Meningen in jeugdforum logen er niet om en er „U gaat van de provincie naar de dependance" ant Prins sprak een dankwoord Typografen ontstemd over zaterdagwerk Oranje-lievend Scheveningen zei het met bloemen Meer weekendverlof voor parate troepen Glen kirk Mohair Twists Forty Four van 128 "to I" H°'d,vidc'"'wtrd bc- 7 DONDERDAG 10 MEI 1962 Schaak-vraag 242 De jonge, Zwitserse probleemcom ponist Werner Issler maakte met on derstaande opgave een nieuwe varia tie op een zeer oud thema. De vraag bij dit virtuoze probleem luidt: wit speelt en geeft mat in twee zetten. Dam-vraag 241 De stand in het vorige vraagstuk van de heer P. Westra te Amsterdam Zwart: 2, 9, 11, 13, 15, 18, 23, 26, 30. Wit: 25, 29, 31, 32. 33, 34, 39. 44, 45. Wit wint in de volgende zetten: 25—20, 26x28; 33x22, 15x33; 39x8, 30x50; 22x4, 2x13; 4x6. Bridge Oost speelt een contract van 3 schoppen (9 slagen), na het volgende bied verloop: Oost 1 schoppen (vijf- kaart) Zuid pas West pas Noord 2 ruiten Oost 3 klaveren Zuid pas West 3 schoppen, waarop iedereen past. U zit Noord en nadat uw partner met ruiten 5 is uitgekomen, ontwik kelt zich het volgende spel verloop: 9 7 9 A 10 8 3 O AHB74 B 3 Noord neemt in slag 1 met ruiten heer, incasseert ruitenaas en speelt ruiten na. Bij Oost verschijnt de vrouw, Zuid troeft met schoppen 6. Zuid speelt nu harlenvrouw, waarop in de dummy een kleine harten wordt gelegd. Wat is nu voor Noord het juiste te genspel. JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel zonder zwart 1. onaangenaam. 2. reuk voor voegsel orient expresse (afk.). 3. rivier in Duitsland gebaar. 4. vlug godin van de dageraad metaal- soort. 5. flink onheilaanbrengende godin. 6. bijrivier van de Rhone lengtemaat (afk) zuiver, 7. fami lielid waterkering soort van kraai. 8. voegwoord deel van de •mast voedsel ontkenning (spreektaal). 9. rijksttelefoon (afk) joods priester en schriftgeleerde die de Joden uit Babyion terugvoerde biersoort. 1. deel van het huis. 2. hoofdwerk der oudnoorse letteren bekoorlijk gelegen. 3. hoepel jongens-naam. 4. gemeente in Gelderland zuivelpro- dukt. 5. dus (Lat) altijd. 6. meis jesnaam gewicht (afk) meis jesnaam. 7. zijtak Donau scheikun dig element (afk) en omstreken (afk) deel van een ontkenning (Fr.). 8. aantekening water in Friesland. 9. Europeaan afzonder lijk. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. m, 2. pak. 3. morel, 4. steek, 5. aanzien, 6. staal, 7. keten, 8. pen, 9. n. MAREZATEN. ,\jUduiït Koninklijk gesin luisterde toe (Vervolg van pagina 1) De jeugdige fo- gekozen uit 3000 Jongeren in de leeftijd van 1623 jaar. hadden zo te zien geen enkele last van ..plankenkoorts"! Ze spraken vee) enthousiast. Koningin en Prins en de Prinsessen vonden het beslist interessant wat de zo verschillend geaarde jongelui, onder wie h.b.s.'ers, gymnasiasten, n.t.s.' ers. een soldaat, een veehouder, een boekhouder, een ambtenaar, een leer ling-journalist. een gezinsverzorgster, een jeugdleidster, studenten, hadden te Prins Bernhard stak er zijn pijp bij op en zijn vulpen ging van de Koningin naar de oudste drie Prinsessen, want om de beurt maakten zi) aantekeningen over de discussie. Eén vulpen bleek zelfs te weinig: de Koningin haalde na enig zoe ken in haar grote tas een tweede pen tt voorschijn voor prinses Beatrix, die even als Haar moeder haar bril had opgezet om alles goed te volgen. De jeugd deed haar woordje goed: de binnenlandse politiek, de eenwording van Europa en de taak van de jeugd voor vandaag en morgen, dat waren de drie onderwerpen, waarover druk van ge dachten werd gewisseld. En de vele hon derden scholieren lieten voortdurend van hun instemming en een enkele keer van hun afkeuring blijken: met gejuich of mét een hartgrondig „boe". De opmer king van een jong scholier: in de Tweede Kamer is het een bekrompen en zwetse- rig zooitje (groot applaus) luidde vele jeugdige meningen in, die er niet „Koppie gebruiken'' Jeugdig en vlot ging het toe! een p dooi voor stemrecht op 21-jarige leeftijd stond tegenover een hartekreet oir zuilen nu maar kort en krachtig or te gooien („ik haat ze") en een wel gemeende vraag om één grote christe lijke politieke party. Enige flitsen het praatfestijn, die iets van de sfeer Adriaan (19): kandidaten voor de politieke partyen moeten geschikt zyn voor hun taak, we hebben niets aan figu ren, die wel goed kunnen kletsen, i toch niets zeggen. Woodx-ow (17): de behandeling van de Mammoetwet komt teveel partijpolitiek kijken er spreek ik uit eigen ervaring: er is voorbeeld geen enkele gymnasiast raadpleegd!" (grote hilariteit). Een der: „De zuilen bieden het voordeel, dat er verschillen zijn, anders krijgen wc grauw mengsel." Maar er werden ook andere dingen gezegd, de meeste posi tief, zij het uiteraard kritisch. Jaap, een 16-jarige Rotterdamse gym nasiast (vijfde klas) formuleerde het zó: „Ik vind het leven mieters. Ik geniet en zal mijn naaste geen kwaad doen. Naast al dat edele, dat we willen doen en dat je-naaste-liefhebben moet ie niet verge ten, dat je in het leven staat en dat je persoonlijk actief in de maatschappij moet zijn. We moeten geen massa wor den. maar kritisch aanvaarden of verwer pen. Als ik een suggestie mag doen: kop pie gebruiken" (Laaiend enthousiasme). Weer een ander: „Mijn taak als chris ten is mijn naaste lief te hebben, altijd en overal. Meer heb ik niet te zeggen." GASTENBOEK VAN DIPLOMATEN De deken van het Corps diplo matique, de Belgische ambassa deur baron F. X. van der Straten- Waillet heeft gistermiddag voor dat het Koninklijk gezin zich naar de Ridderzaal begaf op Huis ten Bosch namens het Corps diplo matique aan het zilveren bruids paar een gastenboek aangeboden. De kaft van dit boek, groot 34 bij 25,5 cm. is van het eerste ge halte zilver en weegt ongeveer Aan de voorzijde bevinaen zich de letters J B, gedekt door een koningskroon en relief. In de twee bovenhoeken staat het wapen van Juliana. Koningin der Neder landen en van Bemnard, Prins der Nederlanden. In de benedenhoe ken staan de wapens van Juliana, Kroonprinses der Nederlanden en van Bernhard. Prins van Lippe- Biesterfeld. De wapens zijn en re- lief gegraveerd. Monogram, kroon, wapens en omlijsting zijn verguld. „Luister naar hen in je naaste omgeving. Kijk uit je ogen. Er is genoeg te doen om geestelijke en materiële nood te lenigen. De NAVO, de EEG. de taak van de jeugd iets te doen om mee te werken aan een Verenigd Europa en nog veel meer, ieder een gaf zyn mening en onder de sprekers met al hun gezonde kritiek en jeugdig protest schuilen als het een beetje wil best een paar Kamerleden van de toe komst. Prins Bernhard had zijn aantekenin gen niet voor niets gemaakt, want aan het slot stapte hij spontaan naar voren om ook iets in het midden te brengen in deze over hem uitgestorte woorden vloed. „Ik was niet van plan om wat te zeggen," onthulde hij, „maar toen wij de vraag stelden hebben wij niet geweten welke discussies we hebben ontketend." De Prins zei te begrijpen, dat de vraag op zichzelf enigszins vaag niet vol ledig door de gehele jeugd kon worden beantwoord. Hij constateerde blij, dat er toch wel nieuwe punten waren aange stipt. De jeugd wil geen grote woorden horen, maar daden zien. zo heeft mijn oudste dochter me gezegd, aldus de Prins, en de jeugd gelooft, zo heb ik ook gehoord, in onbeperkte mogelijkheden. De Prins hoopte, dat men zou door gaan met de discussiegroepen, plaatse lijk, provinciaal en landelijk. Op de scholen zal onderwijs in Europese zin moeten worden gegeven, ook op de lagere scholen. Samenwerking zal mede door de jeugd moeten worden gestimuleerd, zo zei hij verder en lachend voegde hy daaraan toe, „waarbij de ouderen niet met één klap overboord moeten worden gegooid." De toekomst hangt van u af. hoe u leeft en werkt. En uw mening is voor ons, ouderen, zeer belangrijk. Want een wereld, die leeft, staat en valt met de jeugd, zo besloot de Prins. Een geestdriftig gezongen „Lang zullen ze leven" (driemaal) betekende het slot van deze massale ontmoeting met de jeugd. Juichend slot Koniingim, Prins en de Prinsessen liepen daarna langs brede hagen jui chende jongeren naar het Kunhausbor- des, waar het enthousiasme zo aan zwol, dat aan het gedrang, gejuich en gejoel geen einde scheen te komen. De jeugd bleef zingen en brullen, het Koninklijk gezin laohte, wui'fde en huiverde in de gure wind. Voor het Kurhausbordes vormde zich een steeds grotere klnwe mensen, agenten maan den tot doorlopen, de groepen met vaandels raakten tussen de nxassa ver ward, commissaris Klaasesz gebaarde met zijn handen maar steeds, dat men moest verder gaan en het einde van de jeugdhulde kwam, toen Koningin en Prins ten slotte de trappen afdaal den en zich langs de massa mensen naar de auto's opzij van het plein begaven. Om half acht was de konink lijke stoet op weg naar Soestdijk: het zilveren huwelijksfeest is geschiede- Rijksluchtvaartschool: onzekere toekomst (Van parlementsredactle) Omdat de KLM de eerste Jaren in het geheel geen nieuwe vliegers nodig zal hebben, zal de rijksluchtvaartschool aar de verminderde behoefte moeten wor den aangepast. Dit deelde minister Kort hals mee in een gesprek, dat hy had met de Tweede-Kamercommissie verkeer en waterstaat. Het bezoek aan de provincie Zuid-Holland, waarvan in de Ridderzaal in foto-montage een aantal uitbeeldingen van de vele maatschappelijke en culturele facetten van ons gewest stonden opgesteld, duurde maar kort. „Uw bezoek aan onze provincie is thans ten einde. U gaat nu naar Den Haag, een depandance van onze provincie", zei de commissaris der Ko ningin mr. J. Klaasesz. De vier kinderen van Statenleden, t.w. schenk, waarvoor koningin Juliana zich Joke Vogelaar uit Nieuwerkerk aan den buitengewoon dankbaar toonde. IJssel, Margreet van der Brugge uit Gles- uitgddde gcdaan door de Haagse wet- "rf', eo ,^e a a m houders vertrok het gezelschap goed Henk Alers uit Barendrecht. die b„ de vl|[ uur u„ de RidderzaaL Dok thans komst van de hoge gasten aan koningin L,ondcn de „hrienteniveerbaarheden Juliana en de Prinsessen bloemen hadden i.i aangeboden, boden als afscheidsgeschenk het provinciale molenboek en de provin ciale gedichtenbundel aan. Een ogenblik vertoefde het Koninklijk gezin nog in de Koninginnekamer. waar burgemeester Kolfschoten namens het Haagse gemeentebestuur „de lakens uit deelde", door het in 1647 vervaardigde damasten tafellaken met de veertig ser vetten aan te bieden. Een historisch ge- „Pro Patria" uit Leiden onder leiding van de heer Wijtema en de Delftse stu dentenweerbaarheid onder leiding heer Geerligs aangetreden. Een rijtoer door de stad is a bezoek aan Scheveningen voorafgegaan, waar met een enthousiasme zoals deze Oranje-lievende vissers- en badplaats nimmer heeft meegemaakt, de zilveren elfstedentocht van het Koninkiyk gezin eindigde. Moederdag dag! Moeder vindt 't héérlijk om Fant te krijgen! Want Fant haarcrème maakt 't haar soepeler en gemakkelijker uit te kammen en geeft het een mooie, natuurlijke glans. Moeders haar glanst mooi Verschijning van dagbladen in gevaar (Van onze soc.-econ. redactie) TVE werkgevers- en werknemers- vertegenwoordigers in het gra fisch bedrijf hebben zich gisteren beraden op de situatie, die is staan na de afwijzing door het Col lege van Rijksbemiddelaars van het ontwerp-c.a.o voor deze bedrijfstak. Partijen zijn overeengekomen 'op korte termijn het gesprek voort te zetten. Hieruit mag afgeleid wor den, dat men de zaak nog niet hele maal als hopeloos ziet en in een be paalde richting naar een oplossing zoekt. Zoals bekend had het College op vier punten bezwaar gemaakt tegen de c«a.o.: het wilde de loonsverhoging met een cent per uur verminderen, het wilde geen 421A-urige werkweek voor de typografen bij het dagbladbedrijf invoeren, het voelde er evenmin voor de toeslag zaterdags na 1 uur reeds op honderd procent te brengen in plaats vain na 3 uur en voorts had het College bedenkingen tegen de verhoging van de ploegen toeslag. Naar onze indruk is van al deze pun ten voor het personeel het moeilijkst te verteren, dat de 42%-urige werkweek voor de typografen bij de dagbladonder nemingen is geweigerd. Namens het per soneel bij de Amsterdamse dagbladen, heeft de Amsterdamse personeelscom missie reeds gedreigd, dat met ingang van zaterdag 2 juni bij de dagbladen niet meer op zaterdag gewerkt zal worden, indien er geen verandering in de situatie De bonden worden opgeroepen onver kort vast te houden aan de vier omstre den punten in de c.a.o. Mochten de werknemersbonden dit niet doen, dan zou het personeel Enkele minuten over half zes reed de stoet de Scheveningse Keizerstraat in waar honderden Scheveningers, onder wie veel kinderen, het Konink lijk gezin luid toejuichten. Er werd veel gevlagd, er heerste een feestelijke stemming, Scheveningen was kennelijk verheugd bij vernieuwing de leden van ons vorstenhuis te kunnen begroeten. De wagens stopten bij het C.J.M.V.-gebouw. De twee oudste leden van de Scheveningse Oranjever eniging „Bijbel en Oranje" mochten de Koningin en Prins bloemen aan bieden. Het waren mevrouw T E. Nuyl-Lari-1 de vorstin en haar gemaal een fraai tïmg, 89 jaar en mevrouw M. vaat Krie- boeket bloemen overhandigden. Met een ken, 92 jaar. die namens de op 27 juni I brede glimlach nam koningin Juliana a s. 90 jaar bestaande Oranjevereniging haar boeket in ontvangst, kennelijk ver rast door deze aardige Scheveningse geste. Ook de prins stelde de bloemen hulde zeer op prijs. Inmiddels kregen prinses Beatrix en prinses Irene in de tweede wagen bloemen aangeboden van mevrouw Korvmg en mej. N. Geel- stra en prinses Mangriet en prinses Ma rijke, gezeten in de derde volgauto, bloemen van mevrouw Hooglucht-Van den Bos en mej. Bosma De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer A. Vreugdenhil, sprak naast de wagen staande, nog enige woorden tot het vorstenpaar waarna de tocht werd voortgezet Langs de Oude Kerk. waar ook veel Scheveningers zich hadden op gesteld. Via de Wassenaarsestraat ging j het naar het Circusgebouw aan het I Gevers Deijnootpiein. overwegen voor dc bonden te bedanken en zelf categorale bonden te stichten, naar het voorbeeld van de vereniging van rijdend personeel bij de N.S. Wellicht dat de Amsterdamse grafici zich de situatie herinneren, die zich enkele jaren gele den in België voordeed. Hier ging het technisch personeel van de dagbladon dernemingen toen iedere zaterdag in staking. In een vergadering van de Amsterdam se typografen werkzaam bij de dagbladen is er op gewezen, dat de typografen bui ten het dagbladbedrijf reeds permanent een vrije zaterdag hebben en dat de journalisten nu om de andere week een vrije zaterdag krijgen. Werkgevers en werknemers waren ge let op deze uitzonderlijke situatie voor de daigbiadtypografen overeengekomen, dat voor deze groep van personeel een 42ü-urige werkweek zou gelden. Dat het College van Rijksbemlddclaars nu juist ook op dit punt de c.a.o. heeft afgekeurd, blykt voor de grafici een onverteerbare zaak. Maar wellicht dat het niet geheel teleurstellende overleg binnen het Cen traal bureau voor het grafische bedryf nog enige uitkomst kan bieden, zaak. Maar wellicht dat het iriet geheel Later werd gemeld, dat de besprekin gen over de c.a.o. zijn voortgezet. Ze zijn nog niet beëindigd. Kwetsend artikel over de Prins in Der Spiegel Het Westduitsc weekblad Der Spie gel zal deze week niet aan de kiosken verkrijgbaar zijn; het zal zelfs heleméél niet verkocht worden. De Rotterdamse maatschappij, die het blad importeert, heeft hiertoe besloten, na overleg van de procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag. In het jongste num mer van Der Spiegel komt namelijk een artikel voor, bij het 25-jarig huwe lijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard. Een gedeelte van dit artikel wortd als kwetsend voor de Prins be schouwd. De regering zal geen actie tegen Der Spiegel ondernemen. Joh. Wagenaarstichtiiig gaf opdrachten Het bestuur van de Johan-Wagenaar- stichting heeft de volgende opdrachten verleend: aan Jan van Dijk te Rotterdam een opdracht voor een werk voor piano quatre mains met begeleiding van een klein orkest. Het stuk zal uitvoerbaar moeten zijn door een schoolorkest: aan Nico Schuyt te Amsterdam een opdracht voor een symfonie of een ander groter symfonisch werk. Beide componisten hebben de htm verstrekte opdracht aanvaard. Nader overleg tussen de chef van de Generale Slaf en dc directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft geresulteerd in een voorlopige nieu we weekendverlof regeling voor de parate troepen. Militairen die tot deze eenheden be horen zullen van 1 juni af eenmaal per twee weken bewegi mggvrijheid krijgeo van vrijdag na 13.00 uur tot maandag 12.00 uur. Dit betekent, vergeleken met de reeds aangekondigde regeling, dat per maand twaalf uur meer verlof wordt verleend. Oorspronkelijk zou éénmaal per maand verlof worden gegeven vnn vrijdag 13.00 uur tot maandag 12.00 uur éénmaal van zaterdag 13.00 uur tot maandag 24.00 uur. Om tot deze regeling te kunnen ko ten, zijn zowel de chef van de Gene rale Staf als de Nederlandse Spoorwegen bereid geweest enkele daaraan verbon den nadelen te aanvaarden. Voor de Koninklijke landmacht gaat dit ben kosti van de oefentijd en voor die Nederlandse Spoorwegen betekent het een grote piek 16 Baltus Muys hoort aan de toon, dat het zijn gast heer ernst is; hij ziet dat de boerin er niet aan denkt haar man tegen te spreken en ook Teeuw blijft zwijgen. „Een andere tijd?" zegt hij. „Als jullie een an dere tijd gegund wordt." Het lijkt een dreiging en juist daarom maken zijn woorden weinig in druk op Korevaar. Die lacht even en vraagt dan: „Zo'n haast zit er toch niet achter, wel? Of ver wacht je, dat dat allemaal vanavond nog gebeurt"" „Vader!" roept Teeuw verschrikt. Hij kijkt naar Muys: wat zal die zeggen of doen? Maar Muys is ineens ingezakt: hy geeft geen weerwoord en staart naar de vlammen onder de schouw. Het onverwachte zwijgen, de plotselinge stilte wekken een vreemd gevoel, een beschaam de huivering. De kinderen raken het minst onder de indruk Geurtje waagt zich naar moeder en pakt haar boezelaar beet. Half wegschuilend in de plooien en met een verstolen blik naar de vreem de, die zo luid en zo veel heeft gepraat, fluistert ze: „Geurtje honger.' Dat is een kinderlijke opmerking en een nuchte re werkelijkheid; ze roept moeder Dingena terug tot de gewone, dagelijkse dingen. „We gaan zó eten. miin hartelap", zegt ze. „Mijn tje. maak jij het avondbrood klaar?" Dat zal Mijntje doen en Gijs en Teeuw gaan naar de stal om de beesten, die nog over zijn. te melken. Ze doen hun werk zwijgend, al zijn bei der gedachten vol van wat er is gepraat. Als de laatste koe is gemolken en ze de emmers met melk naar de stal dragen, vraagt Teeuw: „Wat zegt u van die man. vader?" Gijs Korevaar blijft staan, hij zet zijn emmers zelfs een ogenblik op de grond. „Er steekt veel waars in wat hij beweert, maar of hij nu juist geroepen is En wat hij zegt over niet meer werken, omdat we de vrucht van ons werk niet meer zullen oogsten Zie je, eerst was ik wel wat onder de indruk, maar later „Omdat hij niet zweeg, toen u hem dat beval", waagt Teeuw een opmerking. Afgewende ondergang door H TE MERWE De vader glimlacht daarom, maar Teeuw ziet dat niet. Het is schemerig en vaders hoofd bevindt zich juist in de donkere schaduwstreep van een stutbalk. Maar vaders stem hoort Teeuw wel: ..Zie je toen hij begon over het niet-mecr-werken. toen kon ik niet laten me af te vragen, of dat nou profetie was of luiheid." Gijs wacht niet af, wat zijn zoon daarop zeg gen zal: hij neemt zijn emmers op en loopt naar de deel. Teeuw komt achter hem aan. Hoofdschud dend. Dat vader zulke dingen zegt! Dat vader de woorden van Muys niet aanvaardt! Wat Swaentje vanmiddag zei van haar vader, geldt dus ook voor de zijne: Vader zal daar anders over denken dan jij. Hij herinnert zich zijn eigen antwoord: Hij kan tot beter inzicht komen. Maar als dat vader Kore vaar betreft, is Teeuw er niet zo héél zeker van. Baltus Muys heeft die nacht onderdak gekregen op de hoeve van Gijs Korevaar. Waarom ook niet? Mijntje heeft natuurlijk helemaal geen stem in het kapittel gehad, toen Teeuw er over begon en de boer heeft geen gastvrijheid willen weige ren. Dingena heeft die gastvrijheid dadelijk willen toestaan, al is het waar, dat ze voor de haveloze profeet een schuwe vrees voelde. Maar haar ont zag voor de man, die een boodschap aan de men sen uit dc Waard en eigenlijk aan alle mensen beweert te hebben, heeft het van haar schroom ge wonnen en zo heeft Mijntje een bed voor de boe teprediker moeten klaarmaken. Ze heeft het met zekere tegenzin gedaan als je het haar had ge vraagd, zou ze nog liever voor Joost en zijn kame raad hebben gezorgd dan voor Muys. Ze weet niet precies wat ze tegen de vent heeft: hij is een christenmens, die helemaal niet over van die dui velskunsten praat als die twee zwervers indertijd Integendeel: hij praat over niets anders dan over de boodschap, die hij beweert van Godswege te hebben. Maar Mijntje heeft het toch niet op hem begrepen. Misschien juist óm die boodschap. Want diep in haar hart durft ze die toch niet als malle praat te verwerpen. Het is dan toch maar zo, dat ziekte en dood door de streek gaan. Dat ze toene men. En voor dood en ziekte is Mijntje meer be nauwd, dan ze durft toegeven. En als ze de volgende dagen hoort van wat Muys zegt en doet, als ze hoort en ziet. hoeveel volgers hij krijgt Muys spreekt overal. In de huizen, waar h'ij komt; in de taveerne, waar hij heengaat niet om een pot bier te drinken, maar om te waar schuwen tegen herbergbezoek en dronkemanspret; langs de weg. waar hij iedereen aanhoudt, die hij tegenkomt en die maar naar hem luisteren wil.... En dat zijn er veel! Een enkeling mag dan pro beren met een luid woord en een ruwe lach de boodschap af te wijzen dat woord klinkt dikwijls té ruw en die lach té gewild, om er de kwalijk verborgen onrust niet in te horen. De invloed van de boetprofeet begint duidelijk merkbaar te worden: er zijn verscheidene mans personen, die de prediker einden-vergezellen; die wat hij verkondigt verder dragen. Die naar zijn woord beginnen te doen. Of beter: die naar zijn woord weigeren, nog iets te doen. Die het werk laten liggen. Heel wat akkerland blyft onbewerkt liggen: geen ploeger en geen zaaier komt er op. Het zal immers wezen, naar het woord van de profeet, dat niemand de vrucht zal oogsten van wat er dit jaar zal worden gezaaid! (Wordt vervolgd). I I I I I I I f Costuums met 't ideale ge wicht. Voor de man van NU. 65", o mohair voor elegance, 35" o kamgaren voor duur zaamheid. Nieuwe "blended" kleuren: blauw, grijs, bruin. va 197-- F.F. costuums reeds v.a. 169.- Amsterdam leidsestraat 7 Rotterdam - Stadhuispl 28 Den Haag - Groenmarkt 2 4 in het reizieersvervocr op maandagoch tend. Voor de nog in de depots dienende cru ten en de militairen in andere oplei- dimgseoivhcden zal de reeds eerder ttan- gekon l -de regelintg van kracht blijven. De opleidingstijd in de depots en scholen is om de parate sterkte zo hoog mogelijk op te voeren reeds tot een minimum teruggebracht, zodat een verdere verkor ting daarvan onaanvaardbaar moet wor den geacht. Na afloop van de opleiding zal de nieuwe regelin,g eveneens aan deze mili tairen t'-n goede komen, wanneer zaj bij de parate troepen worden :ngedeeld. Deze reeling werd heden aan do pa rate troepen bekend gemaakt, waarbij zy werden opg wekt begrip te hebben voor de moeilijkheden van de Neder land;-? Spoorw. ;,-n en zoveel mogelijk medewerking tc verlenen aan een vlot verloop van de militaire vervoeren. Meer drankverbruik doel) minder eafélx-zoek op zondagen Het produktschap voor gedistilleerde irnnken meidt d;.t het hoofdelijk ver- 1960 tot 2.4 in 1961 gestegen is en de totale afzet van 261.900 tot 277.500 hl ooor gestegen welvaart en collectieve "lv<x'r van 14383 tot 19.j46 hl toe: zeker ruim voor de helft voor wederuitvoer, terwijl de ge stegen welvaart het gebruik van duur dere buitenlandse soorten doet toenemen. Voor de horecabedrijven was 1961 wei nig bo'cr dan I960. Toch heeft het weer een dal mg van Amerikaans bezoek om zetstijgingen van 1 tot 10 pet niet kun nen verntnderen. De geringere stijging by hotels is elders goedgemaakt. Het cafébezoek verschuift naar de late avonduren tengevolge van de televisie. Door de vijfdaagse werkweek is het cafébezoek van zaterdag- en zondagavond zoor een deel verplaatst naar vrijdag- ivond. De zaterdagse borreluren raken neer en meer in onbruik, en de café- louders klagen over teruglopend be zoek op zondag. Bestuur Wereldhaven bij Ned. Bouwcons. ïn een Jaarvergadering van zes minu ien is het bestuur over De Wereldhaven riLrK°nJan m handcn van het Neder lands Bouwconwrtium te -Gravenhage. fi""3 waarvan de Haagse bouwon- dernemers dc heren N M. Andrieasen en Th. A. Hillenaar. firmanten zijn. Deze hPÏVbU ■oclamatie to. commissarissen Pv HtS V ',C h* ren C va" Penau2' Y00*' cn lr. G II. Edixho- k£#n c7ols!r w'jzc ontslag kregen. Dc firma deed in januari een bod van 300 pet i e p f 20 000 op de aan delen (gewaardeerd op 1441. pet) en on-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7