Ilieutuc £ciJisrl)c Courant Franco's enorme regime voor krachtproef Commentaar Heilig kleed hield zich niet best Demonstratie tegen huidige dictatuur Studenten verschansen zich in hun sociëteit Conservatieven kregen gevoelig jak slaag Zilveren bruiloft werd onvergetelijk gebeuren TVlangs de spoorkabels Wapens voor Djakarta over enkele weken VRIJDAG II MEI 1962 KANTOREN: Steenstraat 3?. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Drieënveertigste jaargang no. 12475 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Slantvasticb is ahrbltvra myn hert in legljenspttt" Voor MOEDER vindt U altijd iets bij VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Vieuws in één oogopslag Grote onrust heerst in vele delen van Spanje. De monstraties tegen het re gime van Franco doen zich voor en de stakingen brei den zich uit. Er worden duizenden pamfletten ver spreid en een aantal voor aanstaande Spaanse intel lectuelen heeft in een manifest gevraagd om een grotere vrijheid van voor lichting. De raadsverkiezingen in Engeland hebben een com plete politieke aardver schuiving te zien gegeven: de conservatieven hebben honderden zetels verloren. Zij zijn ongeveer gelijke lijk ten goede gekomen aan de liberalen en aan Labour. Donderdag a.s. of spoe dig daarna zal de Ameri kaanse astronaut Scott Carpenter drie omwente lingen om de aarde ma ken. Hij zal tijdens zijn ruimtereis experimenten verrichten, die tot doel hebben de ontwikkeling van de ontmoetings tech niek in de ruimte. In een via de Rijksvoor lichtingsdienst uitgegeven communiqué hebben ko ningin Juliana en prins Bernhard het Nederlandse volk dank gebracht voor de wijze, waarop het zijn overweldigende hartelijk heid heeft beloond bij de viering van hun zilveren bruiloft. Naar het oordeel van de daarvoor ingestelde com missie uit de Tweede Ka mer behoeft de nota van minister Visser over de zaak Van der Putten op 'n aantal punten verhelde ring. Voorgesteld wordt de nota nu niet in openbare behandeling te nemen, maar op nadere inlichtin gen te wachten en in dien nodig over te gaan tot instelling van een en quêtecommissie. T^R heerst op het ogenblik in het grootste deel van Spanje een stemming, die weinig goeds voorspelt voor het regime van generaal Francisco Franco. In het centrum van Barcelona hebben gisteravond (om een voor beeld te noemen) ongeveer vierhonderd studenten een grote protestdemon stratie gehouden. Zij verspreidden pamfletten, welke o.a. de leuze bevatte, dat 1962 het beslissende jaar voor het omverwerpen van de dictatuur van Franco zal zijn. Vaak hoorde men de studenten roe pen: „Rusland ja, Franco neen". Dt politie maakte slechts van haar wapen stokken gebruik om de betogers uiteen te jagen. De politie mag blijkbaar niet van vuurwapens gebruik maken. Het zal voor Franco bijzonder moeilijk zijn, de betogers en de vele duizenden stakers in grote delen van Spanje te be strijden, nu de grote golf toeristen al be gint te komen en Franco de Spaanse grenzen zou moeten sluiten, om een krachtige beweging, die wel eens zou kunnen uitmonden in een opstandige ac tie, met geweld te kunnen onderdrukken. Intussen is een groot gedeelte van de mijnwerkers naar het werk teruggekeerd, maar dit zou eerder het gevolg zijn van bepaalde toezeggingen, dan van het be vel van generaal Franco. Het is opval lend, dat tezelfder tijd de toestand in de provincies Biscaye en Quipuzcoa slechter is geworden. Geen der 35.000 stakende mijnwer kers in het gebied van Bilbao heeft het werk hervat. De sfeer wordt er steeds meer gespannen. De autoriteiten hebben de drie grote ondernemingen in die streek gesloten. Er gaan ge ruchten dat La Mancha en Aragon ook reeds door de stakingsgolf zijn besmet. In Madrid werden nieuwe pamfletten verspreid, waarin werd opgeroepen, vandaag een algemene staking te hou den om de mijnwerkers in Asturië en andere stakers te steunen. Er waren vanochtend echter geen aan wijzingen, dat de Madrileense arbeiders van plan waren, gehoor aan deze op roep te geven. In de pamfletten werd gezegd, dat naast de 60.000 stakende Jeugdcentrum zal „Zilveren Schor" genoemd worden Ir. M. de Vink. directeur van de pro vinciale planologische dienst in Zee land heeft gisteren verklaard, dat het jeugdcentrum in het noord-Sloe, dat koningin Juliana geschonken heeft, vermoedelijk de naam zal krijgen van „Zilveren Schor". Studie- en hongerstakingen ÏAUIZENDEN studenten in de Portugese universiteitssteden Lissa- *-* bon en Coimbra zijn gisteren in staking gegaan. Zij verschansten zich in hun sociëteiten, die onmiddellijk omsingeld werden door po litie, die gewapend was met mitrailleurs, waterkanonnen en traan gasmortieren. De studenten eisten vrijheid vergadering, vrijheid om eigen leiding te kiezen en het her tel dier traditionele rechten de student. In Lissabon had hier nog aan toegevoegd 'n eis tot terugkeer van de vroegere rector DRAAG HAAR OP HANDEN Als iemand het verdient om eens extra verwend te worden, dan is het natuurlijk moeder. „Haar" dag breekt weer aan. Bedenk een originele hulde maar vergeet niet om haar óók mee uit te nemen. Er is zo n flrote verscheidenheid aan ge zellige gelegenheden, dat het met moeilijk valt om er een te Niezen die bij iedereen in de smaak zal vallen' Suggestieverras haar met Horeca-cheques, waarmee in «Ik Nederlands Horecabedrijf betaald kan worden: dan kan zij eens fijn even uitrusten als zij boodschappen in de stad fledaan heeft. Chequeboekjes a f 10- of f 25.-, in coupures van f 2 50, hunt u bestellen bij het Be drijfschap Horeca. Koninginne nacht 58-59, Den Haag. mijnwerkers in Asturië en de 35.000 metaalbewerkers In Bilbao stakingen orden gehouden in Valencia, Catalo- lë en op de Kanarische eilanden. Herhaling van TV.-reportages koninklijk gezin Morgen, zal de NTS tussen half zeven n kwart over zeven een herhaling ge en van de reportages, deze week ge maakt tijdens de provincietochten van de koninklijke familie. Raadsverkiezingen in Engeland mier MacMillan heeft bij de ge meenteraadsverkiezingen in Enge land een gevoelige afstraffing gehad. In 36 gemeenten raakte de partij de meerderheid kwijt. In totaal verlo ren de conservatieven 525 zetels, die gelijkelijk zijn verdeeld over labour en liberalen. Labour won 334 zetels verloor er 74; de liberalen won- jnen 334 zetels en verloren er twaalf. Bij de vorige gemeenteraadsverkie zingen in 1959 triomfeerden de conser vatieven met een winst van 237 zetel9, die zij voornamelijk ten koste van La bour verkregen. Thans is het tij ge- magnificus prof. M. Caetaone. lie enkele maandien geleden ontslag nam uit sym pathie met een staking die eender ge houden werd. Toen het beleg van de sociëteiten enkele uren geduurd had, overhandigden de studenten de sleutels aan een hoog leraar. die als bemiddelaar zou optre den. Alvorens het gebouw te verlaten j hesen de studenten in een vlaggemast een zwarte cape die bij hun uniform be- hoort halfstok. Ongeveer duizend stu denten werden in autobussen naar he politiebureau vervoerd. Onder hen be vonden zich 86 hongerstakers, die zullen doorgaan met hun actie, totdat de rege ring de eisen heeft ingewilligd Dankwoord Koningin en Prins AAN HET einde van alle feeste- drukwekkend kapitaal hebben ont- lijkheden ter viering van onze vangen, zilveren bruiloft zijn wij vol dank- Met uitzondering van de bedra- baarheid voor de overweldigende gen die wij een bestemming zullen hartelijkheid ons bewezen. Daar- geven voor jeugdwerk in Suriname door zijn deze dagen voor ons tol en de Nederlandse Antillen alsmede een onvergetelijk en onvergelijkelijk in Nederlands Nieuw-Guinea, zullen gebeuren in ons leven gemaaktwij dit kapitaal in handen stellen In het bijzonder betuigen wij onze van de stichting die het beheer warme dank voor de vele schrifte- krijgt over de door ons voor het lijke en telegrafische gelukwensen, vormen van jeugdcentra ter be- Zij waren zo talrijk dat het niet schikking gestelde terreinen en gel- mogelijk is daarvoor, noch voor de den. Vooral na datgene wat wij van vele verjaarswensen, afzonderlijk te de kant van de jeugd in deze dagen bedanken. Wij hebben al die felici- nog eens hebben vernomen, zijn wij taties bijzonder op prijs gesteld. de gevers van dit extra kapitaal Ook gaat onze grote dank uit naar dankbaar dat daardoor dit werk nu allen die zich ingespannen hebben aanmerkelijk zal kunnen worden om ons bij onze bezoeken aan Am- uitgebreid, sterdam en aan de provinciale mr\w m-r -■ hoofdsteden zo buitengewoon fleu- T°7 mtw™'e f">enk be- rige en hartelijke ontvangst te be- Hoorde o.m. nog een prachtig reiden, met name ook naar al dege- servies van Haags porselein. Wij ge nen die hun medewerking hebben vJoelen Or°te erkentelijkheid jegens verleend aan de jeugdmanifestaties degenen d,e hiertoe het initiatief in Arnhem, Groningen, 's-Hertogen- namen, omdat daardoor dit niet bosch en's-Gravenhage manifes- alleen mooie, maar ook kunsthis- taties waardoor wij zeer zijn aan- t?r\bijzonder porselein voor gesproken Nederland bewaard kan worden. TTWT wffft AUe bewijzen van hartelijkheid fJET HEEFT ons b.j-onder Betrof- hebben e£ns femeer verbonden Jen dat zovelen. zowel uit Ne- mn oIlc„ wy .y„ jn derland als uit Suriname en de Ne- uw midde„ deze 25 jare„ ,ame„ te hebben mosen leven eii merken en jjjfi wij hopen dat ons leven nog lang zo vervuld mag zijn. Nieuw-Guinea alsook vreemde van hun gevoelens jegens ons hebben doen blijken op een zodanige wijze, dat wij uit handen van het nationale comité een in- JULIANA EN BERNHARD. en ruim de helft vai was, bleek al dat de conservatieven hun meerderheid in tien gemeenten kwijt waren. De regering van Macmillan is om zuiver binnenlandse kwesties ln ongenade gevallen, daarbij is vooral de loonstop tot grote handicap geworden. Bovendien hebben de jongste begrotings voorstellen bijzonder weinig waardering gevonden. Zelfs conservatieve bladen hebben gesproken van een „lolly-begro ting", omdat een van de voornaamste voorstellen een extra belasting op kerwerken en consumptie ijs was. Ondanks deze tegenslag, schijnen de medestanders van Macmillan tocK opti mistisch te zijn over de waarschijnlijk eind volgend jaar te houden nationale verkiezingen. Zij achten een ommezwaai van kiezers onvermijdelijk, wanneer door de regering een weinig populaire politiek gevoerd wordt. Burgess krijgt zijn geld De Britse minister zonder portefeuille lord Mills, heeft gisteren in het Hoger huis meegedeeld, dat de Britse schat kist de ex-diiplomaat Guy Burgess toe stemming heeft gegeven zijn particuliere gelden uit Engeland over te maken naar Rusland, waarheen Burgess samen met Donald Maclean in mei 1951 is uitge weken. Lord Mills deelde de pers. die hun oren nauwelijks konden geloven mee. dat Burgess door de schatkist is aangemerkt als .emigrant die zich metterwoon bui tenlands heeft gevestigd". Krachtens de valutavoorschriften is hij daardoor ge rechtigd zijn gelden in Engeland te laten overmaken naar Moskou, ondanks het feit dat er een arrestatiebevel jegens hem is uitgevaardigd op verdenking van spionage. Burgess komt uit een welgestelde fa milie en beschikte destijds over een be hoorlijk jaarinkomen. Burggraaf Massereene and Ferrard die naur aanleiding van een krantenbericht vragen haddien gesteld, verklaarden dat hij het een hoogst vreemde toestand vond dat de regering personen die verdacht worden van spionage als emigranten aanmerkt. Lord Mills antwoordde hierop dat Bur gess tot dusver door geen enkel rechts college wegens enigerlei vergrijp was veroordeeld. 86-jarige Belgische koningin moeder Elisabeth is gistermid dag uit Moskou teruggekeerd. De - Koningin, die getooid was met een medaille waarop de leus „vrede voor de wereld" werd op het vliegveld verwelkomd door minister van staat Huysmans i de Russische ambassadeur Brussel. Koningin Elisabeth ver klaarde dat dc mensen in Rtis- land en in het bijzonder premier Chroesjtsjof, erg vriendelijk wa ren geweest. „Ik ga zo spoedig mogelijk naar Rusland terug", zo verklaarde zij. Geen verruiming aardappelexport Het ministerie van landbouw en vis serij heeft officieel bevestigd, dat mi nister Marijnen de sedert 16 april ge- contingenteerde uitvoer van aardappelen onder de tegenwoordige omstandigheden niet zal verruimen. Dit standpunt zal slechts voor herziening in aanmerking komen bij herstel van normaler verhou dingen op de binnenlandse aardappel- markt bij een aanzienlijk lager prijs niveau. Wel heeft de minister een be sluit van liet produktschap voor aard appelen goedgekeurd op grond waarvan bij wijze van hoge uitzondering met uit voervergunningen gedeeltelijk kan wor den tegemoetgekomen dit ter beoor deling van het produktschap voor aard appelen aan enkele bepaalde, bijzon dere gevallen van exportverplichfcingen. O.A.S. neemt wraak op vrouwen Uit wraak voor de moord op oen jonge Europese vrouw hebben terro risten van het geheime leger gisteren in het wilde weg geschoten op mohamme daanse vrouwen. Tegen het middaguur waren reeds negen moslimse vrouwen in de straten van Algiers en Oran als slachtoffer gevallen. In een geval werd een vrouw op beestachtige wijze ge wurgd. Na de golf van aanslagen probeerden 300 jonge moslims de Europese wijk van Oran binnen te dringen. Zij werden echter door politie en gendarmes terug gedreven en er vielen geen slachtoffers. Gisteravond was het aantal doden op gelopen tot 44 in geheel Algerije, terwijl 23 personen werden gewond. In Oran vielen 24 doden en zes gewonden. De meeste doden waren Arabieren. drs. D. Roemers .blijkbaar de smaak te pakken. Nog is Nederland niet de gevol gen te boven van de invoering, onvermij delijk op veel breder schaal dan aanvan kelijk verwacht, van de vijfdaagse werk week en nog is het de vraag, hoe Neder land deze vijfdaagse werkweek heeft te verwerken. Echter, de heer Roemers wordt kennelijk niet door overwegingen van deze aard ge hinderd en reeds heeft hij voor binnen niet al te lange tijd een nieuwe verkor ting van de arbeidstijd ais wenselijk ge opperd. liet kon ons niet ontgaan, dat drs. Roe mers deze wens heeft geuit in een kriti sche beschouwing van het jaarverslag dat de president van de Nederlandsche Bank onlangs heeft uitgebracht. Deze had daarin een inderdaad wat overkritisrl» beeld gegeven van de huidige economische situatie. Is de heer Roemers van het N.V.V. daardoor enigszins geprikkeld ge raakt. dan kunnen we er vrede mee heb- hen in zoverre hij een bescheiden reactie op haar plaats achtte. Maar van de weer omstuit gaat hij op zijn beurt te ver. Het is in het economische en sociale leven als in de politiek, de gemoederen raken spoedig verhit. Aan de beheersing van de econem'cche structuur kan de mens ln onze dagen veel doen, maar dat leidt ertoe, dat de passiviteit van voorheen het veld heeft moeten ruimen voor opmerkelijke activiteit. En allen roeren zij zich hier en geven hun zienswijzen ten beste: de ban kiers. de ondernemers, de economen, de mannen van dc vakbeweging, het is ons wel. maar het gevaar van een overaccen tuering van eigen standpunt ligt nu om de hoek. Drs. Roemers is te ver gegaan met thans reeds voor straks de mogelijkheid van nog korter arbeidsduur te opperen. Een vorig maal al kon de verkorting, zeker over de voile breedte, niet geacht zijn te komen uit de arbcidsproduktiviteit. Daardoor zijn spanningen ontstaan, die voor het vervolg tot voorzichtigheid hadden moeten nopen. Het valt fc betreuren dat de voorzitter van het N.V.V., in plaats daarvan, zich tot deze uitlating heeft laten verleiden. Er zijn overigens, niocht er mogelijkheid ontstaan voor nadere sociale voorzienin gen, nog wel andere wensen, die de voor keur verdienen. Geen wonder, dat drs. Roemers tot zelfs in de hem geestverwante pers wordt ge kritiseerd. Zo schrijft H)' Parool: „Wat ons betreft mag het N.V.V. dc werktijd verkorting opnieuw in zijn sociale agenda schrijven, mits het dat doet waar dit punt voorlopig thuis hoort: achterin." Dit is een kritiek waarmede wij gaarne instemmen en waarnaar in het belang van heel ons volk moge worden geluisterd. Voor moeders tuin vindt u grote en kleine geschenken bij VLIELAND NIEUWE RIJN 50 (RITA) Het is niet onmogelijk dat binnen af zienbare tyd de buitenlandse t.v.-pro- gramma's via de leidingen van de N.S., die boven de rails zijn gespannen, in ons land worden ontvangen. Eerst zal echter de P.T.T. proeven nemen met de N.S., die betrekking hebben op het overbren gen van televisiesignalen. Langs een gedeelte van de lijn Den HaagLeiden zullen in portalen van de bovenleidingen kabels worden opgehan gen, die de buitenlandse programma's moeten „vervoeren". Metingen, die bin nenkort worden genomen, moeten uit maken of het rijden van de treinen en de stroomvoorzieningen de programma's al dan niet zullen storen. De proeven worden genomen met het oog op het proefnet voor draadtelevisie in enkele Haagse woonwijken Als de P.T.T. de draden kan georulken en de N.S. verleent hieraan haar mede werking. mag zij vrijelijk over de draden beschikken voor het overbrengen van allerlei berichten. Wereldpers wendt zich tot Soekamo Het Internationale persinstituut te Zürich, waarin 1400 hoofdredacteuren uit 49 landen vertegenwoordigd zijn, heeft Soekamo gevraagd de uitzetting van de Ass. Press-correspondenj Peter Arnett ongedaan te maken. Voorzitter Donald Tyerman verklaarde ln het telegram zeer verontrust te zijn. Wielrijder onder trein Gisteren ls de 27-jarige P. A. Vincenten die op de fiets reed. op een onbewaakte overweg in Prinsenbeek bij Breda door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. Ver moedelijk heeft het slachtoffer een trein laten passeren en niet meer aan een tweede gedacht Dodelijk ongeval De 83-jarige Am sterdammer H. Mathot is gisteren im Amsterdam tegen een tram gelopen en vrijwel onmiddedlijk aan zijn verwondin gen overleden. TNDONESIë hoopt in een paar weken alle wapenen te krijgen, die het nodig heeft om het hoofd te bieden aan eer spoedeisende situatie op bet front var West-Irian. Dit verklaarde de Indonesi sche minister Soebandrio te Djakarta bij terugkeer uit Moskou Een journalist vestigde de aandaoht op Amerika's ongerustheid over Indonesiës wapenaankopen in Rusland. Soebandrio antwoordde, dat Indonesië tot aankopen wordt genoopt om het hoofd te bieden aan een toestand, die de Nederlanders hebben gesdhapen Hij sprak de besdhuldigingen van Amerikaanse en Australische zijde dat Indonesië voornemens zou zijn agressie te plegen, tegen H(j zeide het ook niet prettig te vinden de wapens te hebben moeten kopen. Vol gens Soebandrio adht Indonesië nog steeds een vreedzame oplossing mogelijk. Voorts vertelde de woordvoerder van het ministerie. Harsono, dat Chroesjtsjef tegen Soebandrio had gezegd: „Tob er niet over als ge communist genoemd wordt omdat w(j inzake Nieuw-Guinea aan uw zijde staan. W(j hebben samen met de Verenigde Staten Hitler bestre den, maar niemand noemt ons Russen daarom Amerikaanse communisten". getreden ten westen van ife Britse eilanden. Daar makte een lagedrukge bied namelijk plaats voor een hoge drukgebied. Ten gevolge hiervan zijn de winden op de Britse eilanden ge leidelijk naar het noorden gedraaid Ondertussen zijn de luchtdrukstijgin gen op de Noordzee aangekomen, zodat morgen ook in Nederland noordelijke winden zijn te verwachten. Daardoor de kans op Rapporten hedenmorgen zei wacht tot zaterdagavond: ar bewolkt maar slechts hier wegend matige ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 4.52, onder 20.21 ui maan op 12.34, onder 2.33 uur 19 mei Volle Maaa HOOGWATER SCHEVENINGEN 12 mei: 9.15 v.m.; 21.56 n.m. £^E REGERING van Saoe- d'-Aïabië heeft het tra- bestaat uit een met goud- werp van verering door waarmee de pelgrims naar ditionele jaarlijkse geschenk draad bestikt fluwelen kleed Egyptische gelovigen in een Mekka varen van Egypte voor de Kaaba Kissoea genaamd. Hei wordt moskee in Kairo. Daarna Radio-Mekka heeft in een de heilige steen in Mekka. in Egypte speciaal gemaakt wordt het kleed plechtig op officieel regeringscoromuni- te aanvaarden. D11 om aan het gebouw waarin dc rug van een kameel naar que gezegd dat de Kissoea Melfka w.rd« S2JE1 T fij? UE ÏStl'ïïi M, ÏSS scheuren vlug en verschieten van kleur, aldus het commu niqué. Dc pelgrims, die met het geschenk al onderweg naar Mekka waren, weigeren hun voort te zetten en heb- D. Helde: Vpenburg Eelde De Bilt HeUlnlci Stockh Kopenh Aberdeen Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble 7ES vlnösttl vindsttl £2l

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1