EL-MIOR Elke l boord t 'n meesterstuk van, shirtmanschap Betogingen bleven niet uit op „dag van de arbeid" Moeder hoortdat kinderen leven Beweging rondom radiobesiel JJX eea fcoafce Kij, BOUWVAKKERS NAAR DUITSLAND Van juli 1960 tot januari 1962 is naar globale ramingen het aantal in Duitsland werkzame Nederlandse bouwvakarbeiders opgelopen van 1900 tot 4500. Dit deelt minister Van Aartsen (volkshuisvesting en bouwnijver heid) mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Peters (kath. v.). De minister is overigens van oordeel, dat deze ont wikkeling noch veroorzaakt, noch sterk gestimuleerd wordt doordat on voldoende goedkeuringen voor bouwwerken zouden worden verstrekt. De oorzaak van het verschijnsel moet naar de mening van de bewindsman worden gezocht in de verschillen in loonniveau tussen West-Duitsland Nederland voorzover het de werknemers betreft, en in verschilled in prijsniveau voorzover het de aannemers betreft. GELEEN DEED FOUT De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft het meentebestuur van Geleen meegedeeld, dat hij het een onnodige beper king van zelfstandigheid en eigen verantwoordelijkheid van de woning bouwcorporatie vindt als de gemeente alleen medewerking verleent aan de totstandkoming van door een woningbouwcorporatie te blauwen wonin gen onder de voorwaarde, dat de bouw geschiedt door een plaatselijke aannemer. Mr. Van Aartsen deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen (kath. v.) die een dergelijk geval te Geleen had gesignaleerd. Een door een gemeente aan een woningbouwvereniging gestelde v waarde, om de aanbesteding te beperken tot ter plaatse gevestigde nemers, acht de minister in het algemeen niet in het belang van de volks huisvesting, noch in dat van de bouwnijverheid. Na 22 jaar een telefoontje Het was of ik een stem uit het graf hoorde, vertelde de Ameri kaanse mevrouw Coopertoen zondag jl. een van haar doodge waande kinderen haar van Rotter dam uit opbelde en riep: „Moeder, moeder,- bent u daar?" Mevrouw Cooper, die 22 jaar geleden haar vier kinderen in Nederland moest achterlaten, toen de nazi's haar naar Dachau stuurden, woont nu in Lake Nahwatel ten westen van Shelton in de Amerikaanse staat Washington. Zij weet nu, dat alle vier haar kinderen nog leven en het goed maken. Haar 22-jarige zoon Hans, die zon dag belde, heeft haar door middel van de dossiers van „verplaatste personen" uit verschillende landen opgespoord. Mevrouw Cooper (47 jaar) vertelde, dat het eerste teken zaterdag kwam. toen zij brieven van Hans en het Duit se Rode Kruis ontving. Zondag hoorde zij, dat haar 22-jarige dochter Adi ge trouwd is en een kind heeft, dat haar oudste zoon Piet (26 jaar) eveneens gehuwd is en een kind heeft, dat haar andere zoon Wim (24) onderwijzer is en ook in het huwelijk is getreden en dat haar zoon Hans naar de Ver. Sta ten hoopt te komen. Mevrouw Cooper, die van Duitse af komst is. huwde voor de oorlog In Voor burg met Jannes IVfak- Tijdens de tweede wereldoorlog ging haar man bij de on- Wie niet achteraan wil komen leest de advertenties Ook daarvoor kunt u deze krant aanbevelen. U verdient dan terloops „Dat zit zo" - Handig boek! dergrondse. Zelf werd zij verpleegster. De kinderen werden in een tehuis onder gebracht. Op een dag werd zij door de nazi's gearresteerd en naar Dachau ge zonden. Daar ontdekte men na drie maan den, dat zij in Duitsland geboren was. Zij werd toen vrijgelaten. Later kreeg zij brieven van haar man, waarin hij mede deelde, dat hun kinderen omgekomen waren en dat hij van haar wilde schei- Na de oorlog ontmoette zij Frank Coo per, die gestationeerd was bij het Ame rikaanse leger in Frankfort. Zij trouwden en gingen in 1947 naar Tacoma. Toen Coo per de dienst verliet, verhuisden zij naar Lake Nahwatel. Na 22 jaar heeft zij weer iets van haar kinderen gehoord. Pierre Salinger via Nederland naar de Sovjetunie Pierre Salinger, de perschef van president Kennedy, vertrekt zaterdag uit New York om bezoeken te bren gen aan West-Duitsland, Nederland en de Sowjetunie. Deze reis maakt hij op uitnodiging van Chroesjtsjefs schoonzoon, Adzjoebei. Hij verklaarde nadrukkelijk niet naar Moskou te gaan met een diplomatieke acht en ook niet om te onderhande maar eenvoudig om vraagstukken te bespreken die te maken hebben met de voorlichting. Er is nog niets bekend over een ontmoeting met premier Chroesjtsjef. Op 7, 8 en 9 mei neemt hij in West- Duitsland deel aan besprekingen over het voorlichtingsbeleid in het algemeen. Vandaar komt hij op 10 mei naar Am sterdam om een vorig jaar gedane be lofte in te lossen en een rede te hou- ;n voor het Nederlands genootschap >or public relations. In januari van dit jaar had Adzjoebei Salinger uitgenodigd, nadat hij een ggesprek met Kennedy had gehad, in zijn geheel door de Izwestia werd afgedrukt. Salinger wilde niet zeggen of hij plannen had voor een dergelijk inter- 'ew met premier .Chroesjtsjef. Ook boter in poedervorm Een Deense geleerde, dr. Paul Hansen, heeft boter in poedervorm voor de han del gemaakt. Volgens dr.Hansen kan deze boter gebruikt worden voor het bereiden van alle maaltijden waarvoor anders gewone boter wordt gebruikt. Boter in poedervorm kan in warme lan den voor onbepaalde tijd worden be waard, aldus dr. Hansen. Bel-o-fast en Tricot nylon, blijvend „nooit-strijken" - v.a. 15.90 Twijfel aan belang van kernproeven Volgens de New York Times wint b de Amerikaanse regering de mening veld. dat de V.S. hun kernproeven beëindiging van de huidige reeks n ten staken. Ambtenaren te Washington nemen aan, dat de Sowjetunie als re actie op de Amerikaanse proeven later het jaar ook een rbeks proeven zal ,.»men. De regering Kennedy zou ho pen, dat de proeven hierna hetzij door ;en overeenkomst, hetzij eenzijdig kun nen worden beëindigd. Het blad schrijft, dat volgens hoogge plaatste ambtenaren het besef bestaat dat de openbare mening in binnen- er buitenland vermoedelijk niet veel meei proeven in de dampkring met de bijko mende radioactieve neerslag zal toela- Bovendien Is er in militaire kringen enige wijziging ontstaan in het vroege- standpunt over de belangrijkheid n een voortzetting van de proeven ii de dampkring voor het handhaven o het verstoren van het kerncvenwicht. Canadese belangen worden beschermd Na twee dagen besprekingen tussen premier Macmillan en zijn Canadese ambtgenoot, John Diefenbaker. is Ottawa een communiqué uitgegeven rin gezegd wordt dat Engeland „vastbesloten" is de essentiële belangen van het Gemenebest bij de onderhande lingen van Engeland tot toetreding tot de Europese gemeenschappelijke markt veilig te stellen. De Canadese regering vertrouwt dat Engeland zijn uiterste best zal doen de Canadese belangen te waarborgen. De twee premiers hebben tevens betrekkingen tussen oost en west, vraagstuk Berlijn, de ontwapening de kernproeven besproken, evenals de toestand in Zuidoost Azië. De huidige toestand inzake kernproeven wordt be treurd. De premiers zeggen vastbeslo ten te zullen werken aan het bereiken doeltreffende internationale eenkomsten voor stopzetten der proeven en voor algemene ontwapening, aldus het communiqué. Premier Viego Kampmann van Dene marken is vanmorgen in een ziekenhuis opgenomen voor hetgeen ais een „lichte hartaanval" werd aangeduid. Het schijnt dat de Deense premier zich de laatste maanden te veel heeft ingespannen en dat hij tevens overwerkt is. Premier Kampmann is 51 jaar. Gis teravond had de premier nog het woord gevoerd op een 1 mei bijeenkomst. „Koningin sloeg gisteren de „dag van de arbeid" r\ j Thl gevierd, in de communistische QJ) 0(l€ 1 iGM landen met militair machtsver- toon, elders met onschuldiger f j demonstraties. In Nederland BClTClCle PCKlO ite werden hier en daar 1-mei-bgeen- l O he; komsten gehouden, maar daar bleef het bij. Wel werd in Duits land gesproken van ongewenste Nederlandse deelneming aan een 1-mei-viering. In Keulen werd namelijk een toespraak van de burgemeester verstoord door drie laagvliegende straaljagers, die uit Nederland afkomstig zouden zijn geweest. De luchtmacht heeft echter ontkend dat het Neder landse toestellen geweest kunnen Duitsland bereid is de vrije toegang tot West-Berlijn te waarborgen en een In ternationale arbitragecommissie vooj fensie, die scherpe kritiek op het Westen, maar vooral op president Kennedy, leverde. Op het erepodium stond ook maarschalk Worosjilof, die vorig jaar hier van verwijderd werd, toen hij bij de herdenking oktoberrevolutie zijn plaats tussen de Sowjetgroten wilde innemen. In Berlijn werd aan beide zijden de muur de eerste mei gevierd. In het oostelijk stadsdeel sprak prof. Albert Norden. propagandaleider van de com munisten. Onder meer zei hij dat Oost- zyn. In Moskou werd op het Rode Plein de gebruikelijke militaire en arbei dersparade gehouden, deze maal ga degeslagen door onder anderen de 88- jarige koningin Elisabeth van België (zij is te gast bij president Breznef), die de parade „mooi, kleurrijk en groots" noemde. Met aandacht luis terde zij naar de rede van maar schalk Malinofsky, minister van de- entuele geschillen te accepteren. Aan dit laatste voegde hij echter toe, dat zo'n commissie natuurlijk op Oostduits gebied geen enkele administratieve func tie zou kunnen vervullen, „omdat de Oostdultse republiek een vrije vereine staat is". In West-Berlijn sprak burgemeester Brandt. In zijn stadsdeel hadden de communisten rode vlaggen en aanplak biljetten verspreid, die de politie Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Jongelieden, merendeels arbeiders, hebben gisteravond te Lissabon en Oporto tegen minister-president Salazar gedemonstreerd wat leidde tot vecht partijen met de politie waarbU een per soon is omgekomen en 52 voor een me dische behandeling naar ziekenhuizen werden gebracht. De betogers te Lissabon riepen „weg met Salazar", „Wij hebben honger" en „moordenaars". Zij bekogelden een po liticauto met stenen en schoten op de politie De ordestrijdkrachten die eerst getracht hadden de menigte met gum miknuppels en waterstralen te versprei den. schoten later op de betogers. Volgens eeh regeringswoordvoerder zaren de betogers in Oporto minder gressief dan in Lissabon. Tegen midder nacht laaiden de ongeregeldheden ook i Oporto weer op. De betogingen waren bedoeld als pro test tegen de inhechtenisneming van twee mannen die worden beschuldigd van het organiseren van stakingen en de monstraties op 1 mei. ijderde. Op het Plein der Republiek dicht bij de muur werd een demon stratie gehouden, waartegen van Oost- duitse zijde was geprotesteerd. Burge meester Brandt zei tegen de naar schat ting vijfhonderdduizend toehoorders, dat ,,é&a Russische glimlach nog geen voor- i" t maakt". West-Berlijn is bereid el- regeling te aanvaarden, die zijn vrij heid en zijn banden met West-Duitsland eerbiedigt en garandeert, aldus de bur gemeester, alsmede de huidige bescher ming door de vrienden van West-Ber lijn. In gelijke geest liet bondspresident Lübke zich uil. Toen hij het woord tot de menigte richtte schalde uit ze ven grote luidsprekers, die de Oostduit sers aan hun zijde van de sectorgrens hadden opgesteld, keiharde marsmu ziek. De menigte brak los in gebrul en dc politie moest een groot aantal jon gelui weerhouden van een bestorming van de muur. Korte tijd later lukte het de president zich toch verstaanbaar te Generaal Clay, persoonlijk adviseur van Kennedy, sprak een kort afscheids woord tot de Westberlijners, voor hij naar Washington terugkeert. „Maar niet voor goed", verzekerde hij. In Keulen hield burgemeester Burau- en een toespraak, die door het lawaai van drie straaljagers werd verstoord. Hij zei hierover „Wat het leger nu ge daan heeft, had beter niet kunnen ge beuren". Dc Keulse politie dacht ech ter dat Nederlandse toestellen de schuld van het incident waren, maar de lucht macht heeft dit onmogelijk genoemd, i Er waren alleen boven Eindhoven twee- j endertig Thunderstreaks in de lucht i geweest, die niet verder dan Roermond zijn gekomen. I Men'behoeft vandaag aan de dag niet heel veel kranten te lezen om tot de ontdekking te komen dat er over het „bestel" van radio en tele visie het een en ander te doen is. Van de zijde van de omroeporgani saties wordt regelmatig het zwaard ter verdediging getrokken en van de zijde van verschillende bladen is men in de aanval. Het thema pleegt dan nogal eens de reclametelevisie te zijn en van de zijde van de verdedi ging wordt dan een beroep gedaan op het goed recht van christelijke organisatie en op de noodzaak om de geestelijke strijd in vrijheid te strij den. Zulks verwondert, als men bedenkt dat in ons land al sinds lange jaren er een algemene mening bestaat dat organisaties op grond van de levens beschouwing recht van bestaan heb ben. Deze organisaties hebben hun plaats in ons volksleven gevonden; zij hebben meestal een goede onder linge samenwerking tot stand ge bracht en, hoewel er ook wel kri tiek is, men aanvaardt dit en men kan er ook op wijzen dat daardoor ons nationale leven is verrijkt. Daarom verbaast de levendigheid en de hardnekkigheid van de aanval op het radio- en tele- visiebestel, zodat de vraag rüst of de zaken hier an ders liggen en de aanval op iets an ders gericht is dan op de ons ver trouwde wijze van organiseren op ba sis van levensover tuiging. DE SCHRIJVER Dr. G M. E. van Schelven, directeur van een bankkantoor te 's-Gravenhage, was voordien onder meer werkzaam in Indo- nesië. Hij was secretaris van een bedrijfsvereniging in Djakarta en lector au» de diplomatieke schrijver is tig onderstreept, toen bleek dat de verenigingen zelf niet meer de uitzen dingen konden financieren en een be roep moesten doen op de hulp van de overheid. Die financiële hulp is er toen gekomen in de vorm van een subsidie. Nu ontstonden echter in de kiem veel moeilijkheden, omdat men de vorm. waarin die subsidie werd toe gediend zo inrichtte, alsof men nog te maken had met vrije verenigingen. Het spreekt vanzelf dat de pioniers van de omroeporganisaties niets lie ver wilden dan een groot uithangbord bezitten met het devies van vrije, uit het volksinitiatief gesproten organisa ties erop. Aan-dat verlangen kwam men tegemoet en daardoor ontstond een regeling, die in hoge mate twee slachtig en verwarrend is. Men zei nl. dit: nu de financiën van de verenigingen tekort schieten en zij toch moeten uitzenden, behoort de contributie met dwang, met overheids- garantie geïnd te worden. Die fondsen worden dan over de organisaties ver deeld naar rato van hun ledental en ziedaar .de vrije vereniging gehand haafd. Zo ontstonden luisterbijdrage en later het kijkgeld, die, zoals men weet. worden geïnd door opsporings ambtenaren. U ontvangt een proces verbaal als u niet betaalt. Ilier nu ligt het punt dat ophelde ring verschaffen kan: luisterbijdra ge en kijkgeld zijn zuiver belastingen, die door de over heid worden gehe- lid i de Radi Nu is het inder daad zo dat het „bestel" op edn an dere basis staat dan bijvoorbeeld onderwijs en vakvei eniging. Het radio- en televisiebestel is in zijn oorsprong een samenwerking van volkomen vrije, private verenigingen, die zijn opgericht om invloed te oefe nen op de gang van zaken in de ra dio. Zoals men weet, is hier het ini tiatief, zoals op andere gewientige terreinen ook het geval was. uitge gaan van christelijke zijde. Die ver enigingen waren geheel vrijwillig, de leden betaalden hun contributie, lazen het orgaan van de vereniging met de erogramma's en aldus werden de za- en gedreven. Nu bleek het reeds spoedig na de oprichting van radiozenders dat de uitzending van radioprogramma's niet een zaak is die men op dezelfde wij ze kan organiseren als bijvoorbeeld het onderwijs. Bij het onderwijs kan men ervan uitgaan dat, wanneer er een voldoende aantal ouders is dat be reid is om de voorschriften van de Lageronderwijswet in acht te nemen, een school gesticht en gesubsidieerd kan worden. Maar zo kan het bij de radio en t.v. niet. Daar is slechts een beperkt aantal golflengten beschik baar, die de regering kan gebruiken op grond van internationale overeen komsten. De uitzending over die golf lengten geschiedt van één centraal punt uit en ieder die een toestel bezit, kan de programma's ontvangen. Vandaar dat de regering reeds in de dertiger jaren een organisatie in het leven riep de pas gejubileerd hebbende Nederlandse Radio Unie waardoor een aantal verenigingen werden aangewezen als officiële om roeporganisaties, die met zijn vieren tot een samenwerking werden genoopt om programma's te maken en uit te zenden. Het zal duidelijk zijn dat daarmee in feite de vrijheid van die organisa ties was verloren gegaan. Het waren nu geen particuliere verenigingen meer, maar het waren geworden offi ciële organisaties, die samen radio programma's moesten maken. Men dacht de vrijheid georganiseerd te hebben en duurzaam ook, maar In Merkelijkheid was de vrijheid toen reeds weggeorganiseerd. Die kant van de zaak, het officiële karakter van de omroep, werd krach- gen aide bestemming, i ons Nederland- belastingstelsel >emt men dat be- temmingsheffln- ngst die Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adre; ..Dal zit zo'" 'n hoek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. I Het zag er een ogen blik naar uit dat het voor de 24-jarige Gisela Bernd uit Liibeck zeer moeilijk zou zijn een werkvergunning voor Italië te krijgen. Zij kreeg een formulier in te vullen waarop onder meer de volgende vra gen stonden: Bent u in geschreven lid van de fascistische partij? Nam u deel aan de mars naar Rome in 1922? Gisela kon er niet uitkomen en bracht het formulier weer terug. De in verle genheid gebrachte auto riteiten verklaarden toen dat men haar toevalli gerwijze een vooroorlogs formulier had gegeven. I Er zijn 35 neger-mil jonairs in Amerika. Vol gens het blad Ebony zouden er veel meer kunnen zijn als de ne ger-zakenlieden niet zo conservatief waren. On der de honderd rijkste negers zijn vijf arties ten: Marian Anderson, Harry Belafonte, Johnny Mathis, Lena Home en Eddie Anderson. Er zijn 25 dokters of tandartsen onder en 18 zitten in verzekeringszaken. Vijf Russische vlieg tuigen zijn gisteren in Teheran opgestegen om in Noordoost-Perzië dc strijd aan te binden met grote zwermen sprink hanen. De vliegtuigen zullen wolken insecten- dodende stoffen over het gebied sproeien. Van daag worden vier Ame rikaanse vliegtuigen verwacht om aan de strijd te gaan deelne men. De zangeres Gré van Swol-Brouwenstljn is gis termorgen, vlak voor haar vertrek naar Vene tië waar ze enkele con certen zal geven, op Schiphol tijdens een kor te en informele plechtig heid benoemd tot „Skip per of the Flying Dutch man". Zij is de achtste dame die tot Skipper is benoemd, maar Gré Brouwenstijn is de eerste Nederlandse. Voor be noeming komen uitslui tend personen in aan merking die op dc een of andere wijze iets voor de ontwikkeling van de luchtvaart hebben ge daan, dan wel daarvan veelvuldig gebruik ma ken. Verder Nederlan ders die in het buiten land de naam van Ne derland omhoog bren gen. 1 Lester B. Pearson, leider van de Canadese liberale partij, heeft maandag na zijn terug keer van een bezoek aan het Witte Huis verteld. dat Caroline, de dochter van de Amerikaanse president, enige betogers met leuzen tegen de kernproeven voorbij de ambtswoning zag lopen. Ze vroeg aan haar moe der: „Mammie, wat heeft pappie nou weer verkeerd gedaan?". I Een Amerikaanse ge leerde beweert, dat diepj in Afrika een gebied be staat, zonder lawaai. De bewoners zouden een buitengewoon fijn ont-1 wikkeld gehoor hebben. De leden van de Ma- haan-stam uit Soedan kunnen zacht met elkaar spreken over een af stand zo groot als een voetbalveld en zij behou den dit fijne gehoor tot op hoge leeftijd, aldus de geleerde. Het sterkste geluid dat hij daar had vernomen, was het rus tige zachte zingen van de stamleden geweest. Taal der dieven 888) Het Nederlandse bargoens, het Franse argot, het Engelse cant en het Duitse Rotwelsch behoren tot de z.g.n. groepstalen, d.w.z. de talen die alleen maar begrepen wor den door vakgenoten, In dit geval vakgenoten uit de onderwereld. In de Duitse uitdrukking Rotwelsch had Rot de betekenis van bedelaar, ter wijl het Engelse woord cant is afge leid van het Latijnse cantus, waar mee de schijnheilig en gehuicheld klagende stem van bedelaars werd aangeduid. Zo ontstond het woord waarmee de taal van bedelaars, landlopers, en rauwdieven werd be doeld. sprong van het ordt s minder k. Het Franse woord ba- ragouin, waarmee brabbeltaal of koe terwaals wordt be doeld. Hoe het ook zij, de oorsprong van de dieventaal of het bargoens zullen we moeten zoeken bij het gilde der kleine marktkooplieden in de middeleeuwen, welke lulden zich met opzet bedienden van uitdruk kingen die voor het kopend publiek onverstaanbaar waren. Bedelaars en vagebonden hebben op deze mid deleeuwse markten hun taalschat verrijkt en gespecialiseerd en toen later bandieten en dieven tot het zelfde gilde werden gvrekend. kon het argot, of dieventaal de algeme ne omgangstaal worden van rond zwervend gepeupel van allerlei soort. (Daarom is het juist zo merk waardig dat de Nederlandse ver- maak-lndustric, waarvan de pro- dukten ons door de radio bereiken, ons wil doen geloven dat de gebrui kers van deze taal tot de normale burgerij van Amsterdam moeten worden gerekend!) Een vastomschreven argot trad voor het eerst in de 15de eeuw in Frankrijk voor het voetlicht toen in 1455 een proces werd gevoerd te gen een van de vele benden van die dagen. De honderdjarige oorlog was (en einde en in het hele land heers te een toestand van verwildering, die zich o.m. uitte in benden die zich uit dc gedemobiliseerde legers hadden gevormd. Deze benden trok ken rovend en plunderend, brand stichtend en moordend van de ene streek naar de andere en terrori seerden het platteland op een ver schrikkelijke manier. Het argot, waarvan de bendeleden zich in het onderlinge verkeer bedienden, maakte het mogelijk dit si nistere bedrijf on der de dekmantel der geheimhouding uit te oefenen. Maar in het in 1455 te Djjon gehouden bende van 500 lot 1000 man terecht stond, werd de dieventaal onthuld en in de protokol- len opgetekend, waarna een volledig woordenboek van deze geheime taal kon worden opgesteld. Op hetzelfde moment was het toen natuurlijk geen geheime taal meer. Dit laatste is het kernpunt van Iedere geheime taal. Om een ge- heime taal te kunnen blijven, moet het bargoens, argot, Rotwelsch. cant, of welke andere taal der on derwereld ook, voortdurend veran derd worden, zodat er steeds een aanzienlijk verschil zal bestaan tus sen het vroegere bargoens en bet tegenwoordige. Wanneer u hoort, hoeveel syno niemen het bargoens voor bepaal de woorden kent, lijkt liet een rijke taal te zijn. Toch zijn er weinig groepstalen zó arm als juist het bar goens. heffingen worden nu radio- en tele- vislebestel gesub sidieerd, zo niet gefinancierd. Want om de fictie van vrije vereni gingen hoog te houden, moesten de organisaties toch ook beschikken over eigen inkomsten die men verwierf door abonnementen op de omroepbla den. De programma's werden be schermd door auteursrechten: men kon alleen uit die bladen ervan ken nis nemen, de abonnees noemde men de leden. U kunt dat zien bp de for mulieren. waarmee u zich abonneert: men geeft zich op voor één kwartaal, een half jaar, een jaar. als lid! Maar deze formule is gebruikelijk voor een abonnement, niet voor lidmaatschap. •Uit de fictie van vrije verenigingen ontstaan nu de conflicten: 1) Veertig percent van alle luister aars zijn niet bij de organisatie! aangesloten en klagen dat het „be stel" niet representatief is. 2) de luisteraars, die leden zijn, klagen dat zij geen invloed hebben op de gang van zaken in hun ver eniging. 3) de programma's van de vereni gingen zijn teveel gericht op het voortbestaan van de verenigingen, mede door de politieke invloed, die zij hebben verworven. 4> door de fictie van vrije vereni gingen. die gedwongen contributie heffen, wordt een politiek uiterst be denkelijk precedent geschapen, dat in strijd is met het democratisch grondbeginsel van de vrijheid van vereniging. Zoals men ziet, liggen de zaken bij radio en t.v. anders dan bij onderwijs, vakvereniging enz., en de kritiek is ook van andere aard. Bovendien is het huidige bestel door zijn versteende organisatie, onge schikt en niet in staat om de zeer merkwaardige technische ontwikke ling, waar wij nu voor staan, voor ra dio en t.v. te gebruiken. Tenslotte: de huizenhoge golven, die het vraagstuk reclametelevisie op- wekt, worden niet veroorzaakt door het probleem der reclame, maar door de daar achter in beweging komende problemen rond het bestel. Christelijk-nationale staatkunde, die moet opkomen voor democratische vrijheden cn zo voor heel het volk. moet de kritiek op de verzuiling onbe vangen onder het oog zien. Advertentie want Akkertjes zijrt instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder. Ontdek óók de wel* daad van Akkertjes Twee pakjes juwelen hij ven oer vermist Twee pakketjes juwelen ter waarde van 20.000 pond sterling, die van Lon den naar Parijs onderweg waren, wor den vermist. De aangetekende zending, die verle den week donderdag in het centrum van Londen op een postkantoor afgegeven is, had vrijdag of zaterdag op de plaats van bestemming moeten aankomen. Het is nog niet duidelijke waar de diamanten verdwenen kunnen zijn. Zij waren eigendom van de Diamond Tra ding Company of London, die ze uitge leend had voor een Parijse tentoonstel ling. De ent zending bestaat uit 140 ge kleurde diamanten die voor de tentoon- stelling in glas gezet zijn. Deze gesle pen en gepolijste stukken zijn verpakt in een juwelenkistje en heben een waar de van 17.000 pond sterling. Het tweede oakketje bestond uit een grote ruwe d amant van 20 karaat ter waarde van ongeveer 2.500 pond ster ling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9