Beklemd en verschrikt, maar met de belofte Leidse Lutherse Gemeente ontving kerkkoren Ds. Poort deed intree in Leiden MEUTE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 7 MEI 1962 voor Leiden en Den Haag Maandag: Den Burcht. 7.30 uur: Filmvoorlich tingsavond L.O.Z. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Hendrik IV". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie Orkest o.l.v. W. van Otterloo: solist: Eduardo del Puyo, piano. Diligentia, 8 uur: Ray Lev, piano. Dinsdag Logegebouw, 2.30 uur: Jaarverg ring afd. Leiden Bond van Geper neerden. Sociëteit Ho rus, 3 uur: Lezing over tekenfilm door Joop Geesink (lustrum Catena). Filmzaal academie. 9 uur n.m.: trum Catena, tekenfilms uit diverse lan- Rapenburg 8, 8 uur: Viro, J. Korten- horst over „Groei naar een Atlantische Commissie." Langebrug 62, 3 uur: Opening gemeen telijk pedologisch instituut door dr. E. H. Reerink. Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a, 7.15 uur: Ruilavond ,.De Phi latelist". Oegstgeest, Rijnlands lyceum, 8 uur: Middeleeuwse avond. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Rotterdams Toneel met „Cyrano de Bergerac". Itterzon, Utrecht, over „Hoe handhaven wij onze belijdenis' De Doelen, 8 uur: Ledenvergadering 3 October-Vereeniging. Den Burcht, 7.30 uur: Filmvoorlichtings avond L.O.Z. Schouwburg, 8 uur: De Gastspelers met „De Duiventil", door Henk Bakker. Jan Vossensteeg 17. 8 uur: ds. J A. Smink. Universitair sportterrein, 3 uur: Voet balwedstrijd tussen twee Catena-dis- punten. De Waag, 8.30 uur n.m.: Lustrum Ca tena, kamermuziekavond. Aula academisch ziekenhuis, 1-1.25 uur: Middagpauzebijeemkornst. Prytaneumzolder, 12.20 uur: LAK- pauzeconcert, Grace Bercovitz, piano. Oegtgeest, gemeentehuis, 7,30 uur: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Nederlandse Comedie met: „Zoete vogel van de jeugd." Gebouw K en W.. 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Donderdag Witte Singel 93, 3.30 uur n.m.: Opening hotel „De Witte Singel" door J. A. Har- teloh. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK- zoldertoneel, ..Tarieven" van A. P. var Hoek. Filmzaal academie, 9 uur n.m.: Her haling tekenfilmvoorstelling. Rehoboth, 8 uur: Veron. J. G. Coster over verbindingen over grote afstand. D e n H a a g. Gebouw K. en W.. 8 uu Ned. Opera met „Don Giovanni" va Mozart, o.l.v. B Haitink. Diligentia, 8 uur: Rutih Huggenberg, Lutherse Kerk, 8 uur: Feike Asma. orgel. VrUdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LAR- pauzefilms. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Ne derlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg. Kurzaal. 10 uur nm.: Lustrum Catena, muziek en toneel. Zaterdag Lakenhal, 3 uur: Opening tentoonstel ling „Bal en zijn groep" door J. M. Hoek stra. Stationsplein, 1.54 uur: Vertrek ex cursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging naar Zuidwijk, Wassenaa: Schouwburg, 8 uur: Uitvoering speel tuinvereniging „Oosterkwartier", mond orgel, ballet en operette. Stationsplein, 1 uur: N.C. Reis V.. ver trek excursie naar bloemencorso iri Hil- legom en Kopje van Bloemendaal D e n H a a g, Kon. Schouwburg, 8.15 u.. Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie Orkest o.l.v. W. van Otterloo; solist: Yehudi Menuhin, viool. Den Haag Dagelijks: Malieveld, 8.15 uur, Circus Boltini. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn doch ter weet er meer van (14 jaar). Ludo (2.30, 7 en 9.15 uur): De zwarte monocle (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Diamanten bij het ontbijt (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Luitenant Brownvogelvrij (18 jaar); donder dag: Een huis vol heksen. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Het mee- Alle ik-zeggers dienen terug te treden voor het enige Ik dat in de Kerk accent heeft T)IJ De komst van ds. Joh. Poort in Leiden vallen drie dingen op in het overigens gewone patroon van de bevestiging en intrede van een pre dikant: zijn terugkeer in de classis Leiden van de Hervormde Kerk vóór Oosterbeek diende hij de Gemeente van Koudekerk aan den Rijn voor het eerst in de geschiedenis van de Hervormde Gemeente een predi kantsbevestiging in een wijkkerk en ten derde het feit dat ds. D. J. Vos- sers hem voor de tweede keer tot een nieuwe werkkring mocht inleiden. De wijkgemeente Kooiwijk heeft, met een tot de laatste plaats bezette kerk, zo gunstig op het besluit om de bevestiging in de Bethlehemkcrk te doen geschieden gereageerd, dat het zeker overweging verdient, dit in dui delijk gewenste gevallen meer te doen. Ook voor de intrede 's avonds ir de hoofdkerk was de belangstelling groot. In beide diensten waren Ooster- beekers en Koudekerkers. De preek van ds. Vossers ging over het wijkgebouw gelegenheid met ds. 1 Korinthe 15 vers 58:„Daarom, mijn ge liefde broeders, weest standvastig, on wankelbaar, te allen tijde overvloedig in het werk des Heren, wetende dat arbeid niet vergeefs is ln de Heer". De predikant, die in de vacaturetijd consulent van de Koolwijk is geweest, distancieerde zich van de opvatting, dat de bevestiger van een predikant geroe pen zou zijn een vermanend woord te richten tot de nieuwe predikant ei Gemeente (géén moralisme, dat de sen met de wet in plaats van met het Evangelie de kerk doet verlaten) of dat het in zo'n dienst alleen om de dominee zou gaan en de Gemeente zich de pas sieve houding van de toeschouwer zou kunnen veroorloven. De voorgangers behoren heel gewoon tot de anderen kunnen hun, werk alleen doen in nau samenwerking met de gehele Gemeente, gedragen door het algemene priester schap van de gelovigen. ainklijk Paar in kleuren Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De hel van Iwo-Jima (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel. 20136. Apotheek R. van Breesl Smallenburg te Leiderdorp is geopend. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafisch werk van Wim Nederlof, Bert Ponsen, Hans Pouw en Kees van der Kwast (tot 12 mei). Lakenhal, Schilderijen aquarellen van Johan Buning (tot 8 mei). Prytaneum. tekeningen van Harry Kam oen, onder auspiciën van Pro Civi le (tot 31 mei). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree •traat 27, maandag en woensdag van 1 Jot 530 en van 7 tot 0 uur; dinsdag van 1 tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 530 er 7 tot 9 uur; zaterdag van 10-530 u Een hard bedrijf ThS. VOSSERS accentueerde in zijn pre- diking, dat wij „het" niet eens doen. Christus zelf verricht nog elke dag het wonder dat Hij mensen uit de duister nis roept tot Zijn licht Aan alle arbeid van mensen is teleurstelling verbonden. Het domineesbedrijf is hard. het werk is veelomvattender en de problemen zijn ingewikkelder geworden. De akker van de Gemeente brengt ook doornen en dis- telen voort. Ze moet de predikant een brede rug en een harde huid hebben om het vol te houden. Zijn ambt geeft hem nog wat bescherming; zün medewerkers daarentegen staan nog weerlozer in de wereld. Maar onze arbeid is niet ijdel,-mits hij gebeurt in gemeenschap met en in vertrouwen op Jezus Christus. Al wat gedaan wordt uit liefde tot Hem, houdt zijn waarde. De Hervormde wijkge meente Kooiwijk telt 4500 zielen, ver spreid over 1800 adressen. Ds. Vossers waagde op de vraag waar de predi kant en zijn medewerkers welkom zullen zijn, het antwoord „Overal" te geven. „Als wij maar komen op de juiste wijze, namelijk in de Geest van de Heer, en ook weten te wachten op de door God aangegeven tijd. De Here God heeft ook in de Kooiwijk veel volk. En predikant en Gemeente heb ben aan de belofte van God genoeg". Ds. Vossers meende, dat in het pasto rale werk in dit deel van de stad het element der soepelheid en buigzaamheid zeker niet zal kunnen ontbreken. Stand vastigheid moet er zijn in het geloof. On danks vrees en beven is de apostel on wankelbaar geweest, omdat hij vaste grond onder de voeten had. Na de bevestiging werden ds. Poort en zijn gezin drie verzen van gezang 117a toegezongen. Staat op en strijdt de goede Na de zegebede sprak ouderling D. van 't Zelfde een begroetingswoord. Ds. Vos sers dankte hij voor de wijze, waarop deze het consulentschap had vervuld. Na de dienst was er in een zaal van Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f 30.- en 40.-. Of het allerbeste van f 200.- en 1 300.-. v. d. WATER Haarlemmerstr 207 heeft het Grote keuze in alle prijzen en merken. Hotel aan de Witte Singel Aan de Witte Singel, in het huis waar vroeger ds. D. Kuilman heeft gewoond (nr. 93), zal donderdagmiddag om half vier een hotel worden geopend. Het heet hotel „De Witte Singel" en wordt geëxploiteerd door de dames M.B. en P.L. Ellnga. De voorzitter van de Leidse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer J. A. Harteloh. heeft zich be reid verklaard, het hotel te openen. In het nieuwe hotel dait zeker een we kome aanvulling is op de nogal beperkte Leidse hotelaccommodatie, vindt men achttien bedden Het aannemersbedrijf J. Bekooy te Oegstgeest verzorgde de verbouwing van het pand. Het hotel heeft zowel een- als twee- persoonskamere en zal het gehele Jaar geopend zijn. Het is niet ingericht op het bereiden vain diners of uitgebreide lunches. Opening taxibedrijf Voor het taxibedrijf van Marks Is aan de Bonairestraat een ruime, moderne ga. rage gebouwd. Men had met ruimtege. brek te kampen en besloot tot een radi cale oplossing. Nu, de nieuwe garage. Bonairestraat 13, is dat in alle opzichten. Het bedrijf zal er zijn vleugels wijd kun- •n uitslaan. Zaterdag had onder grote belangstelling de officiële opening van de garage plaats. Van 3 tot 5 uur werd een receptie ge houden. waarvan velen gebruik hebben gemaakt om de eigenaar hun gelukwen- jan te bieden. Belofte na proclamatie r\OK IN de intreeprediking van ds. Poort werd de afhankelijkheid van de mens van de kracht en de bij stand van Jezus Christus centraal gesteld. Zijn tekst was Mattheüs 28 vers 20: „En zie, Ik ben met u al de da gen, tot aan de vol einding der wereld". Na Zijn koninklijke proclamatie geeft Je zus de opdracht, al de volken tot Zijn dis cipelen te maken. Hij, Die alle macht heeft, wil, dat dit overal bekend wordt. De snelle lopers staan al klaar; Jezus heeft al le volken in het vizier Maar de harten van de discipelen raken beklemd en hun ogen verschrikt Ze zou den tegenover deze opdracht graag heb ben gezegd: Heer, zend anderen. Die mense lijke reactie is er al tijd. Daarom volgt er teropmontering, on middellijk Zijn belof te op. Ook de ambtstaak van een predikant is veelomvattend. Ds Poort verklaarde, de belofterijke tekst zijn prediking hebben mogen beleven als een ver troosting en een vermaning van de levende Heer Zelf. Git „Ik" van, dq, tekst is het enige Ik dat zich in de Kerk mag doorzetten, dat accent mag verkrijgen. Het „Ik" van de verheerlijkte, verheven, al machtige Here Jezus Er zijn ook in de Kerk zoveel ik-zeg gers. Vandaar de onrust, de gelatenheid, het traditionalisme, de verschraling en versmalling. En het is nog te begrijpen ook; mensen met een taak zeggen eenmaal gauw „ik". Maar onze wezenlijke bemoediging moeten wij toch halen bij Jezus Christus alleen. Mijn taak. aldus ds. Poort, groot voor hart, hoofd en handen. Ik heb „Ja" gezegd op het beroep van Leiden, maar tegenover de Heer zou je graag zeggen: „Heer, als het U belieft Wij met Hem TAE TROOST IS. dat God Zijn tegen- woord igheid tot Zijn Naam heeft ge maakt: „Ik ben". Als wij kracht nodig hebben, Hij zal ons aangorden met kracht uit de hoge. Alleen zo kunnen mensen het werk Jezus is niet een geïnteresseerde toe schouwer. een van de meelevenden, maar Hij is de Behouder, de Redder, de Koning, de Bron, van Wie Kerk en ding. Gemeente en ambtsdragers mogen leven. Hij is nabij door Zijn Woord Geest. En de Geest is een levende werke. lijkheid in de Gemeente. Zó zeker is Jezus Christus van Zijn zaak, dat Hij in het slot van het boek Mattheüs totalitair spreekt: Mij is ge geven ALLE macht, maakt AL de vol- tot Mijn discipelen, j is bij ons. En wij mogen weten, dat wij in de voleiding der wereld met Hem zijn. Hij is niet met ons om a breken, maar om ons tot ontplooüng te brengen, tot het grote doeL De vraag is alleen, of wij nü met Hem willen zijn. In een houding van gebed, verwachting, geloof, vertrouwen en ge hoorzaamheid. Ds. Poort hield aan het begin van de dienst de gebruikelijke toespraken. Na de dienst was er in de consistorie en het koor van de kerk gelegenheid hem en de zijnen de hand ter begroeting dan wel ten afscheid te drukken. Speurtochten voor Leidse jeugd trokken 2.300 deelnemers Bijkantoor chr schooi Obrechtstraat ►lw dinsdag en donderdag van 630—4 uur njn„ zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 26 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag dinsdag van 4 tot 530 uur. woens- en zaterdag van 12 tot 4.30 uu- vrijdag (speciaa) voor de groter ;eugd) van 630 tot 830 uur aavonda. i Zowel op de fiets als te voet heeft de Leidse jeugd van de traditionele speurtochten, die zaterdagmiddag in het kader van de 5 mel-jeugdfestiviteitcn de zevende maal ln successie onder auspiciën van de Leidse Jeugdactie en het Comité „Bevrijdingsdag 1945" wer den gehouden, weer twee ware triomf tochten gemaakt. Er gingen ditmaal weer ruim 2300 fietsende en wandelende speurders en speursters van 9 tot 16 jaar op pad om zowel in de stad als in de omgeving een aantal bezienswaardigheden op te speuren en te noteren. Het behoeft geen betoog, dat er za terdagmiddag op 't Veemarktterrein, (de startplaats) weer een grote drukte heer ste. De start vergde de nodige tijd om dat in groepjes van ca. 50 deelnemers (sters) moest worden gestart teneinde het verkeer niet al veel te hinderen Tot het slagen van de tochten in het bijzonder de fietsspeurtocht leverde ook ditmaal de radiogroep van de Van der Werffstam van de Ewout-Joppensz- groep o.l.v. oubaas W. Buytendorp een attractieve en tevens zeer nuttige bij drage. Deze groep had vaste radioposten ingericht terwijl in de „bezemwagen'' eveneens een radiozender was geplaatst. Zo gebeurde het ook nu weer. dat enke le speurders, die onderweg een lekke band kregen, vry spoedig de bezem wagen zagen komen opdagen. De re paratiewagen kwam in actie en een kwartier na het „ongeval" stapte de pechvogel weer welgemoed op zijn fietsje. Na afloop ontvingen alle eel- nemers (sters uitvallers (sters waren er niet een fraaie bevrijdingswinpel of- speldje, welke feestelijke massale uitdeling muzikaal weer werd opge luisterd door het Leidse Jeugdorkest en drumband „De Burcht". „Molenwijk'* over de belijdenis De Hervormde wijkgemeente Molen wijk houdt woensdag om 8 uur m de Marekerk een bijeenkomst, waarin prof. dr. G. P. van Itterzon te Utrecht zal spre ken over „Hoe handhaven wij onze be lijdenis?" „Op boeiende en begrijpelijke wijze wordt dit onderwerp besproken ln het licht van ons gesprek met gerefor meerden en vrijzinnigen", zo staat in de aankondiging te lezen. Medewerking verleent het koor van de Molenwijk onder leiding van de heer A. Zaalberg. Herdenking in de Professorenwijk „Zonder de gezamenlijke offers van c jaren '40'45 zouden de feestelijkheden de afgelopen dagen niet met zo' grote eenheid en aanhankelijkheid aa het vorstenhuis kunnen worden gevierd' Deze woorden werden uitgesproken door de heer J. P. A. de Vrind, voorzitter de buurt- en speeltuinvereniging Professorenwijk", tijdens een plechtige 5 i-herdenking rondom de Bevrijdings boom in de Zeemanlaan. Op deze bijeenkomst waren o.a. de heer v. d. Kwaak, erevoorzitter, en de heer S. M. Stolp, oud-voorzitter, aanwe zig. Na het zingen van het clublied van de vereniging werd de nationale drie kleur gehesen onder tromgeroffel van het Chr. tamboer- en pijpercorps „Kunst en Genoegen". De herdenkingsrede werd uitgesproken door pastoor W. E. Blok. Deze beschouw de bijeenkomsten als deze als een goede gelegenheid om de jeugd zich de ellende in de oorlog te doen realiseren. De meeste jongeren weten gelukkig niet wat het betekent om in een bezet land te leven. Het is de taak van de ouderen hen hierover in te lichten opdat zij de vrijheid des te meer leren waar deren. De ellende bracht de mensen met hun geloof dichter bij hun Schepper. Het is goed om dat weer eens in de herinne ring te brengen, nu er vrede is en wel vaart. Anneliesje Obdam en Elen Koster leg den vervolgens de krans aan de voet van de Bevrijdingsboom. waarna men plech tig het Wilhelmus zong. Tot slot van deze Herdenking bracht en G een muzikale show in de Van der Waalstraat Studie van dr. Duyverman In het Tijdschrift voor Geschiedenis schreef dr. J. P. Duyverman, lid van de Leidse gemeenteraad, een artikel over prof. mr, H. L. Drucker, die van 1891 tot 1903 lid van de Leidse raad ls geweest. Hendrik Lodewijk Drucker werd in 1857 te Amsterdam geboren. In Gronin gen was hij hoogleraar in het Romeinse recht en zijn geschiedenis. Hij was ook Kamerlid en zijn naam is verbonden aan de woningwet de wet op de arbeidsover eenkomst en net sociale vraagstuk. Reeds in zijn Groningse tijd openbaarde zich zijn sociale gevoel. Volkomen daar mee in overeenstemming was het, dat hij in de overgangstijd, tegen en rond 1900, aan de Leidse gemeentepolitiek haar so ciale gezicht gaf, aldus dr. Duyverman. Zijn aandacht kregen onder meer de on- gelukkenverzekering, de arbeidsvoor waarden en de rechttoestand, de open bare gezondheid en het arbeidershuis. Toneelavond T.O.P. Traditiegetrouw heeft de toneelafde ling van de amusementsvereniging T.OP. het winterseizoen afgesloten met een toneeluitvoering in het Antoniusclub- huis waar zij voor een talrijke schare van TOP-leden en -donateurs „Het smeu lend vuur', een door Wim Dumont ge schreven thriller, ten tonele voerde. Hef stuk speelt rich af in de woonkamer van Bill Spencers landhuis nabij een klein plaatsje aan de Engelse kust; een ideaal oord voor smokkelhandel in goud, dat de zee wordt aangevoerd. Ook Bill Spencer, oud-planter in Brits-Indië. smokkelt goud, hierin bijgestaan door Joe, zijn door een bochel mismaakte knecht en vertrouweling, die zijn mees ter tijdens diens Indische jaren reeds I3r terzijde stond, o.m. bij het niet zachtzinnig opdrijven van de plantage koelies. Grace Donald bestitert al vele Jaren Spencers huishouding, zit min of in het complot en hoopt in stilte nog eens tot mrs. Spencer te worden gepromoveerd. Op een donkere en regenachtige no vemberavond volgen de handelingen el kaar vrij snel op. Er wordt onder meer geschoten. Het verhaal bood gelegenheid tot het scheppen van spannende taferelen, ter wijl de rolbezetting niet overmatig groot behoefde te zijn. Regisseur F. Leget nam met deze thriller bepaald geen gemak kelijk karwei onder handen en dat hü toch in slaagde de TOP-familie een Langs de rijksstraatweg te Sas- senheim is op een terrein tegen over het nieuwe pand van De Gruijter thans dit bloemenmo- zaïek van de Voorhoutse n.v. Co- lijn te bewonderen. Het zijn de in een hart gevatte bruidspor tretten van koningin Juliana en prins Bernhard. De ontwerper van het mozaïek, de heer J. P. Ruijsenaars te Sassenheim, die correspondent is bij genoemd bloembollenbedrijf, maakte ge bruik van de in 1937 gemaakte bruidsfoto's van ons vorsten paar. Een groot deel van dit uit hyacinten-„nagels" bestaan de mozaïek heeft de heer Ruij senaars ook zelf gelegd. Foto N. van der Horst spannende toneelavond te bezorgen, dankt hij ongetwijfeld niet het minst aan zijn assistent en hoofdrolspeler John Meyer. Aan zijn spel konden op een enkele uitzondering na de overige TOP-spelers zich dermate optrekken, dat het „thriller-experiment" een verheu gend succes werd In Leiden werd gisteren een therse kerkkorendag gehouden. Vele leden van Lutherse koren kwamen naar de Sleutelstad om de dag, vooral een liturgisch en muzikaal feest werd, met hun bijdrage luister bij te zetten. In de morgendienst, waarin ook het heilig Avondmaal werd gevierd, Met dit grote mozaïek heeft het CNV te Hillegom in groep B de eerste prijs met wisselbeker be haald. Het mozaïek ligt voor huize Weltevreden. (Foto N. van der Horst) ging ds. H. J. A. Haan, de plaatselijke predikant, voor. Hij preekte op deze zondag van de goede Herder over enkele verzen uit psalm 23. De Leidse Schola verleende aan de liturgie haar medewerking. Bij de viering van het Avondmaal deed het Bussumse kerk koor dat. Ds. A. J. Allan uit Heerlen bediende het Avondmaal mee. Ds. Haan deed in zijn verkondiging eer beroep op de Gemeente om zich actrei de grote Herder der schapen te scha ren. Jezus gaat ons voor als de opper ste Herder; Hij voert Zijn schapen aan in de strijd tegen de wolf. Ons zal niets ontbreken, als wij leren luisteren Zijn stem. Gistermiddag hield de bekende tor-organist Willem Mudde een dracht over de kerkzang, 's Avonds werd kerkmuziek ten gehore gebracht, na een vesperdienst volgde, die werd geleid door prof. dr. P. Boendermak. van het Evang. Luthers seminarium te Amsterdam. Onze muziekmedewerker Johan Wolfswinkel geeft hieronder zijn indruk ken van de 's avonds uitgevoerde kerk muziek. Kerkmuziek De achtste kerkkorendag werd beslo ten met een kerkmuziekavond. Verschei dene kerkkoren uit heel het land werk ten eraan mee. omsloten en onderbroken door orgelspel van mevrouw A. A. Blan- kenstein-Offenberg. Willem Mudde had de algemene leiding, maar de afzonder- lijke werken werden door de koordiri genten om beurten geleid Op het eigenlijke concert, dat ongevco* •n half uur duurde, volgde, na inter- luderend orgelspel, een vesper, waaraan, behalve de koren, ook de Gemeentr deelnam. De massa der koorzangers, in de breedte, voor het liturgisch centrum en twee haaks daarop gerichte zijvleu gels opgesteld, overtrof vér het getal dor toehoorders. Men kon elkaar niet horen zingen, omdat de koren niet afwisselend doch steeds gezamenlijk optraden. Van een eigenlijk concert was hier geen sprake. In de kerk heeft de muziek een uiterst belangrijke, maar dienende func tie. Dit werd door de verzorgde, wel luidende, zuivere, tegelijk ongekunstelde, onopzettelijk aandoende zang voldoende gedemonstreerd. Ook maakte deze ons eens te meer duidelijk, dat de ..Lutherse werkgroep voor kerkmuziek", waarvan Willem Mudde één van de leidende krachten is. allerminst stil zit. Wat we hoorden, was het resultaat van liturgisch-ver- antwoorde werkwijzen, geleid door ontwikkeld kerkmuzikaal besef. Het samen zingend loven en bidden, zon der individuele uitschieters en ge voelsontladingen. deed bijzonder wel dadig aan, omdat het dr stem van de Kerk. de christelijke Gemeente zuiver verbeeldde. De taak van de dirigenten behoefde niet meer dan ordenend te zijn. Een en kele keer rammelde de samenklank; ver- Ier verliep alles zo gelijkmatig en ho mogeen, alsof er maar één koor zong. Het programma bestond uit heel mooie zestiende- en zeven tiende-eeuwse wer ken. waarvan een Paaslied van Johann Eccard en drie psalmen van Heinrich Schütz (47, 117. 98) moeten worden ge roemd. Solo-instrument Mevrouw Blankensteins spel konden we bovenal waarderen in de geniale 'toraalbewerking over „Nun '<.b mein Seel' den Herrn" van Buxtehude. Ook Peppings orgelkoraal „Erhalt uns Hcrr bei deinem Wort" speelde zij heel goed, maar als compositie beviel het werk ona minder dan matig. Zelfs het vernuft van Pepping blijkt er hoegenaamd niet uit Ook in de Vesper werden alle koralen uit de Lutherse bundel en het m' um (no. Ill) met de antifoon (door het Bus- -umse koor cn de Gemeente) zonder or gelbegeleiding gezongen. Het orgel deed lus slechts dienst als solo-instrument Prof. Boendermaker merkte in zijn neditatie onder meer op. dat de op deze „Zondag misericordias Domini" het nieuwe lied mogen zingen als dank voor Chrlsfus' overwinning op duivel en dood. Weliswaar zijn we nog in de wereld, waarin die beide machten het voor het zeggen sehllnen te hebben, maar Christus, het Lam èn de Her der, is ons in de overwinning vóórge- Besloten werd met de afwisselend foor voorganger en Gemeente uitge sproken gebeden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3