In het Amstelhotel ging het zeer genoeglijk toe Allerlei leuke voorvalletjes Lutheranen spraken over priesterschap gelovigen Zilveren bruiloft koninklijk paar De zilveren bruiloft van ko ningin Juliana en Prins Bernhard was maandag een volksfamilie feest, maar dinsdag is het een vorstenfamiliefeest geworden Waar het ongedwongener gegaan, weten we niet, maar wel dat het gisteren in het Amstel hotel bijzonder genocgel\jk was, daar was bijvoorbeeld koningin Elizabeth in een eenvoudig beige imprimé zomertoiletje die juist de hal binnenwandelde toen de sjah van Perzië twee treden tege lijk de trap afkwam: Daar was prinses Beatrix in een witte japon die over de balustrade op de eerste verdieping keek en in de hal een vriendin ontdekte van wie ze met een ,,pst" de aandacht probeerde te trekken. Daar was koningin Juliana die van de ene salon naar de andere dwaal de en overal tijd voor een praatje had, terwijl haar ogen zorgend rond gingen of ieder het wel naar zijn zin had. Tegen sessen was prins Bernhard uit het hotel vertrokken om een laatste oog te hebben op de voor bereidingen voor het grote bal. dat 's avonds gehouden werd. De konin gin en prinses Beatrix echter hadden in het Amstelhotel kamers gereser veerd om zich te verkleden voor het diner. Om half zeven verdwenen de gas ten zo langzamerhand naar hun ka mers en het was een druk vorsten- verkeer in de hal van het hotel. Ko ningin Elizabeth en prins Philip wa ren in druk gesprek met keizerin Fa rah. Bij de trap bleef de keizerin staan en was er enig overleg: de trap of de lift nemen? Koningin Elizabeth j koos de lift. maar de keizerin wipte vlug de trap op, een ogenblik later gevolgd door de sjah. die vrolijk lach te en zeker niet meer ..de vorst met de droeve ogen" genoemd kan worden. Daar waren verder prins Bertil. steeds maar nokend, de bekoorlijke prinses Margaretha van Zweden, de elegante hertogin van Kent met de knappe prinses Alexandra, de familie groep rond groothertogin Charlotte van Luxemburg met prins Felix en prinses Josephine Charlotte en prins Jean. Daar waren de bruidsmeisjes van vijfentwintig jaar geleden, nu da mes van middelbare leeftijd... Een half uurtje was het stil in het hotel en hadden we tijd de dinertafel te bezichtigen. Een grote hoefijzervormige tafel was gedekt voor negenenzeventig gasten, terwijl recht daarop twee kleine tafels ieder met veertien plaatsen klaar stonden. Twaalf prachtige zilveren zes- armige kandelabers van oud-Engels zil ver en lage bloemstukken van roze tul pen sierden de dis. Bij ieder bord lag een dubbelgevouwen menu met aan de voorzijde het portret van het zilveren Paar en de jaartallen 1937 en 1962. Het bruidspaar zat in het midden, de Konin gin naast zich de sjah van Iran en prins ne saus, volgden kervelsoep, parelhoen met jonge groenten en een soufflé met ijs waarna nog mokka met cognac en' likeuren geserveerd werden. Goed negen uur kwamen de disgeno ten dan bijeen in de hal voor de foto. Aan de camera van de fotograaf, die de toe- (Van een oneer verslaggeefsters) „""he^oïeeWlk Bernhard naast zich de groothertogin van Luxemburg, de langstregerende vorstin van het gezelschap. Luisterrijke stoet Even over zevenen begon de tocht van de gasten van de eerste etage naar de hal. Ook hier weer een onge dwongen sfeer. Wie het eerst klaar was. ging het eerst naar beneden. Prins Bertil was nummer een. Maar koningin Juliana verscheen ook spoedig op de trap. Ze hield zich echter verscholen achter een grote pilaar en babbelde wat met de passerende feestgenoten. Toen opeens liep ze snel de trap af en be groette met een opgelucht ha, ben je daar'', prins-Bernhard. De prins sloeg even zijn arm om de schouder van dc Koningin en een ogen blik later wandelden zij hand in hand naar de feestzaal. Keizerin Farah verscheen in een adem benemend fraai toilet van mousseline de soie in een warm oranje tint. Het was in Griekse klassieke stijl gedra peerd met een lange sleep van de rechterschouder die tot op de grond uitwaaierde. Ook nu kozen keizer en keizerin de trap, terwijl koningin Elisa beth. in een witte japon met parels en edelstenen bestikt weer de lift prefe- Alle gasten waren reeds beneden toen buiten gejuich klonk en een ogenblik la ter de drie jongste prinsessen binnen traden. Prinses Marijke in een roze lange japon met veel strookjes,, een ro ze lint in het haar. prinses Margriet in bleu en prinses Irene ook in het roze, wat bemoedigend de hand van de klei ne Marijke vasthoudend. De drie prin sessen droegen witte bontcapes van poolvos. Een luisterrijke stoet trok even later door de gang. Voorop het bruidspaar, koningin Juliana in een zilvergrijs toi let, met broderie. Langs het lage rug- décolleté was een brede volant van zachtbleu mousseline, die tot aan de zoom neergolfde. Daarachter de meer dan vijftig vorsten en leden van de ho ge adeL De Shah van Perzië begeleid-1 dc koningin Elisabeth, prins Philip kei zerin Farah. Prinses Bea* in een ijsblauw toilet van satin duchesse met i glinsterende broderie, liep aan de ai van prins Bertil, prinses Marijke, heel klein en tenger naast prins Louis-Fer- dinand van Pruisen, prinses Margriet, met prins Michael van Griekenland en prinses Irene met erfhertog Jan van Luxemburg. Een ogenblik later was het diner be gonnen. Terwijl de obers in geruisloze naast hun taak volbrachten, werd in de hal reeds het volgend programmapunt voorbereid, het nemen van de statiefoto van heel het gezelschap. Enorme podi ums werden aangesleept en de fotogra fen stelden hun camera reeds in de gun stigste posities. Het diner zou immers niet lang duren het menu was be perkt gehouden, want bij het vorstenhal zou wee.- een souper geserveerd worden. Na het voorgerecht van kreeft met groe- de knip koekoek riep. De boten in Terwijl Koningin en Prins zich per auto naar het paleis spoedden om daar hun gasten te wachten, stelde zich in de tuin van het hotel een ere wacht van matrozen met flambouwen op. die de hoge gasten hun toch naar de boten verlichtten. Zo werd 'het een sprookjesachtige tocht. Uit deuren en ramen vlak bo ven het water puilden de mensen, met vlaggetjes zwaaiend, juichend, zingend, op nog geen meter afstand van de boten. Het leek wel als hin gen er menselijke bijenzwermen aan de gevels. Nog even langs de verlich te bloemenboten van het Singel en dan al het Rokin, waar een lange rij hofauto's klaarstond temidden van een jubelende mensenmenigte. Nog eens de snelle rit naar het paleis op de Dam en dan verder het feest, he- lemaal-onder-ons van de vorsten, ach ter de grijze gevel. De grote trap van het Amstelhotel is een beroemde trap. Daar werd in 1948 de staatsiefoto gemaakt van Koningin en Prins met de vorstelijke gasten die toen naar Amsterdam waren ge komen om de kroningsplechtigheden bij te wonen daar ver zamelden zich ook gisteren na het galadiner weer de top van de Europese adel om „de foto" te maken. Maar nu was dg trap niet breed genoeg meer: er moesten podia aan te pas komen om al deze genPdïgdèn' Hot een blijde en ongedwongen groep te kunnen opstellen. Honderd zeven bruiloftsgasten waren er te veel om hieronder allen te kunnen vermelden. Maar op de eerste rij kent men ze toch wel allen: geheel links prins Philip, de echtgenoot van de Britse vorstin, naast hem groothertogin Char lotte van Luxemburg, dan koningin Elizabeth II van Engeland, de Sjah van Iran, het zilveren bruidspaar met naast de Prins zijn moederprinses Armgard, Vervolgens erfprins Jean van Luxemburg, keizerin Farah Diba, prins Felix van Luxemburg en prinses Marina, hertogin van Kent. Op de tweede rij onder scheidt men: prinses Margaretha van Zweden (achter prins Philip), prinses Josephine-Charlotte van Luxemburg, prinses Margriet, prins Bertil van Zweden, de prinsessen Beatrix en Marijke, koning Olav V van Noorwegen, prins Aschwin, prinses Irene en prins Louis-Ferdinand van Hohenzollem. De drie luxe boten, versierd met theerozen lagen klaar, maar het insche pen duurde geruime tijd. Tenslotte ech ter kwam toch de laatste boot (de Ko ningin Fabiola) vopr en daarin namen alle regerende vorsten plaats, waarbij prinses Beatrix als gastvrouwe fungeer de. Full speed stak de kleine vloot van wal. De lichten in de boten werden ge doofd. opdat de geïllumeneerde walle kanten en contouren der bruggen des te beter tot hun recht zouden komen. Snel ging het door het brede water van de Amstel door de Magere brug. maar bij de Herengracht werd het tempo aanzien lijk verminderd. Daar gleden de boten langs Hollands glorie, de oude koop manshuizen, waarin alle lichten ontsto ken waren en de geopende vensters en deuren de oude pracht van geschilderde plafonds, gobelins, kristallen luchters en glanzend bceldhouwerk toonden. In vele vensterbanken waren kaarsen of vetpot jes gezet. Zeven militaire korpsen naar Goes (Van onze correspondent) Aan de taptoe Goes, die op 26 mei a.s. wordt gehouden, zullen niet minder dan zeven militaire muziekkorpsen deelne men. Het zijn de kapel van de Koninklijk ke Luchtmacht met tamboerskorps. d« Marinierskapel van de Koninklijke Ma rine. het tamboers- en pijperkorps var- het korps Mariniers, het fanfarekorps der genie, het trompetterkorps der Cavalerie, het tamboerskorps der grenadiers en het tamboerskorps der Koninklijke Mare chaussee. Voorts wordt medewerking ver leend door het excercitie-detachement van de luchtmacht. Instrumentale omlijsting door te juichen, te applaudisseren en... enorm hard en onder- j veelvuldig op dc claxons van dc gepar- (Van een onzer medewerkers) Op de voorjaarsvergadering van het convent van lutherse pre dikanten hebben prof. dr. W. J. Kooiman en drs. G. H. Homans over het onderwerp „het alge meen priesterschap der gelovi gen" gesproken. Bezag prof Kooiman het onderwerp vanuit Luther's visie, drs. Homans lichtte dit onderwerp toe vanuit de praktijk in de wereld der in dustrie. Prof. Kooiman begon zijn referaat met de opmerking dat twee centrale thema's Luther's theologie beheers nl. dc leer der rechtvaardigmaking het algemeen priesterschap der gelo vigen. Merkwaardigerwijs bestaan geen samenvattende studies over laatste punt Wel is Luther hier steeds mee bezig geweest. Voor Luther is dt christen priester, omdat hij gedoopt is In zijn uitleg van de brief aan de Ro meinen loopt zijn opvatting der recht vaardigmaking parallel met het ambt der gelovigen. Tussen clerus en leken Is principieel geen onderscheid. Alle christenen zfjn gelijkelijk gewijd. In noodgevallen mag ieder gelovige dopen en absolveren. Ir principe hebben alle christenen de be voegdheid alle sacramenten te bedie nen, omdat in het geloof allen priesters en koningen zijn. Al is het waar dat wij allen priester zijn. toch wordt het bijzondere ambt niet afgeschaft: „laat alles in goede de geschieden". Ambt en algemeen priesterschap hangen bij Luther samen, omdat ze afhangen van het Woord. Daarom is het algemeen priesterschap geen democratisch recht. Machtsgevoel Drs. Homans, die als industrie-pre dikant voor de IJ-mond Z!ch veel met het probleem van het a^emeen pries terschap der gelovigen in een indus triële wereld heeft beziggehouden, wees op de roep naar mondigheid van het gemeentelid. Met name in de industrie breekt zich een machtsgevoel baan t.a.v. de materie. De mens voelt zich vrij machtig ten opzichte van de toe komst. Dit is een aspect dat we ook »n de bijbel vinden (Psalm 8). Maar ook het andere aspect is aan wezig: de mondigheid wordt bedreigd door de rationalisering in de industrie die steeds perfecter wordt uitgevoerd. Z.K.H. Prins Bertil van Zweden was de officiële vertegenwoordiger van Z|jn land bij dc festiviteiten en daarom wachtte ook hem bij aankomst op Schiphol een luisterrijke ontvangst. Op het platform stond de lucht machtkapel opgesteld in ceremonieel tenue, aan de voet van de vlieg tuigtrap wachtte de Zweedse ambassadeur, het Zweedse volkslied klonk over de toen nog zonnige luchthaven en de kapitein van het ere- squadron schreeuwde zijn bevelen om later de hoge gast te begeleiden bij de inspectie. Maar later op de dag wandelde de Zweedse prins in zijn eentje langs de Amsterdamse grachten, want zijn hart gaat uit naar het water handelen. Het is nl. niet te dulden voor de moderne industrie als het bestaan hiervan van een mens alhangt. De mens moet wisselbaar en vervangbaar zijn (ploegendienst i. Geen rekening kan worden gehouden met de .ndividuele mens. De enkeling moet zich onderwer pen aan een gemeenschappelijk hande len. Hierdoor wordt zijn persoonlijke vrijheid bedreigd, een gevoel van on macht ontstaat. Velen zeggen dat er voldoende tegen strijdige krachten aanwezig zijn om de persoonlijke onmondigheid tegen te gaan; vrije tijd, minder lichamelijke arbeid, bevordering van de ..human relations", gebrek aan arbeidskrachten die de ondernemingen dwingen de pas in te houden. Maar drs. Homans betwij felde deze argumenten. Want de mens is meer dan een produktiefactor, hij is beelddrager Gods. Drs. Homans riep de kerk op zich met deze cn dergelijke vragen bezig te hou den. Zij moet de uitdaging die er van de kant van de industrie komt aanvaar den. Zij zal de leden moeten toerusten tot dienstbetoon aan de wereld. Dit kan o.a. geschieden door celvorming. De vergadering stond onder leiding van Ds. J. A. Roskam. Zij werd gehou den in de M. L. kerk te Amsterdam. Dr. Visser 't Hooft tot Amerikaanse conferentie van de Wereldraad Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Ker ken heeft verklaard dat de in omvang toenemende ..dialoog" tussen de kerken niet betekent dat deze hun eigen stand punt zouden moeten opgeven. De tweegesprekken tussen de kerken zouden hen kunnen verrijken, aldus dr. Visser 't Hooft, in een toespraak tot dc Amerikaanse conferentie van de Wereld raad- was volgens hem nog niet dui delijk of de Rooms-Katholieke Kerk bc- -* de gevolgtrekkingen te aanvaar- i een waarlijk oecumenische dia loog Wel waren er volgens dr. Visser 't Hooft enige aanwijzingen in die richting. De met-roomskatholieke kerken hopen dat het tweede Vaticaanse concilie voor uitgang zal betekenen van monoloog naar dialoog aldus dr. Visser 't Hooft. Dialoog betekent echter niet het goed keuren van elkanders zienswijze. OnderHijsbenoemiiigen Benoemd tot onderwijzer aan de Dr d Berghschool (School met den Voorthuizen: K. Buikema te Woerden: Oranjeschooi te Alphen a.d. Jn: ,„-7u Landman Rotterdam: Kon. Wilhelminaschool te Papcndrecht K n,Va2 te A'blasserdam; Rcho- bothschool te Nieuwerkerk a. d IJsscl- D. Zwart te Moddergat (Fr.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5