Uw probleem is het onze Blijdschap overheerste op jubileumfeest L. des Heils Een kanttekening hereniging is geduld nodig Voor veel Comm. Palstra officier O.N. Een woord voor vandaag *3 I rViAM „Eenheid geen program maar een gave Gods" BOEKENHOEK Brazilië biedt nog vele kansen aan emigranten 1 DEFENSIE ZAKELIJK BEZIEN deze minister willen opzeggen wegens zijn beleid in de zaak-Van der Putten I en wegens onvoldoende bijdrage van Nederland aan de NAVO. Na kwam het bericht, dat de minister naar aanleiding van de zaak-Van der j Putten in beroep gaat bij de Centrale Raad van Beroep, en bovendien dat de I Tweede Kamer nog haar oordeel over hef beleid van de minister in deze zaak zal geven. Voor een goede zakelijke, niet partij-politieke benadering lijkt het toch nuttig geduld te hebben. Over het eigenlijke defensiebeleid wordt gezegd: te laat en te weinig. Om te beginnen geldt deze qualificatie allerminst voor 't zo belangrijke militaire Nieuw-Guinea-beleid van minister Visser en zijn staatssecretarissen. Als vele liberalen hun zin hadden gekregen, was Nieuw-Guinea thans vrijwel onbe schermd geweest. Het kon niet anders, of door het zenden van bataljons en schepen naar Nieuw-Guinea werd afbreuk gedaan aan onze NAVO-bijdrage. In financieel, personeel en materieel opzicht staat Defensie op haar tenen. Door deze krapte moest de NAVO-bijdrage wel minder worden, evenals sulks al jarenlang in Frankrijk het geval ls. Hierbij komt, dat internationaal gezien er rondom Berlijn enige ontspanning is. Men denke aan het „naar huis" halen van generaal Clay en maarschalk Kojew. Het waren de protestants-christelijke volksvertegenwoordigers, die, zonder naar volksgunst of partijbelang te zien, zich uitspraken voor een eventueel nodige verhoging van de defensiebegroting. Daarom is het onjuist, als de liberalen zich nu plotseling als kampioenen van de defensie opwerpen. Indien er zakelijk gezien sprake is van „te laat en te weinig", dan ligt de oorzaak daarvan bij het kabinet. De jongste, nogal liberaal gekleurde salaris verhoging bijvoorbeeld was weinig in het belang van een goed personeels beleid. Voor de grote aantallen nieuwe en dure DAF- en AMX-voertuigen (350450 duizend gulden per stuk) zijn vele jonge en goede krachten (kor poraals en sergeanten) nodig. Doch de salarisverhoging voor deze categorieën was lager dan voor het hoger personeel, waar men te veel van heeft. Op ondoelmatige wijze worden de lasten afgewenteld op het dienstplichtig personeel, waarvoor een onnodig groot opleidingsapparaat in stand wordt ge houden. Het kabinet dient erin toe 'te stemmen, dat dit grote en urgente pro bleem wordt opgelost, door salarissen die meer zijn afgestemd op de ver gelijkbare beroepen in de burgersector. Met dit voorbeeld willen wij aantonen, dat er wel aanleiding is tot objectieve en zakelijke kritiek. Doch niet in een partij-politiek straatje nu er verkie zingen voor de deur staan. (Van een onzer verslaggevers) „Wij houden van het leger. Om zijn uniformen. Om zjjn muziek. Om zijn barmhartigheid". Dit zei de minister van justitie, mr. A. L. W. Beerman, zaterdagavond in het overvolle Concertgebouw in Amsterdam, waar de nationale taak de verlossing moet zijn jubileumbijeenkomst ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils werd ge houden. Honderden heilssoldaten en genodigden lieten zien, wat biy christendom vermag. Zelfs de aanwezige minister van maatschappelqk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, de minister van justitie en de gevolmachtigd mi nister van Suriname, mr. R. H. Pos, konden de handen bijna niet op elkaar houden tijdens het zin gen van de blijde dankliederen. getuigden ook de toespraken vanOnze welvaartsstaten kunnen nog veel de It. commissioner W. F. Palstr. 1"°.8-p'"U en generaal Wilfred Witching, de Vier meningen over ,,de 18" (Van een onzer verslaggevers) Op uitnodiging van de afdeling Utrecht der gereformeerde stu dentenvereniging S.S.R., hebben vier predikanten op een forum bijeenkomst hun mening gezegd over het streven naar eenheid tussen de Hervormde kerk en de Gereformeerde kerken, waartoe door de bekende achttien predi kanten het initiatief is genomen. Tot dit viertal behoorden ook twee der „achttien", namelijk dr. K. Strijd te Amsterdam (vrijzin-, nig-hervormd) en ds. G. Toorn vliet te Bloemendaal (gerefor meerd). De twee anderen waren ds. G. Boer te Huizen (hervormd- gereformeerd) en dr. J. Schel haas te Nieuwendam (gerefor meerd), beiden bekend staande als tegenstanders van boven genoemd streven. echter ^allerminst dat over belangrijke Voor wat de eerste spreker, ds. - - Boer, zei kunnen we verwijzen naar hetgeen hij enige dagen tevoren op de jaarvergadering van de Geref. Bond had gezegd en toen in dit blad uitvoerig is weergegeven. In het kort kan nog gereleveerd worden, dat ds. Boer een tegenstelling zag tussen het aloude gereformeerd belijden en de nieuwe oecumenische theolo gie. Zowel de midden-orthodoxie in de hervormde kerk als de nieuwe koers in de Gereformeerde kerken sympathiseert met die theologie. welke echter volgens ds. Boer weinig n"der apostelen endaarna pas hun rijke" plaats inneemt in t of geen voeten heeft in de Heilige verhandelingen. En aan dat primaire' nale organisatie. Werd Nederland wel Schrift. b«lijd«Q van de naam des Heren man-, eens eerder, geWoffen door een invasie Vandaar dat een vereniging van bei-!keert het bij houdt. Wie dit wèl doet, zal geen een heid bespeuren. Waarom bestaan de Gereformeerde kerken? Omdat de kerk gegrond moet zijn op de heilige schrift, hetgeen uit haar belijdenis de Hervormde kerk een belijden de kerk? Nee, want zij is niet terugge keerd tot de belijdenis. Het lijkt er zelfs niet op. Er worden wel mooie ge- - ;nissen gegeven (b.v. over de uit- iiezing), maar deze zijn niet gere formeerd. Bovendien hebben zulke richtlijnen geen gezag. Het zijn geen regels waaraan men zich moet houden, aar waaraan men zich mag houden. Is de vrijzinnigheid in de Hervorm de kerk veranderd? Volgens dr. Schel haas niet, al zijn er enkele vrijzinnigen tot andere gedachten gekomen. Maar de meerderheid bleef gelijk zij Wat een man als dr. A. de Wilde horen is het oude negentiende-eeuwse ■ijzlnnige geluid. De Hervormde kerk keerde niet te lg naar de belijdenis, zij oefent ook geen tucht. Welnu, dan zal hereniging niet mogelijk zijn. Begin bij Christus De laatste spreker, dr. Strijd, ging vanuit, dat men de woorden van Chris tus in het hogepriesterlijk gebed stig moet nemen. Ziin woord ove eenheid der kerk heeft meer gezag dan elke historische situatie ook. De eenheid, zoals de achttien die be geren, is door hen niet gezocht, doch zómaar op hun weg geplaatst. De een- „a»* ons midden staat als Een die dient, behoren wij Hem te beginnen. We zijn met H« gekruisigd en opgewekt en nu moet ons de glans van zijn triomf weerspie- Het gaat er niet allereerst om of we tot die en die kerk behoren, maar dat aan ons te zien is. dat wij „van die w eg" zijn. Want eerst komen de hande- Boodschap onveranderd gebleven te op, dat hij nog nooit zoveqj ministers in een comité van aanbeveling had zien zitten, namelijk de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen, sociale zaken, maatschappelijk werk en justitie. „Dit druist tegen alles in, om dat wij erg zuinig zijn met het zitting nemen. Het Leger komt door de veel omvattende taak echter met al deze als hetministeries in nauw contact", zo meen de de minister zich hiervoor te moeten verontschuldigen. „De regering kent de wij verkeerd begrepen, doch In deze waarde van het werk, wat tot uitdruk- tijd staat het Leger aan een zeer groot king komt in de subsidies. Tegen een gevaar bloot. Het gevaar, dat zo dul-dergelijke bewapening van een leger delijk komt met populariteit. Misschien kan niemand bezwaren hebben. Onze Is het nog wel eens goed, als het Le-I gestegen welvaart maakt de activitei- ger met rotte tomaten en eieren wordt ten van het leger geenszins overbodig, bekogeld." De generaal stelde, dat het Er zijn zelfs nog sectoren, de taak van het Leger is te handelen i werk bijzonder moeilijk is", als de barmhartige Samaritaan. ter Beerman, die het werk De generaal zei, dat er in de wereld ger wilde vergelijken^ met „Ik zal hem beschutten, omdat hij Mijn naam kent", zegt God in psalm 91 14 en we zijn geneigd te zeggen: „Wie kent de naam God dan niet?" Ook zij die Hem niet als hun Heer willen erkennen gebruiken, of misbruiken, Zijn naam dagelijks. Maar als wij zeggen „Ik ken hem van naam", dan bedoelen j we heel iets anders dan wat de psalmist bedoelt. De naam was in de dagen van de bijbel veel meer dan een etiket ge plakt op een persoon. Die naam gaj weer wat de man uias. I Als iemand zich voorstelde en zijn naam openbaarde aan een j ander, gaf hij die ander daarmede een blik in zijn hart, in zijn karakter. Als God Zijn naam openbaart aan Mozes bij het brandende braambos, dan houdt dat veel meer in dan alleen dat Mozes voortaan weet hoe God heet. Met Zijn naam geeft God als het ware Zijn wezen weg, Zichzelf weg aan Mozes. Hij geeft Zich over in de handen van mensen, die die naam ijdelijk zullen kunnen gebruiken (en dat in veel meer gevallen dan alleen bij het vloeken), of kunnen ervaren waarom die naam hen gegeven werd. namelijk om hen te verlossen. Er is name lijk geen andere Naam waarbij wij zalig moeten en kunnen worden, zegt het Nieuwe Testament: „Er is geen andere Naam gegevenHebben wij die naam ontvangen? SNIJBLOEMEN VOEDSEL bloemen blijven lang mooi zonder water te verversen vandaag vele lege magen zijn. verwarming. De overheid zorgt het Le- centrale waarin het Leger interesse heeft, doch dat het zich veel meer interesseert voor de lege harten. „Dat lege hart moet vol worden van de genade Gods. Dit is de beste geneesmethode van het Leger des Heils. In onze tijd van welvaart is de boodschap van de verlossende gena- zevende internationale leider van het Leger des Heils. Minister Beerman speldde commandant Palstra de versierselen van offi cier in de orde van Oranje-Nassau op de borst, daarmee het gehele Leger erend. In zijn openingstoespraak memo reerde commandant Palstra het moei lijke begin, toen drie heilsofficieren een „offensief" in ons land begonnen. Hun krijgskas bedroeg toen in totaal 28,15. Op een schoen en een slof, doch met een grote geestdrift, hebben zij het goede nieuws van Jezus Chris tus bekend gemaakt. Dit ondervond overal wanbegrip, kritiek en spot, niet de boodschap zelf, doch voor al de manier waarop deze boodschap werd gebracht was daarvan de oor zaak/ Commandant Palstra zei dankbaar te zijn, dat ook het Leger nu een brokje van de Nederlandse samenleving is worden. „Het heeft een eigen plaats die samenleving gevonden en sluit i es stemt ons tot de grootste dankbaarheid jegens God, doch wij zijn ook dankbaarheid verschuldigd v"j grote publiek, dat het Leger Houden tvij van het Leger?" Minister Beerman vroeg zich in zijn feestrede af, of wij in het Nederland van 1962 van het Leger des Heils hou den. „Wie zich in de geschiedenis van het Leger verdiept, ziet, dat het Leger op veel tegenstand stuitte. In Kampen leidde het optreden van het Leger des Heils zelfs tot onrust, zodat de staat van beleg moest worden afgekondigd", zo merkte minister Beerman onder hila riteit op. Men stelde zich te weer te gen de manier waarop de boodschap werd gebracht, want dat was revolu tionair; men schakelde zelfs de vrouw in bij de Evangelieverkondiging. Bij is toegenomen en het Leger ondervindt waardering bij de overheden van stad en land. „Wij houden van het leger. Hoevele duizenden mensen zijn er niet levens zijn veranderd. Dit is een gevolg van het verstaan van de bood schap van het Leger. Deze boodschap is de enige, die in vijfenzeventig jaar - - 'ggw neemt in mandant Palstra deelde mede, dat drie districten van de jubilerende Ro-i- -t tary International een bedrag van 20.000 hadden aangeboden. Hij had j ^raag wat voorts grote verwachtingen van de|™*% kerstpottenactie. die deze week in ons T*35 land zal worden gehouden. Als leider «7 van het Leger des Heils in ons land tie moesten wilde hij verklaren, dat het het vaste voornemen van het Leger is, zich te i blijven wijden aan de taak. die God het heeft opgedragen, namelijk de ont- moeting met de medemens in zijn li- chamelijke en geestelijke nood. Voor nog meer enthousiasme zorgde generaal Wilfred Kitching in zijn met vele anecdotes zeer begrijpelijk gemaak- j te toespraken. Deze zoon van de privé-j secretaris van de oprichter van het Le ger, William Booth, zei door deze bij eenkomst ontroerd te. zijn. „Ik had er de voorkeur aan gegeven alleen maar te luisteren." De generaal wist van de stichter, dat deze een grote liefde had voor de Nederlandse heilssoldaten. Daaróm had hij gemeend te moeten ko men. „Het geeft mij de gelegenheid om het Nederlandse Leger een saluut te brengen, omdat Nederland een belang- _.;iin nn» internotio- geallieerd leger tegen maat schappelijk leed. Wij hebben respect voor de uniformen", zei minister Beer man, die eerlijk mo.est bekennen, dat hij als jongen wel "eens de spot met dat uniform had gedreven.. Als kind al was de bewindsman echter al blij. dat hij de kerstpotten in de straten zag „Wij deden als scholiL in deze potten, doch veel omdat de verschijning daarvan in de naderende kerst- die een najaarsvakan- in." De minister merk- installaties. doch het Leger moet zelf voor de brandstof zorgen, waardoor de installatie warmte geeft. „Dat is uw geloof. Dat is het kostelijkste waarover het Leger beschikt. Tegenover de ont worteling van het dienstbegrip staat het Leger. In onze welvaartsstaat is deze ontworteling een gemis. Daarom is het begrip van het Leger voor de lijdende mens een grote weldaad." De mims- de hand (ter hoopte, dat het Leger op dezelfde ontroerende wijze ernst zal blijven ma ken met zoals de Bijbel zegt: de daden des Woords. Onder luid applaus deed de minister mededeling van het Koninklijk Besluit, waarbij commandant Palstra werd be noemd tot officier in de orde van Oran je-Nassau. Het jubileumfeest is een feest ge weest van blijde christenen, die ge tuigenis aflegden van hun geloof. Dit kwam ook tot uiting in de zang en de muziek en de jubileum-proloog „Wapp'rende krijgsbanier", waarin de oudste vlag van het Leger uit 1887, een museumstuk inmiddels, een cen trale plaats kreeg op het hoge po dium. Heilssoldaten uit Bergen op Zoom, Leeuwarden en Arnhem en Rotter- dam hebben met diepe dankbaar- ndervindt heid het bestaan van het Le ger des Heils gevierd. Het „God is goed" was het oprecht uitgesproken en beleden thema van deze feestelij ke herdenking. Op Hemelvaartsdag wordt in en om de Houtrusthallen te Den Haag de grootse jubileumfinale o.l.v. com missioner en mevrouw W. F. Cooper uit Londen gehouden. Tijdens de jubileumbijeenkomst ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils werd deze foto in het Amster damse Concertgebouw gemaakt van minister Klompé, mevrouw Beerman, minister Beerman en de internationale leider, gene raal Wilfred Kitching. Ds. A. Vroegindewey verklaart: (Van een onzer verslaggevers) Terwijl de wetenschap steeds grotere vorderingen maakt en de menselijke kennis voortdurend toeneemt, openbaart zich ten aanzien van de eeuwige dingen zulk een oppervlakkigheid, dat men er van schrikken moet. Dit constateerde ds. A. Vroeginde wey te Véenendaal in zijn openings woord ter huishoudelijke vergadering van de Ned. Herv. Bond van Man- nenverenigingen op geref. grondslag, zaterdag te Utrecht gehouden. Men verlangt in deze tijd dat de kerk van zachte dingen spreekt. Men wenst beschaafde dominees, die niemand pijn doen en die de hemelpoort zó. wijd open zetten, dat allen er binnenkomen, be keerd en onbekeerd. De kerk heeft echter profeten nodig. Maar de oudtestamentische profeten, zo als Hosea, lieten geen kanseltaai ho ren. Doch het was wél waarheid wat zij spraken. Fel striemden zij de we reldgelijkvormigheid van het volk en in zonderheid keerden zij zich tegen de nalatigheid der priesters, die nalatig bleven in het onderwijzen van het volk in de waarheid des Heren. Wij beleven nu opnieuw een opper vlakkige tijd, waarin velen alleen maar bezig zijn met de aardse dingen. Daar om is vandaag het onderzoek van Gods Woord zo nodig. De waarheid itioge scherp en hard zijn. maar als wij daar door gewond raken, worden we door diezelfde waarheid weer opgeroepen de Here te dienen en in zijn wegen te wandelen. Juist in deze vlakke tijd klinkt de de kerken door de gereformeerde be lijders van weerskanten niet aanvaard kan worden. De helderheid van het be lijden in de nieuwe éne kerk (waarbij dan ook andere kerken dienden te be horen) zou daarmee niet gediend zijn. Op geheel ander vlak lag hetgeen ds. Toornvliet zei. Hij achtte het bezit en de ondertekening van de drie foimu- lieren van enigheid onvoldoende garan- allemaal. Waren het "daarover eens, dan zou er hervormden én gereformeerden geléden en liefgehad worden. Voor een mogelijk praktisch begin nen, gaf dr. Strijd deze aanwijzing: „Begin eens op de zondag, van het werelddiaconaat. waarvoor beide ker- ighëid onvoldoende garan- ken offeren, met een gemeenschappe ne geve., u... het verval in de kerk te lijfce kerkdienst. En ga daarna als keren. Absurditeiten uit de vooroorlog-1 ambtsdragers gezamenlijk van huis als „de Gereformeerde kerken fof huis kerkelijken en niet-fcerke- Ml. drie soldaten, dit was wel de ge- door I slaagdste invasie in de Nederlandse ge- meer schiedenis", zo stelde hij vast. Hij dank te het Nederlandse leger voor wat het betekent voor Christus en Zijn Konink rijk. Er zijn geen heilssoldaten in de wereld, die meer van de Leger des Heilsvlag houden, dan de soldaten in Ne derland", zo riep hij uit. zijn" de meest zuivere openbaring het lichaam van Christus" wijzen dat wel uit. Het eind van deze kerkelijke hoogmoed is geweest een diepe verne dering, een kerkscheuring. Ziek geworden De Gereformeerde kerken waren ziek geworden. Dat bleek in 1945. juist toen de Hervormde kerk weer duidelij ke tekenen van opleving gaf. Ook nu is de Hervormde kerk nog behoorlijk ziek Maar men kan zeggen, dat thans de si tuaties in bcicje kerken als twee drup pels water op elkaar lijken. Intussen wordt het opperen hereniging met de Hervormde kerk door menige gereformeerde reeds ge zien als een teken van verval. Men komt dan weer aan met „de vrijzinnig heid". het alibi dat zo lang door de ge reformeerden gehanteerd is om elke toenadering tot de Hervormde kerk te weren. Dan blijkt ook weer dat men de drie formulieren van enigheid verheft tot formulieren van eeuwigheid. Ds. Toornvliet weigerde om over lijken, om het heil des Heren kenbaar te maken. Men zal dan ontdekken hoe samenbindend dat werkt." Na deze uiteenzettingen hield een uitgebreide discussie de aanwezigen nog urenlang bijeen. In een tweede toespraak het werk van het Leger moest spreken. hij. dat zichzelf Men "heeft het Leger des Heils ook wel eens het Samarita- nenleger of het leger van de oplossin gen genoemd. Inderdaad heeft het le ger voor velen de problemen opgelost. Doch het grootste werk waarmede het leger bezig moet zijn, is het boodschap pen van de verlossing aan het volk. Herinnerend aan de slogan „zeep, soep en verlossing", zei hij, dat de eerste roep om eenheid. Ook bij de hervormd- gereformeerden leeft het verlangen naar eenheid. Maar men moet wel beden ken dat die eenheid geen program is dat door mensen wordt uitgevoerd, doch gave van God is. ware oecumene, aldus dr. Vroeg indewey. is er. Artikel 27 van de Ned. Geloofsbelijdenis belijdt die oecumene. Het grote gevaar van deze tijd be- staat hierin, dat men eenheid gaat for- I i waar geen eenheid is, zoals in de Wereldraad van Kerken. De eenheid van de zichtbare kerk kan alleen bevorderd worden tot zegen der kerk wanneer we uitgaan van de gege ven eenheid der kerk zoals de geloofsbe lijdenis deze omschrijft. „Onze vaders zijn niet voor de eenheid maar voor de waartieid martelaar geworden". Daarom bedroefde het ds. Vroeginde wey dat de eenheid der gereformeerde gezindte verbrokkeld is. „We hebben el kaar als gereformeerde belijders nodig. Anders lopen we gevaar in een eenzij digheid te vervallen, die het gerefor meerd belijden dat rijk en vol is, kan schaden." De invloed van de gereformeerde ge zindte is aan het wijken. Wanneer ve len, die opgevoed zijn bij het gerefor- meerd belijden, hun roeping zouden ver staan. zou het getuigenis krachtiger klin- ken dat de waarheid nimmer ten koste an de eenheid mag gaan. Het speet ds. Vroegindewey, dat men juist in hervormd-gereformeerde kring de vragen, die in deze tijd op ons afko men soms al te gemakkelijk terzijde schuift. De bondssecretaris, ds. J. Verweliüi te Waddinxveen, las zijn jaarverslai Daaruit bleek dat de bond nu 154 al- delingen met tezamen 3255 leden telt,'' wat een kleine teruggang vergeleken bij vorig jaar 'betekent. De bijbel over het verbond, toegelicht door drs. W. Bouwmeester. Uitgave J. J. Romen Zonen, Roermond-Maaseik. Helen Keiler en de zorg voor blinden doven, door Bert Buringa. Illustra ties Agnes van den Brandeler. In serie Historische figuren. Uitgave Van Goor Zonen. Den Haag. Zweeds op reis, door M. A. J. van den Brink. Derde druk. In serie Van Goor's Taalgidsjes. Uitgave Van Goor Zonen, Den Haag. De kozakken, door Leo N. Tolstoj. Vertaling J. Leclee. In serie Amstelboe- ken. Uitgave L. J. Veen N.V., Amster- De kapiteinsdochter, door Alexander Poesjkin. Vertaling mr. A. S. de Leeuw. Derde druk. Uitgave L. J. Veen, Am sterdam. Ted en Silvie tekenen een pozzebok, Ted en Silvie en het boekebeest, Ted en Silvie helpen de pozzebokken, door Bou- ke Jagt. Tekeningen Nanda van Essen. Uitgave Van Holkema Warendorf N.V., Amsterdam. Beroepingswerk GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam-C. A. Reen te Alkmaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Schiedam: G. de VrieJ te' s-Gravendeel. Benoemd tot hulppredikant te Den Helder: J. van Dalen, em. pred. te Slootdorp. T. Cnossen (directeur C.E.CJ: Vraag: Bij mijn weten is methode om de bodem van veelal sierlijke flessen eruit t springen, b.v. door schrikken. in vijl in sterke natronloog te leggen gevonden hebt. moet u i dan in scherp zand te steken. - rwvr-.4uM k laten Vraag: Bij het wassen van eer Maar glansgaren baby-truitje heeft gewone ,,de" vrijzinnigen te spreken ..Als je met hen doorpraat en het evangelie op tafel brengt, komt er zóveel tevoor schijn wat je nooit hebt vermoed, dat Je afleert om ongenuanceerd over de vrijzinnigen te praten." Aangaande de kansen op hereniging zei ds. Toornvliet, dat hiervan sociblo- gisch en menselijk bekeken nimmer iets terechtkomt. Het geloof In de Hei lige Geest biedt echter andere uitzien de -nesten gangen DDT-stuif 5 pet. strooien, wit- liefst als alle mieren in de avond thuis hli zijn. Zorg er ook voor, dat alle zoetig- goed in blikken er welvaart in de kolonies van N*- derlandse emigranten. Van de I rijkste tak van bedrijf in de Nederlandse Nederlandse nederzettingen gaat hSTu een gunstige invloed uit op dede Sltuatie> zo Zei de heer Cnossen. al Braziliaanse omgeving. Er worden belangrijk verbeterd, de modernste werktuigen gebruikt en in menig opzicht kunnen de j Vierde kolotlie Braziliaanse boeren veel van hun Nederlandse collega's leren. J de drie kolonie» «ijn op het ogen- \ldui Ir. L. Hartman, landbouw- bil* 1» N-dariamlm I"'"" kundig adviseur van de Christelijke1 die «amen een kleine JO.OOO ha tot Hon ij volgens haar uitspraken zal deKmiffratie Centrale, zaterdagmiddag opbeschikking hebben. De heer Cnoeecn gespletenheid onduldbaar achten, zo zei dp jaarvergadering van de centrale in was van mening dat veel meer Neder- Voor dr hrrrnigmc ,1 rchtrr vrrl I trtohl. HU mrrklr op dat vooral de „„a,t .„„„„ten no( kunnen worden duld nodig. Men zal moeten rekenen protestantse kolonies Carambei en laatet Een v|erde kolonie dient ei- met een aanlooptijd, waarin mogelijk astrolanda als een welkome bljdW,n het fet|chUveId te ko ook degenen worden gewonnen, die 1 aan de economie van het land worden Ken'U die het thans nog neen zeggen tegen deze een- boschouwd. I de he*r Cn€~**' beid. Ook directeur-secretaris T. Cnonen' noodsak.Hjk achtte dat de mogelijkheden 1-1 J f I Sprak in deze geest Hij noemde Castro- hiervoor reeds no worden onderzoent. Geen belijdende kern Unda een van de meest geslaagde neder-; wii nodia 7,f da. rr een zettingen van Nederlandse emigranten in Duizend gezinnen hebben w«i noaif. "Si. ^nd'i**m^bUU4.'mk^Am^lr1at.In^S.PSrSSeh« I ^AemVn''op hT^bi^Tvan het on-iemip.ntot no, Uwe». tw*.-or óp welke manier "kan dat ongeveer op ongeluk een geel beddentuigje tegen- heid zoals suiker een tevoren gewenste plaats en met aan gelegen. Dit heeft geel afgege- bussen opgeborgen een rechte breuk gebeuren? Ik denk ven. zodat er gele strepen u~* »»»"/.»vt hierbij o.a. aan een chianti-fles. En truitje zijn gekomen. Chloor, hoe kan de scherpe glazen'rand van enz. hebben het gewenste resultat de fles zonder bodem zó worden be- niet gegeven. Weet u misschien nog werkt, dat het snijdend effect verloren een oplossing? gaat? Gedacht wordt aan het maken verlichting indien het inwendige Antwoord: Dit is een moeilijk armatuur en lamp wordt dat het gemorst wordt. Want daarop komen [blank ze af! Vraag: Enige tijd geleden las ik een raad voor het schoonmaken van behang boven de schoorsteen met het oog op rook- of warmte-aanslag. Men grondmengsel schreef toen voor niet alleei. schone stofdoeken te gebruiken maar ook er Brieven, die niet voorwen xijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verrekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband honden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. doen. Het ligt mij bij dat invloed op het al dan niet houtaci er „warme zemelen" genoemd wer- worden Wij vermoeden dat de plant der. Kunt u het mij ook zeggen? niet gesnoeid is. Wanneer u de takken Antwoord: Inderdaad kunt u behang- !n het voorjaar (al in februari) val. U kunt het truitje eerst eens be handelen met anti-chloor en daarna nogmaals trachten de vergeling te Antwoord: Wij hebben wel eens sue- verminderen met een wolbleekmiddeL is geboekt door b.v. 1 of 2 cm boven Ook kunt u bij de drogist een flesje de bodem een goed in terpentijn ge- ontkleurder kopen en hiermede het selpapier wat schoner krijgen door de inkort, krijgt u drenkte draad (niet al te dun) om de truitje behandelen. Wij —M.* c«i» -i- ki fles heen te spannen en goed aan te dat het resultaat te we trekken. Daarna steekt u de brand er- laten. -ouu-w,wiwu-gci»ittiMu;on7—77-- 1--- -- in en besprenkelt de fles met goed Vraag: Hierbij sluit ik twee mieren zich echt€r niet teveel van voorstel- in éen of meer bloempotten bijvoor- koud water. Glas kunt u vijlen d. u~~ U",J - 1 korte tijd in de ok- 1 plekken af te wrijven met seis van ae bladeren jonge scheut*, reien. Ook kunt u daarvoor Zodra die 8 tot 10 cm lang zijn. oud witbrood gebruiken. U moet er scheurt u die uit de oksels echter, aangeslagen plekken af te wrijven r derwijs, van de cultuur en in de sociale sector te kunnen komen. In dit verband merkte hy op dat meer produktenver- werkende industrieën nodig zijn en voorts scholen, die de toegang tot de universi teiten openen. Na afloop van de vergadering werden twee films vertoond over Carambei, Cas- trolanda en Arapoti en de r.k. kolonie 1 roet zit ook b,v. vet, dat beeld 4 of 5 er trekt. Het zal het beste verteerde bladanrde zijn de plek of het muurgedeelte op- de aag Ko- nieuw,- te behangen, b.v. met contras in wat zijn terend behang, dus juist fijn flink wat turf molm en scherp zand er doorheen. IHH Zet de stekken langs de rand van de andere P°l- Piet ze aan er> "t er dan een die ook in huis voorkomen. Mieren Ie- ven als bijen in volken of staten het is het beste het nest te zoeken te vernietigen, want het doden v een enkele mier helpt maar bitter Vraag: Ik heb met dubbele bloemen bloeit tot half december. De plant is deren echter kaal en houtachtig ge- Holambra. De films, die op deze bijeen- nig Die nesten zijn meestal onder de worden doordat ik haar eèn j«.„. komst in première gingen, zijn vervaar- grond te vinden in of bij huis. b.v. heb besproeid. Ik zou de plant graag hoes verwijderen en iedere gewortel» op de vensterbank in het volle licht, maar u moet ze tegen scherpe zon be- hibiscus-plant die schermen. Allicht houdt u van die 4 ;pril of 5 stekken per pot een paar gewor telde over, daar de wortelvorming zeer wisselvallig is. Wanneer de wor- niet tels gevormd zijn, moet u de plastic digd door de cineast Boud Smit en geven onder de stoep of de vloer 1 meestal willen stekken. In welke maand 0 droog is. dit geschieden? Moeten de st Nederlandse I Tracht dus uit te vinden waar de mie- eerst op water of moeten ze direct in kopje er uit om een Iren vandaan komen. Als u de plaats de aarde worden geplaatst, in welk plan» te krijgen. de stek in een aparte pot in voedzamt Moeten de stekken grond zetten. Zo nodig neemt u het goed vertakt»

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2