Brentano niet naar V.S. om verwijten te maken BON Soekarno maakt zich bij de communisten populair Vera Eichmann bij haai* man Vriendschap tussen Bonn en Washington Tijd voor topconferentie is nog niet gekomen RODENT Frankrijk blijft staan op eigen atoombewapening I In de zomer weer drie kernproeven van V.S. Plunderaars van koningsgraven Presidentiële lof op partijcongres President Soekarno heeft giste* I Guinea. Bewapening uit Rusland zal, ren openlijk „de org.niMtomche 5f,Vm™rrl,/,tat«,0,V.ntomen bekwaamheid cn de toenemende rekant op bombardements- en gevechts- krecht" v.„ de Indon«i.ch« com- v"z'«1,.ur1|,'; So,b,^rlo verklaard, munistische party geprezen. Hy dat Indonesië zal voortgaan met de oj>- deed dit in een toespraak, die hfj in Djakarta hield op het tevende nationale congres van de commu nisten. Tot nu toe had de presi dent zich niet laten zien op derge lijke bijeenkomsten sinds het In donesische partystelsel in 1961 was gereorganiseerd. Soekarno betuigde gisteren, onder hartelijk applaus, zijn erkentelijkheid voor „het heilzame aandeel in de na tionale worsteling" van de commu nisten, die naar hij met voldoe ning constateerde hun ledental in minder dan drie iaar hadden zien toenemen van 150.000 tot twee mil joen. Soekarno noemde het gelukkig, dat deze twee miljoen zich bereid hebben verklaard zich naar de front linie te laten sturen om de Neder landers uit Nieuw-Guinea te verdrij- Hij zei ook. dat de communistische partij niet door zijn steun was ge groeid. maar doordat zij ..deelneemt aan de worsteling voor een betere toe komst van het Indonesische volk". Soe karno zei verder nog: ..Wij moeten thans meer dan ooit op onze hoede zijn. omdat de Nederlanders overal trachten onze doelstellingen te ondermij nen. Ze proberen onze revolutie te doen stranden door subversieve handelin gen op alle terrein, ook op het econo mische. Wij moeten onze revolutie be schermen tegen destructieve elementen, zowel van binnen als van buitenaf en een der middelen is. dat West-Irlan voor het eind van dit jaar bij het ge bied van de republiek zal behoren". Voor Soekarno sprak, had de voorzit ter der communistische partij. D. N. Aldit, kritiek geoefend op het leger we gens zijn snti-communlsttsche activitei ten. HIJ zinspeelde ook op hindernissen door het leger opgeworpen tegen het partijcongres. Overigens beloofde Aidit Soekarno de volledige steun van zijn partij bij de ..bevrijding" van Nieuw-Guinea en de stabilisatie van de economie. Verder sprak hij de hoop uit. dat de regering zingen uit te schrijven. ISaar Moskou De Indonesische minister van buiten landse zaken. Soebandrio, zal spoedig, aan het hoofd van een missie van twin tig man. per vliegtuig naar Moskou gaan. zo werd gisteren bekend. Hij zal daar spreken over de kwestie-Nieuw- Advertenties zijn prettige lectuur. Nogal begrijpelijk. Ze schrijven over uw dagelijks leven. Spreekt dus vanzelf dat ze u boeien. Ook daarom kunt u deze krant aanbevelen. „Dat zit zo" wordt dan van u. Een boek waar u veel plezier van hebt. (in envelop (of op kaar' bouw van zijn militaire macht, evenwicht te blijven met de Nederland se versterkingen in West-Irian". „Wij moeten, door welke middelen ook. de gevechtskracht uitbreiden in het licht van de Nederlandse agressie". Een Journalist die commentaar vroeg op een varklaring van minister Luns over het nog niet bereid zijn het bestuur over te dragen en het weigeren van be sprekingen met voorwaarden vooraf, kreeg ten antwoord, dat „minister Luns leeft in de vooroorlogse dagen toen In donesië nog zeen stem in de interna tionale wereld had en geen nationale kracht voor een confrontatie met de Nederlanders op alle gebieden". Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken van nationalis tisch China, noemde het op een pers conferentie betreurenswaardig, dat de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië zijn afgebroken. De „Interna tionale communisten hebben munt ge slagen uit de situatie en deze uitgebuit in hun koude oorlog legen de vrije we reld". voor economische operaties", waarvan Soekarno zelf voorzitter is. heeft zon dag in Buitenzorg twee commissies in gesteld ter stabilisatie van de econo mische toestand. Deze commissies heb ben tot taak de grondslagen voor een nationale economie te formuleren en maatregelen voor te stellen om hinder palen cn stagnerende factoren op econo misch terrein uit de weg te ruimen. Binnen twee weken moeten de commis sies klaar zijn. Mr. Soemarno. ..chef staf van het commando en gouverneur van de nationale bank van Indonesië, vertelde dat Soekarno binnenkort ..een belangrijk besluit" op economisch ge bied bekend zal maken, „dat alle offi cieren van justitie veel werk zal ge ven". Verder wilde hij er niets over zeggen. De Indonesische minister van zeever bindingen, Moettallb. heeft bepaald dat alle K.P.M.-eigendommen overgaan naar de Pelnl, de Indonesische staats- scheepvaartmaatschappij. Kades, brug gen, kranen en terreinen worden ech ter aan plaatselijke staatsmaatschap- pijen overgedragen. Een en ander gaat vandaag In. De Israëlische politie heeft gisteren meegedeeld dat mevrouw Vera Eich mann. de vrouw van de ter dood ver oordeelde oorlogsmisdadiger Adolf Eichmarm hem tijdens hun ontmoeting in de gevangenis in Tel Aviv (zaterdag! gevraagd had ..Wanneer denk je thuis te komen?" Volgens de politie had Eichmann geen antwoord gegeven, maar toen mevr. Eichmann haar man verliet, zei zij: „Auf Wiedersehen." Waarop Eichmann antwoordde: ..Auf Wiedersehen." De politie zei dat het paar zich tij dens de bijeenkomst van negentig mi nuten beheerste. Tussen de twee echtelieden bevond zich een glazen wand. Het gesprek werd gevoerd via microfoons. Volgens de politie spraken zij over familie en financiële aangelegenheden en de rol die Eichmann's advocaat in het proces, dr. Robert Servatius, speelt. Toen het ogenblik aanbrak dat haar tijd om was vroeg zij verlof haar man een tweede keer te mogen zien. Haar werd meegedeeld dat haar permit slechts voor een bezoek geldig was. maar er werd haar nog een kwar tier gegeven om met haar man te Zij werd daarna op dezelfde geruis- Macmillan zijn het er zaterdag ujke markt. en zondag over eens geworden, j Amerika steunt Ruimtevaarder Titof in V.N.-gebouw rentie in overweging te nemen'sprekingen van afgelopen weekeinde indien het zeker is dat een der-; gii^Vsprekken" luneT™!? m gelijke conferentie resultaten zal; nabije toekomst worden voortgezet, afwerpen. Op dit ogenblik echter' achten zij de voorwaarden, nood-i zakelijk voor het houden van top-j conferenties, niet aanwezig. De1 twee staatslieden hebben tijdens I De Russische ruimtevaarder Gherman hun besprekingen zeer veel aan-| ifitSTn Kw *Sk bïtó? dacht geschonken aan de kwestie De Amerikaanse afgevaardigde, Adla. van Engelands toetreding tot de Stevenson, vroeg hem of het erg moei- r-> -m r> Ti- U)k zou zijn de uit elf leden bestaande E.E.G. Hierover werd geen vol-l veillrheidsr.ad.naar de maan t, zenden. maar de besprekingen over dit onderwerp zijn zonder wrijving verlopen. De Engelse verpleegsters hebben op het Londense Trajalgar Square een demonstratie gehouden voor een redelijke loonsverhoging' (zoals op tal van spandoeken te lezen stond). Meer dan 2000 verpleegsters uit alle delen van het Verenigd Koninkrijk waren naar Londen gekomen om hoger loon te eisen en te protes teren tegen de regeringsmaatregelen, die een eventuele salarisverhoging maximaal 2H percent willen laten tijn. De Westduitse oud-minister van buitenlandse zaken en thans frac tie-voorzitter van de CDUCSU in de bondsdag, Heinrich von Brentano, heeft in Washington besprekingen gevoerd met presi- Schröcler: alleen op detailpunten enige kritiek weggenomen, zo zei Rusk, zouden heel wat andere belangrijke vraagstukken vanzelf een oplossing vinden. Op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Cenyo- landen (Engeland, Turkije, Iran klstan, met de V.S. als waarn -■r--o—- oxDdie ln Londen wordt gehouden, heeft de dent Kennedy, waarin hij „zekere (Van onze correspondent in Bonn) Engelse minister Home^gezegd, ciatjic ideeën" ter oplossing van de Ber- lijnse crisis heeft voorgelegd aan de Amerikaanse president. Von Brentano die geen regerings opdracht heeft heeft Kennedy in kennis gesteld van de bezwa ren die in brede kringen van de „unions"-partijen leven ten aan zien van de Amerikaanse plannen voor Berlijn. Hij verklaarde ech ter nadrukkelijk dat hij niet naar de V.S. gegaan is om „verwijten te maken of te protesteren". Intussen is de huidige minister van buitenlandse zaken, Schroder, naar Cadenabbia gevlogen om Adenauer die zich tot dusverre van een de finitief oordeel over de Amerikaan se voorstellen heeft onthouden te overtuigen van de juistheid van de soepele politiek inzake Berlijn. Schroder is hierover in conflict ge raakt met de meerderheid van de C.D.U. Vermoedelijk heeft om deze re den de beproefde C.D.U.-bemiddelaar. de tegenwoordige minister zonder porte feuille Krone, ook aan het gesprek deel genomen. Op het ministerie van buitenlandse zaken overheerst de mening, dat het geplakt) verzenden aan het Bureau U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND KWARTAAL/GIRO (Doorbalen wat niet van toe passing is) Zelf was Ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf bier uw eigen naam er. adres ,.Dat zit «o" *n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. westelijke bondgenootschap dl we Duits-Amerikaanse samenwerking belangrijker zijn dan het starre vasthou den aan de in toenemende mate omstre den principes der huidige (Brentano-) politiek. Een gevolg van de soepeler politiek zou zijn, de een of andere vorm van erkenning van en samenwerking met de communistische oostzone van Duitsland eïi daarmede de definitieve afstand van de vroegere Duitse oostge- bieden en de bestendiging van de Oder- Neisaegrens als nieuwe Duitse oost grens. Tot dusverre waren dit taboes. Schröder heeft inmiddels na zijn ge sprek met Adenauer verklaard dat de vriendschap tussen de V.S. en West-DutUland op een solide basis berust en dat het niet nodig ts „om dagelijks verzekeringen van loyaliteit van de V.8. te ontvangen". Evenals Von Brentano verklaarde hij dat er over de belangrijke vraagstukken al leen maar Overeenstemming tussen Bonn en Washington Is, maar dat er over bepaalde details verschillende meningen zijn. Als voornaamste punten der Westduit se politiek noemde Schröder: 1. Oost- Duitsland zal niet als een wettige staat worden erkend. 2. Berlijn kan niet van West-Duitsland gescheiden worden. 3. Het recht van zelfbeschikking moet voor geheel Duitsland gelden. 4. De uiteindelijke vaststelling van de Duitse grenzen moet wachten tot na het sluiten van een vredesverdrag met ge heel Duitsland. Beletselen Oök de minister van buitenlandse za ken van de V.S., Dean Rusk, ontkende nadrukkelijk dat de V.S. zich hebben verbonden tot erkenning van het com munistische bewind ln Oost-Dultsland. De huidige beletselen, aldus Rusk, be staan hierin, dat we van de Sowjetunie geen voorstellen hebben kunnan verkrij gen waarin rekening wordt gehouden met de levensbelangen van het Westen in Berlijn, waartoe ook hoort de aan wezigheid van de westelijke strijdkrach ten en de volkomen vrije toegang tot de stad. Als deze beletselen konden worden reiken, gebaseerd op nieuwe regelingen volgens het principe leven-en-laten-le- ven. vooropgesteld echter dat niet wordt geraakt aan de essentiële punten Inza ke Duitsland en Berlijn." Kennedy en Macmillan President Kennedy en premier I te staan als deze landen volledig wor- J - 1 den uitgesloten van de gemeenachappe- ïomie van Latijns een groot deel op Premier Macmillan heeft niet het denkbeeld geuit, dat Kennedy een ont moeting met Chroesjtsjef zou moeten hebben. De twee regeringsleiders heb ben kennis genomen van het oordeel de Russische premier, dat topcon ferenties zeer goed moeten worden voorbereid. De Amerikaanse en Britse regerings leider onderstreepten het belang van voortzetten van de contacten tus- Rusk en Dobrynin over Berlijn. Ook spraken zij zich uit voor andere contacten tussen Oost en West. Verder verklaarden zij vastbesloten te zijn het streven naar ontwapening, met inbe grip van het staken der kernproeven, voort te zetten. Kennedy en Macmillan hebben aan het vraagstuk van Engelands toetre ding tot de E.E.G. meer tijd besteed dan aan enig ander onderwerp. Mac millan had laten uitkomen, dat Enge land nog steeds graag lid wil worden van de Euromarkt, maar dat nog vele vraagstukken opgelost moeten worden (bescherming van het Gemenebest en de vrljhandelsassoclatic lossen? In de toekomst zal dit misschien niet al te moeilijk zijn, maar laten wij eerst hier de vraagstukken regelen". Majoor Titof overhandigde aan de se cretaris-generaal, Oe Thant een boek werk getiteld ..De dageraad van het kosmische tijdperk", met handtekenin gen van hemzelf en Joeri Gagarin. Het boek is een verzameling foto's en ver slagen van de Russische ruimtevaarders en verslagen van Russische wetenschap pelijke medewerkers. Nieuwe regering in Argentinië President Guido van Argentinië heeft de nieuwe samenstelling van zijn rege ring bekendgemaakt. Van de achttien ministers en staatssecretarissen van het nieuwe kabinet hadden er slechts vijf zitting in het vorige. Hoewel de regering rechts georiën teerd is, beschouwt men haar te Buenos Aires als minder extremistisch dan haar voorgangster. Alsogaray wordt gezien als de invloedrijkste man in het kabinet en hij zal in de praktijk de rol van minister president vervullen en meer invloed heb ben dan Guido. De Marine was tegen benoeming van Alsogaray. maar de za kenlieden en een groot deel van het le ger zijn ingenomen met Alsogarays plaats in de regering. nieuw xRATTEN- Me»sje vermoord muizinV pasta VLOKKEN nieuw YRA™ hjizen\past .okken\ ROEIT ZE GENADELOOS UIT Ambassadeur Gavin naar F.S. De Amerikaanse ambassadeur in Frankryk, generaal James M. Gavin, is gisteren naar Washington gereisd om met zyn regering te spreken over de ge spannen Frans-Amerikaanse be trekkingen. Volgens diplomatieke kringen in Pa rijs zijn Washington en Parijs het niet eens over een atoomstrijdmacht voor het Atlantische bondgenootschap. Frank rijk wil niet deelnemen aan een ge meenschappelijke N.A.V.O.-atoombe- wapening. De Gaulle wil namenlijk een onafhankelijke atoombewapening in Frankrijk, door Frankrijks industrie opgebouwd. Als bondgenoot wil Frank rijk wel van Amerika atoomgeheimen ontvangen, maar de regering in Wash- ngton is hiertoe minder dan ooit ge negen. Ambassadeur Gavin zou de mening van zijn regering niet delen. Sommige hoge Amerikaanse functionarissen zijn met hem van mening dat de politiek van De Gaulle in dit opzicht een gezon de politiek is. Een N.A.V.O.-atoompool zou in de praktijk betekenen dat West- Duitsland atoomwapens zou ontvangen. Volgens diplomatieke kringen in Pa rijs zou er echter reeds een geheime Het lijk van ee: liere is gisteren nabijheid overeenkomst tussen president Kenne dy en Chroesjtsjef bestaan om West- Duitsland onder geen enkele omstandig heid van atoomwapens te voorzien. Volgens een bericht in de Amerikaan se pers verwacht men dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, deze week de N.A.V.O.- bondgenoten gedetailleerde gegevens zal verstrekken over de aantallen, de typen, het vermogen en het eventuele gebruik van de wapens uit het Amerikaanse kernarsenaal. De regering-Kennedy zou de hoop koesteren, dat de Europese geal lieerden hierdoor gerustgesteld zullen worden. Zij verwacht voorts dat de druk van sommige landen speciaal West-Duitsland op Washington om zo snel mogelijk een strijdmacht met kern wapens in N.A.V.O.-verband uit te rus ten door deze openhartigheid zal afne men. De dezer dagen gelanceerde Russi sche kunstmaan Kosmos 4 is in een te voren aangewezen gebied in het westen j van de Sowjet-Unie met succes geland. 15-jarige Duitse scho- n een greppel in de Westduitse stad Landsberg gevonden. De politie denkt aan een sexuele moord. De dode is Do- ris Hauschild. dochter van een rijke fa milie uit Frankfort, die 11 april uit een hotel verdwenen was. De vader is ver tegenwoordiger van een Nederlandse Planeet kreeg naam van koningin Fabiola Koningin Fabiola is door twee van haar onderdanen vereeuwigd. Het zijn twee astronomen van het observatorium van Ukkel. Een planeet die veertien jaar geleden door hen is ontdekt, krijgt nu de naam Fabiola. Het is de 1.576. de kleine planeet van de Asteroïde-groep. De ontdekking werd gedaan door S. Arend en G. Roland. De planeet heette dan ook aanvankelijk de Arend-Rolandplaneet. De veiligheidsdienst aan boord van de Britse kruiser ..Belfast" heeft na een bezoek aan Honoloeloe verdovende mid delen ter waarde van ongeveer tien mil joen gulden in beslag genomen. Advertentie limit; mm Jffl KUYPJ U proeft de moutwijn De Amerikaanse commissie! de omgeving van het eiland voor kernenergie heeft bekend- Johnston in de Stille Oceaan op gemaakt, dat in juni of juli eeft lij. I Prof. mr. C. P. M. Romrae, oud vooriitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, thans lid van de Raad van State, heeft saterdag als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand het huwelijk voltrokken van sijn soon, de 28-Jari- ge arts M. A. J. Romme en de 25-jarlge studente nlej. E. F. Brambergen. In een rapport over het verongelukken, an derhalf jaar geleden van een Lockheed Electra- passagiersvliegtuig in de haven van Boston doordat een vlucht spreeuwen in de straal motoren van het toestel werd gezogen, wordt de mogelijkheid geopperd dat de spreeuwen door de motoren werden aan gelokt, omdat het lawaai ervan precies gelijkt op het getjilp van krekels, waar spreeuwen zo be lust op zijn. I Elke vijfde blinde in dc wereld is iemand uit India. In totaal zijn er tien miljoen blinden op de wereld. Daar komt nog bij, dat er 3,96 mil joen mensen sijn die niet verder dan twee meter kunnen zien. I De schilder Pablo Pi casso en de Ghanese pre sident Kwame Nkroe- mah hebben de Lenin vredesprijs voor 1961 ge kregen. I Dc Izwestia, het Rus sische regeringsorgaan, heeft de twist gehekeld als zijnde de uitdrukking van onzuivere gevoe lens. geestelijke armoe de. en een middel tot ontvluchting van de wer kelijkheid, waartoe die genen hun toevlucht ne men die gedoemd zijn lot een bestaan zonder vreugde of vooruitzich ten. I John Wheatley is uit de voorsteden van Lon den naar Schotland ver huisd om vlugger op zijn werk in Londen te kun nen zijn. Hij is een piloot van de BOAC en had op de propvolle wegen in en om Londen twee uur nodig om op zijn werk te komen. Vanuit Schotland doet hij er met het vliegtuig maar 75 minuten over. I De Engelsman Charlie Braby is door sijn geld heen. In bijna drie jaar tijds is er meer dan een miljard pond sterling door zijn handen gegaan maar nu is dat toch af gelopen. „Ik zal het geld missen", zei hij zater dag met een tombe re blik. Zwijgend keek de ex-loodgieter naar sijn stevige knuisten. ,.Het is bijna niet te geloven, meer dan een miljard pond zijn door die vin gers gegaan en al dat prachtige geld ging in vlammen op. Doodzonde was het", aldus Braby. Hij is de afgelopen drie jaar enige dagen per maand doende geweest met het verbranden van geld. Hij is stoker van een centrale waar de Engelse staatsbank de biljetten laat verbranden, die uit de circulatie zijn genomen. I De Ierer ste melkdrink wereld. Zij consumeren per hoofd van de bevol king 637 liter per jaar. De Zwitser Rudi Meier quentie grote hoogte drie kernontploffin gen teweeg gebracht zullen wor den. Een der explosies zal, naar men verwacht op 800 km hoogte geschieden. Dc flits van deze proef zal wellicht op duizenden kilometers afstand te zien zyn. In wetenschappelijke kringen in Washington is men van oordeel, dat de ontploffing op 800 km hoogte misschien een tijdelijke storing in het magnetisch veld rondom de aarde teweeg zal bren gen. waardoor deeltjes van het binnen ste deel van de stralingsgordel in de dampkring terecht zullen komen. (De Amerikaanse geleerde Van Allen ont dekte indertijd dat er om de aarde een gordel van dodelijke stralingen ligt). Het doel van deze explosie zou zijn. een grote wolk elektronen te doen ont staan. waardoor in militair opzicht nut- ge radioverbindingen met hoge i groot gebied worden verstoord. Dit zal een van de pi 2ijn, die volgens president Kennedy worden genomen om vast te stellen, welke gevolgen een aanval met kern wapens zal hebben op het vermogen heeft voor ongeveer 300.060 gulden een eiland je in de Canarische ar chipel gekocht. Hij wil daar een fabriek bou wen voor het ontzilten van zeewater. I De Westduitse presi dent Lübke heeft het ere-burgerschap van W'est-Berlijn gekregen. Dit houdt onder meer in, dat hij gratis vervoer met de stadstram krijgt en aanspraak kan laten gelden op een klein pen sioen als hij in benarde t HfHI omstandigheden mocht aangekondigd, opdat deskundigen komen te verkeren. (resultaat kunnen onderzoeken. de V.S. om stand te houden rug te slaan. Volgens de commissie voor kernener gie zullen twee van de drie ontploffin gen een kracht hebben die beneden een megaton ligt. Een van deze derden kilometers hoogte". De derde explosie zal van de megaton-klasse zijn cn plaats vinden op een hoogte van enige honderden kilometers. De commissie voor kernenergie deel- dat de proeven onge- rden! het i 887) In de dagen der farao': ten de schatten in de koningsgra ven niet minder de hebzucht op dan in onze tijd. Grafschendingen wa ren dan ook aan de orde van de dag en bereikten een dusdanige om vang dat bijv. koning Thoetmosls I die omstreeks 1500 v. Chr. leefde, het besluit nam zijn lichaam niet in het sluit nam zijn lichaam niet in het officiële, prachtige grafmonument te laten bijzetten, maar het toe te vertrouwen aan een verborgen rots- vertrek, waar het veilig zou zijn voor de op bult beluste rovers. Hoe lang hij in dat eenvoudige graf heeft gelegen ts niet bekend, maar zeker ts. dat zelfs deze sobere ver blijfplaats op den duur niet veilig werd geacht en dat het Uchaam tezamen met dat van zijn dochter den werd getrans porteerd. Als de grafplun- dvlogen ten tijde van Tboetmosis I een dergelijke om vang hadden bereikt dat de arme man zich niet eens officieel durfde laten begraven, kunnen we ons een flauwe voorstelling maken hoe het geweest moet zijn 400 jaar later, toen de grafschennis een hoogte punt had bereikt. Corruptie en om koperij vierden toen hoogtij ln het oude Egypte. Gravenwachters. priesters, opzichters, districtshoof den, ja, zelfs hoogwaardigheidsbe kleders, die we thans als gouver neur zouden betitelen en aan wie het oppertoezicht op de koningsgra ven was toevertrouwd, zij allen spanden samen met de plunderaars en wisten zich op deze wijze be langrijke neveninkomsten te ver schaffen. Natuurlijk kwam er wel eens wat aan het licht. Bijv. toen Peser, het hoofd van Oost-Thebe, poogde zijn collega van West-The he een beentje te lichten. Maar de commissie van onderzoek wees de beschuldiging TOCH IS HET ZO! dc hand omdat het aantal graf plunderingen dat door Peser was genoemd, niet klopte met het aantal dat officieel door de commissie was geconstateerd! De verongelijkte Pe ser wilde zich nu rechtstreeks tot de koning wenden, maar dat waa juist het moment, waarop zijn te genstanders hadden gewacht. Want hij bewandelde nu niet de voorge schreven hiërarchieke weg en was daardoor strafbaar. Hij werd ge dwongen zichzelf voor het gerecht ran meineed te betichten en zich schuldig te verklaren. schuldiging een gedeelte van het graf ro verskompl ot ontdekt blijkbaar koopbaar man en acht rovers wer den gevangen ge nomen. Maar deze, noch volgende ver volgingen ver mochten de heb zucht naar de schatten in het Dal der Koningen te temperen. Dit de gerechtelijke oor konden uit die dagen blijkt, welk een groot aantal koningsgraven des tijds werd opengebroken. Ook in het befaamde graf van Toet-Anc-Amon drongen reeds kort na zijn dood de rovers binnen (de graf rovers wer den echter op heterdaad betrapt en de aangerichte schade kon worden hersteld, zij het slechts ten delen, zodat de onderzoekers uit onze tijd de duidelijke sporen van de inbraak hebben kunnen aanwijzen). In an dere graven schreven de plunderaars spotternijen op de wanden in het Egyptische dieventaaltje van die dagen. Over dieventaal, of bargoeps ge sproken, weet u dat we dc oorsprong daarvan, althans wat het tegenwoor dige bargoens betreft, moeten zoe ken bij het gilde der kleine markt kooplieden in de middeleeuwen? Daarover een volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6