Onbekende infiltrant met echte eerbied begraven BON 7f lielncn li VrumlfllV graf icn verlengstuk gekre- LX JIClïJLII li V UUi UC110 |gen. En wij, wij waren een erva- I ring rijker geworden, want het Vijanden baden aan zijn graf Loos gerucht over Eichmann Bericht over adoptie van weesmeisje is onzinnig Jn een ontc hJj, Beperkte woordenschat Amerika laat derde bom ontploffen Ex-generaal Salan op 15 mei voor zijn rechters 8 Italië heeft nog geen I nieuwe president der dat een van de kandidaten de r ZEEWATERKERINGEN eiste meerderheid van twee derden be haalde De 63-jarige leider van de de- mocratisch-soclalisten. Giuseppe Sara- qat. kreeg bij de derde stemming een grotere meerderheid doordat de com munisten besloten hem hun steun te verlenen. De 71-jarige Segni, ex-premier en de huidige minister van buitenlandse za ken, behaalde alle drie keren het groot ste aantal stemmen, maar is nog ver verwijderd van een tweederden meer derheid. Bij de vierde stemming, die vandaag werd gehouden, was een eenvoudige meerderheid voldoende. 1962—1 mei 1964) de heer A. W. Bicwenga herkozen als voorzitter. Her benoemd als plaatsvervangende voor zitters werden ir. C. S. Knottnerus (K.N.L.C.) en de heer P. Stokman (N.C.L.B. Voor de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, is de stormvloed van 16 en 17 februari een duidelijke waarschuwing dat de waakzaamheid inzake het verbeteren van dc zeewaterkeringen niet mag verflauwen. Hij is doordrongen van het belang van de spoedige algehele verhoging van deze waterkeringen maar de beschikbare fondsen laten hem niet toe voor alle werken, waarvoor bestekken gereed liggen, onver wijld subsidie beschikbaar te stellen. De minister heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Mellema (c.h.) en Albering (kath.v.). De minister geeft een overzicht van de werken tot verbetering van de waterkeringen, waarvoor fondsen beschikbaar zijn gesteld. De volgende objecten staan' voor dit jaar op het programma: het dijkvak Termunter- zijl-Fiemel langs de Eems in Groningen; de dyk van de Banekspolder op Schiermonnikoog; de dijk van de Terschellingerpolder; de dijk van de Ternaarderpolder (Friesland); de waterkering od het spoorwegemplace ment in Harlingen; de rijkszeewering Het Bolwerk op Texel; de zee wering Hoek van Holland—Den Haag; de Lekdijk ten oosten van Lek- kerkerk; de zeewering van de voormalige polders Waarde en Westveer op Zuid-Beveland; de verplaatsing van het gemaal Oud- en Nieuw- Reyerwaard ten behoeve van de verbetering van de waterkering te IJsselmonde; de keersluis van de haven Oud-Beijerland en de water kering op het spoorwegemplacement te Dordrecht INMENGING COMMANDANT? De adverteerders zijn op u gesteld. Om uw dagelijkse en om uw grote aankopen. Gelijk hebben ze En gelijk hebt u als u geregeld advertenties leest. BIAK, april. In de vroege morgenuren van zaterdag, 28 april J1962 stierf in de ziekenboeg van het marine-emplacement van Biak een Indonesische infiltrant. Hoe j hij heette, wist men niet, maar Nederlandse doktoren en verple gers hadden, gebogen over z'n .bleke gezicht, voor zijn langzaam I wegebbende leven gevochten. Toen izijn lichaam reeds 's middags op jde stille, uit de bush gehakte be graafplaats ter aarde werd besteld, wiekte een kaketoe schreeuwend boven de van warmte trillende bo dem. Soekarno's schimmenspel om de bevrijding van West-Irian had lin de vorm van een vers gedolven en modern inkopen, moeilijke Bijbelwoord „Hebt uw r vijanden lief gelijk uzelve", heb- we op die begraafplaats van Biak Onli hiervoor klint II met zijn scala van zoemende, tro- \JUK I11CI UUI KUUl U ,pengeiuiden jn volle omvang ge demonstreerd gezien. Nogmaals: niemand wist wie de verslagene was. De mariniers had den hem met een versplinterde kaak van het eilandje Gag afge haald, waar zijn prauw met nog en kele andere was geland. Misschien heeft de Javaan. Menadonees of Keiëes in een heilige roeping ge loofd. Misschien is hij ervan over tuigd geweest dat „geknechte en door Nederland onderdrukte Papoea's" de zijde van de Indonesische troe pen zouden kiezen. Hoe het ook zij, de teleurstelling en later zijn angst moeten groot zijn geweest. Na een paar dagen van hongerig omzwer ven lag hij te verbloeden op Iriaan- se bodem. Het strijdgewoel was hem en enkele van zijn kameraden nood lottig geworden. kist met de ontslapene piëteitsvol uit geladen. Een vergeten, met onkruid overwoekerd hoekje voor de infiltrant? Ook maar een enkele aanwijzing dat men met een Indonesiër had te doen, die met agressieve bedoelingen was ge land? Rouwdienst Niets van dat alles. Naast het graf van de Nederlandse korporaal, dlc en kele weken geleden bij het vlam vat ten van zijn tankauto om het leven kwam. niet ver van de plaats, waar het bij een vliegongeval omgekomen gezin van de zendingsarts Leiker rust, bevond zich een vers gedolven kuil. Daar brachten de Papoea's de dode heen. Daar zetten zij de kist op ijze ren schragen. Daar hielden ze met een beschamende verontschuldiging aan ons adres een indrukwekkende rouwdienst. ,,Hij is misschien een vijand geweest, maar hij was ook een mens", zei Som- boek, voorman van de dienst van open bare werken, wie de teraardebestelling door de burgerlijke autoriteiten was op gedragen. „Misschien had hij een vrouw, kinderen, een vader, een moeder. Mis schien was hij wel een kind van God." Hij vouwde de handen alle dragers deden het zelfde. Met gebogen hoofd en de ogen gesloten stonden ze devoot bij het graf, dat straks de laatste rust plaats van een man zou zijn, die hen tijdens z'n leven naar hun vrijheid stond. In het Maleis steeg een harts tochtelijk gebed ten hemel op. Som- onbekende vijand verwanten. Hij bad Nederland, ook diens onbekende voor West-Papoea, voor Indonesië. Het Tweede-Kamerlid Lankhorst (pac.) heeft aan de vice-minister- president, drs. Korthals, schriftelijk gevraagd of het de regering bekend is dat de commandant van de troepenmacht in Suriname de samenwer king ten behoeve van de radiouitzending tussen de troepenmacht en de Alg. ver. radio omroep Suriname heeft verbroken op grond van de aard van enkele commentaren die door dit radiostation zijn uitgezonden. Uit een door het bestuur van de A.V.R.O.S. ingesteld onderzoek is ge bleken, dat het hier commentaren betreft op in Suriname zeer ac^^}e strijdvragen zoals o.a. de onafhankelijkheid van Suriname, aldus stelt de heer Lankhorst. Hij informeert of het juist is dat deze commandant aan zijn brief of de inhoud daarvan publiciteit heeft verleend en daardoor in het openbaar blijk heeft gegeven het met de inhoud van die commen taren niet eens te zijn. Indien dit het geval is, is de regering dan niet van oordeel dat de com mandant. als bevelhebber van een orgaan van het Koninkrijk, door zijn optreden zich in strijd met het Statuut van het Koninkrijk heeft gemengd in een interne Surinaamse aangelegenheid en is de regering dan bereid de commandant op de onjuistheid van zijn optreden attent te maken7, aldus de heer Lankhorst. deze krant aanbevelen. U verdient dan terloops „Dat zit zo", handig boek (in envelop <of op kaart geplakt) verzenden U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres Strohalm „Dat zit zo" 'n hoek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. Men zegt dat de man bij kennis was, toen Nederlandse mariniers hem von den. Men beweert ook dat de dankbaar heid uit z'n ogen straalde, toen hij door z'n vijanden met zachte hand op een brancard werd gelegd en per schip naar Biak werd vervoerd. De strohalm, waaraan hij zich had vastgeklampt, bleek het toch niet te hebben begeven, Hij kreeg water, pijnstillende middelen en een medische verzorging, die z'n bes te vrienden hem nog niet hadden kunnen geven. In de ziekenboeg van het marine-em placement van Biak leed de infiltrant hevige pijnen, maar er was hoop. Hoe wel hij niet kon spreken, ging hij ge rust de operatiekamer binnen. Dc Ne derlanders. zijn vijanden, zouden trach ten hem er weer bovenop te helpen. Dat dit uiteindelijk niet vermocht ge- lukken, kwam niet door de diagnose, noch door de behandeling. Eén. die machtiger is dan allen, beschikte en bestierde anders. Metalen kruis Zo zagen we de kist met het lichaam van de infiltrant een paar uur later door de poort van met marine-emplace ment gaan. Hij stond op een hoge, half gesloten vrachtwagen gebruikelijk in Nieuw-Guinea terwijl zich aan bei de kanten zes Papoea-dragers bevonden. Geen familie, geen vrienden voor de naamloze. Wel een groot en blinkend metalen kruis, dat de deksel van de kist sierde. Langzaam ging het door Biak. zoals het met elke begrafenisstoet zou gaan. En toen men eindelijk bij het stille de bush aankwam, werd de De kist met het lichaam van de ge storven infiltrant wordt door Papoea dragers piëteitsvol uit de vrachtauto gedragen. Congres voormalig verzet op 25 mei In Doetinchem zal op 25 en 26 mei °n internationaal congres worden ge houden op initiatief van de Nationale federatieve raad van het voormalig ver in Nederland. De commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloe- 5, is erevoorzitter van het erecomi- n zal het congres officieel openen. Voorzitter van het congres zal zijn de burgemeester van Doetinchem. mr. J. M. J. Cornelissen. Men verwacht deel nemers uit Noorwegen, Denemarken, Ita lië. België. Frankrijk, Luxemburg en West-Duitsland. Het congres zal in het teken staan van de geestelijke weerbaarheid en wil de bewoners van West-Europa er van door dringen tegen welke enorme offers de vrijheden zijn verkregen die wij als normaal beschouwen. Op zaterdagmorgen 26 mei wordt de algemene vergadering van de Nationa- federatieve raad van het voormalig rzet gehouden. Op beide congresdagen staan excursies in de omgeving van Doetinchem op het programma. Van deze, misschien nog simpel van geest zijnde Papoea's hebben we op die begraafplaats van Biak veel geleerd. Een man, van wie gezegd kan worden dat zijn vijan den op z'n graf voor zijn zieleheil baden, heeft een benijdenswaardige en waarlijk christelijke begrafenis gehad. Nieuw bankpaleis in Eindhoven De burgemeester van Eindhoven, Ir. H. B. J. Witte, heeft vanmiddag tijdens de jaarvergadering van de Coöperatieve cen trale boerenleenbank in Eindhoven een maquette onthuld van het nieuwe bank paleis voor deze organisatie. Dit 55 meter hoge, 55 meter brede en 62 meter diepe kantoorgebouw zal twee kelderverdiepingen, twee laagbouwver- diepingen en tien torenverdiepingen tel len. Het zal in 1966 gereed kunnen zijn en dan werkruimte aan meer dan 1000 mensen bieden. De totale bouwkosten zullen naar schatting 16 miljoen bedra- gen. Het gebouw is gesitueerd aan de noord-1 boulevard achter het station van Eind- I hoven bij het ontworpen noorder stations-1 plein. Het zal vrij dicht bij de in aan bouw zijnde blokken van de Technische Hogeschool liggen op een knooppunt van j in- en uitvalswegen. Ruime parkeergele genheid in en om het gebouw zal aanwe zig zijn alsmede een „drive-in" kantoor voor kleine bankzaken van automobilis ten en moeder met kinderwagens. Het bankpaleis wordt opgetrokken in traditionele betonbouw met rondom ra men, gevat in roestvrij staal of alumi nium. De muren zullen worden bekleed met zachtgrijze natuursteen. Architecten zijn de heren de Bever in Eindhoven en Kraayvanger in Rotterdam. „Volkomen onzinnig". Met deze woorden bestempelde dr. Serva- tius gisteren geruchten als zou Adolf Eichmann een zestienjarig Canadees weesmeisje hebben ge adopteerd. Hij zou zijn vrouw op dracht hebben gegeven het meis je, dat hem zeer bewondert, ge- hee^ te verzorgen. „Zodra het proces begon", vertelde dr. Ser- vatius „kregen de leden van de Israëlische rechtbank en ik zelf vreemde brieven van mensen die plotseling belang in Eichmann stelden. De meeste waren nief waard er aandacht aan te schen ken." Het bericht over de adoptie is ver spreid door het in Tel Aviv verschijnen de dagblad Maariv. De uitvoerige re portage zou een volledig verslag bevatten van het bezoek dat mevrouw Eichmann zondag aan haar man heeft gebracht in de Ramleh-gevangenis. zou zijn vrouw hebben toevertrouwd, dat dr. Servatius hem buitengewoon deskundig heeft verdedigd. Over het Canadese meisje zou Eichmann hebben gezegd, dat zij aan dr. Servatius een brief had geschreven waarin zij Eichmann prees om zijn „heldhaftige houding, zijn moed en zijn intelligentie"- "Tij zou hem uitdrukkelijk hebben ge raagd haar te adopteren. Tijdens het onderhoud, zo zegt het blad, zaten Eichmann en zijn vrouw ieder aan een kant van een glazen schot. De be wakers hadden opdracht niet toe te staan dat het echtpaar gebruik maakte (Advertentie) I De top van de Vesuvius werd gisteren geheel met sneeuw bedekt. In ge heel Italic is het ove rigens koud. Ook in het noorden heeft het op de bergen gesneeuwd. I De Russische ruimte vaarder Titof zal van daag een bezoek bren gen aan president Ken nedy. Titof zal worden vergezeld door zijn Ame rikaanse collega John Glenn. I Het gemeentebestuur van Boedapest heeft be sloten een plein en een straat die genoemd wa ren naar St„lin, nieuwe namen tc geven, maar om onbekende redenen hebben de Hongaarse autoriteiten deze gele genheid aangegrepen om ook dc namen van de Russische minister van defensie. maarschalk Malinofski en van ex- president Worosjilof uit het stadsbeeld te verwij deren. I Het 26-jarige Eskimo meisje Molly Ahvakana, die gisteren op Schiphol aankwam, heeft duizen den vrienden in de lucht. Zij is namelijk het hoofd van het radiostation Point Barrow in Alaska en elke piloot die ooit een Poolvlucht heeft ge maakt, heeft wel eens haar stem gehoord. Er zijn er echter maar wei nig die haar gezicht ken nen. Slechts eenmaal heeft Molly, tijdens een vakantie die ze door bracht in Anchorage, de bemanning van een vliegtuig gezien. Dat was toevallig de bemanning van een K.L.M.-vlieg tuig. Nu hebben de ge- z jrders van drie maatschappijen die over dc Pool vliegen S.A.S., Air France en K.L.M. besloten om Molly, hun „vriendin van de grond", een reis van drie weken door Europa aan te bie den. I De heer J. Konings, ploegbaas van de indigo ververij van dc Vlisco, heeft van het bedrijf een spaarbankboekje met een bedrag van 10.000 gulden gekregen. Dit was de beloning voor een briljant idee, dat de heer Konings ongeveer anderhalf jaar geleden had ingediend voor het mechaniseren van een bepaald onderdeel van zijn afdeling. De uitvoe ring van zijn idee bete kende een enorme be sparing aan tijd en ar beid. I Een groot familiepor tret, dat al sinds onheug lijke tijden op het land goed „Nienoord" te Leek hangt, een schilde rij van twee bij twee en halve meter, blijkt te zijn geschilderd door Theodoor van Thulden uit 's-Hertogenbosch (1608-1699, leerling van Rubens, die als speciali teit had historische en allegorische voorstel lingen). Het schilderij stelt voor een dame met een vijftal kinderen. In de overlevering heette het, dat de jonge vrouw Anna van Ewsum was, de beroemde burgvrou- we van ..Nienoord", die tweemaal een Kniphau- sen trouwde. Thans is gebleken dat het schilde rij voorstelt Josina Scha de van Westrum, echtge note van Otto Copes, burgemeester van 's-Her togenbosch. Weinigen zullen er zich reken schap' van geven, dat de term „te gen de lamp lopen" ontleend Is aan het bargoens, dus aan de die ventaal, in welke groepstaal een agent van politie o.a. als „lamp" te boek stond. Ieder van ons kent nog wel wat andere namen voor de ze ordebewaarders, want vele syno niemen uit de onderwereld zijn tot de straattaal doorgedrongen, al heb ben slechts enkele termen zich in de beschaafde spreektaal metterwoon kunnen vestigen. Het is ondoenlijk op te geven welk aantal synoniemen er in het bar goens voor allerlei woorden bestaan, om de eenvoudige reden dat de „lulde stem van het volk" zoals A. M. de Jong het noemde steeds schept, terwijl al les wat geen le venskracht heeft in het vergeetboekje raakt en weer ver dwijnt. J. G. M. Moormaan, dtc bargoensc woorden lijsten heeft samengesteld, geeft al leen al voor politieagent 46 termen, maar het aantal woorden waarmee stelen kan worden uitgedrukt, is nog veel groter, n.l. 60! Trouwens, onze eigen kennis is op dit gebied ook niet gering en zeker groter dan we gewoonlijk willen doen voorkomen. We zullen op deze plaats niemand de vraag voorleg gen, op hoeveel manieren „hou je mond" kan worden gezegd, want het aantal synoniemen dat hiervoor kan worden gebruikt is bepaald in drukwekkend. Het teleurstellende Is daarbij, dat na het vervangen van het woord „mond" door de „nette" termen: snavel, snater, hoofd, waffel, wafel, klep (menage klep uit dc diensttijd), enz. we di- rekt vervallen in grove termen van een verbazingwekkend beeldend vermogen, maar hoogst onwellui dend van klank. Op soortgelijke wijze kunnen ook „handen" in de straattaal op zeer TOCH IS HET ZO! vele en sterk uiteenlopende manie ren worden aangeduid, evenals de kennisgeving dat men met iemand hardhandig wil afrekenen, waarvoor een vaste formule bestaat (op z'n... aan) die door het invullen van de stippeltjes tot in het oneindige kan worden gevarieerd. Zo op het eerste gezicht schijnt het bargoens door zijn talrijke syno niemen dus een sappige en rijke taal. Beeldend en karakteristiek zijn de uitdrukkingsvormen zeker, maar het grote aantal synoniemen mag ons niet verleiden tot dc uitspraak, dat hier een rijke woordenschat voorhanden is. Want die rijkdom be perkt zich uitsluitend tot een zeer speciaal terrein. Moormaan, die zich een uitgebreide studie op dit ge bied heeft verpor- loofd, verzekert dan ook, dat hjj bij geen enkele spre ker van het bar- goei ruim 300 speciale woorden heeft aangetroffen. Wan neer in deze beperkte woordenschat dan nog de nodige synoniemen voor agent, stelen, buit, enz. voorko men (geen spreker van het bar goens gebruikt deze synoniemen allemaal) kunnen we ons onmo gelijk voorstellen, dat alle andere terreinen van het leven door dc bar goensc woordenschat in ruime mate gedekt zijn. Dit is eigenlijk vanzelf sprekend, want in de onderwereld bestaat slechts een beperkte belang stelling en heerst in het algemeen een gering intellekt. Voor discussie over subtiele onderwerpen in het bargoens bestaat dan ook werkelijk niet de minste behoefte. Vandaar, dat deze ogenschijnlijk rijke groeps taal arm ls. Dood- en doodarm! En weet u dat wij, ook al spreken we naar onze opvattingen onberispe lijk, herhaaldelijk woorden en uit drukkingen gebruiken die enkele eeuwen geleden als hoogst onge past werden aangemerkt? Daarover een volgende keer. In de omgeving van Christmas- eiland in de StiUe Oceaan heeft Ame rika gisteren een kernbom laten ex ploderen. Het was de derde proef in de nieuwe serie. Het ministerie van defensie en de commissie voor kernenergie, maakten bekend dat een bom „In de lage me- gatonklasse" (een bom met een explo sieve kracht van meer dan een miljoen ton tnt) was afgeworpen door een vlieg tuig. De twee eerste proeven werden genomen met bommen van een explo sieve kracht tussen de 100.000 en 500.000 ton tnt. Er zullen in deze serie, die over twee of drie maanden voltooid zal zijn, onge veer 36 proeven genomen worden waar van enkele met volledige kernwapens. In juni en juli zullen met ballistische middenafstandraketten van het type Thor drie kernbommen op grote hoog te afgevuurd worden. N.A.V.O.-landen in Athene bijeen De ministers van de vijftien NAVO- landen zijn vandaag in Athene bijeen gekomen voor een vier dagen duren de bespreking. In diplomatieke kringen verwacht men, dat een voorstel van de V.S. tot meer zeggenschap van de Europese bondgenoten in de kernwapen-politiek van de V.S. zal worden behandeld. De V.S. zouden hierbij in eerste instantie verantwoordelijk blijven voor de verde diging van Europa met kernwapens. Frankrijk heeft zich met dit voorstel niet kunnen verenigen. Het reeds verleden jaar gedane voor stel van de V.S. om de NAVO de be schikking tc geven over een afdeling Polaris-raketten die uit zee kunnen wor den gelanceerd, zou ook op de agendum staan. Verder zullen de vraagstukken die verband houden met de huidige wereld situatie besproken worden, evenals mi litaire uitrusting en economische hulp aan Griekenland en Turkije. Minister Rusk zal zijn collega's rapport uitbren gen van zijn gesprekken met de Rus sische ambassadeur Dobrlnen. Spaanse taal. Vera Eichmann zou haar man hebben meegedeeld, dat zij zich binnenkort in Duitsland zal vestigen. Het enige poli tieke commentaar dat Eichmann zou hebben gegeven, zou betrekking hebben gehad op het anti-semitisme. Eichmann noemde het anti-semitlsnie een verschrikkelijke fout en hü was van mening dat antlscmltlstische be wegingen nooit meer mogen worden toegelaten. „Het Joodse volk is een verschrikkelijk onreelit aangedaan. Wat er gebeurd is, kan niet ongedaan worden gemaakt, maar alles moet in het werk worden gesteld om een her haling te voorkomen". Mevrouw Eichmann zou haar man hebben geantwoord: „De kinderen en Ik weten dat je onschuldig bent. Het recht zal zegevieren en je zult bU ons terugkomen". Het proces tegen de voormalige daad opgeroepen zullen worden. Onder leider van het geheime leger, T>" ex-generaal Raoul Salan, beginnen op 15 mei. Salan werd vorig jaar bij ver stek ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de mislukte gene- raalsopstand in Algerije. De ex-genera al zal hiervoor opnieuw berecht worden en zal zich tevens moe ten verantwoorden voor zijn activitei ten als leider van de O.A.S. Salan werd op 20 april in Algiers ge arresteerd en zit sindsdien gevangen in de Santé. Een woordvoerder van de regering ze: dat Salan nu besloten heeft de vragen van de rechter-commissaris te beant woorden. Aanvankelijk weigerde Salan bij het vooronderzoek vragen te beant woorden wanneer men hem niet de ga rantie gaf dat de personen die hij op zijn proces wil laten getuigen inder- Mevrouw Bidault voor enkele uren vastgehouden Mevrouw Bidault, echtgenote van een van Frankrijks vroegere premiers, heef* gisteren vijf uur op het ministerie van binnenlandse zaken in Parijs moeten doorbrengen. Na afloop van, het langdu rige gesprek of verhoor verliet /.ij het departement door een zijdeur. Van of ficiële zijde werd verklaard, dat zij n.et is gearresteerd. Onlangs werd in vlug schriften in Parijs en Algiers beweerd, dat Georges Bidault de leiding van een verzetsraad van de O.A.S. in het Fran se moederland op zich zou hebben ge nomen. De ex-premier zou zich in het buitenland bevinden. haud. Jouhaud werd in maart gearresteerd en is ter dood veroordeeld om zijn ac tiviteiten als lid van de O.A.S. in het district Oran. Hij zal terechtgesteld worden tenzij De Gaulle besluit tot gra tie. Het vooronderzoek in het proces tegen Salan zal vandaag voortgezet worden. Gisteren heeft Salan de rechter-com missaris gegevens verstrekt over de generaalsopstand. Radioactiviteit van maan bewezen Amerikaanse geleerden hebben voor de eerste maal bewezen dat de maan ra dioactief is. Hierdoor wordt een nieuw vraagstuk gevoegd bij de vele,-die in verband met de ruimtevaart nog na der onderzocht moeten worden. Het hoofd van de Amerikaanse com missie voor ruimteonderzoek, dr. Richard W. Porter, heeft meegedeeld dat een raket met een gevoelige gei gerteller zogenaamde secundaire rönt genstraling van de maan heeft opge vangen. Deze straling ontstaat tenge volge van de voortdurende kosmische ultrastraling van de zon en de ver verwijderde sterrenstelsels, die ook de maan treft. Dr. Porter zei verder dat de Amerikaan se weersatelliet Tiros III meer dan vijftig tropische stormen boven dc oceanen ontdekt heeft. Daaronder wa ren enige pas ontstane orkanen. Bo vendien is vastgesteld, dat minstens drie verschillende soorten micro-orga nismen in het luchtledige van dc kos mische ruimte kunnen blijven leven, waarmee de theorie dat het leven zich van de ene planeet naar de andere kan verplaatsen, wordt gesteund. S|)tlclIlSC 1111JI1M Cl'lvCrS nale bijeenkomst. Geleerden uit acht- gooien .,houweeltje"' er weer bij neer Een golf van stakingen breidt zich uit over Spanje. De ernstigste ls die in dc mijnen. Naar schatting 20.000 mijnwer kers van de Asturische kolenmijnen zijn gisteren opnieuw gaan staken, nadat vorig weekeinde overeenstemming was bereikt over dc looneisen. Het loonconflict brak weer uit omdat een delegatie van mijnwerkers in Ma drid bij de directie van het mijnwezen betere voorwaarden had losgekregen dan waartoe het regionale syndicaat in slaat bleek. Bij de ingangen van de mijnen wer den kopieën verspreid van de gunstiger regeling. De vrouwen van de arbeiders stonden bij de hekken en scholden werk willigen uit voor lafaards. In Spanje zijn stakingen bij de wet verboden. De mogelijkheid bestaat dan ook. dat de regering de mijnen „mili tariseert", waardoor de mijnwerkers gedwongen kunnen worden het werk tc hervatten. Ook in Bilbao zijn stakingen uitge broken. Op last van de gouverneur werd een staatswerf gesloten en 5.000 arbeiders vonden de werf op slot. Bij San Sebastian ging een ochtendploeg van 800 man van een fabriek die ma teriaal voor de spoorwegen vervaardigt, niet aan het werk. Waarschijnlijk zul- llcn 3.000 arbeiders zich bij de stakers -|aansluiten. tien landen nemen hieraan deel. Russen boycotten J Genève niet De vrees dat de Sowjetunie de ont wapeningsbesprekingen in Geneve zou gaan boycotten, nu Amerika de kernproeven in de atmosfeer heeft hervat, is niet bewaarheid geworden. Hoewel de Russen kritiek leverden op het Amerikaanse ontwapenings plan hebben zij geen bezwaar ge maakt tegen het bijeenkomen van de subcommissie voor dc kernproeven, bestaande uit de V.S., dc Sowjetunie en Engeland. De Rus Zorin verklaarde dat de V,S. blijkbaar alleen belang stellen in halve maatregelen, getuige de voorgestelde vermindering van de bewapening met 30 procent in het eerste stadium van het voorstel. In dat stadium is de pro- duktie van wapens nog toegestaan. Amerika is bereid, aldus Zorin. een deel van zijn bewapening op te offeren om via internationale controle inlichtin gen te verkrijgen. De Engelse afgevaardigde Godber ant woordde dat de Russen alleen maar be lang sohijnen te stellen in propaganda dan in werkelijke onderhandelingen Dean zei dat dc V.S. elke vorm van in spectie zullen aanvaarden zolang die maar gelijke tred houdt met dc omvang der ontwapening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5