Chief Whip Op Steenstraat hoorde je alleen maar de stilte Herdenking in Leiden van het draaiboek NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 5 MEI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Schouwburg. 3 uur: Litteris Sacrum met „Kleine kinderen worden groot". Bonairestraat 13, 35 uur: Receptie t g.v. heropening Marks' Taxibedrijf. Bevrijdingskerk 730 uur: Hervormd- Gereformeerd Avondgebed. D e n H a a g. Kon. Schouwburg, 3.15 u.: Haagsche Comedie met „Het Prieel": 11.15 uur nm: Werkgroep Haagsche Co medie met ,,'n Wissewas". Diligentia, 8 uur: Quartetto Viotti. Houtrustgebouw. 3 uur: Koninginne- concert door het Residentie-Orkest o.l.v. El ie Poslavsky. Malieveld, 8 uur: Circus Boltinl. Maandag Sociëteit Horus, Rapenburg 127, 11 uur: Opening lustrum Catena. Groot-Auditorium, 4 uur: Lustrum oratie Catena. Den Burcht. 7.30 uur: Filmvoorlich tingsavond L.O.Z. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Hendrik IV". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie Orkest o.l.v. W. van Otterloo; solist: Eduardo del Puyo, piano. Diligentia, 8 uur: Ray Lev, piano. Dinsdag Logegebouw, 2.30 uur: Jaarvergade ring afd. Leiden Bond van Gepensio neerden. Sociëteit Horus, 3 uur: Lezing tekenfilm door Joop Geesink (lustrum Catena). Fibrtzaal academie. 9 uur n.m.: Lus trum Catena, tekenfilms uit diverse lan den. Rapenburg 3, 3 uur: Viro, J. Korten- horst over „Groei naar een Atlantische Commissie." Langebrug 62, 3 uur: Opening gemeen telijk pedologisch instituut door dr. E. H. Reerink. Kantine CloS en Leembruggen, Korte Mare 28a, 7.15 uur: Ruilavond ,.De Phi latelist". Oegstgeest, Rijnlands lyceum, 8 uur: Middeleeuwse avond. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3.15 uur: Rotterdams Toneel met „Cyrano de Bergerac". Woensdag Sohouwburg, 3 uur: Dc Gastspelers met ,,De Duiventil", door Henk Bakker. Jan Vossensteeg 17, 8 uur: ds. J A. Sm ink. Universitair sportterrein. 3 uur: "Voet balwedstrijd tussen twee Catena-dis- pulea. De Waag, 8.30 uur n.m.: Lustrum Ca tena, kame rmuzieavon d Aula academisch ziekenhuis, 1-1.25 uur: Middagpauzebijecnkomst. Prytaneumzolder, 12.20 uur: LAK- pauzeconcert, Grace Bercovitz, piano. Oeg^geest. gemeentehuis, 7.30 uur: Raadsvergadering. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Nederlandse Comedie met: „Zoete vogel van de jeugd." Gebouw K. en W.. 8.15 uur: Residentie Orkest o.Ijv. Willem van Otterloo. Donderdag Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK- 7.oldertoneel. „Tarieven" van A P. van Hoek. Filmzaal academie. 9 uur n.m.: Her haling tekenfilmvoorstelling. Rehoboth, 8 uur: Veren. J. G. Coster over verbindingen over grote afstand. Den Haag, Gebouw K. en W.. 8 uur: Ned. Opera met ..Don Giovanni" van Mozart, o.l.v. B Haitink. Diligentia, 8 uur: Rufch Huggenberg, piano. Lutherse Kerk. 8 uur: Feike Asma, Vrijdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LAR- pauzefilms. De^i Haag, Diligentia, 8 uur: Ne derlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg. Kurzaal, 10 uur nm.: Lustrum Catena, muziek en toneel. Zaterdag Stationsplein, 1.54 uur: Vertrek ex cursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging naar Zuidwijk, Wassenaar. Schouwburg. 8 uur: Uitvoering speel tuinvereniging „Oosterkwartier", mond orgel. ballet en operette. D e n H a a g. Kon. Schouwburg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W.. 8.15 uur: Residen tie Orkest oJ.v. W. van Otterloo; 6olist: Yehudi Mcnuhin, viool. Den Haag Dagelijks: Malieveld, 8.15 uur, Circus Boltini. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Mijn doch ter weet er meer van (14 jaar). Ludo (2.30, 7 en 9.15 uur): De zwarte monocle (18 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Diamanten bij het ontbijt (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Luitenant Brown... vogelvrij (18 jaar); donder dag: Een huis vol heksen. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Het mee dogenloze oog (18 jaar); 's ochtends 10.30 en 11.30 uur: Zilveren huwelijksfeest Ko ninklijk Paar in kleuren. Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De hel van Iwo-Jima (14 jaar). Tentoonstellingen Boerhaavezalen, schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafisch werk van Wim Nederlof, Bert Ponsen, Hans Pouw en Kees van der Kwast (tot 12 mei). Lakenhal, Schilderijen aquarellen van Johan Buning (tot 8 mei). Prytaneum. tekeningen van Harry Kamoen, onder auspiciën van Pro Civi- tate (tot 31 mei). Academiegebouw, Drie fasen tn het work van Mark Koltholf (tot 29 april) Leeszaal en bibliotheek Keuvens, üree- TN DE Geref. kerk aan de Oude -1- Vest had gisteravond een korte bijeenkomst plaats ter gelegenheid van de Dodenherdenking. Vorig jaar werd met een herdenking bij het nument volstaan, maar dat vonden sommigen te sober; vandaar deze bij eenkomst in de kerk- Gezien de belangstelling die ervoor bestond ban zonder bezwaar volgend jaar weer worden overwogen, dergelijk samenzijn te beleggen. Er is kennelijk nog steeds behoefte aan. Het comité Dodenherdenking zou voL gend jaar ook eens kunnen nagaan, of het mogelijk is, de bijeenkomst niet 7 uur maar om kwart over zeven laten beginnen. Zo dat onmogelijk ls. dan moeten de deuren onmiddellijk nadat de bijeenkomst is begonnen maar worden gesloten, want wij vonden het gisteravond zeer storend dat nog zoveel mensen na 7 uur binnenkwamen, zelf» tot tien voor half acht Overigens begrijpen wij met dat. als men deze bijeenkomst wil bijwonnen. men niet op tijd komt. Telaat komen kan toch al niet tot de deugdpn den gerekend, maar in een dergelijke bijeenkomst is het ongepast, ja onbe hoorlijk. Lering voor toekotnsl Loco-burgemeester Van Schaik heeft op de preekstoel van de kerk, die geflankeerd werd door enkele vlaggen en een bloemstuk droeg, een korte toespraak gehouden om nog eens te herinneren aan de ernst van de strijd en van het verzet. Hij deed dat in eenvoudige, aansprekende be woordingen. Het heeft alleen zin het verleden In de herinnering terug te roepen als wij bereid zijn er lering uit te tekken, zei hij, lering voor de toekomst. Er wordt vaak spottend gepraat cn geschreven over ons verzuilde Neder land, maar de heer Van Schaik meende toch een grotere openheid en een dieper begrip voor eikaars opvattingen te be speuren. Ons volk kan de eendracht nog wel opbrengen. In het slot spoorde de loco-burge meester de aanwezigen aan, met Gods hulp te trachten in het voetspoor van de gevallenen te treden en pal te staan voor de vrijheid. Laten wij bidden en waken opdat de vrijheid ons tot ln lengte van jaren beschoren mag blijven, zo besloot de heer Van Schaik. Requiem In deze bijeenkomst, die was begon nen met het zingen van het bekende Wilt heden nu treden, gaf het Neder lands Madrigaalkoor onder leiding van Herman Strategier een uitvoering van het Requiem van Strategier zelf. Dit Requiem, ontstond ingevolge een opdracht van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen tot het componeren van een een voudig uitvoerbaar werk voor drie stemmig koor met orkestbegeleiding. Op verzoek van de stichting Doden herdenking werd voor de uit te voe ren gedeelten een orgelbegeleiding geschreven, die gisteravond werd. toevertrouwd aan de organist van de kerk Oude Vest, de heer C. Hane- graaff. De uitvoering was zeer schoon! Meer behoeven wij er in dit verband niet van te zeggen. Na een korte orgelimprovisatie wer den twee coupletten van het Volkslied gezongen. Ten slotte zouden wij nog graag de suggestie doen de tekst van de te zingen liederen in het vervolg in modern Ne derlands te houden. Dat zal de beteke nis van de liederen voor het heden ver groten. En dat moet bü het zingen toch de enige drijfveer zijn. Het tvas helemaal stil Bij het stedelijk museum aan de Oude Singel had de opstelling plaats voor de stille tocht. Velen legden bloemen bij het monu ment tegenover molen De Valk, verte genwoordigers van officiële instanties, corpora en verenigingen en ook particu lieren. Om 8 uur werd de stilte van twee minuten in acht genomen. Die ogen blikken kunnen het zinrijkst van de hele herdenking zijn. Als alles en ieder zwijgt, kunnen de gedachten pas goed verwijlen bij wat ons is overkomen en wat ons daardoorheen is geschonken. Wij hebben deze minuten op de Steenstraat beleefd, een van de drukste, zo niet de drukste straal van Leiden. Alleen de stilte was er hoorbaar. Dat isjiltijd weer aangrij pend. Dan merk je ook, aan welk een lawaai een mens gewend is geraakt, eigenlijk zonder dat hij het beseft. Midden in deze onwezenlijke wereld zonder geluid zagen wij een meiske van een jaar of acht de straat oversteken, naar de Beestenmarkt Ze deed het heel voorzichtig, met een duim aan de onder lip, wat schichtig om zich heen kijkend Waarom ze nu net op dat ogenblik over stak weten we niet maar ondanks haar beweging had de eerbied van dat vreemde, misschien wel onbegrijpelijke stil-zijn haar geraakt Na twee minuten hernam het lawaai zijn rechten. Het monster, dat verkeer heet, stond grommend op om met ver snelde vaart zijn achterstand in te ha len. Zo gaat dat nu eenmaal. Maar het is gelukkig, dat het Halt van 4 mei niet tevergeefs wordt aangekondigd. Als nog eens andere vormen van her denking mochten verdwijnen, laten wij aan de stilte vasthouden als aan een dierbaar bezit. Ook al omdat het ganse volk nooit zo helemaal één kan zijn als juist DAN. straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 530 en van 7 tot 8 uur; dinsdag van tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 530 er van 7 tot 9 uur: zaterdag van 10-5 30 u Bijkantoor chr school Obrechtstraat olw dinsdag en donderdag van 6.30—P uur nun., zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6; maandag dinsdag van 4 tot 530 uur woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere ;eugd) van 0.30 tot 8.30 uur avonds. Een vlag halfstok, een dodenwacht van een paar verkenners, wat bloemen op een groen tapijt en een vrouwenfiguur die in droefheid het hoofd afwendt, ziedaar de ontroerende simpelheid waarmee het best de offers van 1940 tot 1945 kunnen worden herdacht. Wié hier bloemen leggen is helemaal onbelangrijk. Wat telkenjare zin heeft voor ons gemoed, is, dat ze er gelegd worden. Want hoe zal de mens die vergeet, het heden kunnen verstaan en de toekomst kunnen tegengaan. Gevallenen herdacht door schooljeugd Gistermiddag tegen half vier hebben de leerlingen van de zesde klassen van alle Leidse lagere scholen de gevallenen herdacht. Begeleid door het onderwijzend personeel weefden zij een kleurig tapijt van bloemen aan de voet van het be vrijdingsmonument bij molen De Valk. De voorzitter van de stichting Dooden- herdenking, de heer C. Zandbergen, zei er begrip voor te hebben, dat de jongens en meisjes nu niet bepaald in een droe vige stemming waren. „Jullie kennen de oorlog alleen maar van horen zeggen en de ernst van de jaren 1940-1945 gaat grotendeels aan jullie voorbij. Toch kan uit de bijzondere zorg waarmee de boe ketjes bloemen zijn samengesteld worden geconcludeerd, dat begrepen is, dat het hier om belangrijke dingen gaat. De on derwijzeressen en onderwijzers hebben daarvan op school verteld en wij kunnen slechts de vurige wens uitspreken, dat de jeugd van nu de verschrikkingen van oorlog en onderdrukking zullen blijven Nadat zeeverkenners de vlaggen half stok hadden gehesen, speelden man schappen van het Leidsch Politie Mu ziekgezelschap een couplet van het Wil helmus. Vervolgens werd een minuut stilte in acht genomen en men besloot de samenkomst met het spelen .van een tweede strofe van het volkslied. Diamanten bij het ontbijt LUXOR De armzaligste onbenullig heid ten top gevoerd, zo moet men dc film Diamanten bij het ontbijt (Breakfast at Tiffany's) kwalificeren, waarin Audrey Hepburn speelt voor het meisje, dat haar echtgenoot (die haar opa kon zijn) is ontvlucht en in New York van de „geef" aan de kost moet komen. Is ze „het" nu wel, of is ze „het" niet? is de vraag van haar bewonderaars. Wie niet tot deze categorie behoort laat de vraag volkomen koud. Het eind is merkwaardigerwijs meerbe- lovend dan het begin, dat inzet met een kijkje in de étalage van Tiffany's, de New Yorkse juwelier vóór lieden, die onbehoorlijk teveel geld hebben. Audrey gaat daar iedere morgen kijken want na het zien van die mooie glinsterdingen kan Het filmpje moet leuk heten, maar is in feite door en door triest. (Onbenullig). Luitenant Brown REX. „Luitenant Brown.vogel vrij" is weer zo'n prachtig wild-west- vcrhaal, waarin de gevierde held on danks een schier onafzienbare reeks tegenslagen aan het langste eind trekt. De grote man is ditmaal leider van goudconvooi, dat wordt overvallen. Alle heer Brown, die briesend van woede op .goudmensen worden gedood behalve de zoek gaat naar de bendeleider en ervoor zorgt, dat het recht zijn loop heeft. (Speuren en schieten). (Advertentie) Th. J. van der HEIJDEN lid van dc NederL Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 op Ieders lip! 20 Stuks f 1.' Tussen de bladzijden Held van Iwo Jitna TRIANON Er zullen niet veel men sen op de wereld zijn, die nog nooit do dramatische foto van net planten vai Amerikaanse vlag op een heuveltop Iwo Jima tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben gezien. Bovendien is van de ge beurtenis op deze foto een groot logsmonument gemaakt, dat in Washing ton een blijvende herinnering vormt, niet in eerste instantie aan deze daad, maar als een symbool van de moed en de op offeringsgezindheid van de Amerikaanse De film „De held van Iwo Jima (The' outsider) handelt over één van de zes mannen, die aan deze befaamde gebeur tenis deelnamen. Op bevel van Washing ton werd het zestal voor propaganda doeleinden van het front teruggeroepen Drie van hen waren al gesneuveld toen de oproep binnenkwam. Eén van dc drie overlevenden was de Pima-Indiaan Ira, BOLLE PIET" heette in de laatste jaren van de Twee de Wereldoorlog de man, die ik dezer dagen in het trappehuis van zijn huurflat M. P. Splinter laan 47 te Leiderdorp tegen het lijf liep. Hij had juist met zijn dochtertje Thea (2) de kanaries verzorgd in het souterrain want hij houdt veel van vogeltjes. En ook van planten, hoorde ik van zijn vrouw. Nou, wat ik er in de kamer van zag, loog er niet om! En dat doet de mutatie bij de 12 jaar geleden aan hem uitgereikte Militaire Willemsorde ook niet, al heeft dat niets met vogeltjes en planten te maken. „Wij Juliana, bij de gratie Gods, benoemen op voordracht van de minister van oorlog tot ridder der 4de klasse der Militaire Wil lemsorde de heer H. J. Roübos". En dan volgt de motivering: „Wegens het zich in de strijd on derscheiden door uitstekende da den van moed, beleid en trouw; wist zich na een arrestatie zelf te bevrijden; doortastend en onver schrokken gevaar voor eigen leven bracht in opdracht van de Britse admiraliteit 56.000 ton voor de vijand nuttige scheeps- ruimte tot zinken met magneti sche tijdbommen; bracht, ge bruik makend van een roeiboot der Kriegsmarine, de 10.000 tons koopvaardijschepen „Schönfeld" en „Hansa" tot zinken; liet 10 lichters zinken in de IJsselha- ven bracht op 17 januari 1945 na enkele vergeefse pogingen van andere ploegen de „Westerdam" tot zinken en een vijandelijk schip met vitale onderdelen voor duik boten TT/AAROM doet een man zulke V* dingen en waar haalt hij de moed vandaan? Ik vroeg dit aan „Bolle Piet" zelf, die nu 44 jaar is en weer Roubos heet. Hij is klein van stuk en vriendelijk en begint al aardig te kalen. Deze befaamde commandant van de voormalige K.P.- en sabotage groep „Rotterdam-Zuid" ziet er beslist niet uit als een mannetjes putter. Eerder zou ik deze spor tief geklede opzichter van de pro vinciale waterstaat onopvallend willen noemen. Na mijn vraag haalde hij z'n schouders op en zei: „Omdat het moest!" Aangezien ilé wat meer van hem wilde weten, ging hij verder: „Op tweede Paasdag 1941 ik woon de toen in Werkendam moest ik onderduiken en vanaf dat mo ment heb ik altijd m'n eigen weg gevolgd. Ik ging naar België en kreeg daar contact met illegale werkers zoals de Gereformeerde predikant ds. J. Maaskant (die nu in Leiden staat) en de inmiddels overleden Hervormde predikant ds. Ten Cate. Ik heette toen Hen ry Dunant en m'n adres was ook wel wat van, hoor! Reuze lui, die Spaanse politie. Met een knip oogje lieten ze je weer gaan na een controle in de trein. Ook lift te ik veel". De heer Roubos zette dochter Thea op z'n schoot, dronk een paar slokjes koffie en nam ver volgens de draad van z'n verhaal weer op: „In 1943 ging ik terug naar Nederland, naar Dordrecht Daar werd ik meneer Van der Straate. Ik zocht wat geschikte jongens uit. Van Duitsers, die ik Dc tweejarige Thea heeft cr nog geen weet van maar op het hoofd van haar vader stond in dc laatste jaren van dc oorlog 1940-1495 een grote prijs. Vriend en vijand kenden deze moedige en doorstastende K.P.-er als „Bolle Piet". Hij was commandant van de sabotagegroep „Rotterdam-Zuid" en bracht onder meer in op dracht van de Britse admiraliteit de „Westerdam" tot zinken. Nu heet „Bolle Piet" weer H. J. Roubos. Hij woont in een flat in de M.P. Splinterlaan in Leiderdorp en in een van dc kasten staat een kartonnen doosje met een rijtje onderscheidingen, waaronder de Militaire Willemsorde. Prins Bernhard speldde hem persoonlijk in 1950 dit hoge ereteken op de borst. Rue dn Midi 14 in Brussel. Of ficieel leef ik daar nog steeds on der die 11 aam. De Belgen, die al eerder een oorlog hadden mee gemaakt, waren handiger dan wij. Die Henry Dunant het was natuurlijk niet die man van het Rode Kruis heeft echt ge leefd maar toen hij overleed, werd dat niet aangegeven en ik kreeg z'n papieren en z'n naam. rjENRY DUNANT" ging koe- "A-I rierswerk doen. Microfilms en tekeningen bracht hij naar Frankrijk, Zwitserland en Spanje „Nou, in Spanje wisten ze er zo hier en daar op straat tegen kwam, nam ik de wapens en mu nitie af tot we voldoende van dat spul hadden." TJOE? vroeg ik. Want de heer *-*- Roubos had me dat verteld op een toon alsof hij die gewa pende bezetters om een vuurtje had gevraagd. „Och, dat lijkt moeilijker dan het is. Als je iets dat op een pistool lijkt in je rug voelt prik ken, wil je écht wél. En als je eenmaal in dat kleine gaatje van een pistool kijkt, wil je helemaal! 't ls dat moment van overrom peling! Later overvielen we met zes man de Rotterdamse gevan genis, die een wacht had van 48 man. Dat lukte toch ook In oktober 1943 was ik met m'n groep naar Rotterdam-Zuid ge gaan. Uit Engeland gedropte agenten gaven me een sabotage- opleiding en daarom kon ik het afstellen van de mijnen altijd zelf doen; een precies werkje! We overvielen ook heel wat distributiekantoren. Van één van die operaties het ging niet al tijd even gelukkig kwam ik kapot terug, 'k Heb zitten huilen als een kind en wilde mezelf zo wél aangeven. Maar m'n hospita in Rotterdam bracht me er weer bovenop. T ATER word je harder. Steeds weer moest ik lege plaatsen in m'n groep aanvullen Het waren altijd Hervormde en Gere formeerde jongens. Voor iedere operatie lazen we uit de Bijbel en baden we. We deden ons werk uit liefde voor God, ons land en ons vorstenhuis. Pas vier jaar na de oorlog kwam bij mij dc reactie; de span ning waarin je hebt geleefd, moet er toch een keer uit. Ik zakte op straat soms zomaar in elkaar. Ge lukkig ben ik er weer aardig bo venop gekomen!" Maandag stond de heer Roubos met de andere ridders M.W.O. voor het mQhument op de Dam. Gisteravond was hij daar ook weer en vanavond zal hij de Jonge-Kerkleden van Leiderdorp vertellen welke offers er door velen moesten worden gebracht voordat ons land in mei 1945 werd bevrijd. Thuis wachten hem nu een toegewijde vrouw en een lief dochtertje (dat dezer dagen een broertje of zusje krijgt). Mis schien gaat de heer Roubos bin nenkort op een wat vrediger ma nier dan in de jaren 1940-1945 de gemeenschap dienen; hij staat na melijk op de vierde plaats van de kandidatenlijst der C.H.U. voor de gemeenteraadsverkiezingen. die hier als marinier diende. Toen het bevel om zich in de commandopost te melden, hem cn zijn beste kameraad, die ook tot het zestal behoorde, bereikte, werd zijn vriend, die naast hem in een kuil lag, dodelijk getroffen. Ira kan het hierna niet verwerken, dat hij in Washington en andere Amêri- kaanse steden een paar dagen later met dc twee andere overlevenden wordt be jubeld als held. „Zij, die stierven, zün dc ware helden", zegt hij. Hij raakt aan dc drank en komt in dc gevangenis te recht. Ten slotte krijgt men hem toch zover, dat hij bij de onthulling vam het genoemde monument aanwezig wil zijn. De woorden, die een begrijpende generaal daar spreekt, brengen een ommekeer in zijn leven. Onder regie van Delbert Mann is deze problematische kant van het heldendom vrij sober cn Indringend verfilmd. Tcmy Curtis vervulde de hoofdrol. (Heldentragick) Psstttm'n flochter weet er meer van CASINO „Pssttt m'n dochter weet er meer van!" (Please turn over) is een film waarin de hümor varieert van gewone lol tot fijnzinnige woordspe. lingen. Ze is vervlochten in het verhaal het meisje uit een net gezin (Julia Lockwood), dat haar omgeving laat op treden in een boek dat allerlei pikante onthullingen doet. De personen zijn echt, hun gedragingen verzonnen. Als hc btoek uitkomt onder de fraaie titel „Naakte walging" staat de hele voor stad waar het schrijfstertje woont op stel ten. Het komt natuurlijk allemaal wel goed, maar jaer ls dan inmiddels al veel gebeurd. Regisseur Gerald Thomas heeft een en ander vakkundig, zij het zonder veel originaliteit, geleid, met als resultaat dat een genoeglijk geval is ontstaan, dat hier en daar een knappe persiflage is gewor den. (Leuk) De zwarte monocle LIDO Misschien hebben sommige lezers wel eens een kastelentocht in Frankrijk gemaakt. Deze gelukkigen we ten dan ook. dat in sommige kastelen een feeëriek schouwspel Ic beleven valt met licht- en geluidseffecten. In deze omge ving speelt zich de Franse film „De zwar te monocle", geregisseerd door Georges Lautner, af. De markies De Villemaur heeft in zijn machtig middeleeuws domein soort eredienst voor het nazisme In gericht. Het spel begint als vele geheime agenten, die in en rond het kasteel rond- i, denken dat de voormalige lci- i dc Hitlerjugend, hier Goerner genaamd, zijn intrek in de royale behui zing heeft genomen. Een wonderbaarlijke verzameling louche figuren is hier bijeengekomen. Tot de gasten van dc markies behoren een Italiaanse neo-fascist, een vroegere Nazi, Russische spion, een schone Duitse spionne, een agent van dc Franse inlich tingendienst met zijn helper, en nog zo het een cn ander. Voortdurend gaan geheime deuren open, sluipen geheimzinnige figuren door toch tige gangen en langs duistere portalen, of klinken schoten uit pistool cn mitraillette door de gewelven van het slot. Ondanks het uitermate trage begin, waarin men met een verfilmd toneelstuk te doen schijnt tc hebben maar dat al leen is bedoeld om de situatie enigermate duidelijk te maken, wil cr ook later maar geen vaart inkomen. Toegegeven, de dia logen zijn «pits cn bijna altijd geestig het spel is bekwaam geregisseerd, maar toch komt de opzet or niet uit. De be doeling was met een knipoog naar de toeschouwer ccn tihriUer tc vervaardi gen gebaseerd op actuele gegevens. Het resultaat is een wonderlijk allegaartje i diverse stijlen: een vleugje heroïek, snufje 6adisme, enkele schepjes mor bide of lichtvoetige humor enkele ge luidsbanden met holle Wagneriaanse mu ziek. en dan is het uit. HelcmaaL (Speurders en spionnen schieten in spleten). Het meedogenloze oog nnfü?0 T De fiLm Hct mccd<>genloze oog, Is geprolongeerd. Hij belicht de een zaamheid van een gescheiden vrouw die van haar eenzaamheid uit na een lange weg ten slotte dc medemens herontdekt jJJ?.Z'J aanvankelijk met meedogenloos heid heeft veroordeeld. Tevens wordt gedraaid de opmertce- f°TIpre.nt Het Huis, van onze land genoot Louis van Gasteren. Zie voor stadsnieuw» ook pagina 4 en 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3