering in Tunis is de O.A.S. begonnen met De meeste^ politiecommissariaten het ontvoeren van kinderen uit Algiers. Er zijn al zeven kinderen tussen de zeven en twaalf jaar uit de mohammedaanse wijken ver dwenen. Overigens is het gisteren betrekke lijk rustig geweest in Algerije. Zondag morgen verloren in Algiers vijf per sonen het leven, terwijl er zestien ge wond werden. In dezelfde stad werden twintig arrestaties verricht, in het kader van de actie tegen het geheime leger. Tien arrestanten behoorden tot de staf van de O.A.S.-groep. Ook vie len vele wapens in handen van de politie. Het Algerijnse voorlopige bestuur heeft een aantal besluiten genomen ter versterking van de actie tegen de O.A," De gemeenteraad van Oran zal wc den ontbonden. Vijftien regimenten m hammedanen zullen naar Oran worden gezonden om de veiligheidstroepen te versterken. Het militaire garnizoen van Algiers zal met vijftienduizend man wor den versterkt. Ook worden zesduizend hulppolitie-agenten gerecruteerd ter be strijding van het terrorisme in de grote De Algerijnse regering benoemde voorts een commissie die een plan zal opstellen voor isolering van de Europese wijken in de grootste steden, in geval van ongeregeldheden. De commissie zal ook voorbereidingen treffen voor een eventuele bewapening van de mo hammedaanse bevolking. De besturen van Algiers en Oran zul len worden gezuiverd van hen, die er van verdacht worden met het geheime Aanval op Cubaans schip: drie doden In een in Key West Florida opgevan gen televisie-uitzending uit Havanna is geméld, dat een ..piratenschip" giste ren op een patrouilleschip van de Cu baanse marine heeft geschoten, v, door drie leden van de bemanning het Cuibaanse vaartuig gedood en gewond werden. De aanval geschiedde ter hoogte Santa Cruz del Norte, een vissersplaats in het noorden van Cuba. Waarom behoort deze krant tot de goede dingen in uw gezin? 1. Omdat er veel nieuws in staat. 2. Omdat hij iets eigens heeft. Bekijkt u hem zo eens? En helpt u een ander hem zo te zien? Dan kunt u door deze bon meteen „Dat zit zo" ver- Algiers en Oran zullen worden bezet door mobiele gendarmerie en troepen van de plaatselijke strijdmacht, die on der de jurisdictie van het voorlopige bestuur vallen. Deze besluiten werden vervat in een communiqué, dat vrijdag al was opgesteld in een vergadering met de Franse hoge commissaris, Chris- j tian Foucheti die was gehouden ter be spreking van de golf van terreur. Niet officieel werd vernomen dat de voorlopige regering heeft besloten op 1 juli een volksstemming te houden, waardoor de inwoners van Algerije gelegenheid krijgen het recht tot zelf beschikking uit te oefenen. Geen staking in Engeland De dreigende landelijke havensta king in Engeland is op het laatste ment niet doorgegaan. Nadat premier Macmillan zaterdag zijn vakantie in Schotland onderbrak en naar Londen terugvloog om de leiding op zich te de pogingen van de re gering om deze landelijke catastrofe af te wenden, bereikten vertegenwoordi gers van werknemers en werkgevers, na acht uur onderhandelen op het ministerie van arbeid, overeenstem ming over de nieuwe voorwaarden. De werkgevers hebben de looneisen van de arbeiders ingewilligd. Er zal een loonsverhoging komen van een shilling en sixpence (ongeveer 0,75) per dag worden gegeven, terwijl het stukloon met drie procent omhoog is gegaan. De werkgevers waren voordien bereid een verhoging van een shilling te geven. Met ingang van 27 augustus a.s. komt een werkweek van 42 uur. De door de havenarbeiders gestelde eis tot invoering van een werkweek van 40 zal, „zodra dit in de praktijk uitvoerbaar is", worden bestudeerd, aldus de leider van de af vaardiging der werknemerse Frank Cou- De laatste bespreking tussen werkne mers en werkgevers vond plaats onder supervisie van de minister van arbeid, John Hare. Wanneer dit overleg mislukt zou zijn, dan zou premier Macmillan, naar verwacht werd, de Privy Council bijeengeroepen hebben om de koningin te adviseren de noodtoestand af te kon digen. Daardoor zou de regering de be voegdheid gekregen hebben militairen in te schakelen om de 75.000 havenarbei ders te vervangen. Motorkruiser met 9 opvarenden vergaan Zaterdag is de motorkruiser Happy Jack bi] Newport Beach (Californië) met man en muis vergaan. De lijken opvarenden konden reeds wor den opgevist. Drie personen worden nog vermist. De Happy Jack was zaterdag morgen uitgevaren bij ruwe zee. Het lijkt niet waarschijnlijk dat zich aan boord van het schip een ontploffing heeft voorgedaan. Gezin verdronken in overstroomd gebied In een overstroomd gebied ten westen van Sydney is gisteravond een personen auto van de weg geraakt en in de gol ven verdwenen. Alle inzittenden man, vrouw en drie kinderen zijn verdron ken. Door de tropische regenval van de laatste dagen was een Australische kuststrook ter lengte van ongeveer 300 kilometer ondergelopen. In het centrum van het geteisterde gebied ligt Sydney. Een groot aantal spoorbanen en auto wegen was geblokkeerd. De V.S. hebben zaterdag twee kern proeven genomen. Bij het eiland Christ mas in de Stille Ocaan werd een kern bom uit een vliegtuig neergelaten. In Nevada werd een ondergrondse ontplof fing teweeggebracht. Beide ontploffin gen waren van middelbare kracht. Antonio Segni, de nieuw gekozen pre sident van Italië, heeft volgens gewoonte het ontslag van het kabinet, dat hem door premier Fanfani was aangeboden, van de hand gewezen en de premier ver zocht zijn regeringstaak te blijven uit voeren. dienen. (ln envelop of op kaart geplakt) verzenden Kenny, een olifant van 5500 kilo, „vloog" uit de bocht toen hij deelnam aan de olifantenrace, die studenten in Fullerton (Californië) hadden georganiseerd. Zijn berijder, de student Jim Kott, zag kans het dier tot stilstand te brengen, voordat het op de toeschouwers instormde. Heftige woorden over lonen kleinmetaal' Hoewel met een bezwaard hart is de bondsraad van de Christe lijke Bedrjjfsbond voor de metaal nijverheid en electrotechnische Industrie zaterdag toch akkoord gegaan met het beleid van het bestuur om alsnog te komen tot evenals de chr. een c.a.o. voor de werknemers in de kleine metaalnijverheid. Nadat de voorstellen voor een nieuwe c.a.o. van resp. novem ber 1961, december 1961 en februari 1962 door het College van Rijksbemiddelaars zijn afge- en, willen werkgevers er werknemers in de kleine metaal nijverheid thans nog weer met een nieuwe suggestie naar het college gaan in de hoop, dat ten slotte hiervoor wel goedkeuring verkregen zal kunnen worden. Het gaat om een suggestie, die van werkgeverszijde is gelan ceerd en welke neerkomt op een loonsverhoging van 10 cent per uur op 1 mei jl., het terugbrengen van het aantal gemeenteklassen van 5 naar 4, wat voor degenen» die nu in de vijfde gemeente klasse zitten een extra verhoging van twee cent betekent en het aanbrengen van een coördinatie tussen de loontabellen voor de grootmetaal en die voor de klein metaal. (Van onze soc.-econ. redactie) A De 10 cent op 1 mei, waartoe het col- lege wellicht bereid is, zal men niet mogen laten schieten, omdat er nog dui zenden werknemers met name op het platteland zijn die op deze 10 cent zitten Vooruitlopend op de beslissing van de bondsraad had het bestuur van de C.M.B. vorige week reeds samen met de meerderheid van de andere organi saties van werkgevers en werknemers de vakraad voor de kleinmetaal aan het College van Rijksbemiddelaars de vraag voorgelegd, of op basis van deze suggestie nog overeenstemming bereikt zou kunnen worden. Het college heeft toegezegd dit voorstel welwillende overweging te nemen. Bij het voorstel was nog een prognose ge voegd, over wat de coördinatie van de loontabellen van de klein- met de groot metaal aan ruimte zou vergen. Waarschijnlijk zullen alle negen werk geversorganisaties in de kleinmetaal zich achter deze suggestie scharen, 0 kunt noteren als nieuwe abonnee- Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KW ARTAAL/GIRO ©oorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres II «Dat zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. Proeven met bijen hebben aange- Des te merkwaardiger is het daar- toond, dat deze dieren een verba- om dat de met bijen verwante mie- zingwekkend gevoel voor tijd bezit- ren gewend kunnen worden aan wllle- ten. Dit heeft men kunnen constate- keurige voederingsintervallen tussen ren door de dieren verscheidene da- drie en zevenentwintig uur, evenals bU de voederplaats te verschijnen, ritme van het etmaal, want het blijkt geen suikerwater werd mogelijk hen te gewennen om de 3, bij de voederplaats te verschijnen. De tijds intervallen mogen echter niet langer zijn dan 27 uur, want bun geheugen blijkt zich niet over een langere periode uit te strekken (voor dit doel althans). verstrekt. Een dergelijke dressuur kon een week in hun herin nering blijven han gen, hetgeen ons een bijzonder lan ge tijd toeschijnt, vooral omdat al die tijd geen suikerwa- ter werd geser veerd, zodat de bij en 7 dagen achtereen voor niets schenen. Veel restaurant-bezoekers denken, Is zouden de pogingen al eerder hebben mieren' is dit opgegeven. Met het bovengenoemde voorbeeld TOCH IS HET ZO! Of bij dit geheugen psychologisch verschijnsel de vraag. Bij de iar alle waarschijn lijkheid niet het geval, want wanneer aan het voedsel van deze dieren be dillen we geenszins betogen dat het paaide stoffen worden toegevoegd die herinneringsvermogen van bijen zich de stofwisseling verhaasten of ver- i langere tijd kan nit- tragen, komen zij resp. te vroeg of ]aaj aan voederplaats. Een ver- doving met chloroform of aether wachting daar iemand te zullen tref- b|eek geen Invloed op hun tljdsge- fen, en we vangen drie dagen achter- Voel te hebben, waaruit de conclusie een bot, bestaat er een goede kans han worden getrokken dat hun geheu- w' on" bii dc »l<?rd« d" een voor tijd samonhanitt mot hot al tulion «taken. Dal wil ochtor niet ,||m|«he verloop van do aloltvlaao- zeggen dat ons geheugen slechts een jing t„ hun lie tijd van drie dagen kan overspannen, mens kennen i Maar goed, bijen hebben dus in jijn geheugen ten nadele beïnvloe- leder geval een herinnering die zich den. maar wie zal ontkennen dat we uitstrekt over een tijdsduur van min- hler desondanks met een psycholo- stens ongeveer een week, welk ge- g]Sch verschijnsel te maken hebben? heugen aan het ritme maal blijkt te zijn gebonden. Alle tijdsdressuren slaagden immers al léén indien de voedering op precies dezelfde tijd van de dag werd ver richt (eventueel ook 's nachts bij kunstlicht). Degenen die zich herin neren wat wij destijds over de verbazingwekkende tijdszln van bijen We moeten daarom met de zojuist getrokken conclusie uiterst voorzich tig zijn. Dit geheugen van de mieren brengt ons tot de vraag die een lezer lang geleden stelde. Ilij wilde nl. weten hoe de mieren de bewoners van hun höbbên" oeTch^vën, 'iaT'di'twclliS! elsc» nes' mien le niet verbazen. Daarover een volgende keer. werknemers- bonden. Alleen de socialistische A.N.M.B. wenst het gesprek niet meer voort te zetten. De nieuwe c.a.o. zou dan tussen de werkgevers- en werknemersorgani saties met uitzondering van de A.N.M.B. afgesloten worden, waarna het college deze c.a.o. algemeen verbindend kan verklaren. Looptijd In de suggestie, die aan het college is gedaan, wordt een looptijd nieuwe c.a.o. voorgesteld van negen maanden. Het contract zou namelijk volgend jaar op 1 februari moeten af lopen. Tegen die datum hopen partijen dan nog toestemming te krijgen voor een loonsverhoging van 5 cent per uur. Hierover zal echter later gesproken worden. De aanvankelijke voorstellen va gevers en werknemers hielden c loonsverhoging van 10 cent per uur op 1 januari j.l. in en een verhoging met 5 cent op 1 april van dit jaar. De c.a.o. zou dan een looptijd gehad moeten heb ben van 15 maanden. De latere ingangsdatum van 1 mei. die nu wordt voorgesteld, betekent een winst aan produktiviteitsruimte van bijna een half procent, waardoor de thans gedane suggestie voor het college waarschijnlijk des te aanvaardbaarder wordt. De stemming in de bondsraad C.M.B. was verre van tevreden, toch wonnen de woorden van gezond verstand het van de niet ontbrekende emotionele ontladingen. Men vroeg zich af, wanneer er nu eindelijk een eind komt aan het geknoei met de kleinmetaal. Men vroeg zich af, of deze sector de zondebok is van het College van RUksbemiddelaars. Van verschillenda kanten werd het geluid gehoord dat het geduld by de mensen opraakt. Ook van achter de bestuurstafel, waar de heer H. BUker, tweede voorzitter van de C.M.B., tevens onderhandelaar voor de kleine metaalnUverheid, de voor zittershamer hanteerde, werd niet om de feiten heengedraaid. Men toonde zich duldelUk teleurgesteld, maar anderzgds meende het bestuur als chrlsteiyke orga nisatie een beleid te moeten voeren ir het belang van de leden en dan vooral in het belang van de economisch zwakste leden. Daar ligt Immers het zwaartepunt van een chrlsteiyk-soclaal beleid. Achtergronden I Eerlijk werd er gesteld, dat de A vankelijke voorstellen tot verbetering de arbeidsvoorwaarden in de klein metaal ook zonder een loonmatiging meer zouden zijn geweest dan de produk tiviteitsruimte toelaat. o Bij de beoordeling van de situatie moet tevens verdisconteerd worden de vertraging, die de socialisten bij de be handeling van de loonvoorstellen veroor zaakt hebben, zowel door hun optreden in de Tweede Kamer als in het bestuur van de Stichting van den Arbeid. Met alle discussies over de opstapjes hebben de socialisten de kleinmetaal geen dienst bewezen. De Stichting van den Arbeid had het loonvoorstel van 22 februari weliswaar gunstig geadviseerd, maar zij had daarbij wel heel veel beleidsoverwegingen laten meespreken. Het college meende er zo veel beleid niet „in te kunnen stoppen" en keurde de voorstellen toch af. Er was toen een conflict tussen college en stich ting. maar de stichting trok er de conse quenties niet uit. De Stichting was niet bereid op de ketting te springen. Met de gevolgen hiervan zitten nu de organi- die zoveel loudt. Als men deze tien cent wil hebben, moet men het niet aan laten komen op een eenzijdige bindende loon regeling van het College van Rijksbemid delaars met alle risico's die daaraan bonden zijn. de het bestuur van de C.M.B. geen zake lijk beleid, maar een politiek beleid. Ook de heer D. Roemers, voorzitter van hef N.V.V. wist in een gesprek over de klein metaal op regeringsniveau niets te be- Tegen deze achtergrond van deze argu menten, was de bondsraad van de C.M.B. zaterdag bereid het bestuursbeleid te steunen om alsnog te pogen tot een c.a.o voor de kleinmetaal te komen. Het Col lege heeft waarschijniyk vandaag d< nieuwe suggestie van de organisatie be sproken. ringen van Argei isloten de peroni: 18 maart te steu- De partij besloot zondagavond lawaaiige nationale conventie met de uitspraak, dat de peronistische afgevaar digden, die op 18 maart gekozen werden, tot het Congres toegelaten moeten wor den wanneer dit op 22 mei wederom bij eenkomt. Door dit besluit heeft de partij zich of ficieel tegen de regering van president Jose Maria Guido gekeerd. Ambonezen voor vertrek gereed In Golf Links, het Ambonezenkamp aan de Apeldoornseweg in Arnhem, wachten de laatste Ambonezen in dit grote woonoord op uitreispapieren voor Indonesië. De meesten Ijebben hun kof fers al klaar staan. Sommigen hebben in Arnhem hun werk al opgezegd: ze wachten slechts op gunstig bericht van de Indonesische ambassade in Brussel om te kunnen vertrekken. Men neemt aan, dat dit in ieder geval deze zomer zal gebeuren. Enige maanden geleden is uit dit woonoord al een vrij grote groep teruggekeerd. Het vertrek van de laatste groep was bepaald op 16 mei. maar er ifc weer enige vertraging ont staan. Voor een School met de Bijbel in de Arnhemse binnenstad heeft het vertrek van de Ambonezen nadelige ge volgen: bijna 55 leerlingen raakt zij er door kwijt, ofwel bijna twee hele klas sen. Alle kinderen in de leerplichtige leeftijd bezoeken deze school. Een klein aantal gaat voorts op de school voor voortgezet onderwijs. Advertentie Sm ZEISS IKON V2 (i7r| l c"nera van klasse nniiTAorv CONTAREX vanaf f 1.439.- Moet de arts maar helpen? (Van een onzer redacteuren) Het wordt door velen als een af gezaagde constatering beschouwd indien gezegd wordt: ,J)e snelle ontwikkeling op het gebied van we tenschap en techniek in de twintig ste eeuw heeft ertoe geleid dat de mensen thans langer leven, korter werken, meer genieten en zich snel ler bewegen". Minder doordrongen is men klaarblijkelijk van het feit dat al deze weldaden alleen maar tenvolle ondergaan kunnen worden als men lichamelijk in de best mo gelijke conditie verkeert. Maar on danks alle vorderingen van de ge neeskunde is deze wetenschap eigen lijk nog steeds niet toegekomen aan de vraag wat optimaal gezond is en hoe de leefwijze van de gemid delde mens moet zijn om fysiek de beste conditie te bereiken en te be houden. Zeer zeker: de medische weten schap heeft de meeste ziekten over wonnen en concentreert zich thans nog, „slechts" op de resterende groep met name op het genezen en voorko men vai de kwaadaardige gez.we'"roei of kanker, waarover nog de meeste verontrusting bestaat. Maar bij alle overwinningen op ziekten kwam zij toch in feite niet verder dan „repara tie aan de individuele mens". Anders gezegd: na de noodzakelijk gebleken medische ingreep wordt in het gun stigste geval iets hersteld: hoog stens bereikt de individuele mens daar- loor hetzelfde gezondheidsniveau, maar hij komt na die „reparatie" zeker niet beter tevoorschijn dan hij in zijn beste dagen geweest is. Er wordt dus geen meerwaardige gezondheids toestand door bereikt. Goed, kan men zeggen, maar we hebben toch ook onze preventieve ge- te voorkomen? Inderdaad betekent dit een stapje verder, maar iedereen die nadenkt zal moeten toegeven dat ook hierbij de positieve gezondheidstoe stand nog met wordt geraakt. Even als bij het „reparatie"-element is de preventie: het voorkomen van ziekten, principieel niets anders dan het trach ten de ziekten zoveel mogelijk buiten d« <*our te houd»n. Aan de vraag: On welke manier(en) kunnen we de gezondheidstoestand van de mens ver beteren en op het hoogst denkbare ni- I brengen is Jjh een. lip I Twee Siciliaanse verlief den, Giacomo en Concet- ta, zijn na een vlucht naar het noorden van Italië weer naar huis teruggekeerd in de hoop, dat de familie van Con- cetta eindelijk toestem ming tot het huwelijk zal geven. Het tweetal was heimelijk in de nacht van huis gevlucht om de fa milie tot rede te brengen. Nu zijn ze teruggekomen, erop vertrouwend, dat zij eindelijk kunnen gaan trouwen. Zij hebben de leeftijd des onderschcids bereikt. Giacomo is 78 en Concetta 73. I De Russische postzegel verzamelaar Alexander Ridnik is wegens specu latie tot zeven jaar ge vangenisstraf veroor deeld. Hij heeft in enige jaren tijd voor 38.000 roebel aan Russische post zegels naar het buiten land gezonden in ruil voor buitenlandse zegels die hij 15 procent boven de Russische catalogus prijs verkocht zou heb ben. I Mevrouw Wilmot in Londen hoorde zich za terdag tot 15 pond boete veroordelen, wegens haar poging per auto de Lon- dense ondergrondse bin nen te rijden. „Het leek me zo'n leuk idee om over die rails te rijden", zei ze tegen de agenten die haar opbrachten. I Andrey Hepburn heeft zaterdag toegezegd de rol van Eliza Doolittle te spelen in de filmversie van My fair Lady. Het feit dat Audrey de rol gaat spelen, verwondert niemand. Sinds Warner Bros de filmrechten kocht (5,5 miljoen dol lar), was zij de enige die genoemd werd. I Per helikopter is zater dag een geschenk van ge neraal Clay overhandigd aan de bewoners van Steinstücken, het brokje West-Berlijn dat van de rest van de stad wordt gescheiden door een strook communistisch ge bied. Het geschenk was een radio-t.v.-combinatie met het opschrift: „Aan mijn goede vrienden". I Het jaarlijkse kattenfes- tival van leper in België is zaterdag geopend met meer luister dan gewoon lijk, omdat de stad haar duizendjarig bestaan viert. In een reusachtige koekepan, afkomstig uit Camogli in Italië, zal twee ton vis gebakken worden en deze zal daarna gratis onder dc katten- gasten worden uitgedeeld. I Het kankercomité van de stad New York heeft vandaag een gift van 2.500 dollar aangeboden aan het Koningin Wilhel- minafonds. I Mevrouw Portier-Tan Kiet Nico is gisteren 107 jaar geworden. Zij is de oudste inwoonster van ons land en verblijft sinds haar komst uit Indonesië al enkele jaren in het gemeentelijk verpleeg huis in Hilversum. De jarige, die bijzonder mon ter was, kreeg onder meer een telegram van minister dr. M. A. M. Klompé. in feite serieus niet toegekomen. De talloze medici die nog altijd zorgeloos een ongezonde le venswijze volgen zijn daar het prakti sche bewijs van. Typerend hiervoor is ook de volgen de situatie één uit de vele geval len. Een zakenman van midden vijftig komt op het doktersspreekuur. Bij hem doen zich ernstige vermoeid heidsverschijnselen voor en hij be grijpt maar niet waar die vandaan komen. „Kunt u mij daar vanaf hel pen?" Na een gesprek blijkt dat de man die voor zijn werk 2.000 km per week met zijn auto aflegt, een druk bezet leven heeft. Hij rookt 40 tot 60 sigaretten per dag, hij drinkt 5 10 borrels per dag enhij gaat tien dagen per jaar naar de Rivièra, d.w.z. inclusief het ernaar toe en weer te rugrijden, wat hem vier dagen kost. Hij heeft dus maar zes dagen per jaar absolute rust. Vraag: moet de dokter deze man nu helpen of moet hij het zichzelf doen? Nog sterker wellicht spreekt het voorbeeld van een hoofdonderwijzer, een pedagoog toch, die met maag klachten bij de dokter verschijnt. Hij weet zelf wèl waar het van komt: van het roken, want hij heeft al zevenmaal eerder die klachten gehad, welke ver dwenen als hij met roken ophield. Maar ja misschien dat de dokter wel een middeltje heeft waarbij hij het roken er niet aan behoeft te ge- Wat Is bij dit alles het merkwaar dige? De mens van vandaag wil al die welvaartsgaven zoals het roken, de borrel, het lekkere eten bepaald niet missen, maar de conseouentlcs van zijn gevolgde leefwijze wenst hij niet te aanvaarden. De medici moeten er maar voor zorgen dat het hem niet schaadt, althans, dat de schadelijke werking zoveel mogelijk teniet gedaan wordt. Natuurlijk kon het antwoord van de dokter beide gevai'en alleen maar zijn: „Géén medicijnen; de enige manier Is dat u een gezonder leven gaat lelden". De gemiddelde mens van vandaag leeft ongezond en het is in zekere zin de tragiek van deze tijd dat daar zo weinig aandacht aan wordt be steed. De belangrijkste punlen die dit ongezonde leven in de hand werken zijn a. het roken, dat vooral lichame lijk schadelijk werkt; b. de alcohol, die dit vooral in moreel opzicht doet; c. b«t overmatige eten en d ^«t ve le zitten, waartoe onze tijd de mens als het ware verplicht. Het roken moet in orde van be langrijkheid wel als eerste worden ge noemd. Voor degenen die het verband longkanker-roken optimistisch willen benaderen het volgende. Als de medi sche wereld zoveel aanwijzingen had voor de oorzaak van tal van andere ziekten, dan zou ze zich gelukkig mo gen prijzen. Het verband roken-long- kanker is dus evident; wie het tegen spreekt verkondigt wetenschaoDelrke nonsens en evenzeer hij, die de schuld op de luchtverontreiniging probeert af te schuiven. Niet voor niets begon van staatswege de propaganda tegen het roken in Engeland. Statistieken tonen immers aan, dat het aantal sterfee- vallen door longkanker van 1950-1955 in de meeste landen met 50 pet. is toegenomen. Een tendens die zich. naar uit latere onderzoekingen blijkt, in verontrustende mate voortzet. Trouwens, de funeste werking op de longen van het roken is niet het eni ge. Iedere medicus die bij sectie de verwoestingen in bijv. het menselijke vaatstelsel van rokers wel eens heeft gezien, wacht zich ook uit dien hoofde wel voor (ongegrond) optimisme. Te beginnen bij de jeugd moet het Dokter Hiddema gaf commentaar Niet lang geleden heeft dokter S. Hiddema, internist te Dor drecht en verbonden aan het Diaconessenhuis aldaar voor de plaatselijke rotaryrlub een cau serie gehouden waarin ter sprake kwam het ongezonde leven dot de meeste mensen leiden en wat zij daaraan zouden moeten doen. Omdat over deze lezing in wijder kring zeer waarderend werd gesproken hebben wij dok ter Hiddema gevraagd ons, ten behoeva van onze lezers, óók deelgenoot to maken van zijn visie in dit opzicht. Hij heeft dat volgaarne gedaan. In bij gaand artikel i6 zijn beschou wing vervat, euvel van het gaan roken voorkomen worden. Geen jongeman die voor het eerst een sigaret rookt doet dit met vreugde: dat hij het doet Is een bra- nlekwestie: je bent immers „vo.waar dig" als je meedoet? Deze gedachte zon allereerst uitgebannen moeten worden om te worden vervangen door het Inzicht dat roken wijst op een la ge ontwikkeling, op een vorm van re gressie: een ternggrljnen naar de eer ste fase ln de ontwikkeling naar de sexuaMteit, dc z.g. orale fase die men bij baby's en kleuters kan constate ren als zij hnn eerste verlangens we ten te bevredigen door het drinken bij de moeder en later door het sabbelen op vingers of duim. Er is in deze kolommen al meer over de therapie om van het roken af te komen geschreven (in deze zelf de rubriek op zaterdag 17 maart jl. Red.). Daarom kunnen we hier over kort zijn. Alleen nog dit: men moet zeer overtuigd zijn van het doel waarom men het roken laat. en dit doel niet op negatieve argumenten gronden, zoals bijv. angst voor mo gelijke gevolgen. Aan het slot van dit artikel daarover nog iets meer. Het langzaam „minderen" is het zij nog eens met klem gezegd géén therapie want de binding met de rookgewoonte is meestal zo sterk, dat men zich door aldus te handelen alleen maar voor een zwaardere (niet te volbrengen) opgave stelt. Het is hiermee als met een schoothondje waarvan de staart gecoupeerd zou worden. De bejaarde eigenares van dit dier vond dit zó zielig, dat ze zei: „Dan elke eek maar een klein stuk je Een vraag voor velen is of het nog veel uitmaakt met roken op te hou den als men reeds tientallen jaren een stug inhalerend roker is geweest. Ja, inderdaad maakt dat veel uit, de statistieken bewijzen het in elk ge val voor longkanker en wat de andere aandoeningen betreft, waarvan het verband met roken minder onderzocht is, kan op grond van de medische ervaring op zijn minst tot een gunstige werking geconcludeerd worden. Het gebruik van alcohol houdt voor al morele gevaren in. Het stelt nl. de natuurlijke remmen bij de mens bui ten werking, waardoor men zichzelf mentaal niet meer in zijn macht kan hebben, zulks tot schade van anderen en zichzelf. (Waarom zouden commu nistische spionnen niet mogen drinken denkt u?). Voorts verlaagt de alco hol de gevoeligheidsgrens voor pijn en leed en heeft tenslotte nog andere schadelijke werkingen in fysiek op zicht. Onthullend zijn ln dit verband enke le cijfers uit Frankrijk, dat per jaar 1V4 miljoen gulden op gedistilleerd int, maar 2% miljoen gulden moet neertellen als gevolg van schade door alcoholgebruik: verlet van arbeids krachten die bijv. aan een chronische leverontsteking zijn gaan lijden, ja zelfs invalide werden, waardoor inva- liditeitskosten betaald moesten wor den. Allemaal door het regelmatige gebruik van gedistilleerd. En dan zijn dit alleen nog maar zakelijke cijfers, die de menselijke factoren volkomen buiten beschouwing laten. Onthullend is ook. dat jongeren in groten getale ten offer moeten vallen aan het ge bruik van alcohol. Immers, de be langrijkste doodsoorzaken van mensen beneden 20 jaar zijn ongevallen: hier van zijn de belangrijkste de verkeers ongevallen en van die verkeersonge vallen voert het leeuwedeel der oor zaken tot alcoholgebruik terug. Even als het roken zou men ook het alco holgebruik volledig achterwege moe ten laten. Dan het overmatige eten. Een tiental jaren geleden snraken we nog terecht van „managerz'ekte" a's de ee- zondheid een-man-met-een-sleute'positie in de steek ging laten omdat hij fors rookte, regelmatig alcohol en te veel vet eten tot zich nam. Maar het is de vraag of we deze kwalificatie nog kunnen aanhouden, nu „de man in de straat" eveneens in staat is fors te roken, reeelmatig gedistilleerd voor zich te hebben en copieus te eten. De ze kwaal dreigt een volksziekte te wor- Om een lang verhaal kort te ma ken wat zou het gemiddelde d eet voor de gemiddelde mens van vandaag moeten zijn? Ziehier het dagliictie: frui1 300 gr, groenten (liefst groene) 200 300 gr., aardanpelen 2 h 3 stuks, mager vlees 100 gr.. meikomdtikten 300 cc. kaas 20 30 gr., brood 6 a 7 dun besmeerde, liefst bruine boter hammen met als belegging géén zoe tigheden. exclusief zuivere bijenho ning. Snoenen: zeer matig. Maat hou den is trouwens bii het eten eveneens een eerste vereiste. Wat tensinHe hpt zittende leven be treft hieruit v'oeien ook al weer voor de eezondt"»id nadeMpe invloe den voort. indien men daar ten minste geen compensatie tegenover stelt Een eo<»d functionerende stofwis seling en b'oedsomlooo worden er in elk geval door bemoeiliikt. waaruit weer voortijdig aderverkalking kan ontstaan. Von-ts word«n aan het hart te weinig eisen gesteld, die het van nature toch in voldoende mate moet hebben, wat on den duur eveneens tot complicaties kan leidon. Verder treedt al even'eer een nadelige verslapping van andere spieren en ook van ge wrichten on. Als comnensatie te»en hef zittende leven mag een verant woorde snorfbeoofoning worden ge noemd. voorts veel wandelen, niet al tlid een lift nemen, kortom: de essen tiële lichaamsbeweging schennen, in dien zij onvoldoende in ons dagelijkse le'"»nsnatroon ligt ongesloten. Het bi ver«u»wno-4e" «-.ld ho"Hinr benaien t.o.v. deze vier ge noemde nnnten: bet r^pn, dat men •eten i'aten; de robol die men zon moeten l.a»en ««aan. het rnet mate eten en het zich eunnen van ""Minnhew^ln? 7011 men ook wel eens een facet van het vr*«~«fnk waar veel te weinig aandacht aan wordt eeaohonken ln verband knn- nen brengen met de heiano-rMke vraag: Sfoe fc«r.d»| Ik met het erofe P-es-henk dat God aan mil heeft «-""even: m'ln »co»dh7lil' Wat Is ml«n antwoord daaron? Poken? Borrels drinke"* /ou het ge^mlk van deze genotmMrte'en geen zonde tegenover de Schenner kunnen zltn als Ik we-t dat ze alleen maar nlterst schadeMfk on mijn li chaam blijken in te werken?

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5