joy BON Clay: niet blij met Kennedy's plan Op MAY. „Westen neemt geen verlies" Adenauer is voorstander van contact met Polen „Onsterfelijke" dictators Toetreding van Engeland is geen voorwaarde Waarom zoii haast met fluor in drinkwater? 5 Koninginnedag ziet ii veel bekenden Zet u er een op deze bon? „Dat zit zo" wordt dan van U. Een boek waar U plezier van hebt (in envelop (of op kaart geplakt) verzenden U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres B „Dat zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. IK WIL NW. GUINEA IK WIL STERKER ZUN DAN HU, VEROVEREN, OMDAT.DMDAT IK WIL LEIOER ZUN IK WIL DE IK WIL OOST DUITSLAND VAN EUROPA,OMDAT.... VERKIEZINGEN WINNEN, NIET ERKENNEN, OMDAT..OMDAT HET EEN KWE5TIE VAN PRESTIGE 15 Vlak voor zijn terugkeer naar de V.S. heeft de persoonlijke ver tegenwoordiger van president Kennedy voor Berltfn, generaal Clay, als zijn mening te kennen gegeven, dat het Westen niets zal aanvaarden dat een verlies betekent" in eventuele onderhan delingen over Berlijn. Generaal Clay was niet verheugd over het (Amerikaanse) tV?nkbeeld om Oost-Duitsland een deel te geven in het toezicht op de toegangs wegen naar Berlijn, maar het Westen overweegt, volgens hem, beslist geen diplomatieke erken ning van de D.D.R. Overigens zouden er geen beslissingen ge nomen worden zonder dat West- Duitsland hier volledig in ge kend is, want de V.S. kunnen het (Van onze correspondent in Bonn) De Bondsregering bestudeert thans opnieuw de wenselijkheid van een niet-aanvals-verdrag tus sen West-Duitsland en Polen. Zij wil naar gisteren in Bonn te horen was binnen het kader van de Amerikaans-Sowjetrus- sische peilingen over Berlijn de vraag te berde brengen in hoe verre hierover enig contact met de regering in Warschau moge lijk is. Het heet, dat bondskanselier Ade nauer een voorstander van dergelij ke contacten is. Al een jaar geleden sprak hij als zijn mening uit, dat een niet-aanvals-verdrag met Polen „zeer goed denkbaar" was. Hij ver klaarde bij die gelegenheid dat Po len naar zijn mening „een bij zonder geval" was. Men kon dit land niet op een lijn stellen met de ande re staten van het communistische Oost-Europa. Dr. Adenauer was het eens met de officieuze toenadering in Warschau door een gevolmachtigde van het Kruppcon- cern. Berthold Beitz, in januari-febru- ari van het vorige jaar. Deze contac ten liepen, door treuzelingen van Bonn, op niets uit. De Polen eisten destijds een erkenning van de Oder-Neissegrens tussen (Oost)-Duitsland en Polen als nieuwe grens tussen beide landen. Een jaar geleden viel daaraan nog niet te denken en hoewel ook nu deze erkenning een belangrijke hindernis voor Pools-Westduitse onderhandelingen zou zijn, is de gedachte er aan lang niet zo absurd meer. De Amerikanen immers denken in het kader van hun ontspanningsplannen aan een ..garan tie" van de z.g. ..demarkatielijnen" in Midden-Europa, inclusief de zonegrens tussen West- en Oost-Duitsland en de Oder-Neissegrens. vluchtelingenorganisaties in de honds republiek. aangezien een erkenning van de Oder-Neissegrens neerkomt op een definitieve afstand van de voormalige Duitse oostgebieden Oost-Pruisen, Fom- leren en Silezië. Men meent in Bonn te weten, dat dit Polen-initatief der bondsregering is te herleiden tot Amerikaanse sugges ties. De Amerikanen zouden gaarne een verbetering zien van de betrekkin gen tussen Bonn en Warschau als bij drage tot de algemene ontspanning tus- Oost en West, waarnaar zij stre- De Amerikaanse ambassadeur in de bondsrepubliek, - Dow ling, heeft hier over gesproken met staatssecretaris Carstens Het geldt als zeker, dat minister Schroder deze aangelegenheid a,s. maandag met bondskanselier Adenauer in Cadenabbia aan het Comomeer zal bespreken. zich niet veroorloven West-Duits- lands vriendschap te verliezen. De Amerikaanse generaal besluit een verblijf van acht maanden in de bondsrepubliek als afgevaardigde van president Kennedy. Hij sprak voor een forum van Duitse dagbladhoofd redacteuren. Het enige waar het op aan komt, aldus Clay, is door mid del van onderhandelingen een moge lijkheid te vinden, dat Berlijn als mo gelijke oorzaak voor een oorlog wordt uitgeschakeld. Wat een de facto erkenning van Oost- Duitsland aangaat, dit is een moeilijke kwestie. De generaal waagde zich niet aan een voorspelling in hoeverre dit bezwaarlijk vooc het Westen zou kun nen zijn. Maar ter geruststelling voeg de hij er aan toe, dat niets zou wor den ondernomen zonder voorafgaand overleg met West-Duitsland. In dit verband legde hij de nadruk op de vriendschappelijke betrekkingen tussen de V.S. en Bonn. Aan de andere kant moest West-Duitsland echter be grijpen, dat de V.S. meer geallieerden hebben en dat het van essentieel be lang is een verenigd front te vormen. Hij noemde dit het „meest verkeerd begrepen aspect van de Ameri kaanse toenaderingspogingen tot Mos kou" en hij deed een beroep op Bonn „vertrouwen te hebben in Amerika en er op te vertrouwen, dat West-Duits land niet achter zijn rug om verkocht Onderscheid Er werden Clay vragen gesteld over de „demarcatielijnen", waarop gezinspeeld wordt in berichten aan gaande de Amerikaanse voorstellen aan de Sowjets. Clay verklaarde in antwoord hierop, dat de V.S. het prin cipe van zelfbeschikking voor de Oost duitsers handhaafden en hoopten op vrije verkiezingen. „Maar wij moeten een onderscheid maken tussen deze politiek en een mogelijke oorlog om deze tot stand te brengen". Clay verzekerde zijn gehoor van Ame- rika's vastbeslotenheid niet toe te ge ven aan de Russische eis om de wes telijke troepen uit uit Berlijn terug te trekken. Er heerst nu een periode van betrekkelijke rust, die zal duren zo lang er besprekingen worden gevoerd. Details Over hetzelfde onderwerp heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Gerhard Schroder, gisteren een van zijn zeldzame persconferen ties gegeven. Hij gaf toe, dat er wel iswaar geen principiële geschillen Verzet kenen op heftige weerstand DRINK SI NAS gezond en rdZe/trj lekker werkt op de werkelijkheidszin waard en folter- zcggenschap is toegerust, tenschappcn, die hem met raad i in het openbare leven vaak blijk ge ven van een indrukwekkende zin voor de werkelijkheid, wat hun ei- daad terzijde stonden. Hieronder ren klaarblijkelijk een paar nuclite- knapen, die de keizer aanraad- gen persoon aangaat blijken zij zich den niet aan de buitenwereld be- gemeen hebben, den van zijn verblijfplaats zouden Het machtsbesef schijnt als i gif te werken. Zo konden (en kun nen) koningen en dictators menen dat zij de onfeilbaarheid zelf wa de goden, dat geen enkel TOCH IS HET ZO dat zij afstamden 1 zij God zelf waren. De voorbeelden daarvan zijn in de geschiedenis legio. De successen wa ren Sje Hwang-ti, die in 221 v. Chr. heid smeedde, eveneens naar het hoofd gestegen. Hij nam de titel aan van „de Ware Mens", „de onsterfelijke", die „in het water kan stappen zonder nat te worden, in het vuur kan treden zonder zich te branden, die op wol ken en nevels kan omhoog stijgen, en even eeuwig is als hemel en aar de." U ziet, dit is geen gering pro gramma. zelfs niet voor een vecht jas die dank zij afgrijselijke slach- ïf™* tingen, wreedheid en gestrengheid er in is geslaagd miljocnenvolken aan zich ondergeschikt te maken. Hoor zijn successen wilde Sje Hwang-tl als een goddelijk wezen worden ver eerd en het eeuwige leven venver- de boze geesten hem niet kunnen binden. Inderdaad, maar op deze manier was hij óók meer beveiligd tegen moordaanslagen, waartegen Ig levende keizer tot nu toe bestand is gebleken. De meesters van de geheime weten schappen beseften echter wel, dat deze praktische raad nog steeds niet naar een eeuwig leven zou lelden. Daarom werd naarstig naar het elixer der onsterfelijkheid gezocht en duizenden jonge mannen en jonge meisjes werden uitgezonden naar de „eilanden der onsterfelijk heid in de oostelijke zee" om het kruid te zoeken waarmee dit elixer bereid zou moeten worden. Maar de jongelui keerden wijse- lieten nooit tets ilch horen. Al dit streven naar het eeuwige leven mocht niet baten, want de „onsterfelijke, die even eeuwig ls als hamel en aarde" werd op een van zijn reizen ziek, zoals leder kan overkomen, en stierf op Nu is die verering zoals we 50-jarige leeftijd. Het grappige ls, door de hele menselijke geschiede- dat ondanks alle frasen i volgt, nis kunnen zien niet zo moeilijk af te dwingei voorgeschreve dwongen plichtplegingen niet kan worden gemarteld en te gebracht. Maar het eeuwige is nog steeds een zaak die de mens niet zelf in de hand heeft, ten minste niet in de zin zoals Sje Hwang-ti het bedoelde. Diep In zijn hart schijnt de Chinese keizer wel reeds terdege was rekening gehou- onsterfclljk- Sje Hwang- reeds geruime tijd tevoren dood gebouwd en ingericht (en werd na leven de val van de dynastie spoedig ge plunderd). Over graf plundering gesproken, weet u dat dit in het oude Egypte een gewild bedrijf was? Daarover een volgende keer. zijn tussen Washington en Bonn, maar dat zijn regering het toch op enkele detailpunten niet eens is met de Amerikaanse voorstellen. Hij noemde in het bijzonder de sug gestie om de toegangswegen naar Ber lijn onder internationaal toezicht te plaatsen. In beginsel achtte Schroder dit voorstel juist in zoverrre het een vermindering van de spanning bete kent, maar het moet niet leiden tot een internationale erkenning (zowel de fac to als de jure) van het Oostduitse re gime. En de Oostduitsers moeten zeker niet de mogelijkheid krijgen om in te grijpen in de vrije toegang. Hij wees er op, dat Washington wellicht van mening is dat er we gen kunnen worden gevonden om Oost-Duitsland in een internationaal lichaam in te schakelen, zonder dat dit erkenning met zich brengt, ter wijl Bonn staande houdt, dat een dergelijke werkwijze reeds erken ning inhoudt. Nieuwe grondwet voor Monaco Prins Rainier van Monaco heeft zijn 3.800 onderdanen gisteren een nieuwe grondwet beloofd, „die niet opge schort kan worden". Dit staat in een boodschap van de prins aan het parle ment, dat vrijdag voor het eerst na drie jaar is samengekomen. Het wetd namelijk in januari 1959 geschorst toen het grotere zeggenschap eiste in staats zaken. Prins Rainier, die met Frankrijk een ernstig geschil geraakt is over lastingvoorrechten, heeft vorige maand de grondwet hersteld en de nationale raad (parlement) weer bijeengeroepen. Troepen Rusk en Dobrynin hebben gisteren weer anderhalf uur over Berlijn gespro ken. Het was de derde bijeenkomst en voorlopig ook de laatste, want Rusk vertrekt voor een reis van twee weken. Dobrynin weigerde commentaar te le veren. De Russische ambassaderaad noemde het gesprek niet „vruchtbaar". Rusk zou de nadruk hebben gelegd op de vastbeslotenheid van de V.S. om hun troepen in Berlijn te laten. Chroesjtsjef heeft evenwel verklaard, dat de weste lijke troepen in Berlijn de voornaamste hinderpaal zijn overeenstemming. Luxemburg contra Luns en Spaak In tegenstelling tot zijn beide collega's de ministers Luns en Spaak, is de Luxemburgse minis ter van buitenlandse zaken, Schaus, van mening dat het wei nig realistisch is een vooraf gaande toetreding van Engeland tot de Europese gemeenschap pen tot een absolute voorwaarde te maken voor het oprichten van een Europese politieke unie. Zo wel minister Luns als Spaak heb ben de vorige week in Parijs deze voorwaarde nog eens uitdrukke lijk gesteld. Schaus kondigde aan binnenkort con tact te zullen opnemen met de overige vijf ministers van buitenlandse zaken van de „zes" om te trachten de on derhandelingen over de plannen van president De Gaulle voor de Europese politieke samenwerking weer op gang te brengen. De moeilijkheden, die op de Parijse conferentie waren gerezen, noemde hij van „louter technische aard", die het werk door het verwe zenlijken van het politieke Europa niet mogen doen vastlopen. De Luxemburgse minister betoogde, dat een compromis moet worden ge vonden tussen het Frans-Duitse stand punt enerzijds en het Belgisch-Neder landse standpunt anderzijds over de politieke unie. daar Europa geen tijd te verliezen heeft. Schaus zei een tussenoplossing te hebben uitgewerkt, doch hij weigerde er bijzonderheden over te verstrekken. Hij deelde voorts mede, dat de rol van Engeland bij de verdere voorbe reidingen voor de Europese politieke unie het enige geschilpunt is, dat tus sen Luxemburg enerzijds en Nederland en België anderzijds is gerezen. Zelfs de Britten wensen niet, dat het Euro pa van de zes wacht op hun toetre ding tot de bestaande gemeenschappen om de samenwerking voort te zetten, aldus Schaus. Wel zei hij het noodza kelijk te achten, dat de tussen de zes te vinden oplossing voor de politieke unie met de Britse regering wordt be sproken alvorens definitief te worden Geestdrift in buitenland taant (Van onzer redacteuren) Met voortvarendheid is ons land bezig de fluoridering van ons drink water groots aan te pakken wij staan in dit opzicht als Europese natie aan de spits. Hier en daar is de fluoridering al een feit, terwijl dit onderwerp in verscheidene ge meenteraden binnenkort als voorstel aan de orde komt. Een voorstel, dat in grote lijnen behelst aan hel drinkwater fluorzout toe te voegen in concentraties van 11.2 milligram per liter, zulks ter bestrijding van het tandbederf (cariës). Men kan natuurlijk met trots vervuld zijn dat Nederland als nummer 1 in Europa deze preventiemaatregel op grote schaal wil toepassen, maar het ge vaar is niet denkbeeldig dat door de juichtonen die er allerwegen over worden aangeheven de ernstige be zwaren die al evenzeer bij uiterst deskundigen tegen invoering van deze maatregel bestaan met een elegant gebaar van de tafel worden geveegd. Terwijl die (vele) bezwaren waar van hieronder de voornaamste wor den genoemd op zijn minst het over denken waard zijn. In Amerika ontdekte men enige tien tallen jaren geleden in sommige stre ken. waar fluor van nature in drink water voorkomt, dat vergiftigingsver schijnselen optraden, welke zich in donkere vlekken in het tandglazuur manifesteerden. Tevens ontdekte men echter bij nader onderzoek dat tand bederf (de beruchte „gaatjes") door het gebruik van fluor via drinkwater veel minder optrad dan elders. In die streken kwam fluor in con centraties van 1.5 milligram of meer per liter drinkwater voor. Verminder de men de concentraties tot 11.2 mil ligram dan ontstond het gevlekte tand glazuur niet meer, terwijl het fluor nog wèl anti-tandbedervend werkte. Maar daar bleek óók uit, dat de mar ge tot de vergiftigingsgraad erg „krap" was, een bezwaar dat men. in de eureka-stemming wegens de vondst van het preventiemiddel, geneigd was te bagatelliseren. Onmiddellijk na de Tweede Wereld oorlog is men in de V.S. begonnen f'.uor in veilige concentraties aan het drinkwater toe te voegen. Thans kan gezegd worden dat 25 pet. van de Amerikaanse bevolking dit gefluori deerde water drinkt. Een en ander ging (en gaat nog steeds) gepaard met nadere onderzoekingen omtrent de werkzaamheid van het fluor. De eer lijkheid gebiedt evenwel te memore ren dat Inmiddels 61 Amerikaanse wa terleidingbedrijven op medische gron den de fluoridering beëindigden. In andere landen is na een aanvankelijk enthousiasme de belangstelling even eens gaan tanen. Ook Nederland werd uiteraard met COMMENTAAR VAN Dr. J. R. JANSMA Ons trof de afgelopen week een publikatic in het orgaan van de Koninklijke Nederland- sche Maatschappij tot Bevorde ring van dc Geneeskunst „Medisch Contact" van de hand van dr. J. R. Jansma, mond- arts te Hilversum die daarin een aantal belangrijke bezwa ren tegen fluoridering van het drinkwater om tandbederf tegen te gaan ontwikkelde. Daar deze materie in verscheidene ge meenteraden aan de orde is of komt leek het ons interessant liern nader om zijn visie te vra gen, waarmee men het uiteraard niet eens behoeft te zijn. Dr. Jansma 6ludecrde medi cijnen aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en specialiseerde zich in de tand heelkunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, waar hij ook promoveerde. Hij is een van «Ie weinigen in Nederland die als arts en als tandheelkundige over deze kwestie kan oordelen. Sinds 1920 oefent hij praktijk uit in Hilversum; hij is daar ook lid van dc raad voor de V.V.D. kundige behandeling van volwassenen bovendien gemakkelijker is. maar dat blijkt een redenering te zijn die ten enenmale verworpen moet worden. Immers: als de ouders eraan mede werken hun kinderen reeds vroeg (vanaf hun 3de jaar) naar de tandarts te sturen, dan is slechts een eenvou dige behandeling nodig en gaat daar een wellicht nog grotere preventieve werking tegen cariës van uit. dan nu van gefluorideerd water aantoonbaar is. Doen de ouders dit niet dan gaat het gebit dat is een vaststaand feit ondanks de fluor tóch te gronde. Zo zijn er nog tal van andere vragen het rapport |»een antwoord op die kingen op het Amerikaanse onderzoek gemaakt konden worden en bovendien o.m. in ons land andere voedings- en drinkgewoonten gelden besloot men hier niet klakkeloos de in de V.S. ge vonden resultaten over te nemen en een eigen, volkomen objectief, onder zoek te gaan verrichten. Een loffelijk streven dus. Twee zoveel mogelijk vergelijkbare Nederlandse plaatsen werden als test objecten gekozen: Tiel, dat fluor in het drinkwater kreeg en Culemborg waar het drinkwater bleef zoals het was. Het basisonderzoek zou plaats vinden bij kinderen van 11-15 jaar. Bij ieder kind zouden röntgenfoto's wor den gemaakt van kiesstreek en boven tanden. Het lezen der foto's zou „blind" geschieden, d.w.z. de onder- De duur van het onderzoek, dat in 1953 begon, werd vastgesteld op 15 jaar. Maar nu het merkwaardige: na 4Yi jaar en wel op 1 juni 1960 bracht de voorzitter van de Gezondheidsraad een rapport uit (samengesteld door een voor dat doel in het leven geroe pen fluorcommisie, bestaande uit art sen en tandartsen) aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In dit rapport „Cariëspreventle met fluoriden" zijn derhalve de resultaten van 4'/z jaar fluoridering beschreven, op grond waarvan men zonder meer concludeerde tot de gewenstheid van waterfluoridering in geheel Nederland! Een rapport, dat weliswaar ver heugd concludeert tot 50 pet. vermin dering van tandbederf, maar waaruit eveneens blijkt dat er in feite (alleen) een remming op het ontstaan van ca riës gedurende 2, 3 jaar optreedt door het gebruik van fluoriden. Met andere woorden: een kind in fluor-Tiel heeft gemiddeld op zijn 12de jaar in gelijke mate tandbederf als een kind in niet- fluor-Culemborg op zijn 9de 10de jaar. Naar aanleiding hiervan zou men de vraag kunnen stellen: hoe staat het met het tandbederf onder jongeren in wel en niet gefluorideerde streken als ze bijv. 20 jaar zijn? Sommige Ame rikaanse publikaties zegen ronduit dat er al spoedig na die 3 jaar geen verschil meer bestaat tusen gebieden met en zonder fluor. Daargelaten of dit waar is: deze vraag had de fluor commisie toch wel nader moeten be zien, omdat dit een essentiële vraag is. Maar daarvoor had ze kennelijk te veel haast. Nu kan de commisie wel poneren dat zelfs bij het ontbreken van ver schillen in gebitstoestand het toevoe gen van fluor aan drinkwater nóg is aan te raden omdat op de kinderleef tijd dan minder kiezen en tanden ge vuld behoeven te worden en tandheel- gegeven ogen- eens dat op rater consume- i 50 ziektegevallen (om - niet te spreken) ht ecft dontc Kij, Het enige café op het Hebridenciland Rassay is tijdelijk gesloten wegens een verbouwing. Als de eilandbewoners nu een biertje willen gaan drin ken, dan zullen ze een zeereis moeten maken naar het nabijgelegen Skye. De eigenaar van het cafeetje verklaarde dat zijn zaak ongeveer een jaar gesloten zal blijven. I De hoofdrolspeler in Verdi's Rigoletto, uitge voerd door de Kopen- haagse opera, heeft een onaangename en tevens pijnlijke ervaring opge daan. Rigoletto moet tij dens de eerste acte door een hoveling over het toneel gesleept worden, terwijl het gehele hof hem uitlacht. Daarna wordt hij in de hoogte gegooid en drie andere hovelingen moeten hem opvangen. Alles ging goed, het enige wat er aan haperde was, dat er geen hovelingen waren om Rigoletto op te van gen. Hij viel en liep een hersenschudding op. Bij een onderzoek bleek, dat de drie hovelingen die als vangers moesten funge ren, op de ziekenlijst stonden en de gehele avond niet geweest wa ren. I Een Russische geleerde heeft twee nieuwe prepa raten vervaardigd, die de groei van dieren aan zienlijk bevorderen. Een van de middelen geeft gevogelte immuniteit voor een veel voorko mende oogziekte. I Koningin Elizabeth en prins Philip hebben gis teren een beroep gedaan op de Britse pers om hun zoon, prins Charles, in staat te stellen als een normale jongen naar kostschool te gaan. „De extra spanning en de last der publiciteit voor een jongen van de leeftijd van prins Charles zal zonder moeite door alle ouders worden begre pen", aldus de secretaris van de koningin. Een helikopter zal dc dichtbevolkte vallei van San Fernando maandag besprenkelen met par fum. Binnen een uur zal een hoeveelheid parfum ter waarde van 20.000 dollar op de bevolking neerdalen, of zij er prijs op stelt of niet. De wol ken parfum zullen waar schijnlijk meer dan 160 kilometer afleggen en onder meer Palm Springs en San Diego bereiken. De bedoeling van deze operatie is de aandacht te vestigen op het feit, dat in Los Angelos een nieuw warenhuis wordt geopend. I Voor de derde maal in 15 dagen tijd heeft zich gistermorgen in Grenoble een lichte aardschok doen gevoelen. Er werd geen melding gemaakt van schade, maar enige ze nuwachtige bewoners hol den in nachtkleding de straat op. I De Nepalese regering heeft gisteren de Neder landse Himalaya-expedi- tie toestemming gegeven voor de beklimming van de noordelijke helling van het 7035 meter hoge Nilgirigebergte in het noordwesten van Nepal. 1 tot IVz jaar blijkt te worden opge houden. Is dat eigenlijk wel juist? Vraagtekens en nog eens vraagtekens. Voorts is er de mogelijke giftige werking van fluor. De fluorcommissie ziet in dit opzicht geen gevaren, al geeft ze toe dat het nimmer te bewij zen is of iets volkomen ONschadelijk moet worden geacht. Hierboven kwam ai even ter sprake de kleine marge die er is van anti-tandbederf tot ver giftigende werking. Maar zouden er geen mensen kunnen zijn die een overgevoeligheid voor fluor aan de dag leggen? Het is inderdaad maar een veronderstelling:, mede ingegeven door de Planta-affaire, toen een emul- gator óók zo'n „klein beetje" aan margarine werd toegevoegd om het spetteren in de pan tegen te gaan. Overgevoeligen werden daar ziek van en het was eigenlijk een wonder dat men dit verband op eei blik doorzag. Stel nu 100 000 gefluorideerd v rende mens gens overgevoeligheid ontstaan, dan zou waarschijnlijk niemand de samen hang met fluor vermoeden omdat er immers zoveel virusinfecties zijn die er de schuld van kunnen krijgen. Amerikaanse tegenstanders van Cuoridering melden in opzienbarende publikaties dat in fluorstreken meer aderverkalking, stotteren, doofheid, ja zelfs kanker en idiotie zou voorkomen. Het zijn in feite onbewezen „onderzoe kingen" waaraan geen waarde ge hecht behoeft te worden. Maar om dezelfdi reden, namelijk „iedere ket ter heeft zijn letter" dient men even weinig aandacht te besteden aan de „stellingen" en „statistieken" die moeten bewijzen dat fluor volkomen ONschadelijk zou zijn. Nuchter kan men op dit alles alleen maar zegen: we weten er nog te weinig van e,n zijn zeer voorbarig met onze grootse aanpak inzake fluoride- ring In Nederland. Waarom toch niet rustig gewacht tot een diepgaand on derzoek: in easu de nog aan dc gang zijnde research in Tlel en Culemborg In 1968 is afgesloten? In die tussentijd kan genoeg tegen tandbederf worden gedaan: bijv. het stimuleren van vroeg naar de tandarts gaan, minder snoe pen, beter kauwen. Zelfs zou, als men individueel voorstander van dit ge bruik ls, fluor ln tabletvorm toege diend kunnen worden. In elk geval weet men dan óók precies hoevéél mil ligram men tot zich neemt. Want hier komen we ten slotte op een nog onbesproken aspect van de zaak: de ethische en juridische kant; in concrc'o de vraag: „Mag men iedereen dwingen zich aan deze pre ventie te onderwerpen?" Want aan het gebruik van drinkwater kan nie mand zich onttrekken: er is zelfs een aansluitingsplicht. Het antwoord op deze vraag zou wel eens ontkennend kunnen luiden. Liever dan de medicus zou men over dit aspect de jurist aan het woord moeten laten. Hier dan ten slotte enige uitspraken van deze specialis ten, die een uiteenlopende levensover tuiging hebben. Prof. mr. W. F. de Gaoy Fortman vroeg zich medio 1961 in oe Eerste Kamer af of men ge dwongen een geneesmiddel mag toe dienen bij een niet-besmettelijke ziek te. Mr. A. A. M. v. d. Meulen, bur gemeester van Leeuwarden, sprak on geveer tezelfdertijd bij het in dienst stellen van de waterleiding op Ame land: „Massale medicatie in verband met de tandcariës die geen besmette lijke ziekte is zien velen als een symp toom van de politiestaat". Mr. N. J. C. M Kappeyne van de Coppello zei- de in december vorig jaar in een ver gadering van het Genootschap voor de Rechtsstaat dat de overheid op deze wijze de rechten van anderen geweld aandoet, terwijl mr. E. Cohen Stuart zich. behalve op ethisch-Juridische. als Christian Scientist ook op religieuze gronden „tegen" verklaarde. Samenvattend: om drieërlei reden dient het fluorideren van drinkwater tl. a gro werking van fluorhoudend water (nog?) niet bewezen is; b. op grond van het feit dat de onschadelijkheid van fluor in drinkwater in de concen traties 11.2 milligram per liter wa ter (nog?) betwistbaar is en c. op principiële gronden. Het is overdreven wel eens zo ge zegd: ..Nederlanders wensen goed drinkwater uit de kraan, géén apothe kersdrank". Al diene men deze uit spraak met een korreltje zout te ne men, er zit onmiskenbaar een grond van waarheid in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5