joy -DE DOKTER Rotterdamse studenten bezochten Berlijn BON Enkele kanttekeningen 4-voudige bestrijding van pijn en griep Chefarine 4 Nog geen leerplicht voor schipperskinderen iCHEFAROX Kunstgebitten Een ivoord voor vandaag Europees manifest van ARP, CHU en KVP aan 'f woord BOEKENHOEK SPATADEREN s WIE KRIJGT DE I5%? J^E Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het voorstel van minister Veldkamp tot verhoging van de A.O.W.-uitkeringen met 15 per 1 juli a.s. goedgekeurd. Een andere hooding van de Kamer was ook niet te verwachten, want er zijn nog duizenden Nederlanders die deze verhoging bitter nodig hebben. De A.O.W.-uitkering zal nu per 1 juli 41,40 per week gaan bedragen voor een echtpaar en ƒ26.15 voor alleenstaanden. Voor mensen, die uitsluitend op de A.O.W.-uitkering zijn aangewezen, is dit eigenlijk nog te weinig. De verhoging met 15 was dus meer dan nodig. I Er zijn in ons land inderdaad duizenden mensen, die alleen op de A.O.W. zijn aangewwen. Het gaat hierbij om ongeveer 40.000 echtparen en 70.000 alleenstaanden, in totaal dus ongeveer 150.000 personen. Deze personen moeten op het ogenblik door „bijsteun", die zij uit de gemeen telijke kassen ontvangen, nog extra geholpen worden om zo toch het niveau van een bestaansminimum te bereiken. Wij juichen het toe, dat minister Veldkamp een daad heeft gesteld. Zonder af te wachten, wat de Sociaal-Economische Raad over de toekomstige struc tuur van de ouderdomspensionering zal adviseren, heeft hij de A.O.W.-uit keringen met 15 verhoogd. Dit betekent niet, dat de minister zonder overleg met het bedrijfsleven de oudedagsvoorziening voor de toekomst in een bepaalde richting dringt. Het bedrijfsleven heeft ook nu de volledige vrijheid om te kiezen voor een be paald systeem, dat hem het meest geschikt lijkt. De beslissing van de minister draagt een incidenteel karakter en houdt helemaal niet in, dat het nu naar een volledig staatspensioen gaat en de bedrijfspensioenfondsen maar moeten worden afgeschaft. Wel zouden wij er op willen aandringen, dat de verhoging van de A.O.W.- uitkeringen met 15 ook voor iedereen een reële verhoging zal betekenen. Of anders gezegd de gemeenten zullen de verhoging van 15 niet volledig moeten verrekenen met de „bijsteun", op grond van de nog steeds bestaande Armenwet. De gemeenten hebben namelijk het recht om de bijsteun te verminderen indien de inkomsten uit anderen hoofde toenemen. Voor de groepering, die de extra uitkering het meest nodig heeft (namelijk de bejaarden die alleen op de A.O.W. zijn aangewezen) zou de verhoging van de A.O.W.-uitkeringen dan niet meer zijn dan een formaliteit. Zij zouden dan weliswaar minder afhankelijk worden van de „Armenzorg" en een gunst zou dus omgezet worden in een recht, maar reëel zouden deze mensen er niet op vooruit gaan. De 15 verhoging of althans een belangrijk deel ervan zou aan deze mensen extra ten goede moeten komen. Behalve over de stap van minister Veldkamp tot verhoging van de A.O.W.- uitkeringen, kunnen wij ons thans verheugen over de bereidheid van de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. Klompé, over deze kwestie te gaan praten met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De uit voering van de Armenwet ressorteert namelijk onder de minister van Maat schappelijk Werk. Gaarne doen wij een beroep op de prot. chr. leden van gemeenteraden en colleges van B. en W. om mee te werken aan een voor de noodlijdende A.O.W.-trekkers gunstige afwikkeling van deze zaak. CSWV-KRONKELS "TVAT minister Veldkamp In de Tweede Kamer zich ontstemd heeft getoond over de verwijten, die hem van de zijde van het liberale Centraal So ciaal Werkgevers-Verbond waren toegevoegd, vinden wij zonder meer be grijpelijk. Met afkeuring heeft dit verbond gesproken over het half-miljard- plan van minister Veldkamp. Zowel in het orgaan van dit verbond als in het onlangs verschenen jaarverslag wordt deze minister ln de zondaarsbank ge plaatst als verdacht van onverantwoordelijke politieke oogmerken bij zijn beleid. Het genoemde half-miljardplan had betrekking op verbeteringen in de oude dagsvoorziening, de weduwenverzekerlng, de kinderbijslag voor zelfstandigen en een noodvoorziening voor invaliden. BIJ de meeste belanghebbenden, die bij deze maatregelen betrokken zijn, is sprake van een zeer duidelijke nood. Een nood, die onverantwoord en niet noodzakelijk is, ln een periode van langdurige, en betrekkelijk grote wel vaart. Opheffing van deze nood zal desnoods moeten gaan ten koste van andere minder urgente voorzieningen. Om genoemde maatregelen mogelijk te maken zal het bijv. belangrijk zijn, dat het akkoord van Oud-Wassenaar tot matiging van de loonsverhogingen nauwkeurig wordt nageleefd. Het CSWV. dat nu klaagt over de te verhogen uitgaven ter voorziening in noodgevallen, heeft echter samen met het NVV bijzonder veel moeite gedaan om van de loonmatiging af te komen. Gelukkigfatèn. is deze moeite te vergeefs geweest. In het half-miljardplan van minister Veldkamp was ook de verhoging van de AOW-uitkeringen met 15 °fo opgenomen. Deze incidentele verboging isummmmm noodzakelijk, omdat voor duizenden mensen in Nederland geen bedrijfspen- si oen bestaat. HL Mlsachjen kan het CSWV ook no, een» nafaan. hoe het komt, dat er zoveel |n Sl|[W| IJ(r mensen in Nederland verstoken zijn van een bedrijfspensioen en waarom want wof(1| beschermd door hst usstanddssi Chei; cr dus zoveel mensen aangewezen zijn op de A.O.W.-uitkeringen. 20 tablettan f 0.80.40 tabletten 1,60,100 tabletten 13.60 Oecumenisch e ontmoetin g Gesch rokken van politieke gedachtengang (Van een onzer medewerkers) Vorige week werd een groep van 34 studenten uit protestantse en rooms-katiholieke kring in Ber lijn ontvangen door de Berlijnse Oecumenische Jeugdraad. Dit be zoek maakte deel uit van een pro gramma om de jongeren van West-Europa bij tienduizenden naar Berlijn te laten komen om hen met de problematiek van deze stad kennis te laten maken. Begrijpelijk is het dat de opzet van deze ontvangst zowel poli tiek als oecumenisch getint was. Een afwisseling, die zoals bleek, uitstekend samenging en de aan dacht van de gasten trok op een wijze, die hen zelf deed verbazen. Hoe wordt de oecumene beleefd bij de Rotterdamse studenten? Enige maanden geleden is de kring ..Rome- Reformatie" opgericht, bestaande uit studenten - is-katholieke deze mogelijkheid alleen te be perken tot deze verenigingen, maar die kern in de toekomst te laten functione ren als middel om alle geïnteresseerde Vier middelen In ién labiel doen wonderen zonder de maag van slreek Ie maken I De vier geneesmiddelen van Che farine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. In één tablet verenigd werken zij bijionder snel, krachtig en weldadig, vaak zelfs wannew andere middelen (Advertentie) Uitgedroogd twaalfuurtje? Best wat aan te doen. Lees maar wat er staat in „Dat zit zo" op bladzij 63. U verdient dit handige boek als u iemand op deze bon zet. fin envelop of op kaart geplakt) verzenden aan het Bureau van dit Blad) U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is» Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres „Invoering van een leerplicht, waarbij schipperskinderen ge dwongen worden voor het volgen van onderwijs aan wal te gaan, is een zeer ingrijpende maatregel". Dit zegt de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. T. Cals o.m. in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer F. H. van de Wetering (C.H.U.). De minister wil zich daarom eerst een duidelijk beeld vormen van de situatie bij het schippersonderwijs, alvorens tot het nemen van maatregelen over te gaan. De kern van het vraagstuk is goed onderwijs voor het schipperskind. Uit de gegevens van de volkstelling zal kun nen blijken, wat aan het ondenvljs van schipperskinderen ontbreekt en in hoe verre de deelnemers aan de binnenvaart die zich in een uitzonderingspositie bevinden, die wijziging behoeven". De bewindsman is van oordeel, dat een systeem met drie schooltijden per dag niet ongewenst behoeft te zijn, wan neer een gedifferentieerde leerstof wordt geboden en de leerlingen zowel crea tief als recreatief bezig zijn. De z.g. commissie van zes heeft zich daarom in de afgelopen maanden zeer intensief bezig gehouden met een verbetering van het leerprogramma. Nog voor het ko mende schooljaar zullen nieuwe richt lijnen van deze commissie het licht zien. De minister acht het uiteraard niet wenselijk, dat jonge kinderen in het be drijf worden ingeschakeld. Op de vraag van de heer Van de Wetering, of de minister bereid is ..om de voortdurende afremming van departementszijde, wel ke ook in de bewoording van de memo rie van antwoord tot uiting komt. te (Advertentie) voor blijvende verbetering pjMaagklachten? „Dat zit zo" - 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. doen beëindigen, voorbereidingen te treffen voor een wijziging van de leer plichtwet en met zijn ambtgenoot van financiën de financiële gevolgen daar van nader te bezien", antwoordt de heer Cals: „Het is niet duidelijk, aan welke voortdurende afremming van departe mentszijde een einde zou moeten wor den gemaakt. Ik wil echter gaarne de toezegging herhalen dat, zodra uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek een duidelijk beeld van de stand van zaken is verkregen, ik mijn standpunt inzake het gehele vraagstuk 'van het onderwijs aan schipperskinde ren. waaronder het probleem van de leerplicht, zal bepalen. De financiële gevolgen van eventueel noodzakelijk te nemen maatregelen zal ik pas met mijn ambtgenoot van financiën kunnen be zien, wanneer hij over cijfermatige ge gevens. de beschikking heeft gekregen". Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Leiden (vac.-M. Ottevan- ger>: dr. C. Graafland te Woerden; te Duivendrecht: G. J. Wispelwey, vic. te Apeldoorn. Aangenomen naar Middelbert: T. J. Drent te Parrega (Fr.). Beroepen te Gouda (wijkgem. 3. toez.): G. J. van de Bogerd te Huizen Beroepbaarstelling De heer J Mooy. kand. te Utrecht. Kanaalweg 193 is be roepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Arnemuiden: G. S. Oegema te Smilde; te Raamsdonk-Drimmelen: C. Warner, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Ommen (vac.-Joh. Baumfalk); J. B. D. van der Meulcn te Emmercompascuum. Bedankt voor Geldermalsen: G. Ves- seur te Rockanjc. Beroepen te Groningen-N. fvac. A. Broek): A. Brouwer te Rotterdam. GEREFORMEERDE KERKEN (VriJg.) Zuylekom, gen. Het oorspronkelijk enthousiasme van de oprichters van deze groep, dat door de discussies waarbij de zc zeer uiteenlopende kerkelijke verdeeld heid en het grote verschil in religieus denkmilieu tot uiting kwam wel enigszins verflauwde, heeft in het werk van onze gastheren in Berlijn een gro te stimulans ontdekt. In deze sfeer wa ren waardevolle gesprekken mogelijk en vielen barrières weg, die de Hollandse student van een open discussie weer houden. Gemeenschap De Arbeitsgemeinschaft der Reli- giösen Jugend (A.R.J.)" heeft in zich 33 verschillende godsdienstige groe peringen opgenomen en staat open voor iedere goedwillende groep. Men nonieten, pinkster groepen, het Leger des Heils, moslims, quakers, zevende dagsadventisten, oud-lutheranen en natuurlijk de evangelische en rooms- katholieke jeugd vinden in de A.R.J. hun hoofdkwartier. Een samenbunde ling hiervan vindt men terug in het lohanneskoor, dat vorig jaar rond pa sen in Rotterdam. Delft en Amster dam haar uitstekende prestaties heeft getoond. De kleinere groepen profiteren van de twee grote kerken met groter finan- ciële draagkracht. Op de volkshogescho len geven docenten religieuze cursus sen op interconfessionele basis en dc radio-omroep Rias-Berlijn heeft toe stemming gegeven om iedere zonclag één der kleinere groepen een eigen programma te laten verzorgen. De maand augustus van het vorige jaar betekende een klap ln het gezicht het Berlijnse oecumenische werk. ..nuur brak leder contact met de Oostberlljnse jeugd, voor wie dit mengaan zoveel te meer betekende. Vandaar ook de politieke Interesse de A.R.J. Een Interesse die ons de eerste dagen zeer zeker beklemde. Begrip Enige excursies naar Oost-Berlijn en een diepgaande politieke oriëntatie wa ren, voor ons echter voldoende om hier voor begrip te kunnen tonen. Het geor ganiseerde jeugdleven in dit stadsdeel is zoals bekend volledig op communis tische leest geschoeid en ieder gods- iienstig jeugdleven wordt steeds meer ran banden gelegd en tegengewerkt, Dit is in meer of mindere mate eigen- ijk reeds het geval vanaf het Hitier- •egiem in 1933. zodat de Oostberlijnse eugd hieraan gewend is geraakt, laarom ook is het noodzakelijk om hen net de A.R.J. in aanraking te brengen, vaarin iedere godsdienstige groepering ■olledig in vrijheid haar religie mag erkondigen en openstaat om het woord ■an de ander aan te horen. Het is niet anders mogelijk of mer somt onder de indruk van dit vriend- chappelijk samengaan. Zij laten het ïiet bij het gesprek. Dit is voor hen eeds een normale zaak geworden. Het noct ook de wereld getoond worden, /an het Johanneskoor vertelden wij u ■eeds De oud-lutheraanse jeugdgroep zerzorgt ieder jaar met kerstmis het oneelstuk van Christus geboorte vooi le gevangenen van de grootste gevan genis in Berlijn. Een boek wordt uitge geven „Was glaubt die Andere". Mede werking wordt verleend aan de „Ak- tion Sühnezeichen", een actie die de bevolking van de landen. waarmede Duitsland in oorlog is geweest, wil ver oenen met het Duitse volk. Een gebaar van hen was het zelf bouwen van enige huizen op Goe- ree-Overflakkee. Een centrum bouwden zijn in Coventry. Teken Zo leven zij tussen dc mensen, waar- ïee zij willen praten. Het werk is het .jken. het gesprek het doel. Zij verzor gen literatuur, waarin het Duitse volk gewezen wordt op dc zware schuld, en wijzen erop dat deze schuld niet zo ge makkelijk kan worden weggepraat zo vele Duitsers willen laten voor- In gesprekken met buitenlan ders. Zo is West-Berlijn een belangrijk centrum van oecumenisch jeugdwerk. Op dezelfde wijze als de tweede we reldoorlog de kerken tot elkaar bracht geestelijken ontmoetten elkaar in concentratiekampen, de bevolking in nood was op elkaar aangewezen zo stuwt de precaire politieke situatie daar de jeugd tot samenwerking. En zoekt zij hiervoor begrip bij bevriende Bij ons vonden zij zeker begrip en veel waardering voor hun werk. Maar de politiek wat lauwe Hollandse student liet zich echter niet de met sentimen ten beladen politieke koers voorschrij ven. die de Westberlijner met enigszins beangstigende zekerheid laat Meer dan eens waren zij verrast door onze uitgebreide kennis van het nationaal-socialisme en haar gevolgen. Een doortrekken van de huidige West- berlijnse opinie naar de toenmalige f eestdrift was voor ons een middel om e Westberlijner te vragen enige ge matigdheid te tonen. De toespraken van burgemeester Brandt en bondspresident Lübke op de 1-meidag waren niet bepaald ge ruststellend voor een weloverwogen politieke voorlichting, terwijl het en thousiasme van de 700.000 toehoor ders ons te veel aan vroeger deed denken. Vanzelfsprekend wordt dit ook gevoed door het feit, dat het communistisch regiem naast de deur staat, maar het was voor ons bang te worden. Religieus In een persoonlijk gesprek met Westberlijner brengt hij begrip op onze argumenten, die neerkomen op de gebleken mentaliteit van de Duitser en een zekere rechtvaardiging van Walter Ulbricht's provocerende acties, zonder dat wij echter enigszins hiermede sym pathiseren. Maar het gevoel bleef, dat deze argumenten hem niets deden en dat de woorden van Willy Brandt „vol gend jaar vrij en zonder muur" voor hem als het ware een religieuze bete kenis hebben. Zo zijn wij teruggekeerd naar Holland. Vol lof over het oecume nische werk van de A.R.J., dat voor ons een openbaring is weest. Minder geestdriftig over de politieke gedachtengang. Advertentie uki n r\ gezond en f&ZC/ttl lekker Ds. A. van Wijk N. Azn. 65 jaar predikant Vandaag hoopt ds A. van Wijk N. Azn.. emerituspredikant van de Ned. Herv. Kerk te Den Haag de dag te herden ken waarop hij 65 jaar geleden hel predikambt aanvaardde. Ds. Van Wijk werd in 1874 geboren. In 1895 werd hij kandidaat en in 1896 hulpprediker te St. Jacoblparochie waar hij een jaar later in het predikambt bevestigd werd Hij diende deze gemeente tot hij ix 1898 naar Bakkeveen vertrok. Ds. Van Wijk stond vervolgens in Stolwijk, in Franeker, in Den Helder en in Zaan dam-W. Op 1 oktober 1943 ging hij met emeritaat. UNIECOLLECTE 377.92; Eelde 247.51 IJpelo 310.50: Borculo 334.— Eibergen «49.85: Naarden 810; Den Brlel 300; Dordrecht 4.647,19; Moerkapelle 68.15; Oostvoome 146,16: viaardlngen 2.987,50: Woubrugge I 40; Domburg Goed boricht voor do boilttort van Dantofix - een nieuw, oongenoom en hygiënisch poeder - breng! uitkomst voor allo loszittende of losrakende kunstgebitten, 'lig Dontofix, 's morgen J op zijn plaats. Tevredenheid gega randeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij opotheken en drogisterijen. Laten we er maar geen doekjes om winden, hoe knap de mens ook is, uiteindelijk is hij in zijn vermogen beperkt. Bij de mens is het altijd: tot hiertoe en niet verder. Ergens ligt voor hem een grens. We hebben eens een dokter van een patiënt horen zeggen: naar de mens gesproken kan hij niet beter worden. Hij bedoelde hiermee: de wetenschap staat verder machteloos. Naar de mens gesproken! Een mooie uitdrukking, en daarom mooi, omdat zij bij voorbaat toch nog een mogelijkheid openlaat, dat de patiënt zal genezen. Naar de mens gesproken nee, maar.Ja, wat maar Als de rijke jongeling, die zo graag Jezus wil volgen, de voorwaarden hoort, waaraan hij heeft te voldoen, gaat hij bedroefd heen. En dan zegt Jezus tot de discipelen: Het is makkelijker dat een kameel gaat door het oog van een naald, dan dat een rijke het Koninkrijk Gods binnengaat. Moet u zich voorstellen. Een kameel door het oog van een naald. En de reactie van de discipelen is begrijpelijk. Maar Heer', wie kan er dan nog behouden worden? ..Hij zeide tot hen: Wat bij mensen onmogelijk is, is mogelijk bij God" (Lucas 18:27). Naar de mens gesproken geen hoop, geen redding, geen uitkomst, geen mogelijkheden. Maar bij God valt dat „geen" toeg. Wie met eigen onmogelijkheden tot God gaat, ervaart, dat Hij met Zijn liefde alles heelt en vernieuwt. ma nifest heeft de Nederlandse Equipe van de Internationale Unie van Christen-Democraten een groot aantal wensen met betrekking tot de Europese samenwerking gefor muleerd. In de Nederlandse afde ling van de unie werken samen de A.R.-partij, de C.-H. Unie en' de K.V.P. Het manifest is van- aan de drie partijbesturen aangeboden. „De Christen-democratische partij en in Nederland, uitgaande van hun geloofsovertuiging, dat Jezus Christus de Koning der wereld is, vastbesloten vanuit 'n christelijk verantwoordelijk heidsbesef mede te werken aan de fe deratieve eenheid van Europa op ba sis van een democratische, op de grondrechten van de mens opgebouw de rechtsorde willen daarmee bij dragen tot bescherming van de gees telijke vrijheid, bevordering van de so ciale rechtvaardigheid, tot verhoging van de welvaart, tot hulp aan de min der welvarende landen en tot vesti ging van een rechtvaardige en duur zame vrede in de wereld", zo begint het manifest. In het vervolg wordt onder meer be pleit het vaststellen van een streefda tum voor de rechtstreekse verkiezingen van het gehele Europese Parlement of ?en gedeelte ervan. Het wordt dringend gewenst geacht, dat de bevoegdheden van het parlement worden uitgebreid. Dc samenstellers van het manifest zijn van mening, dat de op gang geko- nen sociale en economische integratie noet worden gevolgd door een nauwere >olitieke samenwerking. De bestaande Europese instellingen mogen Ln geen ge- al worden verzwakt. In afwijking van ie denkbeelden van president De Gaul- e wenst het manifest, dat het uit voerend orgaan van de Europese Ge meenschappen men wil één uitvoe- Nog maar twee kerken Chr. Ger. Gem. in Ned. De overgang van de Christ. Geref. Gem. te Drachten naar de Gereformeerde Ge meenten heeft tot gevolg dat er nu maar twee van deze kerken in Neder land zijn. De Christ. Geref. Gemeenten dateren uit 1952 toen ds. G. J. van Min- uit Huizen zijn ambt in de Christ. Geref. Kerken neerlegde en geheel zelf standig kwam te staan. De gemeenten Delft, Hoofddorp. Vlaardingen en Drachten sloten zich bij hem aan en ook in Bussum werden diensten gehouden. Ds. G. Salomons werd al spoedig te Hoofd dorp bevestigd en ds Groen te Drach ten. zodat alleen de gemeenten van Hui- en Vlaardingen nog vacant waren, ipoedig bleef alleen nog maar Hui- vacant daar kand. Van Twillert een beroep naar Vlaardingen aannam. De gemeente van Huizen ging echter teniet en de gemeente van Drachten kwam tengevolge van het overlijden van ds. Groen weer zonder voorganger. Hoofd dorp onderging in 1962 hetzelfde lot toen ds. Salomons met emeritaat ging. Deze kleine groep van gemeenten ver enigde zich vorig jaar met de zoge naamde Christ. Geref. Gemeenten van ds. Visser. Later trok Delft zich terug maar ds. Van Minnen's collega Van Twillert bleef bij het nieuwe kerkver band. In feite is dus ds. Van Minnen de enige predikant van de Christ. Geref. Gem. te Delft en Hoofddorp, die hij zondags dan ook allebei dient. samenwerking moet worden ingescha keld en dat aan het Europees Parle ment een wezenlijke rol moet worden toebedeeld. Het manifest pleit verder voor ver snelling van de eenwording en vraagt met name aandacht voor de vervoers-, de energie- en de agrarische sector. Samenwerking met landen in ontwikke ling. met name die waarmee Europa vanouds is verbonden, dient op korte termijn aanmerkelijk te worden uitge breid. De Europese gemeenschap moet een open gemeenschap blijven. Gekozen wordt voor een Europese sociale politiek, waarbij de samenwer king tussen en het gezamenlijk dragen van verantwoordelijkheid door werkge vers en werknemers dient te worden nagestreefd. De Europese organen die nen in wetgeving en beleid te bevor deren, dat zoveel mogelijk mensen van de zondagsrust kunnen profiteren. Voor komen moet worden, dat deze door een glijdende werkweek, ploegenarbeld e.d. in gevaar wordt gebracht. Van de twaalf wensen van het mani fest is voorts te noemen het verlan gen, dat een rechtstreekse Europese belasting moet worden ingesteld ter voorziening in de uitgaven van de Eu ropese gemeenschap. Bepleit wordteen nauwe band met de NAVO. Tenslotte wordt de wens uitgesproken, dat maat regelen worden genomen, die in brede lagen van de bevolking begrip wekken voor de wenselijkheid en het nut van een hechte Europese samenwerking. CHRIST. GEREF KERKEN Tweetal te Den Haag-Rijswijk: H W. Eerland tc Amersfoort en Joh. Prins te Groningen; te Siiedrecht: A. Bakker te Driebergen en G. de Vries tc "s-Graven- genezende laag op de maagwand deel. Bedankt voor Dordrecht: J. Brons te „Vragen op medisch gebied eenden aan de redaetle van ons blad mei linksboven op de envelopt „Medische rnbrlek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rnbrlek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewensj le, geschiedt per brief.** GEREFORMEERDE GEMEENTEN De Nieuwe Stem. maandblad voor cultuur en politiek, maart april 1962. ditmaal gewijd aan een eeuw kunstpo litiek. Uitgave Nimo. Kerkstraat 48—50, Naar wil vernemen zal een deel van Monnickendam. di? jubileumviering van de Bond van Om die ene wereld, door Leonard de Gereformeerde Vrouwenverenigingen op Vries Over ren reis om de wereld inde da? van morgen worden uitgezonden Jeugdserie. Uitgave N.V. De Arbeiders-om 2 uur n.m. en ook in de radiokrant pers, Amsterdam. van de N.CÜ.V. van morgenavond. C'PATADEREN of blauwscheut zijn uitgezette aderen, voornamelijk aan de onderbenen, ontstaan door een belemmerde terugstroming van bloed uit de aderen van het been naar het hart. De spataderen rijn vaak het gevolg van langdurig staan. Ook bij zwangeren komen vrij vaak spataderen voor, maar deze ontstaan voor namelijk door druk van de zwangere baarmoe der op de aderen uit de benen in de buikholte. De klachten bestaan hoofdzakelijk uit krampen de kuiten, moeheid, terwijl zich vaak even boven de enkels eczemen en wat men pleegt te noemen „open been" kunnen ontwikkelen. _t is waarschijnlijk dat cr een erfelijke zwakte van de aderen bestaat, reden waarom in bepaalde families veel vaker spataderen voorkomen dan in andere families. De spataderen kunnen dus niet al leen mechanisch verklaard worden. Het bloed in de benen wordt afgevoerd door een stelsel van oppervlakkig gelegen en een stelsel van dieper gelegen aderen. Al deze aderen zijn van klep pen voorzien, die zich slechts zodanig kunnen ope nen, dat het bloed alleen maar in de richting van het hart kan stromen. Zou het bloed de neiging vertonen terug te stromen, dan sluiten de kleppen zich. Op dezelfde wijze wordt ook het bloed van de oppervlakkige aderen gestuwd in de richting van de diepere vaten. Bij spataderlijders zijn de aderen plaatselijk uit gezet. waardoor de kleppen niet meer voldoende kun nen sluiten Het gevolg hiervan is. dat het bloed niet meer gedwongen wordt in de richting van het hart te stromen, maar zich ook kan verplaatsen naar de oppervlakkige aderen. Een verdere uitzet ting kan hiervan het gevolg zijn. De oppervlakkige aderen zijn duidelijk zichtbaar als dikke trossen on der de huid. Dat deze spataderen een gevaarlijk be zit zijn. is duidelijk, want bij een betrekkelijk ge ring ongeval kan de huid en de vaatwand bescha digd worden, waardoor hevige bloedingen kunnen ontstaan. Door de minder goede voeding in het ge bied rond de enkels kunnen hier ook al weer bij ge ringe beschadigingen zweren ontstaan. die vaak buitengewoon moeilijk genezen, waarvoor de patiënt vaak weken rust moet houden, terwijl ook daarna deze plekken nog zeer kwetsbaar blijven. Wanneer de spataderen behandeld worden, zal men eerst moeten trachten zoveel mogelijk de oorzake lijke factoren weg te nemen. De stuwing moet men zoveel mogelijk tegengaan. Zo weinig mogelijk staan, geforceerde beeninspanningen tegengaan, zitten met de benen op een stoeltje of bankje. Zijn er klach ten. dan is het vaak wenselijk het been te zwach telen of een elastieken kous te dragen. Ook steun zolen zijn in vele gevallen wenselijk. Wanneer er zich onverhoopt een bloeding mocht voordoen, dan moet de patiënt op de rug gelegd worden, terwijl de wond zo snel mogelijk wordt ontbloot. Verbind daarna de wond met een steriel verband, terwijl er met de duim bovenop gedrukt wordt. Nadat het been wat opgetild is wordt de druk van de vinger vervangen door een stevig drukkend verband. Een, met steriel gaas omwikkelde, gulden of rijksdaal der, kan hierbij vaak goede diensten bewijzen. Wat de chirurgische behandeling betreft: deze valt voornamelijk uiteen in drie mogelijkheden. Men kan in de uitgezette vaten een vloeistof inspuiten, die verhardend werkt op de plaats van inspuiting. Het vat wordt door deze vloeistof „gedicht", zo dat de circulatie in het vat wordt uitgeschakeld. Het is begrijpelijk, dat alvorens de arts hiertoe overgaat, hij eerst zal moeten nagaan hoe het ge steld is met de dieper gelegen bloedvaten. Wanneer ook deze niet goed werken, zullen deze vaten ex tra belast worden met de bloedstroom die zich aan vankelijk door de oppervlakkige vaten verplaatste. Een tweede methode is het afbinden ven de slechte vaten. Dit kan op verschillende plaatsen en op verschillende manieren gebeuren. Verder is er nog de mogelijkheid een beenader „op te halen". Een draadvormig instrument, dat aan één zijde van een kop is voorzien, brengt men in een bloedvat en schuift dit door. Het einde van het bloedvat wordt aan de „kop" vastgemaakt en men trekt het vat aan het instrumentje mee naar boven, wat zich dan als een harmonica ontplooit, waarna het vat uitgeprepareerd wordt. Na al deze chirurgische behandelingen zal de pa- weken een elastieken kous moeten dra- er geen zwelling rond de enkels meer tiënt enige gen. totdat ontstaat Door deze methoden bestaan doende mogelijkheden om de spataderen, d; maal bij velen lasten veroorzaken en bovendien ook estetisch lelijk zijn, te bestrijden. tegenwoordig vol-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2