Uw probleem is het onze Enkele kanttekeningen Zondagsscholenbond op g.g. voor jaarvergadering bijeen Europi Dr. F. J. Krop bij Voormalig Verzet: wse mens leeft in de verwachting BOEKENHOEK Een ivoord voor vandaag Jaarvergadering in teken persoonlijk geloofsleven CHRYSAL Ondanks rode druk meer belij deniscatechisanten 1 ACTIE BIJ DE N.S.? ■\Z"ORIG JAAR is opgericht de Vakvereniging Rijdend Personeel N.S. Deze vakvereniging wordt aangeduid als categoraal, omdat zij slechts een seer bepaalde categorie werknemers organiseert, namelijk het rijdend per soneel bij de Nederlandsche Spoorwegen. Een dergelijke vakvereniging is een beroepsorganisatie. Zij kent geen aan sluiting bij een vakcentrale en aanvaardt dus geen verantwoordelijkheid voor de bredere maatschappelijke ontwikkeling. Tegen een dergelijke organisatievorm kan men bezwaar hebben, maar het is ieders goed recht de organisatievorm te kiezen, waaraan hij de voorkeur geeft Het is echter begrijpelijk, dat de directie van de N.S. nog wat vreemd tegen deze nieuwe organisatievorm aan zit te kijken en dat deze directie beslist niet van ongeduld staat te trappelen om deze organisatie samen met de andere werknemersvakbonden toe te laten tot het overleg over de arbeids voorwaarden voor het N^.-personeel. Wel heeft de Vakvereniging Rijdend Personeel N.S. om officiële erkenning bij de N.S.-directie en dus toelating tot het overleg gevraagd. Maar tot nog toe met weinig resultaat. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen stelt namelijk een aantal voorwaarden voor toelating tot het overleg. Deze voor waarden houden kort samengevat in, dat de structuur van de organisatie zodanig moet zijn, dat men de verantwoordelijkheid, verbonden aan het partner-zijn in het overleg, ook inderdaad als organisatie kan dragen. Zo vraagt de N.S.-directie, dat een vakvereniging, die erkend wil worden, zioh de belangenbehartiging van het gehele personeel voor ogen stelt. Dus geen belangenbehartiging van uitsluitend een klein groepje van het per soneel, een belangenbehartiging, die ten koste van de belangen van andere groepen van het personeel zou kunnen gaan. De vakvereniging zal daartoe een belangrijk deel van het personeel uit de verschillende geledingen moeten vertegenwoordigen, wat ook het geval is bij de andere erkende vakverenigingen. Duidelijk zal men de bereidheid moeten tonen in constructieve zin aan het overleg deel te nemen ter behartiging van de algemene belangen van het spoorwegpersoneel en men zal hiervoor ook de volledige verantwoordelijk heid moeten aanvaarden. Bovendien zal onomstotelijk vast moeten staan, dat de te erkennen vakvereni ging in alle opzichten loyaal en betrouwbaar is ten aanzien van het totale bedrijfsgebeuren. Ten slotte zal de vakvereniging getoond moeten hebben voldoende levens vatbaarheid te bezitten. Drie dingen springen hieruit naar voren: Men zal de belangen van het hele personeel evenwichtig dienen te behartigen en dus niet van een deel. Men moet volledig medeverantwoordelijkheid aanvaarden voor de gang van zaken en loyaliteit en betrouwbaarheid moeten boven elke twijfel verheven zijn. Aan de voorwaarde, dat opgetreden moet worden namens het gehele per soneel tracht de Vakvereniging Rijdend Personeel N.S. thans te beantwoor den door ook over te gaan tot oprichting van vakverenigingen voor de andere categorieën van het N-S.-personeeL (Van een onzer medewerkers) „De kinderen van nu zijn anders dan wij vroeger. Ze zijn onrusti ger, nerveuzer. Toch zullen we moeten vasthouden aan onze ge reformeerde grondslag," zei zater dagmiddag ds. P. P. J. Monster op de jaarvergadering van de Neder lands Hervormde Zondagsscholen- bond op g.g. Zijn conclusie was dat de zondagsschool niet vrij blijft van allerlei veranderingen in de maatschappij, maar dat het doel toch blijft de bijbel aan het kind bekend te maken. De vergadering werd geopend door de voorzitter, ds. W. Vroegindeweij, die zijn vreugde uitsprak over het samenzijn: „We kunnen ons bezinnen op ons werk en daardoor de zwaarte van dat werk enigszins op elkaar afwentelen. Het werk op de zondagsschool lijkt simpel, maar is het niet omdat de kinderen meegeno men moeten worden naar Jezus." Ds. Vroegindeweij klaagde over de geest van onze tijd, die zich volgens hem kenmerkt door een zucht naar weelde en genot, terwijl er weinig verdieping van geestelijk leven is. De prediking van zonde en genade wordt teruggedrongen. In de leer blijkt men steeds ruimer te worden. Er is een streven naar eenheid, maar we moeten bedenken, aldus deze voorzitter, dat het altijd moet gaan om het geloof overeenkomstig de Schriften. Verwachten HET VRAGENLIJSTJE In de middagvergadering sprak Monster over de vraag wat we verwach- van het zondagsschoolwerk. Waarom t er aangedrongen worden op bezin- MET het volledige aanvaarden van medeverantwoordelijkheid en het tonen j ning, vroeg hij. Wat verwachten we nog van een loyale houding blijkt het echter veel moeilijker gesteld. ook in Wanneer we kennis nemen van de vragen, die het bestuur van de vakver eniging Rijdend Personel onlangs aan zijn leden heeft voorgelegd, dan blijkt deze vakvereniging nog ver verwijderd van de gevraagde mede-verantwoor delijkheid en loyaliteit tegenover het totale bedrijfsgebeuren. Het vragenformulier, dat de leden ingevuld aan het bestuur moesten retour neren, houdt een onderzoek in naar de wenselijkheid van een nieuwe actie bij de spoorwegen. Aan de leden wordt gevraagd, welke vorm aan deze actie gegeven zou moe ten worden. Gevraagd wordt ook, of men eventueel genegen zou zijn aan een langzaam-aan-actie mee te werken. De vierde vraag luidt: Laat de opzet van de huidige wlnterdienst een actie toe? „Of is een actie gunstig, wanneer wij een intensieve dienstregeling krijgen te verwerken en hiervoor ons tijdstip af moeten wachten?" „Is U bereid om, indien er eventueel een lid wordt geschorst bij te dragen in de kosten van levensonderhoud voor betrokkene?" Zie hier een zestal vragen, die wel uitermate vreemd aan doen voor een vakvereniging die aan de directie van de N.S. om officiële erkenning heeft gevraagd- Een vakvereniging:, die er dergelijke methoden op na houdt, is ver re van loyaal te noemen tegenover het totale bedrijfsgebeuren bij de N.S. Een vakvereniging, die van te voren al rondloopt met gedachten over de wij ze waarop men bij het bedrijf de zaak in het honderd kan laten lopen, is niet te goeder trouw. Het is ons thans bekend, dat de ernstige moeilijkheden die vorig jaar bij de invoering van de zomerdienstregeling ontstonden, vrijwel uitsluitend het gevolg geweest van plichtsverzaking van een kleine groep uit het N.S.- personeel. Het vragenlijstje van de Vakvereniging Rijdend Personeel N.S. doornemend lijkt het er op, dat deze vereniging een herhaling van de gang van zaken van vorig jaar nog niet zo gek zou vinden om zo de al of niet gerechtvaardigde eisen van een kleine groep personeelsleden kracht bij te zetten. Een vakvereniging, die met dergelijke revolutionaire ideeën rondloopt, is niet bereid tot constructief samenwerken. Dat de directie van de N.S. voor deze vakvereniging althans voorlopig de deur van het overleg gesloten houdt, is voor ons een vanzelfsprekende zaak. (Van een onzer redacteuren) HOE staat het in Rotterdam met het centraal verzets- monument, waarvoor de burgerij ruim een ton bij een heeft gebracht? Al jaren lang, zo zei dr. F. J. Krop op bevrijdingsavond al jarenlang zie ik een onooglijk kruisje op pS Beursplein, waarop staat dat J- -i~u 4 daar of elders het monument zal Zoals de koffie thuis smaakt, smaakt ze nergens. Dat komt door de gezelligheid die u schenkt. En door de kotfie die u maakt. Met BUISMAN. Veel jonge vrouwen weten dat. Wat een geur, wat een smaak, wat een gezelligheid. is niet toevallig dat deze roep kom', van een profeet uit het volk. dat steeds door diepten ging en gaat. een volk. dat talloze malen werd beroofd van zijn kinderen. En dit volk weet daar door eerst recht iets van de vreugde waarlijk mens te mogen wezen. De door de eeuwen voortgezette herdenking van de uittocht uit Egypte èn de opdracht gaven het de kracht tot de herrijz;ng na bijkans twintig eeuwen verstrooiing. Het wonder Israël bloeit ondanks de bo- verrijzen. Mij ergert deze jaren lange onveranderde berichtge ving. Ik wil nu alleen nog maar weten hoe het monument wordt, waar het komt en wanneer het komt. Want de vrees dat de rech te plaats en tijd verloren gaan is bepaald niet denkbeeldig. Al weet ik goed, dat dit geen com munis opinio in onze stad is. voor ons hoort in het hart men de drang naar vrijheid van ge weten en afkeer van onrecht en aan de vele zonen en dochteren die nun le ven hebben geofferd in trouw, zoals de laatste regel van ons volkslied zegt, aan de hoogste Majesteit, die zij oöedieer- den in der gerechtigheid. Bedreigd Dr. Krop sprak in Lommerrijk op een feestavond van het Voormalig Ver zet Zuid-Holland. In het begin van zijn rede betoogde hij dat bet met ons bevrij dingsfeest een wat vreemde zaak is. Ik noem slechts, zei hij. de wetenschap, dat vele volken ook heden nog niet uit het diensthuis zijn uitgeleid en het feit, dat wij in het vrije westen ondanks de welvaart een van buitenaf en van bin nenuit bedreigd bestaan leiden. Wij le ven niet meer als voor 1W0 met oog kleppen aan en slaapmutsen op. Wij we ten hoe broos de vrede en de vrijheid zijn in een wereld, die uit haar voe gen barst en waarin we elkaar niet ook niet i mogen meer kunnen ontlopen. En dan verwijl ik een ogenblik in gedachten bij de staat Israël nu onze internationale organisatie. het F.I.L.D I R dit jaar haar congres in Jeruzalem zal ho- den. Jeruzalem, dat zijn feestdagen zo stijlvol viert gedenkdagen hoog Juda. u' caarvoor de jonge staat zich ziet ge plaatst. Strijd In het vervolg van zijn rede zei dr. Krop niet helemaal gelukkig te zijn met het woord ..voormalig verzet". Na tuurlijk. de middelen zijn in een demo cratische samenleving met een wettige regering totaal anders, maar destrjd blijft. Is er reden op onze lauweren tt rusten? Zeker, het gaat de meeste in Rotterdam niet slecht. Maar in weer wil van vooruitgang op economisch, po litiek, sociaal, cultureel en wetenschap pelijk gebied voelen we ons met auto en ccn otagc, met democratie en een vakorganisatie, met werk en vakan tie. met verplichte verzekering gecijferd inkomen, toch een nummer in het massaal en machinaal bewegen van het staatsmechanisme. Maar ligt dat niet aan onszelf? Is ize buik niet te vet, ons oog niette dof en onze hand niet te traag ge worden? Is ons hart nog brandende ii Waar is het heilig vuur geble Zijn wij nog bereid, voor wat dan ook, tegen de golven in te zwem men, ja, desnoods in de golven te blij ven als het onze diepste levensbegin selen, de hoogste levenswaarden be treft? Na te hebben herinnerd aan de toe spraak van prinses Beatrix op de slot bijeenkomst van de Europese Beweging in Toulouse „Ieder van ons heeft zijn eigen ideaaltje. zijn eigen kleine am bitie in het leven: een huis. een auto. later een goed pensioen. Maar het is niet met dit soort ambitie, dat wij Euro- Da zullen herbouwen, laat staan de wereld" stelde dr. Krop de vraag wat er moet worden gedaan om hier uit te komen. Verandering Wij haar belèven. Wij moeten inspireren, ganiseren. inlichten, bezielen. Dit is ze verantwoordelij: -heid tegenover Euro- meer aoor u heentrekken, zo zong oud-j pa. tegenover de wereld. Door aktief te hjds al de Joodse ziener Nahum. Het Izijn door bet vormgeven aan onze ge- i ere houdt. Vier. o Jufla. uw' feesten, betaal uw geloften. Want voortaan zal de snoodaard^ niet j meer door grlijk verantwoordelijkheidsgevoel, een uropees bewustzijn, dat naar mijn overtuiging tot de enige oplossing kan leiden voor onszelf en voor dit deel in de wereld, ook al lijkt de toekomst nog verward en ingewikkeld. Dr. Krop eindigde zijn rede met het ?ven van een kenschets van een Euro peaan. De waarlijk Europese mens leeft voortgelokt en -geleid door de verwachting. Als hij overal van de be is gelopen duikt hij struikelend op achter een pilaar van een kerk of op de galerij van een vergaderzaal, of achter het vaandel van een optocht, kortom, in een organisatie die dient om het geloof te verwezenlijken, dat het an ders kan en moet in deze wereld. Ook de man in dc straat en in de huurka zerne wil niet de 'otalitaire staat der dictatoren en de vervlakking van een gemechaniseerde samenleving. Wan neer de leiders hem niet misleiden en misbruiken houdt hij ondanks alles nog een vaag besef in zich levend, dat we ergens heen gaan, met elkander, in angst en verbijstering, ook in ontemba re hoop en is hij, en zijn wij, bereid ons op te maken dit Europa waarvoor wij eens hebben gevochten te blijven bewaren en te verdedigen. Duizend De feestavond werd geopend door de voorzitter van Voormalig Verzet Zuid-Holland de heer F. Hoeven, die mededeelde, dat het be stuur heeft besloten uit Rotterdamse verbondenheid met het korps Mari niers een bedrag van duizend gulden te geven aan het comité Mariniers- monument. Onder hen. die de bijeenkomst bij woonden waren delegaties van d( Witte Brigade uit België, van de Duitse verzetsbeweging en een be- stuursdelegatie van de Nationale Fe deratieve Raad. Later op de gaf ook de burgemeester mr. van Walsum van zijn belangstelling blijk, die eerst het bevrijdingscon cert had bijgewoond. Het feest werd opgeluisterd door het gezelschap Er is echter een verschil met de begin tijd van de zondagsschool. Toen was het een filantropisch, evangelisch werk. Nu komen er vele kinderen uit goed kerke lijke gezinnen. De kinderen ontwikkelen zich sneller, ook in geestelijk opzicht. Een kind kan een serieus geloofsleven heb ben dat op de zondagsschool gevoed en gevormd moet worden. Ds. Monster waarschuwde zijn gehoor om bij het ver tellen de vrees niet te laten overwegen. Op latere leeftijd komen de schokken van de twijfel toch wel. Reserves Op de zondagsschool komen nog de kinderen in de pre-puberteit „Het zal onze zorg moeten zijn ze in die tijd zo veel mee te geven aan reserverende waarde dat ze de puberteitsjaren zonder al te grote schokken doorkomen. Wan neer grotere kinderen met vragen komen, moeten we ze serieus nemen en dus zo goed mogelijk antwoord geven. De zondagsschoolleider zelf moet strij den tegen moeheid. Voor het werken met kinderen geeft de Here veel beloften en daarom behoeven we niet te twijfelen aan de goede uitslag, besloot ds Monster. Het referaat riep talloze vragen op die ds. Monster uitvoerig beantwoordde. Daar na vertelde mej. Adr. Noorlander uit Barneveld nog een bijbels verhaal over de opstanding van Christus. Roropvin asiverk NED. HERV. KERK. Bedankt voor Bennekom: J. P. van Rhoon te Ermelo. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Castricum: H. J. Koffrie te Leimuiden. Beroepen te Brussel (Bvang. Kerk onder Israel): W. H. Zuidema te Vreeland (Utr.), die dit beroep ook adnnam. Aangenomen naar Boskoop: G. Vesseur te Rockanje. De heer G. van der Maaten. kand. te Doornspijk deelt mee dat hij geen verde- beroepen in overweging zal nemen. CHRIST. GEREF. KERKEN. Tweetal te woerden: C. den Hertog te s-GravenhageW en M. Vlietstra te IJ- muiden. Bedankt voor Mussel: M. Drayer te Drachten: voor Papendrecht: L. S. den Boer te Sassenheim. Wat is dat voor een vliegtuig?, door William Green. Vertaling Hugo Hooft- an. Silhouetten Dennis Punnett. Uitga- 1962, Hollandia N.V., Baarn. Natuur en landschap, tijdschrift van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming, 16de jaargang Uitgave Herengracht 540, Am sterdam. Dzjamilja, een Kirgiezisch verhaal, -oor Tsjongiz Ajtmatov. Vertaling R. Ebeling-Van Delft. Illustratie Lou Strik. Uitgave Wereld-Bibliotheek-Vereni ging, Amsterdam. Prevue, orgaan Nederlands Genoot schap voor Public Relations, april 1962. Adres Herderstraat 5. 's-Gravenhage. Waar bleef de ring?, door Karah Fe- der-Tal. Illustratie Carl Hollander. Uit gave Ploegsma, Amsterdam. Louter leuter, door John O'Mill. Il lustratie Wessum. Uitgave Andries Blitz, Laren. Scheepsverklaring, merkwaardige en kritieke ervaringen, beleefd door Ne derlandse kapiteins, verzameld en be werkt door Anthony van Kampen. ABC-pocket. Uitgave N.V. De Arbei derspers. Amsterdam. Achter de mast, door Piet Bakker. ABC-pocket. Uitgave N.V. De Arbei derspers, Amsterdam. William Booth, stichter van het Le ger des Heils, door M. Lindsay Car penter. Tweede druk. Uitgave J. N. Voorhoeve. Den Haag. Duivelseiland, door Charles Péan. Vertaling H. Smallegange. Tweede druk. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Taboe en televisie, door Michele On- dei. Novellen. Uitgave A. A. M. Stols /J. P. Barth, 's-Gravenhage. Celdroom, door H. M. van Randwijk, >n gedicht uit het oorlogsjaar 1943. Uitgave Bert Bakker/Daamen N.V., Den Haag. Het eendje Dagdag. door Benedykt Hertz. Vertaling Miep Diekmann. Illus tratie Jozef Czerwinski. Uitgave V. A. Kramers, Den Haag. Anti-a loom bomdernoftstr an ten die leuzen schreeuwden zijn gisteren met de politie slaags geraakt in Glasgow en Londen. In deze plaatsen verstoorden zij ook politieke bijeenkomsten van de Labour-partij. Hugh Gaitskell was in Glasgow hiervan het slachtoffer. Hij weet de demonstratie aan de communis tische partij met steun van de campag- Ds. Bos opvolger A.T.W. de Kluis? Het ligt in het voornemen van de hoofdlegerpredikant ds. A. T. W. de Kluis in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd om eind van dit iaar met pensioen te gaan. Naar wij uit goede bron vernemen ligt het in de be doeling dat ds. B. A. Bos hem zal op volgen. Ds. Bos, die korte tijd werkzaam is geweest als directeur van het vormings centrum „Beukbergen" te Huis ter Hei de is reeds op het bureau van de hoofd legerpredikant werkzaam. Ds. Bos is ruim 61 jaar en werd in 1927 predikant bij de gereformeerde kerk van Haar lemmermeer-Oostzijde. In 1930 aan vaardde hij een beroep naar Assen, waar hij een vooraanstaande olaats heeft ingenomen bij de vrijmaking. In 1950 werd hij naar Voorburg beroepen. Hier heeft hij zich weer herenigd met de Gereformeerde Kerken. Ds. Bos is reeds geruime tijd legerpredikant in vas te dienst en was de laatste tijd werk- »am bij de staf in Amersfoort. Jaarvergadering ICCC Nederland De jaarvergadering van de „Inter nationale Raad van Christelijke Her in Nederland wordt op zaterdag 26 mei, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht gehouden. De vergadering staat onder leiding van de voorzitter, ds. M. Vreugenhil, gere formeerd predikant te Ruinerwold. Ds. J. C. Maris, christelijk gereformeerd predikant te Haarlem-Noord, en secre taris van de organisatie hoopt In de morgenvergadering te spreken over „New Delhi" een uitdaging". Vra gen hierover zullen in de middagbij eenkomst door een forum worden beantwoord. De leiding van dit forum berust bij ds. Joh. Heule, Rotterdam. Leden zijn: prof. dr. S. U. Zuidema, ds. J. Meester, ds. P. J. Mietes ei J. C. Maris. Twee commissies van de Kerk van Engeland hebben aangedrongen op in grijpende verandering in het systeem van kerkbestuur en op grotere bevoegd heden voor de leken. De hoofdaanbeve- van de commissies betreft afschaf- van de kerkvergadering en instel- in de plaats daarvan van een alge- e synode van bisschoppen, geeste lijkheid en leken die de kerk zou moeten besturen. De commissies zijn destijds ingesteld dor de convocaties van Canterbury en York die de kerkelijke administratie in respectievelijk het zuiden en het noorden van Groot-Brittannie verzorgen, waarbij de leken zijn uitgesloten. De convocaties zullen niet voor hun bijeenkomst In oktober over de aanbevelingen beslissen. Jezus volgen betekent in feite niets anders dan doen wat Hij wil en vraagt. Het is dus leven in gehoorzaamheid aan Hem. Doe nu maar wat Hij zegt, houdt Maria de bediende voor als op de bruiloft te Kana de wijn op is. Doe nu maar wat Hij zegt en vraag niet verder. Maar hierin ligt misschien juist de moeilijkheid: Het gewoon- maar-doen zonder vragen, zonder er zelf eens over na te denken, gaat de mens niet zó'best'af. Als het avond is gewor den en de schare, die Jezus de gehele dag heeft gevolgd ver moeid is en hongerig, willen de discipelen ingrijpen. Zij gaan naar Jezus en dringen er bij Hem op aan, dat Hij de bijeen- j komst ontbindt en de vijfduizend mannen en vrouwen en kinderen huis-toe zendt. Zij moeten toch eten en wij hebben hier niets dan vijf broden en twee vissen! Inderdaad een pro bleem, dat niet onderschat mag worden. En dan zegt Jezus: „Zij behoeven niet weg te gaan, geeft gij hun te eten" (Mattheus li16). Op dit antwoord van de Heer' past alleen maar een schouderophalen. Vijf broden, twee vissen, vijfdui zend mensen geeft gij hun te eten. Op dit antwoord past alleen maar het: Goed, Heer', als Gij dan maar zegt hoe wij dat moeten doen! Wij zien daar geen kans voor. Maar gaat Gij Uw gang! Als de honger is gestild zijn er twaalf manden vol brokken brood over. Hoe is het mogelijk. Als da Heer' er zich mee bemoeit is alles mogelijk. Met deze zekerheid kunnen we verder gaan. Heer' we worden overstelpt door moeilijkheden. Gaan we bij ons verstand te rade dan is er geen oplossing. Zegt Gij nu maar wat Gij wilt dat wij doew. Bond Nederlands Israël (Van een onzer medewerkers) Zaterdagmiddag kwam de Bond Nederland Israël in algemene jaarvergadering bijeen in de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche. Bij deze vergadering was als ver tegenwoordiger van de British Is rael World Federation de secreta ris, de heer H. E. Stough uit Lon den, aanwezig. De heer Stough deelde mede, dat overal door de belijders van de Israël-visie wordt aangevoeld, dat dit jaar wel eens een der belangrijkste in de ge schiedenis van Israël zal kunnen worden. De bondsvoorzitter, de heer C. Bos uit Den Haag, en het bestuurslid, de heer C. F. de Lanoy Meijer uit Driebergen, werden bij acclamatie in hun functies herkozen. Aansluitend op deze vergade ring werd de gebruikelijke weekend- conferentie gehouden. Zaterdagavond sprak ds. H. J. Hegger van Kortenhoef over: „Welke krachten zijn aan Gods volk gegeven?" Ds. Heg ger besprak uitvoerig het unieke karak- ter van het pinksterfeest. Waar de an- i dere heiisfeiten plaatsvinden in, aan, en door de persoon van Jezus Christus en ons worden toegerekend, daar is het pinkstergebeuren een heilsfeit, dat plaats - 4 •- de grijpt door de Heilige Geest SNIJBLOEMEN VOEDSEL ICC IN WATER HEIR Tt VtRVIRSEN 10 it. p. pakjt *Mf I L water ZET KOENEN NOOIT IN RAAI WATER Oostduitse kerk niet verslagen Het aantal belijdenis- schijnt wat af te nemen. In de daarop volgende catechisanten in Oost- Vooral in de steden is negen tot twaalf maan- Duitsland is de laatste dit goed merkbaar. Het den moeten de belijde- jaren steeds kleiner ge- aantal belijdeniscatechi- niscatechisanten deelne- worden. Dit komt omdat santen is daar, vergele- men aan alle activitei- vele ouders zich niet ken bij vorig jaar, ver durfden te verzetten dubbeld. tegen de druk die op hen werd uitgeoefend en hun kinderen naar de van het aantal dat vroe- communistische jeugd- ger normaal was de ca- beweging stuurden. De techisaties. Op het plat- voor het eerst aan het inwijding tot deze jeugd- teland is de achteruit- Heilig Avondmaal mogen beweging is wan dien gang niet zo sterk ge- deelnemen, aard dat er voor de be- weest, omdat daar de lijdeniscatechisatie bijna rode jeugdbeweging zich Aan deze plechtigheid geen plaats over blijft niet zoals in de steden gaat de openbare belü- nog afgezien van het feit heeft kunnen ontplooien, denis vooraf. Zij belijden dat de belofte die de kin- In de provincie Saksen dan samen met de ge- deren moeten afleggen is het gebruikelijk dat meente hun christelijk niet te verenigen valt de jongens en meisjes na geloof. Daarna worden met de belijdenis. zes jaar godsdienston- hun namen afgeroepen, Het ziet er echter nu derwijs en twee jaar waarop ze naar naar uit dat er dit jaar catechisatie genoten te treden tot voor meer belijdeniscatechi- hebben tijdens een Lutherse altaar, knielen santen zullen zijn. De plechtige kerkdienst van en de zegen ontvangen, angst die het merendeel verder catechisatieonder- Aan ieder wordt een pas der ouders beheerste richt ontslagen worden, sende spreuk gegeven. Het pinksterfeest is de vrucht voltooiing van de andere feesten, De spreker wees op de verschillen in dit op zicht tussen het Oude en het Nieuwe Testament. In de Oudtestamentische tijd was de vervulling iets tijdelijks bij en kele personen, maar nu is het blijvend voor ieder, die gelooft. Ten slotte wees ds. Hegger er op, dat de vervulling met de Heilige Geest vooral een zaak is van geloof en hij drong er bij al de aanwe zigen op aan, biddend naar deze vervul ling te streven. Zondagmiddag sprak mevroifw F. T. DiemerLindeboom uit Rotterdam over „Een Vergeten Hoofdstuk". Dit vergeten hoofdstuk is de onzichtbare achtergrond van het leven. De schepping heeft een zichtbare en een onzichtbare kant en de onzichtbare wereld van engelen en de monen beïnvloedt de zichtbare wereld. Gods Woord vertelt ons veel over de engelen, maar ook over de gevallen en gelen, de boze machten. Deze staan ach ter de volkeren der wereld. Michael is j de engelenvorst, die Israël ter zijde staat, maar we lezen ook over demonenvorsten als de vorst van Perzië (Dan. 10) en de vórst van Tyrus (Ezech. 28). De centrale gedachte van het betoog van mevr. Diemer was, dat volgens Paulus' brief aan de Efeziërs Jezus I Christus is gezet in de hemelse gewesten j boven alle overheid en macht en dat de j gelovigen daar met Hem staan (2:6). Zij staan daar in het centrum van het uni versum, bekleed met dezelfde goddelijke volheid, die was in Christus (Col. 29 10). Het is met deze grote dingen als met een gemeenteraadsvergadering, aldus me vrouw Diemer, een miljoenenpost is daar een hamerstuk, maar over vijfduizend gulden wordt eindeloos gedebatteerd. Zo laten wij veelal dit grootste geloofsstuk liggen, terwijl het toch het belangrijkste j is, wat Gods Zoon voor ons heeft ver worven en wij eigenlijk slechts uit deze hoge positie het juiste inzicht krijgen in onze plaats en taak in het leven. De conferentie werd door ruim hon derd leden en belangstellenden bezocht. kant, ds. J. Th. Meyer, oud-directeur I van de Marthastichting te Alphen aan de Rijn, te Otterloo de dag te herden- j ken waarop hij 40 jaar geleden het predikambt aanvaardde. Ds. Meyer werd in 1896 geboren. In 1921 werd hij kandidaat en op 7 mei 1922 werd hij te Hoenderloo in het pre dikambt bevestigd. Deze gemeente diende hij tot hij in 1926 naar Gendt vertrok. Hier stond hij tot 1931. Tot 1935 was hij werkzaam in de ge meente Velsen en op 15 sept, van dat jaar trad hij in dienst van de Martha stichting te Alphen aan de Rijn. Ds. Meyer ging in 1960 met emeritaat. i oudste tak begint het en Gothische slaapkamer. Nu is er in het bovenblad van het tafeltje een spiritusvlek ge komen. Wij hebben geprobeerd de vlek te verwijderen met meubelolie. Het is wel iets minder geworden, maar weg is het nog lang niet. Weet u misschien een middel? Antwoord: In antwoord op uw vraag delen wij u mede dat u wel op bllderen verdwenen de goede weg bent geweest met het erootsfe »,v wan gebruik van meubelolie. Het gaat hier ,e echter om een lastige vlek. U zult de behandeling dus wel enkele malen moe ten hehhalen. Het gebruik van een warm gemaakte kurk kan u echter wel helpen. U strijkt hiermede voor zichtig over de vlek. Behandel deze daarna met meubelolie. Vraag: Is het mogelijk te melden met eerst hoe het komt. dat deze plant zulke bladeren krijgt? Het is een mooie volle plant, ongeveer vijftig centime- Beter ter hoog. Zij staat in een grote ka- grote ficus met hoge stam en vier zij takken door een bloemist laten ver- potten. De plant had drie jaar In de- zij het zeldzaamheden betreft - zelfde p J pot had groot percentage min of meer goed bewaard gebleven, zodat ten- L zij het zeldzaamheden betreft afge grond gestaan. De oude sleten of niet-gave exemplaren geen doorsnede van 24 cm, de hogere waarde hebben dan de goud- n. De groei van de plant waarde. Verkeren uw munten in goe- was in de zomer maar matig. In de- de staat, dan kan u om de gedach- cember werden abnormaal veel blade- ten te bepalen voor de Franse stuk- (vooral aan de stam, van onderen ken van vijf franken twintig gulden boven) geel en vielen af. Er zijn aanhouden. Stukken van kleiner for- aan maat uit 1854 zijn schaarser, dus iets waard. Daarbij is ook nog de Brieven, die niet voonaen xijn van naam en adres, kannen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. dezelfde plaats als vijftig het i >eren naar het buitenland, staat r.I.R.". Wat betekenen deze letters? Antwoord: De afkorting betekent j .Transport international de Route" of mark is „Transport international de Route ol tot zes- internationaal wegtransport. Deze wa- re- Bens worden in aanwezigheidJ~"- 1 rde vroegere ja- Het Duitse stuk Het huis is centraal verwarmd, zeldzaam en kan wel Is de achteruitgang van d« aan de verpotting te wijten'. - misschien te groot? De pot was ook dit handelsprijzen zijn, die min of "e a"e®n behoeft^te controle- in de lucht hangen. Het gaat i het water gezet dat de plant i of het zegel geschonden is. eeeft Bii tijdverlies aan de grens wordt daar- T Hnnr Int ppn minimum Kolrnrt Antwoord: W,j vrrmordrn inderda.d, ,„tiquari.chr handol ple.e j. ol... ,en te grote pot ataat. winstmarges zeer hoog te zijn. Bij een iïV.fir^ rnmno l'ling in kwaliteit daalt de ïf" geweest. De vele r nogal achterin. Zij krijgt voldoen- grond wordt niet voldoende gebruikt steric ater en aan warmte ontbreekt door nieuwe wortels en verzuurt met zeldzaamheid en dus ook de prijs a de water Antwoord: Op het toegezonden blad van uw bonte vingcrplant waren geen sporen van ziekte of schadelijke insec- Vraag: Kortgeleden kocht ik het gevolg, dat het blad geel wordt en afvalt. Ook kan het zijn, dat van geen het begin af te veel gegoten en mis- .nsec- schien nog bijgemest is. Voora ten te bespreuren. zodat het bruin dellijk na de overplanting moet worden van de bladeren te wijten moet weinig of niet gieten. Zitten de gaten gekocht. Nu meen ik e of andere fout in de onder in de pot soms verstcjït.steek hebben dat het dragen door tot een minimum bekort. Vraag: Mijn prachtige hertshoorn "ift onderaan en in de pot een mas- kleine witte beestjes. Wat moet ik daartegen doen? Antwoord: Waarschijnlijk hebben wij hier te doen met wolluizen of met armbandhorloge. Ik kom nu tot de witte vlieg. Probeer deze dieren kwijt behandeling. De vingerplant en vooral de bonte is nogal gevoelig voor sterke |JU temperatuurwisselingen, b.v. overdag een warme kachel en 's nachts mis schien de kachel uit. Het verschil tus- ichttemperatuur mag op ontdekking, dat dit voorzien is w„ ooral onmid- verlichte wijzerplaat (radium?). Het BS Zwitsers horloge, in Nederland gelezen te los. Het beste is de plant horloge schadelijk is voor de gezond- rknaar u,f d» nnt f h«1#n. heid "Ig het voorjaar uit de pot te halen, dode wortels af te snijden en de ficus ïieuw te verpotten in een pot van tot 28 te raken door de pot enige warm water te dompelen. Ook kunt u ze aanstippen met een oplossing van 1 cc nicotine 95 pet en 10 cc brand spiritus per liter water of door te stui ven met pirox. Varens zijn erg ge voelig voor spuitmiddelen als b.v Antwoord: U behoeft niet bang te niet zijn, dat de wijzerplaat teveel Vraag: Wij hebben onlangi Vraag: Ik heb In mijn bezit een stralihg zou uitzenden. De hoeveelheid lontafeltje gekocht met plant daar achter in de kamer onvol doende licht. Zet haar zo dicht moge lijk bij het raam. 's Winters moet men bijmesten Wel is sproeien met weinig gieten on het goed dagelijks 5 franken uit 1854 met de beeldenaar van Napoleon III. een soortgelijke munt uit 1060 en een MBVHBiffHHBBBBBH 5 mark-stuk uit 1871 met de beeldenaar streng toegezien. De door Wilhelm I. Hebben deze munten horloges waren van één bepaald merk, jrbi' - p - -• lovenblad, klein, dat zij niet schadelijk kan dat met imitatie-formica bekleed is. de gezondheid^ Hierop wordt door Nu hebben wij dit met synthetisch et zeer wasmiddel afgewassen: de glans is er bedoelde helaas helemaal af. Wat moet ik deen weer de glans te krijgen? Adri Kaan. dat een charmant pro- water of de bladeren af te sponsen. leen verzamelwaarde als ze in goede gemaakt. zijn inmiddels c gramma uitvoerde. Antwoord: krijgen door i Vraag: Mei vorig jaar heb ik een staat verkeren. Van goud en munten Vraag: Op auto's, die goederen ver- te was. mening zult t er op kunner behandeling met wit- j

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2