joy Geslaagde jubileum, viering Bond G.J.O. Uiv probleem is het onze Jong en oud op lustrumviering Ook al aan de sigaar? Doopsgezinden willen contact met baptisten Dr. K. Sprey erevoorzitter bond etir. bibliotheken Een woord voor vandaag Eigen zeiidingsterrein voor Geref. Gemeenten? CHRYSAL 2 35 jaar C.H.-jonger en-organisatie In Zwolle en in Ermelo (Van een onzer verslaggevers) Er zijn tijdens de lustrumviering van de Federatie van C.H. Jongeren groepen heel wat verbalen uitgewis seld over de allerjongste CH-genera- tie. Het waren de vaders en moe ders, die zich de „veteranen" wis ten: leden van de Federatie uit de jaren '46-'56, die graag nog eens ver toefden in de kring, die vertrouwd blijft, ook al komen er steeds nieu we gezichten bij. De Federatie maakte in de lus trumviering overigens bepaald geen pas op de plaats. .Na de Alg. Verga dering in Zwolle trok een groot ge selschap naar het conferentieoord „Het Trefpunt" in Ermelo, destijds nog gesticht op initiatief van de CIIJG. Hier hield men zich uitvoe rig bezig met de vraag, wat in de komende jaren het geluid van de CHU moet zijn, dit n.a.v. inleidingen van de heren A. J. van Duist, G. J. C. Kamphuiscn en A. Pol. SCHOLING Mr. B. van Haersma Buma had zijn jaarrede ook niet zozeer op het verle den gericht, maar de huidige Federatie voorzitter herinnerde er toch aan, dat het oorspronkelijk helemaal niet in de bedoeling lag een aparte C.H. Jongeren organisatie op te richten. Na de invoe ring van het algemeen kiesrecht was het zaak ook de jongeren politiek te scholen, maar aanvankelijk wilde de CHU dit doen binnen de bestaande jeugdorganisaties. Deze weg bleek even wel niet begaanbaar en zo verrezen in 1928 de eerste C.H. Jongerengroepen. Op 7 mei 1927 vonden zij elkaar in de landelijke Federatie. De lotgevallen van deze Federatie staan geboekstaafd in „De Jonge Neder lander". Mr. v. Haersma Buma kon er nl. op wijzen, dat zijn organisatie niet alleen de oudste politieke jongeren organisatie is, maar ook de groep die vanaf het begin beschikt over een eigen maandblad. VISIE EN VAART De Federatie, aldus de voorz., sukkelt niet voort omdat ze nu eenmaal 35 jaar geleden is opgericht, maar gaat, soms zoekend en experimenterend, met visie en vaart haar weg. Belangrijk is daar bij de vraag naar de eigen bijdrage aan het politieke leven, met name in deze tijd vdn heroriëntatie. Hij refereerde daarbij aan conferenties met AR- en KVP-jongeren. die hij zeer interessant achtte voor de bezinning op een moge lijke hergroepering. De kansen «p één chr. dem. politiek sloeg hij voorlopig nog niet hoog aan. maar hij zei met aandacht de discussies te volgen binnen de Ned. Chr. Studenten-Vereniging over de mogelijkheid van massale toetreding van r.k. studenten. Mr. Van Haersma Buma. zelf oud-praescs van de NCSV, wees er op. dat gebeurtenissen in de NSCV. hoewel geen politieke organisa tie. soms wel verstrekkende politieke gevolgen gehad hebben. Het gesprek met de ARJOS zal zeker voortgezet moeten worden. De CHJG- voorsltter noemde het een duidelijk winstpunt, dat men niet meer alleen OVER, maar ook MET elkaar praat. Het gaat evenwel om een OPEN ge- dachtenwLssellng. Plaatst men het ge sprek in de kramp van zonder meer één partij, dan wordt het een praten vanuit een onderhandelingspositie en daarin zag spr. weinig heil. Z AKEN DOEN Wij kunnen ons verheugen over een goede verstandhouding met de CHU, aldus mr. v. Haersma Buma. Hij wees er daarbij op. dat CHJG en JOVD bei de politieke jongerenorganisaties zijn, die néést. niet in de verwante politieke partijen staan. Dat dit niet mag ver- hinderen, dat er over en weer eeh goe de klankbodem bestaat voor eikaars ideeën, werd die middag treffend bewe zen. Het pleidooi van de Federatie- voorzitter voor een ..sociaal-cultureel program" werd nl. meteen ondersteund door Unievoorzitter mr. Beernink. die Advertcntte Z. Exc. mr. A. C. W. Beerman sprak zaterdagmiddag de feestrede uit. In het kader van de orienterende taak van de CHJG was de bewindsman verzocht iets te vertellen over zijn werk als minister van Justitie. Hij deed dit met vaart en verve, zodat de jongeren een duidelijk Inzicht gekregen hebben in het vaak zo ongrijpbare werk van het ministerie van Justitie. In deze vergadering werd afscheid ge nomen van twee aftredende bestuurs leden: mej. G. Makkinga te Ommen en de heer W. Jongeneel te Waddinxveen. De laatste heeft vele jaren zitting ge had in het Federatiebestuur en daarbij vooral veel werk verzet als secretaris. De heer Jongeneel werd benoemd tot adviserend lid van het Dag. Bestuur. Nieuwe secretaresse werd mej. D. Hui-1 zing te Wageningen, die geassisteerd zal worden door mej. J. Wieten te Apeldoorn. JUBILEUMBOEK Een goede bijdrage tot de algemene politieke opinievorming is de jubileum uitgave: „Tussen nee en ja" politie ke terreinverkenningen van meer dan één generatie. Namens de redactie commissie bood mevr. H. M. van Leeu wen-van Hilten deze bundel met 7 op stellen aan. Kenmerkend voor de c.h. mentaliteit is, dat ook bijdragen gevraagd en kregen zijn van vooraanstaande leden van andere partijen. Zo schrijft prof. Romme over de mogelijkheden van één chr. dem. politiek, terwijl oud-Federa tievoorzitter, burgemeester Van Wal- sum van Rotterdam, een openhartig hoofdstuk voor zijn rekening nam c politiek op verschillende golflengten. Vanuit de Federatie hebben aan deze bundel meegewerkt: mr. C. A. Bos (wetensch. ambtenaar V.U.). A. J. van Duist (ass. programmaleider NCRV), dr. ir. G. A. Kluitenberg (wetensch. ambtenaar T.H. Eindhoven) en mr. B. van Haersma Buma. ..Tussen nee en ja" wordt uitgegeven door P. C. van Keulen N.V. te Den Haag en zal binnenkort ook in de boek handel verkrijgbaar zijn. Advertentie Och, mijnheer, ik rookal jaren sigaren. Als ik die sigaren- advertenties zie, weiger ik er kennis van te nemen, ik had geen advertenties nodig om de sigaar te ontdekken. Ze ergeren me, omdat ik vind, dat ze overbodig moesten zijn. Ga nou eens voor de étalage van 'n sigarenwinkel staan, of nee, ik moet zeggen: een rookwaren- winkel. Dan zie je toch zó dat het sigaren moeten zijn. Mijn vrouw kent voor de étalage van *n banketbakkerswinkel ook nooit enige aarzeling, 't Is op het gebied van de genotsartikelen het timmermansoog, waarmee je meteen ziet, tot op een fractie van 'n millimeter, hoe het er precies voorstaat. Nou, dank zij dat oog heb ik nooit enige twijfel gekend. Zoals m'n vrouw resoluut zegt: „Mij moorkoppen", zeg ik: „Mij sigaren". UKINK SI NAS gezond en lekker Op luisterrijke wijze heeft de Bond voor Gereformeerde Jeugd organisatie zaterdag te Scheve- ningen zijn vijftigjarig bestaan gevierd. De luister zat niet in uitbundigheid, praal of drukte, maar in soberheid en stijl. Daar om is het een mooi feest ge worden. MR. SCHOLTEN De staatssecretaris van onderwijs, mr. Y. Scholten, ging in zijn toespraak namens de regering terug naar 15 fe bruari 1912. Op die dag handelde de Eerste Kamer over de uitgifte van nieuwe muntstukken. Het „gouden vijf je" verscheen. Op diezelfde datum kwamen te Rot terdam enige heren bijeen van het ge nus knapenleider. Zij richtten de Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisatie op. „Terwijl de deftige Kamerzitting ge heel in het vergeetboek raakte en het Souden vijfje niet eens meer bestaat, ia ie samenkomst van knapenleiders van grote betekenis geworden en heeft de Bond voor G.J.O. nu de gouden vijftig gehaald." Mr. Scholten gewaagde van de grote waardering, die de overheid voor dit jeugdwerk heeft. De bond toonde steeds een open oog voor de veranderde om standigheden te hebben; dit bracht hem ertoe telkens opnieuw zijn plaats te be- BEVREDIGEND Het aantal gereformeerde jongeren van 12 tot 16 jaar, dat van de orga nisatie deel uitmaakt, is alleszins be vredigend (in de noordelijke provincies zelfs zeventig procent), al veronder stelde de staatssecretaris dat het bondsbestuur niet tevreden zou zijn. Maar gelet op het landelijk percentage slechts twintig procent van de hele Nederlandse jeugd in deze leeftijden is georganiseerd maken de gerefor meerde jongeren een goede beurt. Dat de bond de bakens wist te ver zetten, bleek ook uit het aanvaarden van overheidssubsidie. Sedert 1950 ont ving de bond rond een miljoen gulden subsidie. Lange tijd werd het accepte ren van zulke gelden in strijd met de beginselen geacht en gezien als een te ken van geestelijke teruggang. Mr. Scholten geloofde echter dat de geeste lijke vorming van de jongeren hieron der niet geleden had. Aantal leden 45,000 (Var verslaggevers) De doopsgezinden willen meer contact met de baptisten. In een open brief in het „Algemeen Doopsgezind Weekblad" heeft ds. J. P. Jacobszoon zich ge richt tot de baptisten. Hij doet dit naar aanleiding van een voorstel dat op de a.s. Uniever gadering van de baptistenge meenten ter sprake zal komen om een verzoek te richten tot al le kerken die de Nederlandse Geloofsbelijdenis onderschrijven om een storende zin in artikel 36 te schrappen. Het gaat om het slot van dit artikel: „En hierin verwerpen wij de Weder dopers en andere oproerige mensen, en in het algemeen al degenen, die de overleden en magistraten verwerpen en de justitie omstoten willen, invoerende Ofschoon onze banden historisch zeer zwak zijn. staan wij toch op een groot aantal punten hetzelfde voor. en aan sa- menspreking daarover had m.i. dan ook al lang iets moeten gebeuren! Die gelegenheid biedt gij nu. want gij voelt u door dezelfde veroordeling var. art. 36 der Nederlandsche Geloofsbelijdenis geraakt. Hoewel noch doopsgezinden, noch bap tisten direct in bovengenoemd artikel bedoeld worden immers, het gaat daar over wederdopers, en die opge drongen quallficatie hebben de dopersen van oudsher afgewezen omdat het hen met ping om wederdoop, maar om mondigen- of gelovigendoop is het coed deze zaak aan de orde te stellen. n op wijziging aan te dringen. Dat u. baptisten, ons doopsgezinden daarbij wilt helpen, is ons bijzonder welkom, en getuigt van het feit dat gij de wan'.schap niet verloochent. Mijn vraag is echter, of u het niet I beter toclijkt deze stap gezamenlijk te i >en, zowel vanwege de gemeenschappe lijke achtergrond, alsook vanwege de hoop op het welslagen van dit voorstel. Willen wij werkelijk oecumenisch han delen. en niet blind zijn voor de klaar blijkelijke doorwerking van de Heilige Geest, dan ligt deze wijze van optre den dunkt mij voor de hand als een ons door dc Heer opgelegde verplichting, waarbij wij overigens de normale oecu menische instanties, zoals bijvoorbeeld de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, niet moeten passeren! Mocht het ons gelukken in gehoor zaamheid aan Zijn opdracht deze weg, mede door uw voorstel, naar en met elkaar te vinden! In het vaak zo moei lijk begaanbare land der oedumene zou weer iets in beweging komen, en een stapje gezet kunnen worden in de rich ting van die ene kudde, die Christus Zien wil vergaderen. Een eresaluut aan de werkers in de afgelopen halve eeuw achtte de staats secretaris alleszins op zijn plaats Eén uit die velen riep hij naar vo ren: de heer J. E. Kok te Bennekom, vroeger lid van het bondsbestuur. nu erelid. De heer Kok schreef talloze schetsen en artikelen, hij was ook de pionier van het kampwerk. Zijn ver diensten op dit gebied werden door de regering erkend. Mr. Scholten deed mededeling van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en speldde hem vervolgens het daarbij behorende versiersel op de borst. De welhaast zeventigjarige heer Kok kreeg een ovatie van de volle Kurhaus- zaal. En nu men toch in koninklijke sfeer verzeild was. deed de bondsvoor- dr. J. P. L. Brants te Emmen. voorlezing van een telegram aan H.M. de Koningin en Prins Bernhard, met ge lukwensen voor verjaardag en huwelijks- BEETJE MEER In antwoord op de toespraak van mr. Scholten. voor zover het de passage de subsidie betrof, vroeg de heer Brants: „Geef alstublieft nog een beetje méér, want wij zijn maar beperkt in on ze financiën!" Overigens verklaarde hij buitengewoon dankbaar te zijn voor de manier waarop de overheid de Bond voor G.J.O. subsidieert. KAMPHUIS Niemand denkt dat de bond, verrijkt met overheidsgelden, zelf niet meer van offeren weet. Ter gelegenheid van het jubileum was door de clubs met hulp uit de bedrijven en plaatselijke gere formeerde kerken een kapitaal van 31.783,82 .bijeengegaard, welk bedrag voldoende is om een nieuw kamphuis in Driebergen te bouwen. Op originele wijze boden leden van een jeugdclub te Rijswijk deze som aan, die nog wel iets zal toenemen, daar ongeveer honderd gemeenten de collecteopbrengst nog moeten afdragen. Op een in diverse zalen van het Kur- haus opgestelde expositie kon men d< maquette van het kamphuis bewonde ren. Het wordt niet zó maar een ba rak. doch een goed geoutilleerd kamp huis. dat in het winterseizoen voor lei dersconferenties e.d. bruikbaar zal zijn. WOORD EN DAAD Bij het begin van de feestvergadering had dr. Brants een welkom toegeroe pen 3an de vele genodigden, meren deels van gereformeerde zusterorganisa ties. Eén der e ieer Kame; andere oprichter, dr. J. Schouten, daags tevoren de receptie bezocht. Van de overleden oprichters en voortrekkers men denkt dan aanstonds aan na men als Francken en Grashoff wa ren familieleden verschenen. Staatssecretaris B. Roolvink, eenmaal zelf lid van een „knapenvergadering", was aanwezig evenals ds. P. D. Kuiper, praeses van de laatstgehouden genera le synode der gereformeerde kerken, en ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Ned. Jeugdgemeenschap. Er is door die voortrekkers veel ge beden en hard gewerkt, zei dr. Brants. In getrouwheid aan hun Heer hebben zij zich bezig gehouden met „zijn" jon gens en meisjes, opdat dezen daardoor klaar gemaakt werden voor hun taak in de maatschappij. Het is de bond steeds gegaan om „christen zijn in woord en daad". Veel- licroevinssiverh NED. HERV. KERK Aangenomen naar Genéve (Ned. Prot. Gem.': H Beker te Wassenaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Geldermalsen: G. Ves- seur te Rockanje. Aangenomen: naar Amsterdam (Wa tergraafsmeer): Th. Ferwerda te Noord (Van onze soc.-econ. redactie) DE BOND van Christelijke openbare leeszalen en bi bliotheken in Nederland heeft zaterdagmiddag op zijn jaar vergadering in Utrecht afscheid genomen van dr. K. Sprey uit Hilversum, die sinds de oprich ting van de bond in 1929 deel heeft uitgemaakt van het be stuur, waarvan de laatste vier jaar als voorzitter. Dr. Sprey, conrector van het Chr. lyceum Ter sprake kwam ook opnieuw het personeelsgebrek, waarmede vele chris telijke bibliotheken zitten. Teneinde hier in te voorzien is een bondscommissie doende meer belangstelling voor het bi bliotheekvak te wekken onder de mid delbare schooljeugd, terwijl wordt nage gaan in hoeverre ambulante gediplo meerde krachten kunnen worden ingezet door de bond. Voorts verzorgt de bond speciale cursussen voor het personeel van opleidingsbiblitheken. Om bet zich steeds uitbreidende bondswerk te kunnen bekostigen vele niet gesubsidieerde bibliotheken, die zijn aangesloten, financieel te steu nen, is men overgegaan tot stichting een fonds, waarin door particulier de die Zie Mijn handen." Als Christus deze woorden spreekt tot de ongelovige Thomas, die zo graag wilde zien en bovenal eerst wilde zien en pas dan meende te kunnen geloven, en als Christus hem Zijn doorboorde handen toont valt de man op zijn knieën en is overtuigd. Waaraan heeft hij op dat moment gedacht? Misschien aan die opmerkelijke tekst in Jesaja 4916, waar ook dat woordje ,jZie" wordt gebruikt: „Zie, Ik heb u in Mijn handpalmen gegrift." Het woord is eigenlijk „getatoueerd" en juist daarom was deze oudtestamentische tekst zo volslagen onbegrijpelijk. Een man laat zich tatoueren op zijn borstof op zijn armen, maar niet in de handpalmen. Maar nu ziet Thomas hoe onze namen gegrift werden in de palmen van God. Dat gebeurde niet met een gouden naald, noch met een diamanten mes, maar met een roestige spijker. Het gebeurde zo door en door dat zelfs de opstanding de wond niet kon wegnemen en in het nieuwe leven deze wonden altijd zichtbaar zullen blijven. Niets en niemand kan onze namen wegbranden uit de handpalmen van Christus. Zijn wonden zijn een garantie voor onze toekomst. leiding gaven. maar met enthousiasme, aangi kwaamheid en liefde. „De diepste zin van onze blijdschap dat wij getuigen mogen zijn van de Here Jezus". Daarnaast stemt het tot dankbaarheid dat nieuwe initiatieven ge lukken, dat de bond springlevend blijkt te zijn en dat het ledental groeit (de 45.000 was juist bereikt). Dit alles achtte de heer Brants een monument van trouw van de hemelse Vader. Omdat men met jeugd te doen heeft. een voortdurende vernieuwing van het werk nodig. Aanpassing bij de mentaliteit van de hedendaagse jeugd moet er zijn. maar dan toch overeen komstig de gereformeerde traditie Traditie kan ontaarden in starheid: dan wordt het traditionalisme. Maar er bestóót een traditie waarnaar ook van daag de jeugd zoekt: de traditie, waar in gerekend wordt met het woord „maar gij geheel anders, want gij hebt Chris tus leren kennen". LEIDING NU Dat laatste was ook de kern van het betoog, dat de feestredenaar prof. dr. J. Waterink hield. Hij vergeleek het lei der-zijn van vroeger met nu. In zekere zin lag het vijftig jaar gele den gemakkelijker. Er was een natuur lijke gezagsverhouding tussen leiders en „geleiden". Het recht om kritisch te zijn werd aan de jeugd niet toegekend. De leider „wist het". Die vanzelfsprekendheid is verdwe- ;n. Het gezag berust nu niet meer op kennis, maar op gelóófskennis, die in de practijk van het leven blijkt. Het cen trale punt in het leven van de leider moet zijn: de gemeenschap met Jezus Christus. Uiteraard moet hij als jeugd leider over allerlei capaciteiten en ken- beschikken; maar zijn gezag onder de jongeren ontleent hij aan de verbor gen omgang met God. Zoals gebruikelijk ontbrak op bondsvergadering een spel niet. Dat dit het jaartal „1912" droeg, ligt voor de hand. Mevrouw M. J. van der Veen- Schenkeveld. tweede bondspresidente, sloot de vergadering. Anti-alcohol zoekt kracht in fusie Tijdens de in Deventer gehouden al gemene vergadering van de „Neder landse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken" is het rap port van de plenaire fusie-commissie, dat beoogt de eenwording van een aan tal Nederlandse drankbestrijdersorgani saties. aanvaard. De vergadering heeft zich voorts uitgesproken voor het i stel om deel te nemen aan een n op te richten landelijke vereniging. De fusie-commissie was ingesteld door de Algemene Nederlandse Geheel- onthoudersbond. door de Internationale Orde van Goede Tempelieren, door Ne derlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken en door de Snelverkeer-Onthoudersvercniging SOV, nu de „Nederlandse Vereniging" zich voor fusie heeft uitgesproken en blij kens mededeling, ook de SOV in zijn algemene vergadering zich voor fusie uitsprak, mag worden aangenomen dat deze fusie door zal gaan. De nieuw be noemde algemene voorzitter, de heer M. J. Maas sprak de verwachting uit dat de fusie nog in 1962 zijn beslag zou krijgen en de nieuwe organisatie met ongeveer 16.000 leden in begin 1963 zal kunnen starten. O Dc commissie van de Verenigde Naties die belast is met het onderzoek naar d< dood van secretaris-generaal Ham- morskjoeld zegt in haar rapport de mo gelijkheid dat het vliegtuigongeluk op 17 september va** i— v.j Ndola het gevolg aanval van buiten af niet te kunnen uit sluiten. Echter zijn er geen bewijzen ge vonden die veronderstellingen in di( richting steunen. Zendingsdag te Utrecht als de naam luidt, een financiële actie worden ontketend. Er heeft zich reeds een comité van aanbeveling gevormd, Initiatief geld bijeen moet komen. In het bestaande uit een aantal vooraanstaan- Hilversum, werd benoemd tot komende seizoen zal voor dit Hnlpverle- dc figuren uit christelijk-maatschappellj- erevoorzitter. Bondssecretaris, dr. J. Karsemeijer t Dordrecht, schilderde de scheidende voorzitter als een man. die met inzet al zijn krachten de bond heeft ge maakt tot een instituut, waarmede thans lectuurkringen ernstig rekening wordt en bibliotheken tot uitbouw en verdie ping is gekomen en ook in andersden kende kringen spoedig reële erkenning heeft gevonden. Dr Sprey wees in zijn afscheids woord op het belang van het werk der chr. leeszalen en bibliotheken, die zich geleidelijk aan een plaats onder het volk hebben verworven. Hij memoreerde de resultaten van het bondswerk: 27 van de ruim 40 aangesloten bibliotheken wor den thans van overheidswege gesubsidi eerd. Voor de medewerking en vriend schap in ruime kring ondervonden, be- I ningsfonds Christelijke Bibliotheken. De mogelijkheid is groot, dat de Gereformeerde Gemeenten, die pas in februari j.l. haar eerste zendingsarbeiders afvaardigden, weldra over een eigen zendings- post op Nieuw-Guinea zullen be schikken. Op 'de landelijke zendingsdag dezer gemeenten, maandag te Utrecht gehou den, deed de voorzitter van zendingsde- putaten, ds. H. Rijksen te Gouda, me dedelingen betreffende een zaterdag te voren gehouden bespreking met ds. A. Rigters. secretaris van de Evangelisch Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea. De drie uitgezonden arbeiders, ds Kuyt. zr. D. Zonneveld en de heer D. ten Voorde werken thans op verschillen de plaatsen. Ds. Kuyt assisteert te So- rong de hervormde* zendingspredikant ds. H. Woldendorp. Zr. Zonneveld ir erkzaam in de melaatsenkolonie te Miei en de heer Ter Voorde heeft eer taak op de te Ifar gevestigde opleidings school voor dorpsonderwijzers. Naar Baliemstreek? Op 16 mei hoopt ds. Kuyt een zen.- dingspredikantenconferentie op Nieuw- Guinea bij te wonen. Daarna zal hij zich met een vliegtuig begeven naar een zijdal van de Baliemvallei. Hij zal dit deels per vliegtuig deels te voet verken- om te zien of het mogelijk is hier zendingspost te stichten. In dit dal en Papoea's, die nooit met de blan ke beschaving in aanraking zijn geweest en die feitelijk nog in het stenen tijd perk leven. Het gaat hier dus or nierswerk in optima forma. De Gereformeerde Gemeenten verheugd, dat het zendingswerk ja renlang in deze kring op de achtergrond gestalte heeft gekregen. „Want wanneer de kerk niet doet het geen haar van Godswege is opgedra gen, dan geeft zij de blinde heidenen over aan een gewis verderf", zei ds. Rijksen. Aan de hand van het woord uit Jesa ja „te dien dage zal er een gebaande weg van Egypte naar Assyrië zijn" „Israël zal gesteld worden tot een zegen in het midden der aarde" betoogde ds. Rijksen dat de kerk van het Nieuwe Tes tament eveneens rijk beweldadigd is. En wel opdat ook die kerk een zegen zou zijn in het midden der aarde de volkeren der wereld. Naar het oordeel van Israël w Assyrië en Egypte heidenvolken, rijp voor het oordeel. Maar de Here Jezus rekende zowel het ene als het andere volk tot het zijne, en op Israël rustte de taak om Gods genade-openbaring te rich ten op de wereld. Zo richt God heden: „Gezegend zi, mijn volk de Papoea's en Nieuw-Gui nea, het werk mijner handen". Vele sprekers Zoals gewoonlijk luisterden de duizen den bezoekers van de zendingsdag naai vele sprekers, die allen een aspect var het zendingsbevel in hun toespraken be trokken: ds. Chr. van Dam te Rotter dam-Zuid, ds. P. Blok te Dirksland, ds. K. de Gier te 's-Gravenhage, ds. L. Huis man te Vlaardingen, ds. G. Schipaan- boord te Apeldoorn, ds. L. Rijksen te Rotterdam-West en dc heer K. Brouwer, leraar aan de kweekschool De Driestar te Gouda. Er werd ook geofferd, waartoe de wezigen opwekte. Men verzond telegrammen aan H. M. de Koningin en naar de zendingsmen sen. Van ds. Kuyt was een telegram binnengekomen. VERVEN MET WAARBORG PIETER SCHOEN VERFCHEMIE Geen Vrijz. prediking? Zwingli roept op te bedanken voor Herv. Kerk Zaterdag is in Zwolle de algemene vergadering van de Zwinglibond ge houden. In zijn openingsrede sprak de voorzitter, ds. A. J. Roodzant, vrijzinnig predikant te Bellingwolde (Gr.) over het definitief worden van de veroordeling door het breed mode- ramen van de synode van de Her vormde Kerk en dus het blijvend ont zeggen van de emeritaatsrechten aan prof. dr. P. Smits. Duidelijker dan ooit is gebleken, dat er- tikel 10 van de kerkorde geen ruimte en vrijheid meer geeft aan de vrij zinnigen. die geloven in „geest en waarheid". Er is een zeer onwaar achtige toestand ontstaan, omdat de kerk nagelaten heeft het eerlijke woord te spreken, aldus ds. Roodzant. De vergadering ging akkoord met de positiebepaling van de bond, zoals die door het hoofdbestuur werd voorge steld: In plaatsen, waar de vrijzinni gen een minderheidsgroep vormen en geen vrijzinnige prediking meer ge hoord kan worden, adviseert het hoofdbestuur geen lidmaat meer te worden van de Nederlandse Hervorm de Kerk. en ook adviseert men hen. die in die plaatsen lidmaat zijn, als De jaarlijkse conferentie zal dit jaar in Egmond aan Zee op 29 en 30 septem ber worden gehouden. Het wijdings woord in deze algemene vergadering sprak ds. G. van 't Riet. vrijzinnig predikant te Heereveen. Hij zei o.m. ..als vrijzinnige mensen, die weten van de taak en de opdracht, die ze hebben, zullen we verder strijden, als we maar de offervaardigheid kunnen opbrengen en onze talenten inzetten. Eerlijk strijden voor de vrijheid van ons geloof". De christen-democratische afgevaar digden in Italië hebben professor Anto nio Segni, de 71-jarige minister van bui tenlandse zaken, gekozen als hun kandi daat voor het presidentschap van dc Italiaanse republiek. De Kamer van afgevaardigden en de Senaat zullen woensdag een nieuwe president kiezen. SNIJBLOEMEN VOEDSEL v bloemen blijven lang mooi zonder water te verversen arverslag. waaruit opnieuw de groei van het christelijke bibliotheekwerk bleek: nieuwe leeszalen werden geopend in Amsterdam en Maassluis. Het totaal aantal boeken, dat thans in het bezit is van de bondsbibliotheken, bedraagt 300 000. Er werden in het afgelopen jaar 1.500 000 banden uitgele *id. Uit het jaarverslag bleek dat tot vol doening van de bond de rljkssubsidle- GFREFORMEERDE KERKEN (VrUg.i voorwaarden voor openbar? blbliothe- Examen De classis Drachten heeft ken zijn gewijxtgd. Dat echter nog pra- p ?-"ëx. en beroepbaar verklaard de steeds geen objektleve normen worden heer S. Crossen kand. te Drachten. Wa- aangegeven ter bepaling van het bevol- getVkx 'teer 19, Drachten klngseijfer der Inwoners van wie kan GEREFORMEERDE GEMEENTEN worden aangenomen dal zfl met de doel- Tweetal te Elspoet: A. Hofman le Zeist j stelling van een christelijke bibliotheek en G. A. Zijderveld te Capelle a. d. IJs-1 Instemmen, blijft volgen* de bond hiaat, waardoor gemeenteraden of prov. FV. LUTHERSE KERK staten willekeurig kunnen besluiten. Tot Aangenomen naar Breda^Bergen op vreugde Vraag: Als men een huis gekocht erving een oude Bijbel gekomen. Op Antwoord: Deze wandelende takken heeft, waarvan de eigenaar is overle- het voorblad staat: Gedrukt naar het behoren tot de groep van de spook- deze inwoning had, heeft men oude exemplaar van Nicolaas Biest- sprinkhanen en heten bacillus rossi. dan het recht de inwoners eruit te zet- kens te Leeuwarden door Hendrik Rint- Zij zijn afkomstig uit Zuid-Europa. Hiei ten? Wij kregen van de burgemeester jes. boekverkoper in de Peperstraat, uit blijkt, dat zij niet het recht erin te trekken met de me- 169"7 T" r,"*~v»- u- dedeling. dat de inwoners zo spoedig lus mogelijk een ander huis zouden krij gen. Inmiddels wordt het Mh" - 1697 In Compagnie. De brief Van Pau- peratuur houden. Daar Er is gekomen en die acht zich toezegging de Hebreeën staat achter de Openbaringen. De Epistel Pauli tot den Laodicensen. dewelke gevonden struiken, zal het beste zijn dat probeert ze op te kweken met niet harde bladeren, b.v. jong blad andere burgemeester de alderoutste bijbel, die te Worms ge- appel, peer of dergelijke. Dat moet de drukt is. Op het achterblad staat c zijn voorganger gebon- Sommarium ofte Korten Inhoudt des op eer N.S. Register van de principaelste Ar- volle ververst worden. Een terrarium niet te koele plaats, niet in de lijkt ons een zeer goede Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Antwoord: Als het huis vrij gekocht ticulen des Geloofs in het NT. begre- kweekplaats. U kunt hierin dan /as, zijn de erfgenamen aansprake- pen, met de Capittelen en de Veers- takken met blad steken, die langer ijk voor de schade. Als het huis niet kens aangewezen ende gestelt na der fris blijven dan afgeplukt blad. Leg er .«v. u~* 1 J-:" 4 een stuk gaas over om ontsnapping te- i oude gen te het huis op Uw eis kan doen ontrui men. als hij dit tenminste doet. tenzij voorkomende druk U een andere even goede wooning kunt aanbieden. Als de gemeente niet mede werkt, is yer - gunstig. Vraag: Ons zoontje, dat nu drie Jaar oud is. zouden wij bij zijn andere naam ook de naam van een overleden fami lielid willen geven. Welke weg moeten wij daarvoor bewandelen? positie dus zeer ongun- grote waarde, omdat hij tot de oudste te. Maar hoe staat het, als dit Nederlandse bijbeluitgaven (omstreeks geschiedt op medisch advies en de kos- 1560t behoort. De door u bedoelde druk uit 1697 is echter niet zeldzaam gemaakt? iets kunnen vertel len over de IJsheiligen? Antwoord: Met IJsheiligen bedoelt men niet bepaalde heiligen van de rooms-katholieke kerk zelf, maar be paalde heiligendagen. De heiligen had den hun naamdag en na de Hervorming is het gebruik gebleven om bepaalde J1 naar bepaalde heiligen te noe men. Zo valt op de elfde mei de naam dag van Sint Mamertus. op de twaalf de die van St. Pancratius, op de der- tiende die van Sint Servaas. op de ten zonder dit advies niet zouden zijn veertiende die van St. Bonifatius. op Vraag: Als ik mij niet vergis, mogen kosten van vervoer van de woning naar „wv de het werk bij de belastingaangifte niet dagen jd| worden afgetrokken, wanneer dit i vertegenwoordigt dus i Antwoord: Fiscaal worden de plaat- wel deze dagen of daaromheen kan het nog zondere waarde als de originele. Deze selijke vervoerskosten inderdaad als spreekt D bel werd destijds voor de Doopsge- privé-uitgaven aangemerkt. Moet u ech- Vraag: Is erg koud zijn en daarom IJsheiligen." middel, waarmee Antwoord: Voornaamsverandering zinden gedrukt en deze hebben hem in ter daarvoor abnormaal hoge kosten ik kelimstoelen kan inwrijven moet worden verzocht aan de arrondis- sommige gemeenten tot omstreeks 1830 maken i. sementsrechtbank. Succes is niet zeker gebruikt.De brief van Paulus gezondheid, dan val- voorkomen, dat motten er gaten i de kosten zijn moeilijk te schatten. Wij raden u aan eerst caat te raadplegen. Vraag: Hoe moet men een witte ny lon-,,bontmuts" schoon maken' Laodicensen. evenals het advo- Hebreeërs (niet te brief aan de Hebreeën) zijn twee apocriefe geschriften. Vraag: Ik heb eieren gekregen len deze onder de z.g. buitengewone angelie der lasten. Aftrek voor buitengewone lasten stoelen heb ik al bij met de wegens ziekte moet gevraagd worden dienst laten ontsmetten, maar i over het totaal dier kosten, dus dc toont niet door verzekering vergoede kosten dokter, medicijnen, de ziektekosten- len af en toe bespuiten met uitstekend ..wandelende takken", die dezer dagen verzekeringspremie, premie ziekenfond- de moderne „spraybussen". Zet de een droog- zullen uitkomen. Welk voedsel moeten senbesluit (ook werkgeversaandeel), ex- stoelen nu en dan buiten in de zon en sehuimpreparaat. Dit is bij de dro- de jonge larven gebruiken en bij wel- tra kosten voor dieet, extra hulp. dc borstel ze goed af. Laat de larven niet met rust. controleer de stoelen ge gist verkrijgbaar. bedoelde vervoerskosten m een deskundige, die goed bekend staat, regeld en spuit

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2