Koude en regen deerden de duizenden corsokijkers zaterdag niet Vormenkleuren en geuren Corsoprijzen Ambtsaanvaarding prof. dr. Ubbink te Utrecht De foto's van het corso zijn van N. van der Horst fiEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 14 MEI 1962 tot rookgenot. Gebogen beweging, Apollo, Ei-Ei-Ei, Fonteinen, Woesttfn- schepen, Poesenmars, Jules Verne, Sprookjestuin, Chinese draak. Vorm en kleur, Tien jaar samenwerking, Olympiade; tweede prijs; Stroomlijn, Zwa luwen, Black Diamond Lines, Excelsior; derde prijs: Dansende vingers op de woelige baren. Klasse IL Derde prijs: Balans, Visserij, Bloemenkoningin. Klasse III. Eerste prijs: Grammofoon, Advocaat, Mechanisatie, Pam, Heelal. Luxe wagens. Eerste prijs: Weyers-Mese (Amaryllis), Renault (Richters Autom. Bedr.), Ford 1924 (Autohandel Sassenheim), Volvo P 1800 (garage Tweehuysen en autobedr. Heemskerk); tweede prijs: Het oude Koningshuis (hotel-rest. „Het oude Koningshuis", Sassenheim), Hillman; derde prijs: Cltroën Ami 6 (Bakkers Autom. Bedr.), D.K.W. (Hart Nibbrig Greeve), Volvo 122, S (garage Tweehuysen en aubtobedr. Heemskerk). wagens: De mooiste kleurencombinatie: Fonteinen; de mooiste wagen van het corso: Sprookjestuin; het meest originele idee: Op tijd wakker; het meest humori- tische idee: Poesenmars. Een gestroomlijnde bloemenwa gen opende de corsostoet. Prijsetiketten weg Kort voor de start van het cor so moesten de organisatoren en Juryleden nog grote moeilijkheden oplossen De prijzen die de wagens hadden behaald, waren wel be kend maar konden niet op de wa gens worden kenbaar gemaald, daar de prijsetlketten onvindbaar bleken. Grote consternatie maakte zich van de jury meester, vooral toen de burgemeester van Sassen heim. de heer J. baron van Kno- belsdorff. even poolshoogte kwam Op het laatste moment bleken do prijskaarten echter bij één der ho ren achter in de auto te liggen, zo dat deze moeilijkheid nog net voor de start kon worden opgelost. „Voor de regen moet je schui len", dachten deze heren. En waarom dan niet een bloemen- dakje uitgezocht? Reclassering in Leiden in het Jaarverslag 1961 van de R.K. Reclasserlngsvcreniging afdeling Leiden wordt gemeldt, dat in totaal 74 rappor ten werden uitgebracht. 113 personen waren bereid om geheel belangeloos me dewerking te verlenen en toezicht op reclassenten uit te oefenen. Van de ad viezen in 72 rapporten werden 32 geheel en 8 gedeeltelijk door de rechtelijke macht gevolgd. In 20 gevallen werd ge refereerd aan ae psychiatrische exper tise. Op 1 jan. stonden 78 mannen en 10 vrouwen onder toezicht, op 31 december 93 mannen 9 vrouwen. ET EEN oratie getiteld „Plato's pa radox en Bohrs idee" heeft prof. dr J. B. Ubbink vanmiddag het ambt aan vaard van buitengewoon hoogleraar ln de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de wijsbegeerte der exacte natuurweiterw j schappen. Prof. Ubbink is lector ln de f filosofie der exacte natuurwetenschap j aan de Leidse universiteit Uitgangspunt van de oratie was de vraag of het natuurwetenschappelijk onderzoek ïer: emperisch onderzoek tont court kennis in de volle zin des woords kan leveren. De onderzoeker is. uiter aard, de opvatting toegedaan, dat dit het geval is; hij vormt zijn begrippen aan de hand der verschijnselen. Plato van zijn kant ontkent het en poneert dat het emperisch onderzoek „de ziel verblindt". Maar Plato poneert niet alleen doen geeft ook een reeks van argumemen die niet ëlechts zijn ideeënleer en zijn op vattingen omtrent mens en samenleving sóhragen, maar tevens de basis vormeu voor zijn afwijzing van de emnenscb methode van onderzoek Plicht Om die reden heeft de onderzoeker van zijn kant dan ook de plidht deze at- aumenten die op de dagelijkse ring en het gebruik van de omgangstaal aangrijpen te analyseren en leggen. Dit klemt temeer omdat aezo argumenten waarin het begrip „strijdige informatie" een essentiële rol speelt, be trokken kunnen worden op de exuerl- mentelie situatie die karakteristiek 11 voor de auantummechanica Analyse nu van deze argumen tatie voert niet slechts tot een weer legging van Plato's opvatting en tot rehabilitatie van de, voor de West.- Europese wetenschap kenmerkende empirische methode maar brengt ook een verheldering van de aard en d< draagkracht van dit onderzoek; bo vendien leert deze analyse, dat ook in de quantummechanica waar men gaarne spreekt over de on scheidbaarheid van sub- en ob-ject. aan het ideaal van een gevaarlijk obiectieve kennis van het natuurge beuren geen afbreuk wordt gedaan. Prof. Ubbink werd op 27 juli 1919 te Monnikendam geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Atollen aan den Rijn, In 1932 eindexamen deed. Hij studeerde te Leiden en deed hot kandidaatsexamen Ln oktober 1936 (ln de wis- en natuur, kiunde); het doctoraalexamen in 1910 Van 1 aoril 1910 af was hij leraar ln de wis- en natuurkunde aan de HB.S. meisjes met 6-jarige cursus te Leiden. Op 2b september 1945 promoveerde prof. Ubbink te Leiden op een proefschrift ge- Klaverjastoernooi Het klaverjastoernooi voor Dennenheu vel gaat woensdag, wegens de interland voetbalwedstrijd, niet door. Het is terug gezet naar dinsdag 15 mei. Het bestuur van de Federatie van Klaverjasverenigin- gen Leiden en Omstreken heeft besloten het toernooi met een week te verlengen. De laatste avonden zijn nu 15, 18, 23 ei. De prijsuitreiking is op 1 juni de zaal aan de Zoeterwoudseweg 1. 't Was weer druk... Niet alleen de praalwagens trokken zaterdag veel belang stellenden ook de bollen velden, die met de kleurige tulpen op hun fraaist waren, de slingers- en ijsverkopers en de mozaïeken langs de route zorgden voor een constante drukte in de streek. Gisteren kon men de praalwagens nog eens rustig in de H.B.G.-hallen te Lisse bekijken, hetgeen door velen werd gedaan. Radio en televisie stelden ook de thuisblijvers op de hoogte van het corso, waarin op wagen nummer 33 de bloe menkoningin in de Duitse stad Reydt meereed, vergezeld van haar hofdames. Het groepje was gestoken in roze tulen toiletjes, gecompleteerd met donkerbruine, korte bontcapes. Grappig geklede jongens boetten de netten op de wagen „Visserij", een Chinese man darijn leek de vervaarlijk uit ziende draak te hebben be dwongen, vreemd uitgedoste onderwaterduikers bemanden „Jules Verne" en een fiere Apollo hield de paarden van zijn strijdwagen in bedwang. In de laatste zagen enkele be zoekers ook een Tijl Uilenspie gel of „een maanbewoner" Als laatste, maar zeker niet de minst mooie wagen reed „Olympiade" in de stoet, in strakke lijnen en simpele uit voering passend bij het spor tieve onderwerp. Hoeveel toeristen dit jaar het corso zagen, weten wij niet. Dat het er vele duizenden zijn geweest, is wel zeker. De politie had met een inzet van in totaal 499 personen uit alle provincies behalve Limburg) in ieder geval handenvol werk aan het regelen van de ver keersstroom Oosterkwartier zorgde voor aantrekkelijke uitvoering Jj*EN groot aantal leden en donateurs was zaterdagavond naar de schouwburg gekomen om de jaarlijkse uitvoering van de speeltuin vereniging Oosterkwartier bij te wonen. De voorzitter, de heer J. van Hooven, heette in het bijzonder de ere-leden Lantinga en Vijlbrief wel kom, verder afgevaardigden van de Leidse Bond, de commissie voor va kantiebezigheden en zusterverenigingen. Hoewel het clubwerk in Leiden moeilijk in stand te houden is, weet Oosterkwartier toch ieder jaar weer een avond van hoog gehalte te brengen, aldus de heer Van Hooven. Kin deren kregen tegen gereduceerde prijs toegang, opdat ze actief aan het speeltuinwerk zouden gaan deelnemen. Na dc pauze volgde het optreden van de operetteclub, die op voortref felijke wijze „Het geheim van de hofmaarschalk" opvoerde. Er moet veel tijd en moeite aan dit stuk be steed zijn, gezien de goede voor dracht en heldere zang van alle kin deren. De kostuums, vervaardigd door de leidsters van de speeltuin vereniging o.l.v. mevrouw Filippo, vielen op door originaliteit en de grote zorg die er aan was besteed. Dit geldt eveneens voor de ballet groepen. De regie over deze operette was in handen van Jeanette Mank. de heer W. van de Broek leidde de zang en de heer J. Sieval begeleidde op kundige wijze aan de piano. We mogen vooral de ont werper van de decors, de heer G. van der Wijngaard, niet vergeten te noemen. De voorzitter richtte een speciaal woord van dank tot de heren J. Beek man cn M. de Zwijger, oud-bestuursleden die respectievelijk 25 jaar en 12',t jaai actief gewerkt hebben voor Oosterkwar tier De heer Beekman heeft al die tijd de operetteclub geleid, de heer De Zwij ger heeft zich als penningmeester onder scheiden. Beiden werden tot lid van verdienste benoemd en kregen als aan denken een vaantje. Ten slotte vestigde de heer Van Hoo ven er de aandacht op, dat tijdige in schrijving voor de jaarlijkse vakantie- bezigheden gewenst is. Zaterdag kan dil voor het laatst geschieden. Als eerste trad het mondorgelclubjc op, dat aan de piano werd begeleid door de heer J. J. van der Reyden. Het veer tiental kinderen kwam goed voor de dag met de vrij moeilijke stukjes. Ballet Het ballet stond o.Lv. Jeanette Herman» met aan de piano Cora Veen. Het is niel mogelijk alle medewerkster bij name ie noemen. We willen echter een uitzonde ring maken voor Yvonne Broeksema (13 jaar), die aan alle nummers meedeed, en de vijfjarige Trudy Nieuwenburg, die een passage uit Schumann vertolkte. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Een eerste prijs en de wisselbe ker voor het meest originele idee kreeg deze slaper in zijn bed van hyacinten. dat zij uitgeslapen de ontwikkelingen in de bloembollenwereld volgden. Hilariteit wekte het poesje, dat in de „Poesenmars" meetrippelde. Het was kennelijk het jongste van de reeks (die de prijs voor het meest humoristische Idee kreeg) want het wilde zowel links en rechts als in het midden van de stra ten op onderzoek uitgaan. Gelukkig sloot het zich toch steeds weer bij de stoet aan. Er waren véél mooie creaties: we noe men nog de personenwagen met het bruidspaar en de wagen met in kleurige kledij (zelfs de pruiken ontbraken niet) gestoken dames en heren van „Het oude Koningshuis", die in succes bij het pu bliek wedijverde met de zwarte Ford 1924 (opgefleurd met roze tulpen). De lenteparade 1962 is gehouden, die voor 1963 komt spoedig in voorbereiding. Het is te hopen, dat volgend jaar óók de zon een flink aandeel in het traditionele voor jaarsfeest zal hebben ^ET REGENDE op de Warmonderdam, het druppelde in het dorp Sas senheim en het miezerde in Lisse. Koud was het en bleef het, ook in Hillegom en Bennebroek, ook toen het bloemenlint op de terugweg even door de zon werd beschenen. Medelijdend keken de duizenden toeschou wers langs de route die het bloemencorso zaterdag reed, naar de figu- rantjes die in hun veelal dunne japonnetjes trachtten de onaangename kilte te vergeten. Zij wuifden en lachten vriendelijk, zorgden voor vro lijke momenten en bedekten spijtig de fraaie toiletjes met grote stukken plastic, die aan de charme van het geheel lichtelijk afbreuk deden. Toch werd het bloemencorso van zater. dag een kleurig succes, getuige de reac ties van het publiek dat zich door do koude niet had laten weerhouden hel jaarlijkse bloemenfeest in de bollen streek mee te maken. Engelse, Franse. Duitse, Italiaanse, Belgische en Ameri kaanse bewonderingskreten voegden zich bij de Nederlandse, opgetogen gekwetter van kindermond-jes vulde de waarde rende woorden van ouderen aan. Helaas, ook boze opmerkingen werden gehoord. Doch niet ten aanzien van hel corso, integendeel. Om dat zo volledig mogelijk te kunnen bewonderen, werden enkele amateurfotografen berispt, die In hun verlangen naar „het mooiste plaatje" wel eens anderen een goed zicht op de stoei ontnamen. Een compliment voor de werkers aan het corso, overigens! Woorden van waardering hebben ze wel verdiend, artistiek adviseur A. W van Driel, de verenigingen en kwekers die hun wagens inzetten, de bouwers en bloemenschikkers. de aardige meisjes en jongens die de „finishing touch" aan het feheel gaven, de muzikanten en de froep majorettes, de firma Van der Pijl uit Leiden voor het kapwerk, bloemen arrangeur W. Buurman uit Oegstgeest cn de firma D. van Nooyen uit Rotter dam voor de kostuums. En niet te ver geten de leden van het comité en hel erecomité, die de moeilijke organisatie en omvangrijke administratie verzorg den. Koffie In de kille morgenuren, toen de figu ranten in De Uiver warme kopjes koffie dronken, eikaars kleding bewonderden en zichzelf nog wat bijwerkten, slenter den enkele juryleden reeds onopvallend langs de gereedstaande praal- en perso- nenwagens. Ze keurden alvast de ont werpen, de opbouw en uitwerking, de kleurstellingen (waarin vooral het diep blauw voorkwam) en de algehele indruk, die de wagens bij de toeschouwers moes ten achterlaten. De mooiste Zij waren overigens niet de enigen Ook fotografen, filmers en „gewone" be- ïoekers keken met kritische ogen* naai de prestaties in „Vorm en kleur", de lenteparade 1962. Vijf meisjes in luchtige helgele toiletjes poseerden voor hun diepblauwe „Sprookjestuin". de mooiste Woestijnschepenop een prach tige wagen. De kamelen voelden zich, ondanks ons klimaat, best thuis in de bollenstreek. wagen van het corso naar het oordeel van de jury. Een Amerikaan liep van wagen tot wagen, steeds ln zichzelf mom pelend „This is the most beautiful car" Hij vond ze allemaal „de mooiste"! Na de roezige periode van verwach ting, waarin Mercurius een aangenaam gesprekje voerde met jongedames in roze japonnetjes (die later de prijs voor de mooiste kleurcombinatie in de wacht sleepten met de donker- en lichtblauwe tinten van de wagen „Fonteinen"), kwam er een periode van opgewonden gilletjes, waarin de jonge figurantjes met behulp van een takelwagen hun hoge zitplaatsen trachtten te bereiken. De spanning deed haar Intrede, toen de juryleden (mevrouw Muller-Idzerdo uit Wassenaar, de heren A. G. Bomhof uit Schiedam ,J. F. Eekhoutte uit Bunnik. R. M. van der Hart en C. Post uit Haar lem) hun laatste, officiële rondgang maakten. Bij het bekendmaken van de prijswinnaars braken vrolijke, opge luchte lachjes op de gezichten door en kreten als: „Jongens, we hebben een eerste prijs" lieten niet na het enthou siasme van de figuranten op het publiek over te brengen Geuren De streek tussen Bennebroek en Sassen, tieim geurde naar hyacinten en de in di- loop van de dag aankomende en ver trekkende loeristen uit binnen, en bui tenland snoven de heerlijke lucht op. Het was jammer, dat door het verblijf van veel bloemen in koelhuizen wegen.-' de uitgestelde corsodatum) en door hel tijdens het grootste gedeelte van de tocht ontbreken van vrolijke zonnestralen de tinten wat minder sprekend uitkwamen dan vorig jaar het geval was. De vieren twintig muziekkorpsen compenseerden echter een heleboel en van elf uur tot half zes klonken de pittige marsen uit hun instrumenten. De „bemanning" van praalwagen 26 (Dansende vingers op de woelige baren) en het in een auto inge bouwde draaiorgel voegden daarbij vro lijke wijsjes, die zo nu en dan door het publiek werden meegezongen. Wakker De prijs voor het meest originele idee ging terecht naar „Op tijd wakker", de wagen met de enorme wekker en het rode gezicht (waarvan de oogleden steeds op tijd open gingen) boven de gele deken De Bond van Detail-Bloembollenhande laren te Haarlem wilde hiermee niet alleen uitdrukken dat zijn leden elke morgen om zeven uur opstaan, maar ook Een paar zwaluwen, die echter zaterdag de lente blijkbaar nog niet kwamen aankondigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3