„Verkeer moet aangepast aan (beperkte) mens Actie van drie jaar voor horecabezoek U bent gratis verzekerd tegen fouten Tweede Kamer verdeeld over bijstandskorps U krijgt van Agfa gratis advies een film Opmerkelijk stuk van Strindberg: Onweer Rijksbemiddelaars geven fiat aan c.a.o.'s Philips Belastingstelsel is verouderd 15 DONDERDAG 10 MEI 1962 Dr. H. W. Horeman op politieverkeersleergang: „Overleg nodig tussen politie en (Van een onzer verslaggevers) „Het waarnemingsvermogen van de mens in het verkeer is beperkt, evenals de snelheid waarmee hij zin- tuigelijke informatie kan opnemen en verwerken. Het is ijdel de hoop te koesteren dat de mens zijn waarne mingsvermogen zal vergroten. Daar om is de enige juiste oplossing voor althans één verkeersprobleem de si tuatie aan te passen aan de van na ture beperkte mens". Dat zei gisteren dr. H. W. Horeman van het Instituut voor Perceptie On derzoek in Eindhoven op de zevende politie verkeersleergang in Utrecht, georganiseerd door de ANWB en de Centrale Politie Verkeers Commissie (de speciale commissie op verkeersge bied van de gemeente- en Rijkspo litie). De beperktheid van het menselijk waarnemingsvermogen uit zich aldus spreker, o.m. in het verschijnsel dat bepaalde verkeerssituaties in wer kelijkheid dikwijls niet zijn zoals men ze denkt te zien. Het is on juist te veronderstellen dat verkeers borden en seinen onder alle omstan digheden. ook bij slecht zicht en bij een veelheid van andere tekens door alle weggebruikers tijdig worden ge zien en begrepen. Hot menselijk oog immers moet in frakties van secon den het verkeersbeeld in zich opne men. ontleden en interpreteren, het moet vervolgens de stroom van in drukken naar de hersens doorgeven vanwaar deze dan weer moet worden omgezet in actiè. PRIKKELS Er zyn drie factoren, zo zei spreker, die het waarnemingsvermogen van de mens beïnvloeden: de sterkte van de prikkel, de duur van de prikkel en de omgeving waarin deze prikkel wordt gegeven. Een snelrijdende automobilist zal bijvoorbeeld van een bepaalde situatie een ander beeld krijgen dan iemand die op zijn gemak kan waarnemen: borden die hy niet of slechts flitsmatig ziet, zal de ander dui delijk opmerken, alleen omdat de dunr van de prikkel voor hem langer Is. Is die prikkel ook nog zwak, dan zal de kans op een onjuiste interpretering door de eerste nog groter worden. Daarbij komt eveneens de factor van de vertraging in de verwerking van de waarneming. Waarnemen kan nooit on middellijk in handelen worden omgezet, ook al zijn daarmee slechts fracties van seconden gemoeid. Die fracties kunnen fataal zijn. Dr. Horeman illustreerde het verschijn sel van onjuiste waarneming met enkele lichtbeelden en noemde het voorbeeld van de trein, die wanneer hij 72 km per uur rij dit, voor het oog van de waarne mer altijd twee meter achter is bij het punt waar hij in werkelijkheid is. AANPASSING Omdat vergroting van het menselijk waarnemingsvermogen vrijwel onmoge lijk is. achtte dr. Horeman het noodzake lijk dat de verkeerssituatie aan dit be perkte vermogen wordt aangepast. Zo zal tot verbetering van contrasten op de weg moeten worden overgegaan (meer witte lijnen, een duidelijker be- bakening). Spreker noemde het Jammer dat be slissingen omtrent het aanbrengen van deze voorzieningen veelal nog worden genomen door mensen, die een bepaalde verkeerssituatie rustig in ogenschouw kunnen nemen en die tc weinig uit het oog van de weggebruiker zien. Bij het plaatsen van stoplichten zal re kening moeten worden gehouden met de omgeving ojn. het zonlicht. Voorts zal men er bij het aanleggen van rotondes en kruispunten meer aan moeten denken dat hoe groter de hoe veelheid informatie is, die de weggebrui ker te verwerken krijgt, hoe groter ook de kans is dat fouten worden gemaakt, dat men b.v. borden of seinen niet tijdig stedebouwers' of in de veelheid van waarnemingen in het geheel niet ziet Een grondig onderzoek naar de vraag In hoeverre deze factoren een rol spelen en wat daar tegen gedaan kan worden Is noodzakelijk, aldus dr. Horeman. De mens benut zijn vermogen tot per- ceptief handelen ten volle, maar hij is daarin beperkt en het is dringend ge wenst die beperkingen te onderkennen en er aan tegemoet te komen. Daardoor zou een belangrijke oorzaak van vele verkeersongevallen kunnen worden weg genomen. zo besloot dr. Horeman. SAMENWERKING De heer J. v. d. Sanden. hoofdinspec teur van politie in Nijmegen, sprak over de taak van de gemeentepolitie met be trekking tot de verkeerstechniek. HU was van mening dat de stedebouwer bij het ontwerpen van een verkeersplan van de stad meer rekening zal moeten hon den met de visie van de politie. Dit prin cipe van samenwerking en overleg wordt al in vele steden, maar helaas nog niet overal gevolgd. Vooral by het traceren van stadswegen en bij het functioneel indelen van die wegen kan de stedebouwer profiteren van de ervaring van de politie. Ook bij het reconstrueren van wegen kan de vi sie van de politie nuttig zijn: aan de hand van het verkeersonigevallenbeeld kan zij bijvoorbeeld suggesties doen voor wal betreft het herzien van kruispunten. Voorts bepleitte spreker de oprichting in de steden van een speciale verkeers dienst onder leiding van een verkeers- lngenieur, door welke dienst geleidelijk de verkeerstechnische activiteiten van de politie zouden moeten worden overgenomen. Op die manier zou een veel zuiverder taakverdeling op het ge bied van het gemeentelijk verkeersbe heer ontstaan. Ir. F. F. Venstra. directeur van gemeen, tewerken in Arnhem, sloot hierbij aan toen hij zei dat de werkzaamheden die nu in vele steden dikwijls door verschil lende diensten worden verricht, noodza kelijkerwijs moeten worden gecoördi neerd teneinde een groter technisch.en economisch rendement en een grotere uniformiteit te verkrijgen. Deze speciale dienst zou dan moeten worden onderge bracht bij de dienst waaronder ook de stadsplanning ressorteert Hiervoor zijn echter deskundigen no dig. aldus ir. Venstra. Tot nu toe werd verkeersonderzoek en -planning verricht door deskundigen met een politionele, civieltechnische, elektrotechnische of so ciografische opleiding. Maar zij speciali seerden zich meestal uit liefhebberij in dit onderwerp. Daarom, zo zei gpreker. is het verheu gend dat voor het eerst nu in Delft een eenmalige cursus in verkeerstechniek op academisch niveau loopt. Bovendien heeft samenwerking tussen ANWB en het Kon. Technicum P.B.N.A. geleid tot een permanente cursus op dit gebied op middelbaar niveau. De voorzitter van de Centrale Politie Verkeers Commissie, mr. J. H. Hopman (hoofdcommissaris in Arnhem) merkte op dat men bij het oplossen van verkeers problemen achter de feiten aanloopt. Als oorzaak hiervan zag hij een tekort aan technische voorzieningen, vooral in de steden, niet in de eerste plaats het per soneelstekort. Hij pleitte voor meer mo biel transport bij de politie en een be tere scholing van het personeel op ver keersgebied. Hij kondigde in dit verband aan dal binnenkort op de Delftse T.H. een cur sus verkeerstechniek voor leidinggevend politiepersoneel zal starten. Ook de leer gangen van A.NAV.B. en C.P.V.C. noem de hü een vooruitgang. ONDERZOEK De bijeenkomst werd geopend door de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B. Hij merkte op dat het tijd wordt wetenschappelijke ver klaringen te verkrijgen van de ongeluk ken waarbij ook goedwillende wegge bruikers betrokken zijn. Daaruit zouden dan conclusies kunnen worden getrokken die tot verbetering van visueel, kennelijk onduidelijke situa ties kunnen leiden. Ook het perceptie- onderzoek zou. zo zei de heer Boost, een van de onderwerpen van onderzoek kun nen zyn van de op te richten Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid. Ambtenaren in Nieuw-Guinea (Van onze parlementsredactie) IN de Tweede Kamer zijn K.V.P., A.R. en C.H. vóór, P.v.d.A. en V.V.D. tegen aanvaarding van het wetsontwerp tot instelling van een zg. Bijstandskorps van burgerlijke rijksambtenaren, dat bestemd is voor dienst in Nederlands Nieuw-Guinea. Vanmiddag zou de Kamer over het ontwerp stemmen. Waarschijnlijk wordt het met een kleine meerder heid aangenomen. De regering stelt in het ontwerp voor alle' in Nieuw-Guinea werkende dan wel voor de dienst aldaar bestemde Neder landse ambtenaren onder te brengen ln het bijstandskorps (in bijzondere geval len ook niet-Nederlanders). Ze worden als zodanig ter beschikking gesteld van het gezag in Nieuw-Guinea in de hoe danigheid van landsdienaar, maar an derzijds zijn en blijven zij te allen tijde rijksambten aar. Naast hun normale bezol diging als landsdienaar krijgen zij een DE welvaart is aan de deuren van het midden- en kleinbedrijf voorbijgegaan, enkele uitzonderingen daargelaten. Dit constateerde de heer H. Voormeij, voorzitter van de Nederlandse bond van horeca- en aanverwante bedrijven. „Hoera" bij de opening van het 72ste congres, dat gisteren en vandaag in Breda is gehouden ter gelegenheid van het feit dat de afdeling Breda 65 jaar bestaat. De heer Voormeü vroeg zich in dit verband af. of wij wel voldoende in het heden leven. Anders zullen wij maatre gelen moeten nemen ter omschake ling. Het Bedrijfschap horeca biedt ons allen hierby de behulpzame hand. Wat het individu niet vermag, is collectief mogelijk. Door een omslag naar draagkracht van de bijdrage, is het mogelijk ge worden voldoende gelden voor een groots opgezette actie beschikbaar te krijgen om over een periode van drie jaar te trachten meer bezoekers naar bedrijven te krijgen en de horecabranche meer te populariseren. De actie isj volle gang. Wij kunnen alleen maar ho pen op een groot succes. Zijn onze bedrijven momenteel nu wer kelijk zo conjunctuurgevoelig, vroeg de heer Voormeij zich ook af. Hij stelde vast, dat zelfs indien sprake zou zijn een conjunctuurteruggang in ons land, dit op het toeristisch bezoek voor lopig geen invloed zou hebben. Hoog- zou het nemen van vakantie in eigen land daardoor worden bevorderd. vas verheugd dat de regering zoveel geld uittrekt voor objecten ten behoeve van de recreatie van de bevolking en ter bevordering van het toerisme. De voorzitter wees ook op het toenemen van het dagtoerisme. Dr. M. Tideman schat voor 1965 op f31 miljoen (1958 f23 miljoen). Wel verwacht de heer Voormeij dat het weekeindetoerisme als gevolg van de vijfdaagse werkweek de duur der vakanties ongunstig zal gaan beïnvloeden. Zesenveertig miljoen vakantiedagen zijn vorig jaar door Nederlanders eigen land doorgebracht. In 1960 werd f800 miljoen aan vakantietoeslag be taald, aldus de horeca-voorzitter. Hij pleitte voor meer recreatiemoge lijkheden rondom de grote steden er voor behoorlijke toegangswegen tot de gehele Noordzeekust. (voorlopige) wedde. De instelling van het bijstandskorps houdt verband met de versnelde ontwikkeling van Nieuw-Gul- i. Uitvloeisel van deze ontwikkeling is. steeds meer ambtelijke functies in handen van Papoea's komen. Dat bete kent, dat voor vele', vooral lagere, Neder landse ambtenaren de dienst in Nieuw- Guinea een tijdelijk karakter heeft Een ander maakt daarom een goede rege ling van de rechtspositie der ambtenaren in Nieuw-Guinea noodzakelijk. Daartoe nu dient ^et wetsontwerp. In zijn oorspronkelijke gedaante stuitte het bij de meerderheid der Kamer op grote bezwaren. De regering heeft toen wijzigingen angebracht en in zyn huidige vorm bleek het gisteren de goedkeuring van de heren De Graal (kath. v.). Van de Wetering (c.h.) en Kieft (a.r.) te kun- nen wegdragen, ondanks zekere bezwa ren. Op hun verzoek om ten aanzien van de rechtspositie van niet-Nederlandse ambtenaren van het bijstandskorps zo soepel en ruimhartig mogelijk te hande len. reageerde staatssecretaris Bot 'bin nenlandse zaken) positief. De socialistische heer Wierda en de liberale mevr. Van Someren-Downer bleken over hun bezwaren tegen het wetsontwerp niet te kunnen heenstap pen. Een regeling van de rechtswaarbor gen achtten ook zij urgent, maar hun grote bezwaar was, dat het ontwerp de betrokkenen niet de volledige .status van rijksambtenaar geeft. Naar hun mening zal de positie van de bijstandsambtenaren eerst behoorlijk zijn gegarandeerd indien op hen de Ambtenarenwet 1929 volledig van toepassing wordt verklaard. Voor de hoedanigheid van .landsdienaar" voelden zy niets. Zij vreesden dat straks dezelfde onzekerheid zal ontstaan als destijds rond de Nederlands-Indische ambtena Aan de garantieverklaring van I960 gaven beide sprekers de voorkeur. Staatssecretaris Bot onderstreepte echter, dat de bijstandsambtenaren on verkort en volledig zullen worden be schouwd en behandeld als rijksambtena- Als zodanig is hun positie geheel ge garandeerd, ook in noodgevallen. Als ongeveer 3000 rijksambtenaren plot seling zonder werk zou komen te zitten, zal met voortvarendheid en grote zorg worden getracht hen weer aan een func tie te helpen. Maar dat de overheid daar zeer spoedig in zal slagen, kan natuurlijk niet worden gegarandeerd. laat nu de camera's maar klikken Met Agfa-films loopt U geen enkel risico. Ze zijn perfect - er kan niets misgaan! En als Uw camera niet goed is? Als U verkeerd belicht? Als U Uw toestel verkeerd hanteert? Als er een onge - lukje gebeurt? Als zodoende meer dan de helft der opnamen mislukt is? Haal dan bij Uw handelaar een inzendformulier en om de fouten te herstellen! De gratis Agfa Foto-Verzekering loopt t/m 31 juli. Ga nu dus zonder zorgen en succesvol fotograferen met deze films: AGFA IS0PAN FF 13 DIN AGFA IS0PAN F 17 DIN AGFA IS0PAN ISS 21 DIN AGFA IS0PAN RECORD AGFA CN 17 - kleurennegatieffilm KOOP DIE FILMS BIJ DE FOTOHANDELAAR Hij weet er het fijne van! AGFA IS0PAN FF 13 DIN AGFA IS0PAN F 17 DIN t hebben. (Vooral t AGFA IS0PAN ISS 21 DIN Als U altijd met dezelfde film wilt werken - bij goed weer. bi) AGFA IS0PAN RECORD Televisiespel vanavond Om het toneelstuk „Onweer" van hieruit, hoe Strindber»sclmsc zi)n j drie huwelyken altyd gezocht heeft de grote Zweedse schrijver August naar 2yn ideEal-vr0uw, maar die niet Strindberg, dat de VARA van- heeft kunnen vinden, mogelijk ook om- avond onder regie van Kees van dat zijn eigen eisen, die volmaaktheid T U. p,nrm nastreefden, wel moesten stukslaan oo Iersel op het scherm brengt, goed de werkelijkheid. te begrijpen en op juiste waarde Het derde huwelijk van August te kunnen schatten is het noodza- Strindberg heeft slechts zeer kort ge- kelijk. dat men rich eerst verdiept JgJ SSÜfJtS Si in de persoon en de omstandig- beide voorgangsters in staat, haar man heden van de auteur. 't geluk waarnaar hij haakte, te geven. Het is nl. niet mogelijk, intrige en Ab™f' kw""> «""je aan dithu- betekenis van het tonielipel „Onweer- nog hmg daarna onder- los te denken van August Strindberg hield hii contact met haar. zelf, aangezien dit een van zijn werken Men heeft geloofd, dat hU zich ln is dat een sterk autobiografische in- het stuk ..Onweer" als het ware heeft slag heeft en mede daardoor de zeer losgeschreven van haar, hoewel de ge- persoonlijke levensvisie van de schril- schiedenis op zichzelf niet parallel loopt ver propageert. „Onweer" is niet zomaar stuk Strindberg schreef het op gevorderde leeftijd, toen hij, in 1907. teruggetrok ken leefde in zijn markante, deftige Stockholmse woning, toen berusting en levensaanvaarding zich van hem meester had gemaakt. Het is Strindberg, typisch een kunste uit het einde van de 19e dit laatste huwelijk Kamertoneel Strindberg gold Intussen als een van de grote toneelvernieuwers in zijn tijd Hij rekende af met de mclodramatiek en stelde de realiteit ervoor in de plaats, hetgeen hem natuurlijk vooral ln eigen land werd kwalijk genomeni (de VARA herdenkt met deze opvoering WJJ" SotaX"m'vSri dat hy 50 jaar geleden overleed) niet gemakkelijk gevallen deze sfeer berusting te verwerven. Pas op later» leeftijd, toen hij na een stormachtige leven vol bitterheid en teleurstellin gen, inkeerde tot het chistelijke geloof ±ieL)va: werd dit "oor hom mnooliilf KOmeCieS hem mogelyk. Zeer begaafd August Strindberg was een zeer be gaafd en veelzijdig man en dit recht vaardigt de vraag, of hij wellicht daar van het slachtoffer is geworden Zijn talenten op kunstzinnig gebied waren geschakeerd: hij was een goed musicus, hij schilderde verdienstelijk, was beeld houwer en een tijdlang kundig journa list burgerlijkheid aantastte. In Frankrijk. Engeland en Duitsland echter trokken zijn stukken dadelijk grote belangstel ling en werden zij geestdriftig toege juicht nog de tijd van de ellenlange en tragedies, waarvoor men avonds al om half zeven in de schouwburg zat. Strindberg was een van de eerste acteurs, die zich zette tot het schryven van kortere stukken 'hoewel „Onweer" toch nog zeven kwartier speeltijd vergt) met beteke nisvolle Inhoud, voor zgn. „kamerto neel" een tegenhanger van „kamermu ziek". De intrige De intrige van het stuk is vrij een voudig; het spel wordt moeilijk door de puntige en toch weer beschouwende dialogen, die niettemin van een rijk taalgebruik getuigen, maar dikwijls aan wiskunde. theolo^eT'!'.i0'Sfie"gTOlogi.' «hjsoiijche overpeinzingen grenzen. Daarbij had hij 'n honger naar weten schappelijke kennis, -die hij echter nie* voldoende heeft kunnen bevredigen j*« studie. Hij studeerde en mislukte daarin in vele richtingen: taalkunde. chemie, botanie eV'cultuurhiitorie. Dit ,N,f ••,0"wef" ab° ™°et PT! W"ke" wild om zich heen grijpen op weten- Wh oplettend gaan z Hen luieren en Eis van 3 weken tegen officier van Welzijnszorg De advocaat-fiscaal bij het hoog mili tair Gerechtshof mr. J. Zaayer, heeft deze week bevestiging van 't vonnis van de krijgsraad-oost van 13 maart - drie weken gevangenisstraf onvoorwaarde lijk en voorwaardelyk ontslag uit de mi litaire dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen - geëist tegen de 44-jarige ka pitein F. Z. uit Den Haag. Z„ dlie als wclzynszoingofficier werkt bij de verbindingsdienst in Ede, was ten laste gelegd, dat hij in 1959 samen met een sengeant diverse bedragen tot een totaal van ongeveer duizend gulden zou hebben verduisterd. Voorts zou hij ver- elagfacturen hebben vervalst. Deze ver- slagfacturen vermelden de bedragen, die Z. als welzijnszongofficier af moet dlragen aan de dienst Welzijnszorg Le ger. In deze venslagfactu ren vermeldde Z. een lager bedrag dan hy in werkelijk heid moest afdragen. Uitdrukkelijk stelde de verdachte - die volledig bekende - geen geld voor persoonlijke doeleinden te hebben ge bruikt. De gelden werden gebruikt voor de bestrijding van onkosten ten behoe ve van de welzynszorg, zo zei hy. irandtstraat 4a. Leiden. Vernietigd: B P v d Valk CWestlandse vassenbouwbedrijf VZB). Geestweg 47to( HET College van Rijksbemidde laars heeft thans zijn goedkeu ring gehecht aan de ingediende cao's alle handarbeiders en beambten in dienst van het Philips-concern te Eindhoven. De goedkeuring is verleend geheel conform het advies van de looncommissie van de Stich ting van den Arbeid. In de twee cao's, die lopen van 1 mei van dit jaar tot 1 mei volgend jaar, zijn belangrijke verbeteringen zo wel van de primaire als van de se cundaire arbeidsvoorwaarden opgenomen. Voor de handarbeiders geldt een alge mene loonsverhoging, welke varieert van tien cent per uur in de laagste tot dertien cent in de hoogste loonklas- se voor volwassen werknemers. Voorts zal met ingang van 1 januari 1963 beoordelingstoeslag van gemiddeld drie cent worden gegeven voor de volwassen werknemers in de lagere loonklassen. De vrouwenlonen <23 jaar en ouder) minste vyf procent. De jeugdlonen zul len naar evenredigheid worden opge trokken. Een ander element is de vervanging van de bestaande diensttijd toeslag door een z.g. ervaringstoeslag. Deze be draagt twee cent bij een diensttijd van twee jaar, daamaa opnieuw twee cent bij een diensttijd van zes jaar en ten slotte nog eens drie cent bij een dienst tijd van tien jaar en meer. Deze toe slag geldt voor werknemers boven de 26 jaar. Een nieuwe bepaling in de c.a.o.'s is, dat aan personeelsleden vryaf met be houd van loon zal worden gegeven voor liet bUwonen van statutaire- en scho lingsbijeenkomsten, uitgaande van de vakorganisaties, waarvan zij lid zijn en die by de cao's zijn betrokken. Ten slotte geldt voor de handarbeiders een verhoging van de tijdwerktoeslagen van gemiddeld achttien tot gemiddeld drie entwintig procent. Wat dc beambten betreft, kan worden meegedeeld, dat hun loonschalen met ondergaan een extra verhoging van ten- zes procent worden verhoogd. Na verwerping door Senaat Tweede Kamer beslist voor de tweede keer over Archiefwet kijken, zonder er iets van te missen en vooral: zonder vuurwerk te ver-' wachten. Hoofdpersoon In het stuk ia „de 1 TT .'P heer" (Max Crolset) die zeer rasti» hü lot zijn liefde voor het to. woon< „a van vij( iaren. Alles in zijn omgeving is nog precies hetzelfde gebleven en hij heeft zich overgegeven aan dc berusting na de verbitterdheid om zijn gebroken huwo- lijk. Zijn ex-echtgenote heeft zyn doch- Jüëhü.tertje meegenomen op haar vlucht met erse >nnn van t n an ra. drufc.lgvemje avonturier. Alleen herinneringen zUn deze man overgebleven én zijn verachting voor de vrouw in het algemeen. Plotseling echter schijnen deze herinneringen weer tot leven te komen in 't herver» schijnen van de vrouw en het meisje. Geheel tegen zijn wil wordt de man uit zijn rust gehaald en verwikkeld in een warnet van liefdesintriges; het is alsof er onverwachts een onweer Al even onstuimig is het privéleven zal losbarsten en de bliksem zal inslaan van Strindberg verlopen. Driemaal is indit vegeterende leven, hij gehuwd geweest en elk huwelijk is ~~u' op tragiek uitgelopen. Dit heeft zijn visie op de vrouw sterk beïnvloed. Op- merkelijk is, dat de vrouw altijd een- In de voornaamste rollen zult u van- traal staat in zijn werk. Maar hoe! Aan avond behalve Max Croiset zien: Guus de ene kant geïdealiseerd, aan de ande- Verstraete. Thera Verheugen, Annie re kant gehaat als rustverstoorster in de Lange en Jan Blok. Een rolbezetting het leven van de man. Duidelijk blijkt d'e goede verwachtingen rechtvaardigt. U moet er echter op voorbereid zUn dat u geen amusement wacht en dat n een vrij moeilijk stuk voorgezet krügt, een stuk, dat zich bovendien afspeelt in een voorbije tijd waarin andere nor men gelden dan in het leven van he den. Dat wil zeggen tot op zekere hoogte, want de ware levensnormen blUven Immer dezelfde. schappelijk terrein, gepaard veelvuldige kunstuitingen, moest we' een stranding ten gevolge hebben. het to neel en tenslotte cultimeerde zUn ar tistieke aanleg, tezamen met zijn filo sofische aard zich in het schrijven van een groot oeuvre. Zijn zestig werken voor toneel vormen echter slechts t bovendien verschenen van zyn hand r mans. novellen en cultuurhistorische es- Ontzettend hard heeft Strindberg ge werkt in zijn leven en grote waarde ring is hem, vooral na zijn dood, over de gehele wereld toegevallen. Ook a! werden zijn eerste werken in zijn va derland Zweden sterk miskend. Privéleven (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag opnieuw het wetsontwerp tot regeling van het archiefwezen in behandeling ge nomen. Ze heeft dit ontwerp in zijn oor spronkelijke versie reeds in 1959 aan- Kamerleden menen (Van onze parlementsredactie) Het Is onbevredigend, dat de grond slagen van het belastingstelsel, die da teren uit een vorige eeuw en dus on der geheel andere maatschappelijke ver houdingen zijn ontstaan, ongewijzigd blij ven voortbestaan. Dit is de mening van de vaste Twee de-Kamercommissie voor Financien, blijkt uit haar voorlopig verslag het wetsontwerp op de inkomstenbelas ting 1960. Dit wetsontwerp is een van de ontwerpen, die hoofdzakelijk een ver eenvoudiging van het Nederlandse belas tingstelsel beogen en momenteel bjj ae Staten-Generaal aanhangig zijn. De Kamercommissie bepleit de instel ling van een staatscommissie die binnen een redelijke termijn over een fundamen tele herziening advies moet uitbrengen. Deze studie zou ook betrekking moeten hebben op de gewenste normale belas tingdruk en de verdeling van deze druk over de beide sectoren van de direc te en indirecte belastingen. Overigens heeft de commissie er be grip voor, dat minister Zijlstra en staatscommissaris Van den Berge, die voor de indiening van het wetsontwerp verantwoordelijk zijn, momenteel niet verder gaan dan de voorgestelde wijzi gingen. Uitvoerig wordt in het voorlopig verslag op deze wijzigingen nader in gegaan. Gevraagd wordt onder meer, welke verschillen er na aanvaarding van het ontwerp nog zullen bestaan tussen de loonbelasting als eindheffing en de in komstenbelasting. Gewezen wordt op enkele praktijkgevallen, waarin de aan slag in de inkomstenbelasting de be taalde loonbelasting aanmerkelijk over treft. Men acht dergelijke toestanden onbevredigend. De commissie wil voorts van de be windslieden weten, of het mogelijk en wenselijk is, te komen tot een gelijklui dend stelsel voor de directe belastingen binnen de Europese Gemeenschap. De betekenis van dit vraagstuk acht zij bij zonder groot. vaard. maar in juni 1960 verwierp de Eerste Kamer het met 28 tegen 17 stem men en wel op grond van de artikelen 4 en 39. die voor de meerderheid der senatoren onaanvaardbaar bleken. Deze artikelen handelden over de ver plichte teruggave aan de overheid van archiefbescheiden in particulier eigen dom. Zelfs was voorzien in de mogelijk heid van strafvervolging bij het nlet- afgeven van archiefbescheiden van na 16 november 1918. De Senaat zag in een en ander een aantasting van particuliere eigendomsrecht. Na de verwerping kwam staatssecretaris Scholten (o„ k. en w.) met een nieuw ontwerp- Archiefwet waaruit de twee. door de Eerste Kamer gewraakte artikelen waren verwijderd. Vanuit de Tweede Kamer werd toen de stelling geponeerd, dat de Senaat met medewerking van de regering in feite het recht van amendement zou hebben uitgeoefend, wat haar niet toekomt Dit werd door staatssecretaris Scholten bestreden. Hy kwam echter met een knappe tussenoplossing door slechts het „fotografisch reproduceren" van particu liere archiefbescheiden verplicht te stel len. De bezitters mogen dus de beschei den zelf behouden. De heren Vermooten (soc.). Burger (3oc.) en Oud (lib.) konden met de ze oplossing akkoord gaan. Beide laatst genoemden maakten echter van de gele genheid gebruik om enkele staatsrechte lijke bespiegelingen ten beste te geven over de positie van de Eerste Kamer, naar aanleiding van het gebeuren met de Archiefwet. Zij hielden vol. dat van een verkapt, indirekt senatoriaal amen dementsrecht sprake zou zijn geweest. In dien de regering na de verwerping niet verder zou zün gegaan dan herdiening van het ontwerp met weglating van de omstreden artikelen. Een direkt of in direkt recht van amendement dient de Eerste Kamer te worden onthouden, zo meende de heer Burger. Zijns inziens ls hierbij de positie van de Tweede Kamer als volkskamer in het geding. Het is voorts onbevredigend, dat bij een conflict tussen Eerste en Tweede Kamer de laat ste wijkt. Er is veel te zeggen voor een nieuwe conventie, die zou bepalen dat de Senaat een ten tweede male door de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstel móet laten passeren. Dat voorkomt ver starring en blokkering van de wetgeving door de Eerste Kamer. Prof. Oud kon het betoog van de heer Burger in grote trekken onderschrijven. Ook hij meende, dat de wil van de Twee de Kamer uiteindelijk de doorslag zal moeten geven. Staatssecretaris Scholten zou de Kamer vanmiddag antwoorden. Een Columbiaanse handelsdelegatie van vijf leden zal 30 mei Nederland be zoeken en 2 juni naar Stockholm ver trekken; zij zullen de economische ont wikkeling van hun land, de koffiehandel en kredietverlening bespreken. vanavond V d jeugd 20.00 Nws 20 05 Kamerork en solist 21.15 In gesprek met Simon Vest dijk (11) 21.40 Mlddeleeuw.se spvclmanslle. deren en dansen 22.00 Licht ork 22.30 Nw« en meded 22.40 Act 23.00 Tulpcnrally 23.10 Discolaria: nieuwe gram 23.5524 00 Nwi. 19.10 Op 298 r 9.15 Geestelijke liederen (gr) 19.30 Radiokrant 19.50 Politieke lezing 20.00 Samenzang 22.30 Nws en SOS-ber 22.40 Avondoverdenkini 22.55 Boekbcspr 23 00 Klas-s pianomuz (gr, 23 20 Amsterdam ln poëzie. Incarnatie val een stad 23.55—21 00 Kwi W&èf/sïi. vanavond fccc, toneelstuk. Programma voor morgen I, 402 jym 7 lied 7 23 Ultgeslaper (om ca 7.4o Verkeerswcnkcn) 8.00 Nwa en socialistisch strijdlied 8 18 Muzikale ochtendpost (gr) (om 8 35 Van de voor pagina. praatje) 9 00 Gym v d vrouw 9.10 Balletmuz (gr) 9.35 Waterstanden 9.40 Schoolradio. VPRO: 1000 Inzicht en uit zicht. lezing 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 V d kleuters 11.1» Alt en plano: moderne Iledgrcn 11.35 Or gelspel AVRO: 2.00 Dlxh-landmuz 12 20 Regermgsuitz: UJtz v d landbouw 12 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Sport en prognose 12.50 Draaiorgel (gr) '.3.00 Nws 1315 Meded en gram 13.28 Beursbcr 13.30 Licht ensemble met zanf- sollst 14 00 Mannenkoor 14.25 Literair pro gramma 45 Amus muz 15 00 Hou Je aan Je woord, een literair spel mot woor den. VIARiA'6.00 Arnateursprogr 16.30 V d zieken ;7 00 V d Jeugd 17.50 Act 18 00 Nwa 18.!5 Ringsteken nieuws uit Vlaanderen !8 2o Italiaans ensemble met zangsoliat 18.50 De puntjes op dc 1, praatje. Hllvt II, 298 7.00 Nws Tulpenrally 8 20 Pluk i lan'd- ddagklok 30 Meded ten behoc en tuinbouw 12 33 Licht ensemble zangsolisten 1Z50 Act 13,00 Nw« 13.15 Pla- tcnnleuws '.330 Dansork cn zangsollste 13.45 Vrouwenvraagbaak 14.00 Soproan en plano 14.25 Moderne kamermuz (gr) 15.00 Schoolradio 15 30 V d zieken 16.30 Vier handig pianospel 17 00 V d Jeugd 17.15 Kin., derkoor Intermezzo van gram 17 40 Beurs, ber 17 45 Arnateursprogr. TELEVTSIE ournaal en weeroverz, Srini ver leven en werk van Jan Picteret Sweellnck 21.45 Kindcrzangwedstrüd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15