BON Een kanttekening Tot het laatst toe Het Heil ontvolkende stadswijken in Onderofficieren bezorgd voor hun toekomst Een woord voor vandaag Verband geref. commissies van beheer 10 jaar oud U ROL s ZELFSTANDIGE KRACHT ▼oor 1848 stellig niet van grote betekenis te noemen. In de tijd van de republiek waren het vooral de regentenfamilies, die de baas speelden. Soms lieten ook de gilden wel gevoelen, dat zU er nog waren. Maar over het algemeen was er toch van wezenlijke volksinvloed, die zich ook kan doen gelden voor vervanging van bestuur dus, geen sprake. Ook in de dorpen betekende de invloed van de ingezetenen, zelfs van de boeren, betrekkelijk weinig. Thorbecke noemt in 1848 zeker niet geheel ten onrechte het toen bestaande gemeentewezen „een mengsel van verouderde Nederlandse en Napoleontisch-franse elementen, zonder publiek leven". „Het Is ongelooflijk", schrijft hij, in het door hem gestelde verslag der Kamercommissie van 17 maart 1848, „en Uwe Majesteit vermoedt niet, hoe vreemd de ingezetenen tot dnsver aan kennis en behandeling zelfs van de dagelijkse aangelegenheden der plaats hunner woning zijn gebleven. Intussen moet staatsburgerschap bij een werkzaam plaatselijk burgerschap beginnen." Het is Thorbecke gelukt om zowel bij de Grondwetherziening van 1848 als bij de gemeentewet van 1851 zijn idealen voor een belangrijk deel te verwezenlijken. De grondwet gaf de hoofdlijnen aan voor het gemeentelijk bestuur. Samen stelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen werden in harmonie daarmee door de gemeentewet geregeld. Er kwam een directe keuze der raadsleden, door de bij de wet aan te wijzen ingezetenen. De zittingsduur werd begrensd. De gemeente verkreeg financiële zelfstandigheid, zij het onder toezicht van gedeputeerde staten. Elk recht van voordracht van de eigenaar van het „heerlijk recht" kwam te vervallen. Thorbecke's gemeentewet van 29 juni 1851 is in verband met veranderde toestanden en inzkhten herhaaldelijk gewijzigd. Maar aan de hoofdbeginselen is vastgehouden. Door de geleidelijke uitbreiding van het kiesrecht kan men zeggen, dat de volksinvloed zich voor honderd procent kan doen gelden. Men wil nu zelfs het kiesbevoegd personeel uitbreiden tot de 21-jarigen. Groot zal de invloed daarvan wel niet zijn. Groen van Prinsterer, groot voorstander van ruime autonomie, vreesde, dat het gemeentelijke leven al te zeer in een keurslijf zou worden gebonden, dat centralisatiezucht het zelfstandige leven niet zou doen ontwikkelen, dat de autonomie praktisch veel minder zou betekenen dan werd voorgesteld. In menig opzicht is deze vrees beschaamd, al zijn er wel bedenkelijke beslissingen van hoger hand genomen. Toch is de gemeentewet van 1851 geen belemmering geweest voor een veelzijdige ontplooiing van het gemeentelijk leven in steden en dorpen. De grote steden hebben zich kunnen aanpassen aan hetgeen de groei eiste, al wordt die aanpassing door de grote uitbreiding der bevolking, vooral in de latere jaren, steeds- moeilijker en moet zij wel leiden tot annexaties, die een bedenkelijke kant hebben. De raden der kleine gemeenten konden onder de werking van de gemeentewet de beslissingen nemen, die harmonieerden met haar beperkte behoeften. hoH Slechts aan enkele grondbeginselen moest overal, in het kleinste dorp en in de meergenoemde Barndesteeg het specifie- Ike evangelisatiewerk, dat zuiver orga- grootste stad, worden vastgehouden. nisatorisch onder meer neerkomt op het Hetgeen vooral tot moeilijkheden aanleiding gaf, is nog steeds de regeling r„nnPn- van vter kleuterscholen der financiële verhouding tussen rijk en gemeente. Mede een gevolg van de aanzienlijke uitbreiding der gemeentelijke bemoeiingen. Deze gevarieerde uitbreiding weerspreekt overigens in menig opzicht de meermalen geuite bewering, dat men in 1851 slechts nivellering nastreefde. Het ideaal, dat Thorbecke in zijn Narede van 1869 stelde: het bevorderen van zelfstandige kracht in provincie, gemeente, vereniging en individu, is, althans op gemeentelijk terrein, voor een belangrijk deel gerealiseerd. Grondwet en gemeentewet hebben het kader geschapen, waarin die zelfstandige kracht zich kan ontplooien. Een kracht, die zich ook nog in de bewogen meidagen van 1940 heeft gedemonstreerd. Zilveren directeur F. W. Stroethoff 9? (Van een onzer redacteuren) Ha, die meneer Chroesjtsjef, grijnst een Jordaanjonkie tegen een vitaal manspersoon van om en nabij de 65, die juist de hoek om komt van de Barndesteeg, gelegen in het hart van deze op zo veler lei wijzen bezongen en beschreven hoofdstedelijke volkswijk. Alsjeblieft niet, zegt de aan gesprokene tegen de kleine man, terug grinnikend, alsof hij dit grapje voor het eerst hoorde. Dag meneer Stroethoff, cor rigeert het ventje dan, want na tuurlijk kent hij als iedere wijk- genoot de directeur van „Het Heil", officiëler genaamd „De Ver- eeniging Tot Heil des Volks", die in haar bestaan van meer dan honderd jaar met de samenleving in de Jordaan, de hoofdstedelijke binnenstad èn Kattenburg, hecht verweven is. twee lagere scholen, van een uitgebreid clubwerk en van wekelijkse samenkom sten. Wil men een kenschets van het totale werk, dan zetten de heer Stroethoff en de zijnen zo'n tachtig „man", onder wie sommige met dertig, veertig jaar trouwe dienst zich in voor het geestelijk en maatschappelijk welzijn van de bewoners dezer volkswij ken. Een feit, dat vandaag voor de zil veren heer Stroethoff, zijns ondanks, op receptie in American Hotel is uitge- met deze directeur gaat praten zijn (hij spreekt liever 1 werk krijgt zo nodig alles o Heil" en het werk van zijn vrouw, die hem zijn vele activiteiten, welke zich ook over het gehele land uitstrekken: vele spreekbeurten en bezoeken aan chroni sche zieken, voor wie een ziekendienst is opgericht, trouw terzijde staat zoals dat heet. Over de activiteiten der vereniging, je niet aan enige kerkelijke richting is gebonden ..in het bestuur weten we amper wie wat is" dus des te meer. Hoe deze in 1855 werd opgericht door de bekende Réveil-figuur, ds. Jan de Lief de. de ..krachtdadig bekeerde", eerder vrijzinnige, predikant, de ma ~HÉj| met de ontembare energie e moeilijke karakterstructuur. Tot de goede dingen in uw gezin behoort ook de krant. Deze krant. Pas ais u hem zou missen, zou u dat merken. Bekijkt u hem zo eens? En helpt u een ander hem zo te zien? Dan kunt u door deze bon meteen „Dat zit zo" verdienen. (in envelop of op kaart C. Holtrop in jaarrede N.C.O.O.V. Veel kritiek op ontslagbeleid e.d. met 15 procent extra in het salaris tot uitdrukking gebracht. Dit moet vol gens de verenigingen minstens 25 pro cent worden. Nieuw-Guinea De heer Holtrop ontlokte een ap plaus met de mededeling dat de af deling, die de verenigingen op Nieuw-Guinea hebben, ondanks de huidige situatie hard werken voor een betere rechtspositie aldaar en daarmede ook successen boeken. „Wij zijn trots op onze mannen daar", aldus de voorzitter. „Uit hun - brieven blijkt welk een goede geest vele militairen meester gemaakt. hfn ^zielt en hoe overtuigd ze zijn Aldus de voorzitter van de Na- een rechtvaardige zaak die ons tionale christen onderofficieren volk heeft te verdedigen te die vereniging en christelijk sociale (Van onze soc.-econ. redactie) Het ontslaan van een aantal be roepsmilitairen wegens physieke gebreken heeft in de krijgsmacht zorg, onrust en teleurstelling ge wekt. Angst voor de toekomst en voor de betrekking heeft zich van geplakt) verzonden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee- Datum van Ingang BETALING PER week/MAAND KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is> abonnee heb ik dus recht op DAT Zn 7-0 Schrijf hier uw eigen n onderofficieren vereniging, de heer C. Holtrop, in zijn jaarrede op de algemene vergadering van beide organisaties in de Haagse dierentuin. Naar de mening van de heer Hol trop zijn deze ontslagen niet in over eenstemming met het wervingsbeleid van het departement van defensie na de oorlog. Immers zijn toen velen met een lagere graad van physieke ge schiktheid dan normaal is vereist, toe gelaten tot een vrijwillige verbintenis als beroepsmilitair. Dat werd mogelijk door een dispensatiebepaling in het mi litair keuringsbesluit 1949. Hierbij is aan velen ondanks hun beperkte ge schiktheid een levenspositie in het vooruitzicht gesteld. Nu worden verschillende beroepsmili tairen met weinig dienstjaren op korte termijn en zonder voldoende sociale ze kerheid ontslagen of geremd in hun bevorderingsmogelijkheden, aldus de heer Holtrop. „Is het reëel, ménsen die hun beste jaren aan het leger hebben gegeven af te remmen in hun bevorde ringsmogelijkheden ondanks het feit dat zij hun taak op goede wijze verrichten? Is het reëel deze mensen als niet meer bruikbaar voor de militaire dienst ter zijde te schuiven?" De verenigingsvoorzitter noemde dit een situatie, die niet bevorderlijk is voor een goede mentale instelling van de krijgsmacht als geheel. Hij zei gaarne te willen zfen dat van de zijde van het ministerie alles in het werk wordt gesteld om desnoods door om scholing de betrokkenen zoveel mo gelijk voor een passende militaire func tie geschikt te maken. Rechtspositie De voorzitter van de NCOOV- CSOOV (aangesloten bij het CNV) zei voorts het te zullen betreuren in dien het Georganiseerd Overleg, dat nu al ruim 40 jaar zijn doeltreffend heid heeft bewezen, ook maar in enig opzicht zou worden beperkt. Hij sprak zijn ongerustheid uit over de mededeling van de staatssecretaris van defensie, dat ware de Europe se Defensie Gemeenschap destijds een feit geworden er voor de mi litaire belangenverenigingen in een geïntegreerde samenleving geen plaats meer zou zijn geweest. De heer Holtrop voerde een pleidooi voor meer woningen voor het militaire beroepspersoneel en maakte melding van het streven der onderofficieren naar een vrije artsenkeuze en naar waardevaste pensioenen. Hij vroeg voorts de aandacht voor de positie van de gepensioneerden, die tussen hun zes tigste en vijfenzestigste jaar de sow moeten ontberen en was kritisch ge stemd over de wijze waarop ontslagver lening eenzijdig kan worden opge- schort. De jaarvergadering is gisteren ver der besteed aan huishoudelijke zaken en behandeling van de afdelingsvoor- stellen. Namens een groep officieren, oud-leden van de verenigingen, werd een cadeau voor het verenigingskan toor aangeboden in verband met het zestigjarig bestaan - „Dat «it eo" - 'o boek boordevol niet ongelooflijk handige wenken - is niet in de winkel te koop. „Onder geen beding mag worden ge tornd aan het onbetwistbaar monopolie dat de militaire belangenverenigingen innemen op het terrein genbehartiging i de belan- de militaire amb- aarschuwde de heer Hol trop. „Alvorens het bevo K beslissing neemt in lang zijn voor de reet ten die 5 zijn voor de rechtstoestand itaire ambtenaren, behoren d aangelegenheden in bet Georganiseerd Overleg te zijn behandeld, integratie of geen integratie." Sprekende c r de s makken) die de militaire taak met zich brengt- Thans worden de bijzonde re arbeidsomstandigheden, zoals de de NCOOV. welk°feit" donderdag is gevierd. Het woord werd voorts gevoerd door een vertegenwoordiger van de groep evan gelische onderofficieren van de Duitse Bundeswehr, terwijl afscheid werd ge nomen van administrateur J. Mensink, die de verenigingen lange jaren heeft gediend. De wijze van leven, die Jezus de mens aangeeft, is lijnrecht in strijd met de wijze, die hij van nature geneigd is te volgen. Goed beschouwd eist Jezus van ons altijd, dat wij precies anders handelen, dan wij willen. Niet de brede weg. maar de smalle. Niet de brede poort, maar de enge. En ook niet te veel tobben over wat er allemaal zou kunnen gebeuren met ons j persoonlijk in het leven van alledag. Hij zegt positief: „W-eest niet bezorgd over uw leven...." (Mattheus 6:25), en dan volgt er verder nog: wat ge zult eten of drinken of waarmee ge u zult kleden. Jezus houdt ons voor, dat we in dit aardse leven de blik niet J omlaag gericht moeten houden, maar dat we de ogen naar boven moeten wenden. Niet bezorgd zijn dus. Maar hoe moet het dan? Zo moet het: „Zoekt eerst Zijn Koninkrijk en Zijn i gerechtigheid". Weer iets positiefs dus. Niet passief afwachten, maar actief j zijn. Handelen. Wat doen. Zoeken, en naarstig zoeken. Zoeken naar het enige belangrijke: het Koninkrijk Gods. En wie dat heeft gevonden, zal twee dingen ervaren. In de eerste plaats, dat de bezorgdheid uit zijn leven is verdwenen, en in de I tweede plaats, dat „dit alles u bovendien geschonken zal wor den". Want God de Heer geeft de Zijnen, wat Hij vindt, dat j hun toekomt. die dan he: verlorene wilde zoeken als de kerk het niet deed. Die met vooruit ziende blik het. wat we nu zouden noe- ,men, massajeugdwerk aanvatte en wel in de Jordaan. Arbeid, die Jan Mens in zijn „De Blinde Weerelt" beschreef en die ds. De Liefde later over het gehele land zou trachten uit te zaaien. Een geschilderd portret van deze pio- ...er. die ook nog de tijd vond om kin derboeken te schrijven, zoals het Dat het Jordaanjongetje niet hele maal ten onrechte ..meneer Chroesj tsjef" zag in de (thans jubilerende) directeur van de Vereniging Tot heil des Volks" moge blijken uit deze foto, waarop men de heer F. A. Stroethoff (links) in gesprek ziet met de huidige voorzitter, de heer J. Sijbrant. De foto werd genomen tijdens een der traditionele Paas maaltijden. Vandaar de eierfuif. subsidie. De toch nog ondanks rijksgelden voor scholen en clubwerk benodige contanten vloeien de vereniging toe dank zij giften. grote en kleine, waarbij het maandblad „De Oost", eindredacteur de heer Stroethoff, een belangrijke rol speelt. ..Klokje klingt...", „O, wij kinderen wij leven als de vogeltjes blij" alsmede de voor de groten: „Van U zijn alle din gen" (Gezang 148), hangt in de direc teurskamer. Over bekende liederen ge- iroken: ook de eerste voorzitter van ...iet Heil", de heer E. Gerdes. heeft een geliefd kinderlied op zijn naam staan en- wei:„-Er ruist langs de wolken...", dat, eschreven voor de kinderen van „Het eil" zijn zegetocht door protestants Ne derland nog steeds niet heeft beëindigd; Greep naar het kind De Liefde zag in, dat de greep naar het kind een evangelisatiemogelijkheid- bij-uitstek zou opleveren. Vandaar dat hij in de Jordaan met een „bewaar school" begon, waarop al gauw 200 kinderen kwamen. De vaders van die kleinen gingen doorgaans 's morgens al vier uur de deur uit naar hun werk er 's avonds tegen tienen van terug te komen... en de moeders moesten veel al toch nog werkhuizen zoeken om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. De kleuters waren dus aan hun lot overge laten. De vrijwillige krachten die leiding aan deze bewaarschool gaven deden dit met alle gebreken welke kenmerkend voor beginnelingen zijn, maar ze werkten met overgave en... lèng: van acht uur 's- morgens tot vijf uur 's middags. Er kwamen nog drie bewaarscholen en ook twee lagere scholen bij, echte „evangeli- satiescholen" want de overgrote meer derheid der leerlingen was en is buiten kerkelijk. Aan het onderwijzend perso neel moesten dus speciale eisen worden gesteld omdat ze naast de gebruikelijke pedagogische gaven over een evangeli satie-instelling dienden te beschikken, die hen uitdreef tot een via de kinderen contacten leggen in de gezinnen. Helaas kunnen deze „extra" eisen bij het huidi ge leerkrachtentekort moeilijk meer ge steld worden. Via de scholen en de daardoor ontsta- e contacten kon op alle mogelijke ieren in materiële en geestelijke nood geholpen worden en „wies het Woord", ook al leek het vaak „ploegen op rot- houden. Hoogtepunten daarbij zijn thans de jaarlijkse kerstfeestviering onlangs nog eens door de t.v. uitgezonden - de Paasmaaltijd. Het clubwerk kon grote vlucht nemen nadat een bezoek onze Koningin was geresulteerd Diaconaal jaar 1962-1963 Direct na de zomervakanties begint het diaconaal 1962-1963. dat uitgaat van het protestants overleg maatschappelijk werk te Utrecht. Een nieuwe groep „Diah's" (diaconale helpsters of helpers gaat dan weer aan de slag. Het betreft hier jongeren van 17 tot 3i jaar. die zich gedurende een jaar be schikbaar stellen voor het werk ten be hoeve van mensen die bijzondere zorg nodig hebben. Zij gaan bijvoorbeeld naar inrichtingen op het gebied van de zie kenverpleging. de bejaardenzorg, kinderbescherming en dergelijke, nadat zij een gezamenlijke voorbereidings- week achter de rug hebben. Behalve kost en inwoning ontvangen zij een geld van 50 gulden per maand. Het diaconaal jaar is in 1958 in Utrecht voor het eerst ingesteld. Daama volgden Rotterdam. Haarlem en Den Haag. terwijl dit jaar ook Amsterdam meedoet. De diah's die in deze steden en in het gebied eromheen werken, ko men uit het hele land. Tot nu toe is het alleen nog maar in Utrecht mogelijk, dat ook jongens zich als diah's aanmel den. In het seizoen 1961-1962 hebben ruim 100 diah's een jaar van hun leven gege ven voor deze interkerkelijke diaconale arbeid, in de drie voorgaande perioden in totaal 150. Geen materiële nood meer De materiële nood in de Amsterdamse volkswijken is nu wel zo ongeveer ver- al blijven er nog problemen, „Het Heil" raad moet trachten te schaffen. Bijvoorbeeld als een gezin zich in de nesten heeft gewerkt omdat het financiële oog groter bleek te zijn dan de dito maag: een net van afbeta lingsovereenkomsten wordt immers vaak afgesloten en... het loopt dan spaak. Do ;eestelijke nood bleef echter, evenals he- aas het volkomen uit elkaar geslagen :ijn van verscheidene gezinnen. Het is op deze niveaus dat de mensen van ,Het Heil" al werkend de Boodschap trachten uit te dragen. jl kunnen begrijpen dat de lei dende taak van de heer Stroethoff in het totale werk niet gering is daar- ok iets te lezen in het jongste van „De Oogst", waarin het bestuur een artikel aan Stroethoff wijdt. Het staat voorts stil bij de donkere be- zettingsijd toen de heer Stroethoff werd gegrepen nadat een groot aantal bon kaarten. bestemd voor joodse en ande re onderduikers in zijn kantoor werd gevonden. Maar als door een wonder opende zich voor hem. wiens einde de kogel leek te zijn. de gevangenisdeuren. Zijn werk was nog niet afgelopen. Ofschoon hij al in A.O.W.-termen valt de heer Stroethoff verzocht aan te willen blijven. Het bestuur weet dat niet gauw een opvolger van dezelfde allure gevonden zal kunnen worden en... het werk Stroethoff zo lief is. Hij heeft ;eantwoord: ik zal het van jaar tot jaar jekijken; zolang ik er fysiek toe staat ben blijf ik aan. De toekomst van het werk? De wijken waarin de vereniging arbeidt ontvolken langzaam maar zeker, een typisch tijds verschijnsel dat praktisch alle oude stadswijken kennen. Die ontvolking wordt duidelijk geïllustreerd door de te ruggang van het leerlingental der scholen: van 3000 in het verleden tot 1000 thans. „Men heeft ons wel ge suggereerd ons verenigingswerk in de nieuwe wijken voort te zetten, maar dai ziet het bestuur niet als onze taak. „De Vereniging tot Heil des Volks" heeft zijn opdracht te vervullen in de oude stadswijken en als deze wellicht ovc. 77 jaar totaal ontvolkt zijn, dan hebben wij geen reden van bestaan meer en achten wij ons werk beëindigd." Maar zover is het beslist nog niet. Er is thans werk te over en „Het Heil"" komt nog steeds handen tekort. (Van onze kerkredacteur) Het aantal jubilea en lustrum vieringen in gereformeerde kring is niet van de lucht. Tooiden zich reeds de jeugdbond en de vrou wenbond in het feestkleed, maken de gereformeerde mannen zich op voor een herdenken, ook de .Commissies van administratie en beheer der Gereformeerde Kerken in Nederland" zijn al weer aan hun tweede lustrum toe. Daarom hebben zij dit jaar een lustrumverslag gepubliceerd dat zich uitstrekt over de tien jaar van hef bestaan. Hoewel steeds meer commissies zich bij het landelijk orgaan hebben aange sloten, kunnen de gereformeerden toch nog lang niet bogen op een medewer king van honderd procent. Dat komt omdat vele kleine kerken eigenlijk geen commissie van beheer kennen, maar ook wel omdat vele commissies menen geen landelijk contact nodig te hebben. Van alle provincies is Drente het meest „achter gebleven gebied." .Slechts procent van de kerken tellen een c missie die is aangesloten, Ook de Be tuwe blijft achter met zijn 42 procent en Zeeland doet het niet veel beter met 43 procent. Limburg slaat, zoals gewoonlijk in gereformeerde kring, weer eens het beste figuur met een volledige 100 procent samenwerking. Zuid-Holland- Zuid blijft met 95 procent niet ver achter en Zuid-Holland-West doet daar met 89 procent nauwelijks bij onder. De meerderheid van de streken van ons land zijn echter al blij met 50 procent, Toch omvatten deze commissies als e gaan rekenen naar het 'zielental van de kerken, bijna tachtig procent van de gereformeerden. De kerken die een aan gesloten commissie hebben tellen name- "l'k samen 615.000 doopleden. Erkenning Maar het landelijk verband zoekt ook >g in een ander opzicht erkenning. Het verband werd in 1952 gevormd Drankbestrij dersfusie in gevaar? De Algemene Nederlandse Geheclont- houdersbond (A.N.G.O.B) zal niet deel nemen aan een eventuele fusie tussen drankbestrijdersorganisaties. Statutair moet zich tweederde deel van de leden uitspreken voor de fusie. Bij de stem ming hierover heeft zich echter slechts 58 procent voor fusie uitgesproken. Achtendertig procent stemde tegen vier procent stemde blanco. Vier neutrale drankbestrijdersorgani saties zijn reeds geruime tijd bezig om het eens te worden over een fusie. De ze uitslag heeft tot gevolg, dat zeven leden van het hoofdbestuur, onder wie voorzitter, secretaris, penningmeester, vice-voorzitter en redacteur van het bondsorgaan, met ingang van de alge mene vergadering van 17 juni hun functies ter beschikking stellen. Aange zien het statutair niet mogelijk is om de hoofdbestuursleden per referendum te kiezen, zullen de verkiezingen op de algemene vergadering plaats hebben. Van de grote afdelingen stemden Den Haag en Hilversum tegen en Groningen voor de fusie. kreeg reeds drie jaar later een hartelijk schouderklopje van de synode I Leeuwarden. Maar het verslag is zo dankbaar gestemd over de mc- j dewerking die sedertdien ontvangen I werd. Een kerkelijke status werd aan het verband niet gegeven. Ook in de nieuwe kerkorde is over de behartiging van de stoffelijke belan gen van de kerken weinig vastgelegd. De vraag aan de synode om een ver- I tegenwoordiger van het verband te be- 1 noemen bij de S.S.K. werd niet inge willigd, al werd er wel een beetje re kening mee gehouden. In 1961 zijn besprekingen begonnen waarin de bezwaren naar voren ge- bracht konden worden tegen het ont breken van vertegenwoordigers der com missies van beheer in deputaatsehap- pen die speciaal met de behartiging van de materiële belangen zijn behar tigd. Ook op dit punt is wel iets bereikt, aar men is nog niet zover als de volgende wens uit het verslag: „Zoals I het plaatselijk kerkelijk leven de I predikant geen deel uitmaakt van de commissie van beheer, behoort zulks evenmin plaats te vinden in deputaat- schappen. die belast zijn met de behar tiging van de materiële belangen." Chr. Beambtenbond i wordt bedrijfsbond De negende algemene vergadering I an de Nederlandse Christelijke Be- ambtenbond wordt 23 en 24 mei in het conferentieoord „De Blije Wereld" te Lunteren gehouden. Voorgesteld wordt I de naam vag de bond te veranderen c h r it e 1i kc bedrijfs bond voor de handel, het bank- en ver zekeringswezen, de administratieve kantoren en de vrije beroepen". <N C.B.B.). Het ledental daalde in 1961 van 14,273 tot., 14-238. .Jn -de. inleiding tot oe jaarverslagenovër. I960 'en 1961 worit bezorgdheid uitgesproker rd' wordt- dat de afg* r W bétgebied van loü. salarissen verbetering hebben gebracht dat de vijfdaagse werkweek sneiler gekomen dan enige jaren geleden )r mogelijk werd gehouden. Alleen de detailhandel is op dit gebied ach tergebleven. „Het lijkt wel," alsof vele problemen buiten onze leden omgaan. De loonpoli tiek lijkt een spel te worden van knap pe koppen, van hetgeen in bedrijfsorga nen behandeld wordt, begrijpen velen niet veel en dan laat men het maar klaagt het jaarverslag echter. Leef gelukkig met een (TOG)AL-GEZONDE BODY Met Togal bevrijdt U zich snel èn afdoend van reumatiek, spit, ischii verkoudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U dié kwalen definitief de baas. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8. Advertentie Huidgenezing I oksels iris door Purol-p Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen tot geestelijk verzorger voor de particuliere bejaardencentra te 's-Gra- venhage: ds. J. G. L. Brouwer em-predi- kant te De Lier. Aangenomen naar 's-Gravenhage, wijk- gemeente II: P. v. d. Berg te 's-Graven hage, wijkgemeente IV-V. Zijlstra): dr. C. Graafland te Woerden. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat Jac. W. van Voorst, hulpprediker te Amsterdam. te Schoonebeek. GEREF. KERKEN (Vrijgem.) Beroepen te Pernis: kand. J. S man te Heemse. TVTLT, terwijl ik naar de bloesemende perebomen in de tuin kijk, moet ik weer aan Corrie denken. Een paar dagen geleden ben ik bij haar geweest. Dat gebeurt niet dikwijls, de afstand is er te groot voor. Schrijven doen we elkaar ook al niet veel. Toch weet ik dat ze er altijd is. In een heel moeilijke periode van mijn leven is dat begonnen. Toen heeft ze mijn accu opgeladen. Niet met veel tam-tam. Niet in de geest van dat- varkentje-zal-ik-wel-even-wassen. Maar gewoon door zichzelf te zijn, door haar manier van in het leven staan, door haar geloof, door haar huwelijk. Corrie is als de pereboom in mijn tuin, die blijdschap en schoonheid geeft en vrucht belooft. De pereboom heeft niets patserigs; hij vindt zich zelf niet mooi en geweldig. H\j staat wit en stil zichzelf te zijn. door de kracht van zijn Schepper. Diezelfde kracht maakt Corrie tot een waardevol mens. Wat een rijkdom, dat er zulke mensen mee spelen in je leven, met hun wijsheid, hun liefde en hun humor. Als ik tegen Corrie zou zeggen: „Op één of andere wonderlijke manier ben je een pereboom in mijn leven", dan zouden haar ogen spleetjes worden en onvermijdelijk zou haar antwoord zijn: „Fijne pereboom hoor, vol worm- stekerighe id". Hoewel ik me er van de week erg op ver heugde om haar te zien, zag ik er ook tegen op. De laatste keer, dat ik haar ontmoette, was op het kerkhof, toen haar man begraven werd. Het was toen alsof er ook een stukje van Corrie zelf gestorven was. Wij, die van haar houden, hebben toen goed begrepen, dat één van haar pereboom- krachten diep iveggesnoeid werd. De Heer heeft gegeven, de Heer heeft geno men, maar ik kon toen de naam van de Heer er niet om loven. Hoe zou Corrie Corrie blijven, zonder haar Toen ik binnenstapte, zag ik, dat ze helemaal grijs was geworden. Uiterlijk dus een andere Cor rie. En verderIk vreesde daarvoor uit puur egoïstische motieven. Als ze bitter of opstandig was geworden zou ik het niet kunnen verdragen. Er zou een stuk houvast uit mijn leven wegval len. Ik besef heel goed dat dit klein-menselijk is, maar zo ligt het nu eenmaal. Maar al pratende en vorsende heb ik me verbaasd en geschaamd. Haar verdriet is als haar grijze haar. Dat laat zich niet wegdenken. Maar wezenlijk is er niets veranderd. Als over een paar dagen de tuin vol ligt met bloesemblaadjes magkt de pereboom zich klaar voor een volgend stadium. Zo is dat bedoeld en bedacht, terwijl God-zag dat het goed was. Hier houdt dan de vergelijking van vrouw en pereboom op. Volgend jaar is de boom weer nieuw en wit en Corrie misschien wel groot moeder. Toch zal ik, als straks het gazon wit is van bloesem, weer aan Corrie moeten denken. Haar leven werd als die verwaaide boom. Maar zij heeft alle bloesem van het voorbij gegane geluk zelf weer opgeraapt en o God, wat een wonder nu deelt ze uit. Het is ver bijsterend om le zien hoe groot haar voorraad is- Het is beklemmend om te beseffen hoe dikwijl ze daar voor heeft moeten bukken. Wij mensen, kappen bomen om huizen te kun nen bouwen. Wij kappen mensen om heilige huisjes te sparen. Ondertussen zijn we stekeblind voor perebo men en voor C-orries. We moesten onze ogen maar wijd open houden om al die dingen te zien, dan gaan ze vanzelf dicht om er voor te danken. MINK VAN RIISDDS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2